reronica is deze zomer in Amerika R! P Campbell: „Het gaat mij er >m dat ik gevoel overbreng" KUNST/RTV 15 Vlaams gezelschap De Korre brengt melancholiek juweeltje „Investeren in musea goed voor economie" Eco schrijft sprookje voor textielfabrikant id&zQowiant ZATERDAG 2 MEI 1992 >rdruk historische glascatalogus J5TRICHT - Een zestig jaar oude catalogus van de NV Kris- ,ie Maastricht is onlangs in herdruk genomen. Een product le Lochemse uitgeverij Antiek. De catalogus is in z'n oor- kelijke vorm en kleuren gereproduceerd, op dezelfde Je zware papierkwaliteit. pnige hedendaagse toevoegingen zijn een voorwoord van [voorzitter M. Slingelenberg-van der Meer van de Vereni- J van Vrienden van Modern Glas en een ISBN-nummer met ppjescode. voorwoord beschrijft de (voor)geschiedenis van de in 1925 lichte Kristalunie. De catalogus is historisch van belang om- hij een omslag in het vormgevingsbeleid bij de Kristalunie jkeert. Slingelenberg herinnert aan de behoudende opstel- wan de Maastrichtse glasindustrie. Stijlveranderingen zoals Nouveau, Jugendstil of Nieuwe Kunst gingen aan Maastricht [bij- fascimile uitgave is een initiatief van de Vrienden van Mo- ji Glas. Eerder al is op deze manier een Leerdam-catalogus uit I heruitgegeven. Catalogus NV Kristalunie Maastricht 1932 j. Uitgeverij Antiek, Lochem, 25.50 gulden. De Korre speelt Hotel Terminus van Filip Vanluchene. Regie: Bob de Moor. Decor en kostuums: Mare Cnops. Licht: Dirk Vanreusel. Gezien op 1 mei in het LAKtheater. Vanavond herhaling. In Engeland heb je ze vol op, en in Vlaanderen vast ook. Ze liggen nooit ver van, maar ook niet aan zee. De zoute wind knaagt eraan, maar komt van net te ver om klanten te trek ken. Het leven is er be perkt tot een stoffige uit bater met personeel waar iets mee is, anders zou het daar niet zijn blijven han gen. Hotel Terminus is zo'n gerim peld kustplaatshotel. Het Vlaamse gezelschap De Korre heeft in dat afbladderende de cor een voorstelling gemaakt met veel liefde voor dergelijk verval. En voor het toneel. Drie mensen bewaren bij de re ceptie van het kleine wereldje een wankel evenwicht: Gust, de bejaarde baas, het kamer meisje Diane en Norbert, een doodgoeie jongen, maar niet helemaal in orde. Gust houdt de boeken bij en verdoezelt hoe slecht het gaat, Diane speelt patience met een stock kaarten dat voor wonderen zorgt, Norbert drinkt zijn bier tje en droomt van Lourdes. Gust schrijft de brieven voor hem naar zijn broer en schoon zus die daar vlakbij wonen en leest de antwoorden voor. Dan komt Vital, man van de wereld. Hij pakt het kreupele gezelschap al snel in, bijvoor beeld door in te spelen op ang sten (voor de inspecteur van belastingen) en dromen (van postzegels met Lourdes erop). Maar ook hij droomt. Zijn ide aal is een amour fou: hij zoekt al jaren naar de vrouw die in een tijgerpakje model stond op de plaquette van zijn favoriete motor, de Schotse Tiger. In Di ane herkent hij haar. Zij pro beert dat deel van haar verle den al jaren in het ingeslapen hotel onder te stoppen, maar is toch nog gevoelig voor een strelend mannenoog. De verstoring van deze micro kosmos brengt wonderen met zich mee: de kapotte lift doet het weer, en als Diane daarin verdwijnt om het tijgerpakje aan te trekken, is ze plotseling spoorloos. Vital verliest haar dus, blijft logeren en ziet haar later nog eens opduiken uit zee. Norbert wacht tot zijn broer hem komt halen om naar Lourdes te gaan, dat kan niet lang meer duren. En Gust denkt eerst dat het over is met Hotel Terminus. Maar mis schien is dat niet zo, en vult Vi tal de nieuwe drieëenheid aan. Doedelzakken verenigen de dromen. Ze spelen Ave Maria en zorgen voor een melancho liek slotakkoord. Het