Lagewaard blijft open voor auto's De grote waarde van zal fors op sport tenms-teambuilding Bizarre laatste speelronde in de hockeycompetitie CDA-raadslid tegen onderzoek naar HSL Gescheiden inzameling afval langs Aarkanaal Buslijnen Noordwijk krijgen andere route j j i -a ~m bezuinigen Idoor PETER KLEIN LEIDEN - Nooit eerder was de laatste speelronde van de hockeycompetitie zo bizar, als die welke zondag op het pro gramma staat. De fors verscherpte degradatie in de tweede klasse leidt bij de mannen van Alecto en Noord- wijk tot wedstrijden, waarin een zinderende spanning tot het laatste fluitsignaal centraal zal staan. Na de wedstrijden van afgelopen zondag moeten de vrouwen van Roomburg en Alphen eveneens rekening houden met een bizarre finale ronde. Hoewel geen enkele hockeybe- stuurder, dan wel -speler feite lijk weet, waarom de nationale bond een dergelijke scherpe degradatieregeling in de twee de klasse heeft ontworpen, zul len de Leidse clubs zich er toch in moeten schikken. Coach Frans van Ekdom van de Roomburg-vrouwen stelde destijds al heel duidelijk: „Die regeling is ruim van tevoren bekend, dan moet je er achter af niet over zeuren." Bob-Jan Dietrich, de door een blessure lang afwezig geweest zijnde, maar ook waardevolle basis speler van de afgelopen zon dag aan het degradatiespook ontsnapte Leidse Studs, meld de in zijn verwachtingen voor aanvang van de tweede compe titiehelft: „Als we eindelijk met de ploeg kupnen spelen, die we zonder al die gebles seerden zouden hebben, dan horen wij royaal in de tweede klasse thuis." Om na de op merkelijke zege afgelopen zondag op de nog ongeslagen kampioen. Forescate. te stel len: ..We blijven met deze groep nog minstens een jaar bij elkaar. Een team, dat nor maal erg sterk is voor de twee de klasse, zou door zo'n rare re geling toch niet mogen degra deren, en alleen nog, omdat we in de eerste helft een aantal spelersniet hebben kunnen opstellen. Maar goed, wij heb ben het in ieder geval gered." Zijn de Leidse Studs na een imposante inhaalrace - in ze ven wedstrijden werden liefst elf punten veroverd - derhalve ontsnapt, de mannen van Alec to staat een heet zondagje vol wurgende spanning te wach ten. Dopie en Groen Geel zijn zeker van degradatie, maar voor het derde team, dat moet afdalen in deze afdeling, en voor de plek, die een degrada tiewedstrijd tegen een kam pioen uit de derde klasse bete kent, komen liefst vijf ploegen in aanmerking. De Leidse Studs zijn dan wel op basis van hun doelsaldo onbereikbaar, het met 17 punten even hoog staande HDS is, in theorie ze ker, op dat gemiddelde nog in te halen. De laatste speelronde voorziet in een duel tussen de huidige nummers 3, de stu denten, en 4 van de ranglijst. Alecto deelt met 16 punten de 'veilige' vijfde en zesde plaats met Spirit, dat bij het onder aan staande Groen Geel op be zoek gaat en stellig de punten zal veroveren. De ploeg uit Lei derdorp heeft het moeilijkste duel voor de boeg, een uitwed strijd bij het met 15 punten op de zevende plaats staande Krimpen. Een gelijkspel lijkt voldoende, ware het niet, dat Rijswijk eveneens 15 punten heeft verzameld en bij het ge promoveerde Cartouche op be zoek gaat en daarmee een min der op scherp staande tegen stander treft. Met zes ploegen, die onderling slechts twee punten verschil op de ranglijst hebben, zal Alecto voor de winst moeten gaan. Coach Fe lix Zwegers is optimistisch: „We zijn er klaar voor, de vorm is aanwezig." In de afdeling van Noordwijk en Alphen doen eveneens nog vijf ploegen mee aan de loterij voor voor een klasse lager. De kustbewoners hebben de situ atie geheel op eigen stick, als Kraaien op bezoek komt. Noordwijk, dat 13 punten ver zamelde, moet dan wel win nen, terwijl het treffen tussen de beide 14-punters, Overbos en Castricum, om het tellen van doelpunten tegen en