Wiersinga bepleit schrappen van theologische begrippen „Wrekende God wil onrecht herstellen" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Libische minister bespreekt Lockerbie-affaire met Vaticaan Dominee promoveert op wraak van God COMMENTAAR K Ceidóe (Boma/nt CeidócGouamit MAANDAG 4 MEI 1992 Igj Na zeventig jaar weer missionaris in Mongolië VATICAANSTAD - Na 70 jaar zendt de Rooms-Katholieke Kerk weer een missionaris haar Mongolië, zo heeft het Vaticaan meege deeld. Binnenkort zal de Filipijnse pater Ven- Ceslao Padilla, lid van de van oorsprong Belgi sche congregatie van de missionarissen van Scheut, arriveren in het land waar de commu nisten zeventig jaar lang de macht hebben uit geoefend. Padilla gaat de missiepost Urga/U- lafcnbaatar leiden. Eind vorige maand kondig den Mongolië en het Vaticaan aan diplomatie ke betrekkingen met elkaar aan te knopen. Padilla staat samen met twee ordegenoten voor een moeilijke taak. Onder de ruim twee miljoen overwegend buddhistische Mongolen zijn volgens kerkelijke cijfers nauwelijks rooms-katholieken te vinden. De slaap is voedsel voor wie niets te eten heeft. Vernielingen in Heilige Grafkerk JERUZALEM - Een Engelsspre kende toerist heeft zaterdag ver nielingen aangericht in de Heilige Grafkerk in Jeruzalem. „Red de kinderen van de wereld, bid niet in kerken" riep de „excentrieke" man tijdens zijn actie, aldus de po litie. De man rende door de kerk - gebouwd op de plek waar volgens de overlevering Christus' graf heeft gestaan -, vernielde lampen en een glazen kast met daarin een beeld van Maria en probeerde een groot houten kruis van de muur te halen. Hij is naar een ziekenhuis gestuurd voor psychiatrisch on derzoek. Sin opent aanval op presidentskandidaat Ramos MANILA - De invloedrijke Filipijnse kardinaal Jaime Sin heeft gisteren de aanval geopend op presidentskandi daat Fidel Ramos. Tijdens een bijeen komst voor vreedzame verkiezingen noemde hij Ramos, die door president Corazon Aquino wordt gezien als haar opvolger, een „goddeloos" mens. Net als twee andere presidentskandida ten, Imelda Marcos en Eduardo Coju- angco, heeft Ramos te nauwe banden onderhouden met de voormalige Fili pijnse dictator Ferdinand Marcos, aldus Sin. De kardinaal speelde een beslis sende rol tijdens de volksopstand die in 1986 een einde maakte aan het bewind van Marcos. De drie kandidaten zijn „goddeloze mensen, ondanks hun uiterlijke mede lijden, ondanks hun publieke filantro pie", aldus Sin, die Ramos, Marcos en Cojuangco overigens niet bij name noemde. „Hoe kunnen wij toestaan dat ons land wordt geleid door mensen die niet bereid zijn voor God en het Fili pijnse volk de waarheid te vertellen over hun verleden en over hun huidige bezigheden?" De resultaten van een pas gehouden on derzoek door een radiostation in Manila zouden Sin gerust kunnen stellen. Enigszins opgewonden meldde de zen der dat de voormalige rechter Miriam Santiago op kop gaat in de race om het presidentschap. Aan de verkiezingen op 11 mei doen zeven kandidaten mee. Stasi-contacten Stolpe kerkelijk j, gedekt" POTSDAM Premier Manfred Stolpe van Bran denburg heeft gisteren acht kerkelijke functiona rissen genoemd die van zijn contacten met de Sta si op de hoogte waren toen hij de hoogste functiona ris ('Oberkonsistorialrat') van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland was. Net als Stolpe zelf hebben deze mensen erop vertrouwd dat hun contacten met de Stasi door hun kerkelijke opdracht „gedekt" waren. Stolpe noem de onder anderen (oud-bis- schop) Ingo Bracklein, Rolf- Diether Günther, Hans-Martin Harder, Siegfried Plath, Rein- hardt Richter en Martin Zie- gler. Gezamenlijk hadden deze mensen de hoop dat zij iets konden veranderen. Het leven in de DDR was voor hen „niet het eind van de weg Gods". Zij hebben geprobeerd mensen te helpen, de vrijheid van de ker ken te garanderen en de con tacten met de kerken in West- Duitsland te onderhouden. Sa men met Stolpe hadden zij niet het idee dat zij iets yerkeerd aan het doen waren. Éerdër deze week noemde Oud-voorzitter Werner Kru- s'che van de Bond van Evange lische Kerken de verwijten dat Stolpe opdrachten van de Stasi had uitgevoerd „absurd". „Stolpe was een man van de kerk en niet van de Stasi", al dus Krusche, die de discussie oyer het verleden van de huidi