LEIDEN OMGEVING gVBV De Sleutels eist lectificatie door ïjocialistiese Partij EidócSoatant 11 Open dag bij 100-jarige cricketvereniging Ajax Alphenaar in de rug gestoken Vrienden Lakenhal nu positief over glazen overkapping Feyenoord- supporters stelen Ajax-jack Jeroen Straathof in schaatskernploeg SAVA gaat met AVR praten over alternatief huisvuil Een cadeau van formaat Marokkanen krijgen hulp van gemeente l> CcidóeCowumt cohe 1 VRIJDAG 1 MEI 1992 Portier bedreigd KATWIJK - Een portier van een bar aan de Tram straat is gistermiddag met een vuurwapen bedreigd. Dm kwart over zeven bena derde een man de portier 'in richtte op een gegeven noment het wapen op hem. Door nog onbekende oor zaak vluchtte de dader. De Surveillancedienst hield de even later aan de hand doorgegeven signale- ït aan. Het gaat om een B5-jarige Katwijker. Over pe motieven van de man ;ast de politie nog in het Huister. OEGSTGEEST - De Oegstgeestse cricketvereniging Ajax, een van de oudste verenigingen in Nederland, be staat 100 jaar. Dit wordt op 3 mei gevierd met een open dag. Het Nederlands dameselftal zal een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de selectie van Ajax. Burgemeester Scheenstra zal zondag te 13.00 uur de wedstrijd openen door het bowlen van de eerste bal. Tevens zal hij een half uur voor de aanvang van de wedstrijd het nieuwe clubhuis van cricketver. openen. De vereniging is gevestigd op het sportcomplex aan de Hofbrouckerlaan waar onder meer de hockey en tennisver. LMHC.en OLTC gevestigd zijn. De Ajax Cricket Club werd in 1892 opgericht en behaalde reeds na vijf jaar de landstitel. De vereniging beschikt op dit moment over vier seniorelftallen, een dameselfta! (vori ge jaar kampioen) en twee jeugdelftallen. 5.95 iNIQUE R0S0 5.2JIDEN De directie 5-2^i WBV De Sleutels eist de Socialistiese Partij 4'7^r beschuldigingen, dat ^yjvochtproblemen in hui- 4.751 in de Merenwijk zijn 3.9ïergerd sinds er een 3.7$uwe dakbedekking is 3-75igebracht, intrekt. De j^Jporatie verlangt bin- 2"gJi een week een rectifi- 2^gjie. Zo niet, dan stapt zij 2.7pr de rechter. 2.75 1.79 woningbouwvereniging jrt aan dat het aanbrengen de nieuwe dakbedekking ïts maar dan ook niets" te ;en heeft met de vochtpro- ïen. De ernstige schim- 'orming in zo'n dertig wo- Eae^gen was te wijten aan het tbreken van een goede ven- itie. Die is nu wel aange- icht, en volgens de corpora- is er geen enkele aanwij- ig dat er nog sprake is van klachten. De nieu- ^Wdakbedekking werd gelegd SpsJhet kader van het groot on- rflrhoud aan de woningen. ""april schreef de Socialistie- partij een brandbrief aan de |oners van de woningen a de Hoeken, Oorden, Plaat- 1 en Zijden, en aan de wo ningcorporatie. Volgens een onderzoek, dat in opdracht van de Stichting Welzijn werd uit gevoerd door het Voorschotens ingenieursbureau Venema, waren de woningen gaan 'zwe ten' sinds de woningbouwver eniging een nieuwe dakbedek king had aangebracht. Die zou moeten helpen tegen lekka ges, die al jaren ernstige schimmelvorming tot gevolg hebben. Omdat de problemen in de ogen van de SP dus niet waren opgelost, adviseerde de partij de bewoners de huurver hoging te weigeren. 'Onzorgvuldig' De woningbouwvereniging heeft dit onderzoeksrapport la ten toetsen door een ander in genieursbureau. Dat is tot de conclusie gekomen dat de Voorschotense collega's de plank volstrekt missloegen: „Zowel de gehanteerde meet gegevens als de berekeningen, de constateringen en de con clusies zijn niet juist". Om volledige zekerheid te krij gen, heeft de corporatie de on derzoeksgegevens eveneens voorgelegd aan het bureau Techniek en Milieu van de Na tionale Woningraad. Ook hier kwam men tot de slotsom dat Venema ernaast zat: „De door Venema geproduceerde bere keningsresultaten komen niet overeen met onze eigen erva- Zusters van Voorzienigheid hebben sinds een week een eigen