Tweede Kamer niet onder indruk van missie-Andriessen FNV pleit voor herstel van banden met PvdA Handelaren in nagemaakte Onheilsprofetie professor Adema schaadt milieuzaak „Nederland geeft vanaf juni financiële steun" BINNENLAND Migrainepatiënt moet Imigran zelf betalen Dronken chauffeur (17) rijdt twee jongeren dood 'Weg met de mens' CcidaeGou/ioni VRIJDAG 1 MEI 1992 FNV-voorzitter Johan Stekelen burg FOTO DIJKSTRA r artikelen moeten bron noemen,, UTRECHT - FNV-voorzittër Johan Stekelenburg heeft vandaag tijdens een 1 mei-bijeenkomst in Vlissingen gepleit voor herstel van de banden tus sen de politiek, met name de PvdA, en de vakbeweging. Hij deed verder een klemmend beroep op de PvdA om tijdens de komende be handeling van de kabinetsvoorstellen over de wao in de Tweede Kamer de aangekondigde maatregelen „ingrij pend bij te stellen". Stekelenburg brak met name een lans voor de „bestaande gevallen" in de wao; mensen die nu al een wao-uitkering hebben. „We moeten die mensen vrijwaren van lagere uitke ringen", zei hij. „Daar is alle reden voor. De trend van ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid is duidelijk aan het ver beteren. We krijgen het probleem onder controle". „Daarom wordt het tijd dat ook de ver houdingen tussen politiek en vakbewe ging weer normaal worden", vervolgde de FNV-voorzitter. Die relatie liep vorig jaar ernstige averij op, toen het kabinet kwam met zijn voorstellen om in te grij pen in de rechten van zieke en arbeids- ongeschikte werknemers. Diverse vooraanstaande FNV'ers heb ben sindsdien laten weten dat de band tussen de vakbeweging en de PvdA maar moest worden verbroken. Overi gens heeft de nieuwe vice-voorzitter van de PvdA. R. Vreeman, ook al laten weten te streven naar reparatie van de verhouding tussen zijn partij en de vak beweging. Nog iets verder vooruit blikkend, her haalde de FNV-voorzitter de eis van zijn vakcentrale dat de inkomensverschil len in Nederland niet groter mogen worden. Het kabinet neemt in de zomer besluiten, die vergaande gevolgen kun nen hebben voor de verdeling van de koopkracht. „Op de laagstbetaalden, degenen die toch al klappen krijgen, mag niet de problematiek van ons alle maal worden afgewenteld", zei Steke lenburg. Tot slot hield Stekelenburg een warm pleidooi voor de solidariteit, die volgens de FNV-voorzitter momenteel ver te zoeken is. „De ene volksverzekering te gen ziektekosten van staatssecretaris Simons stuit op taai en machtig verzet, de koppeling van uitkeringen aan lo nen is eerder uitzondering dan regel, een beetje menswaardige verzorging van bejaarden en zieken heet onbetaal baar te worden, enzovoorts", zei hij. „Niet alleen praktisch, maar ook theo retisch lijkt het tij tegen solidariteit en samen doen gekeerd te zijn". Dat moet veranderen, zo betoogde Ste kelenburg. „Ik denk niet dat de inter nationale morgen zal heersen op aard", zei hij met een knipoog naar het socia listische strijdlied, de Internationale. „Ik weet ook niet precies wat ik me daar bij moet voorstellen. Ik weet wel dat de wereld nog steeds beter gemaakt kan worden dan hij nu is". UTRECHT - Drie inwoners van Baarn zijn verplicht binnen week aan de Stichting Namaak Bestrijding in Amsterdam z men, adressen en telefoonnummers te noemen van degenen e- wie zij vervalste merkartikelen hebben gekocht. Als zij in gellCj> ke blijven komt hen dat te staan op een dwangsom van maxin d 250.000 gulden eventueel te vervangen door gijzeling die langer mag duren dan twee maanden. Dat is de uitspraak in kort geding dat de Stichting namensjpj gentien fabrikanten van merkartikelen tegen het drietal ni aangespannen. Ook bepaalde de fungerend president vange rechtbank, mr. C.L. baron van Harinxma Thoe Slooten, daUc drie mannen een dwangsom van 25.000 gulden per overtred^ krijgen opgelegd als zij doorgaan met de handel in verva - merkartikelen. In december vorig jaar trof de politie bij een ir bij het drietal een grote hoeveelheid goederen aan, waarvan deel bestond uit nagemaakte kleding en parfums van beke; 4 merken. DEN HAAG/PEKING - Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaan de uit CDA en VVD, is niet tevreden over het order pakket dat minister An- driessen van economische zaken vandaag heeft mee gebracht uit China. „Ik vind dat de Chinezeri om voldoende over de brug zijn gekomen", zegt het CD A-ka merlid Mateman, nota bene een partijgenoot van de minis ter. Zijn WD-collega Blaauw is nog harder in zijn oordeel: „Andriessen heeft te hoog van de toren geblazen voor hij ver trok. Nu komt hij terug en pro beert het pakket met mooie strikken te verpakken. Maar voor mij is het echt ruim onvol doende". Andriessen maakte gisteren in Peking bekend dat zijn econo mische missie ruim 1,8 miljard gulden aan orders voor het Ne derlandse bedrijfsleven heeft opgeleverd. Volgens hem is dat een prachtig resultaat en heeft China daarmee voldaan aan zijn plicht tot compensatie van de door Nederland gemis te Taiwanese orders voor on derzeeboten. Maar de kamerleden Mateman en Blaauw menen dat bij de minister de wens de vader van de gedachte is. Zij wijzen erop dat Andriessen de order voor zeven Fokker- 100's meetelt, die al voor zijn vertrek werd geplaatst en die een waarde van een half miljard vertegen woordigt. Ten tweede zou de minister toezeggingen en verwachtin gen bij elkaar hebben opge teld. Volgens Mateman en Blaauw heeft de missie-An driessen in werkelijkheid slechts vierhonderd miljoen gulden opgeleverd. De kamer leden stellen dit bedrag tegen over de onderzeeboot-order van Taiwan, die de Rotterdam se scheepswerf RDM 2,5 mil jard gulden in het laatje zou hebben gebracht. Voor CDA en WD mag de mis sie te weinig heben opge bracht, de naar China meege reisde ondernemers prijzen minister Andriessen voor zijn optreden. „Wij hebben vastere voet aan de Chinese grond ge kregen en dat telt ook mee, ook al is het moeilijk dit nu al in geld uit te drukken", zei een Nederlandse zakenman in Pe king. Maar ook de wel op geld waar deerbare prestaties mogen er zijn. vinden de ondernemers. Tijdens het bezoek aan China zijn er bijvoorbeeld drie extra F-100's besteld bij Fokker, drie baggerschepen bj IHC Holland en een complete zoutfabriek bij Akzo. Volgens minister An driessen hebben in totaal 65 Nederlandse bedrijven orders geboekt in de Volksrepubliek. Nog geen overheids maatregelen tegen allergenen in huis UTRECHT - Set verminde- ren van de blootstelling van vooral kinderen aan al lergie-verwekkende stoffen (allergenen) binnenshuis lijkt het ontstaan van cara te kun nen beperken. Maar het is nog te vroeg voor overheidsmaatregelen op dit terrein. Eerst moet meer on- - derzoek worden gedaan, zo concludeert de Gezondheids raad in een advies aan de be windslieden van volksgezond heid en volkshuisvesting. Ruim tien procent van de Ne derlandse bevolking heeft in meer of mindere mate last van cara, een verzamelnaam voor astma, chronische bronchitis' en emfyseem. Preventie van deze ziekten zou behalve tot verbetering van de gezondheid ook leiden tot minder ziekte kosten en minder school- en werkverzuim. Blootstelling aan huisstofmijten, schimmels en huisdieren kan allergische reacties en astma-aanvallen veroorzaken bij mensen met een bepaalde erfelijke aanleg. Systematisch onderzoek ont breekt nog. Maar uit verschil lende onderzoeken bij kleine groepen astmapatiënten blijkt dat zij minder klachten heb ben in een 'allergeen-arm' bin nenmilieu. Ook is aangetoond dat blootstelling aan hoge con centraties mijtenallergeen de kans op het krijgen van aller gie en astma sterk vergroot. De