voor te voorkomen, bij voorkeur niet in een gelijkspel moet ein digen. Alphen en VW hebben beide twee verliespunten meer dan Overbos en Castricum, kunnen zich niet meer in vei ligheid spelen, maar kunnen nog wel de degradatiewed strijd afdwingen. Een situatie, die pas gaat ontstaan als Noordwijk niet wint of gelijk speelt, Alphen de slotronde te gen Strawberries wel positief tot een einde brengt, en, VW zelfs in twee wedstrijden, te gen Kraaien en tegen kampi oenskandidaat HBS, de 100% moet zien te handhaven. De kansen zijn klein, de wurgen de spanning zal er niet minder om zijn. Ook bij de hockeyvrouwen in de tweede klasse zijn de laatste speelrondes een loterij. Vijf ploegen zijn ook hier kandi daat voor drie degradatieplaat sen, een stekje, waarin tegen een kampioen uit de derde klasse wordt gespeeld, en een plek, die domweg veilig staan inhoudt. Op Koninginnedag moest Roomburg toezien, hoe de nummers 9, 11 en 12 van de ranglijst in inhaalwedstrijden die ranking opnieuw door el kaar husselden. Be Fair en Al phen deden dat zelfs in een on derling duel. Het uitgangspunt voor de ploeg van Frans van Ekdom, Roomburg, en die uit de Rijnstreek mag in die laat ste bizarre speelronde nooit door berekening worden inge geven. Hier geldt slecht een enkele korte zin: 'voor de volle winst gaan." pid*c(3omant LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 2 MEI 1992 LEIDSCHENDAM - Leid- schendam moet 130.000 gul den op haar sportbeleid bezui nigen. Dat staat in onlangs sportnotitie van de gemeente. De sportverenigingen krijgen te maken met tariefsverhogin gen van in totaal 60.000 gul den. Voor RKAW en SEV be tekent dat een huurstijging van 25 procent, voor Stomp- wijkse Boys 7 procent en voor de handbalvereniging HVS 15 procent. De zwemverenigin gen moeten 18 procent meer huur gaan betalen. In de gym zalen zal het onderscheid tus sen de tarieven voor verenigin gen en particuliere huurders komen te vervallen. Het eerst genoemde tarief zal mede hier door met 33 procent stijgen, het 'particuliere' tarief daalt 7 procent. Voor de overige gemeentelijke accommodaties komt de ta riefsverhoging voor de jeu-de- boulesclub Grand Cru het hardst aan. De tien jaar be staande club moet 25.000 gul den meer huur opbrengen dan op de voormalige vestiging bij sportpark De Heuvel. Bij de paardensport moet de huur van de ponyclub De Blesrui- ters stijgen van ruim 5.000 gul den naar ruim 15.000 gulden terwijl de jeugdmanege Hes- tar, waarvan ook de Palen- steynruiters en de Prinsenho- fruiters gebruik maken, in plaats van 7.000, 17.000 gulden moet gaan betalen. De nieuwe tarieven gaan in 1994 in. De subsidie van de verenigin gen zal bovendien nog worden gekort met in totaal 47.000 gul den. De notitie stelt voorts voor de iYistuifactiviteiten op een andere wijze te regelen, bijvoorbeeld via een speciaal op te richten vereniging. De gemeente gaat hierbij zelf het voortouw nemen.De Sportnoti tie is voor commentaar naar de besturen van alle Leidschen- damse sportverenigingen, die voor 1 juni schriftelijk kunnen reageren. De gemeenteraad zou de notitie, uiteraard na be handeling in de desbetreffen de commissies, in oktober moeten vaststellen. ^Leefbaarheid ^kleine ^gemeenten Sonderzocht 18.4: 21 ^RIJNSTREEK - Het In- uojtergemeenlijk Overlegor- in. ie gaan (IGOR) begint vol- Ogende week met een on- loJjderzoek naar de leefbaar- 14 oo heid van kleine kernen in )?eJ*e Rijnstreek- Aanleiding i3ei|tot dit onderzoek is de be- 4«jslissing van de rijksover- gjjheid dat in de toekomst ererv minder woningen in het JdV^ Groene Hart mogen wor- 8.45jden gebouwd. gV4®n de komende zeven weken i.30jworden in zes kleine kernen m Oil enquêtes afgenomen. Het be- d° treft de plaatsen Benthuizen, 4 Langeraar, Nieuwveen, Noor- ^do den- Woubrugg en Zwammer- ILW dam. De bewoners worden ssis- door