John van den Brom mikt op Oranje na EK voetbal Edwin Jongejans staart zich niet blind op medaille SPORT Gullit stelt rentree uit Imago motor loopt deuk op na Le Mans CiidaeGouamxi ZATERDAG 2 MEI 19&C VOETBALLERLEI Internationals Bosnië willen niet naar Zweden Faruk Hadzibegic en Mehmet Bazdacevie, de in- ternataionals uit Bosnië-Hercegovina willen niet voor het Joegoslavische elftal uitkomen bij de eindronde van het toernooi om het Europese kampioenschap in Zweden. De twee spelers, die voor de Franse vereniging Sochaux spelen, ver klaarden dat hun geboortestad door het Joegosla vische leger beschoten is. Hadzibegic en Bazda cevie willen alleen op hun standpunt terugko men wanneer de voetbalbond van Bosnië-Herce govina hen daartoe zou dwingen. Die kans acht het tweetal echter niet groot. De meerderheid van de buiten Joegoslavië voetballende Sloveen- se en Kroatische spelers hebben al eerder ken baar gemaakt niet in Zweden te willen uitkomen. John Cordier ...problemen.. Bierbrouwer wil KV Meehelen niet overnemen De Belgische bierbrouwer Theo Maes ziet af van de over name van voetbalclub KV Meehelen. De club met onder anderen de Nederlandse voetballer René Eykelkamp raakt aan het eind van dit seizoen met voorzitter John Cordier zijn belangrijkste geldschieter kwijt. Cordier was al een tijdje in onderhandeling met Theo Maes, eige naar van de Mechelse gelijknamige brouwerij. Maes is boos op Cordier omdat deze twee belangrijke spelers, Philippe Albert en zeer recent ook Mare Emmers, aan concurrent Anderlecht heeft verkocht. Daardoor acht Maes het weinig waarschijnlijk dat KV Meehelen ko mend seizoen nog in de top van Belgische Eerste Klasse kan meedraaien. John Cordier zit al een tijdje in finan ciële problemen met zijn telecommunicatiebedrijf Telin- dus. Cordier is ook hoofdaandeelhouder van de investe ringsmaatschappij Cova Invest, die eigenaar is van alle spelers van KV Meehelen. Door de verkoop van ster- i foto anp voetballers hoopt Cordier zijn bedrijf te redden. MILAAN - AC Milan zal het zondag in de mogelijke kampi oenswedstrijd tegen Lazio Roma nog zonder Ruud Gullit moeten stellen. De van een knieblessure herstellende oranje-aanvoerder zou eigen lijk tegen Roma zijn rentree maken. Gullit heeft besloten zijn optreden uit te stellen tot 10 mei, wanner de Milanese ploeg tegen Napoli speelt. Mi lan kan dit weekend alleen kampioen worden als het zelf wint en het op de tweede plaats staande Juventus verliest van titelhouder Sampdoria. Rodriguez naar Atalanta Bergamo Olympique Mar seille heeft de 28-ja- rige Argentijnse in ternational Leonar do Rodriguez ver kocht aan Atalanta Bergamo. De Fran se kampioensploeg had Rodriguez dit seizoen uitgeleend aan Toulon. Rodri guez heeft twaalf keer gescoord voor Toulon. ARNHEM - Wat is je po sitie? „Laatste man." Op welke plaats speel je? „Op het middenveld en als het even kan voor de goal". Libero John van den Brom van Vitesse moet er zelf even om grinniken. Niet voor niets heeft hij dit seizoen als vrije verdediger al tien keer ge scoord, na vorig seizoen als middenvelder elf keer succes vol te zijn geweest. Van de om schakeling van het centrale middenveld naar de plaats waar vorig seizoen Frans Thijssen nog stond, heeft Van den Brom dan ook geen spijt. Constant spelend, kan hij zijn ploeg nog regelmatig op sleep touw nemen. Een nadeel had de omschakeling wel: voor Oranje was de 25-jarige Amers- foorter plotseling geen kandi daat meer. Daar haalt hij voor lopig de schouders over op. De gedachte aan de leeftijd van de harde kern van het Neder lands elftal geeft hem genoeg hoop. „Na het EK zal die groep er beslist anders uit gaan zien". De namen van Van Tiggelen, Blind, Koeman en Koeman zijn snel genoemd als de 'oud jes' ter sprake komen die na het komende EK voetbal in Zweden het veld zullen moeten ruimen voor een jon gere garde. Van den Brom is er van overtuigd dat de samen stelling van Oranje behoorlijk zal veranderen. „Hoop doet le ven", kijkt hij vooruit. „Mo menteel heb ik nog een aardig iemand