Europese ecotax wordt wassen neus Beleid auto-industrie verdeelt EG-commissie Milieu-organisaties eisen ander chloor-beleid Akzo Westduitse arbeiders werken minste aantal uren per jaar I Europese economische ruimte opnieuw op losse schroeven I ECONOMIE Stork, Rabo en Akzo tevreden naar huis jgidaeSomant DONDERDAG 30 APRIL 1992 >rd uit rode cijfers ICAGO - De Amerikaanse oproducent Ford heeft in teerste kwartaal van dit jaar t winst van 338 miljoen dol- geboekt. Vorig jaar leed I d in de eerste drie maan- I J een verlies van 884 mil- I n dollar. De winst is een ge- g van lagere kosten en meer Iers, hoewel de verkoopcij- s in de VS dit kwartaal zwak ven, aldus Harold Poling, ituursvoorzitter van Ford. j er de hele wereld verkocht I rd bijna 1,5 miljoen auto's, I rentien procent meer dan in eerste kwartaal van 1991. t vorige kwartaal dat voor rd een positief saldo ople- de was het derde kwartaal 11990. ARNHEM - Vijf milieu organisaties hebben giste ren tijdens de aandeel houdersvergadering van Akzo in Arnhem ernstige kritiek geleverd op het be leid dat dit concern voert op het gebied van chloor. Ze drongen aan op het schrap pen van het plan voor een chloorfabriek in Rotterdam. Omdat de behoefte aan chloor vanwege de nadelige effecten op het milieu afneemt, is de bouw van die fabriek volgens hen niet nodig. Om het woord te kunnen voeren op de aan deelhoudersvergadering wa ren de milieu-organisaties aan deelhouder van Akzo gewor den. Gesteund door de meerder heid van de aanwezige aan deelhouders verklaarde de Raad van Bestuur van Akzo zich tegen het voorstel van de milieu-organisaties. De milieu organisaties (de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, Greenpeace. Vere niging Milieudefensie. Natuur en Milieu en de Zuidhollandse Milieufederatie) kondigden daarop aan dat ze via beroep sprocedures de bouw van de chloorfabriek in Rotterdam willen voorkomen. Ze zullen zo onder andere een Milieu Ef fect Rapportage (MER) probe ren af te dwingen. De milieu-organisaties eisten ook dat Akzo voor de volgende aandeelhoudersvergadering met een plan komt voor de da ling van de chloorproduktie en het assortiment produkten dat met behulp van chloor wordt gemaakt. Het concern erkent dat de markt voor risicovolle chloorprodukten krimpt. De nettowinst van Akzo is in het eerste kwartaal van dit jaar met 205,8 miljoen gulden ze ven procent hoger uitgevallen dan in de overeenkomstige pe riode van 1991. Toen bedroeg de winst 192,2 miljoen gulden. Hoewel het kwartaalresultaat dit jaar dat van vorig jaar over treft, zal Akzo, gezien de onze kere economische vooruitzich ten in Europa en de Verenigde Staten, de „zwakke activitei ten moeten verdedigen of af stoten", aldus bestuursvoorzit ter A. A. Loudon. De textiel- en tapijtgarens, die tot deze cate gorie behoren, zullen met kracht worden verdedigd, ter wijl activiteiten zonder meer waardevermogen binnen Akzo worden afgestoten. De bedrij vigheid in deze categorie is al belangrijk verminderd, onder meer door de vervreemding van de deelneming van 57,5 procent in de Spaanse vezelon derneming La Seda de Barce lona en van de belangen op het gebied van technische kunst stoffen. Over de produkten voor de ge zondheidszorg, die een uitste kend jaar achter de rug heb ben, deelde Loudon mee dat Marvelon inmiddels de meest voorgeschreven anticonceptie pil ter wereld is geworden en dat ook het nieuwe, laag gedo seerde contraceptivum Merci- lon fors aan de internationale omzetstijging heeft bijgedra gen. Veel foute berekeningen bij overhevelingstoeslag DEN HAAG - Ongeveer één op de ze ven werkgevers heeft in 1991 fouten ge maakt bij de berekening van de overhe velingstoeslag, een vergoeding van ruim tien procent van het salaris voor voormalige werkgeverspremies die door de belastingvereenvoudiging Oort vanaf 1991 door de werknemers worden afge dragen. Dat blijkt uit een onderzoek door de Loontechnische Dienst van het ministerie van sociale zaken. Bijna de helft van de werknemers die met een on juiste overhevelingstoeslag te maken had. werkte in deeltijd. Aan 3 procent van de deeltijders met vaste werktijden werd gemiddeld 7,1 procent te weinig toegekend. Bijna 12 procent van de deel tijders met wisselende werktijden kreeg gemiddeld 2.4 procent te weinig. Winst voor Daimler-Benz STUTTGART Daimler-Benz, het grootste industriële concern van Duits land, heeft vorig jaar een nettowinst be haald van 1,94 mil jard mark, acht pro cent meer dan in 1990. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van twaalf tot dertien mark per aandeel. De dividen duitkering heeft sinds 1986 op twaalf mark gestaan. levrijdingsdag een vrije dag door PEET VOGELS )EN HAAG - Werkne- ners hebben geen recht op en extra vrije dag op 5 aei. Officieel is deze dag as weer een feestdag in 995. Een aantal bedrijfs- akken heeft 5 mei echter ls vrije dag in de cao op la- en nemen. Voor de mees ewerknemers zal het ech- er „snipperen" worden. !r is nogal wat onduide- jkheid over 5 mei. Sinds 990 is de dag een maal per jf jaar een officiële feest- ig. Op die dag hebben de erknemers recht op een fxtra - doorbetaalde - rije dag. Dit jaar gaat die lieger nog niet op. Alleen en beperkt aantal be- n Irijfstakken heeft die ex- ra dag wel. Zo hebben de r0 uinders en hoveniers en aj Ie kleinmetaal 5 mei in de j ao als feestdag op laten ijt ïemen. Ook in de melk- en uivelbranche hebben de io verk nemers recht op een e< rrije dag, zij het dat de fa- re irieken met een minimale lezetting door moeten Iraaien. lij de dienst collectieve ar- n( jeidsvoorwaarden van het ministerie van sociale za- n ren worden ze momenteel •s ïorendol van alle telefoon- jes. Deze dienst heeft alle i's van Nederland in de computer zitten. Alle be- Irijven en belanghebben- r, ien bellen de dienst nu om vragen of ze al dan niet ;j ^ij zijn. „Wij kunnen ech- er onmogelijk alle cao's lakijken op de vrije da- s gen", aldus een woord- rj 'oerster „Bedrijven die net in de cao hebben op- inomen dat 5 mei een rrije dag is, kunnen er ge- Olvoon van uit gaan dat er lie dag gewerkt wordt. De 1 erste officiële vrije 5 mei spas in 1995". iH Bij de werkgeversorgani- iatie VNO wordt deze le- n :ing onderschreven. .Werknemers en bedrij nen moeten er hun eigen ao op nalezen", aldus me- rrouw Liefaarts. „Daar- ïaast is er ook nog een (roep werknemers zonder ao en zij hebben in ieder (eval geen vrij, tenzij ze elf met de bedrijven an- lere afspraken hebben ge naakt". BRUSSEL De energie- en milieuheffing die de Europese Commissie wil invoeren, wordt voorlopig niet meer dan een wassen Verwacht wordt dat het defini tieve voorstel van de Commis sie aan de ministerraad welis waar uit zal gaan van invoering van een dergelijke heffing, maar alleen als de belangrijk ste industriële partners van de EG (VS en Japan) dat ook doen. De Amerikaanse presi dent Bush heeft onlangs ech ter al laten weten niets voor de heffing te voelen. De Commissie kwam gisteren bijeen voor een „oriënterend" gesprek over de energie- en milieuheffing. Omdat een fors aantal commissarissen niet aanwezig kon zijn, werd de de finitieve besluitvorming uitge steld tot over een of twee we ken. De invoering van de energie heffing vormde een stokpaard je van milieucommissaris Car lo Ripa di Meana in zijn strijd om het broeikas-effect van ons energieverbruik te verlagen door het milieu minder te be lasten met C02. De heffing op fossiele brandstoffen moest in zijn ogen de „bruidsschat" van de EG zijn op de wereldmilieu conferentie die in juni in Bra zilië wordt gehouden. Het bedrijfsleven heeft echter al tijd heftig geprotesteerd tegen een eenzijdige invoering door de EG, omdat dat hun concur rentiepositie tegenover andere grote industrielanden ernstig zou schaden. In afwachting van een defini tieve regeling gaf de Europese Commissie gisteren haar goed keuring aan het ontzien van grootverbruikers bij de Neder landse verbruiksbelasting op brandstoffen (WABM-heffing). Zij maakt wel een uitzonde ring voor de staalindustrie (Hoogovens), omdat hiervoor strikte Europese