)pstand Los Angeles oont VS als kruitvat BUITENLAND Treurnicht zwaait om Kritiek Gorbatsjov op VS als politieagent gidóc Qowumt VRIJDAG 1 MEI 1992 jtsin wil referendum >r afschaffen Congres ^ïKOU De Russische presi- Boris Jeltsin wil het Congres Volksafgevaardigden, waarin conservatieven en communis- sitting hebben, buiten werking en door een referendum over de dwet. Bij een bezoek aan de <in drussische stad Tsjerepovez hij de bevolking op handteke- en te verzamelen voor de volks- pleging. „Het is één grote klets- m waar maar weinig besluiten 'anlen genomen", zei Jeltsin over ^a| 'ongres. Als president is hij niet egd het Congres te ontbinden, het referendum over deze ;tie kan doorgaan als er een mil- handtekeningen voor zijn ver- ke ;ld. Honderden doden bij etnische rellen Kenya NAIROBI - Gevechten tussen etnische groe pen in Kenya, in een gebied ten noordwesten van Nairobi, hebben de afgelopen week aan zeker tweehonderd mensen het leven gekost. Duizenden mensen zijn de laatste maand de streek in de Grote Rift Vallei ontvlucht. Dage lijks worden hele dorpen platgebrand. Vol gens parlementslid N. Mungai wordt het ge weld tussen de stammen al sinds november door speciale elitetroepen van president Da niel Arap Moi stelselmatig aangewakkerd. Zij verschaffen volgens Mungai een alibie voor de president en zijn alleenheersende KANU-par- tij om nog geen verkiezingen te houden. De president heeft onder druk van Westerse do norlanden nog voor dit jaar parlementsverkie zingen aangekondigd, waaraan meerdere par tijen mogen deelnemen. President Sierra Leone gevlucht na coup CONAKRY President Joseph Momoh van Sierra Leone is gisteren naar het buurland Guinee ge vlucht. Luitenant-kolonel Yaya Kanu, een com mandant van een eenheid die aan de grens met Li beria rebellen uit dat land bestrijdt en gedoodverfd leider van de coup, zegt dat het leger de volledige controle over de hoofdstad Freetown heeft. De offi cier zal naar eigen zeggen deel uitmaken van een Voorlopige Nationale Defensie Raad (NPDC) die de democratie zal herstellen. Momoh, sinds 1985 pre sident, hield vorig jaar een referendum waarin de bevolking zich uitsprak voor de invoering van een meer-partijendemocratie. Een verkiezingsdatum werd echter niet vastgesteld. Onder Momoh vierde de corruptie hoogtij, terwijl de meerderheid van de vier miljoen inwoners in armoede leeft. De verbin dingen met het Westafrikaanse land zijn geheel verbroken. Vluchtelingenakkoord Burma en Bangladesh RANGOON - Burma en Bangladesh zullen spoedig een akkoord tekenen over de terugkeer van 212.000 mos limvluchtelingen die uit Burma naar Bangladesh zijn gevlucht. De moslims zeg gen naar Bangladesh te zijn gekomen omdat zij door het Burmese leger werden ver volgd. Volgens het te sluiten akkoord verklaart Burma zich thans bereid vluchtelin gen uit de kampen van de Verenigde Naties terug te nemen van wie is vastge steld dat zij een verblijfsver gunning hebben voor Bur ma. Doodstraf voor blanke Zuidafrikaanse politieman JOHANNESBURG Een Zuidafrikaanse rechter heeft gisteren een blanke politie-offi- cier ter dood veroordeeld wegens de moord in volstrekt koelen bloede op elf zwarten. Vier zwarte agenten werden veroordeeld tot vijf tienjaar cel. Het was de eerste keer dat een groep politie mannen veroordeeld werd wegens massa moord. Rechter Andrew Wilson, die de politie beschuldigde van pogingen de zaak in de doofpot te willen stoppen, zei dat de noodzaak van vergelding voor politiekapitein Brian Mitchell de strop onvermijdelijk maakt. Mit chell werd veroordeeld omdat hij in december 1988 vier zwarte politiemannen opdracht had gegeven een huis aan te vallen in het zwarte woonoord Trust Feed nabij Pietermaritzburg (provincie