voor me. Over Ronald Koeman wordt dan wel ge schamperd dat hij niks kan en traag is, maar z'n klasse is dat hij er nog steeds staat. Echt fa len doet hij zelden". Dat hij zelf niet als libero het Oranje-tenue draagt, wijt de Vitesse-speler alleen aan de concurrentie. Aan zijn eigen capaciteiten twijfelt hij niet. „Op een gegeven moment hoorde ik constant bij de selec tie", legt hij uit. „Toen Frans Thijssen bij Vitesse stopte en ik van middenvelder laatste man werd, was dat plotseling niet meer het geval. Ik had daar vooraf wel over nage dacht, maar had geconclu deerd dat mijn positie in Oran je niet in gevaar hoefde ko men. Waarom ook? Ik speel hier heel fijn en draai een heel constant seizoen. Dat ik op deze positie minder tot mijn recht kom is niet het geval. Dus moet de oorzaak dat ik niet meer bij de Oranje-selec tie zit de concurrentie zijn". Topclub De 25-jarige Van den Brom heeft vergeleken bij de ge noemde 'oudjes' een groot na deel: hij speelt bij Vitesse en niet bij één van de topclubs. Of Vitesse ooit zal uitgroeien tot een echte topclub is de vraag. Zou het multifunctionele sta dion Akzodrome er komen dan heeft de Arnhemse club met een nieuwe speellocatie en in komstenbron de mogelijkheid om door te groeien naar die top. Zo niet, dan liggen de za ken anders. „Zolang Vitesse hier speelt, is dit het hoogst haalbare", doelt Van den Brom op de sub-top, op Monniken huize. „Ik geloof nog steeds wel in dat stadion, maar als het nog lang duurt lijkt het echt een droom". „Het Akzodrome was voor mij één van de factoren om te teke nen", doelt Van den Brom op het langlopende contract dat hem tot 2006 aan Vitesse bindt. „Voor mij was dat contract een zekerheid. Maar dat wil heus niet zeggen dat je zo lang in Arnhem speelt. Wat dat betreft stel ik de waarde van contrac ten in de voetballerij op nul. Wil een topclub je hebben en kan die de transfersom beta len, dan ben je weg. De voor beelden van Gullit, Wouters en Witschge hebben dat wel aan getoond". Belangrijk De wil om bij een topclub te voetballen heeft Van den Brom. Opnieuw doordringen tot het Nederlands elftal zou een transfer iets vergemakke lijken. „Wat dat betreft is Orapje zeer belangrijk", zegt hij. „Al vind ik de eer r tellen". Zelf werd hij ste jaar in de pers in gebracht met Ajax, PSV gelse en Italiaanse „Waar rook is, is vuur", leert hij zelf. „Maar lijk heb ik helemaal hoord". Met Vitesse is Brom dit seizoen in de race voor Europe> bal. „We mogen de plaats niet meer uit ven", klinkt het „Groningen moet nog gen RKC en laatste ronde verwacht dat vendien nog wel in zijn om de beker te dat ook de nummer vijf pees voetbal speelt". „Dat zou de perfecte ning zijn van een stonden een tijd zetten een serie van 9-1 Toen we in een dalletje heb ik nog wat gehad werkstuk waar ik mee was voor de cursus ter 1. Dat ging over factoren in de sport. Ik dat dat onderwerp ook zelf van toepassing was gon bijvoorbeeld lingsoefeningen te merkte dat ik me spande. Mentale wordt in de sport een verwaarloosd, maar ka: zettend belangrijk zijn eigen ervaringen heb i ook in dat werkstuk ven". Idoor WILKO TEN DAM AMSTERDAM Een topspor ter moet ook zakenman zijn. Sportprestaties worden im mers geldelijk beloond. Indivi duele sporters hebben daarom vaak persoonlijke sponsors. Edwin Jongejans, wereldkam pioen op de een-meterplank, is geen uitzondering. Hij nam contact op met vele bedrijven. Alleen Rucanor reageerde. Hij is nu full-time schoonspringer en moet af en toe met zijn geld schieter meedenken. Op foto's bijvoorbeeld. Want daar wordt hij financieel wijzer van. Zo is het contract opgesteld. Na weer een eerste plaats denkt hij vaak 'Met dank aan Philips', want dat bedrijf steekt veel geld in de olympi sche ploeg, waarvan Jongejans deel uit maakt. „Als Philips er niet was geweest, had ik niet geweten wat ik had moeten doen. Dan had ik waarschijn lijk dit niveau nooit bereikt. Fi nancieel kan ik niet op de zwembond rekenen, die is veel te klein". Jongejans studeerde in Ameri ka, waar hij het grootste