ge premier vergeleek met „het opjagen van wild". DEN HAAG - De kerken moeten theologische be grippen als de almachtige en drieënige God, erfzon de en de maagdelijke ge boorte en lichamelijke op standing van Christus snel uit de roulatie ne men. Dat is radicaal en pijnlijk, maar wel noodza kelijk, vindt de gerefor meerde theoloog dr. H. Wiersinga. „Ik constateer 'dode' taal in vertrouwde formuleringen en geliefde zinswendingen, en stel een operatieve ingreep voor: het schadelijke weefsel weghalen uit een levend orga nisme". schrijft Wiersinga in zijn boek 'Geloven bij daglicht, verlies en toekomst van een Herman Wiersinga FOTO: SP traditie' (Ten Have). Wiersinga (65) zorgde in de ja ren zeventig voor opschudding in de Gereformeerde Kerken in Nederland door aan de tradi tionele opvattingen over de verzoening te tornen. Hij werd steevast in één adem genoemd met dr. H.M. Kuitert (67), die onlangs de bestseller 'Het al gemeen betwijfeld christelijk geloof schreef, waarin even eens wordt afgerekend met tal van oude zekerheden. De kerkelijk-theologische be grippen moeten uit „de liturgi sche en catechetische roula tie" worden genomen, vindt Wiersinga. Het is „ongewenst en schadelijk" ze nog langer te gebruiken. „Ik stel voor de be treffende teksten in een mu seum te plaatsen, als kunst werken die blijvend respect verdienen, of ze op te slaan in een bibliotheek, als bronnen die men te allen tijde kan raad plegen." Zo wil Wiersinga God als de Al machtige laten vallen: „Willen wij geloof in God behouden, dan moeten we royaal erken nen dat zijn macht beperkt is, beperkt door mensenmacht en natuurgeweld." Ook de drieën- heid - eerder een kerkelijk dan een bijbels begrip - moet eraan geloven: deze „constructie" veroorzaakt onnodige obsta kels voor het christelijk geloof en onoplosbare problemen voor de theologie. Het zou „een zegen" zijn als ook de erfzonde („een prenata le misvorming, een echt geërfd mankement") voorgoed uit het theologische vocabulaire ver dwijnt. Theologen moeten niet hun best doen deze term - die eeuwenlang als „een bron van wantrouwen en verwarring" heeft gewerkt - een andere in vulling te geven. Ze moeten hem gewoon helemaal schrap pen. Het verhaal over Jezus' maag delijke geboorte noemt Wier- VATICAANSTAD - De Libi sche minister van buitenland se zaken Ibrahim Mohamed Beshari heeft zaterdag in het Vaticaan naar eigen zeggen „concrete en contructieve ge sprekken" gevoerd over de Lockerbie-affaire. Hij sprak een klein uur met zijn Vati caanse 'collega' Jean-Louis Tauran. „Tauran herhaalde het belang van vrede als het hoogste goed, de noodzaak dat de internationale wetten ge respecteerd worden en dat een oplossing van het conflict met vreedzame middelen wordt be reikt", zei Vaticaan-woord- voerder Joaquin Navarro Vails na afloop van het onderhoud, dat op Libisch verzoek plaats had. Het Vaticaan sprak vorige maand tegen dat het, als neu trale staat, onderdak zou verle nen aan de twee Libiërs die be schuldigd worden van de aan slag op een Amerikaans vlieg tuig boven het Schotse Locker bie, waarbij in 1988 270 men sen om het leven kwamen. De Arabische Liga had dit gesug gereerd. Bij zijn aankomst in Rome zei Beshari: „Ik denk dat het in het belang is van allen - de Amerikanen en de Engelsen, maar ook de Libiërs, de Euro peanen en Arabieren - om een vreedzame oplossing voor de crisis te vinden." De rooms-ka- tholieke aartsbisschop van Tri poli zei vorige maand dat hij daaraan een bijdrage zou leve- De Verenigde Naties kondig den op 15 april sancties af te gen Libië, omdat het weigert de twee beschuldigde Libiërs uit te leveren. Beshari herhaal de een uitnoding van de Libi sche leider Gaddafi om waar nemers naar Libië te sturen, die. met eigen ogen kunnen ziefi „dat het land geen terro risten opleidt". APELDOORN - „Het klinkt eng hè". Een brede glimlach verschijnt op het toch al vriendelijke ge zicht van dominee H.G.L. Peels. Het onder werp van zijn proefschrift roept wel vaker reacties van weerzin op. 