Lief en leed in brieven uit de zeventiende eeuw Van populair tot 'moeilijk' BOEKEN/PLATEN Spanning in medische thrillers KINDERBOEKEN Velthuijs gebundeld Hartekreetvan Tracy Chapman i Prachtig beeld van mysterieus continent K«idACCOtlA£WU VRIJDAG 1 MEI 1992 Madame de Sevigné: Brieven. Verta ling en toelichting Ben Rekers. Uitga ve Arbeiderspers, reeks Privé-do- mein. Prijs 49,50. Moeder en dochter konden niet goed met elkaar overweg. Toch schreef Madame de Se vigné haar leven lang aan deze dochter die door een huwelijk uit haar dagelijkse gezichts kring was verdwenen. De dochter was koel en afstande lijk, de moeder daarentegen heel gevoelig en overbezorgd voor het wel en wee van deze dochter. Het onderwerp klinkt uiterst alledaags. De brieven van haar dochter zijn al lang vergeten, maar die van Madame De Se vigné (1626 - 1696) worden nog steeds gelezen. Zij leefde in de tijd die de Fransen hun Grand Siècle noemen, min of meer samen vallend met het bestuur van Lodewijk de Veertiende, de zonnekoning. Het is de tijd waarin Frankijk uitgroeit tot het meest toonaangevende land ter wereld. De zonneko ning laat tot zijn meerdere eer en glorie Versailles bouwen, onderneemt veldtochten en weet noordwaarts een deel van Vlaanderen in te palmen en oostwaarts de Elzas. Kunsten en wetenschappen worden door hem hogelijk gewaar deerd. Schrijvers en musici als Lully, Molière en Racine krij gen persoonlijke opdrachten. In deze omgeving verkeert Madame de Sevigné. Wie nu zou denken dat ze een opwin dend leven heeft geleid, ver gist zich. Natuurlijk pikte zij de nieuwtjes aan het hof op, vertelde ze in haar brieven over haar lectuur want zij was een ontwikkelde vrouw die haar dochter zelf latijn en Ita liaans had geleerd zonder daarmee overigens te coquet- teren, en over toneelvoorstel lingen die ze had bijgewoond. Ook andere gebeurtenissen in haar directe omgeving ont snapten niet aan haar aan dacht. Een brand bij haar buurman, de ambassadeur van Venetië die woonde naast het door bewoonde hotel Carnava- let in het centrum van Parijs, de dood van de kok Francois Vatel die zelfmoord pleegt als hij niet kan voldoen aan de op drachten van de intendant van de koning, de terechtstelling van de markiezin van Brinvil- liers die haar vader, broers en vele anderen had vergiftigd. Journaliste Madame de Sevigné zou, zo is al vaak opgemerkt, een uitste kende journaliste zijn geweest als ze nu geleefd had. In haar tijd was nieuws echter duide lijk minder rijkelijk voorhan den. Het nieuws is steeds on derdeel van persoonlijke ont boezemingen. Toch was er af en toe wel groter nieuws. Bij voorbeeld in het jaar 1672 toen Lodewijk zijn veldtocht orga niseerde tegen de Republiek. De Hollandse ambassadeur probeert nog in het begin van dat rampjaar, zo meldt zij in een brief aan haar dochter, tij dens een audiëntie bij de ko ning de bui te voorkomen en deze gerust te stellen. In de hoop de koning te kunnen be ïnvloeden vraagt de ambassa deur of de voornaamste raad gevers van de koning bij het onderhoud aanwezig mogen zijn, maar Lodewijk XTV heeft daar duidelijk geen oren naar. In Parijs werd het nieuws over de veldtocht die uiteindelijk rampzalig verliep het eerst be kend en Madame de Sevigné zal de treurnis bij diegenen die geliefden hebben verloren in haar brieven uitvoerig regis treren. Ijselijkheid Waar ze overloopt van emotie voor haar eigen verwanten, treft de ijselijkheid waarmee ze de dood vermeldt van dege nen die niet tot haar stand be horen. Een van