ge deelte van het jaar woont. Hij deed een zakenstudie, maar merkte dat het niets voor hem was. Des te opmerkelijker dus dat hij een sponsor strikte. „Ik word pas interessant als ik presteer. En dat heb ik dus op het WK in Australië gedaan. Dan wordt het vinden van een sponsor gemakkelijker. Ge lukkig, want ik ben geen ver koper. Ik verafschuw zakelijke babbeltjes". In drieën Alle goede dingen komen in drieën. Alle slechte trouwens ook. Edwin Jongejans (25) kwam naar Nederland om zich voor te bereiden op het nieuwe seizoen. En voor het NK op de drie-meterplank. Tot nog toe had hij slechts pech. Het trek ken van zijn verstandskiezen, een één-tweetje tussen hoofd en duikplank (goed voor een aantal hechtingen) en een hamstringblessure zorgden voor flinke gaten in zijn voor bereiding, die in het teken staat van de Olympische Spe len in Barcelona. 1992 staat dan wel in het teken van de Spelen, maar voor Jon gejans is elke wedstrijd het zelfde, zegt hij. „Natuurlijk is een olympische medaille dè prijs, maar je moet je er niet blind op staren. Het is gewoon een 'media-event', dat door de commercie enorm belangrijk wordt gemaakt. In feite heb ben de verschillende wedstrij den, waar je steeds dezelfde springers tegenkomt, alleen een andere naam". Een erg nuchtere benadering, lijkt het. „Is ook zo. Mijn doel is gewoon zoveel mogelijk ti tels sparen. Op de drie-meter- plank wil ik nog wat winnen en ik heb ook al aan torensprin- gen zitten denken. Want dat is iets wat ik nog mis in m'n car rière. Die overstap wil ik nog eens maken, maar dat kan niet zo snel. Dat vergt wel twee jaar, denk ik". Schaduw Hij sprong op het WK in Perth naar goud en gelijk uit de scha duw van zijn zus Daphne. Dat was grappig, zegt hij. „Het was altijd 'Kijk daar heb je die mooie Daphne, dit en dat, bla- blabla.' Op de plank was ik al tijd het broertje, maar opeens was ze mijn zusje. Als ze in Au stralië moest springen, werd de camera op mij gericht, de wereldkampioen. De betrek kelijkheid werd mij toen goed duidelijk. Het gebeurde met één sprong, heel maf'. Zijn leven is ingesteld op het springen van de plank. En als het dan even tegenzit, zoals de afgelopen maanden, is het een wankele basis. Sport en maat schappij liggen dan ver uit el kaar. „Ik beoefen een sport, heb geen plaats in de maat schappij. Voor mij houdt het eens op, daar ben ik me heel goed van bewust. Je moet je zelf heel goed voorbereiden op een leven na de sport, anders val je in een gigantisch gat. Het Nederlands Olympisch Comité gaat sporters begelei den na afloop van hun carrière. Een prima zaak, want een sporter maakt zich daar tijdens zijn actieve periode vaak niet zo druk om. Ik houd me er wel mee bezig. De Olympische Spelen in 1996 is mijn laatste toernooi. Voor die tijd wil ik ze kerheid hebben over bepaalde zaken". Daphne, zegt hij, heeft alles op een rijtje staan. Na Barcelona is zij topsporter af. „Dan gaat ze zich richten op een maat schappelijke carrière. Ze gaat lekker werken en in gedachten nagenieten van haar sport- loopbaan. We blijven er allebei heel nuchter onder. Je moet niet ondersneeuwen in je spor tieve ambities, maar verder kijken dan je neus lang is". Kunst Een goed uitgevoerde sprong lijkt pure kunst. Opveren, bin nen een fractie van een secon de de juiste houding zoeken, perfect in balans zijn en op het juiste moment het water ra ken. „Nee, als kunst zie ik het niet. Het is een sport, waar ik de hele dag mee bezig ben. De tijd die je er in steekt, zie je ook terug. Routine is enorm belangrijk. Hoe ouder je wordt, hoe minder fouten je maakt. En dat is belangrijk, want wie de minste fouten maakt, wint. Zo simpel is het in feite. Het is een grote mensen sport, zeker op de plank. Hoe ouder, hoe beter". „Voor schoonspringen moet je mentaal ijzersterk zijn. Zeker in wedstrijdverband. Op de training klim je om de twee, drie minuten de plank op om een sprong te oefenen. In een wedstrijd kom je misschien een keer of zes in drie uur tijd aan de beurt. Die tijd moet je zien door te komen. Ik