De miljardair die president wil zijn DAIHATSU Vorstelijk aanbod! Justitie dreigt stakende Luikse politie met gevangenisstraf IK BRENG DE J KRANT ROND OP MT ZELFVERDIENDE FIETS. ËiidócCoivumt BUITENLAND VS liggen dwars bij overleg broeikas- 1 effect I DONDERDAG 30 APRIL 1992 Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - Op de boulevard de la Sau- venière in Luik wordt dezer dagen met enige regelmaat een rood stoplicht gene geerd. Er is in de verste verte toch geen politieman te bekennen. De Luikse 'flics' zijn in hongerstaking. Eenderde van het korps is daardoor al ziek thuis Enkele tientallen werkwilligen en politie-officie- ren doen het meest noodzakelijke werk. De vakbonden zijn vastbesloten voorlopig door te staken tot hun looneisen zfjn inge willigd. De politieman in Luik verdient netto ongeveer vijfhonderd gulden min der dan zijn collega elders in België. Dat is een gevolg van het saneringsplan dat de stad Luik in 1983 opgedrongen kreeg toen de financiële huishouding voor de zoveel ste maal ontspoorde. In het gemeentehuis van Luik wachten de actieleiders Eugène Mattheis en Freddy De Barsy op het overleg met burgemees ter Schlitz. De eerste is politie-inspecteur en voorzitter van de liberale vakbond. De Barsy is een Luikse motoragent. Hij verte genwoordigt de onafhankelijke politie bond. Het Spartaanse stakingsmiddel, een hongerstaking, lijkt voorlopig alleen het humeur van de actieleiders negatief te hebben beïnvloed. Er kan geen lachje af Van de 746 politiemensen in Luik staat 95 procent achter de acties, beweert De Bar sy. Als motoragent is hij twee keer de dupe van de bezuinigingen. Niet alleen heeft hij loon ingeleverd, maar moet nu ook zijn le ren motorpak zelf betalen. Ontslag De Luikse politie is onderbemand en slecht gemotiveerd, zegt de liberale vak bondsman Mattheis. Vacatures worden niet meer ingevuld, waardoor politiemen sen extra diensten moeten draaien waar ze dan vervolgens niet of nauwelijks voor worden vergoed. Voor een nachtdienst strijkt de Luikse agent een vergoeding van 2,50 per uur op. Geen wonder dat jonge agenten ontslag nemen of yerhuizen naar beter betalende politiekorpsen in de omgeving. Vlak over de Maas ligt het hoofdbureau van de Luikse politie. Binnen ziet het er somber en zelfs een beetje obscuur uit. De muren zijn afgebladderd. Aan de balie staat een van de weinige werkwillige poli tieagenten, een man met dikke wallen on der de ogen. Ze verraden de uren over werk die hij noodgedwongen moet doen nu zijn collega's met een hongerige maag op bed liggen. „Nee, we kunnen u niets zeggen over de acties. Gaat u maar naar het gemeentehuis", luidt zijn wijze raad Het verkeer in Luik rijdt nog. al staat het in die smalle straten in het centrum ook vaak stil. Zo af en toe hoor je een sirene en piepende banden. De rijkswacht in hun snelle Golf GTI's neemt de politietaken zo goed en kwaad als mogelijk waar. Op het gemeentehuis is het wachten nog steeds op burgemeester Schlitz, die misschien verlossend nieuws heeft voor Mattheis en De Barsy. Een dikbuikige heer met rood aangelopen gezicht schrijdt de kamer bin nen. Het blijkt de burgemeester. „Is er geld, komt er geld", vraagt de verslaggeef ster van het commerciële tv-station RTL- TVI met overslaande stem. Schlitz mom pelt wat, maar ziet het somber in. Gevangenisstraf Als de actieleiders Mattheis en De Barsy na een uur buiten komen, zijn ze woe dend. Vijfhonderd frank netto is het bod. „Daarvoor blazen wij de actie niet af', klinkt het resoluut uit de mond van Fred dy De Barsy. De Luikse officier van justi tie, mevrouw Bourguignon, heeft in verklaring de stakende politiemensen de consequenties van hun acties gewei Werkweigering kan zelfs gevangeniss betekenen, dreigt zij. Asociaal, vindt géne Mattijs de reactie van de Luikse, titie. „We worden behandeld als de kle 'flics'. Dat pikken we niet". De Luikenaars staan voorlopig nog achter de politie-eisen. Maar de vraaj hoe lang nog. Een niet meer functio rend politie-apparaat is een vrijbrief v criminelen. Tot grote ontsporingen of wassen van burgerlijke ongehoorza heid is het in Luik nog niet gekomen. 