LEIDEN .oeihard Bewonersraad De Sleutels blijft overhoop liggen met corporatiebestuur EWR legt gesprekken met Gouda even stil CddócSouocwit Reconstructie van Bosrode-moord levert niets op 'Ineens hoorde ik een plons' Goed op tijd ^klócSouaatit Kat ongewenst gecastreerd Alphenaar dubbel gepakt Meisje (8) gebeten Ëlisabeth- Sasthuishof ïist spullen twm duinrell Man slachtoffer van beroving Pancras-Oost houdt grootse reünie DONDERDAG 30 APRIL 1992 9 Procedure tegen slopen si woningen aan Pesthuislaan LEIDEN De Club van Boze Buurt verenigingen gaat een procedure bij de Raad van State aanspannen tegen het *1 plan om twee woningen aan de Pest- o huislaan te slopen. De woningen moeten wijken voor de nieuwbouw van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum, dat nu nog is gevestigd in het Pesthuis. De bewoners is een vervan gende woning aangeboden aan de Bey- L erincklaan, maar zij zijn hiermee niet tevreden. Hun advocaat heeft tot nu toe geprobeerd de historische wonin gen te redden, zonder echter het ge wenste resultaat. LEIDEN - Een beetje vreemd heeft een bewoner van de Vlier vlinder opgekeken toen hij zijn cyperse kater terugkreeg. Het dier was drie dagen vermist en bleek bij aankomst te zijn gecas treerd. In de eerste week van april had de eigenaar al een ano nieme brief gekregen waarin werd gedreigd dat zijn dier van zijn mannelijkheid zou worden ontdaan, omdat het al verschil lende dieren in de nabijgelegen dierenweide had doodgebeten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 48^arige Alphenaar is vannacht twee keer aangehouden wegens het rijden onder invloed. Om kwart over twaalf werd hij aange houden op de Prins Bernardkade. Hij werd overgebracht naar het bureau, waai hij na een proces verbaal naar huis gestuurd werd. Rond drie uur werd de man weer aan getroffen op de weg, nu in een andere wagen. Op het bureau kreeg hij nogmaals een proces verbaal. De man mocht verder lo pen naar huis. ALPHEN .AAN DEN RIJN - Een 8-jarig meisje uit AJphen aan de Rijn is gis termiddag in haar been ge beten door een Dober- mann Pincher. Ze liep in de buurt van de kinder boerderij in het Zegers- lootgebied, toen de hond op haar af kwam rennen. Hij was ontsnapt uit een geparkeerde auto, waar hij met een andere Dober- mann vast zat. Leiden beticht van 'struisvogelpolitiek' LEIDEN - De Vereniging Leefbaar Leiden beticht de gemeente van struisvogelpolitiek op het gebied van de autoluwe binnenstad. De toegankelijkheid van de bin nenstad drastisch beperken terwijl wel het wonen in diezelfde binnenstad wordt gestimullerd. staan haaks op elkaar. Volgens Leefbaar Leiden is het autoluwe en autovrije gebied in zijn huidige vorm al groot genoeg. De oplossing wordt meer gezocht in het omleiden van het doorgaande verkeer uit de binnenstad. De Bree- straat gaan ook heel wat aangenamer worden als het busverkeer in de Breestraat wordt vervangen door pen deldiensten, terwijl ook andere vormen van openbaar vervoer en van taxivervoer een kans moeten krijgen. Wat dat betreft wordt Leefbaar Leiden op haar wenken bediend: zowel in de projectnota autoluwe binnenstad als in de discussienota voor het Structuurplan worden deze suggesties gedaan. Dag van de muziek in Muziekhuis MI23 LEIDEN - Het nieuwe in strumentarium van de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten wordt vrijdag feestelijk in gebruik genomen. Het LVP kon met behulp van subsidies van het Anjerfonds en de Stichting zomerpostzegels nieue gitaarversterkers, bas- versterkers, slagwerk en zan ginstallaties aanschaffen. De oefenruimtes compleet met nieuwe backline zijn te-zien en te bespelen op de Dag van de Muziek, die zaterdag 23 mei wordt georganiseerd. r/nig EN HAAG/LEIDEN - et Leidse