richtlijnen gelden. De Commissie zal waarschijnlijk binnenkort een voorstel doen, dat het mogelijk maakt de staalindustrie ook van de heffing uit te zonderen. Zij heeft verder laten weten dat Nederland in een later sta dium de wetgeving zal moeten aanpassen als de Europese Ge meenschap met een eigen re geling voor energieheffingen komt. De verbruiksbelasting moet dit jaar in ons land 1,5 miljard gulden opleveren. In 1994 moet dat oplopen tot 2,2 miljard gulden. De Commissie erkent dat de heffing voor de consument tot een duidelijke stijging van de energiekosten leidt. Zij wijst er op dat zij, net als eerder bij een soortgelijke heffing in De nemarken, geen oordeel geeft over het principe van de hef fing, maar alleen heeft gelet op mogelijke concurrentieversto ring. De grootverbruikers in ons land die niet de volledige hef fing hoeven te betalen, ver bruiken elk meer dan een mil joen kubieke meter aardgas per jaar. Zij betalen samen on geveer 120 miljoen gulden minder. Dat bedrag moet wor den gecompenseerd door klei nere bedrijven en huishou dens iets hogere tarieven op te leggen. De Sociaal-Economische Raad (SER), een van de belangrijk ste adviesorganen van de rege ring, wil van het kabinet meer duidelijkheid over de energie heffingen alvorens met een ad vies naar buiten te komen. De SER heeft besloten voorlopig het oordeel van de Europese Commissie over deze heffin gen af te wachten. BONN De werknemers in de Westduitse industrie hebben vorig jaar gemid deld niet meer dan 1499 uur gewerkt. Hiermee stelden zij hun wereldre cord scherper en namen ze verder afstand van hun collega's in de andere in dustrielanden. Dit blijkt uit cijfers die de Duitse werkgevers deze week hebben gepubliceerd. De Westduitsers hebben het kortste werkjaar ter wereld met 1647 uur. Hiervan dient men gemiddeld 148 uur af te trekken in verband met afwe zigheid om verschillende rede nen (ziekte, doktersbezoek, ongelukken). Een en ander leidt tot een effectief werkjaar van 1499 uur, aldus de Bond van Duitse werkgevers. Hiermee staan de Duitsers op ruime afstand van hun belang rijkste Europese concurren ten, als Frankrijk (gemiddeld 1763 werkuren min 144 uur af wezigheid), Groot-Brittannië (1754 uur en 119 uur afwezig heid). Italië (1764 uur en 142 uur afwezigheid) of Zwitser land 1868 uur en 104 uur afwe zigheid). De kampioenen op het gebied van de arbeidsduur in de geïn dustrialiseerde landen blijven de Japanners met 2175 uur per jaar, waar gemiddeld niet meer dan 36 uur afgaat wegens afwe zigheid. De Verenigde Staten volgen als nummer twee met een werkjaar van 1904 uur en 57 uur afwezigheid. De Duitse werkgevers, die zich zorgen maken om het concur rentievermogen van hun in dustrie. wijzen erop dat het verschil met de belangrijkste handelspartners sinds 1987 ge stegen is. Terwijl de officiële arbeidsduur vrijwel niet ge daald is in de andere landen (behalve Japan), hebben de Westduitsers er 69 vrije uren bijgekregen. De afwezigheid om uiteenlopende redenen is in dezelfde periode gestegen met 14 uur. Russisch booreiland Bij Verolme Botlek is gisteren het Russische booreiland Kolskaya met behulp van platformwagens op de kade gereden Het zelfverheffende booreiland weegt 1100 ton en is door het Nederlanse bedrijf Neddrill voor langere tijd van de Russen gehuurd. Het wordt omgebouwd tot hotelplatform. FOTO:ANP (Vervolg van de voorpagina) PEKING - Hoewel de orders voor de levering van drie Fok ker-straalvliegtuigen en drie IHC-baggerschepen nog niet binnen waren, is minister An- driessen van economische za ken vandaag vol goede hoop in China op het vliegtuig gestapt. „Wij zijn er nog niet helemaal uit, maar we gaan vooruit", al dus een optimistische Andries- sen. Ook met de KLM. geïnte resseerd in overvliegrechten over de Volksrepubliek China wordt nog gepraat Een aantal bedrijven kan te vreden terugkijken op de re sultaten van de handelsmissie. De machinefabriek Stork kreeg een order van ruim 20 miljoen gulden voor de uitbrei ding en modernisering van kippeslachterijen