Ziekenhuiswezen klaar voor acties jt HP* iaidóeOowvamt BINNENLAND Glaucoom eerder opgespoord met test li Alexander Dubcek naar Nederland Supermarktwerkgevers verontwaardigd over advertentie van FNV De vulkaan van Amerika „China-orders afzeggen zou onverstandig zijn" PvdA: Ontzien huidige wao'ers in wetswijziging ZATERDAG 2 MEI 1992 Meisje onder trein gezogen LTLAARDINGEN - Een 13- arige meisje uit Vlaardin- gen is gistermiddag om het A-kaijeven gekomen, nadat ze )ken^ij Vlaardingen onder een n op passerende trein was gezo et hel>en- Het slachtoffer maak- nme^ <^ee^ uit van een 6roeP tinderen die in de buurt yan de spoorbaan aan het ipelen was, zo deelde de vice-ylaardingse politie mee. lorenMs gevolg van het ongeval gevonden er gisteren voor eni- abin$e ^jd geen treinen op het oen Jraject Hoek van Holland- "Schiedam, het ki AMSTERDAM - Het Glaucoom Centrum van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam is vergevorderd met een test waar mee glaucoom, een oogziekte die' tot blindheid kan leiden, eerder kan worden opgespoord. In Nederland hebben meer dan 100.000 mensen glaucoom, een aantasting van de oogzenuw. Tij dige ontdekking van de ziekte is cruciaal omdat de aantasting van de oogzenuw wel kan worden gestopt maar de schade niet kan worden her steld. Volgens prof. dr. E.L.Greve, hoofd van het Glaucoom Centrum, het grootste onderzoeks centrum in Europa, is het met de nieuwe test mogelijk glaucoom jaren eerder te kunnen aan tonen. Greve praat over de test op het congres dat het Glaucoom Centrum AMC van 20 tot 24 mei in Amsterdam organiseert. Kamervragen over dood asielzoekster DEN HAAG - De fractie van Groen Links wil opheldering over het overlijden van een asielzoek ster die zeven maanden zwanger was. Volgens de vereniging Vluchtelingenwerk is de dood van de vrouw te wijten aan tekort schietende hulp van het ministe rie van justitie. De vrouw uit Zaï re heeft begin april vijf dagen ge vangen gezeten in de transi truimte van Schiphol, waar ze on danks klachten nauwelijks ver zorging zou hebben gekregen. Daarna heeft ze nog negen dagen vastgezeten in de grensgevange nis in Amsterdam Zuid-Oost. Van daaruit werd ze overgebracht naar een onderzoekscentrum in het Drentse Nijeveen. Op advies van onder anderen een huisarts kwam ze in het ziekenhuis van Meppel terecht, waar ze een dag later overleed. Vluchtelingen- Werk heeft direct daarna fel ge protesteerd bij staatssecretaris Kosto van justitie. De stichting wil een onderzoek, naar de „on menselijke behandeling" van de vrouw, die met haar man en drie kinderen (onder wie een baby) wel dekens kreeg, maar geen ma tras om te kunnen liggen, terwijl ze daar regelmatig om had ge vraagd. NAARDEN Alexander Dubcek komt naar ons land. De voorzitter van het Tsjechoslo- waakse federale parlement woont op 16 mei de opening bij van het Comenius Museum in Naarden. Dat heeft de Stichting Comeni us Museum gisteren gemeld. Naast de bij zijn leven al legendarische Dubcek komen Tsjechische kopstukken over als vice-presi dent Miklosko en de cultuurministers Uhde en Snopko. De cultuurministers openen sa men met ministère D'Ancona van WVC het museum over de Tsjechische geleerde Jan Amos Comenius (1592-1670). Comenius zwierf door heel Europa en deed aan het ein de van zijn leven Groningen, Amsterdam en Naarden aan. Naarden werd ook zijn laatste rustplaats. huic 'gene ggeALMERE-HAVEN - De aan yakbond voor verpleeg kundigen en verzorgen den Nu '91 verwacht dat •logsjte organisatie van zieken- ;ns vguizen door de acties van- et ir^f aanstaande woensdag w incompleet wordt ontwricht. worcPat zei vice-voorzitter K. de (de Jong van Nu '91 giste- vanfen tijdens een bijeen- frack°mst in Almere-Haven. baar De vakbond liet in een aparte hoedje gezondheidszorg. Dit naar amefeanleiding van de nieuwsuit- inet pending van RTL4, waarin een tie. jvoordvoerster van de bond arênrerklaarde dat er m°ge'i)k do" den kunnen vallen als gevolg van de acties. De bond stelde gen5daarbij de werkgever verant- ne «woordelijk