Een volk doolt in duisternis finale ZATERDAG 2 MEI 1992 PAGINA 21 Het is voorjaar 1992 in de Verenigde Staten van Amerika. Precies vijfhonderd jaar geleden begon Christofoor Columbus in Spanje aan de voorbereiding van zijn overtocht. In de oerbossen, de prairies, het hooggebergte, de woestijnen en de groene valleien van Noord-Amerika leefden zo'n achthonderdduizend Indianen in honderden kleine en grote stammen, niet vermoedend welk immens onheil op het punt stond vanuit Europa te arriveren. In de vijf eeuwen die tussen toen en nu zijn verstreken hebben de blanke indringers hun twee grote historische misdaden de vernietiging van de Indianen en de slavernij van de meegevoerde Afrikanen beloond gezien. Voor het overgrote deel van de immigrerende Europeanen is Amerika een succes-story van jewelste geworden. Voor de meeste zwarten is het wat minder gladjes verlopen, wat in de rassenonlusten van deze week VS KAMPEN MET DIEPE CRISIS WASHINGTON - Hoe is ooit nog de vicieuze cirkel van het ge weld in Amerika te doorbreken? In sommige steden, zoals New York en Washington, neigt de groei in het moordcijfer af te ne men, maar dat komt volgens ex perts „omdat iedereen die voor een kogel in aanmerking komt al dood is". Honderdtachtig miljoen vuurwapens zijn er naar schatting in 1992 in particu liere omloop in het Amerikadat tachtig miljoen huishoudens telt. Dat is gemid deld ruim twee schietijzers per huis. Het probleem is niet meer op te lossen. Nu alle anderen bewapend zijn, laat niemand zich meer door de overheid ontwapenen en kan men de pacifisti sche zonderling die nog geen pistool heeft moeilijk verbieden zich tenslotte toch ook maar bij het reguliere leger aan te sluiten. Amerikaanse presidenten zelf (George Bush is geen uitzondering) plegen lid te zijn van Amerika's grootste vereniging, die van wapenbezitters: de National Rifle Association (NRA). Zelfs tegen een bescheiden poging van enkele poli tieke durfallen wier vaderlandslief de dan ook door de meeste Amerika nen wordt betwijfeld om de bewa peningsvrijheid te temperen en een wachttijd van vijf dagen in te stellen tus sen koop en aflevering van schietgerei, is de NRA krachtig in verzet gekomen. „Niet het wapen is het probleem; de misdadiger is het probleem", luidt de logica van de NRA. En op dat pro bleem van de misdadiger heeft Ameri ka het volgende gevonden. 1,1 miljoen Amerikanen zitten in dit voorjaar van 1992 in de gevangenis. Daarmee heb ben de VS veruit het hoogste opslui tingsgemiddelde van alle landen ter we reld. Op royale afstand staat nummer twee: Zuid-Afrika. Metaaldetectors In de afgelopen tien jaar is de gevange nispopulatie in de VS verdrievoudigd, is de zware misdaad met veertig pro cent gestegen en is het deel van de be-' volking dat heil ziet in nog meer gevan geniscellen gegroeid van vijfenveertig tot tachtig procent. Onder de twintig procent die volhoudt dat strenger straf fen blijkbaar niet erg effectief is, bevin den zich vrijwel geen politici, want poli tici leven van het gezonde volksver stand en niet van het handjevol intellec tuelen dat zijn verlichte inzicht ontleent aan het toeval nog nooit zelf het slacht offer van een gewapende overval te zijn geweest. Er is kortom geen openbare discussie over de wijsheid van het huidige straf- rechtbeleid. Zulks terwijl er in 1991 ruim 25.000 Amerikanen zijn vermoord (twee jaar daarvoor nog 'slechts' 20.000), er nu 2400 terdoodveroordeel- den in de cel zitten en er per jaar zo'n veertig criminelen worden geëxecu teerd. Het nieuwste fenomeen op het wapen front is de gewoonte van scholieren om pistolen en revolvers mee naar school te nemen en ze daar ter beslechting van ruzies op elkaar af te vuren. In New York en Los Angeles zijn intussen tien tallen schoolgebouwen met metaalde tectors uitgerust en op honderden an dere highschools zijn