gedenksteen naast de Victorkerk in ordwijkerhout. Op deze manier'wordt stilgestaan bij de zusters die jarenlang onderwijs en hulpverle- n/fe gaven aan de katholieke bevolking in het dorp. 1 steen is ondergebracht in een ColombaFium. Dit is een soort duiventil, waarin allerlei urnen worden plaatst. De gedenksteen is vijftig centimeter hoog en een meter breed. De steen is gemaakt door jenhouwer Boot. FOTO:-HENKVAN DEN ENDE Katwijker rijdt tegen woning KATWIJK - Een 24-jarige Katwijker is gistermiddag met zijn auto op de Sluisweg tegen een woning gereden. Hij reed rond half vijf op de rijbaan, toen hij de macht over het stuur verloor en tegen de muur van de woning botste. De Kat wijker liep hierbij verwondin gen op en is overgebracht naar het AZL. De auto was zwaar be schadigd, de woning kwam er vrijwel ongeschonden van af. De politie vermoedt dat de man onder invloed reed. ALPHEN Een 28-jarige AJphenaar is gis termiddag met een mes in zijn rug gestoken door een hem bekende man. Rond half 3 werd het slachtoffer op de Wagenmaker door de man benaderd, die zijn trainings broek terug wilde hebben. Vervolgens trok de man een mes en bedreigde de Alphenaar hiermee. Deze vluchtte een portiektrap op, maar de man stak hem op de derde etage met het mes in zijn rug. Het slachtoffer kon op eigen gelegenheid het Rijnoordzieken- huis bereiken, waar de wond werd gehecht. De politie is bekend met de identiteit van de dader. Hij werd niet aangetroffen in zijn wo ning. Pastoraal werkster LEIDEN - De Oostelijke bin nenstad heeft sinds kort een pastoraal werkster in de per soon van mevrouw J. Dij kens. Plet ligt in de bedoeling dat ze zo snel mogelijk in het cen trum zelf gevestigd zal wor den, waarbij gedacht wordt aan de Oosterkerkstraat. Op dit moment zetelt ze nog op de Havikshorst 8, tevens het aanspreekpunt voor een pastoraal werker voor de Slaaghwijk. Dijkens zal bin nenkort kennis met de bewo ners komen maken. ringen. Een overtreklaag aan brengen op een dergelijk dak kan zonder dat er problemen gaan ontstaan". De Socialistiese Partij heeft volgens de directie van De Sleutels verwijtbaar onzorg vuldig gehandeld. „Uw actie heeft ertoe geleid dat de naam en reputatie van onze vereni ging ten onrechte is geschaad, maar bovenal heeft u met deze werkwijze onze bewoners on juist voorgelicht en hen met uw advies op een verkeerd spoor gezet". Binnen een week dient de SP de beschuldigin gen in de Leidse media te recti ficeren, terwijl de huurders van de betreffende woningen ook op de hoogte moeten wor den gesteld van de misstap van de partij. Welzijn Maar de corporatie is ook niet te spreken over de houding van de Stichting Welzijn. De Stichting gaf opdracht tot het onderzoek door Venema zon der De Sleutels daarvoor op de hoogte te stellen of om toe stemming te vragen. Het be stuur van de Stichting heeft inmiddels een verzoek op tafel de betrokken medewerkers tot de orde te roepen. Bovendien moeten er duidelijke gedrags codes worden opgesteld om dit soort incidenten in de toe komst te voorkomen. De overkapping van de Lakenhal. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - De Vereniging Vrienden van de Laken hal staat niet langer afwij zend tegenover de glazen overkapping over het bin nenplein van de Laken hal. Zij acht handhaving van de glazen kap 'wense lijk en verantwoord', op voorwaarde dat de nieuwe vleugel van het museum snel wordt gerealiseerd. Daarmee is eigenlijk het laat ste obstakel voor handhaving van de glazen overkapping, uit de weg geruimd. Slechts wan neer er geen geld zou zijn voor een nieuwe kap - de construc tie is niet goed genoeg voor permanent gebruik - zal deze uiteindelijk moeten worden weggehaald. Het betekent een ommezwaai in het standpunt van de vereniging. Toen mu seumdirecteur J. Bolten het plan bijna een jaar geleden presenteerde, waren de meeste leden er niet over te