voor die proble men. .Hoewel de vakbond de werk- n niéSeversorgan'sa^ie *n het zie- >e V1jcenhuiswezen NZf tot aan staande maandag de tijd geeft oudfom in te gaan op de eisen voor t nu een nieuwe cao, zijn de voorbe- vegiilreidingen voor de acties al in Bchijvolle gang. Met een ludieke manifestatie „De zorg gaat voor Pampus, keer de uit- stroom" gaf de vakbond aan dat in zijn ogen de jaarlijkse uitstroom van 16.000 verpleeg- reisde een groepje ver pleegkundigen naar het eiland Pampus om te benadrukken L. dat de kwaliteit van de zorg- I verlening met die hoge uit stroom niet is gediend. Het protest op Pampus lijkt het laatste jolige protest van de OD vakbond. Volgens Nu '91 is de ■■nftijd voorbij dat verpleegkundi- öiflgen hun eisen met ludieke ac ties kracht willen bijzetten. In een speciaal draaiboek Actie '92 staan diverse actievormen opgesomd, waarmee de bond ide werkgevers in het zieken huiswezen de duimschroeven denkt aan te draaien. Verpleegkundigen rollen op het eiland Pampus hun spandoeken uit. Volgens de vakbond Nu'91 was dit de laatste jolige actie. Vanaf aan staande woensdag volgen acties die het werk in ziekenhuizen zullen ontwrichten. FOTO ANP In feite komt het er volgens De Jong op neer dat verpleegkun digen voortaan hun eigen agenda zullen bepalen en die niet meer laten afhangen van de agenda van andere discipli nes in de zorgsector. Dat bete kent bijvoorbeeld dat opera ties moeten worden uitgesteld, of dat psychiatrische patiënten niet worden geïsoleerd, omdat verpleegkundigen weigeren een daarvoor noodzakelijk ge achte diagnose te stellen. „Dat valt immers buiten hun ver antwoordelijkheid, ook al doen ze het doorgaans wel", aldus De Jong. De eerste acties volgens deze strategie verwacht de bond in instellingen in Den Haag, Nootdorp, Emmen, Rosmalen, Etten-Leur en Zuid-Laren. Steeds weer - zal de bond na gaan of het protest Juridisch" door de beugel kan. Bovendien moeten acties vijf dagen van tevoren bij een centraal punt worden aangemeld. Hoewel Nu '91 een aparte posi tie inneemt in het vakbonds front, zullen de bonden op het niveau van de instellingen ge lijk optrekken, zo verwachtte De Jong. Er is echter geen ge zamenlijke regie van bovenaf. Mocht in het najaar blijken dat er nog weinig is bereikt voor de 140.000 verpleegkundigen in het ziekenhuiswezen en het kruiswerk, dan zal de bond zich sterk maken voor een aparte cao voor verpleegkundi gen en verzorgenden. Dat komt neer op een oorlogsver klaring aan het adres van de andere bonden AbvaKabo en CFO. Die maken zich namelijk sterk voor de belangen van het voltallige ziekenhuisperso neel. De cao-eisen van Nu '91 in het ziekenhuiswezen zijn onder meer een loonsverhoging van vijf procent en een ander sy steem van functiewaardering. Tot nu toe boden de werkge vers niet meer dan 3,5 procent per 1 juli wat op jaarbasis neer komt op 2,6 procent en hebben de ideeën van Nu '91 voor een ander systeem van functie waardering nog weinig gehoor gevonden. CFO Bij de CFO, de CNV-bond in de zorgsector, zijn inmiddels 45 acties aangemeld. Vooral op de eerste actiedag (6 mei) zullen CFO-leden zich roeren. Dan worden er in 24 instellingen in het land werkonderbrekingen gehouden, aldus CFO-woord- voerder D. de Geus. De CFO vindt dat de patiënten zo weinig mogelijk last moeten ondervinden van de acties. Om moeilijkheden te voorkomen heeft de vakbond contact op genomen met het Landelijk Patiënten/Consumenten Plat form (LPCP). „Toch sluiten wij escalatie niet uit. Wij hopen dat het niet zover komt, maar het kabinet heeft de verant woordelijkheid om dergelijke „wilde" acties te voorkomen", aldus De Geus. De CFO zal tijdens de komen de actieperiode in het zieken huiswezen proberen om indi viduele instellingen over de streep te trekken. Die moeten dan een eigen instellings-cao afsluiten, waarin zij tegemoet komen aan de looneis van de bond van 4,5 procent. Boven dien moeten ze daarbij garan deren dat die loonsverhoging niet leidt tot gedwongen ont slagen. Deze garantie vinden de