veiligheidsagen ten in dienst die de leerlingen regelma tig fouilleren en die dagelijks beet heb ben. In toenemende mate worden schietgra ge kinderen door de rechter als volwas senen berecht en bestraft, vanuit de fi losofie dat iemand die in staat is tot een 'volwassen misdrijf, ook de overeen komstige staat van ontwikkeling moet hebben bereikt Tranen Het overgrote deel van de criminaliteit speelt zich af in de binnensteden, Ame rika's meest verwaarloosde cultuurcen tra. Sedert 1980, het aantreden van pre sident Ronald Reagan, heeft zich een systematische vernietiging voltrokken van de Amerikaanse 'inner cities', die nogmaals tot uiting kwam. In de twintigste eeuw werd Amerika het rijkste en machtigste land ter wereld. Het redde het oude Europa van het fascisme, het verleidde de rest van de aarde tot een nieuwe Amerikaanse cultuur (massaal autorijden, vliegen, telefoneren, koelen, televisiekijken, fast food eten), het mergelde met zijn wapenrace het wereldcommunisme uit en het lokt nog altijd miljoenen nieuwe, legale en illegale, immigranten per jaar. En toch Precies vijfhonderd In de afgelopen tien jaar is de gevangenis populatie in de VS verdrievoudigd, is de zware misdaad met veertig procent gestegen en is het deel van de bevolking dat heil ziet in nog meer gevangeniscellen gegroeid van vijfenveertig tot tachtig procent. FOTO: AP jaar na het begin is Amerika ten prooi aan een diepe crisis op vrijwel al zijn maatschappelijke fronten. Het is een crisis die minder scherp maar breder en fundamenteler lijkt dan de economische depressie van zestig jaar geleden. Het is alsof de ultra-moderne Amerikaanse samenleving voorgoed op haar retour is, gebroken door haar eigen succes. Optimisme, de traditionele ziel van de nieuwe wereld, is ontsnapt uit het nu ineens oud lijkende land. Amerika vijfhonderd jaar later: een momentopname. Een dakloze man in de straten van New York. lijfentwintig pro cent van alle Amerikaanse kinderen leeft nu onder de officiële ar moedegrens die de regering heeft vastgesteld op een gezinsinkomen van 12.000 dollar per jaar. FOTO: AP Pro- en anti-abortus demonstranten maken hun standpuntyen duidelijk. Abortus blijft Amerika 's meest heftige dispuut, waarin vooralsnog de anti's ('pro life') aan de winnende hand zijn. m FOTO: .AFP De skyline van New York, bekend en imposant. Maar veel tot voor kort l het spookachtige domein van drugsverslaafden en daklozen. e stadsharten zijn door de middenstand ontvlucht en nu FOTO: SP er in 1992 veelal adembenemend afge takeld bijliggen. De federale regering heeft zich financieel teruggetrokken uit het stadsbehoud en de lokale overhe den hebben het geld niet om ontvol king, verval en misdadigheid in de cen tra te bestrijden. Tot voor kort levendige stadsharten zijn door de middenstand ontvlucht en nu het spookachtige domein van drugs verslaafden en daklozen. En de omlig gende oude woon- en industriewijken zijn er vaak zo mogelijk nog slechter aan toe. Op de meest berooide burgers na heeft alles en iedereen zich mijlen ver in de omtrek rond de nieuwe ring wegen gevestigd, ten koste van een ko lossale aanslag op de natuurlijke ruimte en met een nog absolutere onontbeer lijkheid van de auto als gevolg. De allergrootste steden kampten altijd al met dergelijke problemen, maar nu laten ineens ook honderden middelgro te en kleine steden en dorpen hun hart (dat vaak nog de romantische sfeer van de cowboy-tijd ademt) noodgedwongen verrotten. Wie er als Europeaan door heen komt kan zijn tranen nauwelijks bedwingen en zou zo de handen uit de mouwen willen steken om in die fraaie maar dichtgespijkerde panden bouti ques en restaurants te beginnen en om van Main Street een voetgangersgebied te maken. Aanslag Op een paar lokale uitzonderingen na is stadsvernieuwing iets onbekends in het Amerika van 1992. Zoals ook open