„Nachten hebben we zitten brullen" J De meest beluisterde vrouw van Nederland Ccidóc Sowvant' I door ARNOLD ZWEERS DEN HAAG Eigenlijk is Wij nand nog niet eens zo'n 'extreem geval'. Zijn leven begon met een 'heel normale bevalling'. Sterker nog: een 'lichte bevalling'. Zuur stofgebrek heeft de hersenen van de jongen dus niet beschadigd. EEG-onderzoek heeft ook niets aangetoond. „Maar toch moet er iets zijn, iets onzichtbaars", zegt zijn moeder Maria van Kampen. Wijnand is wat men noemt een 'hyperactief kind. En al over zijn 'hoogtepunt' heeft: „Vergeleken met vijf jaar geleden ken je hem niet terug". De dertienjarige jongen kan nu ten minste eens een poosje stil zitten. Zijn hond Rakker is zijn rustpunt. Als Wij nand bij hem in de mand kruipt of Rak ker bij hem op schoot in de stoel, is de jongen zo een half uur zoet. „We heb ben heel wat met die jongen te stellen gehad", zegt zijn moeder. „Andere mensen hebben er geen weet van hoe het is zo'n kind te hebben. Een gezelli ge verjaardag, vergeet het maar. Als hij zijn vriendjes van school hier had, was er altijd wel eentje bij die de boel ver- stierde: ging krijsen of gillen of met pa tat gooien". Een dagje uit met een hyperactief kind is ook al geen lolletje. „Aten we aan het eind van de dag niet de beloofde patat omdat de patatboer dicht was, maar bakte ik in plaats daarvan pannekoe ken, dan was de wereld te klein. Dan was het in zijn ogen een rotdag geweest. Of stel, de trapper loopt van de fiets. Dan wordt de fiets keihard tegen de grond geflikkerd. Nee, niet eerst even rustig kijken of hij nog gemaakt kan worden. Zo'n kind kan teleurstellngen niet aan, niet relativeren, zich niet op plotselinge veranderingen instellen". Hopeloos De nachtrust is jarenlang hopeloos ge weest. Hyperactieve kinderen slapen onrustig, zijn vaak wakker en liggen constant te woelen in bed. Waren Mari a's zwangerschap en bevalling van Wij nand 'normaal', als peuter kwamen de eerste signalen boven. De juf zei: zit ik voor te lezen en blijkt Wijnand plotse ling te zijn verdwenen. Op de kleuter school kon hij geen moment stil zitten. Hij bleef constant om aandacht vragen. Of hij liet op het speelterrein zomaar zijn broek zakken. „Elk kind piest wel eens tegen een muur, maar hyperactie ve kinderen doen dat regelmatig als er om gelachen wordt". Spelen was ook al een crime. Zijn moe der: „Dan speelde hij een paar minuten met lego, moest ineens de playmobil te voorschijn komen en even later weer zijn autootjes. Vijf minuten met het zelfde zat er niet in". Concentratiepro blemen spelen hyperactieve kinderen parten. Wijnand was druk in huis, maar nog veel drukker op school. Thuis had hij aan zijn drie jaar oudere broer een tegenhanger, die als 'de rust zelve' te boek staat. Duidelijk was dat Wijnand niet naar de gewone basisschool kon. Zijn moeder: „Niet dat hij het verstand er niet voor heeft. Dat beslist wel. Hij is intelligent genoeg. Volgende week heeft hij een proefwerk aardrijkskunde. Ik wed dat hij een tien haalt. Zeker aan zijn geheugen mankeert niets". Knokken Niet naar de gewone basisschool dus. „Dat soort kinderen staat daar constant op de gang, of is altijd bezig koffie of thee voor de jufs en meesters te zetten. Dan is het in de klas rustig, weet je wel". Wijnand ging naar de I.O.B.K. (de schoolvorm voor het 'In Hun Ont wikkeling Bedreigde Kind"), de kleute rafdeling van het LOM-onderwijs (Leer en Opvoedings Moeilijkheden). Aan het eind van dit leerjaar gaat Wij nand hoogstwaarschijnlijk naar het ge wone LBO. „Maar daar heeft hij kei hard voor moeten knokken". Dat haar zoon zo vooruit is gegaan, is volgens Maria vooral aan de school te danken. „Zeker weten". Martinette Rietveld van de vereniging Balans bevestigt dat veel ouders niet weten waar ze met hun hyperactieve kind naar toe moeten. „In het reguliere onderwijs zeggen ze al gauw: wat een lastig kind. En daarmee is de kous af'. De spiraal naar beneden is dan snel be reikt. Sociaal gaat het slecht met het kind. Het zelivertrouwen brokkelt af. Het contact met andere kinderen is mi