spreken. Zij vreesden dat het histori sche karakter van de gevel zou worden aangetast door de mo derne constructie, zeker als het glazen dak vanaf de straat te zien zou zijn. De glazen overkapping was in eerste in stantie bedoeld om het grote aantal bezoekers dat werd ver wacht bij de Rembrandt-ten- toonstelling, op te vangen. La ter werd in de gemeenteraad besloten om de kap - bij wijze van voortgezet experiment te laten staan tijdens de the matentoonstelling die parallel loopt aan de Floriade. Nieuwe vleugel De praktijk heeft inmiddels uitgewezen dat de glazen over kapping niet zoveel bewaren oplevert als werd gedacht. „De aanvankelijke vrees voor aan tasting van het monumentale karakter heeft plaatsgemaakt voor waardeing voor de geko zen architectonische oplos sing, die simpel van construc tie is gebleven, het gebouw niet aantast en de aandacht eerder naar de gevel en de ga lerijen trekt dan het zicht daar op belemmert", aldus de vere niging in haar officiële reactie. De klimaatregeling zorgt bo vendien voor betere conserver ing van de sculpturen op de binnenplaats. De vereniging spreekt nu zelfs van kapitaalvernietiging als de glazen overkapping wordt weggehaald. Ook zou de pu blieksfunctie door handhaving van de kap blijvend worden verbeterd. Onder de kap heb ben de museumwinkel, een museumcafé en de garderobe een plaats gevonden, zodat de hal van het museum volledig kan worden ingericht voor de kunstwerken. Daarmee wordt het ruimtegebrek van het mu seum voor een klein deel ver licht. Een definitievere oplossing zien de Vrienden echter in de bouw van een nieuwe vleugel voor het museum, die is ge pland aan de zijde van de Lam mermarkt. Daarbij zou ook de entree worden verplaatst. De vereniging dringt er daarom bij college en raad op aan dat er 'ten spoedigste' geld be schikbaar wordt gesteld voor de nieuwbouw. De afgelopen maanden heeft cultuurwethouder Koek bij verschillende gelegenheden haar steun voor de overkap ping niet onder stoelen of ban ken gestoken. Ook de politieke partijen in de gemeenteraad verhulden niet dat zij de in ventieve oplossing van mu seumdirecteur Bolten het liefste wilden laten staan. Bol ten heeft echter altijd betoogd dat de constructie zoals die nu is opgebouwd, volstrekt onge schikt is voor permanent ge bruik. Voor een nieuwe over kapping zal de gemeenteraad opnieuw geld moeten uittrek ken. ZOETERWOUDE - Je- WASSENAAR - Vijf Rot- raathof uit Zoeter" terdamse Feyenoord-sup- porters hebben gister avond op de Oostdorper- weg een Ajax-jack van een 18-jarige Wassenaarder gestolen. De Rotterdammers, met Feye- noord-petjes en sjaaltjes, de den dit onder bedreiging met een mes. De Wassenaarder werd gestoken met dit mes, maar liep geen verwondingen op. De politie heeft de vijf, van 18 en 19 jaar, opgepakt. Twee van hen zitten nog vast. Het jack is nog niet teruggevon den. maakt in het ko mende schaatsseizoen deel uit van de kernploeg. Deze week kreeg de 19-jarige schaatser, die in februari we reldkampioen bij de junioren werd. bericht dat hij op grond van zijn uitstekende prestaties als junior is toegelaten tot de kernploeg. Het afgelopen seizoen maakte Straathof een enorme progres sie door. Hij verpulverde al zijn persoonlijke records en maakte met name faam op de 1500 meter die hij in een per soonlijke toptijd van 1.56.76 af legde. Zijn grootste succes boekte hij in Warschau tijdens het WK junioren. Na het win nen van de 1500 en 3000 meter pakte hij de wereldtitel. Bij de nationale titelstrijd moest hij de eerste plaats met gering verschil toestaan aan Jakko Jan Leeuwangh. De kernploeg van zes rijders zal bestaan uit Europees kam pioen Falko Zandstra (Heeren veen). Olympisch kampioen Bart Veldkamp (Den Haag), Rintje Ritsma (Lemmer), Tho mas Bos (Den Haag), Aijan Schreuder (Den lip) en Jeroen Straathof (Zoeterwoude). Zo als bekend hebben Leo Visser en Ben van