Stakingen Duitsland: stilte voor de storm Bankier wordt in keurslijf geperst Cd verdringt traditionele lp Delft Instruments, kruipt uit dal if FNV blijft voor overlegeconomie 101 ECONOMIE G. Schuit wordt nieuwe Hogere winst Nachttrein alternatief Vervoerders zijn directeur Air Holland voor P C-groep voor koeriersbedrijven op 5 mei niet vrij GELD EN GOED DE NIEUWE NOKIA! Meer winst; Shell Oil I £etebe Souomit ZATERDAG 2 MEI 1992 BADHOEVEDORP G. Schuit wordt de nieuwe •adjunct-directeur van Air Holland. Vanaf 1 mei zal Schuit de leiding krijgen over het bedrijf. De huidi ge directeur P. Langendijk blijft financiën en mar keting in de portefeuille houden. Met de benoe ming van Schuit is de directie op volle sterkte. Schuit was al als adviseur aan het nieuwe Air Hol land verbonden. Momenteel werkt hij nog als ge zagvoerder bij de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa. Bij Air Holland zal hij ook zelf vliegen en personeel opleiden. Die opleidingen zijn erg be langrijk voor het bedrijf. Door de sneller dan ver wachte groei heeft Air Holland al een derde toestel in de lucht gebracht. „Ons eerste plan was geba seerd op één toestel deze zomer en het tweede toe stel in 1993. Nu zitten we al met drie toestellen voor de zomer van 1992", aldus Langendijk. AMSTERDAM - De P&C Groep (Peek Cloppenburg, Mac Maggie en So mebody) heeft in het per eind januari af gesloten boekjaar 1991/92 een netto winst behaald van 16,4 tegen 13,4 miljoen in het voorgaande boekjaar. De omzet steeg met bijna tien procent «tot 468 miljoen. De cijfers werden gisteren door de onderneming bekendgemaakt. Do.or een wat lagere marge ep een hoge- re.belastingdruk was het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening gelijk aan dat van vorig jaar, te weten 14,3 mil joen. De hogere nettowinst was het ge volg van hogere buitengewone baten. Voorgesteld wordt het dividend te ver hogen van 1,75 tot 1,85 in contanten. HOOFDDORP - Betere samenwerking tussen Eu ropese spoorwegbedrijven zou het mogelijk maken meer gebruik te maken van nachttreinen als alterna tief voor het vliegtuig. Dat zegt C. J. van Schaik, ma nager bij DHL World Wide Express, een van de groot ste koeriersbedrijven ter wereld. DHL heeft een ge slaagde proef genomen met een trein die 's nachts van Parijs naar het Europese sorteercentrum in Brussel reed. DHL deed hetzelfde wat de PTT doet in nachtpost treinen; de post onderweg alvast voorsorteren. Voor heen ging er een vliegtuig van Parijs naar Brussel. Dat is veel sneller maar er blijft dan te weinig tijd over om post voor te sorteren. DHL laat nu speciale postwagons bouwen. De eerste particuliere rjacht- posttrein gaat dit najaar rijden. DEN HAAG - Bevrijdingsdag is geen offi ciële vrije dag in het beroepsgoederenver- voer. De president van de rechtbank in Den Haag. A. van Delden, heeft in kort geding bepaald dat bevrijdingsdag geen nationale feestdag als bedoeld in de twee betreffende cao's is. De eis hiertoe van de Vervoersbond FNV is afgewezen. Volgens Van Delden is er in de redactie van de cao's bewust voor geko zen om 5 mei niet op één lijn te stellen met Koninginnedag, wat wel een nationale feest dag is. Een andere overweging was dat de Vervoersbond er in het FNV Magazine van 6 oktober 1990 van uitging dat de vijfde mei geen jaarlijkse vrije dag opleverde, maar dat hier nog over onderhandeld moest worden. BONN De stakingen in Duitsland staan een paar dagen op een laag pitje. Niet vanwege opkomende stakingsmoeheid, inte gendeel, maar omdat op de vrije 1 mei