ga dan wat lezen, hier en daar een praatje maken èn zoek het wa ter even op. Tien springers voordat ik aan de beurt ben ga ik me wat oprekken. Dan be gin ik me met de sprong bezig te houden. Als je je van het be gin tot het eind oplaadt, ben je kapot. Fysiek kan ik na een wedstrijd bij wijze van spreken nog wel een marathon lopen, maar mentaal heeft het veel van me gevergd". Jury sport Schoonspringen is een echte jurysport, zegt Jongejans. Hij beschouwt het als een spelletje tussen hem en de jury. In lan den wedstrijden merk je dat goed. „Sommige landen be voordelen hun eigen springer. Zo gaat dat. Je bent naast je ei gen vorm ook afhankelijk van de jury". Zou de sport dan niet op een andere, eerlijker manier kun nen worden beoordeeld? „Hoe dan. Het draait niet om snel heid. je hoeft geen tijd te zet ten. Zoiets kun je niet beoorde len met een computer of zo. Het moet altijd door mensen gebeuren. Ach, het maakt ook niet zo veel uit. Als je écht de beste bent, sta je aan het einde gewoon bovenaan. Geen enkel jurylid kan je van die plek af- houden". De coach is erg belangrijk bij het schoonspringen. De relatie moet optimaal zijn. „Als je in de clinch ligt met je coach, is dat zeker niet bevorderlijk. Een harloper moet agressief zijn. Een prikkelende opmer- king kan omgezet worden in snelheid. Bij schoonspringen werkt het averechts. Je moet jezelf onder controle hebben. Met agressiviteit kun je con centratie, die juist essentieel is, verliezen". Pieken tijdens een bepaalde wedstrijd is onmogelijk, zegt Jongejans. Je kunt je alleen zo goed mogelijk voorbereiden en hopen op een goede presta tie. Mazzel hebben, noemt hij dat. „Schaatsers en wielren ners kunnen vlammen. De trainingen zijn daar op gericht. Bij ons ligt dat anders. Een foutje en het is gebeurt. En fouten maak je snel. Dat komt omdat de sprongen tijdens wedstrijden zo ver uit elkaar liggen. Elke sprong is dan in feite een nieuwe wedstrijd, die afhankelijk is van veel facto ren. Hoe is je afzet? Hoe hoog spring je? Hoe zit het met je concentratie? Je kunt in de lucht nauwelijks corrigeren. Soms val je in de sprong en dan zit het goed. Als het bij de opsprong al misgaat, blijf je corrigeren. Ik kan dus niet zeggen dat ik bijvoorbeeld over vier jaar ga pieken. Het is een kwestie van je best doen en maar zien waar je uitkomt". Voorschriften Jongejans trainde op een sprong, tweeëneenhalve salto met hele schroef. Op de drie meterplank was het geoor loofd, maar op de 'een-meter' mocht hij hem hem niet doen. „Bij wedstrijden die onder au spiciën staan van de wereld bond ben je gebonden aan de voorschriften. In tabellen staat wat je wel en niet mag doen. De sprong die ik wilde doen, was nergens genoteerd. Dan houdt het op". Dat is toch vreemd? „Ja eigenlijk wel. Maar het is nu eenmaal zo. Ik zou. denk ik, wel een drieën eenhalve salto met hele schroef van de drie-meter plank kunnen doen, maar in de boeken bestaat die hele maal niet. Dus begin er ik maar niet aan. Want je gaat niet oefenen op sprongen die je toch niet mag uitvoeren". Dus echt vernieuwend werken kan niet bij het schoonsprin gen. „Nee. dat klopt. Bij tur nen kan bijvoorbeeld een vlie gende salto, als hij nog nooit is uitgevoerd, naar jou genoemd worden. Bij schoonspringen gebeurt dat niet". Hij strijkt eens door zijn haai en glimlacht. „Jammer, want ik had het wel te gek gevon den". In het Engels doen sommige uitspraken het altijd beter dan in onze taal. Neem nu eens de uitdrukking „The day after the night before". Een mooie kreet, waarmee meteen duidelijk is wat er mee wordt bedoeld. Doorgaans gaat het om de een of andereveelal alcoholische uitspatting in avond of nacht. Met alle kwalijke gevolgen vandien in de vorm van een kater, de volgende ochtend. Dat alcohol niet altijd een even goede metgezel is, mag bekend worden verondersteld. Slechts met mate kan een 'spirituele injectie' van een redelijke omvang tot een weldadige geestelijke verruiming of lichamelijke ontspanning leiden. Maarzoals mijn grootmoeder zaliger