1 gen zijn gedisciplineerde mensen, als daarbij het recente voetbalgeweld in L even buiten beschouwing laten. De Texaanse computermiljardair Ross Perot. Idoor PETER STOTHAR WASHINGTON - De Amerikaanse kiezers heb ben dit jaar veel weg van Polen die proberen bood schappen te doen: ze zijn gefrustreerd, kwaad en er van overtuigd dat alleen „nieuwe produkten" hun behoeften kunnen bevre digen. Dinsdag werden er genoeg oude produkten te koop aangeboden bij de voorverkiezingen in Pennsylvania. Er werd evenwel minder ge praat over George Bush en Bill Clinton, die hun verpletteren de gang naar de nominatie ver volgden. dan over de laatste 'opwindende aanbieding', wiens naam nog niet op enige stemlijst voorkomt. De Texaanse computermiljardair Ross Perot was het gesprek van de dag. De New York Ti mes kopte een paar dagen ge leden: „Stel je voor: het is ja nuari 1933 en Ross Perot is president". Desondanks ver wachtte ik toen ik in Philadel phia aankwam niet dat veel mensen op straat de naam van de onomwonden efficiency-fa- naat uit Dallas zouden kennen. Toch bleek 's middags uit een informele enquête bij het Rit- tenhouse Square in het cen trum van de stad dat zes van de tien mensen gehoord hadden van zijn gooi naar het Witte Huis. Vier van de tien mensen wensten zelfs dat ze de kans hadden om op hem te stem men. Landelijke opiniepeilin gen tonen aan dat Perot het het best doet bij oudere, hoger opgeleide kiezers. Zijn opvat tingen hebben echter ok weer klank gevonden bij meer geva rieerde bevolkingslagen. Ik was zondag getuige van een typisch Amerikaans binnen stad-tafereeltje: vier blanke padvinders stonden te aarze len hoe ze het lichaam van Liz zie - kort voor 'Lizard' (hage dis), vertelden zijn vrienden - moesten passeren. Lizzie, een zwarte, één meter negentig lange man had zich uitgestrekt op het trottoir Ik vroeg de vrienden van Lizzie wie zij als president wilden. Twee van hen zeiden onmiddellijk „Ross Perot", met de toevoeging dat die „de 'shit' overal wel uit zou trappen". Boodschap Deze wegversperders zouden volgens de conventionele op vattingen buiten het politieke proces moeten staan. Volgens de stelregel stemmen mensen die een reptiel als drugsnaam aannemen niet. Maar of ze in november stemmen of niet, één ding is zeker: op de één of andere manier hebben ook zij Perots boodschap ontvangen. En dat terwijl de man tot voor kort vooral bekend was bij de aandeelhouders van General Motors (waarvan hij de directie probeerde te ontslaan) en le zers van het boek On Wings of Eagles', een fictief relaas over zijn poging in 1979 om twee ge vangen werknemers te redden uit Iran. De hopman, lid van de Demo cratische partij, was nog meer gebrand op Perots kandida tuur. Hij zei dat hij niet op die „overspelige Clinton" kon stemmen, noch op George Bush, die hij de „meest schaamteloze schuldenopho- per van de geschiedenis" noemde. Alleen Ross Perot had de kracht en integriteit om het „politieke puin te ruimen" en .Amerika weer op de been te brengen na de koude oor log". Het 'Perotisme' is de laat ste van vier grote afvallige gol ven die het land dit jaar over spoeld hebben. Patrick Bucha