en in het weekeinde toch al veel openbare diensten geslo tenwaren en zijn. De vakbonden hebben in som mige delen van Duitsland het streekvervoer weer laten rij den, om zodoende te voorko men dat deelnemers aan de grote 1 mei-demonstraties de auto zouden moeten pakken en in kilometerslange files zouden geraken. De stakings acties zijn, melden vakbonds kringen, deze dagen bewust ingekrompen om bondskanse lier Kohl een denkpauze te ge ven tot zondagavond. Mocht er dan nog geen positief signaal "van de werkgevers en dus vooral van de overheid zijn ge komen, dan zullen de stakin gen maandagmorgen onver kort en zelfs uitgebreid wor den voortgezet. Verbazing Dat zal dus gaan gebeuren, want Kohl heeft geen denk pauze nodig. De afgelopen da gen heeft hij herhaald dat loonsverhogingen boven de vijf procent niet te financieren zijn en schade berokkenen aan het herstelproces in de nieuwe oostelijke deelstaten. De kan selier sprak er binnenskamers zijn verbazing over uit, dat sommigen na 24 uur staking al nerveus beginnen te worden. Nü inbinden zou van de over heid tot in de verre toekomst een kwetsbare en weinig se rieuze gesprekspartner ma ken, meent Kohl. De Duitse burgers beginnen te beseffen dat het dit jaar, voor het eerst na achttien jaar be trekkelijke arbeidsrust in de ambtenarenwereld, ernst is. De vakbonden gaan er in hun scenario's van uit dat de sta kingen minstens drie weken gaan duren. Drie weken een lamgelegd openbaar vervoer, drie weken lang bergen huis vuil in schuurtjes en op de stoep, drie weken geen post, gesloten loketten, geen thea tervoorstellingen, geen perso neel in de Kindergarten en de ziekenhuiskeukens. Het be gint stilaan een schrikbeeld te worden. Tot nu toe hebben de bonden de veelzijdige acties gespreid over het hele land. Ze hebben daarmee een algemene pro testhouding van de bevolking voorkomen. Terwijl in Mün- chen voor het centraal station letterlijk gevochten werd om taxi's omdat het openbaar ver voer staakte, reden in andere grote steden de trams en bus sen stipt op tijd. Maar volgens de stakingsdraaiboeken komt iedereen, elke stad en deel staat. aan de beurt. Post Na het weekeinde komt het zwaartepunt tijdelijk in (West- )Berlijn te liggen. De post zal over heel westelijk Duitsland de acties gaan uitbreiden, het huisvuil blijft liggen en de brandweermannen op de di verse vliegvelden zullen gaan staken. Vanaf dinsdag zal ook het belangrijke luchtverkeers knooppunt Frankfurt bij de stakingen worden betrokken, en dat betekent gegarandeerd gigantische vertragingen en hoogst onaangename situaties op dit enorme vliegveld. De anders punctueel rijdende treinen zijn-onbetrouwbaar ge- Als de Duitse overheid niet tegemoet komt aan de eisen van de stakers, gaan de stakingen volgende week in ernstiger vorm door In Berlijn lag deze week het openbaar vervoer plat. FOTO: EPA hereniging hoeft niet via het loonzakje van de hardwerken de Westduitser alleen betaald te worden, is het standpunt. Wellicht dat er over loonmati ging nog te praten zou zijn, als het prijspeil stabiel zou zijn. Maar het leven is duur gewor den in Duitsland: in maart be droegen de prijsstijgingen bij na vijf procent. In april was er een lichte daling, maar de kos ten van levensonderhoud ver toonden nog altijd een plus van 4,5 procent. Tegelijk stij gen de huren en is er een dui delijke woningnood ontstaan in de sociale huizen sector. Beroepen op begrip en solida riteit zijn in dit stadium aan dovemansoren gericht en dat betekent een pure machts strijd tussen overheid en