'De wraak van God' stoot mensen af, het klinkt huiveringwek kend. Niet voor niets gin gen theologen tijdenlang met een wijde boog om dit onderwerp heen. Eind vorige week stond de wrekende God dan toch cen traal in de christelijk gerefor meerde Barnabaskerk in Apel doorn waar de in jacquet gesto ken Peels zijn proefschrift ver dedigde. De kersverse 'doctor' is de eerste promovendus in de geschiedenis van de Theologi sche Universiteit in Apel doorn. De instelling telt amper honderd studenten theologie. Bijna allemaal zijn ze afkom stig uit de christelijk gerefor meerde kerken, een hechte ge meenschap die in Nederland 75.000 leden telt. Daarnaast studeren ook nog Nederlands gereformeerden aan de Theo logische Universiteit. Zij beho ren tot een nog kleiner kerkge nootschap. Zij zijn een van de talloze afsplitsingen in gere formeerde kring. Hbewel de Apeldoornse uni versiteit al sind 1978 het pro- motierecht heeft, is Peels pas de eerste die daarvan gebruik maakt. Het potentieel van christelijk gereformeerde theologen is niet zo groot, bo vendien promoveerden drie kerkgenoten in de afgelopen jaren in Kampen en Utrecht. Maar, vertelt Peels, in juni al is d^ tweede promotie in Apel doorn te verwachten en vier anderen zijn ook al in een ver gevorderd stadium. Zoetermeer Na zijn studie aan de Theologi sche Universiteit heeft de nu 35-jarige Peels eerst als domi nee in Zoetermeer gewerkt. „Ik heb met hart en ziel in de woestijn van een moderne stad een gemeente van Jezus Chris tus opgebouwd. Samen met mijn vrouw, die moet ik zeker voor de mensen, maar hij laat de duisternis niet FOTO: CHRIS STEIN noemen, we waren volkomen één. Het was schitterend werk om rechtstreeks God te mogen dienen." Bijna zes jaar geleden kwam Peels naar Apeldoorn, om aan de universiteit les te geven in oud-testamentische vakken. 'De machtige wijze' waarop in het eerste gedeelte van de bij bel over God wordt gesproken, trekt Peels bijzonder aan, evenals het Hebreeuws, de 'prachtige taal' waarin de meeste bijbelboeken van het Oude Testament zijn geschre ven. Veel mensen struikelen in die eerste bijbelboeken over de passages waarin God oorlogen laat beginnen en steden ver woest. Psalmteksten als 'het is uw wraak die leven doet' zijn moeilijk te verenigen met het beeld van een 'God der liefde'. „Wraak is voor ons iets illegi tiems, het is immoreel. Je denkt aan de Corsicaanse ven detta of de Griekse wraakgo dinnen. De bijbel is hierom vaak verworpen". Tijdens zijn onderzoek bestu deerde Peels de zestig tekstge deelten waarin het Hebreeuw se woord voor wraak voor komt. Uit zijn analyse bleek dat het woord een andere la ding heeft dan die wij er aan geven. „Het gaat telkens om herstel van recht, dat staat haaks op ons begrip voor wraak. God wil het goede voor de mensen, maar hij laat de duisternis niet triomferen". De 'dag des wrake' in het Oude Testament moeten we volgens Peels niet zien als een soort bijltjesdag waarop wraak geno men wordt op alle verraders. Beter is de vergelijking met D- day, de dag waarop de geal lieerden in Normandië land den. „De bevrijders gingen de demonie van de nazi's afstraf fen. De val van Ninevé en Ba- bel kun je vergelijken met de val van Berlijn in 1945". Vergelding Peels omschrijft de 'wraak van God' in zijn proefschrift als 'de straffende vergelding'. „God is een koning. Juist omdat hij -liefheeft, torent hij over zon daars. Want wat zou een ko ning zijn die onrecht maar laat verworden. Dat God ook kan straffen staat haaks op onze moderne godsbeelden. Wij hebben liever een suikerzoete god, een goede grootvader die ons over onze religieuze bol aait. Straf en toorn zijn geëli mineerd, maar daarmee zet je God buiten de werkelijkheid. Hij is niet iemand waarvan de tanden zijn uitgetrokken". Peels hoopt dat door zijn stu die gelovigen beter om kun nen gaan met het begrip 'wraak' in de bijbel. „Ik heb mensen meegemaakt die in de problemen kwamen met deze passages. Natuurlijk is dit een wetenschappelijk werk, maar ik heb ook gedacht aan de kerk. Ik wil de mensen helpen de bijbel beter te leren ver staan. Want naast theoloog ben ik ook predikant, ik ben tege lijk wetenschapper en pastor". In de rechterflank van de gere formeerde kerken is 'de wraak van God' eerder onderwerp van een preek dan in de gema tigde hoek. Toch denkt Peels dat ook in zijn kerk deze tek sten meestal blijven liggen. „Ik hoop niet dat er verkeerd over is gepreekt. Zodra men sen angst en schrik is aange jaagd, is dat zo. Spreekt men echter over God die in zijn lief de mensen opzoekt, maar zich vertoornt over hen die zijn lief de vertrappen, dan is er goed over