baar vervoer op de meeste plaatsen niet of nauwelijks bestaat. Er is plaats ge noeg in het grote land, iedereen boven de vijftien jaar heeft een auto (er rijden 180 miljoen personenauto's door Ame rika) en nieuwe winkelcentra met eet- pleinen en parkeervlakten langs de uit- vals- en snelwegen zijn dus handiger. En opnieuw ontbreekt elke nationale discussie. Willen we onze steden wel kwijt? En zo niet, hoeveel geld willen we aan hun behoud uitgeven? Het zijn vragen die niemand, op een geïsoleerd hoogleraar urbanologie na, zichzelf of de ander stelt. Geld voor zoiets riekt naar belastingen en overheid en dat zijn vieze woorden geworden in Amerika '92, dat minder op een samenleving en meer dan ooit op verzameling van een kwart miljard individuen lijkt. Die oneindige fysieke ruimte die voor radig lijkt, begint trouwens ook in snel tempo gevuld te raken. Er komen elke tien jaar 25 miljoen Amerikanen bij. In 1970 waren er 200 miljoen, nu ruim 250 miljoen. De hele stedelijke oostkust, van Boston tot Miami, toont nu net als Californië in het westen -ernstige teke nen van overbevolking en erosie van het milieu. De zonnige woestijnen van Utah, Nevada, New Mexico en Arizona krijgen sedert enkele jaren de overloop van miljoenen nieuwe stedelingen te verduren, die een zware aanslag plegen op het schaarse water. Hard gelag In de jonge voor- en slaapsteden over het gehele land doet zich een minder zichtbare maar buitengewoon taaie economische recessie voor, die eigen lijk al bijna twintig jaar duurt. Daar woont Amerika's, over het algemeen blanke 'middle class', welke een stille verarming heeft ondergaan. Het gemid delde Amerikaanse gezinsinkomen be draagt vandaag zo'n 28.000 dollar per jaar en is in koopkracht nog steeds het zelfde als in het begin van de jaren ze ventig. Maar werd die welvaart destijds meest al door één salaris binnengebracht, nu is het regel dat man en vrouw allebei verdienen en daartoe per persoon niet zelden meer dan één baan hebben. De doorsnee Amerikaan werkt zich dus uit de naad (heeft bijvoorbeeld niet meer dan twee weken per jaar vakantie) en heeft ondanks steeds meer werkuren een generatie lang zijn levensstandaard niet zien stijgen. Op een paar Arabische oliestaatjes na kende de VS tot voor kort de hoogste gemiddelde individuele welvaart van de wereld. Maar in een paar jaar tijd is het land in de wereldstatistiek van het 'per capita-inkomen' naar een bescheiden achttiende plaats en tot onder de meeste Westeuropese landen ge zakt. Dat is een hard gelag voor een volk dat zo lang verwend is geweest met grote betaalbare huizen vol moderne appara tuur, zwembadje erbij en op je zestien de een auto als verjaardagscadeau voor de deur Ze zijn er nog wel, die hui zen en die auto's en die apparaten, maar ze zijn Japans en kleiner of vooral ouder en kapotter. En kinderen worden economisch gedwongen om tot op steeds 'hogere leeftijd' (nu gemiddeld 24 jaar) in het ouderlijk huis te blijven wonen. Het moeilijkst te verwerken is mis schien nog het gebrek aan uitzicht op een ommekeer. Alle eigentijdse kwalen lijken in deze lente vijfhonderd jaar na Columbus hopeloos. Andere hoogont wikkelde landen lijken greep te krijgen op het aids-vraagstuk, maar in Amerika blijft de schromelijk veronachtzaamde epidemie voortwoekeren (30.000 do den vorig jaar) en moest de populaire basketbal-ster Magie Johnson het HIV- virus oplopen om het begin van be spreekbaarheid van condoomgebruik te bereiken. In de hoofdstad Washing ton, waar zeventig procent van de be volking zwart is, is nu één op elke twin tig zwarte mannen besmet. Sedert 1986 doet zich een sterke stij ging voor van het aantal teenage-meis- jes dat kinderen ter wereld brengt. Eén op de twaalf Amerikaanse meisjes heeft op het negentiende levensjaar al een of meer kinderen (waar ze meestal niet voor kan zorgen). In