wer kende burgers. Afgezien van de toenemende overlast voor iedereen, is dat geen situatie die het aanzien van de econo mische grootmacht Duitsland veel goed doet. worden. Wie er dit weekeinde een dagje op uit wil, kan de trein maar beter mijden. De treinen die nog wel rijden en dus ook de intercity's zijn sinds dagen niet schoonge maakt; de stinkende toiletten letterlijk overvol. Liefst zes tien speciale militaire treinen zijn dit weekeinde uit de dienstregeling geschrapt, zo dat duizenden dienstplichti gen niet weg konden uit hun kazernes in het noorden van het land. Niet alleen de werknemers in overheidsdienst staken van wege hun hoog opgelopen loonconflict. Ook in de metaal blijft het onrustig. Hoewel het formeel nog steeds waarschu wingsacties betreft constate ren de werkgevers verbitterd dat er al van regelrechte sta kingen sprake is. De Noord- du itse werven zijn in het bij zonder getroffen, en ook de au tomobielfabrieken in het zui den van de Bondsrepubliek Geld Het grote strijdpunt tussen overheid en ambtenaren is ui teraard het geld. Maanden ge leden al riep de liberale minis ter Möllemann van economi sche zaken op uitdagend zelf verzekerde toon, dat er dit jaar voor de ambtenaren en andere werknemers in openbare dienst niet méér loonsverho ging in zat dan een 4 voor de komma. Daarmee sloeg vroeg tijdig de vlam in de pan. want hij verstoorde met zijn besliste uitspraak het gebruikelijke onderhandelingsritueel. Twee bemiddelaars brachten tenslotte een compromisvoor stel van 5,4 procent meer loon op tafel. De bonden wilden dat voor hen teleurstellend lage percentage nog wel slikken, maar de overheid hield voet bij stuk: 4,8 procent en geen pfen nig meer. Dat leidde de onge twijfeld kostbare staking in, al durft niemand zich nog uit te spreken over hoeveel de mas sale stakingen de Duitsers in dividueel en het bedrijfsleven in het algemeen gaan kosten. De bonden rechtvaardigen hun acties door er op te wijzen dat werknemers in overheids dienst nog altijd in salariëring en andere werkomstandighe den een achterstand hebben op hun 'collega's in het bedrijfsleven. De overheid ver dedigt zich door er op te wijzen dat te hoge cao-afspraken fa taal voor dë economie zijn. Het moet mogelijk zijn, vindt Kohl, om tijdelijk van een stukje in- komensgroei af te zien, ook al uit solidariteit met de Oost duitsers. Maar dat argument maakt bij geen enkele vakbond nog in druk. Zij vinden dat een onei genlijk, politiek argument. De De Chinese muur heeft Nederland bereikt en kronkelt zich nu van bankgebouw naar bank gebouw. De muur is hier zo hoog, dat geen enkele bankmedewerker er met een periscoop overheen kan zien. Zodoende blijft hij verstoken van al die verrukkelijke beleg- gingstips, die zijn colle ga's aan de andere kant van die muur hebben uit gebroed. Dat althans hopen de 'com pliance-officers' die schrij lings op die muur zitten en in die positie proberen een streng en doeltreffend toe zicht uit te oefenen op de be leggingscapriolen van de me dewerkers, die bijvoorbeeld over zogeheten koersgevoeli- ge informatie kunnnen be schikken. Het beleid van zo'n 'compli ance-officer' is Spartaans en maakt het voor een gecontro- leeerde bankmedewerker, in feite onmogelijk een actief beleggingsbeleid te voeren. De ING Groep, waartoe het Nationale-Nederlanden ver zekeringsconcern en de NMB-Postbank Groep beho ren heeft in de zomer van 1991 een zogeheten 'compli- ance-regeling' ontwikkeld. Tussen haakjes: een compli ance-officer is niet anders dan een functionaris, die toe