gepreekt". Zelf staat Peels bijna elke zon dag op de kansel van een van de christelijk gereformeerde kerken. Ook hij heeft het niet vaak over wraak gehad tijdens zijn preken. „Dat is niet iets wat je even op een lome zon dagmiddag doet. Grote woorden moetje bewaren voor grote momenten, je kunt er snel mee morsen". Voorrecht Peels blijft, ook nu zijn promo tie is afgerond, werken aan de universiteit in Apeldoorn. Waarschijnlijk volgt hij dit na jaar zijn promotor prof. dr. B.J. Oosterhoff op als hoogle raar oud-testamentische vak ken. De synode neemt daar over in het najaar een beslis sing. „Het is een voorrecht om in deze kleine gemeenschap te kunnen werken", vindt Peels. „Het zijn uiterst gemotiveerde mensen. Ik heb ook gods dienstles gegeven op een mid delbare school, daar sta je af en toe voor de wilde beesten. Hier zie je nou niet direct een vlieg tuigje door de collegezaal gaan." De verwachting is dat Peels in de komende jaren nog heel wal predikanten zal opleiden. Want anders dan veel andere richtingen hebben de christe lijk gereformeerde kerken nauwelijks te maken met leeg loop. „De synodaal gerefor meerde ker, zeg maar de gewo ne, heeft de afgelopen jaren meer mensen verloren dan wij in totaal hebben. Maar ook wij zitten niet immuun op een ei landje. Bij ons zijn ook mensen vertrokken". Maar in het algemeen vormen de christelijk gereformeerden toch een hechte, trouwe ge meenschap. Volgens Peels is de kerkelijke betrokkenheid groot. Niet alleen gaan de meesten zondags twee keer naar de kerk, ook doorde weeks zijn er allerlei activitei ten in de drie christelijke gere formeerde kerken in Apel doorn. Bijbelgroepen, vrou wenkringen en ziekenbezoek zorgen voor een sterke onder linge band. Toch zou Peels nog sommige dingen anders willen in zijn kerk. Hij doelt daarmee vooral op de polariserende tendenzen die aanwezig zijn. Geheel over eenkomstig de gereformeerde traditie, waarin tal van scheu ringen voorkomen, kennen ook de christelijk gereformeer den zo hun tegenstellingen. „Een deel van onze kerk hecht bijvoorbeeld aan de oude berij ming van psalmen en een kle ding en levensstijl zoals het al tijd geweest is. Daarnaast is er een vooruitstrevend deel. Bei de groepen gaan niet altijd op een goede, christelijke wijze met elkaar om". Over de plaats van hemzelf in deze kwestie wil hij geen uit spraak doen. Wel geeft hij een indicatie. „Ik ga niet bij voor keur in het zwart lopen en wil mij ook geen taal of gedrag aanmeten dat beter past in de negentiende eeuw dan in deze tijd. Sommigen zullen mij vooruitstrevend vinden, ande ren behoudend." Peels trekt zich niet zoveel van het hem opgeplakte etiketje aan. „Ik sta in mijn kerken zoals ik ben: christelijk gereformeerd in hart en nieren. Ik hou van mijn singa strijdig met „onze rede lijkheid en verbeeldings kracht." Datzelfde geldt voor de lichamelijke opstanding. „De opstanding van Jezus is enkel als metafoor denkbaar en voorstelbaar. Het is poëti sche taal die ons uitdaagt onze fantasie royaal te gebruiken." De gereformeerde synode toonde zich in de jaren zeven tig ernstig ontstemd over Wier- singa's dissertatie 'De verzoe ning in de theologische dis- kussie'. De theoloog ontkent „dat Christus in onze plaats het gericht van God heeft ge dragen", aldus de synode, die echter geen tuchtmaatregelen nam. Wiersinga, tot aan zijn vut in 1989 studentenpastor in Leiden, heeft deze periode als pijnlijk ervaren, maar vond het positief dat hij „prikkels kreeg tot nadere bezinning". In De scherven lijmen Meer nog dan de materiële schade aangericht in Los An|?^ les en elders in de VS weegt de morele schade door. De nii |q we wonden in de rassenstrijd tussen blank en zwart, mi en ook tussen zwart en geel zullen moeilijk te helen zijn. l>uv reaanse winkeliers die in een paar uur heel hun bezit in vlajhe men zagen opgaan of die tot hun verbijstering zagen hoe l#m zwarte buren zich met armenvol winkelwaren naar hi spoedden, verklaarden voor de televisiecamera's dat ze zi j niet konden voorstellen nog langer onder dergelijke mens^g te kunnen wonen. Het geweld, dat in een razend snel tempo van Los Angefenc naar New York golfde, zal het karakter van de verkiezingggi campagne veranderen. Tot nog toe ging het vooral over rs. slabakkende economie, de enorme staatsschuld, de socisee1 