nan, Paul Tsongas en Jerry Brown hebben alledrie hun moment van glorie gehad en geprofiteerd van de onvrede over de huidige status quo. Perot, die volgens de opinie peilingen van dinsdag dertig procent van de stemmen zou krijgen, heeft echter twee din gen voor op zijn voorgangers: in de eerste plaats heeft hij plannen voor een 'derde partij' buiten de voorverkiezingen om; in de tweede plaats bezit hij drie miljard dollar. Het grootste deel van deze eeuw, en zeker sinds de afvalli ge Republikein John Ander son in 1980 door Ronald Reagan werd verslagen, zijn pogingen om derde partijen in het leven te roepen meer het onderwerp van spot dan van zorg geweest. Sinds 1912 is het systeem niet meer serieus be dreigd, toen Theodore Roose velt 27,5 procent van de stem men kreeg met zijn oproep tot een „nieuw nationalisme" om de „lege doppen" van de oude partijen te passeren. Rentmeester Roosevelt, die er niet in was geslaagd de Republikeinse no minatie te verwerven en het af had moeten leggen tegen pre sident Taft, zei dat hij met zijn eigen Progressieve Partij „de rentmeester van het openbaar welzijn" zou worden. Hoewel Roosevelt zijn strijd verloor, heeft Perot duidelijk zijn geschiedenis gelezen. Op de vraag of het wel ethisch ver antwoord is om het president schap te „kopen", antwoordde hij dat hij het terugkoopt voor het volk en dat hij „de dienaar van het volk" zal zijn. In tegenstelling tot de segrega- tionistische kandidatuur van George Wallace in 1968. wil Pe rot niet specifiek een regionaal belang of een bepaalde groep vertegenwoordigen. Zijn na tionale boodschap is eenvou dig: dat het Amerikaanse poli tieke systeem de kiezers in de kou laat staan en dat er een vastberaden en succesvol man voor nodig is om het tij te ke ren. De Texaan verkondigt veel oude van de vertrouwde idee ën - legalisering van abortus, bestraffing van drugsverslaaf den, belastingverhogingen voor de rijken en een einde aan de begrotingstekorten. De po litici die de Republikeinse en Democratische campagnes maken vinden Perots ambities slechts vermakelijk. Gouver neur Clinton gaat er van uit dat er, wanneer het Perotisme net als zijn eigen leven onder de loep wordt genomen, genoeg boven tafel zal komen wat de mensen tegen de Texaan zal innemen. De campagneleiders van Bush zijn het daar mee eens. Zij vestigen de aandacht op de autoritaire werkmethode van Perot, zijn gebrek aan poli tieke ervaring en zijn oppositie tegen de Golfoorlog. Infomercial Ik vertelde een hoggeplaatste Democraat over mijn ontmoe ting met Lizzie en de padvin ders. „Oke, dus hij krijgt'de stem van de hopman", zei deze. „Heeft die niet de boe ken van Baden Powell in de la van zijn bureau liggen? De zwarte stem is voor Clinton. Punt uit. Dit jaar willen de kie zers antwoorden, en geen hoogdravend geklets van striphelden". Misschien; maar de Perotisten zijn er op uit om cynische func tionarissen achter zich te laten liggen. Zij hoeven zich niet be zig te houden met het werven van campagnefondsen. Ze ge bruiken gratis telefoonnum mers om steun te werven en zullen zogenaamde „infomer- cials" gebruiken, spotjes van dertig minuten op de kabelte levisie, om hun boodschap uit te dragen. Deze direct toegankelijke technieken zijn dit jaar uitge test door Jerry Brown. Met een miljonair erachter werken ze waarschijnlijk nog beter. De Republikeinen aan de top den ken dat zij het Perotisme wel aankunnen en het kunnen ge bruiken om Bill Clinton scha de toe te brengen. Een vooraanstaand conserva tief, Wick Allison, schreef dins dag in de New York Times dat Perots communicatievaardig heden, zakengerichte opstel ling 'en oppositie