zicht houdt op de naleving van bepaalde voorschriften. Over de regeling van de ING Groep is veel deining ont staan. Na lezing van die brief wekt die deining geen verba zing meer. De ING Groep vindt dat voor haar medewer kers een stringente regeling moet gelden. In september 1991 is de regeling van kracht geworden en wel voor die me dewerkers van de ING Groep die tot de doelgroep van de regeling behoren. Binnen het Angelsaksische bankwezen bestaat al jaren zo'n regeling. Privébelangen „In de doelgroep van de com- pliance-regeling zijn dje me dewerkers opgenomen, die over voorkennis kunnen be schikken respectievelijk op een zodanig niveau in de Groep werkzaam zijn dat de buitenwereld vermoedt dat zij daarover beschikken (le echelon). De doelgroep omvat de leden van de raden van commissarissen en raden van bestuur van alle leden van het eerste echelon; voorts omvat de doelgroep die me dewerkers die aan bovenge noemd criterium voldoen. Ook de partners en minderja rige kinderen van leden van de doelgroep vallen onder de regeling". „De compliance-regeling heeft ten doel privé-beleg- gingstransacties op een zoda nige wijze te reguleren, dat ongewenste vermenging van de belangen van ING Groep en privébelangen, respectie velijk het ongewild in op spraak komen van functiona rissen in dat verband of ge ruchtvorming daaromtrent zoveel mogelijk wordt voor komen. „De belangrijkste punten uit de compliance-regeling zijn: a. de verstrekking van een complete opgave van de ef fectenportefeuille aan de compliance-officer; b. mutaties kunnen in de por tefeuille alleen worden aan gebracht na vooraf verkregen toestemming van de compli ance-officer; c. de effectenportefeuille dient te worden aangehou den bij één van de twee door de ING Groep aangewezen effectenafdelingen binnen de NMB Postbank Groep". „Bij elke aan hem voorgeleg de mutatie beoordeelt de compliance-officer aan de hand van mogelijk opspraak risico voor de ING Groep en/of voor de medewerker of die mutatie mag worden uit gevoerd". „De compliance-officer is door de raad van bestuur van de Groep aangewezen om deze en aanverwante regelin gen uit te voeren". Sterke benen De compliance-officer is op grond van deze regeling een figuur, die bij de groep beter dan wie ook geïnformeerd moet zijn over alles wat op de effecten-, beleggings- en emissie-afdelingen van de groep speelt. Hij zal bijzon der sterke benen moeten hebben om deze weelde te kunnen dragen. Een van de vreemdste aspec ten van de regeling is het toe zicht op de beleggingstrans acties van de toezichthouders oftewel de commissarissen. Een echt keurige bankcom- missaris kan in grote gewe tensnood komen te verkeren als hij een beleggingsportefe uille aanhoudt en doet er dan ook verstandig aan zich niet op dit glibberige pad te bege ven. Toch ontstaan vreemde situa ties, omdat er ook nog raden van advies en adviseurs van raden van bestuur bestaan. Hoe houd je die aan de teu gel? Ik noem de namen van enkele vooraanstaande advi seurs van de ABN Amro Bank: drs. J.L. Brentjes (VNU), ir. J.M.H. van Engels hoven (commissaris HCS; ex Koninkijke/Shell), dr. J.C.M. Hovers (Stork), A.H.Land (Hagemeyer), dr.ir. A. Maas (KBB-Bijenkorf), ing. G.A. Reudink (Nijverdal-ten Cate), drs. P.A.W. Roef (Gamma Holding) en ir. M. Ververs CWolters Kluwer). De commissarissen van de NMB Postbank Groep vor men een achtenswaard colle ge met relatief weinig promi nente posities in het bedrijfs leven. Dat is wellicht een groot goed. Ik laat dat echter in het midden. De zetels in de raad van