spel in Hotel Terminus is wonderlijk mooi van eenvoud en intimiteit. Jan Steen, een leptosome kruising tussen Jim van der Woude en Pierre Jans sen, zorgt voor wat golfjes in de stille vijver van alledag, maar Diane (Brit Alen) en Gust (ge speeld door regisseur Bob de- Moor) worden pas wakker ge schud door de komst van de motorman (Dirk Buyse). Sa men vormen ze een roerend en door de schitterende tekst oor- strelend kwartet. Hotel Termi nus is toneel dat stiltes kan la den met spanning en bewijst hoe effectief en subtiel het kleine gebaar kan werken. AMSTERDAM - De overheid kijkt teveel naar de kosten van de gesubsidieerde musea en te weinig naar de opbrengsten. Dat zei drs. J.M. Timmermans, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Vrienden van Musea, vandaag ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de federatie in Haarlem. Timmermans pleitte voor een studie naar de economische betekenis van cultuur voor de nationale economie, toege spitst op musea en monumen ten. Het bezoek aan musea is de afgelopen tien jaar gestegen met dertig procent. „Cultuur is een groeimarkt met een enor me potentie en de economie leert dat investeren in zo'n markt zinvol is". Volgens Tim mermans komen jaarlijks hon derdduizenden buitenlanders naar Nederland om hier musea te bezoeken. Nederland wordt op zaterdaga vond 9 mei tijdens het 37e Eu rovisie Songfestival in het Zuidzweedse Malmö, verte genwoordigd door de voorma lige Surinamer Humphrey Campbell (34). Hij zingt daar, met steun in zang en dans van zijn broers Carlo en Ben, het liedje 'Wijs me de weg', ge schreven door Edwin Schin» scheimer. Het orkest van de Zweedse televisie staat tijdens die vertolking (als 23e en laat ste op die avond) onder leiding van Harry van Hoof. Campbell won met 'Wijs me de weg' op zondag 29 maart met 94 pun ten het Nationaal Songfestival in Hilversum, dat 1.485.000 te levisiekijkers trok (voor Neder land 3 een zeldzaam hoog aan tal buiten de voetbal om). Toen begon een nieuwe, ongewone periode in de toch niet echt prille loopbaan van Humphrey Campbell, bijgestaan door ma nager Tom Leeflang en vrien din/collega Ruth Jacott. Camp bell (geboren 26 februari 1958 in Moengo) is in Nederland vanaf 1973. Van 1975 tot 1980 maakte hij deel uit van de Twinkle Stars, de vaste band van de Surinaamse zanger Os car Harris. In 1987 voltooide hij zijn zangstudie aan het Hil- versumse conservatorium, waar hij nu part-time docent is. In 1988 trad hij toe tot de cast van de succesmusical 'The Cot ton Club' (samen met Jacott). VISTERDAM - „Dat is zóóó lief. Toen we te- igkwamen van het Na- maal Songfestival had- in ze het huis versierd, pt vlaggetjes en ballon- In". Zanger Humphrey id00[)lmpbell is er nog con- us van, zo aardig zijn de 3^ren daar in zijn woon den, z^ats, het Noordholland- t^strl Huizen. Hij maakt een br.fgewone tijd door, als .nnaar van de Neder- dse voorronde en s' afgevaardigde op Eurovisiepodium, op :rdag 9 mei in het 'eedse Malmö. :t dat hij een nieuweling in Br 0|t vak is, verre van dat. Maar 'ts van wat hij daarin eerder d heeft zo'n publiciteitsgolf eeggebracht als zijn entree ;et Eurovisiecircus, slaat Campbell zich een ;tje onwennig - ter zijde ;tichtiPtaan rï°or manager Tom 't 0rIeflang - door zo'n dagje in- tiekrifv'ews met Nederlandse Vijvende journalisten die :n de chaotische persconfe- jiüe na afloop van het Natio- 6\al Songfestival niet genoeg idden. Ze krijgen elk een fin uurtje toegewezen, aan tafeltje in het Amsterdam- grand café 'De Kroon', ook lokatie waarin Jan Lenfe- zijn praatprogramma R presenteert voor Veroni- l-televisie. Op een afstandje it hij zowaar ook, Lenferink, fimaar in het wild, te vergade- ;n over de volgende