andoorlogen voeden op iet Chinese platteland Geschokte reacties op vrijspraak ^cidóc Qowuwt BUITENLAND 'ientallen doden bij achtpartijen Sri Lanka Gaddafi: doden door sancties Muitende troepen bezetten regeringsgebouw Freetown Doden in India na explosie Tekorten in Bosnië nemen rampzalige vormen aan Wanhoopsdaad Oostberlijner Een schots en scheef bestaan McDonald's Taiwan dicht na aanslagen DONDERDAG 30 APRIL 1992 )LOMBO - Zeker 74 mensen, onder wie el kinderen, zijn omgekomen bij slachtpar- pn in het noordoosten van Sri Lanka. Tamil gers richtten dinsdagnacht een bloedbad i in het dorp Alichipathana, waar 54 islamiti- ie Singalezen. onder wie 31 kinderen, wer- [i vermoord. In een wraakactie overvielen de rpsbewoners die het bloedbad hadden over- ;fd, twee naburige Tamil-dorpen. Daar wer- n twintig mensen afgeslacht en raakten nog ns twintig anderen gewond. De Tamil Tijgers ;en van de regering dat zij stopt met het op- tten van Singalese nederzettingen in gebie- van Sri Lanka waar de Tamils de meerder- id vormen. De Tijgers voerden de afgelopen gen verscheidene aanvallen uit op dorpen ;teen Singalese meerderheid. SIRTE - De Libische leider Moammar Gaddafi heeft giste ren gezegd dat zieke kinderen en bejaarden zijn overleden tengevolge van vervoersproblemen die het gevolg zijn van de internationale sancties tegen zijn land. Gaddafi zei dat de westerse beschuldigingen dat Libië betrokken is geweest bij de bomaanslag in 1988 op een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse Lockerbie politiek gemotiveerd zijn. Gaddafi ontkende nogmaals dat de twee gezochte Libiërs bij de aan slag betrokken waren geweest. De Arabische landen hebben vandaag felle kritiek geleverd op de sancties van de Verenig de Naties tegen Libië. Volgens de Liga dragen dwangmaatregelen niet bij aan de oplossing van het probleem. De meeste Arabische landen hebben gehoor gegeven aan de sancties tegen Libië. Eerder hadden bronnen in Cairo gezegd dat Libië de Arabische lan den had gevraagd de sancties op te heffen in ruil voor zijn be lofte de twee alsnog aan de VS. Frankrijk of Groot-Brittannië uit te leveren. Volgens de bronnen hadden de Arabische lan den het voorstel van de hand gewezen. FREETOWN - Muitende troepen hebben gis teren voor de tweede maal het regeringsge bouw van het Westafrikaanse Sierra Leone be zet. De militairen, die al drie maanden niet zou den zijn betaald, hebben gedreigd de regering af te zetten. In de straten van de hoofdstad Freetown wemelde het van de soldaten, maar het was vanochtend onduidelijk wie het heft in handen heeft. Een telexbediende op het hoofd postkantoor meende dat de soldaten op straat trouw waren aan de president en dat de dissi denten het regeringsgebouw van Momoh bezet hielden. Momoh. een voormalig legercomman dant, volgde in 1985 Siaka Stevens op als presi dent. Zijn soldaten vechten sinds maart 1991 in het zuiden tegen volgelingen van de Liberiaan se rebellenleider Charles Taylor. NEW DELHI - Bij een ontploffing in een noordelijke wijk van New Delhi zijn gisteren minstens 13 per sonen omgekomen en meer dan 100 gewond geraakt. Veel mensen kun nen zich nog onder het puin van drie gebouwen bevinden die door de explosie instortten. Enkele ge bouwen stonden in brand en de brandweer vreesde dat de brand een kettingexplosie zou kunnen uitlokken..De ontploffing deed zich voor toen een vrachtwagen vaten met chemische stoffen begon te ontladen. In de wijk staan nog dui zenden vaten met chemische stof fen opgeslagen. loor KATHY WILHELM 1KING Kleine, felle idoorlogen zijn gaande het Chinese platteland, ar lokale functionaris- i uit zijn op snelle (nst. Zij verdrijven boe- i van hun land en gooi- het in de verkoop. de opheffing van de com- ines van Mao Zedong in het »in van de jaren tachtig ;eg elk boerengezin van de [ering voor een periode van minste twintig jaar een ikje land om te bewerken. iar nu de economie op het tteland is gaan opbloeien, iberen zakenlieden grond te werven om er winkels, fa- eken en andere