de hoogtepun ten in haar leven is dat zij door Lodewijk XIV wordt ontvan gen. Dat beschouwt ze als een persoonlijke triomf. De stan den waren een onaantastbaar gegeven. Ze kan zich verbazen over de geldzucht van de werk lieden die voor een paar scha mele stuivers zich in het zweet werken om haar buitenverblijf in Les Roches in de Bretagne op te knappen. Tegelijkertijd vindt ze geldzorgen van de mensen van haar soort maar al te reëel. Madame De Sevigné was zeker een fenomenale briefschrijf ster. De aantrekkelijkheid van de brieven is gelegen in de bui tengewone levendigheid waar mee ze dé meest eenvoudige dingen om zich heen regis treert. Ziekte en dood zijn alom tegenwoordig, toch kan dat haar levenslust niet druk ken. Retorica Als ontwikkelde vrouw was zij goed op de hoogte van de ma nieren waarop verantwoord ge schreven diende te worden. Zo weet zij heel goed gebruik te maken van de stijlmiddelen uit de de klassieke retorica. Een goed voorbeeld is de brief waarin zij het huwelijk aan kondigt tussen de dochter van de broer van de koning en Monsieur De Lauzun. Fantas tisch is de manier waarop ze de spanning opbouwt om dit nieuws aan te kondigen. Toch zijn de brieven uitgesproken modern door de onderwerpen die zij aansnijdt. Waarschijn lijk ligt in die combinatie van klassieke stijlmiddelen en het dagelijkse van haar onderwer pen het geheim van haar ge- Zouden de brieven voor publi catie zijn bestemd, dan zou zij waarschijnlijk anders geschre ven hebben en in ieder geval andere onderwerpen hebben behandeld. Zij leefde echter als vrouw die al op 26-jarige leeftijd weduwe was geworden geheel voor haar dochter en Als literator zou zij de ambitie gekoesterd hebben in de spo ren te treden van degenen die ze bewonderde. Maar zij was, hoezeer het schrijven van brie ven haar leven vulde, - ze schreef er meer dan driedui zend, gelukkig geen professio neel literator. Contrast Des te meer valt het contrast op tussen haar brieven en dat gene wat ze in de literatuur be wondert. De wel erg plechtsta tige treurspelschrijver Cor- Madamede Sevigné neille was haar grote ideaal. Voor lezers van vandaag is zijn werk echter geen gemakkelij ke kost. De al even bevlogen Racine die niet van adel was maar wiens drama ongetwij feld voor ons nu interessanter is, is haar duidelijk te min. Als je van dergelijke voorkeu ren kennis neemt, realiseer je dat de rangorde van waarden in die tijd door heel andere dingen werden bepaald. Het grootse en heldhaftige dwong de grootste bewondering af. De interesse voor haar eigen. meer alledaagse werk is niet voor niets veel later gekomen. Pas in de negentiende eeuw werd haar werk bij toeval he rontdekt. De Nederlandse uitgave biedt een beperkte selectie uit de brieven. De vertaling is fraai, maar ook erg vrij. De authenti citeit van deze brieven is daar door in het geding. Het is ove rigens een moeilijkheid waar van je niet weet hoe de vertaler die had kunnen voorkomen, of hij zou een soort zeventiende- eeuws Nederlands hebben moeten reproduceren. I FOTO: MUSEUM CARNAVALET Niettemin, verlies is er in niet geringe mate. De vertaler moest uit de dui zenden brieven een keuze ma ken. Hij heeft die brieven ge kozen die een beeld geven van het leven van Madame de Se vigné. Er zouden natuurlijk ook andere selectiecriteria mo gelijk zijn geweest. Het resul taat is nu een zekere monoto nie want in haar eigen levens loop domineerde de relatie met haar dochter waarin vaak het onbegrip een rol blijft spe- Andrew Klavan: 