middel van een brief be- beilejnaderd. Bij het begrip leefbaarheid worden verschillende aspec ten onderzocht. Zo wordt er ge meten in welke maten bewo ners tevreden zijn over hun woonomgeving, verenigingsle ven, scholen en uitgaansmoge lijkheden. Ook wordt er ge vraagd nar zaken als het open baar vervoer, milieu, recreatie ve voorzieningen en verkeers veiligheid. Bewoners kunnen zo aangeven hoe zij de toe komst zien van het wonen in een kleine kern. De gemeen ten en de provincie kan dan vervolgens met de resultaten van het onderzoek aan de slag. school tot een eenheid is ge smeed om zo tot een extraatje te geraken, Heerhugowaard, waar coach Ronald van der Horst al weer jaren de scepter zwaait laat zich op het gebied van opleiding ook niet onbe tuigd. In die zin toont de Noordhollandse coach zich als opleidingsdocent een waardig lid van de bondsstaf. Veel zal afhangen of de Roemeen Geor ge Cosac naast de jeugdige Wimpe Thomas en Patrick Kieboom ingezet kan worden. Net als Dekker gaat Unicum op bezoek bij een ploeg, die het vooral van zijn eenheid moet hebben. Racketeers heeft ze ker niet de jongste spelers in zijn kopteam, maar de Rotter damse club staat in Nederland bekend als vriendenclub en heeft daarmee een extra factor om in de strijd te werpen, naast de veelgeroemde routine van de ex-subtoppers. De Merenwijk stuit op de plaats waar Frits Don zijn top pers tracht te kweken, Wate ringen, op een rijtje pupillen van diens tennisschool. Don, die voorstander is van team geest en elkaar steunen, zet een eenheid neer tegenover de eenheid, die de Leidenaars ook zijn. In die zin doet coach Her man van der Capellen een op merkelijk stukje werk. Hoewel beide coaches de wedstrijd wellicht niet kunnen bijwonen (Van der Capellen kan de ge blesseerde Dave Wijnveldt in het tweede team vervangen) zal hun geest er toch rondwa- De andere tweedeklasser naast Merenwijk, het Katwijkse Zee Duin, heeft de opsteker te gen het Helmondse Shaile op zak. Zenuwachtigheid voor een eventuele degradatie, die de team-eenheid nadelig kan beinvloeden hoeft dus niet meer aanwezig te zijn. Het ver trouwde koppel Jan-Willem Lugthart en Leon Damen kan tegen het vroeger gerenom meerde Arnhemse Beekhui zen verder werken aan het met nieuwkomers Nelleke Weyer- mans en Judith Verhoeff op bouwen van een team voor de komende jaren. Derby In de derde, vierde en vijfde klasse stuiten alle Leidse ver tegenwoordigers op teams van buiten het district. De uitzon dering Dekker 2 en TEAN 1, die in Warmond een regioder by afwerken. Petra Wille, die vorige week haar enkelspel gloedvol tot winst bracht, maar in de publiciteit als verliezer werd gemeld, Claudia Witte- man en Hester Stehouwer zijn favoriet tegen de pupillen van coach Irfan Aytug, Carmen Delsasso en Chantal van Re- moortere. De Alphense captain Mare Nagelkerken zal met Marco Smit de aanstormende jeugd in de personen van Tal- bert Boef en Oscar Schoordijk moeten zien af te stoppen. Nieuw Vennep lijkt thuis te gen het Amsterdamse Amstel- park 5 een beetje een derby te gaan spelen. Marcel van Rijn, Rogier Liefbroer, Renee Cra- ma, Marijke Outshoom en Ro- semarie Verdegaal krijgen te maken met een bekende coach, Ivar de Jong. De Alphe- naar, die bij Unicum triomfen vierde, leidt de jeugd van de tennisschool van Hugo Ekker in goede banen en kan zijn toe komstige bruid, de Nieuwzee- landse Angelique Lodewijks, die twee jaar geleden nog bij de Leidse hoofdklasser speel de. maar nu een stapje terug doet, als wapen inzetten. ASC presenteert jubileumboek De Oegstgeestse voetbal- en cricketvereniging Ajax Sportman Combinatie presenteerde gistermiddag het jubileumboek dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan (op 1 juni 1992) is geschreven. Het schitterende boek, gerealiseerd door de Stichting '1992, een eeuw ASC', werd door