onderne- ngen te beginnen. :t is in socialistisch China ït mogelijk om land te ko- n. Dat is immers eigendom „het hele volk". In plaats rvan kopen de zakenlieden ter „landgebruiksrechten" verdrijven ze de boeren die lun hele leven boer zijn en :t geen mogelijkheid aan an- land of ander werk kunnen nen. ïrust het hele land reizen boeren ar Peking om een beroep te ?n op de landelijke autori ten. Verschillende boeren den door de politie op het itteland te zijn geslagen of ;epakt. Ze vertelden over issale vechtpartijen tussen eren en politie, waarbij men- ernstig gewond zijn ge kt. n verhalen worden beves- d door een enkel artikel in officiële media', waaruit kan rden opgemaakt dat de lan- )rlogen een groot probleem men. De verhalen bevesti- i de absolute macht die de ;ale functionarissen hebben ?r de boeren, die het ont- :ekt aan de mogelijkheid tot idische stappen. Ook tonen aan dat er ten onrechte alge- ien van wordt uitgegaan dat :iale instabiliteit alleen in de den voorkomt en dat de re- 'ing zich geen zorgen hoeft maken over onrust op het tteland. eng Xiaoping is niet in ons 'nteresseerd", zegt een boer :ns land is onteigend na ver- efs een beroep te hebben ge in op de autoriteiten in Pe- ig. Het is het beleid van de jarige Chinese leider Deng veest waardoor het uit istbejag verkopen van land >evorderd. achtsvertoon n Chinese bron vertelde het 'haal van een landoorlog in dorp Longjin, in de zuid- stelijke provincie Yunnan. Twee boeren uit Longjin reis den naar Peking en vroegen de autoriteiten schriftelijk om hulp. Ze schreven dat de strijd vorig jaar begon, toen 1000 fa milies er door de plaatselijke partijleider van op de hoogte werden gebracht dat hun land was verkocht aan een plaatse lijke zakenman, die een appel gaard wilde beginnen. De fa milies kregen te horen dat ze ongeveer zeven gulden per 100 vierkante meter zouden krij gen. Zelfs in Longjin, waar het gemiddelde jaarinkomen iets meer dan 100 gulden bedraagt, is dat niet veel. Arbeiders die het land voor de koper zouden omspitten stuitten op verzet van de boeren en aan beide zij den vielen gewonden. Eind december ondernam een aantal dorpelingen de drié da gen durende treinreis naar Pe king en meldden zich bij Staatslandbeheer. Door twee lage ambtenaren van het klachtenbureau werden ze te ruggestuurd naar huis, waar ze prompt werden gearresteerd wegens het veroorzaken van moeilijkeden. Andere dorpsbe woners besloten hen te bevrij den, vielen de politie aan en veroverden een aantal gewe ren en handboeien. De volgen de dag arresteerde de politie met veel machtsvertoon 47 mensen. Daarop zamelden de boeren nogmaals geld in om opnieuw een aantal afgevaar digden naar Peking te kunnen sturen. Dit keer werden ze door Staatslandbeheer doorge stuurd naar de Raad van State, die ze doorverwees naar het ministerie van landbouw, waar ze te horen kregen dat ze bij het ministerie van openbare veiligheid moesten zijn. Niemand deed iets om een op lossing te vinden. Gearresteerd Het invloedrijke Boerendag- blad, een staatskrant, besteed de aandacht aan de landoorlog in het gewest Ninghe, onge veer 140 kilometer ten oosten van Peking, maar ook dat haal de niets uit. Elf boerenfamilies in Ninghe kregen afgelopen herfst te ho ren dat hun contract, waarin stond geregeld dat ze voor twintig jaar een stuk land mochten bewerken, na zeven jaar werd beëindigd. In maart probeerden de boeren met een sit-in de politie te verhinderen het land in te nemen. Elf boe ren werden gearresteerd. Een journalist van het Boerendag- blad ging naar Ninghe en vroeg de plaatselijke autoritei ten hun besluit opnieuw te overwegen. Tevergeefs. Van de rechter in het gewest kreeg de journalist te horen dat hij niets verkeerds zag in de han delwijze van de autoriteiten. „Elf families zitten te wachten op onpartijdige bescherming door de wet", zo schreef de journalist. Mensen in Los Angeles vluchten voor de vuurzee die een rij gebouwen met de grond gelijk maakt FOTO: AFP (Vervolg van de voorpagina) LOS ANGELES - Zwarte lei ders in de VS hebben geschokt gereageerd op de vrijspraak van de agenten die in Los An geles een zwarte langdurig af tuigden. „Vandaag heeft deze jury de wereld verteld dat wat wij met onze eigen ogen heb ben gezien geen misdaad was. Vandaag heeft deze jury ons gevraagd de zinloze en wrede mishandeling van een hulpelo ze man te accepteren", zei bur gemeester Bradley. Bradley noemde de vrijspraak „een schandaal". Hij zei dat „we het brute aftuigen van onze burgers doör een paar af vallige agenten niet zullen ac cepteren". De burgemeester pleitte voor een grondige reor ganisatie van de politie in zijn gemeente om het racisme in het korps te bestrijden. Op de toevallig gemaakte vi deo-opname van de mishande ling is te horen hoe een van de agenten lacht als hij tenslotte een ambulance bestelt. De aanklagers zeiden 56 slagen te hebben geteld en medische ge- tuigen-deskundigen zeiden dat slachtoffer Rodney King een gebroken been en gebro ken gezichtsbeenderen had opgelopen. Nadat de affaire via de video-opnamen wereldkun dig was gemaakt is het hoofd van de politie van Los Angeles, Daryl Gates, afgetreden. In het spoor van de afranseling van King constateerde een onaf hankelijke commissie groot schalige onverdraagzaamheid en geweld onder het 8400 man tellende politie-apparaat. „Mijn cliënt en ik zijn woe dend". zei Kings advocaat na de rechtszaak. „Het vonnis zegt dat je gewoon je gang kan gaan en mensen die op de grond liggen mag slaan en in elkaar trappen". De jury sprak in alle aanklach ten het 'niet schuldig' uit. On der de twaalf juryleden waren geen zwarten. De rechtszaak werd ook niet in Los Angeles maar 155 kilometer noordwes- telijker, in Simi Valley, gehou den omdat volgens de verdedi ging alle voorpubliciteit een vijandelijke sfeer tegenover de vier politiemensen had ge creëerd. Alleen over een aan klacht wegens gebruik van buitensporig geweld tegen agent Powell (29), die ervan is beschuldigd de meeste slagen te hebben toegebracht, kon de jury het niet eens worden. Mo gelijk zal Powell hier nog voor worden vervolgd. Kroongetui ge voor de verdediging was Melanie Singer, een agent van de verkeerspolitie, die getuig de dat een achteruit deinzende King door Powell met een wa penstok op het hoofd werd ge slagen. Zij zei dat agenten le ren onwillige arrestanten niet op het hoofd te slaan omdat dat de dood tengevolge kan heb ben. De leider van de Nationale Bond voor de Emancipatie van Gekleurde Mensen. Benjamin Hooks, noemde het vonnis „schandalig, een bespotting van het recht", maar drukte zwarten op het hart hun kalm te te bewaren. Ook president Bush maande tot kalmte. „Het rechtssysteem heeft gewerkt. Wat nu nodig is, is kalmte, res pect voor de wet. Laat het be roepsproces zijn loop hebben", zei Bush tijdens een staatsdi- ner in Washington. Maar enke le uren nadat het vonnis be kend was geworden bestorm den enkele honderden mensen het hoofdbureau van politie in het centrum. Zij trokken zich terug toen gehelmde politie agenten zich bij de deuren op stelden. De politie van Los An geles had bij voorbaat extra geld uitgetrokken om overu ren te kunnen betalen die mo gelijk moesten worden ge maakt om onlusten in de zwar te woonwijken tegen te gaan. Het geweld nam echter dusda nig toe, dat de politie van Los Angeles het zonder versterkin gen niet meer kon beteugelen. SARAJEVO - In de stad waar in 1984 nog de Olympische Winterspelen werden gehou den, lijdt de bevolking honger. Vlees, groenten, fruit en melk zijn in Sarajevo nergens meer te vinden. Op de boeren mark ten worden alleen nog maar brandnetels en paardebloem blaadjes verkocht, olgens deskundigen is de voedselvoorraad voor de 600.000 inwoners van de Bosni sche hoofdstad binnen twee weken op. De blokkades van de grote steden door de Servi sche milities doen ook het erg ste vermoeden voor de rest van Bosnië, dat bijna geheel door land omsloten wordt. „Het is al een maand geleden dat ik fruit heb gezien", zegt Fatima Spa- hic, terwijl ze in de rij voor