verpleeghuis Elisabeth Gasthuishof ofol zo snel mogelijk een :o eldkistje, bankbeschei- en en notulen van verga- °eringen terug van een 1-jarige ex-werknemer ie 3,5 jaar lang secretaris de ondernemingsraad penningmeester van personeelvereniging isteren diende een kort ge- ng voor de president van de aagse rechtbank, dat was ingespannen door de OR en personeelsvereniging, e man zou de spullen uit raak hebben achtergehou- ?n, omdat hij naast zijn werk s ziekenverzorger geen bij- lantje als receptionist kreeg, dvocaat mr. A. van der luijm, namens het verpleeg- lis, opperde gisteren de sug- :stie dat de ex-collega er met bankrekening van de perso- ïelsvereniging vandoor is. p die rekening moet onge- er 8000 gulden staan. „Wij ïbben de indruk dat het fi- tncieel niet kosjer is", aldus in der Pluijm. algens personeelsleden van :t verpleeghuis zou de man al ^schillende malen om ophel- ring zijn gevraagd. Hij zou ;n echter steeds aan het lijn- houden. „Ik zal jullie eens nk dwarszitten", zou hij ge- gd hebben. last de bankafschriften en tt geldkistje zou de ex-werk- ïmer ook de notulen van de it-vergaderingen in zijn bezit bben. „U begrijpt dat er heel it mensen zijn gedupeerd", toogde advocaat Van der uijm. „Als er uitgaven ge- an moeten worden, moet het stuur van het tehuis steeds orschieten." der Pluijm eiste een Pangsom van 250 gulden per g als de gedaagde nog langer ïigert de spullen terug te ge il. Vice-president mr. J. Hol- >p twijfelde echter aan de zin n zo'n dwangmiddel. „Als i toch niet van plan is om die ngen terug te geven, heeft t geen nut." Van der Pluijm and er desondanks op. „Hij oet toch voelen dat het me ns is." uitspraak volgt op 8 mei. (ADVERTENTIE) Jas Splash. Nieuw en niet voor softies! AHnlitianark lét 01751-40360 EIDEN De Bewoners- lad van woningbouwver- niging De Sleutels blijft n et oneens met het be- iv ;uur van de corporatie. vi et bestuur is onvoldoen- ne ingegaan op hun grie- -b en, die op een rijtje zijn S' ezet in het Klachten- 'oek, en blijft alle funda- ïentele kritiek conse- ,t uent negeren, is het ver- ijt. esondanks gaat de Bewo- irsraad akkoord met de in- 11 elling van een onafhankelij- 'e e commissie die het conflict 'e issen leden en bestuur moet iderzoeken. Dat voorstel '%rd door het bestuur gedaan ei adat de Bewonersraad was sfcgstapt en het Klachtenboek was gedeponeerd. „Het zou echter verkeerd zijn om deze instemming te beschouwen als een hartelijke tegemoetko ming jegens bestuur en werk apparaat. Daarvoor zijn de ver houdingen wat ons betreft te veel verstoord", schrijven de bewoners. Uit de brief valt ove rigens op te maken dat ook binnen de Bewonersraad ver deeldheid heerst over hoe moest worden gereageerd op het voorstel van het bestuur voor instelling van een 'com missie van wijzen'. De bewoners eisen wel dat de commissie dan ook werkelijk onafhankelijk is: de vertegen woordiger van de woning bouwvereniging mag geen lid zijn van het bestuur of van het werkapparaat. Tegelijkertijd stellen de leden dat de Bewo nersraad niet automatisch haar werkzaamheden hervat als de commissie uitspraak heeft gedaan. „Natuurlijk be schouwen wij de uitspraken als hoogst belangrijk en maat gevend. Iets anders is of die uitspraken, vertaald in aanbe velingen, voor de bewoners raad (of sommige commissies) voldoende perspectief bieden om de draad weer op te pak ken". Geloofwaardigheid Voordat echter aan welk over leg dan ook wordt begonnen, eisen de bewoners de excuses van het bestuur omdat het en kele bewonerscommissies in diskrediet heeft gebracht. In het Klachtenboek hebben alle bewonerscommissies kritiek 'geuit op het optreden van be stuur en werkapparaat. Het be stuur reageerde hierop met de opmerking dat een aantal