Leiden blikt terug »p Griekse Spelen LEIDEN OMGEVING ^rda^™ n 'Persoonlijk contact bij bestrijding werkloosheid' Hou 't droog! £eidóeSou/ta/nt riE longentje steekt zitbank in brand Inbraak in ,EIDEN - Een 2-jarig jongentje heeft gisteroch- ChilieeS end een binnenbrand veroorzaakt in een woning ractaiirant ian de Lammerschansweg. Rond half elf speelde rtaldliralll tij met een aansteker in de woonkamer terwijl zijn noeder, een 25-jarige Leidse, in de keuken was. LEIDEN Bij een lij stak een zitbank in brand, waardoor er een Chinees restaurant ?norme rookontwikkeling ontstond. Deze was erg, aan de Steenstraat lat de moeder haar zoontje niet meer kon vinden. is gisternacht inge vet jongentje bleek echter al naar buiten te zijn broken. Twee men- jevlucht. De vrouw verloor door het gebrek aan sen die boven het zuurstof korte tijd haar bewustzijn, maar wist even pand wonen werden ater eveneens de buitenlucht te bereiken. De in- wakker omdat een middels gearriveerde brandweer was het vuur in ruit werd gefor- korte tijd meester. De geleden schade aan het huis ceerd. Er werden 40 is nog niet bekend. De moeder is voor onderzoek pakjes sigaretten en naar het AZL overgebracht, haar zoontje mankeer- 300 gulden ont- de niets. vreemd. LEIDEN - Persoonlijk con tact werkt het beste bij de be middeling tussen werkzoeken den en werkgevers. Instanties als het arbeidsbureau, de soci ale dienst en uitzendbureaus moeten zich daar dan ook op richten. Daarover waren alle aanwezigen bij de 1 mei-the madag over arbeid die de PvdA-fractie gisteren organi seerde, het over eens. Met name bij allochtonen zou een persoonlijke begeleiding nuttig zijn. De arbeidsbureaus kunnen de vooroordelen die over buitenlanders bestaan, bestrijden door de werkgever te overtuigen van de positieve kanten van de werkzoekende. Ook Karen van Grunsven van het arbeidsbureau onderkende dit, want „hoe persoonlijker het contact, hoe beter de af stemming van behoeften". Volgens haar werkt het ar beidsbureau ook vanuit deze optiek, omdat de consulenten van het arbeidsbureau zijn on derverdeeld in 'branche secto ren'. Hierdoor richten de con sulenten zich op één specifie ke branche, waardoor ze beter op de hoogte zijn van de we derzijdse behoeften van werk gever en werknemer. Ook herverdeling van werk is voor de PvdA een bruikbaar middel in het werkgelegen heidsbeleid. De gemeente Lei den doet hier al iets aan omdat het haar ambtenaren slechts 36 uur laat werken. Volgens raadslid A. Boot kan de PvdA in het volgende verkiezings programma ervoor pleiten hiermee een stapje verder te gaan. Eén van de paradepaardjes on der de werkgelegenheidspro jecten, de banenpool, werd sterk aangevallen door PvdA- lid N. Bouman. „Het is niet goed en niet eerlijk om men sen blijvend slecht betaald werk te laten doen", zegt ze. „Er is meestal totacïl geen per spectief om verder te komen". Volgens A. Vermeulen van de sociale dienst zijn er echter weinig alternatieven. Onbekende man verongelukt in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een tot dusver onbekende man is gistermorgen vroeg zwaar gewond aangetroffen na bij de spoorwegovergang op de Pa penlaan in Voorschoten. Op weg naar het AZL is de man aan zijn verwon dingen bezweken. De Voorschotense politie tast nog in het duister met be trekking tot de identiteit van het slachtoffer. Ook weet men niet hoe de man zijn verwondingen heeft opgelo pen. Eventuele getuigen worden ver zocht zich te melden. ED KORFF DE GIDTS SlDEN - Met een ggr» ilympisch Weekend lakt het Rijksmuseum inderei Oudheden vandaag larantij morgen aan bij de •ijbiijvelympische Zomerspe- 0-324 in die over enkele maan- MEG/en in Barcelona worden sneHeri oudenInitiatiefne en. hoiler en egyptoloog Huub ii krollfagt (30): -Het publiek D.H.e (oest meer bij het thema ir. Beilympiade betrokken 2^nrfjorden. Ik ben er sowieso enng en voorstander van om et toch wat stoffige ima- yaai ip van het museum te psoo verdwijnen". 'Uk). 1 o er al van stof sprake is «rdt dit dezer dagen opge- VER |orpen door de deelnemers ezondfen een heuse vijfkamp, die Tel- °|ordt nagebootst in de Taffeh- PQR-ial, voor deze gelegenheid stamJngebouwd tot een stadion. 