Hilversum aan de wandel £eidóe(SowumL' HANDEL IN AMUSEMENT gever: Joop van den Ende, leverancier van amusementsprogramma's en bij passende presentatoren. De dubbel functie van de koning van het amuse ment lijkt neerlands sterren niet te de ren. Anders waren ze al lang onder dak bij RTL4 of één van de omroepen. „Mensen die hier hun stal hebben kun nen overal terecht", zegt programma leider Wim Dröge beslist. De zendge machtigden zouden de grote showmas- ters graag rechtstreeks onder contract hebben. Wie nu Hennie Huisman wil hebben, krijgt een Joop van den Ende produktie. Wie een programma wil ma ken met Linda de Mol kan niet om haar broer en producent John de Mol heen. De zogenoemde 'package-deals' geven de producenten een tamelijk machtige positie die zichtbaar werd toen Van den Ende bij de teloorgang van TV10 zowel zijn programma's als sterren uit Hilver sum terugtrok. De macht van de produ cent is nu enigszins ingekapseld door het afsluiten van extra contracten. Hen driks: „We hebben een goede les ge leerd uit TV10 en ons tegen dergelijke risico's ingedekt. Wij kopen de rechten van een show en sluiten tevens een con tract af met de presentator". Sandra Reemer is inmiddels overgestapt van Van den Ende naar RTL4, maar de overige sterren uit Aalsmeer blijven vooralsnog onder contract bij Van den Ende. Hij is de grootste televisie-pro ducent van Europa en dé specialist in entertainment. „Presentatoren kiezen voor ons omdat hier programma's wor den gemaakt waar ze zich in kwaliteit en zorg bij thuis voelen. Wij weten wat de omroepen willen, welke program ma's hoge amusementswaarde hebben, wat de trends zijn. En dat is wel net zo prettig voor de presentator", aldus Dröge. 'Reality-television' heet de nieuwste trend die vanuit de Verenigde Staten is komen overwaaien. Dröge vindt de gedramatiseerde misdaadge beurtenissen, zoals Rescue 911, vrese lijk, maar het publiek is er gek op. De Duitse versie heet Notruf, is razend po pulair en gemaakt door 'JE Entertain ment'. Zo heet Van der Ende in het buitenland. Bijna de helft van alle tele- visieprodukties die hij maakt is be stemd voor de Duitse markt. Daarnaast worden er soundmixshows en honey- moonkwissen gemaakt voor Spanje, Italië en Engeland. En Hilversum wilde om Europa's grootste televisie-producent heen. Toen Van den Ende met TV10 wilde beginnen en later al zijn programma's bij RTL4 onderbracht, was het contact met Hilversum verbroken. Eventjes maar. „Op de VPRO na, hebben we weer voor alle grotere omroepen ge werkt". Nieuwe sterren Het Gooi is opengebroken, maar de op brengst lijkt vooralsnog te bestaan uit een overdonderend aanbod van amuse ment. Gepresenteerd door dezelfde be kende gezichten. RTL4 heeft veel nieu we gezichten op de buis gebracht,'maar (nog) geen nieuwe sterren: „mensen die iets met de camera hebben en dicht bij het publiek staan", luidt de algeme ne definitie van een ster. „We hebben, in Nederland veel mensen die het kunstje doen, maar talent is schaars. Bij screentests komen honderden meiden en jongens langs, maar het is allemaal niks. Dat is de reden waarom Hilver sum altijd op jacht is naar nieuwe ge zichten. Met meer zenders wordt het aanbod heus niet beter. Echt talent komt altijd bovendrijven, of je nu twee of twintig zenders hebt". Maar Joop van den Ende is ervan over tuigd dat hij nieuwe sterren in huis heeft. Ze schitteren alleen nog niet. Dröge: „Onze sterren van Goede Tij den Slechte Tijden worden nu gevraagd door filmproducenten. En met Caroli ne Tensen en Rolf Wouters doen we aan carrièreplanning. Maar ze zijn jong, geef ze de kans om te groeien. Deze mensen moeten uren maken". kan voor gek staan zonder dat het hem deert of schaadt. Van Dis niet". Schnabbels Een goede manager doet veel meer dan alleen salarisonderhandelingen voeren. Hij begeleidt de carrière van zijn cliënt zorgvuldig, niet in de laatste plaats uit eigen belang. Een afgebrande artiest, betekent inkomensverlies. Van elke schnabbel die een artiest heeft, krijgt een manager tien tot vijftien procent. Maar managers met lange termijn visie slaan de meeste schnabbels af. Astrid Joosten kan elke week wel een mode show presenteren of een winkel ope nen, maar ze vindt het niet leuk, het draagt niet bij tot haar carrière en het geld heeft ze niet nodig. „Niet doen dus", zegt Bukman. „Wat wel leuk en zinvol is, zijn forums en symposia. Zo heeft Astrid laatst een discussie geleid over de positie van tandartsassisten ten". Nagenoeg alle presentatoren van informatieve programma's verdienen