ASC-voorzitter F. Kuijers officieel overhandigd aan de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond, Mr. S. van Hoogstraten, de voorziter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, dr. A. Lansink, burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest en Leids sportwethouder A. van Bochove. Het boek, gedrukt in een oplage van 1600, vindt dit weekeinde zijn weg naar de leden van de jubilerende club en is vanaf volgende week ook in diverse boekhandels in Oegst geest te verkrijgen. Ook tijdens de jaarmarkt in De Kempenaerstraat kan dit unieke document worden aangeschaft Tevens bestaat bij de ASC-stand dan de mogelijkheid kaarten te kopen (fl. 12,50 per stuk) voor het duel dat ASC op maandag 1 juni tegen het Nederlands elftal zal afwerken. Een uitgebreide bespreking van het boek en de vereniging (in leeftijd de twintigste van Nederland) vindt u elders in deze krant. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Mare Nagelkerken zal als captain en speler van TEAN weer een leidende rol moeten vervullen in de derby bij en tegen Dekker Warmond 2. FOTO ANDRÉ VAN HAASTEREN ZOETERWOUDE- J. Berkouwer-van der Laan van het CDA in Zoeterwoude weigert in te stemmen met een onderzoek naar een ondergrondse aanleg van de Hoge Snelheids Lijn. Zij zet zich af tegen haar collega's in de raad die deze week wel accoord gingen met het verzoek van minister May-Weggen. Berkouwer verwijt de raad gemakzucht. „Kort geleden hebben we als raad geld beschikbaar gesteld voor de plaatselijke aktie- groep. Tientallen mensen zijn heel aktief om de komst van de snelle trein aan te vechten. Nu stemmen alle andere raadsleden in met een onderzoek naar aan trace onder de grond. Ik vind dit onbegrijpelijk". Volgens Berkouwer ondergraaft de raad haar vertrouwen rich ting burger. „Je kunt je afvragen waar je nog mee bezig bent. Hoe moeten de mensen van de aktiegroepen zich voelen als ze horen dat de gemeenteraad zo met haar belangen omgaat". ALPHEN AAN DEN RIJN - Watersporters langs het Aarka naal bij Alphen aan den Rijn kunnen vanaf heden geschei den afval inleveren bij de aan legsteigers. Het gaat om zwerf vuil als olie, batterijen, verf- produkten en huishoudelijk afval. Het proefproject voor het ko mende vaarseizoen is een initi atief van het Afvalpreventie team Zuid-Holland en de ge meente Alphen aan den Rijn. In het zomerseizoen ligt een groot aantal jachten langs de westelijke oever van het Aar kanaal. Het Aarkanaal is een provinciaal water. De provin cie is dan ook verantwoorde lijk voor het schoohouden van het water en de gemeente voor het opruimen van het zwerfaf val langs de oevers. De watersporters krijgen voor het inzamelen op de boot van groente- en fruitafval een plas tic zak. De inhoud hiervan kan worden geleegd in de afvalbak ken die langs de oevers zijn ge plaatst. De gemeente haalt dit vuil op. Ook krijgen de water- sporters een box voor che misch afval. De waterrecrean ten kunnen deze boxen inleve ren bij afvaldepot van de ge meente. Via het proefproject probeert het Afvalpreventieteam van de provincie een inzicht krijgen hoe watersporters omgaan met hun afval en hoe zij hun vrije tijd besteden. Mocht het proef project een succes worden dan kan dit leiden tot een groot netwerk van voorzieningen langs vaarroutes in Zuid-Hol land. NOORDWIJK - De NZH-bus- lijnen 25,42 en 62 in Noordwijk worden tussen 11 mei en 12 juni omgeleid. Dit heeft te ma ken met de reconstructie van de mini-rotonde op de kruising van de Duinweg en Northgo- dreef. De sneldienst naar Leiden, lijn 25, zal via de Quarles van Uf- fordstraat en de Van Panhuys- straat rijden. De haltes Duin park en Duinwetering komen zo te vervallen. Lijn 42 tussen Noordwijk en Leiden blijft wel tot aan Groot Hoogwaak rij den, maar zal daar keren. Ver der loopt de tijdelijke route te