afleve- ig, we zitten ineens midden 'het wereldje'. Campbell, het gitzwarte haar in een koket staartje gebun deld, doorstaat de beproeving glunderend, hij toont bij elk antwoord ongevraagd met een grijns zijn imposant blinkende gebit. Hij hoort met milde toegeef lijkheid aan hoe Leeflang (on vervalste Amsterdammer, be halve manager van dit succes nummer ook eigenaar van een naburig café) zijn 'act' probeert te verkopen aan de reeks ver slaggevers: ..We hebben dit en dat al allemaal gedaan, we heb ben daar en daar al allemaal opgetreden, we hebben al met die en die grote mensen ge werkt", enzovoort. Niet: „Campbell heeft", maar „we hebben", van die echte mana ger staal. Geen idee Had Campbell dit allemaal zien aankomen? „Welnee", lacht de zanger. „Edwin Schimscheimer heeft me ge vraagd om zijn liedje te zingen. Hij kende me, hij wist wat ik kon. En we hebben er hard aan gewerkt, dat zeker. Maar ik had totaal geen idee dat ik er mee zou kunnen winnen". En nu? Het begin van een nieuw hoofdstuk in de carriè re? „Ja, daar lijkt het op. Maar ik wil wel graag nuchter blij ven. Ik bedoel: winnen is mooi, uitkomen voor Nederland, is nog mooier, maar ik moet wel mezelf kunnen blijven. Het gaat mij er om dat ik muziek kan maken waarmee ik men sen kan raken, waarmee ik een gevoel kan oproepen. Hoe en waar je dat dan doet, doet er niet zoveel toe". Kan dat in het Nederlands? Dat is toch min of meer nieuw voor je, zingen in het Neder lands. „Dat is waar. Maar waar om zou dat niet in het Neder lands kunnen? Ik ben inder daad tot nu toe voornamelijk Engelstalig in de weer ge weest, maar de taal mag eigen lijk niets uitmaken. Of het nou Engels of Nederlands of Suri naams is, of Duits, of Frans. Nou ja, Frans, dat zie ik me nog niet gauw doen. Maar het gaat er om dat het fijne muziek is". Hoe kwam die Schimscheimer er eigenlijk toe om jou te vra gen? ..We kennen elkaar van het Hilversums conservatorium, waar ik wat lessen geef op de afdeling lichte muziek". Wat is het voor iemand? „Héél erg ver", verzucht Campbell mys terieus. Wat betekent dat? „Heel erg ver, ja, die man heeft zo'n fantasie in muziek, dat is iets geweldigs". Gewend Hoe raakten je broers betrok ken bij het liedje en het festi val? „Dat is niks nieuws. Ze werken zo vaak met me sa men, als achtergrondkoor en zo. We zijn dat van huis uit ge wend, we zijn met z'n twaalven en iedereen doet wel wat in de muziek. Ze steunen me altijd. Carlo en Ben zijn geen be roepsmuzikanten, maar wel goed. Beiden zitten in een band. Edwin vroeg me of ze ook deze keer mee wilden doen, dan konden we wat mooie samenzang doen. En het ziet er ook wat leuker uit op het podium. Het klonk ook te gek, met z'n drieën." „We hebben ook keihard ge werkt aan de presentatie en aan de danspasjes. Niet te dol, het moet ons wel passen, we zijn natuurlijk geen dansers, het moet wel een beetje na tuurlijk overkomen. We heb ben het eerst zelf in elkaar ge zet, en toen iemand van de the atergroep Opus One erbij ge haald om te helpen het geheel een beetje bij te slijpen. Dat gaan we nu natuurlijk ook doen voor Zweden, de zaak moet nog beter, nog wat strak ker, wat scherper. Maar, zoals gezegd: niet te gek". „En we doen ook niet ineens glitterpakken aan of zo. We stonden in Hilversum met mooie hemden in verschillen de paarstinten en ik denk dat we die gewoon zo houden. Ze zijn speciaal voor ons gemaakt door Peter Roele, een vriend van Ruth". Campbell doelt op zangeres Ruth Jacott, zijn vriendin; ze maakte naam met leidende rollen in musicals als 'Cats' en 'The Cotton Club'. In de laatste deed ook Campbell mee, vandaar. Markt Inmiddels is ook de single uit met het winnende liedje, 'Wijs me de weg', dat op de b-kant