'Zwijg'. Uitgave De Boekerij. Prijs/29,90 Harold King: 'De Hahnemann Para dox'. Uitgave Bruna. Prijs 29,90. Len Deighton: 'Spionnen zwijgen'. Uitgave De Boekerij. Prijs 24,50. Zich in de medische sfeer af spelende thrillers zijn een min of meer nieuw genre, dat zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. En terecht. Ze zijn heel wat anders dan de fa meuze doktersromannetjes uit de Bouquet-reeks, waarin lief de en geluk in de witte-jassen- wereld centraal staan. Vooral 'Zwijg' van Klavan is een meesterwerkje, dat via een sterk verhaal naar een onge kend spannende plot wordt ge stuurd. De Newyorkse psychi ater Nathan Conrad gaat op jacht naar de ontvoerders van zijn jonge dochtertje en ont popt zich daarbij als een heel andere Figuur dan de man die 'naast de bank' zit. 'De Hahnemann Paradox' speelt zich directer in de zie kenhuissfeer af. King verhaalt over een medisch experiment, waarbij met succes een eind lijkt gemaakt aan het veroude ringsproces. Via het implante ren van nota bene een kanker gezwel en het vervolgens met een speciaal middel behande len daarvan blijft iemand jong en wordt bovendien energie ker en intelligenter. Tot het mis gaat. King beschrijft het bizarre pro ces, waarbij de tweelingbroer van een bij het experiment en een vliegtuig-ongeluk betrok ken specialist zijn hart be schikbaar moet stellen. Ten behoeve van de wetenschap, zeg maar, en het welbevinden van bekende figuren die zich op jacht naar eeuwige jeugd en roem met het fatale middel hebben laten behandelen. Wat zich daarbij ontwikkelt laat zich nauwelijks in twee zinnen beschrijven. Je moet het ge woon maar lezen. Len Deighton heeft een zekere reputatie op het gebied van spionageromans. Ooit begon hjj een trilogie met het motto 'Horen, Zien en Zwijgen'. Over het laatste deel van de seriè kan trouwens ook maar beter het zwijgen worden gedaan. Deighton begon sterk met 'Winter', waarin hij een aantal karakters fraai neerzette. Maar kennelijk was de inspiratie bij het derde deel op. 'Spionnen zwijgen' is een doodgewoon vluggertje, dat maar beter nooit had kunnen verschijnen. I FOTO MILAN KONVALINKA J.D. Lubberts en E. Visser: 'Met zo veel woorden', literatuurgeschiede nis en bloemlezing. Uitgave Thieme, Zutphen. Prijs 34,50 en 38,50. Vroeger was er de 'Lodewick', en een tijdje later 'Het spel en de knikkers'. De literatuurge schiedenisboeken voor mid delbare scholieren verouderen snel. Logisch, want het aanbod van 'hedendaagse' literatuur is altijd aan verandering onder hevig. Het werd daarom nodig weer eens tijd voor een nieuwe samenstelling, en die is er nu gekomen. 'Met zoveel woorden' van J.D. Lubberts en E. Visser is, volgens de achter flap, een 'literatuurmethode voor de bovenbouw van HAVO en VWO', en bestaat uit twee delen: een historisch overzicht en een bloemlezing van de Ne- derandse literatuur vanaf de Middeleeuwen tot vandaag. Wie een Nederlands literatuur- geschiedenisboek en een bloemlezing voor middelbare scholieren wil samenstellen, komt tegenover een probleem te staan. Het boek moet im mers representatief zijn voor het 'beste' wat de Nederlandse literatuur te bieden heeft. Maar ook moet aan juist die li teratuur aandacht worden be steed die aansluit op de bele vingswereld van de middelba re scholier. Het doel van de le raar Nederlands is immers vooral om de leerlingen en thousiast te maken voor litera tuur. En dat bereik je natuur lijk niet om alleen aandacht te Hoofdbrekens Wat betreft de literatuur vanaf de middeleeuwen