KLM dupe staking Duitsland Variatie CcidócSouocmt 2 8 11 15 16 Ritzen naar Indonesië Zware gevechten rond Kabul Vredesbesprekingen Bosnië in gevaar Verontwaardiging over wao-standpunt PvdA L Los Angeles likt zijn wonden Auto's Mobutu geven opschudding in België Werkonderbreking in Elisabeth Ziekenhuis Junglecommando en Indianen werken samen 1~14 Dagen Gratis 4 MEI 1992 foicl&a Qowuwi Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25330. Losse nummers 1,50. Vannacht kans op een mist bank. Minimumtemperatuur van 6 graden in het noordwes ten tot 3 graden in Limburg. Overdag droog en zonnige pe rioden. In de kustprovincies ook enkele wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur van 13 graden aan zee tot 18 graden landin waarts. Tegen het weekeinde mogelijk wat regen. Wiersinga bepleit schrappen van theologische begrippen Aanval Deetman op Eerste Kamer Griekenland blijft erkenning van Macedonië blokkeren Humor in het Nederlandse toneel LEIDEN OMGEVING Sikorsky-helicopter gerestaureerd FC Den Haag verdient zo geen publiek Wondertje voor UVS blijft uit Titel Quick Boys na zinderende wedstrijd GEESTEUJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BEURS BUITENLAND KUNST/RTV LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING RTV-PROGRAMMAS WEER/PUZZEL'MENU SPORT 11 ZOETERMEER - De Indone sische regering wil meer'sa menwerking met Nederland op het gebied van onderwijs, onderroek en technologie. De Indonesische minister van on derzoek en technologie Habi bie heeft minister Ritzen van onderwijs uitgenodigd eind september naar Djakarta te ko men. Ritzen voert dan ook overleg met de minister van onderwijs en cultuur, Fuad- hassan, en van bosbouw, Hara- hap. Het overleg past in het be leid van de Indonesische rege ring om de banden met Neder land aan te halen. Rust op de ranch Ooit waren zij de twee machtigste mannen ter wereld: Ronald Reagan (links) en Mikail Gorbatsjov. De ex-president van de voormalige Sovjetunie en zijn vrouw Raisa maken een reis van twee weken door de VS. Gisteren waren zij te gast op de ranch van ex- president Reagan in Californië. FOTO: AP KABUL - Ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn vandaag hevige gevechten uitgebroken. Fundamentalisti sche opstandelingen onder lei ding van rebellenleider Gul- buddin Hekmatyar trachten op te rukken naar de Afghaan se hoofdstad. Vanuit het cen trum van Kabul waren de be schietingen goed te horen. De ramen trilden terwijl rege ringstanks naar het zuiden vuurden. De veiligheidscom missie die geleid wordt door minister van defensie Ahmad Shah Massud heeft inmiddels een vergadering belegd. Uit de intensiteit van de granaataan- vallen was op te maken dat de gevechten de hevigste waren sinds Hekmatyars opstande lingen bijna een week geleden uit het zuiden van Kabul ver dreven werden. Militairen van het ministerie van defensie zeiden dat de strijd zich con centreerde rond Charasyab, 30 kilometer ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad in het Logardal. Journalisten die za terdag door het Logardal reden meldden dat sommige tanks van Hekmatyar minder dan een kilometer van de frontlinie van de regering verwijderd wa- pagina 7: Portret rebellenlei der Hekmatyar SARAJEVO - De vredesbesprekingen tussen de Bosnische president Alija Izetbe- govic en de commandant van het federale leger in Bosnië, die vandaag zouden begin nen, zijn in gevaar gekomen door een aan val op een konvooi soldaten. Het door Ser viërs geleide federale leger liet de Bosni sche president Izetbegovic gisteren vrij - na hem 24 uur te hebben vastgehou den - in ruil voor het veilige vertrek van soldaten uit de hoofdstad Sarajevo. Het konvooi werd echter