adviescommissie noemt het daarom waarschijnlijk dat het vermijden van allergenen bij zeer jonge kinderen met een erfelijke aanleg het ontstaan van allergie en mogelijk ook van astma kan verhinderen. Ze tekent hierbij aan dat lang niet alle astmapatiënten aller gisch zijn en dat lang niet alle mensen met allergie ook ast ma hebben. UTRECHT Staatssecre taris Simons (volksge zondheid) heeft besloten dat het anti-migrainemid- del Imigran niet volledig wordt vergoed. In het ge neesmiddelenvergoe dingssysteem (GVS) krijgt Imigran een plaats in een groep (ook bij mi graine voorgeschreven) ergotamine-preparaten Dit besluit heeft tot gevolg dat de patiënten per tablet Imi gran, dat ruim twintig gulden kost, slechts 52 cent vergoed krijgen. Simons vind dat Imigran geen relevante voordelen biedt bo ven de bestaande ergotamine- preparaten. Volgens hem is Imigran daardoor dus goed vervangbaar. Hij volgt hier mee een advies van de Com missie vergoedingslimieten geneesmiddelen van de Zie kenfondsraad. In het kader van het GVS geldt per groep van onderling ver vangbare geneesmiddelen een vergoedingslimiet. Die is zo vastgesteld dat er altijd keus is GENDEREN-- Een dronken 17-jarige autobestuurder uit Gen- deren heeft in de afgelopen nacht in Genderen een fietsende jon gen en een meisje aangereden, die beiden op slag werden ge dood, zo heeft de rijkspolitie Woudrichem vanmorgen bekendge maakt. Het meisje, de 18-jarige C. de Wa§l, kwam uit Uitwijk. De identiteit van de jongen, vermoedelijk afkomstig uit Gorkum, is nog niet vastgesteld. De bestuurder van de (gestolen) auto en een mede-inzittende zijn aangehouden door de politie. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN uit medicijnen waarvoor met hoeft te worden bijbetaald. Voordat er over de indeling van een middel een beslissing valt krijgt de fabrikant de gele genheid om met wetenschap pelijke gegevens de „plaats" van zijn middel aan te geven. Voor Imigran heeft dit beslis singsproces negen maanden geduurd doordat de fabrikant op zijn verzoek verschillende keren in de gelegenheid is ge steld om met aanvullende ge gevens te komen. Uit deze gegevens zijn geen overtuigende verschillen ge bleken tussen Imigran en de andere ergotamine-prepara ten. Dit neemt niet weg, aldus het ministerie van WVC, dat individuele migrainepatiënten positieve ervaringen met Imi gran kunnen hebben. Maar volgens WVC zijn bij grote groepen patiënten geen voor delen van Imigran aangetoond die voldoende aanleiding ge ven tot een andere beoorde ling. Het ministerie heeft huisart sen, apothekers en neurologen van het besluit op de hoogte gesteld. Deze planeet telt vandaag de dag zo'n vijf miljard mensen. Wij en al die an deren produceren dag in dag uit ton nen vuil, gif en ander milieuonvrien delijk afval.. Maar het kan altijd erger. Het ene milieuonderzoek heeft nog somberder conclusies dan het andere. Sommige milieuactivisten, weten schappers en politici lijken hun rade loosheid niet meer de baas te kunnen en komen tot merkwaardige ideeën om het heilig verklaarde milieu voor goed te behoeden voor aantasting en vernietiging. Koste wat het wil moet het milieu schoon. Kortom, weg met de mens. Er zouden volgens professor Adema te veel mensen op aarde zijn, maar hoe hij daaraan komt en vooral hoe hij van dat t< af komt vertelt de professor niet. FOTO:jr DEN HAAG/WAGENIN- GEN Het milieu, de ons omringende natuurlijke leefomgeving, raakt be hoorlijk uit balans. Ieder weldenkend mens weet dat er ingrijpende maatre gelen nodig zijn om te voorkomen dat de mens heid op langere termijn in zijn eigen vuil stikt. Tot zover 'niets' aan de hand. De prangende vraag is of het milieu en de mens heid alleen te redden zijn door onmiddellijk, met dwang de gehele uiterst complexe wereldsamenle ving op zijn