Dales wil evaluatie aardbeving Limburg ELSEVIER SAVA gaat met AVR praten over alternatief huisvuil Dalende roltrap HU NRC-Handelsblad overweegt schadeclaim tegen parodisten de[ÜF)ENE Cfiidoe Souacmt BINNENLAND Actie motorrijders tegen valhelm Onderzoek naar criminaliteit bedrijven en instellingen Werkgever moet werknemer inlichten over arbeidsrelatie Nieuwe secretaris generaal op Buitenlandse Zaken Actie Bonden stellen werkgevers bejaardenoorden ultimatum 1 SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN 1 II 11 UIT DE WEEKBLADEN H^DETIJD DONDERDAG 30 APRIL 1992 AMSTERDAM - Motorrijders gaan actie voe ren tegen het verplicht dragen van een val helm. Het dragen van een helm is een onte rechte overheidsbemoeienis waarbij de mo torrijders worden beperkt in hun vrijheid om te beslissen in hoeverre men als individu risi co wenst te nemen, aldus de Motorrijders Ac tie Groep (MAG). De actiegroep mobiliseert de motorrijders voor een demonstratieve tocht op 16 mei van Utrecht naar Den Haag onder de naam „To pless Demo Run" De deelnemers aan de tocht overwegen daarbij hun helm niet te dra gen. Volgens de MAG heeft de Rijkspolitie al aangekondigd bekeuringen uit te schrijven aan degenen die zonder helm meerijden in de optocht. De MAG verwacht minimaal 1.000 deelnemers. ROTTERDAM - Het ministerie van binnenlandse za ken en de Rotterdamse politie hebben een onderzoeks bureau opdracht gegeven voor een telefonische enquê te over criminaliteit onder 2.900 bedrijven en instellin gen. Het onderzoek moet duidelijkheid bieden in welke mate verschilllende branches met misdrijven worden geconfronteerd en hoe zij daar tegen beveiligd zijn. Be trouwbare gegevens hierover ontbreken volgens de po litie. De onderzoeksresultaten moeten leiden tot beleidsaan bevelingen die als landelijke standaard gaan gelden. Het ministerie neemt het leeuwedeel van de kosten (enkele tonnen) voor zijn rekening. De enquête is ver deeld over tien branches. De meeste bedrijven zijn in Rotterdam gevestigd. De overige bedrijven dienen om te toetsen of de onderzoeksresultaten sporen met de rest van het land. De resultaten worden in september verwacht. DEN HAAG - Werkgevers worden verplicht hun werknemers schriftelijk in te lichten over de ar beidsovereenkomst of arbeidsverhouding. Dat geldt niet alleen als er een arbeidscontract wordt gesloten maar ook als het gaat om een uit- zendcontract. een oproepcontract of thuiswerk; zelfs als het formeel geen arbeidsovereenkomst is. De ministerraad heeft hiertoe gisteravond be sloten. Een wetsvoorstel van deze strekking ver plicht de werkgever de werknemer op de hoogte te stellen van de wezenlijke elementen van de ar beidsrelatie. De ministerraad is verder akkoord gegaan met het toepassen van de Arbeidsomstandighedenwet op thuiswerkers. Daarmee krijgt ook deze groep werknemers een bescherming van hun veiligheid en gezondheid die overeenkomt met die van werknemers in een bedrijf. DEN HAAG - Drs D.J. van den Berg wordt de nieuwe secretaris-generaal op het ministerie van buitenlandse zaken. Het kabinet heeft gisteren besloten tot zijn benoeming tot hoogste ambtenaar op het departement. 