niem. „En zie het dan na zoveel jaren maar weer eens goed te krijgen. De in gelopen achterstand is dan vaak veel te groot". Het voornemen van minister Ritzen om veel meer LOM-kinderen in het reguliere onderwijs vast te houden ondervindt weinig begrip. „Meestal kan dat toch absoluut niet". Lolbroek Zijn hyperactieve kinderen vaak weinig geliefd, ontberen ze vriendjes en wor den ze gepest, bij Wijnand was dat al tijd precies het tegenovergestelde. „Hij was de clown van de klas. De lolbroek", schetst zijn moeder het beeld. „Zaten er zeventien kinderen in de klas, dan werd hij zeventien keer voor een ver jaardag uitgenodigd. Want zonder Wij nand geen feest". Waar Wijnand was, daar werd gestunt. En gelachen. Dan hing hij weer als een aap in de lantaar- paal, dan daagde iemand hem uit en klom hij zonder pardon naar de nok van het dak. Hyperactief. Oorzaak onbekend. „Ik gooi het op de geur-, kleur- en smaak stoffen", zegt Maria zelfverzekerd. Ze heeft er ook aanwijzingen voor. „Als hij veel snoept, is het weer raak. We hou den het aardig in de peiling. Maar is het vakantie, dan is alles wat ontregeld. La ter naar bed, links en rechts wat lopen te snaaien, je weet hoe dat gaat. Hij is dan veel vervelender". Hyperactieve kinderen hebben regelmaat nodig. Structuur. „Ja, dat is het sleutelwoord. Hij moet weten waar hij aan toe is. Daarom is hij ook altijd het best, het rustigst als hij naar school gaat". Een rustpunt in Wijnands leven is zijn hond, Rakker. „Dieren hebben vaak een gun stige invloed op dit soort kinderen". Kleurstoffen en andere chemische toe voegingen liggen gevoelig. Rietveld: „De invloed daarvan is moeilijk te be wijzen. Wel is duidelijk dat ze op hype ractieve kinderen een versterkende in vloed hebben". Zelfvertrouwen Werken aan het zelfvertrouwen is be langrijk. Wijnand heeft muziekles en zit op turnen. Zijn moeder: „Hij speelt kornet en constateert dan op zeker mo ment dat zijn drie jaar oudere broer die altijd alles beter deed, geen noot kan spelen. En ook niet uit de voeten kan met de radslag, terwijl hij turnt als de beste. Dat is goed voor zijn zelfvertrou wen. Er zijn dingen die hij beter kan dan zijn broer! Hij doet dus niet alles slechter". Wijnand zelf beseft maar al te goed wat er met hem aan de hand is (geweest). Maria tegen haar zoon: „Joh, bent een voorbeeld van hoe het ook nog goed kan komen". De dertienjarige knaap bevestigt het: „Ik was erg druk en lastig. Ook al kreeg ik - op school en thuis - steeds straf: het hielp niets. Ik kon er niet mee stoppen. Nu zeg ik vaker tegen mezelf: normaal doen! En dan lukt het ook gewoon". Hèt hyperactieve kind bestaat niet, al dus M. Felzter, ontwikkelingspsycho loog, verbonden aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Er zijn grote onderlinge verschillen in het ge drag van die kinderen. Opmerkelijk is dat er meer hyperactieve jongens dan meisjes zijn. Het hyperactieve kind zit geen moment stil, wipt voortdurend op zijn stoel, pakt alles vast, probeert alles uit. Is vaak uitzonderlijk driftig. Het kind is voortdurend storend bezig. De motoriek is vaak slecht. Meestal neemt de overbeweeglijkheid in de puberteit af. Neerslachtig Vaak hebben hyperactieve kinderen ook andere problemen. Door de reac ties uit hun omgeving, het afgewezen en gepest worden, en het zich bewust zijn van hun kwaal, zijn ze soms zeer neer slachtig en hebben ze een minderwaar digheidscomplex. Ze zijn snel afgeleid, vormen een 'speelbal' van de dingen op hen heen. handelen impulsief en onna denkend. Ondanks dat velen van hen (maar lang niet allen) door hun gedrag op een LOM-school zitten, valt hun in telligentie-niveau 'normaal of zelfs hoog' te noemen. De oorzaken van hyperactiviteit zijn di vers. De meest genoemde is MBD: Mi nimal Brain Disfunction, in het Neder lands vertaald met 'lichte hersenfunc tiestoornis.' Deze stoornis kan ontstaan door beschadiging door Zuurstofgebrek bij de geboorte of complicaties bij de zwangerschap. In Amerika is hyperacti viteit geconstateerd bij kinderen die aan loodvergiftiging leden. Deskundi