een brood staat. „Het enige dat nog in Sarajevo te koop is, is brood". Maar ook het geld om het schaarse voedsel te kopen begint op te raken. Gisteren stonden de mensen twee uur in de rij om geld bij de bank op te nemen. Ze mochten een maximum van 5000 dinar (on geveer 160 gulden) van hun re kening halen. Na vier weken van etnische ge vechten zijn de voedselvoorra den bijna op. De hoofdwegen zijn geblokkeerd, rondom de enige kustplaats Neum aan de Adriatische zee wordt hevig gevochten en alle bruggen naar Kroatië zijn ondermijnd of gebarricadeerd. Voor de meer dan 400.000 Bos nische vluchtelingen is het krijgen van voedsel nog moei lijker. Gewapende bendes ver hinderen de internationale hulporganisaties eraan nood hulp onder de vluchtelingen te distribueren. Bij een door Ser viërs bemande barricade ten noorden van Sarajevo werden twee weken geleden vijf vrachtwagens van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) gestolen. Door de hevige gevechten kunnen talloze andere konvooien niet hun plaats van bestemming bereiken. Gus Konturas van het Ameri kaanse Internationaal Red dingscomité spreekt over een crisis. „Maar er is een veel gro tere crisis onderweg. De bevol king van Bosnië is binnenkort net zo hulpbehoevend als de vluchtelingen nu", voorspelt hij. BERLIJN - Een 44-jarige werkloze Oostduitser die op het punt stond zijn huis te ver liezen aan een Westduitser die zijn vroegere eigendom opeis te, heeft zichzelf opgehangen aan een boom in de tuin bij zijn huis. De man is het laatste slachtoffer in een stille oorlog tussen Oost- en Westduitsers over onroerend goed rond Ber lijn, waar de huren en huizen prijzen dramatisch zijn geste gen sinds zeker werd dat het de nieuwe hoofdstad zal wor den. door JO WIJNEN Ten oosten van Brussel en ten zuiden van Leuven groeien druiven. In kassen welteverstaan, die in België overigens 'serres' worden genoemd. Er liggen daar dorpen als Huldenberg, Korbeek- Dijle. St.-Joris-Weert, Neerijse, Hoeilaart, Loonbeek en Duisburg (jawel, de plaatsnaamgeving is in Vlaanderen van een poëtische schoonheid) op heuvels van vette aarde. De Belgen spreken dan ook van de Druivenstreek en de plaatstelijke VWs hebben er routes uitgezet in de hoop een enkele toerist te strikken. Het had er nog steeds heel mooi kunnen zijn, want de heuvels graaien vaak in de aandrijvende regenwolken, en allerlei binnenwegen waarvansommige nog met kasseien zijn bedekt kronkelen maar wat in het rond of verdwijnen hier en daar gewoon achtereen tochtige hoogte. Je ziet er overal verweerde en niet al te sierlijke kerktorens van kloeke proporties, aan de voet waarvan compacte dorpen zijn ontstaan die van een bijna naïeve, maar ook aangrijpende vriendelijkheid blijk geven. De Drui venstreek had een Belgisch Arcadië kunnen zijn. Maar jammer genoeg hebben ook daar alle ruimtelijke ondeugden van onze zuiderburen toegeslagen. De lintbebouwing is er eindeloos, ook al omdat het gebied een mooie plaats is voorde velen die Brussel en Leuven ontvluchten. De huizen liggen op goed geluk verspreid in het landschap. Over twintig jaar is de Druivenstreek één groot dorp, opgeslokt door de mensen die in hun zelfvernietigend egoïsme - allemaal een groot huis en een grote tuin willen hebben. Dat ik zelf graag een ommetje maak in de Druivenstreek, heeft te maken met een min of meer uniek fenomeen dat nou net door die druivenkassen. tegen de 6000 in getal, wordt gevormd. Want hoe bouwt men een kas in een gebied dat naar willekeur glooit? Kassen zijn lange en onhandige bouwsels die op vlakke bodem geen probleem opleveren, maar die tegen glooiende hellingen vooreen bouwkundig dilemma van de eerste orde zorgen. In de Druivenstreek heeft men dat probleem opgelost door de waterpas geheel achterwege te laten. Derhalve staan de kassen gewoon tegen te hellingen. Toegegeven, het is een beetje een lachwekkend gezicht. Het ongeoefende oog weet eigenlijk niet wat het ziet. Soms buigen de kassen met de heuvels mee of makep gewoon een bocht. De leek zou