Moord en heldendom in oorlog in Los Angeles EG hopeloos verstrikt in Joegoslavië-beleid Haat en verbittering tijdens 1 mei-viering in Moskou BUITENLAND Argentinië wil Falklands terug 999 Joegoslavisch leger moet Bosnië verlaten ZATERDAG 2 MEI 1992 ier doden bij lawine oot wep Zwitserse bergpas heeft ij en gpUELA PASS - Bij een lawine op de ntis |rtserse hergpas Fluela zijn gisteren n minste vier doden en verscheidene wonden gevallen. Het ongeluk ge- iogt a^urde minder dan veertig minuten och bjordat de pas wegens lawinegevaar is dei01" ^et verkeer zou worden afgeloten. ist mPor de neerstortende sneeuw werden -achutln tourbus en een aantal auto's van de -eg aa#6 afgeslagen. De bus en andere auto's de toPnden omdat een auto bij een eer- :ienvarre' kleinere lawine was vastgeraakt. viucjen de sneeuwmassa begon te schui- nakenn- tourbus met 24 passagiers en iotorefn chauffeur kwam driehonderd meter getesper terecht. De reddingswerkzaamhe- ze ii?n werden gehinderd door gevaar van (eer lawines. Rode anjers voor Margot Honecker MOSKOU - De vroegere staats- en partijleider van de DDR, Erich Honecker, heeft zijn vrouw Margot gisteren ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid een bos rode anjers la ten bezorgen. Volgens oogge tuigen nam mevrouw Honec ker het boeket in ontvangst aan de deur van de Chileense ambassade in Moskou, waar zij eind vorig jaar met haar echt genoot heenvluchtte om aan uitwijzing naar Duitsland te ontkomen. BUENOS AIRES - De Argentijnse president Carlos Menem heeft bekend gemaakt dat hij langs diplomatieke weg zal trachten de Fal- klandeilanden weer in bezit te krijgen. „Onze verhouding met Groot-Brittannie wordt steeds beter", zei Menem tijdens een toespraak tot het parlement. Hij zei ervan overtuigd te zijn via onderhandelingen met Groot-Brittannie de ei landen te kunnen terugwinnen. Omdat beide landen aanspraak maakten op het beheer over de eilandengroep, brak in 1982 de Falkland- oorlog uit tussen Argentinië en Groot-Brittan nie. Bij deze oorlog kwamen ongeveer duizend mensen om het leven. De verbroken betrekkin gen tussen beide landen werden met de verkie zing van Menem in 1989 hersteld. Indiase universiteit gesloten na rel om 'Duivelsverzen' NEW DELHI - In de Indiase stad New Delhi hebben studenten gisteren de sluiting van hun universiteit voor onbe paalde tijd afgedwongen nadat één van hun hoogleraren het had opgenomen voor de Britse auteur Salman Rushdie. Irans geestelijke leider ayatollah Kho- meiny kondigde in 1989 een doodsvon nis af tegen diens „godslasterlijke" boek 'De Duivelsverzen'. Sindsdien is de schrijver ondergedoken. De islamiti sche studenten van de Jamia Millia Isla- mia-universiteit hebben het gemunt op de hoogleraar geschiedenis Mushirul Hasan. Deze pleitte er vorige week voor het sinds 1989 geldende verbod op het boek op te heffen, omdat „eenieder het recht heeft gehoord en gelezen te wor den". VS accepteren ontwerp verdrag broeikaseffect GENÈVE De Verenigde Staten hebben een ont werpverdrag geaccepteerd met voorstellen om het broeikaseffect tegen te gaan. De VS willen zich daar bij echter niet vastleggen op de normen die de Euro pese Gemeenschap voorstaat. Dit heeft de voorzitter van het comité voor klimaatbeheersing van de Vere nigde Naties, de Fransman Jean Ripert, meegedeeld. Krachtens het verdrag zullen alle landen verplicht zijn maatregelen te nemen om de uitstoot van gassen die het broeikaseffect veroorzaken, vóór het jaar 2000 te stabiliseren op eerdere niveaus. De VS zien dit slechts als een richtlijn: zij willen zich niet vastleggen op de doelstelling van de Europese Gemeenschap om de uitstoot tegen de eeuwwisseling terug te brengen tot het niveau van 