tegen de ge vestigde orde hem tot een „De mocratische Ronald Reagan" zouden kunnen maken. En vice-president Dan Quayle er kende deze week dat Perot de echte tegenstander van de pre sident zou kunnen worden in november. The Times Misschien is niet iedereen gecharmeerd van een leren bank in kanariegeel, grasgroen, of pimpelpaars. Maar 't kan wel. Althans bij Lederland. U kunt kiezen uit maar liefst 250 kleuren. Dus ook üw lievelings kleur zit erbij. Behalve uit zoveel kleuren kunt u ook nog eens kiezen uit 50 leersoorten en 100 exclusieve modellen, desgewenst voor u op maat gemaakt Is uw interesse gewekt? Kom dan naar onze showroom. Onze mede werkers vertellen u graag alles over ons kwaliteitsleer. In geuren en kleuren. KATWIJK AAN ZEE. Auto Eitens. Blekerstraat 6. tel 01718-26369 LEIDERDORP. Autobedn|f Herman Mulder Weversbaan 10. tel 071 894200/894201. DE ZILK. Autobedri|f Sollner Van Steijn (subdealer). Pi,,enhoek 12. tel.02523 75777/76196 Ook in Utrecht en Eindhoven Lederland Leiderdorp Lederland Rotterdam Meubclplein 8. tel 071 -4163 95. Stadionweg 39c. tel 010-482 77 65. donderdag koopavond vrijdag koopavond NEW YORK - Verteg<P woordigers uit 130 landj komen vanaf vandaag L New York bijeen om| proberen een ontwerp-j L koord op te stellen om I stijgen van de tempe tuur op aarde tegen gaan. a£ □AIMATSU Hare Maiesteit (van hanel) heeft haar eigen koets en autobus Maar waarom heeft u geen exdusieve auto7 Reden voor Daihatsu om u een heel bijzonder aanbod te doen: de Feroza 'Sportrack' Twee voor de prijs van één! Een opvallende terreinauto waann u in de win ter behaagli|k onder de standaard vaste kap en zomers met de wind in de haren en de zon op het hoofd kunt ri|den. Bi| deze exclusieve 'Sportrack' knigi u nameli|k van ons een cabriokap tw.v. f 1.800.- cadeau. Feestelijk accessoires-pakket! De 'Sportrack is volledig compleet Wat dacht u van verchroomde wielen, gnlle en bumpers. Stuurbekrachtiging, elektrisch bediende ramen en spiegels. Centrale deurvergrendeling en twee kleuren lak (opvallend groen of vorsteli|k blauw met zilver metallic). In totaal loopt uw voordeel op tot f 2.800.- terwi|l de 'Sportrack' met alle extra's slechts f 995- kosi De Feroza 'Sportrack' staat nu bij uw dealer! Vanaf morgen staat de 'Sportrack' voor u klaar bi| uw Oaihatsu-dealer Inclusief de 3 laar lak- en Daihatsu-garantie én de 6 jaar carrossenegaranne. Zorg dat u er snel bi| bent Want anders zult u de 'Sportrack' alleen nog maar nazwaaien» •Van-urtvoenng Prijs c md BTW en exd kosten rijklaar maken SE801 Volgens de organisatoren e het de laatste kans tot o\i t eenstemming te komen v e in juni de VN-conferen e over milieu en ontwikkelig; in Rio de Janeiro begie: Grootste vraag in New Y( Q zal zijn of de Verenigde ten bereid zullen zijn z vast te leggen op een bep king van de uitstoot van name kooldioxyde (C02), grotendeels verantwoor lijk is voor het zogenaan 'e broeikaseffect. Negen we dagen lang buigen de dele ls ties zich over een convey over klimaatsverander e] die in Rio de Janeiro ondei ac kend moet worden. Het is nu toe niet mogelijk gel ken overeenstemming te reiken over de in het verd vast te leggen doelstellinj en tijdschema's voor het perken van de uitstoot C02' De Verenigde Staten zijn bereid de uitstoot van CO beperken, maar willen j f niet vastleggen op specifi limieten. Zij staan vrijwe leen in hun verzet tegen voorstel ervoor te zorgen 6 in het jaar 2000 de uits 1 van kooldioxyde niet bofil het niveau van 1990 uitko el De Amerikanen zijn bang ei zo een afspraak de econc g] sche groei zou beperken, ie

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8