aangevallen door mi litieleden. Daarbij zouden verscheidene soldaten zijn gedood, onder wie twee kolo nels. Het leger beschuldigt Izetbegovic en twee andere leden van het Bosnische col lectieve presidentschap van het beramen van de overval. Izetbegovic werd zaterdag opgepakt bij zijn terugkeer uit Portugal, waar hij had deelgenomen aan een vruch teloze ronde van de EG-conferentie over Bosnië-Hercegovina. De Bosnische hoofd stad was het afgelopen weekeinde ondanks een akkoord over een staakt-het-vuren het toneel van hevige gevechten waarbij vol gens de politie „zeer veel" doden vielen. Waarnemers vrezen een verdere toename van de gevechten na berichten dat federale eenheden vanuit de Servische stad Titovo Uzice optrekken naar Sarajevo. Oostenrijk heeft gisteren de lidstaten van de Confe rentie over Samenwerking en Veiligheid in Europa (CVSE) opgeroepen woensdag in een spoedzitting bijeen te komen om te praten over de crisis in Bosnië-Hercegovi na. Oostenrijk vecht het CVSE-lidmaat- schap van het vorige week nieuwgevormde Joegoslavië aan en wil dat de nieuwe staaf van de Conferentie wordt uitgesloten. AMSTERDAM- - De KLM heeft voorlopig alleen last van de stakingen op de Duitse vliegvelden Han nover en Berlijn-Tegel, maar verwacht dat de pro blemen veel groter zullen worden als ook het perso neel van de luchthaven in Frankfurt het werk neer legt. Drie vluchten naar Hannover zijn geannuleerd. De vluchten naar Berlijn-Tegel zijn ver plaatst naar luchthaven Schö- neveld. Daarnaast is vracht vervoer niet mogelijk. Alleen passagiers kunnen naar hun plaats van bestemming wor den gebracht. De KLM voert per dag 35 vluchten uit vanaf Schiphol en vijf vluchten van af de luchthavens Rotterdam en Eindhoven. „Als je in totaal drie vluchten niet ziet door gaan, dan is de schade gering. Maar we hebben negen be stemmingen in Duitsland en de kans zit erin dat er nog meer vliegvelden dichtgaan", aldus KLM- woordvoerder H. Baas. Het Duitse overheidsperso neel is vandaag op de vliegvel den van West-Berlijn, Hanno ver, Keulen en München in staking gegaan. Verwacht wordt dat morgen ook het luchthavenpersoneel in Frankfurt het werk zal neer leggen De staking van de Westduitse overheidsdiensten heeft van daag Oost-Berlijn bereikt. Een deel van het openbaar vervoer is uit solidariteit met de colle ga's in West-Berlijn stilgelegd. De Oostduitsers hebben wei nig te maken met de groot scheepse stakingsacties in het voormalige West-Duitsland, want zij voeren afzonderlijke loononderhandelingen. Deze voorzien in het algemeen in een gelijkschakeling van de lo nen van de Oost- en Westduit sers tegen 1994. Pagina 5 Mogelijk ook sta kingen bij televisie Tekort Tussen de kaarsrechte aspergebedden langs de A-1 bij Apeldoorn zijn twee 'stekers aan het werk. Het tekort aan personeel is nijpend. De telers werken noodgedwongen ook op zondag en moeten een beroep doen op buitenlandse werknemers. DEN HAAG - De PvdA wil de huidige wao'ers toch volledig ontzien bij het verlagen van de wao- uitkering. Het vorig jaar augustus geno men kabinetsbesluit om de uitkering van wao'ers onder de vijftig jaar te bevriezen zal nu geen steun meer krijgen van de PvdA-fractie die met D66 en de WD een meerderheid vormt. Daarmee is de spanning in de coalitie onverwacht opgelaaid. Het CDA reageerde gister avond verontwaardigd. PvdA- staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken toonde zich gis teren verbaasd over het stabn- dpunt van de PvdA-fractie. Vice-fractievoorzitter Leijnse van de PvdA heeft gisteren na mens zijn fractie gezegd dat alle huidige wao'ers ontzien moeten worden. PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens steunde 's avonds op