gen maken zich bezorgd over het lood- gehalte in de Nederlandse atmosfeer als gevolg van uitlaatgassen. Over de in vloed van chemische toevoegingen (kleur-, geur- en smaakstoffen) in voed sel zijn diezelfde deskundigen terug houdender. Hyperactief gedrag kan ook ontstaan als gevolg van spanningen in dè gezins situatie. Angst, verwarring, verwaarlo zing en nervositeit liggen dan ten grondslag aan het gedrag. Erfelijke fac toren kunnen een rol spelen. Maar ook dat is nog niet voldoende bewezen. Hy peractief gedrag kan worden 'overge nomen' van familieleden. Een ouder die hyperactief is, kan de kwaal erfelijk overdragen maar even goed zijn of haar kind 'ten voorbeeld' zijn. Er zijn medicijnen die het drukke ge drag tijdelijk kunnen onderdrukken maar ze worden niet als een tovermid del gezien. Feltzer: „Het is meer een tij- delijk hulpmiddel om even 'op adem' te komen". Vaak is functietraining nodig (geheugen, taal, motoriek), soms moet i de psychotherapeut er aan te pas ko men. Maar vooral: geduld, warmte, lief de en aandacht. Dat zijn de sleutel woorden die therapeuten laten vallen bij de benadering en behandeling van hyperactieve kinderen. En ook regel maat en structuur. Maar de deskundige heeft begrip als dat niet al'tijd lukt: „Menig ouder zal nu en dan 'dolgedraaid' zijn en het gevoel hebben het niet meer aan te kunnen". Daarom is het belangrijk dat ouders van hyperactieve kinderen elkaar op zoeken en met elkaar de problemen be spreken. Maria van Kampen beaamt het belang van dit laatste: de steun die lotgenoten elkaar kunnen bieden. „Want buitenstaanders begrijpen dit probleem vaak niet". Over het liefde en geduld: „Ja, maar soms ben je wanho pig. Het probleem is nu gelukkig min der. Maar we hebben hier heel wat nachten zitten brullen. Omdat we niet wisten hoe het verder moest. Zo'n kind drukt een stempel op je hele gezin". Ze zouden met een groepje komen. Ouders van hyperactieve kinderen. Om te praten over het probleem van hun kind. Maar te elfder ure laat de één na de ander het afweten. Het bevreemdt Martinette Rietveld van de vereniging Balans niet. „Er rust een taboe op". Ook de enige overgebleven gesprekspartner blijft liever anoniem, vandaar de enigszins veranderde namen in bijgaand artikel. „Mij maakt het niet uit. Maar ik wil niet dat mijn kind er weer op nagewezen wordt. Het gaat net een beetje de goede kant op". Hyperactieve kinderen. Het moeten er vele honderdduizenden zijn. Volgens Balans heeft één op de tien kinderen er in meer of mindere mate last van. En hun ouders dus ook. Rietman: „Vroeger werd dit probleem niet zo benoemd, maar het was er natuurlijk wel. De huidige jachtige televisie-maatschappij wakkert het ook aan". Balans, een landelijke vereniging die zich bezighoudt met kinderen met leer-, gedrags- en ontwikkelingsmoeilijkheden, organiseerde vorig jaar een thema-avond over dyslexie (woordblindheid) en houdt nu op 11 mei in de Canadian Club in Apeldoorn een thema-avond over hyperactieve kinderen. HYPERACTIEF KIND DRUKT ZWAAR STEMPEL OP HET HELE GEZIN ZATERDAG 2 MEI 1992 PAGINA 22' De hond Rakker heeft een rustgevende werking op de hyperactieveWijnand (13). FOTO: TOM VAN DUKE De stem van Joke van Diessen is vanaf woensdag te horen op de tijdmelding van de PTT. „Bij de volgende toon is het vier uur, dertig minuten en veertien seconden m FOTO: HENK OFFENBERG l! ENSCHEDE - „Bij de vol gende toon is het vier uur, der tig minuten en veertien secon den..". Wie wel eens de PTT belt om te weten te komen hoe laat^het precies is, krijgt vanaf woensdag Joke van Diessen aan de lijn. Niet echt natuur lijk, maar via een bandje. Dat ze daarmee de meest beluister de vrouw van Nederland wordt had ze zich van tevoren niet ge realiseerd. De tijdmelding 06-8002 (voorheen 002) is met het aantal van zestig miljoen het op een na meest gekozen nummer per jaar. Alleen 06-8008 (008) wordt vaker gebeld: vorig jaar 68 miljoen keer. Joke van Diessen uit Enschede is de op volgster van Willy Brill. Haar stem is ruim 23 jaar te horen geweest. De band met daarop de