commissarissen van de ABN Amro Bank worden echter vrijwel uitsluitend be zet door prominenten uit het bedrijfsleven. Matje Ik noem H.F. van de Hoven (ex-Unilever), ir. F.H. Fente- ner van Vlissingen (SHV), drs. J.D. Hooglandt (ex-Hoog ovens), dr. W. Dekker (Phi lips), Albert Heijn (ex-Ahold). drs. F.A. Maljers (Unilever) en mr. H.B. van Liemt (DSM). Zullen die bereid zijn beleefd bij een compliance-officer op het matje te verschijnen voor verzoeken om wat effecten te kopen of te verkópen? Ik kan het me bijna niet voorstellen. Nieuwe, uitgekookte formu les zullen worden ontwikkeld om contacten met de compli ance-officers zoveel mogelijk te vermijden. Een andere vraag is natuur lijk of een strenge handha ving van de compliance-rege ling op den duür niet zal lei den tot een exodus van be kwame commissarissen en andere topfunctionarissen in het bankwezen. En is dat in de beste belangen van het toch al fel gekritiseerde bankbedrijf? Raden van bestuur en func tionarissen van het 'le eche lon' hebben natuurlijk wei nig tegen te pruttelen. Drs. A.A. Soetekouw van de NMB Postbank, die in 1991 in op spraak kwam door een trans actie in aandelen Newtron heeft inmiddels zijn vertrek aangekondigd. Hoevelen zul len hem nog volgen? En bij dit alles dient nog be dacht te worden, dat de Ne- derlandsche Bank weldra de bevoegdheid krijgt de kennis van bankbestuurders te toet sen onbekwame bankiers zullen op grond van een nieu we wet gedwongen kunnen worden op te stappen. Ten slotte wordt door DNB met de Nederlandse Vereniging van Banken overleg gepleegd om te komen tot één uniforme re geling voor de instelling van compliance-officers. Met de komst van de compact-disc is de langspeelplaat haast vergeten produkt geworden. I AMSTERDAM De com pact disc heeft de klassie ke langspeelplaat ver drongen. Vorig jaar wer den van de 48,2 miljoen geluidsdragers 95 procent cd's verkocht Slechts twee procent van dat aantal bestond uit langspeel platen en singletjes en drie procent uit voorbespeelde mu- ziekcassettes. Dit heeft de Ne derlandse Vereniging van Pro ducenten en Importeurs (NVPI) gisteren bekend ge maakt. De totale omzet in 1991 was 1,275 miljoen gulden, een groei van negen procent ten opzichte van 1990. Van de aan kopen betrof 56 procent het po pulair internationaal repert< re, 14 procent populair nati.Vc naai en 13 procent klassieïin muziek. De overige 17 procq waren aankopen van ver^e; mel-albums. Volgens de NVlre is de spectaculaire groei van (0p muziekmarkt de afgelopen jjre ren aan het afbuigen. Dit koijd omdat inmiddels 60 procefyai van de Nederlandse huisho|en dens een cd-speler heeft en jge- dus minder nieuwe cd-spele^ bezitters komen die bij de aai^e schaf van hun apparatuur <jj- bijbehorende cd's gaan kopek- Verwacht wordt dat de in 195jn op de markt komende nieuiw geluidsdragers, de DCC (Digan tal Compact Cassette) en i^e MD (Mini-disc) een nieuwe iiva puls aan de markt zullen gt,e( ven, aldus de NVPI. w; DELFT Delft Instru ments heeft, zowel qua omzet als qua resultaat, een zeer teleurstellend jaar achter de rug. Door buitengewone lasten van netto 40,7 miljoen is per saldo een netto verlies ge boekt van 49,7 miljoen. Het concern verwacht echter in 1992 uit de rode cijfers te komen. Hoewel een terugloop was voorspeld, is in 1991 de omzet ver beneden de verwachting gebleven. Deze daalde tot 364 miljoen (1990: 433 miljoen). De terugloop komt door de maatregelen, die de VS tegen Delft Instruments afkondigde tc wegens overtreding van d(bij herexportregels voorafgaande1 