Natal). Hij meende dat de inwoners terroristen waren en anti-regeringsactivisten van het Verenigd Democratisch Front. Het front opereerde indertijd als vertegenwoordi ger van de verboden verzetsbeweging Afri kaans Nationaal Congres (ANC). De politie mannen. die elf mannen, vrouwen en kinde ren doodschoten terwijl zij een wake hielden in het huis, werden ook voor moord veroor deeld en kregen elk 15 jaar gevangenisstraf. Advocaten van Mitchell voerden aan dat de politiekapitein zichzelf zag als strijder in een oorlog tegen het communisme en noemden de moord een politiek misdrijf. De rechter verwierp dit argument en zei dat Mitchell in koelen bloede handelde en geen berouw heeft getoond. De massamoord zet kracht bij aan de beschuldigingen van het ANC dat de door blanken geleide veiligheidstroepen de hand hebben in het geweld in zwarte woonoorden. Daarbij zijn sinds 1984 meer dan 11.000 zwar te Zuidafrikanen gedood. KAAPSTAD - De extreem rechtse Conservatieve Partij (CP) van Andries Treurnicht in Zuid-Afrika heeft alsnog het aanbod van president De Klerk geaccepteerd voor een dialoog over deelname aan de Conventie voor een Demo cratisch Zuid-Afrika (Code- sa). De CP heeft een commissie van drie afgevaardigden sa mengesteld voor de ontmoe ting met de regering. Aan het Codesa-onderhandelingspro- ces nemen zeventien partij en deel. De CP van Andries Treurnicht had tot nu toe ge weigerd daaraan mee te doen. Ook toen De Klerk aan het begin van de week de CP uitnodigde voor een gesprek met de regering over moge lijkheden om toe te treden tot de Codesa, weigerde Treurnicht. Maandag heeft de CP zelfs een parlementslid uit de par tij gezet, omdat hij zich posi tief had uitgelaten over de Codesa. Vluchtelingen kunnen Bosnië niet meer uit SARAJEVO Gemasker de commando's hebben gisteren de laatste twee bruggen die Bosnië-Her- cegovina met Kroatië ver bonden opgeblazen. Daar bij zijn zeker tien doden gevallen. De bruggen vormden de enig overgebleven doorgangen voor vluchtelingen die de burger oorlog proberen te ontkomen. Ongeveer 400.000 Bosniërs zijn hun woongebied inmid dels ontvlucht. Bij de ontploffing van een be stelauto met explosieven in het midden van de republiek Bosnië-Hercegovina zijn don derdagavond vijf personen ge dood. In de Bosnische hoofdstad Sa rajevo namen de gevechten gisteren af. nadat de stad de nacht daarvoor zwaar te lijden had onder de strijd tussen de Servische militie enzerzijds en de militie van moslims en Kroaten anderzijds. Volgens de Bosnische radio vielen bij deze gevechten een dode en zeven gewonden. De Verenigde Naties sturen volgende week Marrack Goul- ding naar Bosnië. Hij zal de mogelijkheid- onderzoeken een VN-vredesmacht in te zet ten. De EG-besprekingen over Bosnië die onder leiding van de Portugese diplomaat Jose Cutilheiro in Portugal worden gehouden richten zich voorna melijk op een staakt-het-vuren en nog niet op de constitutio nele toekomst van Bosnië. In Mostar in het zuidwesten en Bosanska Krupa in het westen zijn tengevolge van de be schietingen nog doden zijn ge vallen. De nieuwe Joegoslavi sche bondsstaat, die eerder deze week door Servië en Mon tenegro jverd uitgeroepen, be gon donderdag met het inrich ten van douaneposten aan de grens mef Kroatië en Macedo nië. Alleen nog met een pas poort kan men naar de afge scheiden Joegoslavische repu blieken reizen. De guerrillastrijders verwij derden zelfs vele van de con troleposten die ze rond de stad hadden opgezet. Groentever kopers zetten hun verrijdbare stalletje weer op de hoofdstra ten. Geïmproviseerde winkels openden hun deuren en inwo ners waagden zich op de zonni ge morgen weer op straat om inkopen te doen. In de avond ontploften bij het internationa le vliegveld zeker twintig rak- ketten op ongeveer vijf kilo meter ten oosten van Kabul. Er werden geen slachtoffers ge meld. De Verenigde Staten hebben hun waardering uitge sproken voor de nieuwe rege ring. maar erkennen deze nog niet. Secretaris-generaal Bou tros Boutros van de VN zei de aankomst van de voorlopige regeringsraad in Kabul afgelo pen dinsdag te verwelkomen. 