'Van den Berg is momenteel plaatsver vangend directeur-generaal buiten landse economische betrekkingen op het ministerie van economische zaken. Van den Berg volgt als secretaris-gene raal op buitenlandse zaken dr. B.R. Bot op die permanent vertegenwoordiger in Brussel word^. DEN HAAG - De aardbe ving in Limburg moet goed worden geëvalueerd om te bezien op welke \foj- ze in voorkomende geval len gereageerd dient te worden. Dat schrijft mi nister Dales van binnen landse zaken in een brief over de aardbeving van 13 april die zij gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens Dales is een aardbe ving met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter een voor Nederland uniek verschijnsel. „Het is een ramptype dat in de volgorde van mogelijke ram pen niet bovenaan staat", zo constateert de minister. In ge noemde evaluatie, waarover met alle betrokken instanties al overleg is geweest, moet on der meer aandacht worden be steed aan de informatievoor ziening naar de bevolking en binnen het bestuur, de tele communicatievoorzieningen, de organisatie van de schade- registratie en de coördinatie van de hulpverlening. Ook wil Dales een gedetailleerd feite noverzicht van alle betrokken instanties. Volgens de minister lag het zwaartepunt van de coördine rende activiteiten „uiteraard" op het regionale en lokale ni veau. Ook naar het oordeel van de gouverneur van Limburg. E. Mastenbroek, was geen lan delijk gecoördineerde actie no dig, zo schrijft de minister. Zij vindt het terecht dat gemeen telijke rampenplannen niet in werking zijn gesteld, omdat de aardbeving „een beheersbaar incident" bleek te zijn. Ram penbestrijding was dan ook niet aan de orde; het ging vol gens de minister vooral om hulpverlening (puinruimen, het verwijderen van losgesla gen schoorstenen etc.). Wel wijst zij er op, dat „de emotio nele reacties varf burgers een behoorlijke omvang aanna men, met name toen de om vang van de schade en de uit sluitingsbepalingen van de di verse verzekeringspolissen duidelijk werden". Volgens de brief zijn inmid dels zo'n 4000 meldingen van schade van enige omvang ge registreerd. Het gaat daarbij gemiddeld om schadebedra gen van 7.500 tot 10.000 gul den. De totale schade aan par ticuliere eigendommen zal naar verwachting 40 miljoen gulden belopen. De schade aan kerken wordt door het ministe rie op 40 a 50 miljoen gulden geschat. Daar komen dan nog eens enkele tientallen miljoe nen guldens schade aan monu menten bij. Bij dat laatste bedrag tekent Dales aan, dat er voor de res tauratie op basis van bestaan de regelingen jaarlijks 80 mil joen gulden beschikbaar is. Gemeenten hebben op dit mo ment echter al voor 500 mil joen gulden aan aanvragen voor restauratie-financiering uitstaan. Mocht voor de restau ratie van getroffen Limburgse monumenten een beroep wor den gedaan op een clausule omtrent bijzondere gevallen, dan gaat dat ten koste van an dere projecten. Van Rooy bezoekt Indonesië De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ali Alatas (rechts), begeleidt staatssecretaris Van Rooy van economische zaken na een bezoek aan zijn ministerie. Van Rooy is het eerste lid van het kabi net dat een bezoek brengt aan Indonesië nadat dit land liet weten geen prijs meer te stellen op Neder lands ontwikkelingsgeld Dit gebeurde na aanmerkingen op de naleving van de mensenrechten naar aanleiding van onlusten op Oost-Timor. foto;anp Een groep van ongeveer vijfenzestig woonwagenbewoners heeft gisteren enkele uren lang het stadskantoor van de gemeente Den Bosch aan de Wolvenhoek bezet in hun actie tegen, wat zij noemen, hun deportatie. Ze verzetten zich tegen plannen van Den Bosch om het regionale Woonwagencentrum aan de Vlijmense weg op te heffen Tijdens overleg met de woonwagenbewoners is hen nog eens duidelijk gemaakt dat het centrum weg moet en dat er maar voor een beperkt aantal bewoners elders in Den Bosch een plaats beschikbaar is. De woonwagenbewoners hebben woedend gereageerd Zolang de plannen niet van tafel zijn willen de woonwagenbewoners actievoeren® foto anp UTRECHT - De AbvaKa