een spreekbeurt in Almelo de visie van Leijnse. Na een unaniem advies van een PvdA-commissie conclu deert de fractie dat tussen blij vend arbeidsongeschikten (de onomkeerbare gevallen) en tij delijke wao'ers geen juridisch en praktisch onderscheid ge maakt kan worden. „Om de echte onomkeerbare gevallen in de wao niet de dupe te laten worden, willen wij alle wao'ers vrijwaren van de korting op hun uitkering vanaf 1994", al dus de woordvoerder van de PvdA-fractie in toelichting op de visie van Leijnse. Pagina 3: CDA overvallen door wending bij PvdA LOS ANGELES - De ra ciale en sociale onrust in de Verenigde Staten is af gelopen weekeinde ge luwd. In de brandhaard Los Angeles kwam enig herstelwerk op gang en alom in het land riepen politieke en religieuze lei ders op tot heling van de geslagen wonden. Maar sceptici vrezen dat al het gepleegde geweld verse bitterheid heeft gebracht in de etnische verhoudin gen en dat Amerika niet beter uit de strijd zal ko men dan ze erin ging. Niettemin waren er gisteren Jn het 'oorlogsgebied' van South Central Los Angeles tekenen van hoop. Ploegen van zwar ten, blanken en Latijns- en Aziatische Amerikanen gin gen eendrachtig met vegers en scheppen aan het werk te- middden van de onafzienbare chaos. Kerkdiensten in Los Angeles en ook elders in de VS werden drukker dan gewoon lijk bezocht en nergens gingen preek en gebed over iets alh- ders dan over de noodzaak bin nenlandse vrede te sluiten ïn Amerika en de diepere oorza ken van de onlusten werk loosheid, armoede, drugs, dis criminatie, moreel verval - weg te nemen. In South Cen tral Los Angeles werden voed seldistributiecentra geopend voor hongerige wijkbewoners die hun supermarkten en an dere winkels hebben zien af branden. Uit andere delen van de stad werden ook medicij nen, dekens en luiers aange voerd. En de ziekenhuizen hebben hun eerste hulpcentra tijdelijk uitgebreid ten behoe ve van de tallozen die lichtere verwondingen verwaarloosd hebben omdat ze drie dagen lang de straat niet op durfden voor hulp. Pagina 7: Herstel Los Angeles lijkt onbegonnen werk Burgemeesterskandidaat vermoord op Filipijnen In Frankfurt en andere Duitse steden liggen de straten vol met vuilnis. Ten gevolge van de stakingen van het overheidspersoneel wordt sinds zes dagen geen vuil meer opgehaald. FOTO: AP MANILA - Op de Filipijnen hebben drie gewapende man nen gisteren burgemeesters kandidaat Manuel Chu ge dood. De 52-jarige kandidaat voor de stad Bacolor werd tij dens een verkiezingsfeestje omgebracht. Op 11 mei worden op de Filipijnen verkiezingen gehouden. Er zal een opvolger voor president Corazon Aqui no gekozen worden en nog 17.000 andere functionarissen. Bij de verkiezingscampagnes zijn tot nu toe ongeveer dertig mensen om het leven geko- BRUSSEL - De Zaïrese presi dent Mobutu Sese Seko heeft in België vóór opschudding ge zorgd door een aantal privé-au- tomobielen via een „presiden tiële" jumbo over te vliegen naar de luchthaven van Oos tende voor verder transport naar zijn villa in Zwitserland. Op de terugweg nam het toe stel een grote hoeveelheid vers gedrukte bankbiljetten mee om de hollende inflatie van zijn land te compenseren. Een lading hulpgoederen, bestemd voor de bevolking van Zaïre, moest op de luchthaven ach terblijven. Het tamelijk bejaarde toestel werd vorige week donderdag in eerste instantie geweigerd omdat het niet aan de Europe se normen voor geluidshinder voldeed. Pas nadat bleek dat het om een presidentieel vlieg- Tijdens het lossen van de luxe auto's van Mobutu kreeg een fotograaf van een Belgische krant het nog bijna aan de stok met enkele Zaïrese veilig heidsbeambten. Zij konden het niet waarderen dat er foto's tuig