aan de Golfoorlog. Eind no L vember werden de sanctietpn grotendeels opgeheven. Delfitri Instruments hoopt dit jaar m0ge de Amerikaanse overheid toët een slotovereenkomst te koig< men. Voor de komende jaren itst het beleid van Delft Instrvjtoi ments gericht op een verders' uitbouw van haar marktposititwa in de medische sector, die oiine geveer de helft van de omzetop uitmaakt. Deze doelstelling wieri men bereiken door produkt-inva novatie en verdere geografine sche marktuitbreiding, ondejle meer door middel van acquisijei ties en joint ventures. de Vijf-daagse werkweek Japan se ambtenaren Japanse overheidsambtenaren hebben vanaf vandaag een vijfdaagse werkweek. De meerderheid van in een onderzoek onder vraagde hoge Regeringsfunc tionarissen zei dat hiermee de trend wordt gezet voor een kor tere werkweek voor alle werk nemers. UTRECHT De vakcen trale FNV blijft voorstan der van een economie waarin overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid over het soci aal-economisch beleid centraal staat. Ze wil ook een brede vakbewe ging blijven die zich met meer zaken bezighoudt dan alleen met de lonen. Dit staat in een discussienota over de overle geconomie voor het FNV-con- gres op 12 mei in Rotterdam. De FNV kiest in de nota voor het in Noordwest-Europa gangbare model, waarin de so ciale partners systematisch r worden betrokken bij het socili aal-economisch beleid eip waarin de werknemers medei0' zeggenschap hebben. Dit beteK kent overigens niet dat ze af;?1 stand doet van andere middel len als acties, demonstraties en politieke lobby om haai, doeleinden te bereiken. Maar^ ze wi,l het machtsmiddel vaiPe de collectieve actie niet gebrul' 1 ken als willekeurig in te zetteifv alternatief voor overleg. Voor wat de contacten met politiekëb, partijen betreft kiest ze voor een zakelijke opstelling. DeP werkgevers in de overheids- eiiz' niet-commerciële sectorer moeten volgens de FNV eert01 plaats krijgen in de SER en dcF Stichting van de Arbeid?a! De nieuwe Nokia 101 is het logische verlengstuk van uw leefwijze. u bent er altijd bij wanneer u dat wilt De Nokia 101 is de lichtste zaktelefoon en werkt in Nederland op het ATF-3 net werk. Uiterst compact, met toch de vele gebruiksvriende lijke extra's en zeer lange Efficiënt en flexibel voor een optimale communicatie. Bel voor meer ii NOKIA Montana Telecommunicatie Torenstraat 33, Den Haag, 070-356 2895 Prinses Mariannelaan 280, Voorburg, 070-3191501 Met een zaktelefoon gaat je werk gewoon door. NEW YORK - Shell Oilf 4e Amerikaanse tak vaig de Koninklijke/ShelLf Groep, heeft in het eerste' v kwartaal van dit jaar een|a-c winst behaald van 194 miljp joen dollar tegenover eenlv winst van 125 miljoen dol-rj lar in het eerste kwartaal^ van vorig jaar. U ld De omzet verminderde van 5, vei miljard tot vijf miljard dollar... Bijzondere baten van 87 mil-i joen dollar krikten de kwar-^L taaiwinst fors op, waardoor dé|p, negatieve gevolgen van on-L gunstige marktomstandighe-^ den ruimschoots teniet wer-l c den gedaan. De exploratie en|a produktie in de olie-en gassec-Lj tor leverden minder exploita-Lni tiewinst op doordat de dalingLe van de olie- en gasprijzen meerj invloed had dan de groei vanjj';r de produktie. De olieprijs wasd ruim drie dollar lager dan inU het eerste kwartaal van 199l.u. De chemiedivisie had veel teL lijden van lagere verkoopprij- ei zen. De kwartaalwinst op de)rz verkoop van chemische pro-jj. dukten daalde met 32 miljoen tot 39 miljoen dollar.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6