bo en de CFO hebben de Vereniging van Neder landse Bejaardenoorden (VNB) gisteren een ulti matum gesteld. Als de werkgeversorganisatie niet voor 4 mei tegemoet komt aan de eisen van de bonden, zullen er vanaf 8 mei collectieve acties wor den gevoerd in de bejaar dentehuizen. Afgelopen maandag zouden de werkgevers en de bonden voor het laatst hebben onderhan deld over een nieuwe cao voor de 80.000 werknemers. Dat overleg ging echter niet door. De VNB zag geen mogelijkhe den om met een reëel bod te komen. ..Wij protesteren tegen het feit dat u het overleg impli ciet afblaast", schreven de Ab vaKabo en de CFO gisteren aan de werkgevers. Voor de bejaardenoorden geldt hetzelfde als voor de overige 'bedrijfstakken' in de zorgsec toren. De loonruimte is door de overheid beperkt tot drie pro cent en moet bovendien gro tendeels worden bekostigd uit een verlaging van de premie voor het pensioenfonds PGGM. Werkgevers en bonden wijzen het kabinetsstandpunt eensgezind af. De bonden eisen een loonsver hoging van 4,5 procent. De VNB is bereid een „martkcon- forme" loonsverhoging te betalen. Anders dan de werk gevers in het ziekenhuiswe zen, is de werkgeversvereni ging echter niet van plan die uit eigen middelen te betalen. Hoewel het ultimatum van de bonden al op 4 mei afloopt, zal de VNB naar verwachting op donderdag 7 mei overleg voe ren met minister De Vries van sociale zaken en staatssecreta ris Simons van wvc. De werk gevers zullen bij de bewinds lieden aandringen op meer geld. waarmee ze de ..mark tconforme" loonsverhoging kunnen betalen. door HANS LEBER RIJSWIJK - Het NRC-Han delsblad kwam gisteren twee keer uit. De 'eerste editie', een visueel geslaagde parodie op de Rotterdamse krant, werd 's- ochtends verspreid door post bodes. Voor de afdeling reclame en public relations van de Die- mense papiergroothandel Proost en Brandt was de paro die bedoeld als ..aardigheidje voor de relaties"; de NRC-uit- gever in Rotterdam overweegt een schadeclaim wegens het gebruik van NRC's „geestelijk eigendom". De redactie van de NRC was verrast over het werkje van de Diemense groothandel. NRC- hoofdredacteur B. Knapen: „Niemand hier wist er van. Ik heb het persoonlijk nog niet goed genoeg gelezen om te kunnen oordelen of het een ge slaagde parodie is, maar daar gaat het ook niet om. Er is ge bruik gemaakt van NRC's geestelijk eigendom en daar maken we principieel bezwaar tegen. Dat doen we overigens ook in andere gevallen, bij voorbeeld als iemand op een reclamefoto van een auto op de achterbank het NRC zit te le zen. Daarvoor willen we ons niet laten gebruiken". Stappen Juristen van de Rotterdamse uitgever NDU beraden zich op stappen tegen het Diemense bedrijf. Volgens Knapen be hoort een schadeclaim tot de mogelijkheden. In Diemen is J.A. de Bruijn, hoofd reclame en pr, hierover niet verbaasd: „Maar ik hoop dat mynheer Knapen er ook om kan lachen. We hebben de parodie gemaakt als 423-ste af levering van Proost-Prikkels, waarmee we onze relaties vier of vijf keer per jaar verrassen om niet alleen zakelijk met el kaar om te gaan. Ik kan me het bezwaar in Rotterdam voor stellen, maar vind wel dat ze zich daar belachelijk zouden maken door een schadevergoe ding te eisen. We denken niet dat zo'n claim veel kans maakt. Onze juristen hebben zich erover gebogen voordat we onze NRC produceerden. Bovendien hebben we wel de gelijk contact opgenomen met de NRC. Maar een secretaresse wilde vorige week voor ons geen tijd van de hoofdredactie vrijmaken." Het blad van Proost en Brandt lijkt als twee druppels water op NRC-Handelsblad. De teksten wijken echter duidelijk