ging, kreeg het alsnog toe- werden genomen, wellicht om- stemming voor de landing. dat het hier om een discrete missie moest gaan. Zaïre heeft de afgelopen maanden al meerdere keren van het vlieg veld van Oostende gebruik ge maakt om in Duitsland ge drukte bankbiljetten over te vliegen. LEIDERDORP - Perso neel van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp zal vrijdagmorgen een korte werkonderbreking houden. Het werk zal van 's morgens tien uur tot half twaalf worden neer- Patiënten die op dat tijdstip een afspraak hadden met de polikliniek zullen worden af gebeld. Ook in het rooster voor de operatiekamers zal als ge volg van de staking geschoven worden. Het actiecomité sluit niet uit dat daarbij afspraken afgezegd zullen moeten wor den. De acties zijn bedoeld om de eisen die zijn ingebracht in het landelijke cao-overleg kracht bij te zetten. Volgens een woordvoerster van het ac tiecomité in het Elisabeth Zie kenhuis is de actiebereidheid onder het personeel groot. Vooralsnog zijn in de Leidse ziekenhuizen nog geen werk onderbrekingen gepland. Dat geldt zowel voor het Diacones- sehuis als het AZL, dat als aca demisch ziekenhuis valt onder de ambtenaren-cao. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Brussel heeft een Autosalon, Saint Claude een Pijpsalon. Speciaal voor Europijp '92 hebben mensen uit de Franse Jura een pijp gemaakt die de grootste van de wereld wordt genoemd. De reuzenpijp is 9 meter lang en 7,40 meter hoog en weegt 3,5 ton. FOTO EPA TILBURG Het Junglecom mando en de Tucajana-India- nen in Suriname hebben vrede gesloten om zich te wijden aan de wederopbouw van het bin nenland. Volgens E. Dap. die nauwe contacten onderhoudt met het junglecommando, hebben de jarenlang strijden de partijen een akkoord onder tekend. De laatste twee maan den zijn er voortdurend ge sprekken geweest tussen Ron nie Brunswijk van het Jungle commando en Tohomas Saba- jo, hoofdman van de Tucaja- na's. Het overleg heeft geleid tot een samenwerkingsove reenkomst. waarin zij beloven alle vijandelijkheden te staken en het binnenland te zullen vrijgeven. De beide partijen hebben jarenlang strijd ge voerd omdat de Tucajana's werden bewapend door het le ger, de aartsvijand van het Junglecommando. Nu het le ger aan macht verliest raken de Tucajana's in een isole ment. De noodzaak van weder opbouw van het binnenland wordt door zowel de Indianen als de leden van het Jungle commando ingezien. „Vanaf '86 is nagenoeg alles platge gooid in Oost-Suriname. Er zijn bijna geen woningen meer, geen scholen, zieken huizen of kerken. Aan alles is een tekort", aldus Dap. In Moengo Taboe, ten oosten van Mpengo. zijn inmiddels de eer ste twintig nieuwe woningen gebouwd. Suriname heeft nog 1.3 miljard gulden ontwikke lingsgeld te goed van Neder land. „Voor twee personen hebt u nodig". Dat is de eerste zin van het dagelijkse menu, samengesteld en voor de Leidse Courant opgeschreven door onze Jeanne. Het is de enige zin die elke dag eender luidt, want de rest van het recept is steeds weer van een variatie die sterk overeenkomt met de rest van de inhoud van de krant. Elke dag weer iets heel anders en altijd even smakelijk opgediend. Vandaag gaat het in haar recept om gebakken ham met witlofsalade, rösti en een lekkere vlaflip toe. Waar het in de Leidse Courant vandaag allemaal om gaat ziet u met eigen ogen op deze en volgende pagina's. Wellicht zelfs op het moment dat één persoon volgens Jeanne's recept staat te koken. Of verdiept zit in het sportkatern. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CJ een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Dén Haag 711848' 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1