in China. Ook wordt een beginsel-over eenkomst getekend voor twee projecten in de zuivel- en de textielbewerking. De Rabo bank gaat een joint-venture aan met de Agriculture Bank of China. Directeur Visser ver klaarde in Peking dat zijn be drijf overtuigd is van de econo mische groei van China, vooral in de omgeving van Sjanghai. Ook wordt aangenomen dat de handel tussen China en Neder land zal toenemen, waarbij vanuit Nederland de bereid heid om in de Volksrepubliek te investeren zal groeien. Voor de Rabobank betekent de deel neming tevens een strategi sche stap op weg naar verdere versterking van haar positie als mondiale bank voor agrari sche zaken, aldus Visser. De bank verwacht dat China op landbouwgebied in de komen de jaren steeds belangrijker zal worden. Akzo gaat een grote zoutfa briek bouwen in China. Het be drijf heeft vandaag een princi pe-overeenkomst getekend met een Chinese partner. De fabriek voor vacuümzout komt aan de Yangtze-rivier, tussen de plaatsen Nanjing en Shang hai en kost een kleine 200 mil joen gulden. De jaaromzet zal 100 a 150 miljoen gulden be dragen, wat een verdubbeling betekent van de totale Chinese activiteiten van Akzo. mi idde- "sr ,ji we niet lassen wordt makke Z( aap het itotype van ï5 i kamerlid, zo U est het CDJA, jongeren- •r janisatie van nfisten- riocratische ze. De ksvertegen- ordigers die >r het CDA en PvdA in de ide Kamer elfen volgen de die door de van partij en tie en door kabinet rdt bepaald eigen la ning wordt estraft De ayici moeten te beginnen gewoon Jferlands in spreken, iseert het AIA. Zij dienen i niet langer Br hö7in to raartsgroei cdurf het s wat vaker et elkaar er ens te zijn. U te int steeds >r op elkaar ken", aldus fe iohtieke >n leren )TO ANP door J0 WIJNEN BRUSSEL - Binnen de Euro pese Commissie is gisteren slechts met de grootste moeite een stevig conflict gesust over mogelijke steunmaatregelen voor de Europese auto-indus trie. EG-commissaris Bangemann kreeg het van zijn collega's ge daan met een actieprogramma voor de Europese auto-indus trie naar buiten te treden dat overigens buitengewoon vaag was en dat de sporen van ver regaande compromissen droeg. Op een persconferentie deed Bangemann bovendien alle moeite de journalisten er van te overtuigen dat de auto industrie geen rechtstreekse, maar alleen zijdelingse finan ciële hulp van Brussel zal krij gen die, aldus de EG-commis- saris, slechts „voorwaarden scheppend" zal zijn. In de Europese Commissie lo pen de opvattingen sterk uit een over de vraag of Brussel fi nanciële steun moet geven voor de ontwikkeling van de industrie in het algemeen en de auto-industrie in het bijzon der. Niettemin wil Bangemann de concurrentiepositie van de autofabrikanten in de EG vei lig stellen voordat in 1999 de markten geheel open zullen gaan voor Japanse importen. Bangemann wil dat doen door meer geld te steken in de on- derzoeks- en ontwikkelings programma's van de auto-in dustrie. Ook wil hij de moge lijkheden van opleiding en herscholing verbeteren „om dat het voor de auto-industrie steeds moeilijker wordt men sen te krijgen voor een pro- duktieproces dat steeds hoger wordt opgevoerd". De Eurocommissaris liet giste ren in het midden waar het geld vandaan moet komen voor zijn actie-programma. Bangemann wil de structuur fondsen -die in feite zijn be doeld voor steun aan de econo misch achtergebleven regio's in de EG- aanspreken Dat stuitte in Brussel op ernstige bezwaren die nog steeds niet uit de wereld zijn. Intussen stelde zijn collega voor concurrentiezaken, sir Leon Brittan, de publikatie van een studie over de enorme prijsverschillen van de Euro pese auto's in de EG-landen met een week uit. In tegenstel ling tot zijn collega Bange mann geeft Brittan de schuld aan het in Europa bestaande dealersystyeem. Brittan wil zich in 1995 tenminste gedeel telijk van dat volgens hem con currentievervalsend systeem ontdoen en zolang maximale prijsverschillen van twaalf procent aanvaarden. Hij is ove rigens bereid het dealersys teem gedeeltelijk