tot 1940 heeft het hier boven geschet ste probleem bij Lubberts en Visser, overigens beiden in Drenthe woonachtig, niet voor veel hoofdbrekens gezorgd. Bekende namen en titels pas seren in zowel de bloemlezing als de literatuurgeschiedenis de revue: 'Karei ende Elegast', Thijl Ulenspieghel, Joost van den Vondel, Piet Paaltjens, Herman Gorter, J.J. Slauer- hoff en Martinus Nijhoff. Maar wat 'Met zoveel woorden' an ders maakt dan vorige litera tuurgeschiedenisboeken wordt natuurlijk gevormd door de aandacht voor schrijvers na 1940. En in dit laatste hoofd stuk spelen de keuzes van de samenstellers een belangrijke rol. Vraagtekens Zo kunnen vraagtekens gezet worden bij de gedichten van bijvoorbeeld Jules Deelder, Bart Chabot en Diana Ozon, die een plaats in de bloemle zing hebben gekregen. Want laten we eerlijk zijn: deze au teurs spelen niet een vooraan staande rol binnen de heden daagse literatuur. Maar daar staat tegenover dat hun werk populair kan zijn bij middelba re scholieren, eerder dan dat van 'moeilijke' schrijvers als bijvoorbeeld Jeroen Brouwers of Gerrit Krol. Nu hebben gelukkig veel au teurs die in de bloemlezing niet zijn genoemd, wél een plaats gekregen in het deel ove;- de literatuurgeschiede nis. Bovendien zijn de schrij vers in aparte hoofdstukken en paragrafen, zoals 'Anekdo tisch proza' of 'Academisch proza', bijeen gebracht. Een nadeel is misschien dat Lub berts en Visser te veel namen binnen een te beperkte ruimte hebben opgenomen, zodat hierdoor 'Met zoveel woorden' op sommige momenten aan doet als een lijst met incomple te bibliografishe gegevens. Zo wordt over Geerten Meij- sing vermeld dat hij onder het pseudoniem Joyce Co de ro man 'Erwin' publiceerde, waarmee wordt gesuggereerd dat dit boek het enige was dat hij onder deze naam heeft ge schreven. En dat is niet waar: Meijsing publiceerde onder het pseudoniem Joyce Co ook nog 'Michael van Mander', 'Erwin's echo', 'Cecilia', 'Werk- brieven' en 'Venetiaanse brie ven'. Maar goed, het is natuur lijk al heel mooi als werk van bijvoorbeeld Gerrit Krol, Geer ten Meijsing, Willem Brakman en Jeroen Brouwers onder de aandacht van scholieren wordt gebracht, hoe minimaal dat misschien ook gebeurt. 'Met zoveel woorden' is hierdoor een zeer geschikt werk in twee delen voor leraren en leerlin gen van middelbare scholen, omdat het juist aan veel min der bekende auteurs toch eni ge aandacht heeft geschonken. Wat rest is de taak voor de scholieren om de eventuele leeshonger te stillen. Max Velthuijs: 'Dierenfabels'. Uitgave Leopold. Prijs 29,90. Harrie Geelen: 'Toen Sjoerd naar de Dierentuin ging...'. Uitgave Van Goor. Prijs '23,50. 'Dromen'. Uitgave Van Reemst. Prijs 17,50. Je betaalt er dertig pieken voor, maar dan heb je ook wat: 'Dierenfabels', een bundel van drie fabels van de hand van de onvolprezen en met twee gou den penselen en een zilveren griffel onderscheiden Max Vel thuijs. De prenteboeken van Vel thuijs zijn inmiddels van een bekendheid die elke recensie overbodig en zelfs wat lach wekkend maakt. De verhalen met de in eenvoud en zeg gingskracht uitmuntende il lustraties zullen zonder twijfel uitgroeien tot klassiekers a la Annie M.G. Schmidt en het is te hopen dat er nog veel van dit werk volgt. Deze eerste bundel (ik hoop dat er meer volgen!) bevat de verhalen 'De Eend en de Vos', 'De Beer en het Var kentje' en 'De Olifant en de Krokodil'. Overigens: voor de echte fans is in de boekhandel ook een poster verkrijgbaar, waarop één van de illustraties