kop te zetten. Of moeten we geleidelijk, stap voor stap, via bewust wording een minder ver vuilende menselijke maatschappij creëren De radelozen kunnen niet lan ger het geduld opbrengen de feilbare mens te laten voort modderen. Nee, hij moet zo snel mogelijk het, in dit geval, milieuparadijs (voorheen het arbeidersparadijs) worden bin nengevoerd. Zo niet goed schiks dan kwaadschiks. Bekrompen In Nederland is de scheidende hoogleraar Adema de verper soonlijking van deze bekrom pen vorm van milieudoemden- ken. In zijn afscheidsrede voor de Landbouwuniversiteit Wa- geningen van afgelopen week schetste de hoogleraar Lucht- hygiëne een nachtmerriesce nario, waarbij de rillingen je over de rug lopen. Als een ware onheilsprofeet .haalt Adema uit: „De overbe volking zal leiden tot twisten (verdedigen van eigen nest), meer rassendiscriminatie en het uitbreken van ziekten en plagen. Een duurzame ontwik keling die de behoeften van de toekomstige generaties waar borgt is alleen te verwezenlij ken bij een fractie van de hui dige wereldbevolking", aldus Adema, die vervolgens aan geeft dat er op deze planeet slechts plaats is voor maximaal 2,5 miljard mensen. 'Weten schapper' Adema laat in het midden hoe hij eigenlijk aan die 2,5 miljard is gekomen en op welke manier hij de huidige mensheid denkt te decimeren. Met andere woorden: de mens is de plaag. Deze 'verlichte' ge leerde voorziet hel en verdoe menis als er niet direct zeer draconische maatregelen wor den genomen. Het probleem is dat deze op vattingen geen goed doen aan het werk van de oprechte be hartigers van milieubelangen, die via een moeizaam bewust wordingsproces van de indivi duele mens de milieuproble matiek proberen op te lossen. Het is eerder een vorm van on heilsprofetie die de milieuzaak schaadt dan goed doet. Hoe feilbaar de mens ook is. hij moet in de meeste gevallen toch wel in staat worden ge acht de voor- en nadelen van zijn daden te kunnen overden ken. Sommigen, zo blijkt uit de geschiedenis, veranderen zelfs hun gedrag, als ze zich bewust worden van het feit dat wat ze doen niet goed voor henzelf, hun naasten en de mensheid is. Maar Adema en companen hebben geen grein tje vertrouwen in de mens. „Voor de verwezenlijking van een duurzaam bestaan moeten we ons niet blind staren op de effecten van particulier initia tief', aldus Adema in zijn rede. „Alle waardering voor de initi atieven van zeer welwillende burgers ten spijt, moeten we onder ogen zien. dat de ernst van de milieucrisis, waarin het mensdom mondiaal verkeert om een benadering vraagt waarin particulier initiatief, hoe onmisbaar ook. slechts een bescheiden rol zal kunnen spelen. Voor effectvolle pogin gen tot milieusanering en mi lieubehoud zullen we in eerste instantie aangewezen zijn op de politieke wil en daadkracht van vooral bovennationale or ganen". Paradijs Ad^ma's milieuparadijs zal veel trekken van Aldous Hux ley s Brave New World en Geor ge Orwells 1984 gaan vertonen. Het is dan ook uitermate merkwaardig dat Adema wel vertrouwen heeft in radicale ingrepen door bovennationale instanties. Of zitten hierin mensen van een hogere orde, die absoluut onfeilbaar zijn? Waarschijnlijk zijn zij net zo onfeilbaar als de leiders van al die voormalige communisti sche heilstaten die ook met de meest eerbare en humane be doelingen de mens wilden, dwingen tot een 'beter' leven. In nationale regeringen heeft de Wageningse hoogleraar ook al geen vertrouwen. Het gekis sebis tijdens de aanloop naar de grote VN-milieuconferentie in juni in Rio de Janeiro geeft wat dat betreft weinig hoop. „De voornaamste oorzaak is dat de westerse wereld niets wenst in te leveren ten koste van eigen economische groei en welvaartspeil".!...) „Ook de grote afhankelijkheid van de Derde Wereldlanden, hun mil