te handha ven als de dealers kunnen aan tonen dat hun werkwijze de beste is voor een gezonde en op de belangen van de consu menten gerichte markt. door J0 WIJNEN BRUSSEL - De plechtige •ondertekening van het zo genaamde EER-akkoord zaterdag in de Portugese stad Porto, dreigt niet door te gaan nu de EG met Oostenrijk overhoop ligt over het aantal toegestane vrachtwagen ritten over de Alpenpassen. Het akkoord over de Europese Economische Ruimte (EER) voorziet in de invoering van een open markt per 1 januari 1993 in het gebied van de twaalf EG-landen en Finland. Zweden, Noorwegen, IJsland, Zwitserland, Oostenrijk en Liechtenstein die samen de Europese Vrijhandels Associa tie (EVA) vormen. Het akkoord was al eerder op losse schroeven gezet door de ernstige bezwaren die het Eu ropese Hof van Justitie in Lu xemburg er tegen inbracht. Dat dwong de EG opnieuw met de EVA-landen te gaan onder handelen. Het nieuwe onder handelingsresultaat kreeg vo rige week het groene licht van het Hof Deze week riep de uitleg van het transit-akkoord evenwel nieuwe problemen op toen EG- commissaris Van Miert en de Oostenrijkse verkeersminister Victor Klima elkaar voor afron dende gesprekken ontmoet ten. De EG houdt staande dat Oostenrijk per jaar ruim 1,3 miljoen ritten over de Alpen passen moet toestaan. Wenen wil niet verder dan 1.2 miljoen ritvergunningen gaan Van Miert en Klima slaagden er afgelopen dinsdag niet in hun meningsverschil over de 110.000 resterende ritvergun ningen uit de wereld te helpen, ofschoon hun topambtenaren nog steeds druk met elkaar overleggen. Belangrijke trans portlanden als Nederland. Ita lië, Griekenland en Duitsland hebben nu besloten het EER- akkoord niet te tekenen, zo lang Oostenrijk niet bereid is de 110.000 extra ritten toe te staan. De invoering van de Europese Economische Ruimte is door de bezwaren van het Europese Hof al in ernstige tijdnood ge komen. Kan zaterdag niet tot ondertekening worden overge gaan, dan is het vrijwel zeker dat 's werelds grootste open markt van 380 miljoen consu menten niet op 1 januari van het komend jaar kan worden gerealiseerd. De Oostenrijkse premier Vra- nitsky heeft gisteren gezegd dat een vergelijk nog steeds mogelijk is. Niettemin be schuldigde hij de EG-landen ervan nieuwe eisen op tafel te hebben gelegd die voor zijn land onaanvaardbaar zijn. Oostenrijk beschouwt het zeer drukke Al pen ver keer als een ernstige belasting voor zijn we gen en voor het milieu. Net als Zwitserland wil het daarom slechts een maximaal aantal ritten per jaar toestaan. Mededeling lezers en adverteerders Vestigingen Vandaag zijn de kantoren van Haagsche Courant. Dagblad Het Binnenhof. Goudsche Courant. Leidse Courant en Delftsche-. Westlandse Courant de gehele dag gesloten Rijswijk Koopmansstraat 9 Den Haag. Spilistraat 71/hoek Spui Delft. Verwersdijk 6-8 's-Gravenzande, Sand Ambachtstraat 47 Zoetermeer. Pilatusweg 15 Gouda. Markt 26 Leiden. Stationsweg 37 Ook het bespreekbureau van de Haagsche Courant dat gevestigd is in het kantoor aan het Spui. is de gehele dag gesloten Losse verkoop In de losse verkoop is de krant alleen verkrijgbaar bij die verkooppunten, die op 30 april geopend zijn Directie Sijthoff Pers IBM en Time Warner willen samenwerken NEW YORK - Computergigant IBM en mediagigant Time War ner willen wereldwijd hun krachten bundelen De computertech nologie van IBM zou in combinatie met de kabeltelevisiesyste men en film- en tv-archieven van Time Warner nieuwe mogelijk heden bieden. De gesprekken tussen beide concerns zijn al een jaar gaande. De combinatie van amusement, informatie, commu nicatie en computers wordt gezien als een van de grote techni sche en commerciële mogelijkheden van de toekomst. De indus trie is ook nu al bezig de kruisverbanden tussen deze sectoren te leggen. Philips heeft zich op de videobranche gestort en heeft cd- i op de markt gebracht en grote Japanse concerns hebben zich ingekocht in de filmindustrie van Hollywood.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7