af. Het speciaalnummer van Proost- Prikkels staat in het teken van de 'lintjesregen' zoals die ieder jaar op Koninginnedag valt. In het Diemense NRC krijgen alle relaties van het bedrijf een lintje. De krant opent met het 'nieuws', dat dit komt doordat drie verschillende lijsten van genomineerden voor een lintje bij het ministerie door elkaar zouden zijn geraakt. Zo kregen volgens die lijst ook mgr. Gij- sen, Ria Stalman, Stanley Menzo en zelfs Jet en Koosje Veenendaal (de 'dames' uit 'Keek op de Week') een lintje. De Bruijn: ,,We hebben veel plezier gehad in het maken van dit nummer, de NRC geeft daar op de een of andere ma nier wel aanleiding toe. En ach, als we het moeten rectifi ceren" is dat ook niet zo erg. Daar kunnen we weer iets leuks voor de relaties van ma ken". De directie van NRC-Handels blad zal over de affaire spoedig contact opnemen met de 'ghostpublisher' in Diemen. Over de hoogte van een even tuele eis tot schadevergoeding is nog niets bekend. is myn km =Rj fc Standaard UitgevecVWavery Productions RIJSWIJK - De voorbereidin gen voor een vuilverbrander op Ypenburg gaan door. Des noods wordt Leidschendam via de rechter medewerking afgedwongen. Daarnaast be ginnen besprekingen met af valverwijdering Rijnmond (AVR) over alternatieven voor het huisvuil in de regio. Dat heeft een meerderheid (be staande uit Den Haag, Leiden en Zoetermeer) van de 35 be trokken gemeenten in het SAVA-bestuur (samenwer kingsverband afvalverwijde ring) besloten. Van het alge meen bestuur stemden alleen Rijswijk. Leidschendam en en kele kleine gemeenten zoals Zoeterwoude tegen. Behalve het doorzetten van de voorbereidingen voor een geïntegreerde afvalverwer kingsinstallatie (GAVI) op Ypenburg volgt het SAVA deels de aanbevelingen van het rapport Berenschot. Daar in staat niet alleen dat er ge stopt moet worden met de GAVI - er zijn genoeg alterna tieven - maar ook dat gespro ken moet worden met de Rot terdamse AVR en Gevudo in Dordrecht. Tevens pleit Beren schot voor openhouden van de Haagse vuilverbrandingsin stallatie (WI) totdat definitie ve, alternatieve bestemmin gen voor het huishoudelijk af-, val zijn gevonden. De WI aan de Gaslaan moet dan wel aan de nieuwste milieunormen van het rijk worden aangepast; dat kan door plaatsing van een rookgasreiniger (superfilter) van zo'n 200 miljoen. Over deze laatste optie is ech ter in Den Haag grote op schudding ontstaan. Een raadsvoorstel om te investeren en daarvoor de afvalheffing ex treem te verhogen is aange houden. Gedeputeerde Staten zeggen dat sluiting van de Haagse vuilverbrander in 1993 mogelijk en net zo duur is als investeren en openhouden. Volgens milieugedeputeerde H. van der Vlist heeft de Haag se wethouder Vlaanderen al garanties gekregen voor het el ders verwerken van het afval. Overigens is de kans dat er ooit nog een GAVI op Ypen burg komt zeer klein gewor den. Overeenkomstig het ad vies van het dagelijks bestuui van het SAVA wordt nu op nieuw overleg-, bedenk- en studietijd ingelast. De reden voor het uitstel is onder meer dat niemand weet hoe het afvalaanbod en verwerkings mogelijkheden er over pakweg tien jaar uitzien. De prognoses daarvoor lopen te ver uiteen, concludeert het dagelijks be- 'stuur van het SAVA. Het wach ten is dus op het inzicht en be sluiten van minister Alders. door ERIK HUISMAN HN kijkt dit keer naar ver re streken en naar lang en minder lang vervlogen tij den: Japan, de jodenster en het milieu. HP 'heeft' Mr. Bean, een lichtvoetige Jelle Zijlstra en geeft Stasi-in formant Andreas Sina- kowski een herkansing. Dat Elsevier best verteerbaar is blijkt niet uit de