bonden nodig, omdat de in stellingen het benodigde extra geld uit de eigen budgetten moeten halen. De FNV-bond in de gezond heidszorg AbvaKabo was giste ren onbereikbaar wegens de 1 mei-viering. Niveau kleuter onderwijs te laag op pabo's Idoor WIM SCHEER DEN HAAG - De kwaliteit van het onderwijs dat voorbe reidt op het werken met kleu- i ters, heeft op veel pabo's te weinig niveau. Dit stellen on derzoekers van de Universiteit van Amsterdam op grond van een onderzoek naar dit soort onderwijs op alle veertig pa bo's die Nederland kent. Be langrijkste achtergrond van het gebrek aan kwaliteit is vol gens hen de geringe deskun digheid op het gebied van kleuteronderwijs bij docenten die afkomstig zijn van de vroe gere Pedagogische Academies. Van invloed is ook geweest de snelle achteruitgang van het aantal methodiekdocenten. Aan dit proces is inmiddels wel een eind gekomen, aldus de onderzoekers. Zo'n tien pro cent van de pabo's werkte vori ge jaar nog zonder methodiek docent. Waardering hebben de onderzoekers voor de toene mende aandacht op de pabo's voor het kleuteronderwijs. Vooral de mogelijkheid van een specialisatie en de uitbrei ding van de stagetijd verhogen de kwaliteit van toekomstige leraren in de onderbouw. Als probleem signaleren de onder zoekers daarentegen het te kort aan aandacht voor de the orie van het kleuteronderwijs en de gebrekkige aansluiting tussen theorie en praktijk. UTRECHT De super marktwerkgevers hebben verontwaardigd gerea geerd op de advertentie van de Dienstenbond FNV gisteren in een landelijk ochtendblad. Daarin doet de bond de werk gevers in een open brief het aanbod om te praten over een tweejarige cao in plaats van een éénjarig contract. Volgens algemeen directeur F.J. Schoolenaar van de werkge versvereniging Vakcentrum bevat het aanbod van de bond echter niets nieuws. De supermarkten worden al een maand geteisterd door ac ties. De dienstenbonden FNV en CNV proberen de werkge- vers.over te halen om tegemoet te komen aan hun looneis van 6,5 procent. Daarmee zou een forse stap worden gezet om de loonachterstand, die het su- permarktpersoneel in de ogen van de bonden heeft, in te lo pen. De werkgevers zijn totaal niet onder de indruk van de acties en houden vast aan hun loon- bod van 4,5 procent. Ze ont kennen bovendien stelselma tig dat hun werknemers min der zouden verdienen dan in vergelijkbare branches. De FNV-bond wil nu alsnog het gesprek op gang brengen. In de open brief houdt de bond weliswaar vast aan zijn eis om de vermeende loonachter stand in te halen, maar geeft hij de werkgevers de tijd om dat in een tweejarige cao te doen. Dat zou de werkgevers wat meer ruimte geven om de betere lonen geleidelijk in te voeren, aldus de bond. Volgens Schoolenaar zijn de werkgevers altijd al bereid ge weest om over een tweejarige cao te praten. Het zijn juist de bonden geweest die daar bij het begin van de cao-onder- handelingen een stokje voor staken, herinnert Schoolenaar zich. De werkgeversonderhande laar ziet de advertentie daarom meer als een poging van de bond om leden te winnen. „Ze hadden de brief ook gewoon kunnen opsturen. Een postze gel is goedkoper", aldus Schoolenaar. Aan de andere kant sluit Schoolenaar het niet uit dat de bond via de advertentie pro beert om gezichtsverlies te voorkomen. Het is inmiddels duidelijk dat de leiding van de Dienstenbond FNV alles doet om de acties te beëindigen, Woonwagenbewoners Den Bosch mogen voorlopig blijven den uitgenodigd voor overleg. DEN BOSCH Het college van burgemeester en wethou ders van Den Bosch heeft gis teravond besloten de bewoners van het woonwagencentrum aan de Vlijmenseweg die moeten verhuizen voorlopig niet weg te slepen. Aanvankelijk was het de be doeling de wagens van de be woners die niet willen verkas sen na 1 september met ge weld te verslepen. Het college is hierop teruggekomen onder druk van de acties die de woonwagenbewoners de afge lopen week hebben gevoerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente zullen de woon