1990. Toch betekent aanvaarding van het ontwerpverdrag een kleine doorbraak, omdat Washington daarmee het belang erkent van het terug dringen van het broeikaseffect. Israel test met succes raket JERUZALEM - Het Israëlische le ger heeft bekendgemaakt met succes een test te hebben uitgevoerd met de Barak-afweerraket, die vanaf een schip wordt afgevuurd. De Barak - Hebreeuws voor bliksem - trof het doel, een aansnellende raket, zoals die afgevuurd zou kunnen worden door de vijand. Tien jaar gelden be gon Israel met de ontwikkeling van de anti-raketraket, verklaarde het le ger, en de Barak zal nu onderdeel gaan uitmaken van de Israëlische marineuitrusting. Israel zal vijf sche pen, die momenteel in de Verenigde Staten worden gebouwd, met de raket uitrusten. ,OS ANGELES - Als in lke oorlog wisselen oodsangst, nerveus ple- ier, moordende haat en oorbeeldig heldendom Ikaar onophoudelijk af. jo ook in Los Angeles, &nte 1992, waar zich in de cherpe geur van honder- ^n branden de meest bi- jarre taferelen afspelen. gebalde vuist uit het raam van zijn Honda, maar opent dan zijn hand en werpt een kleine sneeuwbui van briefjes van 20 dollar naar de verbouwereerde vader, moeder en twee doch ters van de immigrantenfami lie uit Korea. De meisjes graai en lachend het geld, ongetwij feld afkomstig van een plunde ring, van de stoep. Op Florence Avenue hebben vijf zwarte jongens een La tijns-Amerikaanse man, wiens bestelwagen pech had gekre gen, omsingeld en ongenadig in elkaar getrapt en geslagen. Een van de knapen doorzoekt de zakken van de bewusteloze en hevig uit het hoofd bloeden de man, terwijl de anderen het handsignaal van hun bende maken. Als de gangleden ver dwenen zijn komt er langzaam een auto aanrijden waarvan de zwarte bestuurder zich verge wist van de etnische komaf van het slachtoffer. Dan trekt de auto op, rijdt over de benen van de man en spoedt zich weg. Op de hoek van de straat kijkt een grote groep zwarte jonge ren grimmig toe. Dan komt een oudere zwarte man aange lopen, buigt zich over de ge wonde, pakt hem voorzichtig op, legt hem op het trottoir, be dekt hem met een laken en ge biedt één van de jongens: 'Bel een ambulance. Misschien is hij nog te redden'. De jongen gehoorzaamt. Enkele uren tevoren is twee huizenblokken verderop het leven van de blanke vrachtwa genchauffeur Reginald Denny gered door vier anonieme zwarte buurtbewoners, die de man juist op tijd en een vijan dige zwarte menigte trotse rend, naar een ziekenhuis wis ten te brengen. Denny was uit zijn cabine ge sleurd door twee mannen, die hem met onder andere een brandblusapparaat bijna dood sloegen. Het incident werd vanuit een helicopter van CNN rechtstreeks op de televisie uitgezonden. Het viertal red ders, twee mannen en twee thuis die beelden sprong in een auto om de ongelukkige te gaan helpen. De truckchauffeur had bij hun aankomst op wonderbaarlijke wijze weer achter zijn stuur weten te kruipen, maar kon zijn vrachtwagen nauwelijks besturen als gevolg van de ka potte voorruit en van zijn dichtgeslagen ogen. Door naast de stervende chauffeur te kruipen en hem aanwijzin gen te geven en door met hun personenauto met gevaren- lichten voorop te rijden, kon den de redders de hevig bloed brakende truckbestuurder naar het ziekenhuis loodsen. „Hij had letterlijk geen mi nuut later moeten komen of hij was dood geweest", aldus de chirurg daar. Smeulend Als na twee nachten van brandstichting, plundering, geweld en moord de straten van South Central Los Angeles de kalmte van een kolossale smeulende ruïne ademen en de vandalen verdwenen zijn, lopen buurtbewoners huilend of met verstard gezicht langs de smeulende puinhopen. „Ik kom uit El Salvador en ik