de jaarlijkse inter nationale schooltests scoort de Ameri kaanse leerling intussen lager dan zijn (m/v) Europese en Aziatische leeftijd genoot. Het ooit zo ontzagwekkende Amerikaanse onderwijssysteem hing afgelopen jaar (voor dertienjarigen) tussen Spanje en Jordanië in. Het officiële analfabetisme in de VS ligt op één procent, maar taalkundigen schatten dat liefst vijfentwintig procent van de bevolking in meer of mindere mate 'functioneel analfabeet' is, dat wil zeggen een eenvoudige tekst misschien wel kan ontcijferen, maar niet begrij pen. Het 'getekende woord' bijvoor beeld de menukaart bij McDonald's met fotootjes van de gerechten is een maatschappelijke noodzakelijkheid geworden. Emoties Vijfentwintig procent van alle Ame rikaanse kinderen leeft nu onder de of ficiële armoedegrens die de regering heeft vastgesteld op een gezinsinkomen van 12.000 dollar per jaar. In 1980 was dat twintig procent van de kinderen. En eveneens een kwart van alle kinderen leeft in een gezin met één ouder. Vijf entwintig miljoen Amerikanen, een op de tien, houden zich in leven van voed selbonnen die het ministerie van land bouw uitgeeft bij wijze van sociale bij stand. En 35 miljoen Amerikanen heb ben geen enkele vorm van ziekteverze kering. Van de ooit beoogde rassenintegratie in Amerika is niets terechtgekomen. Tachtig procent van de zwarte bevol king woont thans nog altijd in een voor meer dan tachtig procent zwarte en bijna altijd arme gemeenschap. Een kwart van alle zwarte Amerikaanse mannen tussen de 18 en de 45 jaar staat onder toezicht van Justitie: zit dus in de gevangenis of heeft erin gezeten of loopt met een voorwaardelijke gevan genisstraf rond. En terwijl zwarte kin deren in hun wijken bedreigd worden door misdaad en drugs, zitten hun blan ke leeftijdgenootjes in de witte buurten gemiddeld vijf uur per dag naar de tele visie te kijken en zo aan hun eigen anal fabetisme te werken. Er is over dit alles geen breed maat schappelijk dispuut aan de gang. Er is onvrede, zorg, frustratie, besef van ver val, maar geen soort van nationale vast beradenheid of een concreet plan om problemen te gaan aanpakken. De emoties vinden liever een uitlaatklep in dramatische volksgerichten zoals het verkrachtingsproces tegen neef Kenne dy en het tv-verhoor van rechter Cla rence Thomas en de vrouw Anita Hill die zich van elf jaar geleden een paar nare opmerkingen van hem herin nert. Abortus De ongelukkige relatie tussen de ge slachten in Amerika blijft het land meer bezighouden dan welke nationale noodsituatie ook. Precies de helft van alle huwelijken eindigt in echtscheiding en zowat de helft van het volk is dan ook een flink deel van het leven ver strikt in bijbehorende juridische proce dures. Jongens en meisjes hebben er aan het begin van hun seksuele loopba nen geen idee van hoe de dingen aan te pakken (seksuele opvoeding is op de meeste scholen verboden door bezorg de ouders in de schoolbesturen) en veertig procent van de Amerikaanse vrouwen heeft blijkens enquêtes dan ook de stellige indruk al voor het ne gentiende levensjaar 'aangerand' te zijn geworden. Abortus blijft Amerika's meest heftige dispuut, waarin vooralsnog de anti's ('pro life') aan de winnende hand zijn. Het besluit uit 1973 van het hoogge rechtshof dat abortus een grondwette lijk recht voor elke Amerikaanse vrouw is, kan elk moment worden ingetrokken nu achtereenvolgende Republikeinse presidenten een conservatieve meer derheid in het hof hebben geïnstal leerd. Vooruitlopend op die toekomst zijn de pro-lifers overal in het land abortusklinieken gaan blokkeren en zoeken de artsen daar andere inkom stenbronnen, zodat het vooral voor arme vrouwen in Amerika moeilijk is geworden om een zwangerschap te la ten beëindigen. Durf Gevangen tussen het oude Amerikaan se geloof dat ieders individuele jacht op succes