cover: kan ker en het kabinet. Verder valt het best mee. In VN is het drie keer oorlog en blijkt V&D niet meer te redden. De Groene is dit keer vooral Hannah Arendt. Hervormd Nederland neemt de scheurtjes in het Japanse welvaartswonder onder de loupe. Conclusie: aan de op mars van Japan is een einde gekomen. Aanwijzingen daarvoor zijn de beurskrach in Tokyo en de politieke schandalen in het land van de rijzende zon. Oorzaak van alle 'leed': het wegvallen van het voordeel dat goedkoop kapitaal biedt. Er is, aldus HN, echter een 'yen-blok' in aanbouw in de vorm van 'vier tijgers' dat het nieuwe afzetgebied, Azië gaat bedie nen. De scheurtjes trekken denkelijk dus dicht. Vijftig jaar geleden werd de jodenster door de Duitse be zetter ingevoerd in Neder land. Uit het onlangs ver schenen boek 'De Davidster, de geschiedenis van een symbool' van Gerben Oege- ma blijkt dat de invoering bepaald geen begin van de ster was. De nationaal socia listen grepen terug op het middeleeuwse, door de kerk verordende jodenteken, de gele vlek of de gele ring. En de kerk graaide toén al diep in de historie door destijds te verwijzen naar een jodente ken dat al in de negende eeuw als kenteken van joden en christenen diende. Het is lamitische antisemitisme is volgens Bernard Lewis ook uit de historie te verklaren. Het zou de laatste honderd jaar een importprodukt zijn vanuit het christelijke avondland. HN brengt verder de ver snippering van de milieube weging in beeld. Er wordt wel aan alle kanten samen gewerkt in overleg-en sa menwerkingsverbanden, maar volgens HN gaat dat „schijnbaar toch niet naar volle tevredenheid". Begin HP gerust achterin. Daar treedt Mr. Bean op; al thans, de man erachter: Ro wan Atkinson. Zo genade loos als de lach- en buikspie ren tijdens een aflevering van de komische serie op de proef worden gesteld, zo bloedserieus is Atkinson. Kwalificaties als zwaar op de hand, somber en ernstig zijn niet van de lucht. .Alle ande re mensen zien een man die zijn best doet om nooit ie mand te beledigen, die er vreemd ouder uitziet dan zijn 35 jaar en zich nog steeds bedient van het soort deftige manieren dat voor oorlogs aandoet". Zelf wordt Atkinson regelmatig gele digd. Als mensen op straat om hem lachen. „Toen ik ooit een saucijzebroodje kocht, begon iedereen te gie chelen. Dat vond ik erg hin derlijk", aldus de gesjeesde student elektrotechniek. Nog gemerkt, de kabinets crisis die boven het Binnen hof hing? Het kabinet strom pelt inmiddels weer een beetje, wat HP er niet van weerhield Frank de Grave (WD-wethouder in Amster dam) te laten praten over hoe regeren met het CDA aanvoelt. HP vermoedt een zekere neiging tot masochis me bij de CDA-partners en vergelijkt het met de fratsen van een bidsprinkhaan. De Grave heeft bewondering voor het CDA. waar het schuiven met standpunten spreekwoordelijk is en het altijd lijkt of de coalitie-part ner 'inlevert'. Wim Kan zong ooit 'Waar we heen gaan, Jelle zal wel zien'. Jelle heeft het gezien. Zo lichtvoetig als hij naar zijn mening opereerde in zijn memoires 'Per slot van reke ning' -een kleine bestsel ler- zo degelijk formuleert hij zijn visie op het milieu: „Kun je de groei tot nul laten naderen in een democratie, kan dat zonder bevelsecono mie". In een oorlogsecono mie wellicht, meent Jelle. Je ziet het in V&D rondstrui nende pubers nog wel eens doen: een dalende roltrap be klimmen. Dat vereist een be hoorlijke coördinatie bij een ononderbroken en oprecht staccato beentempo. Jeroen Terlingen, auteur van een binnenkort te verschijnen boek over Anton Drees- mann, ziet het warenhuis zelf dat kunstje niet