was dus iets gewend. Maar zo'n oorlog als hier heb ik nog nooit meegemaakt", zegt Jesus Gar cia, die een part-time baan heeft in een nu leeggeroofde en vernielde drankzaak. En vlakbij zegt Ron Washing ton: „Ik heb niet meegedaan aan de plunderingen. Ik heb alleen twee flessen cognac meegenomen. Die lagen daar nou eenmaal in de goot". Op de hoek staat een militair van de Nationale Garde met de han den aan zijn machinegeweer. „Ik wil ook iets zeggen", klinkt het uit zijn vermoeide en be vuilde gezicht. „Ik heb ook veel goeds ondervonden van de mensen uit deze wijk. Velen hebben ons geholpen, ons te eten gegeven en koffie ge bracht". Eén van de bange vragen die talloze Amerikanen bekruipen is hoeveel verse raciale haat er is gezaaid door de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen en hoe lang het zal duren voor de nieuwe pijn zal luwen. Niet al leen South Central, maar heel de reusachtige agglomeratie Los Angeles (veertien miljoen mensen) en de hele Verenigde Staten zien zich die vraag ge steld. Demonstranten eisen tijdens de 1 mei-viering Zuid-Afrika L „V* - -• -iy tiaar Een vrouw staat verbijsterd te kijken naar de schade die aan haar huis is aangericht tijdens de rassenrellen in Los Angeles. In Western Avenue bekijkt Evelyn het nabluswerk van een brandweerteam. „Hoe ver schrikkelijk het ook is wat er is gebeurd, ik begrijp het toch. Als een weerloze zwarte man kreupel geslagen kan worden door vier blanke politieman nen en als die vier dan on schuldig worden verklaard in onze rechtsstaat, dan is elke zwarte vogelvrij en moeten we vechten". En in Beverly Hills, de steen rijke villawijk die zich tot maar twee dagen geleden immuun achtte voor raciale conflicten maar nu gevaarlijk dicht in de buurt van het geweld is geko men, zegt ingenieur Harry di Stasio: „Ons leven is op slag veranderd. Ik durf onze zwarte huishoudster niet meer met mijn twee-jarig dochtertje uit wandelen te laten gaan. Het is of Amerika ineens Zuid-Afrika is geworden. Het Zuid-Afrika dan vóór de bevrijding van Nelson Mandela". MOSKOU - Het oude vrouwtje in de menigte hief een gebalde vuist naar de haag van politie agenten voor het Lenin Mausoleum. „Handlan gers zijn jullie", schreeuwde ze, „handlan gers van Jeltsin, de verra der van ons Sovjet-vader land". De duizenden, veelal jonge agentjes lieten de stortvloed van scheldwoorden gelaten over zich heenkomen. Toen uit de luidsprekers op de hoge Kremlinmuren het afgeschaf te Sovjet-volkslied klonk, be- kepde een besnorde diender dat hij heimwee had naar Brezjnev: „Dat waren betere tijden". Van een 1-Mei-parade naar oude communistische traditie was geen sprake. De plichtma tige feestvreugde van vroeger had plaats gemaakt voor spon tane haat. Naar schatting 15.000 verbitterde Moskovie- ten waren naar het zonover goten Rode Plein getogen om te protesteren tegen Jeltsins machtsovername. Boven het Kremlin wapperde het wit- blauw-rood van het nieuwe Rusland, tegenover een zee van rode vlaggen op het plein. Vorig jaar was dat nog anders om. Ditmaal waren tussen het bonte gezelschap van commu nisten. fascisten, antisemieten en monarchisten de politie mannen ongewild de enige vertegenwoordigers van de re gerende democraten. „Wat een saaie bedoening", riep een jonge vrouw met een rode vlag voor de mausoleumt ribune, waar een jaar geleden Gorbatsjov nog stond te zwaai en. Toen hadden democrati sche demonstranten de eerste en laatste Sovjetpresident zelfs weggehoond. Het balkon was nu leeg. De nieuwe macht hebbers zien kennelijk niets meer in 1 Mei. Voor een Franse journalist GEEF OM HUN WERELD BOUW AAN HÜN TOEKOMST STICHTING VLUCHTELING GIRO DEN HAAG OMDAT HET HELPT HELSINKI/LISSABON De Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) heeft gisteren in Helsinki het Joegoslavische federale leger opgeroepen onmiddellijk Bosnië- Hercegovina te verlaten. Vijftig lidstaten van de CVSE stemden voor de resolutie, waarin de agressie tegen Bosnië-Hercegovina fel werd veroordeeld. Alleen de Joegoslavische delegatie kon zich niet achter de verklaring scharen en Bosnië, als 52e lid, was niet vertegenwoordigd. De vredesbesprekingen tussen Kroaten, Moslims en Serviërs in de Portugese hoofdstad Lissabon leverden ook gisteren weinig op. Alle drie partijen slingerden elkaar verwijten naar het hoofd, maar concrete afspraken werden niet gemaakt. De Bosnische minister van buitenlandse zaken, Haris Siladjzic, sprak harde taal over de Serviërs in Bosnië: „Ze willen geen vrede. Ze ver branden en verwoesten alles". Tegenover de beschuldiging van de Kroaten en Moslims dat de Serviërs zo véél mogelijk terrein winst in Bosnië willen boeken, staat de bewering van de Serviërs dat vooral de Moslims niet willen onderhandelen over een oplos sing van het conflict in Bosnië-Hercegovina. KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1135 - Maar wat Lupardi al gevreesd had, gebeurt: op zekere dag ontstaan. "Ik woon hier zelf nog niet zolang", zegt hij zoetsappig. lt;' ontmoet hij twee mannen, jagers, die verschrikt opkijken wanneer "Maar wilt u mijn verblijf niet eens zien? Ik woon in deze grot". De l.n opeens die vreemde gestalte naar voren treedt. De mannen willen mannen vertrouwen de vreemdeling niet erg en volgen hem schoor- Isvluchten, maar Lupardi roept hen terug. Hij weet ze op hun gemak te voetend. Maar nieuwsgierig zijn ze toch ook wel en die magere man stellen en wanneer de mannen een soort Frans dialect blijken te in zijn witte jas spreekt zo vriendelijk en overtuigend, dat ze aan zijn spreken, antwoordt hij ook in het Frans. Hij hoort, hoe deze kolonie is verzoek geen weerstand kunnen bieden. GUIMARAES - De EG heeft zich hopeloos ver strikt in het Joegoslavisch conflict. Dat bleek giste ren in het Portugese toe ristenstadje Guimaraes waar de EG-ministers van buitenlandse zaken bijeen waren om de puinhopen van bijna een jaar Joego slavië-beleid in ogen schouw te nemen. De erkenning van de republie ken Bosnië-Herzegowina en Macedonië kan om velerlei re denen nog niet plaatsvinden. Een erkenning van de nieuw gevormde Joegoslavische fe deratie - in Guimareas ge makshalve als 'Serbo-Negro' aangeduid - is een politieke onmogelijkheid. Het 'ontken nen' van het samengevoegde Servie en Montenegro is even eens niet mogelijk, omdat de EG-landen voor geen geld hun ambassades in Belgrado willen opgeven uit vrees dat hun poli tieke contacten met het nieu we Joegoslavië verloren gaan Intussen groeit de wrevel over lidstaat Griekenland dat dwars blijft liggen als het om de er kenning van Macedonië gaat, maar Zijn EG-collega's ook an derszins voor de vóeten loopt, onder andere over de relaties met Turkije. Ook over de vraag wat er moet gebeuren met mo gelijke sancties tegen Servië - waarop de VS plotseling aan dringen - bestaat grote ver- warrring. Drie weken geleden besloot de EG dat de positieve sancties van Brussel ook voor Servië moesten gelden, in de hoop dat Belgrado tegenover Bosnië- Herzegowina enige matiging zou betrachten. Het tegenover gestelde werd bereikt, zoals de gebeurtenissen nadien hebben aangetoond. Het opnieuw in stellen van sancties - er wordt gedacht aan een olie-embargo, het verbreken van de luchtver- bindingen en tenslotte ook het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen - zou de ge loofwaardigheid van de EG ernstig aantasten. Bovendien zouden dergelijke sancties de nekslag betekenen voor de door