de beste collectiviteit oplevert en anderzijds de onmiskenbare waarne ming dat die toverformule nu ernstig hapert, weten weinigen nog tot wie zich te wenden voor een antwoord. In ande re landen proberen politieke leiders dat antwoord te verschaffen, maar in Ame rika '92 zijn politici de meest geminach te volksgenoten geworden en is leider schap trouwens nooit een politiek spe cialisme geweest. Een Amerikaans politicus is niet ie mand met een overtuiging of ideaal die vervolgens probeert zoveel mogelijk mensen daarvoor te winnen; hij pro beert te ontdekken wat er aan senti ment in het volk leeft en gaat dat for muleren. Recente uitzondering was de episode waarin George Bush zijn volk warm wist te maken voor de Golfoor log. Maar de illusie dat dat avontuur Amerika's nationale stemming blijvend zou opbeuren is intussen vervlogen en de president is in zijn eerdere passivi teit teruggevallen. De binnenlandse crisis heeft Amerika op internationaal terrein tot een angst vallige reus gemaakt, die voor moderne en betaalbare technologie goeddeels afhankelijk is geworden van Japanse import. De gevaarlijke toestand van het mondiale milieu smeekt om een voorlo- persrol van Amerika, dat met vijf pro cent van de wereldbevolking een kwart van alle brandstofproduktie op aarde verbruikt. Maar Amerika geeft de Der de Wereld, die om hulp vraagt voor omschakeling naar schone technologie, nul op het rekest. En Richard ('Ik ben geen boef) Nixon moest er onlangs aan te pas komen om de Amerikaanse bevolking ervan te overtuigen dat ondanks de recessie meer hulp geboden dient te worden aan de voormalige Sovjetunie. Het grootste Amerikaanse succes van deze eeuw, het failliet van de Sovjetunie, zou teniet ge daan kunnen worden doordat George Bush de politieke durf niet had om zelf tijdig het initiatief te nemen tot de be steding van Amerikaans belastinggeld aan de overleving van de nieuwe demo cratie in Oost-Europa. Droom De huidige stembusstrijd om de presi dentsverkiezing in november toont dan ook een volk dat in duisternis doolt. Ie dereen wil politieke verandering, maar de stemmen gaan alle uiteenlopende richtingen tegelijk uit naar vreemde fi guren als Pat Buchanan en Jerry Brown en naar kandidaten zoals Paul Tsongas, die niet meef meedoen. De meeste stemmen lijken toch nog naar de tradi tionele kandidaten Bush en Bill Clinton te gaan, maar 'de meeste' is een wel heel relatief begrip. De voorverkiezing in Connecticut bij voorbeeld werd bij de Democraten ge wonnen door Jerry Brown. Door de ex treem lage opkomst streek Brown die winst op dank zij de stem van 61.000 mensen. En dat in een staat met 3,3 mil joen inwoners, van wie er 1,1 miljoen stemrecht hebben omdat ze zich als kie zer hebben laten registreren. Zelfs bij de echte presidentsverkiezin gen, die elke vier jaar tegelijk met de verkiezing van het Huis van Afgevaar digden en (een derde deel van) de Se naat plaatshebben, was de opkomst de laatste keren maar net vijftig procent. Amerika is nog altijd een aanlokkelijk land, met veel individuele vrijheid en met kans op groot fortuin voor wie wil ploeteren of een slim idee heeft. Ame rika kan ook nog altijd imponeren met gedurfde bouwprojecten en met tech nologische superprestaties zoals in de ruimtevaart. En Amerika weet nog al tijd bezoekende buitenlanders te frap peren met de geweldige vriendelijkheid van zijn bevolking. Duizenden Latijns- Amerikanen vluchten dagelijks de zuid grens van de VS over naar het Amerika van hun droom. Maar in datzelfde Amerika worden steeds meer bewoners ruw gewekt uit hun vaste geloof dat 's lands formule ieder-voor-zich is het beste voor allen de laatste wijs heid is. Amerika is een uiterst onzekere natie, vijfhonderd jaar later. 'CcidócSouaatit' l r Abortion Hurts! Our Nation my von is

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21