der Burg hun schaatsloopbaan beëindigd. Inklimming in woning ALPHEN Bij een inklim ming in een woning aan de Bartokhof hebben onbeken den gistermiddag ruim 260 gulden en sieraden meegeno men. De daders zijn tussen half 3 en half 4 binnengeko men door een openstaand raam. Van de daders ontbreekt elk spoor. RIJSWIJK - De voorbe reidingen voor een vuil verbrander op Ypenburg gaan door. Desnoods wordt Leidschen- dam via de rechter medewer king afgedwongen. Daarnaast beginnen besprekingen met afvalverwijdering Rijnmond (AVR) over alternatieven voor het huisvuil in de regio. Dat heeft een meerderheid (be staande uit Den Haag, Leiden en Zoetermeer) van de 35 be trokken gemeenten in het SAVA-bestuur (samenwer kingsverband afvalverwijde ring) besloten. Van het alge meen bestuur stemden alleen Rijswijk, Leidschendam en en kele kleine gemeenten zoals Zoeterwoude tegen. Behalve het doorzetten van de voorbereidingen voor een geïntegreerde afvalverwer kingsinstallatie (GAVI) op Ypenburg volgt het SAVA deels de aanbevelingen van het rapport Berenschot. Daar in staat niet alleen dat er ge stopt moet worden met de GAVI - er zijn genoeg alterna tieven - maar ook dat gespro ken moet worden met de Rot terdamse AVR en Gevudo in Dordrecht. Tevens pleit Beren schot voor openhouden van de Haagse vuilverbrandingsin stallatie (WI) totdat definitie ve, alternatieve bestemmin gen voor het huishoudelijk af val zijn gevonden. De WI aan de Gaslaan moet dan wel aan de nieuwste milieunormen van het rijk worden aangepast; dat kan door plaatsing van een rookgasreiniger (superfilter) van zo'n 200 miljoen. Over deze laatste optie is ech ter in Den Haag grote op schudding ontstaan. Een raadsvoorstel om te investeren en daarvoor de afvalheffïng ex treem te verhogen is aange houden. Op z'n vroegst in juni komt het college van burge meester en wethouders met een besluit over het wel of niet openhouden van de WI. Het college wil meer bedenktijd en wachten op uitsluitsel van een ingeschakeld accountantsbu reau, KPMG. Dit rekent alle al ternatieven voor verwerking van het Haagse afval door. Ook de variant die door de provin cie Zuid-Holland is aangedra gen. Gedeputeerde Staten (GS) zeggen dat sluiting van de WI in 1993 mogelijk en net zo duur is als investeren en open houden. Volgens milieugede puteerde H. van der Vlist heeft de Haagse wethouder Vlaande ren (met een ander pet SAVA- voorzitter) al garanties gekre gen voor het elders verwerken van het afval. Overigens is de kans dat er ooit nog een GAVI op Ypen burg komt zeer klein gewor den. Overeenkomstig het ad vies van het dagelijks bestuur van het SAVA wordt nu op nieuw overleg-, bedenk- en studietijd ingelast. De reden voor het uitstel is onder meer dat niemand weet hoe het afvalaanbod en verwerkings mogelijkheden er over pakweg tien jaar uitzien. De prognoses daarvoor lopen te ver uiteen, concludeert het dagelijks be stuur van het SAVA. Het wach ten is dus op het inzicht en be sluiten van minister Alders. parte stichting or opvang «ielzoekers J1GSTGEEST - De ge- ?ente Oegstgeest gaat Ji aparte Stichting op- ihteri voor de opvang n asielzoekers. t om de opvang zelfstandig kunnen regelen. Tot nu toe _is de Stichting Vluchtelin- =|nwerk Leiden/Oegstgeest -*VN) verantwoordelijk voor opvang, maar de Stichting in het werk niet meer aan en jeft wethouder A. Kohlbeck •aagd in te grijpen. De we Stichting werkt even- s met vrijwilligers die voor J opvang moeten zorgen. De r H. Slootbeek van de WN I overigens nog wel optreden 1 coördinator van de nieuwe Achting. Op donderdag 14 zulen vrijwilligers worden IWorven tijdens een informa- |-bijeenkomst in het ge- ntehuis. ALPHEN Marokkanen, maar ook andere allochto ne groeperingen, kunnen hulp van de gemeente Al phen op het gebied van werkgelegenheid, onder wijs en cultuur tegemoet zien. Dat blijkt uit de stra tegische notitie „Marok