achteruitgang van vooral de middenklasse. Door de gebei tenissen van Los Angeles is opnieuw een basiskaraktertif" van de Amerikaanse maatschappij brutaal naar de oppa^ vlakte gerukt: het racisme en de verhoudingen tussen de v 1 schillende rassen en volken in de Verenigde Staten. En da^ bij hoeft men niet uitsluitend het traditionele beeld van blank-zwarte tegenstellingen voor ogen te hebben. De jorl ste decennia zijn de verhoudingen heel wat gecompliceerdj geworden door de toevloed van immigranten uit Azië en li tijns-Amerika. De recente opflakkeringen van animositeit t? gen Japanners naar aanleiding van de neergang van c Amerikaanse auto-industrie spreken voor zich. In Los geles werden winkels van vrij recent aangekomen KoreaanM immigranten in brand gestoken. De zwarte wrevel, alsmeqOt die van verpauperde blanken, richt zich even zeer tegen dee stroom Latino's die bereid blijken te zijn tegen hongerlon^er te werken. po bfl HOE gaan de kandidaten voor het presidentschap deze liari terst delicate materie behandelen in hun campagne? Als prje sident heeft George Bush het voorlopig nog het gemakkelijke: ste. Hij heeft de macht en hij heeft dan ook een machtwoote gesproken. Hij stuurde om te beginnen federale troepen na Los Angeles, om duidelijk te laten zien dat hij als president laatste instantie instaat voor rust en orde in heel het land. VOLGENS president Bush hebben de uitspattingen in L Angeles niets te maken met de burgerrechten. Hij kan ni toegeven dat de zwarten nog steeds gediscrimineerd worde want officieel bestaat er geen enkele discriminatie op groi van ras. Bush zei dat de uitbarsting van geweld uitsluitei het gevolg was van straatvandalen en misdadigers. BuSH verdedigt met andere woorden impliciet het recht systeem van de Verenigde Staten, ondanks de schandalij uitspraak in de zaak van de vier blanke politieagenten c met hun knuppels bleven inslaan op een liggende zwarte. H beloofde een herziening van de zaak van de politiemannt om te zien in hoeverre zij de federale wetten op de burge rechten hebben overtreden. TEGENOVER de duidelijke standpunten van Bush staat i aarzelende houding van de Democratische presidentskam daat. Bill Clinton liet zich niet verleiden tot enige duidelijk uitspraak: niet voor of tegen de zwarten en de gewelduitba stingen, niet voor of tegen de blanke jury en hun 'niet-schi dig'. Clinton beperkte zich tot de gemeenplaats dat de wa oorzaken aan het licht moeten worden gebracht. Na de wettelijke gelijkberechtiging van de zwarten in de tijdens de jaren zestig, koesterde officieel Amerika zich r de zekerheid dat nu alles was geregeld en dat het nu aan zwarten zelfwas om de kansen te grijpen om sociale, politi ke of economische promotie te maken. Die zekerheid ligt n aan scherven. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v. Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. 071 - 122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Telefoon: Telefax: Postadres: Hoofdkantoor: Telefoon' Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof. M Kroft. T Pieters e~ M. Roso. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel. 070 - 3190815) A. van Rijn (chef). W. Bunschoten, drs R Edens, drs Chr van der Hoff. A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B. Jansma, H Piet. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835)' L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers. M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, D Hofland. P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D. J van den Bergh drs. H Botje (Tunis). A. Courant (Athene), R Hasselerharm drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen). M de Koninck Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel). W. Voordouw R. Vundermk (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem). G. van Wijland lo), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster i M de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vr. var 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal j per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal j per jaar 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient v e worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905 Voor uitsluitend het door- Ïeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2