bij met het leiden van symposia. Groen- huijsen, Witteman, Van Dis, Van Dam. De laatste oefent daarnaast in het land met 'De achterkant van het gelijk' voor een rentree op de buis. Afhankelijk van de duur en voorbereiding levert één symposium zes- tot twintigduizend gul den op. Een optreden in een panel on geveer vijf- a zesduizend gulden. Macht De vedetten van het amusement zoals Hennie Huisman, Ron Brandsteder, Jos Brink en André van Duin moeten hun onderhandelingen zélf voeren. Hun manager is namelijk tevens werk- Het vertrek van Wim Bosboom naar de TROS veroorzaakte twaalf jaar geleden nog een rel. Een rooie haan die zich in dienst stelde van de piraat TROS. Hilversum sprak schande. Nu kijkt niemand in Het Gooi meer op van welke overstap dan ook. De komst van RTL4 heeft de wereld van radio en televisie gemaakt tot een markt van vraag en aanbod. Een handel van producenten en televisiestations met als koopwaar programma's en presentatoren. naar de andere over te stappen. „Het viel me op dat bijna alle artiesten en showmasters zakelijke begeleiding had den, maar journalisten niet. Die waren altijd gewoon in dienst geweest en moesten nu met de komst van freelan ce-contracten zelf hun zaakjes regelen. De VARA had in die tijd een overschot aan vrouwen, maar Astrid Joosten wil de meendoen dan omroepen alleen. Ik heb ze toen bij de TROS onderge bracht en het succes van Astrid daarna, is ook op mij afgestraald". Twaalf top- presentatoren hebben hun zakelijke be langen toevertrouwd aan Bukman. Hij voert voor hen de salaris-onderhande lingen („het is heel vervelend om jezelf te verkopen") en bewaakt hun carrière. „Het is zaak dat je niet teveel en niet te weinig op de buis komt. Om je markt waarde te behouden, is een minimale exposure van belang. Maar je moet ook weer niet te vaak op televisie verschij nen, want dan loop je het risico uitge- kostst te worden door het publiek", weet Bukman. Wie dagelijks op de buis te zien is, is niet per definitie slecht be zig. Hans van der Togt draait bijna da gelijks aan het Rad van Fortuin maar is nog altijd populair onder het grote pu bliek. De kijkers weten dat wanneer ze om zeven uur afstemmen op RTL4, zij een lachende Van der Togt zien. Duikt diezelfde lach op in praatprogramma's, panels en kwissen. dan heeft het pu bliek snel de buik vol van de gewezen AVRO-omroeper. Over het algemeen geldt: schoenmaker hou je bij je leest. Slijtage Binnen de leest van manager Gerard van Lennep passen geen spelletjes of kwissen. „Medewerking daaraan werkt altijd averechts", is de vaste overtuiging van de zakenbehartiger van onder meer Adriaan van Dis, Marcel van Dam, Gert-Jan Dröge en Rijk de Gooijer. Te levisie veroorzaakt volgens Van Len nep slijtage. „Eén paneloptreden door Dröge staat gelijk aan één Glamour land. Als hij daaraan begint is het snel over. Dröge wordt ook te gewoon in een panel". In de ogen van Van Lennep zouden vedetten nooit ergens te zien moeten zijn, alleen daar waar ze be roemd om zijn. „Alsof je verder niet be staat. Maar daar is Nederland te klein voor. In de Verenigde Staten gaan film acteurs niet snel in televisie. En als ze dat wel doen, betekent het het einde van hun filmcarrière. Waarom zou je naar de bioscoop gaan voor een film met Joan Collins? Als je thuis de knop omdraait van jp televisietoestel heb je haar voor niets. Toen ik Rijk (de Gooij er, red.) kreeg heb ik hem geadviseerd de eerste drie jaar niet meer op televi sie te verschijnen. Het publiek zag hem voor niks en dan krijg je geen mooie filmaanbiedingen. Hij heeft toen drie jaar toneel gespeeld en dat heeft zijn carrière alleen maar goed gedaan". De reclameboodschap 'foutje...bedank' schaadt de loopbaan van De Gooijer evenmin. „Dat ligt aan de persoon. Rijk HILVERSUM Het mag weer. Mondjesmaat weliswaar, maar toch. Bijna alle omroepmede werkers mogen voortaan in pro gramma's van RTL4 verschijnen. Alleen de VARA-gezichten heb ben nog huisarrest, omdat de omroep „zich duidelijk wil on derscheiden van commerciële te levisie". De TROS herinnert zich dat het de programma's zijn 'die 't hem doen' en heeft sinds begin dit jaar diverse mensen toestemming gegeven op te tre den in spelletjesprogramma's van RTL4. „Waarom? Ach, de stoom is van de ketel. We moeten realistisch zijn". Hilversum lijkt hardleers. Toen de TROS toetrad tot het omroepbestel, kondigden de andere omroepen een boycot af tegen de 'piraat'. Maar tegen de tijd dat Het Gooi kennis maakte met Veronica, was de TROS al lang een keurige A-omroep en waren de