denken dat men ze trapsgewijs of op geëgaliseerde stukken grond had kunnen bouwen. Maar niets daarvan. De kassen staan bergop of bergaf, al naargelang de plaats waarde hoofdingang zich bevindt. Ze staan soms op forse hellingen van de eerste categorie, om het in wielertaal te zeggen. Soms bevinden ze zich op een stuk vals plat. Dan weer dalen ze af naar de vele laagten die men daar kan aantreffen. De landschappelijke vervorming die aldus ontstaat, ivordt nog versterkt omdat de huizen natuurlijk wel waterpas staan. Zo heeft men hier en daar de indruk dat erin de Druivenstreek een enorme aardverschuiving heeft plaatsgevonden die de glazen bouwsels heeft meegesleurd, maar de woningen onberoerd heeft gelaten. De Druivenstreek is, als gevolg van een en ander, schots en scheef, een aspect waarop in de voorhanden zijnde toeristische folders helaas niet wordt gewezen. Was dat wel het geval, dan zou de Druivenstreek wellicht aanzienlijk meer bezoekers mogen begroeten. Omdat in de jaren zestig de klad in de druiventeelt is gekomen, staan nogal wat kassen leeg. In de loop der jaren zijn grote hoeveelheden glas uit de metalen frames gewaaid of gevallen, hetgeen een zeer dramatische aanblik biedt. Kassen zonder glas geven de indruk dat er enorme, roestige netten in het land zijn gespannen waarin men op een goeie dag de een of andere voorhistorische reuzenvogel wil vangen. Soms meen ik, vooral als het hard waait of pijpestelen regent, het donderend geklapwiek van die vogel al te horen. Maar de neiging ergens dekking te zoeken wordt onderdrukt door het besef dat ik een van het nabije vliegveld Zaventem opstijgende Boeing 747 hoor. Eén ding weet ik intussen zeker: als Vlaanderen door onverhoopte omstandigheden ooit mijn ballingsoord wordt, laat ik mij ergens tussen de groene, met kassen overdekte heuvels van de Druivenstreek neer. Voor wie de gebruiksaanwijzingen van dat gebied enigszins kent, moet het er goed toeven zijn. Het risico van de komst van een voorhistorische reuzenvogel neem ik op de koop toe. Zo'n dier is nog altijd minder gevaarlijk dan troepen hebberige forensen die lelijke, protserige en van veel aluminium voorziene huizen bouwen waarbij de waterpas met al te grote gestrengheid wordt gehanteerd. Voor het overige lijkt een schots en scheef bestaan mij het mooiste dat er is. TAIPEI - Restaurantketen McDonald's heeft al haar 57 vesti gingen in Taiwan voor onbepaalde tijd gesloten nadat gisteren en eergisteren in en om drie restaurants bommen tot ontploffing kwamen. Bij de aanslagen, die het werk zouden zijn geweest van afpersers, werd een politieman gedood die probeerde een bom onschadelijk te maken en raakten twee personeelsleden ge wond. In weer een andere vestiging in Taipei werd gisteren een bom onschadelijk gemaakt. iAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDl 3 - Maandenlang raast het stalen monster door de ingewanden aarde, maar dan begint eindelijk het daglicht weer te schemeren, jfcrdi en Yoto verlaten hun voertuig en gaan te voet verder Ja, ze •ben de oppervlakte der aarde weer bereikt. "Dit is de krater van uitgedoofde vulkaan", zegt Lupardi "Wij bevinden ons hier op eiland in de Zuidatlantische Oceaan. Hier zullen wij voorlopig blijven" Samen gaan ze dan het eiland verkennen Er zijn grote kolo nies Victoria-pinguïns, die Lupardi met welgevallen bekijkt Zou hij die weer kunnen dresseren? Maar dan ontdekken ze, dat het eiland bewoond is ook Dat is vreemd, denkt Lupardi, want de kusten zijn zo rotsachtig, dat schepen hier nooit kunnen komen. En hij houdt ook niet van pottenkijkers Palestijnse studenten Er klinkt weer gepraat en gelach op de campus van de Beir Zeil Universiteit op de Westelijke Jordaanoever. Als gevolg van de Palestijnse opstand hielden de Israëlische autoriteiten deze prestigieuze universiteit de afgelopen vier jaar gesloten In totaal is de Beir Zeit Universiteit in haar twintigjarig bestaan pas dertien jaar open geweest FOTO: EP'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5