nog eens in het Engels te be luisteren valt. Want Campbell, Leeflang (en platenfirma Du- reco) zien natuurlijk in de deelname aan het Songfestival wel een mooie gelegenheid om een stapje op de internationale lichte-muziek-markt te zetten. Het is niet de eerste plaaterva ring van de ex-Surinamer. De manager overhandigt met ge paste trots een ceedee waar mee een Firma in geluidstech niek op de belangrijke muziek- beurs Midem in Cannes on langs promotie maakte voor haar produkten en diensten: het zilveren plaatje bevat vijf songs van Humphrey Camp bell. Een echte ceedee voor het pu bliek, ligt klaar om deze maand te worden uitgebracht. Geheel Engelstalig, jawel. En van dat album is ook een sing le getrokken die dooi; Dureco Humphrey Campbell „Ik doe alles, alles wat zich maar voordoet, als het maar een zekere kwaliteit heeft". FOTO:PR nu al, ter gelegenheid van Campbells uitverkiezing, aan de internationale (vak)pers wordt uitgedeeld, met daarop twee door hemzelf geschreven nummers ('True hearts' en 'The right track'), geprodu ceerd door Edwin Schimschei mer (wie anders) en van ach tergrondzang voorzien door Campbell zelf, door Julia Lo'ko en door Ruth Jacott, allen niet van gering allooi dus. Het plaatje wordt ook in Hilversum al druk gedraaid, meldt Dure- Aan de ceedee is door Camp bell en zijn omgeving maar liefst drie jaar gewerkt. „Niet constant hoor", grinnikt hij. „Nee, we hadden al allerlei plannen voor nummers en ar rangementen en musici, en we hebben er steeds stukjes en beetjes van uitgevoerd. De grootste hobbel onderweg was mijn rol in 'The Cotton Club', prachtig om te doen en ik heb er een veel van geleerd, maar het kostte wel erg veel tijd en energie. Maar nu is hij klaar". Leeflang terzijde: „Gelukkig hadden we nog geen platen contract, we hebben al dat werk in eigen beheer gedaan. Een platenmaatschappij had je Gevoel En nu dan het Eurovisie Song festival. Past dat wel in Camp bells eigen smaak? „Ik heb er geen problemen mee. Ik draag ook geen bepaald stempeltje, ik heb niet echt uitgesproken voorkeuren. Ik doe alles, alles wat zich maar voordoet, als het maar een zekere kwaliteit heeft. Ballads, soul. nou ja, ik heb geen echte soulstem, een soort fusiemuziek, evergreens, je weet wel, dat Frank Sinatra- werk. Buiten m'n eigen werk luister ik regelmatig naar Indiase muziek, dat is heel boeiend". „Het gaat er maar om datje ge voel overbrengt, en als dat een beetje lukt is dat fantastisch. Ik vind het belangrijk dat we, ook als we niet winnen de over tuiging hebben dat we eraan hebben gedaan wat we kon den, dat we het goed gedaan hebben." Manager Leeflang besluit de sessie met een fijn gevoel voor drama: „Dat is mooi. maar we gaan wel voor de winst". ILVERSUM Ze zijn er ingelooflijke trots op bij eronica en glunderen als er een opmerking over laakt, maar de omroep ieeft deze zomer geen erhalingen. Wat ze wel lebben zijn wat aange- :ocht werk, een aantal irogramma's die geen zo- ierstop kennen en vooral ieel veel eigen produk- :ies. Reden daarvoor is dat ie Veronica-zomer een ;hema heeft meegekre- 5en: Amerika. Voor de directie, de laatste naanden behoorlijk in op spraak, was deze aanpak een manier om de onrust onder het personeel wat weg te nemen. Zo'n gratis werkvakantie is al tijd leuk, nietwaar. De officiële lezing luidt natuurlijk iets an ders. „Later dit jaar gaan de Amerikanen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. Dat is voor Veronica re den genoeg om in het land van de onbegrensde mogelijkhe den eens flink rond te kijken. Aan de hand van Amerikaanse series, talkshows, speelfilms, J documentaires en één grote ei gen produktie, die wekelijks twee keer op het scherm ver schijnt, willen we