3HINGTON - Zo l zijn sociale en racia- •anningen in de VS ge en en zo diep is het lieke respect voor het tieke en juridische sy- m in het land gezon- dat de kleinste aan- ing tot een explosieve ingreactie kan leiden. jeslissing van een twaalf- )ige blanke jury om vier """'ke politie-agenten on- ildig te verklaren aan een ideo-band vastgelegde af- elijke afranseling met ken van een hulpeloze te automobilist, was zo on- •ijpelijk dat het niet anders of er moest een uit- ting van woede en frustra- olgen. In Los Angeles was bepaald sprake van een aanleiding. •rika betaalt met Haar hui- maatschappelijke span de prijs voor twaalf jaren •t het aantreden van het in-Bush-team in het Wit huis) van ultra-rechts eco- evqüsch en cynisch sociaal be- l Omdat de binnensteden 0:r zwarten, andere minder en en arme blanken wor- bevolkt, hebben de mach- bbende Republikeinen in Ihington de federale hulp r die immers toch Demo- psch stemmende bevol- gscentra rigoureus afge- tt. Stedelijk verval en diepe ple ellende waren het ge- k. Degenen die het in het er-kapitalistische klimaat redden, trokken naar nieu- luxe buitenwijken en be scentra en zagen hun ego- che 'yuppie'-levensstijl emoedigd door het Witte De laatste twee jaar is bij iroblemen in de steden de st; ïomische recessie geko- jko, die ook tot scherpe verar- kl g in de landelijke gebieden t geleid. recent facet dat nog bij- Zwarte betogers in Atlanta koelen hun woede op een blanke voorbij ganger FOTO: AP draagt tot maatschappelijke instabiliteit is een algehele po litieke gezagscrisis in Was hington. Het Witte Huis en het Congres zijn voorwerp gewor den van brede weerzin en spot in de bevolking, na allerlei schandalen over machtsmis- De 'anti-Washington'-bewe- ging tast ook het gezag aan van president Bush. Bush zei dat los van de strafzaak tegen de politie-agenten het ministerie van Justitie met extra spoed gaat proberen om een zoge naamd burgerrechtelijk pro ces te beginnen over de afran seling van Rodney King. Maar de president zei ook dat bur gerlijk geweld onduldbaar is en dat de Amerikaanse rechts orde gerespecteerd moet blij ven. Als de woorden van Bush al invloed hebben, staat toch vast dat de president in.dit ver kiezingsjaar politieke schade overhoudt aan de rellen in LA, die zo duidelijk mede het re sultaat zijn van het algemene politieke klimaat in de VS. Geen beroep „Al is de bestaande wet toege- past,.het is zonneklaar dat het systeem kapot en oneerlijk is". aldus gisteren Democratisch presidentskandidaat Bill Clin ton. Eerder had Bush ver klaard dat ..het systeem ge werkt heeft" en dat nu de zaak in hoger beroep verder kan worden uitgevochten. Maar de president was blijkbaar verkeerd voorgelicht want te gen de jury-uitspraak in LA is geen beroep mogelijk. Alleen kan tegen één van de verdach te politie-agenten, die op één van de aanklachten niet werd vrijgesproken als gevolg van verdeeldheid op dat punt in de jury, een nieuw proces worden gestart. Ondanks het schijnbare on recht dat met de uitspraak in LA is gedaan, heeft de rechts zaak volgens de meeste Ameri kaanse juristen toch een cor rect vèrloop gehad. Heel Ame rika (en de hele wereld) heeft een jaar lang de beroemde vi deo-opname van de 'King beat ing' (op 3 maart 1991) kunnen zien en het was voor bijna hón derd procent van de bevolking evident dat de politie-agenten