jardenschulden en de bemoei zuchtige neo-kolonialistische houding van de westerse we reld spelen een rol", aldus Adema. Adema vergeet echter dat daadwerkelijke milieube scherming pas realistisch wordt zodra het welvaartspeil een hoger niveau heeft be reikt, Wederom maakt de hoogleraar een denkfout door milieuvervuiling a-kritisch te koppelen aan economische groei en welvaart. Het is juist de armoede die in niet onaan zienlijke mate bijdraagt aan het milieuprobleem. Deze ar moede is het grootst in de Der de Wereld, evenals het pro bleem van de bevolkingsexplo sie. De enige humane manier om dit aan te pakken is alles in het werk te stellen de armste lan den zich op evenwichtige wijze economisch te laten ontwikke len. Met een grotere welvaart neem je de belangrijkste oor zaak van de bevolkingsexplo sie weg, doordat de noodzaak om veel kinderen te krijgen kleiner wordt. Meer welvaart stelt een land ook in st.ic duurdere milieuvriendelijk* i, produktiewijzen te ontwiklg len. Heilloos Het nadeel van deze weinig 11 vredigende methode (indi duele bewustwording en e< nomisch ontwikkeling van Derde Wereld) is dat het n jaren zal duren voordat er e wezenlijke verbetering van 1 lot van het merendeel van mensheid optreedt. Hier moet niet worden vergeten het milieu niets meer, m? ook niets minder is dan een derdeel van het menselijk 1 staan. Door het milieu bov de mens plaatsen, zoals Ader geneigd is te doen, begeeft zich op het heilloze pad van ontmenselijking van het n lieu om tenslotte te concluc ren dat de enige overgeblev manier om de heilig verkla; de milieutotem te redden is: mens van de aarde te schoJ pen. De zwartgallige Adema teke het failliet van de menshei die het beste reeds lang acht",' zich zou hebben liggen en soort snel van de wereld verdwijnen. „Zoals ook een t jaarde recht heeft op begel ding en verzorging, zo zal o< het mensdom nu op bejaari leeftijd een goede begeleidii en verzorging dienen te krf' gen", aldus de somb* Adema. De mens bejaarU Deze jongste 'diersoort' is p in het peuterstadium en do voorzichtige pogingen op gen benen te staan. De mee Uitdagende proeve is zijn vuilde wieg, de aarde, op te men. Als dat lukt ligt het bes van de mensheid nog voor on Surinaamse president: Standaard Uitgeverij/Wavery Productions PARAMARIBO - Nederland wil per juni dit jaar betalings- balanssteun aan Suriname gaan geven. Dat blijkt uit de toespraak die de Surinaamse president R. Venetiaan gister avond hield ter gelegenheid van Koninginnedag. Volgens Venetiaan heeft Ne derland onlangs voorstellen gedaan om betalingsbalans- steun aan Suriname te geven en als mogelijke realisatieda tum juni genoemd. Venetiaan vindt overigens dat Nederland de belofte voor verstrekking van betalingsbalanssteun móet inlossen. Die belofte staat in het Protocol van Bo naire dat in november door mi nisteriële delegaties van Ne derland en Suriname werd on dertekend. De Nederlandse ambassadeur Pieter Koch in Suriname zegt dat Den Haag bereid blijft aan passingen in Suriname te on dersteunen „zowel in de beta lingsbalanssfeer als op sociaal terrein". Hij vindt dat econo misch herstel in Suriname „cruciaal" is en dat regering, ondernemers en werknemers hiertoe moeten samenwerken. en Suriname „voldoende aan grijpingspunten voor het uit bouwen en consolideren van vriendschap en verbonden heid" biedt „Mijn gang naar Nederland in juni moet wor den gezien in de context van concretisering van de nauwe samenwerking". Volgens Koch kijkt Nederland „reikhalzend" uit naar het be zoek van Venetiaan. Het ligt in de bedoeling dan een raamver- drag te ondertekenen dat t( doel heeft de democratie i rechtsstaat in Suriname uit bouwen en versnelde econom sche ontwikkeling in Surin< me te ondersteunen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4