com missies de Stevenshof, Tuinstadwijk en Muziek- buurt geen enkel recht van spreken had omdat zij nog te kort bestonden of de gang van zaken in hun wijk anders was dan elders. „Kennelijk wordt hier doelbewust getracht om bewonersvertegenwoordigers tegen elkaar op te zetten". Voordat de onderzoekscom missie wordt geïnstalleerd, moet eerst duidelijkheid wor den verkregen in deze zaak. „Het gaat hier niet om een 'ge woon' meningsverschil, maar om een zaak die rechtstreeks betrekking heeft op de integri teit van een aantal bewoners commissies en de geloofwaar digheid van de bewonersraad als geheel". Prominent ontbijt Zo'n 75 genodigden lieten zich het ontbijt in de Leidse openbare bibliotheek gistermorgen goed smaken. Weliswaar een vreemde plaats voor een ontbijt, maar het diende dan ook een goed doel: alleen tegen be taling van honderd gulden mocht men aanzitten aan de luxe ontbijttafel Van de opbrengst wordt de col lectie groot-letterboeken uitgebreid, zodat ook mensen die moeite hebben met het lezen van de kleine lettertjes een grotere keuze hebben aan literatuur en lectuur Het evenement was georganiseerd in het kader van het honderdjarig bestaan van de Openbare Bibliotheek. Utrecht was een eeuw geleden de eer ste stad waar een openbare leeszaal werd geopend Overigens is Utrecht ook één van de eerste steden, waar leengeld per boek werd ingevoerd, een idee dat ook de Leidse bibliotheek overweegt in te voeren FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een 31-jarige man uit Leiden is gisteravond rond acht uur beroofd van 950 gul den, zijn kam, zijn shag en een kwart gram heroïne. De man liep in de Zandstraat toen hy werd aangesproken door een donkere man. die vroeg of hij wat 'spul' wilde kopen. Daar had de man wel oren naar en kocht voor 35 gulden een kwart gram heroïne. Ook op de daaropvolgende vraag of hij in teresse had in cocaïne, beant woordde hij bevestigend. In plaats echter van cocaïne, kreeg hij een vuurwapen tegen zijn hoofd geplaatst. De dader liep, na zijn slachtoffer van zijn bezittingen te hebben be roofd, samen met een andere man weg. Vishandel bestolen LEIDEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is uit de Montgomerystraat een aan hangwagen gestolen, een witte éénasser met blauwe opdruk. De aanhanger behoorde toe aan Vishandel De Kreeft. De dief ging er vandoor met acht emmers haring, negentig kilo heekfilet en vijf blikken olie. Lintjesregen De traditionele lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag heeft dit jaar twintig onderscheidingen opgeleverd voor Leidse burgers. Een aantal van de onderscheiden personen kreeg gistermorgen de ver sierselen opgespeld door burgemeester Goekoop. Op de foto: bovenste rij. v.l.n.r.: oud-hoogleraar prof. dr J. Spierdijk (ridder in de orde van de Nederlandse leeuw), hoogleraar prof. dr. P Klein (idem), oud graficus A. Boezaard (eremedaille in zilver), universiteitssecretaris dr D Os (officier in de orde van Oranje Nassau), burgemeester Goekoop, kantonrechter mr H. Morshuis (officier in de orde van Oranje Nassau), kermis-exploitant A. Goeman (eremedaille in goud). Onderste rij v.l.n.r.: hoogleraar prof. dr. G. Posthu mus Meyjes (ridder in de orde van de Nederlandse leeuw), universitair docent drs. M. van Leeuwen Boomkamp-Oppenhuis de Jong (officier in de orde van Oranje Nassau), oud-medewerker Rijksherbari um J. Bekooij (eremedaille in zilver), pro-secretaris faculteit der Godgeleerdheid G. Muller, (ridder in de orde van Oranje Nassau), oud-docente chemie dr. C. Habraken (officier in de orde van Oranje Nassau), oud-vakbondsman E. d'Haan (eremedaille in goud). FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN - Vijf jaar geleden werd het buurtcomité Pancras- Oost omgezet in een buurtver eniging, en in hetzelfde jaar opende buurthuis De Pancrat zijn deuren. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt in de wek van 11 tot en met 17 mei feest gevierd in de wijk. Op maandag 11 mei is er in het buurthuis van 16.00-18.00 een receptie, die de feestelijkhe den inluidt. Woensdag wordt een kinderfeest gegeven, van 13.00-16.00, met de acrobaten Gé en Spierd, luchtkussen en diverse spelen. Voor de oude ren in de wijk wordt donder dag een film-koffieochtend ge houden, waarbij een originele Leidse film wordt vertoond. De feestweek vindt een hoogte punt in een groots feest op vrij dagavond, waarbij Leidse Kees en het Duo Charisma - zanger is Ron van Tol zullen optre den. Een bingo op zondagmid dag van 13.30-17.00 uur sluit de festiviteiten af. Op woensdag 13 mei wordt een buurtavond gehouden voor alle bewoners en voormalige bewoners van Pancras-Oost. Hierbij zal een film worden gepresenteerd, die terugblikt op de wijk in de zware stadsvernieuwingsjaren vanaf 1979. Ook wordt bij deze gelegenheid een brochure uit gebracht over de geschiedenis van de buurtorganisatie en het buurtbeheer. door MONIQUE R0S0 LEIDEN De onderhan delingen tussen de EWR en de WZHO (Watervoor ziening Zuid Holland Oost) in Gouda zijn tijde lijk in de ijskast gezet. Dat is gebeurd ondanks een goede start van de ge sprekken vorig jaar, die hadden moeten uitmon den in een contract waarin de taken op het gebied van de watervoorziening werden verdeeld. De EWR heeft de gesprekken stilgelegd in afwachting van de resultaten van onderzoek naar de samenwerkingsmoge lijkheden in de regio Den Haag. Op dit moment zijn twee organisatieadviesbureaus daar bezig met onderzoeken naar samenwerking. In opdracht van het GEB Zuid-Holland West (gemeentelijk energiebe drijf) wordt bekeken of het Haags energiebedrijf kan sa mengaan met het duinwater bedrijf DZH. Tegelijkertijd heeft de EWR het onderzoek geïnitieerd voor samenwer king met het GEB in Den Haag. Om de ontwikkelingen niet geheel door elkaar te laten lopen, heeft de EWR besloten zich voorlopig alleen op het ge bied ten zuidwesten van Lei den te concentreren. EWR-di- recteur J. Haijkens: „Het over leg met WZHO is even in de wachtstand gezet in afwach ting van de ontwikkelingen aan de westkant van ons ge bied". Conglomeraat De Haagse gemeenteraad heeft al te kennen gegeven dat zy niet afwijzend staat tegen over een samengaan tussen de energiebedrijven in Leiden en Den Haag. EWR-directeur J. Haijkens wil nog verder gaan door tegelijkertijd aansluiting te zoeken met het duinwater- bedrijf. Op grond van een Kroonuitspraak werd de EWR al gedwongen de waterproduk- tie af te staan aan het DZH. Voor 1 januari 1993 had er een zogeheten 'service-overeen komst' met de Haagse water- producent moeten worden ge tekend. Daarin bleef EWR wel verantwoordelijk voor de wa terdistributie, maar niet voor de waterproduktie. Haijkens is er inmiddels van overtuigd ge raakt dat het daar niet bij moet blijven. „We moeten er niet op uitkomen dat 'energie' tegen 'water' concurreert, maar dat 'energie' straks met 'water' sa menwerkt". Hij hoopt dan ook te kunnen aansluiten als de Haagse bedrijven onderling overeenstemming hebben be reikt. Pas dan zal ook het over leg met de WZHO in Gouda weer in beeld komen. De vorming van één groot nutsbedrijf voor Zuid-Holland Midden is waar de directeur van het pas drie jaar jonge be drijf op wil uitkomen. De ver kennende gesprekken op het gebied van samenwerking mo gen zich daarom in zijn ogen niet beperken tot de grote be drijven. Ook de energie- en wa tervoorziening Leidschendam. die Leidschendam en Rijswijk bedient, moet bij de bespre kingen worden betrokken. Als de ontwikkelingen