732. ]e tempel, die al geruime tijd /ER ft de zaal staat, heet dit week- lezonéid de Zeus-tempel. WEEKEINDE r~\|Met bijdragen van Jankees Faas, Eddy Korff de Gidts en Monique Roso. Koningin Koningin Beatrix is op 31 ja nuari jarig, en daarom viert Nederland op 30 april Konin ginnedag. Leg dat maar eens uit aan een buitenlander, die ons land eind april met een I bezoekje vereert. Hij zal het op zich niet zo gek vinden dat !elke Nederlander vrij neemt op Koninginnedag. Maar waarom blijven ze niet lekker thuis? Waarom trekken ze al- lemaal met een overdreven goed humeur de paden op en de lanen in. ondertussen 'Leve de Koningin' roepend? Goed, de meeste buitenlan- ders gaan linea recta naar Am sterdam, en daar vallen al die feestvierende Nederlanders niet zo op. In Amsterdam kan alles. Oranje-geschilderde ge zichten en clowns-neuzen gaan daar op-in de massa, en u moet er niet gek van staan te kijken als Japanners, Schot ten en Amerikanen voorzich tig de naam van 'onze' Beatrix voor zich uit oefenen. Want ze willen niet achter blijven bij de feestvreugde: Beatrix geeft i een feestje, en daar wil ieder- een bij zijn! Hf In Leiden gaat het allemaal wat geforceerder. De echte 'Koninginnedag-schwung' is er niet. Buurthuizen organise ren perfecte kinderfeesten, kinderen mogen met een ver gunning hun oude spulletjes op de grond uitstallen, maar het gaat allemaal zo afschuwe lijk volgens plan! Om tien uur worden de ballonnen opgela ten, zo lezen we in het pro grammaboekje, en om elf uur begint de playbackshow, die tot half een zal duren. Er zal hoogstwaarschijnlijk een Oranje-draaiboek circuleren door de stad. Al die tijdslimieten en regel tjes zouden nog wel begrijpe lijk zijn, als de koningin hoogstpersoonlijk aanwezig was bij het ballonnen oplaten en play-backen. De koningin mag niet wachten, dat is im mers een gulden regel. Maar niets van dat alles: de konin gin zat in Rotterdam. Zou Leiden dan alvast een re petitie hebben gehouden voor het geval dat de koningin heel misschien, toevallig, per on geluk eventueel toch naar Lei den komt? Eén telefoontje naar de Rijksvoorlichtings dienst leert ons echter dat Beatrix in ieder geval voorlo pig geèn plannen heeft om haar zoon Willem-Alexander op te zoeken. En volgens wel Pragt vertelt enthousiast dat er een beeld van Zeus staat. „De Spelen waren bij de Grieken vooral een religieus-cultureel festival. Sport was slechts een onderdeel hiervan. Elke pres tatie, die er werd geleverd, droegen men op aan Zeus. Of het nu sport, muziek of theater was". Vier boksers van de boksvere niging Leiden spelen de Griek se vijfkampers na. Ze komen uit in de onderdelen worstelen, verspringen, boksen, hoog springen en gewichtheffen. „De laatste twee disciplines zijn de vervangers voor discus werpen en speerwerpen, die oorspronkelijk ook bij de vijf kamp hoorden. Dit zou in een zaal echter op praktische pro blemen stuiten". Concessies „We hebben meer concessies moeten doen. In de oudheid streden de atleten naakt en mochten er geen vrouwen meedoen aan de Spelen. Ze mochten zelfs met op de tribu ne zitten. Dit kunnen we nu natuurlijk niet maken. Ieder een mag komen kijken en de atleten sporten gewoon in aan gepaste toga's". Pragt: „De mensen moeten niet verwachten dat we alles super-wetenschappelijk bena deren. Het publiek moet actief deelnemen. Als ze het niet eens zijn met de beslissing van de priester (een scheidsrech ter), dan mogen ze dat gerust laten horen". Hij verwacht dit weekend zeker drieduizend bezoekers. Wie serieus wat meer willen weten over de geschiedenis van de Olympiade komt even eens aan zijn trekken. De (ex)- atlete Ria Stalman houdt hier over onder andere een lezing. Ze zal ook de prijzen uitreiken aan de winnaars van de vijf kamp. Pragt: „Naast de lau werkrans krijgen de beste drie een door kinderen beschilder de vaas ('amfoor'). Historisch gezien klopt dit niet helemaal, want dit gebruik is afkomstig van de Pan-Athcnaïsche Spe len. Deze spelen werden tus sen de Olympia-spelen door in Athene gehouden". Priesteressen Aan alles is gedacht. De atleten zullen geen horloge of bril dra gen, de priester heeft geen wedstrijdfluitje in de mond, en bij de huldiging van de win naars schalt er geen microfoon door de zaal. „We hebben voor de huldiging een hobo-speel ster uitgenodigd. Het leuke is dat ze een ode speelt met een vijf-tonige