vanaf 1 juni vier maanden lang een beeld geven van de Amerikaanse sa menleving", aldus een woord- ld! juni Amerika onveilig gaat. maken met het opduikelen van ongewone FOTO: VERONICA Het team van Veronica dat vanaf 1 reportages. voerder van de Veronica-pers- dienst. Camper Onder de titel 'Veronica goes America' gaat zo'n beetje hét hele radio- en televisie-team van de omroep op reis door de Verenigde Staten. Dat gebeurt met een camper, die een reis maakt van kust tot kust. Be gonnen wordt in New York om 122 dagen later te eindigen in San Francisco. De bedoeling is dat het steeds wisselende pre sentatie-team twee keer per week een half uur spraakma kende televisie brengt vanuit Amerika. Nederland kan elke Veronica-avond rond de klok van half tien 's avonds het ver slag volgen van de reis. Uit gangspunt van de afleveringen is het „vreemde" en „bijzonde re" in het alledaagse Amerika in beeld te brengen. „We bren gen dus geen beelden van de beklimming van het Vrijheids beeld, maar wel van een Russi sche kleermaker, die aan Ti mes Square een werkplaats heeft". Hoewel er veel voor-produktie en research is gedaan, wordt een deel aan het toeval overge laten. Er moeten voor het team. bestaande uit Jeroen van Inkel, Anita Witzier, Tom Egbers, Judith de Klijn, Will Luikinga, Erik de Zwart, Gert Berg, Adam Curry, Chiel van Praag, Hans Emans, Frans van Deursen en René Mioch ten slotte ook nog wat verrassin gen overblijven. Om al die ty pisch Amerikaanse zaken bij elkaar te sprokkelen, heeft de omroep een twaalf meter lange camper gehuurd, die van alle gemakken is voorzien. In die auto wordt een montage-set gebouwd, waardoor het moge lijk is de banden ter plaatse te monteren. Ze worden vervol gens per koerier of per satelliet naar Hilversum gezonden. Op merkelijk bij het hele project is de technische prestatie die wordt geleverd door de afde ling automatisering van Vero nica. Die afdeling heeft er on der meer voor gezorgd dat er een verbinding tussen de com puters in het Veronica-gebouw en de computer in de rijdende of stilstaande camper tot stand kan worden gebracht. Dit houdt in dat er elk moment van de dag of nacht communi catie mogelijk is met dé ploeg ter plaatse. Hollandse molen Frisse uitzondering op de Amerika-gekte, die nu al het gebouw aan het Hilversumse Laapersveld beheerst, vormen Henk Spaan en Harry Vermee- gen. Het duo vond dat men echt niks te zoeken had in de Verenigde Staten. Barcelona is voor hun de stad waar ze een deel van de warmste maanden willen doorbrengen. Niet onlo gisch natuurlijk met de Olym pische Zomerspelen voor de deur. Grootste uitdaging voor Harry Vermeegen in die Spaanse stad is om een diepte interview met de wereldbe roemde basketballer Michael Jordan te doen. „Ik wil dat de allerlaatste 'Hollandse Molen', die we dit seizoen steeds heb ben weggegeven, bij Michael terecht komt", aldus Harry. In de aangekochte speelfilms, drama-produkties en series is Amerika sterk vertegenwoor digd. Voor de liefhebbers van Michael Jackson brengt de omroep op 18 mei de film 'Moonwalker' en voor wie niet zonder Roger Moore kan, is er op 21 mei 'Live and Let die', waarvoor Paul McCartney de muziek schreef. De ex-Beatle doet op 24 augustus een gooi naar wat erkenning op het wit te doek met 'Give my regards to Broadstreet'. Maar de groot ste uitdaging voor de kijker is niet Rocky III' (28 mei), '916 weeks' (29 mei) of 'Star Trek' 1 juni) maar de zapfilm 'Moord- keus', een thriller die door zo wel Veronica als de NOS tege lijkertijd wordt uitgezonden. Het is in deze rolprent aan de kijker of hij de mannelijke of vrouwelijke hoofdrolspeler (of allebei om en om) wil volgen. ROME Umberto Eco heeft een sprookje gepu bliceerd