altijd placht te stellen:Overal waar 'te' voorstaat is niet goed". Ik ben inmiddels geneigd haar postuum gelijk te geven. Zeker na wat zich afgelopen weekeinde in Le Mans heeft voorgedaan. Daar stierven tien motorrijders aan verwondingen die ze opliepen, nadat ze te diep in het glaasje hadden gekeken en vervolgens toch, op hun racemonster waren gestapt. Om vervolgens de grens tussen leven en dood wat dubbel te zien en te overschrijden. Hetgeen 'the day after the night before' een tragisch etmaal maakte. De gebeurtenissen in Le Mans hebben het imago van het motorrijden geen goed gedaan. Nu onderhavige tweewieler zich in ons land in een waanzinnig groeiende belangstelling mag verheugen en de rijbewijzen niet aangesleept, kunnen worden, is men weer eens met de neus op de feiten gedrukt. Juist nu iedere gelukkige bezitter van zo'n fiets, die zich in de wintermaanden heeft zitten verkneukelen over het aanbreken van de lente, liever eindelijk motorisch de plaat poetst dan het gekoesterde vehikel. Het wemelt tegenwoordig van de motorfietsen op de openbare weg en begrijpelijk. Want met die wind om je hoofd, de gashendel in je hand en zo'n vrij gevoel van binnen is het een uiterst aangename wijze van verplaatsen. Hetgeen ik uit eigen ervaring heb kunnen vaststellen. Een maand of zeven toer ik nu al weer in mijn tweede motorjeugd over 's heren wegen, waarbij zelfs de voorbije winter mij slechts sporadisch naar de verwarmde autozetel verjoeg. Naar een circuit zal ik niet zo gau w koers zetten. Niet omdat een motorrace me niet aanspreekt maar mede doordat er domweg in de randstad te weinig van dit soort evenemen ten zijn. Wat me vooral afhoudt van zo'n expeditie is die Le Mans- achtige ambiance. Zo'n happening, waarover Bennie Jolink nog zo'n tragisch-mooi lied maakte met z'n 'Oerend Hard'. De song, waarin Tinus op zijn Norton en Bertus op zijn BSA zich na het bezoeken van een motorcross ladderzat op weg naar huis begaven: een rit die fataal afliep. Zoals, oh toeval, de zanger van 'Normaalonlangs zelf een verkeers-ongeluk had, maar dit wellicht overleefde omdat hij niet óp een twee-, maar in een vierwieler zat. Op 27 juni staat de TT van Assen centraal in motorrijdend Nederland. Ook sinds jaar en dag een evenement waarde liefhebbers doorgaans al een dag vantevoren naar toe rijden om zich vervolgens 's nachts onder te dompelen in alcoholisch feestgedruis. Op de Drentse hei komt het meestal niet verder da n fysiek en vandalistisch geweld. Waai-tegen de lokale organisatoren zich de laatste jaren redelijk indekten met alle mogelijke verstrooiende activiteiten om de gevolgen van een te grote biercomsumptie zo veel mogelijk in te dammen. En hooguit de race-beluste fans ervan over hun toeren raken en niet hun machines in wilde wedstrijdjes. Wat dat betreft vormt Le Mans 1992 een tragisch getoonzette waarschuwing aan al die tienduizenden die straks naar Assen tijgen of andere motorsport-wedstrijden gaan bezoeken. Want zoals mijn grootmoeder zaliger de reclamejongens ook wel eens napraatte is het beter te overwegen „Met Melk Meer Mans" te zijn. Of om in STER-termen te blijven: die gecrashte amateurcoureurs hadden afgelopen weekeinde in Frankrijk wat meer moeten denken aan de slogan „Melk, de witte motor". Maar ook dat zijn gedachten voor 'the day after the night before'. John van den Brom (links) raakte zijn plaats in de spelersgroep van het Nederlands elftal kwijt na zijn rolverandering bij Vitesse. Op de foto de laatste keer dat hij er bij hoorde, eind mei vorig jaar bij het uitduel met Finland. Ook Frank de Boer en Pieter Huistra (rechts) zijn geen vaste keus meer. FOTO: anp Edwin Jongejans sprong tijdens de WK naar goud en uit de schaduw van zijn zus. „Het was altijd 'Kijk daar heb je die mooie Daphne, dit en dat, blablabla Op de plank was ik altijd het broertje, maar opeens was ze mijn zusje. De betrekkelijkheid werd mij toen goed duidelijk" Op de foto Jongejans tijdens de hul diging in Perth FOTO:'AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8