vens via de Quarles van Ufj fordstraat en de Van Panhuys- straat. Lijn 62 is de strandlijn in de zo mermaanden naar Langevel- derslag. Deze lijn gaat een maand lang via de Gooweg in Noordwijkerhout. De halten Wantveld, Groot Hoogwaak, Duinpark en Bos-Zee-Duin ko men daardoor te vervallen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Lagewaard in Koudekerk aan den Rijn wordt in het weekeinde niet afgesloten voor mo torvoertuigen. De ge meente is het met de poli tie eens, dat controle op een dergelijke maatregel niet mogelijk is en onwo- nenden niet gedupeerd mogen worden. De Lagewaard en de Landlust-. weg in Alphen aan den Rijn vormen een recreatieve route voor de Hoogewaard. Naast een grote groep voetgangers en fietsers maken verschillen de automobilisten gebruik van deze weekendvoorziening. De Lagewaard is slechts drie meter breed en heeft geen aparte voorzieningen voor fiet sers en voorgangers. Dit bete kent dat er vaak gevaarlijke verkeerssituaties ontstaan. Een onderzoek moest dan ook uitwijzen of een afsluiting van de weg nodig is. Aan de Lagewaard staan tach tig woningen. Bewoners, maar ook bezoekers mak^n regel matig gebruik van de route. Een afsluiting van de weg via verkeersborden is volgens de politie een onhaalbare kaart. Bewoners zouden immers ont heffing moeten krijgen en hulpverleningsinstanties zou den worden geconfronteerd met oponthoud bij het uitoefe nen van hun vak. De situatie rond de Lagewaard wordt dinsdag besproken in de commissie openbare werken. dag LEIDEN De indivi dueel ingestelde tennisser komt in teamverband slechts een paar weken per jaar in aktie. Juist in die slechts zeven weken durende competitie is te ambuilding van grote be tekenis voor handhaven of degradatie. De derde speelronde is min of meer ige een herhaling van de eer- i(~ ste, met dit verschil, dat alle teams elkaar nu ont moet hebben en vergelij kingen te trekken zijn. In de eerste klasse ontvangt Hillegom het onberekenbare Warande uit Oosterhout en kunnen Marco van Trigt en Marcel Vink zich opmaken voor een partijtje hardhitten tegen Gerd Nieuwboer en Ton Louwers. Als het de Braban ders lukt zijn ze gewoon moei lijk te verslaan. Cindy Berk hout en Petra Wessels zijn in ieder geval op papier de min deren van Ilonka Leyten en Miranda Nuyten, die beide eens op de A-lij sten hebben vertoefd. Het tweede probleem voor Hillegom is, dat ook al zijn de individuele kwaliteiten wellicht minder, het wapen van een eenheid in het team door coach Harry Verdegaal niet kan worden gebruikt. Ook Warande is een ploeg, die al ja ren samen speelt en op hetzelf de item steunt. Eenheid Kan Dekker Warmond stellen, dat de jeugd uit de tennis- Schooljeugd Voorhout adopteert monument VOORHOUT - In het kader van het projekt 'Adopteer een monument' legden Voorhout- se schoolkinderen gistermid dag een krans bij het monu ment op het Raadhuisplein. De korte bijeenkomst wordt jaar lijks in heel Nederland gehou den op initiatief van de Stich ting Februari 1941. In zijn toespraak gaf wethou der E. van der Laar uitleg over de betekenis van het monu ment. Het monument stelt de uit het vuur komende vogel Phoenix voor, die de vrijheid symboliseert van na 1945. „Jul lie als schooljeugd wordt ge vraagd dit monument te adop teren. De harde geschiedenis les, wat de oorlog voor jullie is, mag immers nooit vergeten worden. Van der Laar riep de aanwezi gen op tot waakzaamheid. „We zullen iedereen ongeacht ras. De kranslegging bij het monument door Voorhoutse scholieren van groep acht FOTO: HENK VAN DEN ENDE godsdienst, taal of cultuur, moeten blijven respekteren. Dat is onze taak". Vervolgens werd onder het spelen van de treurmars The Last Post de vlag op het Raadhuisplein halfstok gehesen, waarna eer minuut stilte in acht werd ge nomen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13