toonladder. In die tijd was dat heel normaal, maar ons klinkt dat erg vreemd in de oren", vertelt Pragt. De bezoeker die raadt wanneer de 88ste Olympiade - die mo del stond voor dit evenement - heeft plaatsgevonden, kan een etentje winnen, uiter aard in een Grieks restaurant. De gidsen, verkleed als pries teressen, zijn geïnstrueerd om hierover niets te verklappen. „Ze doen net alsof ze vele eeu wen geleden leven". Elk half uur geven ze een rondleiding langs vitrines, waarin klassie ke sportattributen zijn uit- gstald. „We hebben bijvoor beeld oliekannetjes, waarin de sporters hun olie bewaarden. Ook tonen we zweet-schrapers, die gebruikt werden om het li chaam schoon te maken na de strijd". Olympisch Weekend. Rijksmu seum van Oudheden. Rapen burg 28, Leiden, vanaf 12.30 uur. Toegangsprijs: f3,50. Pro grammaboekje: één gulden. ingelichte bronnen is het zo, dat ze elk jaar een andere re gio van het land bezoekt. Dit jaar was het het Westen, Rot terdam dus, en de kans is groot dat volgend jaar Ensche de, Zwolle of Maastricht aan de beurt is. Ieder dorp, stadje of stad wil Beatrix wel door de Julianastraat, Beatrixlaan of Willem-Alexanderhof zien schrijden. Kortom, de konin gin lééft. Hoezee, hoezee, hoe- Hoogmoed Hoogmoed komt voor de val. Dit Oud-Hollandse gezegde is van toepassing op Jaap Kooy. De 60-jarige Lisser vroeg on langs het faillissement aan van zijn tuincentrum. Kooy stak al zijn geld in kolossale projecten, die hem alleen maar verliezen opleverden. Het jongensboek 'Van bloe menverkoper tot koning van de Bollenstreek' werd zo wreed gesloten. Het koninkrijk Kooy bleek niet te rusten op rotsvaste fundamenten. Koov trok voor zijn kerstdorp en de bruids shows mensen van heinde en verre. Busladingen publiek vergaapten zich aan het ten toongestelde. Kooy zag echter een typische karaktereigen schap van de Nederlanders over het hoofd. Onze volks aard is er niet alleen één van nieuwsgierigheid, maar ook van gierigheid. Wij zijn in het buitenland tenslotte niet voor niets bekend onder het motto 'kijke, kijke, niks kope'. Een Lissers gezegde raakte dan ook hier in zwang: 'Wel kij kers, maar geen kopers'. Kooy bleef echter geloven in voorspoed en opende een tuincentrum in Aalsmeer. Niemand liep er warm voor en de financiële problemen sta pelden zich op. Zo kreeg Kooy eind vorig jaar geen krediet meer van de bank. Kooy deed net op zijn neus bloedde en beschuldigde de pers van stemmingmakerij. Kooy ging zelfs over tot het versturen van persberichten, waarin hij net deed of zijn imperium al lerminst op wankelen stond. Het personeel van Kooy werd door hun baas in onzekerheid gehouden. Uiteindelijk moes ten zij uit dezelfde, door hun baas verguisde, pers verne men dat hun bedrijf wordt overgenomen. Nu de kogel door de kerk is moet een aan tal van hen vrezen voor hun arbeidsplek. Kooy speelde hoog spel met zijn investerin gen en verloor. Teveel keek hij naar zijn buurman en m'a- kelaar Harry Mens. Ook Mens begon met niets en groeide Socialistiese Partij weigert excuses aan WBV De Sleutels LEIDEN - De Socialistiese Partij is niet van zins haar ex cuses aan te bieden aan wo ningbouwvereniging De Sleu tels. De partij blijft op het standpunt staan dat het tech nisch rapport, waaruit bleek dat de nieuwe dakbedekking voor woningen in de Meren- wijk de vochtproblemen heb ben vergerd, juist is. De corpo ratie heeft de uitkomsten van het onderzoek zelf laten toet sen door een ander technisch bureau en door de Nationale Woningraad. Die boorden het rapport de grond in omdat het zou zijn gebaseerd op verkeer de gegevens. Volgens de SP zijn de onderzoeken van de te genpartij juist niet correct. De partij riskeert met deze opstel ling een rechtszaak. De wo ningbouwvereniging heeft aangekondigd naar de rechter te stappen wegens aantasting van de goede naam, als de SP niet binnen een week haar aantijgingen rectificeert. Dodenherdenking in Marekerk LEIDEN - Maandagavond 4 mei wordt in de Marekerk de do denherdenking gehouden. Burgemeester Goekoop houdt om 19.00 uur een openingswoord, waarna,alle aanwezigen gevraagd worden enkele liederen mee te zingen. Tweede-Kamerlid F. Weisglas zal een herdenkingswoord spreken. Direct na de bij eenkomst in de Marekerk wordt een stille tocht gehouden naar het