bij nutsbe drijven in de regio's Dor drecht, Delfland en Midden- Holland tot rust zijn gekomen, moeten ook zij worden opge nomen in wat uiteindelijk moet resulteren in een conglo meraat van nutsvoorzienin gen. LEIDEN - De reconstructie gistermiddag aan de Bosrode van de doodslag op Willem Cornelisse heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Gisteren even na drie uur to gen de 29-jarige verdachte, zijn advocaat, de rechter-commis- saris, de officier van justitie en een aantal politieagenten naar de plek waar de 35-jarige Lei- denaar Willem Cornelisse in de nacht van 11 op 12 oktober werd neergestoken. Aan de hand van de verklaringen die de verdachte bij de rechter commissaris heeft afgelegd, is nagegaan hoe de steekpartij zich heeft afgespeeld. De ver dachte reed op zijn fiets de route Willem de Zwijgerlaan- Gooimeerlaan in de richting van de Merenwijk. Vlak voor het fietsersbruggetje naar de Bosrode werd hij op de brom fiets ingehaald door Cornelis se. Er ontstond een woorden wisseling over het rijgedrag en het tweetal is al twistend door gereden. Vlak na de brug werd de verdachte gedwongen te stoppen, waarna een vechtpar tij ontstond. De man werd ge slagen en geschopt door de fu rieuze Cornelisse. Uiteindelijk voelde het slachtoffer zich zo bedreigd, dat hij een knipmes trok en Cornelisse neerstak. Geschrokken van zijn eigen daad, nam de verdachte de be nen. Het slachtoffer wist zich nog een honderd meter voort te slepen voordat hij in een voortuin van één van de wo ningen overleed. Het is echter nog steeds niet duidelijk hoe de bromfiets van het slachtoffer en de fiets van de verdachte honderd meter van de plek waar de steekpartij plaatsvond, terecht zijn geko men. De verdachte zit nog steeds in voorarrest. De rechtbank zal moeten beslissen of de man in vrijheid wordt gesteld voordat hij moet voorkomen. LEIDEN - Een 70-jarige vrouw is gisteren met haar auto in de Oude Rijn gereden. Dit gebeurde toen ze bij het in parkeren op de Kaasmarkt een verkeerde manoeuvre maakte De vrouw kon niet zwemmen, maar door toedoen van de 20- jarige Leidse Paula Portegies is zij weer op de kant geholpen. De vrouw is ernstig geschrok ken en werd later onwel. Ze is met hartklachten naar het AZL overgebracht, maar maakt het inmiddels weer goed. „Ik hoorde achter mij een plons", zegt Paula. „Ik zag de auto in het water en de vrouw riep door het raam dat ze niet kon zwemmen. Toen trok ik snel mijn schoenen, horloge en jas uit en sprong in het water. Daarna heb ik de auto naar de kant geduwd". Haar zus Helè- ne belde ondertussen bij om wonenden aan voor hulp. Die trokken de vrouw door het au toraam de kade op. Eenmaal op de kade werd de redster ondervraagd door een verslaggever van Radio West. aangezien de studio aan de Oude Rijn ligt. Ze had het in middels flink koud gekregen en daarom vielen de zorgen van eerste hulp dienst haar ten deel. Ook al omdat werd ge vreesd dat ze vuil Rijnwater had ingeslikt. De auto, een Su zuki, is door de politie het wa ter uitgetakeld. Paula werd la ter voor haar redding beloond met een bloemetje van de poli tie. Paula Portegies wijst naar de plaats waar ze eerder een 70-jarige vrouw het leven redde FOTO: WIM VAN NOORT Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt V. van u na het opgou-n mm\ \u* van een nieuwe abonnee. j^v\ V Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. gX1 N- J- I Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: iCI maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 G kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: i Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de 1 Leidse Courant, antwoordnummer 99H. 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9