onder de titel 'De dwergen van Gnoe'. Het boekje is geschreven in opdracht van de Italiaanse textielfabrikant Stefanel die het aan zijn klanten cadeau gaat geven. Het is de eerste keer dat Eco, die tot nu alleen voor zichzelf en zijn uitgever heeft geschre ven, meewerkt aan een recla meproject. Volgens de schrij ver heeft niet het honorarium (waarvan de hoogte overigens kuis geheim is gehouden) de doorslag gegeven, maar het feit dat directeur Giuseppe Stefanel hem volledig vrij heeft gelaten bij de keuze van het onderwerp. Eco heeft daar van gebruik gemaakt om voor kinderen een verhaal met een moraal te schrijven (een 'Eco logische fabel' waarin de ver vuiling ('hét probleem van deze tijd') centraal staat. De hoofdpersoon van 'De dwergen van Gnoe' heet O.M., de afkorting van Ontdekkings reiziger in de Melkweg. In op dracht van de Keizer van de Aarde reist O.M. door de ruim te en vindt daarbij „een sierlij ke planeet met een helblauwe hemel met witte stippen van wolken en met wouden en vail- leien zo groen dat het een lust voor het oog was." De kaboute rachtige Gnoes ontvangen de ruimtereiziger hartelijk. Ze zijn echter minder ontvanke lijk voor de zegeningen van de door O.M. uitgedragen bescha ving, vooral wanneer ze door de 'Megatelescoop' kunnen zien wat de industriële veront reiniging op aarde heeft aange richt. In plaats daarvan stellen ze voor om de Aardbewoners hün liefde voor de natuur bij te brengen. Terug op aarde brengt O.M. die boodschap over, maar stuit daarbij op een reeks bezwaren van de eerste minister: „Ais de Gnoes hier willen komen moeten ze een paspoort hebben en immigra tie-belasting betalen en verder hebben ze toestemming nodig van de politie, de boswachterij en de havenmeester." Er ont staat een strijd tussen voor- en tegenstanders van de komst van de Gnoes die op het einde van het sprookje nog onbeslist is. De eerste oplage van honderd duizend exemplaren is in zijn geheel opgekocht door Stefa nel die het door tekenaar Eu- genio Carpi abstract geïllus treerde werkje gratis ver spreidt onder de klanten die in een van de 1500 over de wereld verspreide Stefanel-winkels voor meer dan 240 gulden aan goederen aanschaffen. Naast de originele Italiaanse versie zijn er daarom al Franse, En gelse, Duitse. Spaanse en Ja panse vertalingen gedrukt. Terwijl Eco de jeugd een bood schap mee wil geven is het boek voor Stefanel vooral een middel om zich af te zetten te gen zijn voornaamste concur rent, het eveneens in de Noorditaliaanse stad Treviso gevestigde Benetton. Met 1500 verkooppunten en een omzet van 665 miljoen gulden in 1991 zijn broer en zus Stefanel nog duidelijk de mindere van de vier Benetton-telgen, die vorig jaar in 6300 winkels een omzet van circa 3,5 miljard gulden haalden. Maar Stefanel is sinds de jaren '70 bezig aan een gestage op mars en steekt in China en Ja pan de grote plaatsgenoot al naar de kroon. Het bedrijf heeft de Benetton-succesfor- mule overgenomen van win kels die in licentie alleen het eigen produkt verkopen, maar voert een radicaal verschillend reclame-beleid. Waar Benetton zich met foto's van Aids-pa- tiënten en mafia-moorden een rebels en schokkend imago heeft aangemeten, richt Stefa nel zich met rustige en confor mistische beelden tot een meer traditioneel publiek. Een sprookje voor kinderen met een hoopvolle strekking, ge schreven door de enige leven de Italiaanse schrijver van we reldformaat,. bevestigt daarom het beeld dat Stefanel van zichzelf wil scheppen. Umberto Eco, gefotografeerd in de Amsterdamse Spuistraat in 1986. Hij was toen in Nederland om de Nederlandse uitgave van zijn boek De Naam van de Roos' te promoten. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15