buitensporig geweld gebruik ten. Maar de verdedigers van de agenten hebben de jury er toe weten te bewegen om niet mee te kijken door het camera oog van de amateur die het in cident toevallig vastlegde, maar om door de ogen te kij ken van politie-agenten die 'in de .jungle Los Angeles' dage lijks hun leven riskeren. In die ogen was de 110 kilo zware en sterk gebouwde Rod ney King een mogelijk gevaar lijke klant, die tevoren had verzuimd te stoppen voor een (wegens te hard rijden) achter volgende politie-auto. En King was mogelijk onder invloed van de agressieve drug PCP en had mogelijk neergeschoten moeten worden als hij niet neergeknuppeld was.En al lijken de video-beelden voor zichzelf te spreken, zodra de juryleden 'redelijke twijfel' hebben over de vraag of de ver dachte agenten wel criminele handelingen verrichtten en ook criminele bedoelingen hadden, verplicht de Ameri kaanse wet die jury-leden Briljant „De verdediging heeft onder leiding van advocaat Michael Stone briljant geopereerd. Ze is erin geslaagd enige twijfel te wekken bij de jury aan wat evi dent leek. Dat zoiets tot vrij spraak kan leiden, dat is de verdienste, niet de zwakte van de Amerikaanse rechtspraak", aldus gisteren juridisch pro fessor James O'Connor van de Universiteit van Californië. Dat de jury in deze rechtszaak geen enkele zwarte burger be vatte, is goeddeels het gevolg van toeval. Juryleden worden geselecteerd in onderhande lingen tussen rechter, aankla ger en Verdediger uit een 'pool' van burgers die daartoe om de vijf jaar door het lot kunnen worden opgeroepen. Wel was de kans op een 'all white' jury vergroot toen vorig jaar werd beslist om het proces te ver huizen, wegens alle maat schappelijke onrust erom heen, van Los Angeles naar een vooral blanke buurge meente. Uit talrijke reacties in het land bleek gisteren dat ook blanke Amerikanen in overgrote MOSKOU - Michail Gor batsjov. inmiddels alweer een dikke vier maanden ex-president van de even eens ex-Sovjetunie, haal de gisteren uit naar de Verenigde Staten. Hij zei dat dat land op moet hou den met de rol van 'politie agent' van de wereld te spelen; in plaats hiervan kunnen de VS zich beter concentreren op de op bouw van de democra tieën in de wereld. Gorbatsjov deed zijn uitspra ken twee dagen voordat hij een veertiendaags bezoek brengt aan de VS. Gorbatsjov zal in de VS toespraken houden en geld inzamelen voor zijn politieke onderzoeksstichting. De 61-jarige Gorbatsjov lever de ook kritiek op de Russische president Boris Jeltsin en noemde de snelheid van diens economische hervormingen een risico voor het ontstaan van sociale explosies. .Als Jelt sin een realistische politicus is zal hij afremmen, zo niet dan zal een golf hem wegvagen". Plannën terug te keren in de politiek heeft Gorbatsjov ech ter niet. „Ik zie het meer als mijn plicht als individu de her vormingen te steunen en soms kritiek hierop te leveren". Zonder president George Bush bij naam te noemen verklaar de Gorbatsjov dat de regering van de VS „een verwijt ge maakt moet worden". Terwijl miljarden dollars werden uit gegeven aan de Golfoorlog, „bleek het geld om de demo cratische hervormingen te on dersteunen die een nieuwe we reld voor de komende honderd jaar creëren moeilijker te vin den". Gorbatsjov noemde dit „beperkt denken" en zei dat niet te kunnen begrijpen. Nieuwe regering Afghanistan overweegt offensief Hekmatyar KABUL Guerrillastrijders die de nieuwe regering van Af ghanistan steunen hebben gis teren hun laatste tegenstan ders uit de hoofdstad Kabul verdreven. Generaal Nurul-Haq Uloomi, een voormalige commandant van de afgezette president Na- jibullah die nu de rebellencoa- litie steunt, zei dat de regering een offensief