wagenbewoners opnieuw wor- CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON PE HEIA RAG U6T VOOR OMS M6T ONPfPpRICTf /MO&fUdKHEPPXJ fkllMT IS EEM0U HEEEHJ- KER PAXl Al PIE M0&BVJJC- HEPEN Ti VERICNAUEig EX) VI WEU PAG VOOR PE TV TE WAWÓEM! door BERT JANSMA Zou de politieke discussie rond de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen nu echt ergens overgaan? Met de afschuwelijke rellen in Los Angeles en elders zou je zeggen dat 't haast wel móet. Maar democratisch kandidaat Bill Clinton zei al, met die eeuwige glimlach die hem wat mij betreft bij voorbaat onverkieslijk maakt, dat hij geen misbruik van de rellen wil maken. Dank je de koekoek. Hij wil gewoon geen dingen zeggen waardoor hij kiezers aan blanke of aan zwarte zijde verliest. Want hoe je 't wendt of keert: de zwarte Piet kan twee kanten op. Wanneer je zwarte mensen hun auto uit en via het gebroken raam een winkel in ziet stappen en met een nieuwe tv-set weerziet gas gevenkan je moeiljk roepen: kijk 's, wat een honger ze hebben. Aan de andere kant: hoe kan je na die verfoeilijke mishandeling van die zwarte automobilist alleen een blanke j ury uitspraak laten doen? Het is duidelijk dat het nog lang niet goed zit met blank en met zwart in Amerika. Kijk naar de weinige zwarte filmers die er zijn en je weet 't. Spike Lee liet in 'Do the right thing' de tegenstellingen tussen Italianen en zwarten in een Harlemse straat zo escaleren dat de pizzeria van de eersten in de fik ging. John Singleton pleit in zijn film 'Boyz n the hood'bij zijn zwarte achterban voor opvoeding en nóg eens opvoeding. Op school en dooreen autoriteit thuis, want die ontbreekt in miljoenen zwarte gezinnen waarvan de vaders elders zijn ingetrokken of daar ook al geen vader meer zijn. Houd als toerist in Amerika je ogen en oren open en je hebt een ongemakkelijk verhaal. Ik denk aan de zwarte ex-soldaat die me in Washington vlak onder Capitol Hill vertelde dat hij zich pas tijdens zijn stationering in Europa - nota bene in Duitsland - voor het eerst Echt Mens voelde. Ik denk aan die blanke man die me in Hollywood een bar binnenloodste en vervolgens begon te schelden op de aan wezige zwarten. Ik denk aan die zwarte jongedame die we voor een (te) laat afzakkertje in de hotelbar uitnodigden en die wel wilde maar met een schichtige blik op de portier niet duif de. Ik denk aan dat zwarte soul-café in Boston waar ik bekeken werd alsof ik Malle Eppie was, omdat er nooit van z'n leven een blanke was binnengeweest. En ik zie die tv-beelden van gisteravond uit de VS voor me, waar ik talloze mensen, wit, geel en zwart, zomaar een pistool te voorschijn zie trekken. En de Amerikanen maar helpen om de Etna te bedwingen. Hun eigen vulkaan is gevaarlijker. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Het CDA-ka- merlid Van Iersel geeft minis ter Andriessen na terugkeer van zijn China-reis het voor deel van de twijfel. Hij vindt het te vroeg om conclusies te trekken. Van Iersel: „Het kabinet heeft besloten niet aan Taiwan te le veren, en op die beslissing komt het niet terug. Als we nu dus zouden zeggen: 'laat die China-orders maar zitten', dan staan we helemaal met lege handen. Dat is dus zeer onver standig. Je hebt daarnaast toch op z'n minst een aantal maan den nodig voordat duidelijk is wat er van die 1,8 miljard wer kelijk aan orders wordt afge sloten. Nu kun je over het wer kelijke resultaat nog niet goed oordelen". PvdA Ook de PvdA ziet ook liever dat er nog geen overleg met de minister komt. Woordvoerder Lonink: „We moeten niet al leen naar deze orders kijken, maar ook naar de effecten van de reis op de lange termijn. Want Andriessens bezoek zal zondermeer gunstige effecten hebben voor investeringen van bedrijven als Shell, Akzo en Philips, alsmede voor de baggerbedrijven. Dan heb je het over voordelen die nu nog niet in cijfers zijn uit te druk ken. Als we nu zeggen: de or ders zijn niet voldoende om de Taiwan-order te compenseren, dan bedrijfje politiek op basis van een te simpel