argus ogen gericht op het schreeuwerige Ve ronica. Tweeëneenhalf jaar geleden sloeg Hilversum opnieuw de schrik om het hart toen RTL4 de Nederlandse huiskamers binnendrong. Omroepme dewerkers kregen huisarrest, „want je was wel gek om mee te werken aan pro gramma's van de grootste bedreiger van het publieke omroepbestel", zegt de woordvoerder van de KRO. Maar het tij is gekeerd. Twee weken geleden zat KRO's Willibrord Frequin in de RTL4 praatshow Ursul de Geer. Om roepmedewerkers mogen in een RTL- programma verschijnen, mits hun op treden „relevant" is (lees: promotio neel). De KRO: „Onze mensen spelen dus niet mee in Goede Tijden Slechte Tijden. Want dat is niet relevant. De re levantie van het optreden van Frequin? Hij kan reclame maken voor zijn eigen programma". Inteelt „If you can't beat them, join them". Waar kun je beter reclame maken dan in de best bekeken programma's? Ook al worden ze door de vijand gemaakt. En dus praat Frequin met Ursul en babbelt Lisette Hordijk (NCRV) met Catherine Keijl. Wat de relevantie voor de kijker is van deze 'televisie-onder onsjes' is onduidelijk. Het ruikt pas echt naar inteelt wanneer Keijl praat met Ursul. RTL4 op schoot bij RTL4. Heel gezond, meent Ad Everaars van RTL4. „Wij zijn één familie. Begin ja nuari nog zijn we met alle presentato ren naar Luxemburg geweest. Er be staat een groot wij-gevoel, een gevoel van trots, omdat we dit allemaal binnen tweeëneenhalf jaar hebben opge bouwd". Maar moet die intimiteit aan de kijker worden getoond? Plaatsver vangend algemeen-directeur Ruud Hendriks: „Het publiek is geïnteres seerd in televisie-persoonlijkheden en het wereldje van bekende Nederlan ders is klein. Dus zie je vaak dezelfde gezichten. Bovendien betekent het pro motie voor RTL4-programma's. Wat is daar op tegen? Het is media-eigen om over elkaar te berichten. Kranten schrijven toch ook over de weekbla den?" Salarissen Niet alleen talkshows, maar ook panels van spelletjesprogramma's worden ge vuld met televisie-persoonlijkheden. Soms worden 'sterren' contractueel verplicht op te treden in een panel. Zo onthulde het blad 'Quote' onlangs dat Sandra Reemer met RTL4 een twee-ja rig contract heeft afgesloten waarin is vastgelegd dat zij 16 grote en 68 mid delgrote shows moet presenteren en 52 keer zitting moet nemen in een panel. Dit alles tegen een jaarsalaris van 300.000 gulden. Daarnaast is in het contract vastgelegd dat verandering van uiterlijk, presentatie en/of artiesten naam alleen mag gebeuren in overleg met RTL4. De clausule over de ver schijning van Reemer vindt Hendriks niet meer dan redelijk. „Platencontrac ten kennen ook dergelijke clausules. Stel je voor dat Huisman zich bekeert tot Baghwan en zich voortaan swami Hennie noemt. Dat kunnen we toch niet toestaan?" Over salarissen wordt in Nederland niet gesproken, dus ook niet door Hen driks. „Waarom zouden we de concur renten wijzer maken dan ze zijn?" De algemeen-directeur wil alleen kwijt dat het allemaal wel meevalt met de hoogte van de salarissen. „Je moet de salaris sen zien als die van voetballers: je hebt een paar toppers, maar de meeste spe len in de eredivisie". Niemand in Hil versum die de salarissen absurd vindt. Want er moet hard voor worden ge werkt en de 'sterren' leven een risicovol bestaan. Hun succes hangt voor een be langrijk deel af van de programmering. Na twee a drie jaar loopt hun contract af en moeten ze maar afwachten hoe ze in de markt liggen. „Je bent zo sterk al je laatste hit", aldus Hendriks. „Het is dus komen en gaan. Neem nu bijvoor beeld Frits Bom of Viola Holt, die zijn een hele tijd van de buis geweest. Ik verzeker je dat dat een moeilijke perio de is geweest. Nou, zulke risico's moeten in een salaris worden ver werkt". Onderhandelen In het spel van vraag en aanbod kennen de salarissen geen grenzen. Hoewel hoge kijkcijfers een sterke troef kunnen zijn tijdens onderhandelingen, zijn er geen officiële richtlijnen. Een ster is waard wat een gek er voor geeft. Om hun huid zo duur mogelijk te verkopen, hebben nagenoeg alle vedetten een ma nager in de arm genomen. Niet alleen showmasters hebben zakelijke begelei ding, maar ook journalistieke presenta toren, zoals Paul Witteman, Astrid Joosten, Mart Smeets en Charles Groenhuijsen. Als een 'galerie der gro ten' hangen hun portretten in het kan toor van John Bukman, manager van televisie-persoonlijkheden.. De musicus begon zijn management in '86 toen het normaal werd om van de ene omroep

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24