overweegt tegen de stellingen van de funda mentalistische Hekmatyar. Al leen nog stellingen ten zuiden van Kabul zijn in handen van de troepen van Hekmatyar. Zijn troepen zijn echter ver in de minderheid tegenover strij ders die Massoud en de nieuwe regering steunen. De regering van president Sigbhatullah Mojaddidi kwam gisteren voor het eerst bijeen in het gebouw van de minister raad. De regering besloot het commando over de guerrilla groepen die Kabul zaterdag in namen te centraliseren. Afge vaardigden zeiden later dat raad er niet in was geslaagd een standpunt te bepalen over het politieke lot van Hekmaty ar en dat de voorlopige rege ring vrijdag opnieuw bijeen zou komen. De nieuwe rege ring van Afghanistan bestaat uit 20 guerrillaleiders die 14 jaar lang vochten tegen door de Sovjetunie gesteunde rege ringen in Kabul. In de 1,5 miljoen inwoners tel lende stad was het overwegend rustig na vier dagen van felle gevechten tussen aanhangers van de machtigste, gematigde rebellenleider Massoud en strijders van de radicale funda mentalist Hekmatyar. Een inwoner van Los Angeles1 meerderheid de jury-uitspraak afkeuren. „Ik kan me de woe de van de betogers in LA goed voorstellen. De video-beelden laten niets te raden over. De jury heeft in dat wekenlange proces door de juridische spits- na plunderingen weg met een i vondigheden van de advocaat het zicht verloren op het klaar blijkelijke. Er is groot onrecht gedaan", zei in een gegoede voorstad van Washington een blanke huisvrouw, die al haar hele leven vol overtuiging Re ling gestolen pantalons. FOTO: AP publikeins stemt. Om niet te spreken van de miljoenen zwarte Amerikanen, die de stokslagen op Rodney King nu. een jaar na de feiten, pas in alle hevigheid op zichzelf voe len neerkomen. giirs voor ck levenden' ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Betogingen en feest in Moskou MOSKOU - In Moskou begon vanochtend de 1 .mei-viering met een betoging van enkele honderden communisten in het centrum van de stad. Later op de dag werd op het Rode Plein ter gelegenheid van 1 mei, die is herdoopt in de dag van het Lentefeest en de ar beid, een groot volksfeest en een theatershow gehouden. In het Gorki-park verzamelden zich groepen van het onafhan kelijke Verbond van vakbon den in Moskou voor een bij eenkomst, die werd gevolgd door een volksfeest. Vanmid dag werd het Rode Plein het toneel van een grote theater show. Op het plein zijn voor het eerst grote reclameborden aangebracht, uit de opbrengst waarvan de feestelijkheden worden bekostigd. 1 - Lupardi en zijn assistent gaan hard aan het werk. In de kra- egel vinden zij een geschikte ruimte om als werkplaats in te rich- en met het meegebrachte materiaal slaagt Lupardi er in, een pri st laboratorium op te bouwen. Maar hij heeft werkkrachten nodig, werkkrachten, die blindelings zijn bevelen uitvoeren. En waarom hij niet weer proberen de pinguïns daarvoor te gebruiken? Yoto vangt er een paar en Lupardi voorziet de vogels van kopatennes. Deze pinguïns zijn weliswaar niet zo groot en zo sterk als de konings pinguïns van de Zuidpool, maar ze zullen toch ook wel te gebruiken zijn. En ja, de proeven slagen. Willoos doen de vogels, wat professor Lupardi hen gebiedt. Ziezo, het werk kan beginnen jizend joodse teenagers uit de wereld laten de ijzeren hekken het voormalige concentratie- Auschwitz achter zich tijdens Hars voor de levenden' naar de andingsovens van Birkenau ren werden onder meer in ;land en Israël de miljoenen jo- 1u. tijdens de Tweede door de nazi's om het van de holo- 3 dit jaar extra bijzonder om- precies vijftig jaar geleden is de massa-uitroeiing van jo- werd in zes concen- in Polen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5