vergroot is weergegeven. Geestig Prentenboek 'Toen Sjoerd naar de Dieren tuin ging...' is de titel van een geestig prentenboek van de hand van Harrie Geelen. Het boek is bedoeld als voorlees boek voor de allerkleinsten, die het ongetwijfeld keer op keer willen horen. De kleuren platen zijn in aquarel uitge voerd, waarbij schijnbaar ach teloos doorvloeiers en nat-in- nat werk zijn toegepast. Het geheel heeft daardoor hetzelf de spontane karakter dat ook kindertekeningen kenmerkt. Dromen Op 21 maart vond de „Wereld dag voor kinderen en poëzie" plaats. Voor deze dag wereld een poëziewedstrijd met als thema 'Dromen' uitgeschre ven voor kinderen van azes tot en met twaalf jaar. Dat heeft de Nederlandse letterkunde met meer dan honderdduizend ge dichten verrijkt. De beste van deze gedichten zijn, samen met een groot aantal bijbeho rende illustraties, gebundeld. Deze bundel, die 'Dromen' heet en 167 bladzijden telt, is werkelijk kostelijk. Voor de bepaald niet te hoge prijs haalt men een werkje in huis dat menig (schater)lach en traan tje van ontroering bevat bene vens alle tussenliggende emo ties. Het gedicht waarmee David Dijk uit Zwolle de eerste prijs in de wacht sleepte en dat uit munt in eenvoud èn getuigt van grote zelfbeheersing bij de poeet om zich niet in belletrie uit te putten wil ik u niet ont houden: ik droom over David dat ben ik zelf. Bondiger ken ik ze niet. Id We hadden haar al bijna af geschreven, maar nota bene" NOS-Laat herinnerde ons er aan dat ze nog niet opge brand is. En nog steeds het ietwat verlegen ogende, maar o zo wilskrachtige meisje is, dat een jaar of vier terug de hele wereld verraste met een uniek debuUt-al- bum. In het kielzog van Tra cy Chapman boekte en pas sant een hele rits dames plot seling succes, maar de inte gere wijze waarop Chapman haar politieke statements muzikaal verwoordde was toch een verhaal apart. Met het derde album 'Mat ters Of The Heart' door breekt Tracy Chapman een stilte van drie jaar. Het is de eerste cd, die niet geprodu ceerd werd door David Kers- henbaum. Maar Jimmy Iovi- ne hield het sobere karakter van de eerste twee albums intact. Gedragen door de in getogen bas van Tony Levin, het slagwerk van Manu Kat- che en de speelse toetsen van Roy Bittan droomt Tracy hardop over een betere we reld, waarin liefde en meer begrip de sleutelwoorden zijn. Soms een beetje naëf misschien, maar het past bij de aard van het beestje. De spaarzame bijdragen van de gitaristen Vernon Reid (Li ving Colour) en Mike Camp bell (Tom Petty) zorgen niet echt voor het verwachte vuurwerk, maar staan ook in het teken van de sfeer, die Tracy ontegenzeggelijk weet op te roepen. Pat Mears Tracy Chapman was er mede verantwoordelijk voor dat de singer/songwriters onder de vrouwen het verdiende suc ces tegemoet konden zien. Zo eentje is Pat Mears, vorig jaar bijna wereldberoemd in Nederland dankzij de de- buut-cd 'There Goes The Rainbow'. De opvolger 'Hard Choices' bevat minstens zo veel kwaliteit: opnieuw zingt Texaanse Pat op afwisselend humoristische en aangrij pende wijze over liefde lij den in haar woonplaats Aus tin. Mears maakte eerde dit jaar al indruk met haar deel name aan de singer/songwri- 1 ter-marathon, waar ze sterke bluesrock-stukken als 'Re dy To Pay' en 'Hard Cand van haar nieuwe album te doop hield. Concrete Blonc is de band van de 33-jarij zangeres en bassiste Johne te Napolitano. Haar Pat Smith-achtige zang geeft vierde cd 'Walking In Loi don' iets avontuurlijks, z<c ker na