meer uithalen. V&D is niet te red den is zijn conclusie, de fun damenten zijn rot. Het drieluik van VN over de oorlog bestaat eigenlijk uit drie stukken die toevallig met de oorlog van doen heb ben. Ze zijn wél leuk. of hoe zeg je dat van stukken over de oorlog. Uit een bronnen studie zou blijken dat de Ne derlandse regering in Lon don al heel vroeg wist over de Entlösung. Jim van der Hoeven kwam er bij het ma ken van zijn doctoraalscrip tie achter. Verder een portret van „de entertainer van Wes- terbork", componist-cabare tier Willy Rosen. Tenslotte: Jacques van Tol, die zo fout was als wat. Volgens Ajax-trainer Louis van Gaal willen zijn jongens allemaal blijven. Beetje naï ef wel. Verder een portret van driekwart eeuw strijd te gen God als stopwoord. De Bond tegen het vloeken dus en het gevecht tegen de bier kaai. Trouwens, wie kent Rudi van de Wint? Geen hond. Wie heeft zijn werk wel eens gezien? Pakweg half Nederland. Nee, hij schildert geen verkeersbor den, maar nam wél de ach terwand van de nieuwe Tweede Kamer voor zijn re kening. Van de Wint baalt van het fysieke aspect van het schilderen. Schilderen zit in het hart en het hoofd. „De rest is infantiel". Elsevier is niet het tranendal dat het lijkt, al zijn veel arti kelen getoonzet in mineur. Naast het gebruikelijke ge- blabla over het wankele ka binet - de val van het kabi net is slepend „door gebrek aan zwaartekracht" - wordt de halsstarrige strijd tegen de onzichtbare vijand ge schetst. Gerlof Leistra en Tineke Oosterloo brachten bezoe ken aan „De Bronx van Ne derland". Verpaupering dus. Geen nieuws, wel een aardi ge samenvatting van het leefleed in de oude wijken en de mini-Bijlmers van de Ne derlandse steden. Ef ala sani Boeng (als alle dingen weer goed zijn) ver laat een groot deel van de zesduizend Surinaamse bos negers het vluchtelingen kamp in Frans-Guyana om huiswaarts te keren. Slechts enkelen laten zich nu al met een 'oprotpremie' terug stu- i ren. De Fransen vinden dat ze allemaal onderhand wel weer kunnen ophoepelen en hebben al een plan gemaakt voor de ontmanteling van de i vier kampen bij Saint Lau rent du Maroni. Het is driewerf fout in Else- vier: in heden, verleden en toekomst. Het heden: Maar ten 't Hart mag uitleggen; waarom de meeste boeken zo dodelijk saai zijn. Hij is ju rylid van de AKO-prijs en mist vooral humor en vertel kunst in de literatuur. Het verleden: Elsevier werpt een nieuw licht op fotoberichtge ving voor en tijdens WO II. Het betreft het werk van fo-1 topersbureau Recla van nazi-sympathisant Emil Klinsky. De toekomst; Qua kunst wordt het maar behel pen. De sleurende generatie, de avant-garde, de trendset tende meute laat het name lijk afweten in „een worm stekige Big Apple". Portret van een metropool in mi neur. De Groene is weer heerlijk onafhankelijk; onverwachte onderwerpen dus. Hannah Arendt speelt de hoofdrol. De filosofe staat centraal in het door Martin van Ame- rongen geschreven Groen- portret. Zelf nam zij Adolf Eichmann, een van die ver schrikkelijke mannen uit de stal van Hitier, op de korrel. Ze schreef over het proces tegen Eichmann en probeer de te achterhalen „hoe onge passioneerde middelmatig heid en plichtsbesef kam worden ingezet in een moordfabriek". Anil Ramdas schreef het essay 'Gedachte-I loos of redeloos' over Arendts betoog over EichJ mann.De Groene 'is' overi gens ook popster, schrijverj geluidspionier en ex-dj Ad! Visser, het volgens politici te redden Nederlands. Bosnië- Hercegovina en „de vrije jongens in de jungle van ver gunningen", de 'taxi-penoze' dus.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4