de EG in gang gezette Joegoslavische vredesconfe rentie. Dubbelzinnig „We kunnen niet veel meer doen dan pappen en nathou den", aldus een EG-diplomaat in Guimaraes. Indachtig het feit dat de Portugese minister Pinheiro van buitenlandse za ken tijdens een rondreis door Joegoslavië tot de bevinding is gekomen dat „wij niet in staat zijn een enkele schuldige in het conflict aan te wijzen", kan de EG niets meer doen dan de vredesconferentie en .de nog steeds lopende diplomatieke contacten gaande houden. De dubbelzinnigheid van het Europees beleid blijkt tenslot te ook uit de merkwaardige houding van de scheidende Duitse minister van buiten landse zaken Genscher. Die forceerde enkele maanden ge leden de overhaaste erkenning van Slovenië en Kroatië. Maar diezelfde Genscher heeft zich nadien muisstil gehouden over Macedonië en Bosnië-Herze gowina. Dat onder die omstandigheden de EG-ministers in Guimaraes niet tot duidelijke en samen hangende besluiten kunnen komen, laat zich natuurlijk ra den. De EG heeft zich - als het om het Joegoslavisch conflict gaat - gewoon onmogelijk ge maakt. pakte de demonstratie minder saai uit: hij werd in zijn gezicht gespuugd. Na een fikse ruzie met omstanders beende de Fransman briesend weg. „Ik zou hem een punch op zijn neus hebben gegeven", zei een oudere man. „Ach", sprak een andere man schouderopha lend, „wat wil je nou van zo'n Franse jood". „Heb jij in de oorlog gevoch ten?". Trillend van veront waardiging zwaaide een vete raan met een document om een veertiger van repli k te dienen die alle ellende :n de wereld toeschreef aan de jo den. „Ik heb mijn bloed voor jou vergoten". De jodenhater sloeg de uitgestoken arm van de grijsaard met harde klap pen van zich af. Drift Hoe heterogeen de oppositie tegen Jeltsin is. bleek aan de overkant van het Lenin Mu seum. Daar stond de campag newagen van Vladimir Zjiri- novski. een 'liberaal-demo craat' die president wil worden en het Russische imperium met geweld in ere wil herstel len. Inclusief Finland. Jeltsin veracht hij, dus voert hij niet de huidige Russische drie kleur. Communisten moet hij niet, dus is de rode vlag met hamer en sikkel taboe. De lei der van de LDP voert daarom het zwart-geel-wit van Rusland ten tijde van de Eerste Wereld oorlog. Helaas vertroebelt Zji- rinovski's etnische afkoYnst zijn verhouding met het anti semitische deel van de Russi sche bevolking, zodat hij zich ooit tijdens een interview ge dwongen zag te verklaren dat zijn moeder Russin was en zijn vaderjurist. Vlak naast de taferelen van po litieke en etnische haat en nijd voerden weeskinderen toneel stukjes op. Kleine meisjes in rood-witte jurkjes zongen volksliedjes. Elders bedelden zigeunerkinderen om aalmoe zen. Wie niets gaf, kreeg een obsceen gebaar terug. Rusland is op drift, intellec tueel en moreel. Dat bleek gis teren des te sterker op de dag die traditioneel eenheid en kracht moest uitstralen. Militaire junta in Sierra Leone beschermt buitenlanders ABIDJAN Leiders van de militaire junta in Sierra Leone, die eerder deze week de regering van president Momoh verdreven, hebben Amerikaanse en andere diplomaten verzekerd dat zij zorg zullen dragen voor de veiligheid van buitenlanders in het land. De militaire junta heeft de noodtoestand afgekondigd en gisteren een militaire raad geinstalleerd; hoofd van de nieuwe regering is de oorlogsheld kolonel Yahya Kanu. Diplomaten van de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Freetown hebben al met de nieuwe leiders gesproken en deze hebben tijdens deze gesprekken beloofd in te staan voor'de veiligheid van alle bui tenlandse werknemers. Tijdens de coup zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5