bevrijdingsmomument bij molen De Valk. Hier wordt twee minuten stilte in acht genomen. De Stille Tocht vertrekt om 19.45 uur vanuit de kerk. Verkeersles De leerlingen van de Pacellischool kregen gisteren twee politie-agenten op bezoek voor een ingelaste verkeersles. Ze waren door de Ouder raad uitgenodigd ter afsluiting van een projektweek over verkeer. De agenten vertelden de leerlingen vooral over de verkeersregels voor fiet sers. Speciaal voor deze gelegenheid was het speelplein omgetoverd tot een compleet wegennet met stoplichten en borden. Ook keurden de aqenten de fietsen van de leerlingen op veiligheid. FOTO: WIM VAN NOORT Terwijl Bolten juist die con frontatie zoekt, tussen oude en nieuwe kunst. Eén van haar eerste pièces de résistan- ce was daarom de muurschil dering van een nachtelijke he mel in de hal van het museum in hardblauw en hardgeel, midden tussen de erfstukken van Leidens rijke historie. En Boltens suggestie om een glazen overkapping aan te brengen over de historische binnenplaats stond voor een aantal Vrienden helemaal ge lijk aan vloeken in de kerk. geen olide *d Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krantl de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee inj Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: C3 maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank do- paraplu naar Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ seumdirecteur Jetteke Bolten haar gelijk gehaald. Het leek nog vers in het ge heugen te liggen. Die gedenk waardige dinsdagavond in mei '91 waarop de kersverse directeur voor de Vrienden een lezing moest geven, die tegelijkertijd een soort van in troductie was van haar nieuwe ideeën. Ze had nauwelijks haar laatste zin gezegd, of de discussie barstte los. Want de nieuwe directeur had gróótse plannen - zoals het een nieu we directeur betaamt. De La kenhal was volgens Bolten blijven steken in een manier van museumvoering die niet bij deze tijd paste. Een bol werk van oer-conservatisme, zonder durf, zonder moed en vooral zonder confrontatie. naar de top. Het zal echter nie mand verbazen als ook de macht van Mens op drijfzand is gebaseerd. Huwelijk (1) Moeilijk hoor, om je geliefde over te laten aan de zorg van anderen. Alsof je je mooiste dochter in het huwelijk ziet treden met een man die je nauwelijks kent. Na langdurige discussie, een brok wegslikken die in de keel inmiddels de omvang van een kropje ijsbergsla leek te hebben gekregen, en even heel diep ademhalen kwam het hoge woord eruit bij de Vrienden van de Lakenhal: de glazen overkapping valt best mee. En daarmee heeft mu- De mooiste dochter is dus ge lukkig getrouwd, en het gaat haar goed. Toch lief van de ou ders om na een jaar toe te ge ven dat de onbekende echtge noot niet zo'n slechte keus was. Koet ke koet In mei leggen alle vogeltjes een ei. En deze meerkoet voegde de daad bij het woord. Veel van zijn soortgenoten volgen zijn voorbeeld na, en op dit moment zijn nesten - behalve in de bomen - dan ook op de vreemdste plekken te vinden. Zoals in deze autoband, die de watervogel 'koet ke koet' als broedplaats wenste te beschouwen. Normaal wordt de band gebruikt als stootband voor afmerende scheepjes. Hopelijk zijn de Leidse schippers oplettend genoeg om het dier met nest te ontzien, al moet het ergste worden gevreesd al Leiden werkelijk een centrum voor watersport en -recreatie wordt. FOTO: WIM VAN NOORT Huweljk (2) Op de keper beschouwd valt het allemaal heel erg mee. De glazen kap is nauwelijks van af de straat te zien, en al hele maal niet vanaf de overkant van het water. De beelden op de binnenplaats gaan nog wat jaartjes extra mee omdat ze niet langer worden belaagd door zure regen. En de mu seum heeft er een klein stukje tentoonstellingsruimte bij ge kregen omdat de museum winkel en de garderobe naar het nieuwe 'kassencomplex' zijn verplaatst. Bovendien heeft de Lakenhal er een ca feetje bij, tegenwoordig on misbaar voor een museum om verzekerd te zijn van enige aanloop. En de bezoekers van de Rembrandt-tentoonstel- ling vonden het prima zo, net als trouwens cultuurwethou der Koek, die vanaf een af standje de verrichtingen en voortgang van Bolten met vol doening gadesloeg.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11