de voorspelbaarhei van de voorganger 'Bloodle ting'. Toch mist dit albui werkelijke diepte, iets wi zich nadrukkelijk manifei teert in saaie, wat dreinerig composities. Het Californ sche Mary's Danish probeeij dat op de tweede cd 'Circa' voorkomen door bizarre tel sten en veel hectische gelu den, waaronder een gedenl waardige versie van Jin ti Hendrix's 'Foxy Lady', ma; uiteindelijk resteert vooré< het idee van een lawaaiige! kloon van de B-52's. Golderel /Carillo staat voor Annie Gol den en Frank Carillo, respec.: tievelijk ex-zangeres va|.' The Shirts en session-git^.: rist, onder meer op de beteifn albums van Peter Frampton-1 Bij toeval kwamen beide )r Newyorkers er achter da|-' hun stemmen een harmof-' nieus geheel vormden. Dat i|V goed te horen op de cd 'Jr Fire In New Town', waaror Golden en Carillo, voornaj-1 melijk begeleid door dr, akoestische gitaar van dr laatste, de sterren van de her mei zingen. 1 Santana i Meestergitarist Carlos SanT tana is met de naar hem veif noemde band al bijna 25 jaah in de weer om latin en roclL te vermengen tot een indrink gend en vurig geluid. D®c sterkste nummers van d^c band dateren weliswaar aL van lang geleden, maar hefe vlammetje in Santana laaifec af en toe weer op. Zeker oo^ op het twintigste album vai. de band, 'Milagro', dat opge,, dragen werd aan de vorijjj jaar overleden rockpromoto 0 Bill Graham en dejazz-trom pettist Miles Davis. Geer toeval, want de spirituele genschappen van dit tweet; zijn ook terug te vinden in di muziek van Santana. Op 'Mij lagro' keert de band te naar haar oude percussievi stijl, met opvallend veel lan ge nummers die bol staar van Carlos' zinderende gij' taarwerk en de melodieuze^ bijdragen van toetsenmar Chester Thompson. - T.— Het zuidelijkste punt van Zuid- Afrika. H fotclsp Erik van Ees: 'De sprekende klok van Windhoek'. Uitgave De Kern, Baarn. Prijs 24,50. Boeken van journalisten die van hun eigen heldendaden verhalen kunnen doorgaans maar het beste met heel veel scepsis gelezen worden. Dik wijls is sprake van overdrij ving, van kijk-eens-hoe-be- langrijk-ik-ben, van een Pietje Bell-sfeer. Toegegeven, dat leidt tot arg waan en tot vooringenomen heid nog voordat één letter is gelezen zodra wéér een bundel van een journalist wordt uitge geven. Daar staat tegenover dat het boek over ruime kwali teit beschikt als het door die argwaan en vooringenomen heid weet heen te breken. Dat was het geval, en al heel snel ook. bij 'De sprekende klok van Windhoek' van Erik van Ees, 'verslaggever in Afri ka' zoals het omslag meldt. Ten overvloede, want wie kent niet zijn gezicht van het tv- scherm bij het verslag doen van de ontwikkelingen in (zui delijk) Afrika? Van Ees is gepokt en gemazeld als verslaggever in het zwarte continent dat hij kent als zijn broekzak. Hij werkt er al vele jaren, voor radio, tv, internatio nale persbureaus, dagbladen en tijdschriften. Zijn bundel is niet gericht op meerdere en glorie van de ik-Van E maar geeft in een groot aan anekdotes, sfeerreportages 'harde' nieuwsverhalen goed inzicht in de problem waarmee een verslaggever maken kan krijgen en hoe die oplost: met humor, slimheid, met bluf, met gelu met- een beetje onderdani heid als het moet, met een g te bek als dat vereist ist m geld. Want corruptie is over en soms helpt het om het ge te laten rollen. En passant schildert Van Ea een prachtig beeld van hl warmste (in alle opzichten) el mysterieuste continent op aal de.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16