kanen in Alphen aan den Rijn", die deze week door burgemeester Paats en wethouder Brussen ge presenteerd werd. Volgens de burgemeester heb ben Marokkanen, meer dan andere allochtone groepen problemen met de integratie in de Nederlandse en dus ook Al- phense samenleving. Integratie biedt evenwel de beste garantie voor individue le ontplooiing van de allochto ne medeburgers. Bij integratie denkt men in dit geval aan ge lijkwaardige deelname in de belangrijkste maatschappelij ke sectoren en instellingen. Dat kan bereikt worden door maatregelen te treffen op het gebied van arbeid, onderwijs en cultuur. Volgens de samen stellers van de notitie zorgt een effectief beleid op deze ge bieden voor een minder drin gende noodzaak van maatre gelen op het gebied van huis vesting, justitie, gezondheids zorg en welzijn. Zowel Marok kanen als andere allochtone groeperingen hebben belang bij arbeid en inkomen omdat deze in belangrijke mate de weerbaarheid en het zelfstan dig functioneren verhogen. Hoewel er al een aantal alge mene voorzieningen op dit ge bied iji de gemeente zijn, is het nodig aanvullende maatrege len te nemen zodat de achter standen weggewerkt worden. Volgens wethouder Brussen moet daarbij de eigen identi teit van de Marokkanen niet uit het oog verloren worden. De Marokkanen moeten kun nen blijven werken aan de ver steviging van de eigen cultuur en deze aan de jongere genera ties door kunnen geven. Met dit gegeven hoopt de gemeen te dat de angst van de oudere Marokkanen voor het verlies van hun eigen identiteit wordt weggenomen. Het hoeft niet zo te zijn dat de jongere generatie moet kiezen tussen hun Ma rokkaanse achtergrond of hun Nederlandse omgeving. Op het gebied van onderwijs wil de gemeente extra aan dacht voor de heel jonge Ma rokkaanse kinderen. Dit in de vorm van een project spelvoor lichting voor de peuters. De kinderen vanaf vier jaar krij gen een speciale opstapcursus voor het basisonderwijs terwijl ook gewerkt wordt aan een ïn- tenviese aanpak voor de nieuwkomers uit Marokko. De gemeente hoopt met medewer king van de bedrijven meer Marokkanen aan het werk te helpen. De bedrijven wordt ge vraagd een percentage van het aantal arbeidsplaatsen te re serveren voor Marokkanen. Om het de Marokkanen mak kelijker te maken vragen te stellen wil Alphen een loket maken waar deze medebur gers terecht kunnen voor alle voorzieningen zoals arbeids bureau, de sociale dienst en andere gemeentelijke instel lingen. De gemeenteraad zal na een inspraakronden in juni beslis sen of men met de notitie en de daarin voorgesteld aanpak ten behoeve van Marokkanen en andere allochtone groeperin gen akkoord kan gaan. Man ramt fietsen LEIDEN - Een 22-jarige Lei- denaar heeft gisteravond op de Lammermarkt met een auto twintig geparkeerde fietsen geramd. De man, die enkele biertjes had gedronken, had geen rijbewijs en had de auto geleend. Toen de man een brandende sigarettenpeuk uit zijn mond liet vallen, keek hij naar beneden om de peuk op te rapen. Hierdoor raakte hij het zicht op de weg kwijt en raakte van de weg. Na de fietsen te hebben geramd, kwam hij tot stilstand tegen een pand aan de Lammermarkt. De auto is totaal vernield. Fietser geschept LEIDEN, - Eeh 55-jarige fiets- ter uit Eelde is gistermiddag op de Plesmanlaan geschept door de auto van een 24-jarige Warmonder. De man had het rode licht genegeerd en reed waarschijnlijk te hard. De vrouw liep een gebroken tand en schaafWonden op. De voor- I ruit van de auto is vernield. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk v verwelkomd: deze 1 krijgt de krant de eerste twee weken gratis. -TV Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: G maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 G kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Postcode/plaats: _i ■1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11