tijdmeldingen was ech ter aan vervanging toe, en aangezien mevrouw Brill haar stem daarvoor niet opnieuw wilde lenen, ging de PTT op zoek naar een nieuw geluid. Zo kwa men ze bij Joke van Diessen terecht die onder meer ervaring had met presente ren het ANP en de NOS. Er schijnen nog steeds mensen te zijn die denken dat er bij de PTT dag in dag uit een aardige juffrouw zit om de tijd door te geven. Die bijvoorbeeld keurig 'dankjewel' zeggen nadat ze de juiste tijd te horen hebben gekregen, en er raar van opkijken dat diezelfde juf frouw niets terugzegt. „Of ze denken dat het me minstens 24 uur gekost heeft om al die uren, minuten en seconden een voor een in te spreken. Maar dank zij de techniek van tegenwoordig nam de hele klus slechts een half uurtje in beslag". Anderhalf jaar geleden kreeg ze de op dracht. Ze legt uit hoe de opname in haar werk ging. „Ik moest de cijfers nul tot en met 59 inspreken en daarnaast de zin 'Bij de volgende toon is heten de woorden uur, minuut, minuten, secon de, seconden en precies. Die woorden werden vervolgens in digitale vorm in de computer opgeslagen, die voor een juiste vermenigvuldiging en samenvoe ging zorgde zodat er een complete tijd melding ontstond". Een fluitje van een cent, zou je denken. Toch was Joke van Diessen over de eer ste opname niet tevreden. „De stem van mijn voorgangster was nog op een grammofoonplaat opgenomen. Maar omdat mijn woorden in digitale vorm in de computer werden opgeslagen, klonk alles in het begin .heel raar. Alsof er een soort robot aan de telefoon zat die de getallen heel vreemd en droog op dreunde". Er werd vervolgens gezocht naar een hulpmiddel bij het inspreken van de cij fers. Het bleek dat wanneer het getal midden in een zin werd uitgesproken, en dan ook nog tussen twee medeklin kers in, het ritme van het uitgesproken getal veel beter was en de getallen na tuurlijker en neutraler overkwamen. Een half jaar na de eerste poging werd opnieuw een opname gemaakt. „'Er zijn niet peren meer", moest ik zeg gen, steeds met verschillende getallen. Op zich een idiote zin, zeker als je die zestig keer moet uitspreken. Maar doordat de getallen tussen de 't' van niet, en de 'p' van peren kwamen te staan, klonken ze veel beter. De intona tie was dit keer bij alle getallen hetzelf de". Over het uiteindelijke resultaat is ze wel tevreden. „Ik kom nu menselijker en vriendelijker over. Als je me nu belt lijkt het net alsof ik er echt zit om de tijd door te geven. IJet is bijna perfect". Ze verwacht dat haar stem net als die van haar voorgangster op zijn minst twintig jaar zal meegaan. Atoomklok De nieuwe tijdmelding gebeurt volledig automatisch in een apparaat dat ge stuurd wordt door middel van een atoomklok in Duitsland. Het is een hele verandering ten opzichte van het oude systeem, waarop de stem van Willy Brill te horen was. De oude tijdmelder was een elektro-mechanische installatie, ge baseerd op magneetplaten, die werden aangedreven door tandwielen. Het ge heel zag er uit als een logge pick-up met drie armen. Deze werd op de seconde exact aangestuurd door de PTT-atoom- klok in Leidschendam. Voor de exacte tijd wordt bij de nieuwe tijdmelder een in Duitsland verzonden radiosignaal gebruikt. Dit signaal garandeert een zeer grote nauwkeurigheid en zorgt ook voor een automatische omschakeling tussen zomer- en wintertijd. Hoewel ze het aanvankelijk allemaal als „een klusje tussendoor" zag, begint ze het nu toch wel leuk te vinden dat ze 24 uur per dag te horen is. „Weetje wel dat je straks de meest beluisterde vrouw van Nederland wordt", vroeg ie mand van de PTT laatst aan me. Daar had ik nog helemaal niet over nage dacht. Nu vind ik het toch wel iets aparts". Hoewel ze zelf in het verleden zelden haar voorgangster belde om te weten te komen wat de juiste tijd is, denkt ze dat ze woensdag toch wel even de telefoon zal grijpen. „Tuurlijk, even naar mezelf luisteren, samen met de kinderen. De jongste vroeg me laatst al: mam, word je hiermee nu wereldberoemd?"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22