rekensom metje. Ik heb daarom ook ei genlijk helemaal nog geen zin in een debat hierover". De houding van de PvdA is be grijpelijk, aangezien de soci aal-democraten destijds fel hebben bepleit dat Nederland geen duikboten aan Taiwan zou leveren. De partij is daar om niet gebaat bij een debat, waarin het terugdraaien van dat besluit ongetwijfeld aan de orde komt. De Industriebond CNV vindt het resultaat van de reis onvol doende. Het bedrag van 350 miljoen aan zekere orders staat volgens de bond in geen enkele verhouding tot het ak koord dat China en Nederland eerder overeen kwamen. „De orders die de minister heeft binnengehaald zijn hooguit te beschouwen als een eerste stap op de goede weg. Het is zaak dat het parlement de vin ger aan de pols houdt en de na leving van het akkoord scherp in de gaten houdt", aldus voor zitter Hanko. Gisteren zochten naar schat ting 60 bewoners van het woonwagencentrum hun toe vlucht tot de Sint Jan kathe draal in Den Bosch. Na een kort gesprek met bisschop Ter Schure verlieten de woonwa- genbewonders de kathedraal. Eerste Europese bouwdiploma's uitgereikt ENSCHEDE - Europarlementariër Van Velzen heeft gisteren de eerste Europese diploma's in het bouwonderwijs uitgereikt. Vier leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in Enschede kregen het diploma waarmee zij in elk land van de Eu ropese Gemeenschap aan het werk kunnen. Op de diploma's staat in alle talen van de EG welke opleiding gevolgd is en wat het diploma waard is. Voorzitter Wet Uitkering Vervolgingsslachtoffers AMSTERDAM - De Amsterdamse persrechter mr. S. Slagter (67) wordt de nieuwe voorzitter van de raadkamer Wet Uitkerin gen Vervolgingsslachtoffers '40-'45. Slagter wordt per 1 septem ber dit jaar eervol ontslagen als vice-president van de Amster damse rechtbank en begint dan zijn nieuwe werk in Leiden. Hij volgt daar dr. A. J. van der Leeuw op. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Volgens de PvdA-fractiewoordvoerder zal de PvdA het ontzien van de huidige wao'ers als wetswijzi ging voorstellen. Die wordt niet voor half juni verwacht. Deze wet Terugdringing Beroep Arbeidsongeschikt heidsregelingen (TBA) moet nog naar de Raad van State. De wet bevat een bevriezing van de wao-uitkeringen voor de huidige wao'ers onder de vijftig. Dat betekent dat de uit kering wat het aantal guldens betreft gelijk blijft. Maar door de geldontwaarding neemt de koopkracht met enkele pro centen per jaar af. De koop krachtdaling gaat door tot het moment waarop de uitkering even hoog is als die van de werknemers die na juli 1993 ar beidsongeschikt worden. Hun uitkering is gebaseerd op het bijstandsniveau plus 1,75 pro cent van het laatstverdiende loon voor ieder jaar dat de werknemer ouder is dan acht tien. Het huidige niveau ligt nog op zeventig procent van het laatstverdiende loon. Volgens de fractiewoordvoer der is het verwijt van het CDA onterecht als zou de PvdA te rugkomen op een eerder geno men toezegging de wao voor de huidige groep te verlagen. „Wij hebben uitdrukkelijk gezegd eerst te willen kijken naar de mogelijkheid de onomkeerba re gevallen te ontzien. Nu die groep niet valt te onderschei den van de andere arbeidson geschikten met een wao-uitke- ring moeten we ons aan de mo tie van het PvdA-congres hou den", aldus de woordvoerder. In deze motie wordt de kamer fractieopgedragen „alsnog een uiterste inspanning te doen om een bevredigende oplos sing te vinden voor de zoge naamde onomkeerbare geval len". Overigens gaat de PvdA-frac- tie akkoord met het op grote schaal herkeuren van de huidi ge wao'ers en is bovendien be reid het begrip passende ar beid aanzienlijk te verruimen. Dat betekent dat iemand ver plicht kan worden 'gangbaar werk' te accepteren dat van ge heel andere aard is dan de werkzaamheden in het oude beroep. Bisschop Ter Schure in gebed met woonwagenbewoners in de Sint Jan kathedraal. Kort hierna verlieten de actievoerende woonwagenbewoners de kathedraal. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3