Verlaging btw volstrekt onzeker Verdachte moorden probeerde nog een meisje te ontvoeren Kamerleden CDA hebben meeste bijbaantjes Êcidóc Soivumt BINNENLAND iRitzen geeft vier 'jonge' universiteiten extra geld „Afspraken ziekenfondsen in strijd met EG-wet" Palmolie kleurt strand Texel oranje Vuistgetrommel en gemurmel in nieuwe Kamer Dales wil doorgaan met herziening decoratiestelsel Peiling: CDA herstelt, PvdA blijft kwakkelen iüSür'K 1 -"11S CASPER EN HOBBES r \KMBMV f&M~ PAZACHVTB Nier Lijst WD nog niet ingediend DONDERDAG 30 APRIL 1992 ZOETERMEER - Vier jonge universiteiten die om de jaren tachtig snel gegroeid zijn, krijgen ex tra geld voor onderzoek. Minister Ritzen (Onder- vrijs) wil de universiteiten van Rotterdam, Til- burg, Maastricht en Enschede samen dertig mil- joen geven boven hun normale budget. Het be- o irag moet door de andere universiteiten samen g opgebracht worden. Dat heeft Ritzen aan de be- r trokken universiteiten laten weten. De vier jon- r ge universiteiten werden in de jaren tachtig door een stroom studenten overspoeld. Zo is het aan- z tal studenten in Rotterdam in tien jaar meer dan e verdubbeld. Voor het onderwijs aan die studen ten kregen die universiteiten wel meer geld. Het budget voor onderzoek bleef echter ongeveer 31 even groot als tevoren. Dat heeft geleid tot een r, scheve situatie die ook Ritzens voorganger Deet- man al onderkende Minister Ritzen FOTO: DIJKSTRA UTRECHT - Het ministerie van economische zaken vindt vooralsnog dat de zorg verzekeraars (voorheen zie kenfondsen) hun kartelaf spraken die ze per 1 januari hebben gemaakt moeten schrappen omdat ze in strijd zijn met de Wet op de Econo mische Mededinging en de Europese kartelbepalingen. Dat staat in een brief die het ministerie deze week heeft verstuurd naar de Vereni ging van Nederlandse Zorg verzekeraars (NZF). Volgens algemeen directeur N. de Jong van de NZF is er op dit ogenblik nog helemaal niets aan de hand. Begin juni wordt er overleg gevoerd tussen eco nomische zaken en de NZF. Dan worden definitieve beslui ten verwacht over dit onder werp. Maar voor de NZF is het geen uitgemaakte zaak dat de zorgverzekeraars hun kartelaf spraken vanaf juni moeten in trekken. aldus De Jong. Begin dit jaar spraken de zorg verzekeraars af dat ze geen verzekerden zullen werven in eikaars werkgebied, ook al zijn die gebieden vanaf 1 januari opgeheven. Ook zullen ze niet met elkaar concurreren met de nominale premie die per fonds verschillend mag zijn. Nu be taalt iedere verzekerde dezelf de premie, ongeacht bij welk fonds hjj is verzekerd. Tenslot te beconcurreren de fondsen elkaar ook niet door verzeker den de kans te bieden een ei gen risico te nemen in ruil voor een lagere premie. Die concurrentievrijheid is een belangrijk onderdeel van de stelselherziening in de ge zondheidszorg, het plan Si mons. De staatssecretaris van volksgezondheid verwacht na melijk dat de kosten van de ge zondheidszorg omlaag gaan doordat de zorgverzekeraars elkaar onderling kunnen be concurreren. Het maken van kartelafspraken tussen de voormalige ziekenfondsen staat haaks op die gedachte. Volgens De Jong zullen bij het overleg met Economische Za ken vooral de rol van de zie kenfondsraad en het ministe rie van WVC aan de orde moeten komen. Zo houdt de ziekenfondsraad toezicht op de ziekenfondsen. Ik begrijp dat het ministerie van econo mische zaken dan direct kijkt naar de Wet op de Economi sche Mededinging, maar wat ons betreft hoeft die rol niet in strijd te zijn met die wet", al dus De Jong. TEXEL - Op twee plaatsen op het strand van Texel is palmolie aangespoeld. De twintig ton plantaardige olie is vermoedelijk afkomstig van de tanker 'Sunny Blossum' die onder de vlag van de Bahama s vaart De 'Sunny Blossum' kwam op 15 april in de Straat van Dover in aan varing met een Belgische vissersschip. Daarbij werd een groot gat geslagen in één van de la dingtanks van de 'Sunnv Blossum'. Een deel van de oranje palmolie. 150 ton. kwam in zee. De vlek werd enkele dagen later door de Kustwacht gesignaleerd. De restanten van de plantaardige olie zijn aangespoeld op de stranden van Texel, bij Den Hoorn en bij De Koog. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat is er geen gevaar voor mens en milieu maar is de oranje olie hinderlijk voor de strand- gangers. DEN HAAG - De verla- ■eiging van de btw van 18,5 o, tot 17,5 procent is nog vol- h strekt onzeker. Volgens premier Lubbers is nog iigeen enkele dekking ge le vonden en zal deze wens gtvan het CDA ongetwijfeld o problemen opleveren, om dat daardoor een gat van ,7 miljard gulden op de dlbegroting ontstaat. e CDA-fractievoorzitter Brink- 31 man kreeg gisteren tijdens het debat over het inkomensbeleid dan ook geen enkele garantie o over het doorgaan van deze 3i lastenverlichting. De christen- j democraten hechten sterk aan de btw-verlaging net als minis ter De Vries van sociale zaken. De verlaging zou de inflatie 31 kunnen beperken. door HILDEBRAND BIJLEVELD Afgelopen weekeinde werd de indruk gewekt dat over de btw- verlaging al was beslist in het kabinet, maar dat werd giste ren in de Tweede Kamer aan merkelijk afgezwakt. Het kabi net wil voor de btw-verlaging namelijk geen extra bezuini gingen doorvoeren, terwijl de CDA-fractie duidelijk denkt aan kortingen op de studiefi nanciering en de huursubsi dies. Premier Lubbers verwacht dat eventuele nieuwe mogelijkhe den voor bezuinigingen aller eerst aangewend moeten wor den voor tegenvallers. Te den ken valt aan de salarisverho gingen voor ambtenaren en werknemers in de gezond heidszorg. Het gaat hierbij om een structurele tegenvaller van rond de zeshonderd mil joen gulden per jaar. Daar naast wil het kabinet niet tor nen aan het terugdringen van het financieringstekort of een btw-verlaging betalen uit ver hoging van andere belastin gen. Minima Overigens kreeg de PvdA evenmin de garantie dat de mi nima minder dan één procent koopkrachtverlies zullen lij den. Fractievoorzitter Wölt- gens dreigde afgelopen week einde nog met een kabinetscri sis als naast de verlaging van de inkomens voor de minima een inkomensstijging van maximaal 1,25 procent voor de hogere inkomens zou plaats vinden. Volgens premier Lub bers kan echter geen enkele garantie gegeven worden dat het kabinet de laagste inko mens voldoende kan compen seren om de voorspelde koop krachtdaling te voorkomen. De PvdA wilde geen steun ge ven aan een motie van Groen Links waarin de regering werd verzocht de laagste inkomens koopkrachtbehoud te garande ren. Premier Lubbers ontraad de de motie, omdat deze te gro te verwachtingen zou wekken. Tijdens het debat, gehouden op aanvraag van de oppositie, werd duidelijk dat voor de PvdA niet vaststaat dat de kop peling tussen lonen en' uitke ringen losgelaten moet wor den. Volgens PvdA-fractie voorzitter Wöltgens moet ge keken worden naar voldoende compensatie voor de uitke ringsgerechtigden alvorens de sociaal-democraten met de ontkoppeling akkoord gaan. Het kabinet stelt in de brief die gisteren werd behandeld dat de uitkeringen volgend jaar ten hoogste twee procent om hoog gaan, ongeacht de gemid delde loonstijging. Vice-premier Kok weet de on rust van de afgelopen dagen aan het feit dat het kabinet vrijdag niet met een brief naar buiten is gekomen. Hij bood zijn verontschuldigingen aan over de onduidelijkheid die af gelopen dagen rees. maar hij nam geen afstand van zijn eerder gedane uitspraken. De PvdA-leider nam afstand van het beeld dat Lubbers had op geroepen rond de laagste inko mens die een procent achteruit zouden gaan. terwijl de hogere inkomens zullen groeien met royaal één procent. Kok meen de het beeld van de premier vrijdag te moeten bijstellen. Volgens de vice-premier zijn er namelijk geen besluiten geval len. maar is uitsluitend een ka der vastgesteld dat als uit gangspunt dient. Premier Lub bers sprak gisteren overigens wel degelijk van een genomen besluit. Maar de minister-pre sident noemde het een besluit dat vervangen kan worden door een beter besluit. Dat zal gebeuren in het kader van de vaststelling van de Miljoenen nota die op Prinsjesdag ver schijnt. 't AID- fractieleider e Bolkestein a achter het spreek gestoelte k (links) irt de l£* nieuwe Tweede Kamer Rechtsboven op de foto ninister Kok, iremier .ubbers en minister De Vries. In de Kamer werd gisteren een ^spoeddebat - gehouden naar aanleiding van brief van het <abinet over de inkomens ontwikkeling. FOTO ANP door KOOS VAN WEES DEN HAAG - Het klonk nog wat vreemd in de oren, en de kamerleden zelf keken erbij als kleine kinderen die kattekwaad uithalen: het met de ge balde vuist op tafel bon zen als blijk van instem ming met wat zojuist ge zegd is. De Tweede Kamer heeft niet alleen een nieuw jasje, maar ook de dragers van dat jasje blij ken zich een nieuwe per soonlijkheid te hebben aangemeten. De eerste vergadering in de nieuwe Tweede Kamer werd gisteren in elk geval geken merkt door een verfrissende spontaniteit. Want de kamerle den zochten niet alleen hun toevlucht tot vuistgetrommel, ook het gemurmel als blijk van afkeuring nam bijna Engelse vormen aan. overigens zonder ;s dat de Nederlandse ..Mr. Spea ker" Deetman de Kamer tot de orde riep. En gelukig maar. De levendigheid van de debat- ten in de Tweede Kamer moet worden vergroot, zo bleek deze week uit een onderzoekje van NOS-Laat onder televisiekij kers. gedaan naar aanleiding ran de ingebruikneming van de nieuwe zaal. Kamerleden, gevraagd naar hun reactie, konden het niet anders dan be amen. Want, zo bleek uit het onderzoek, de helft van de tv- kijkers vindt het maar een saaie bedoening, die politiek. Alleen, wat moet je daar aan doen? Richt je eens meer op hoofdlijnen en minder op de details, vond 43 procent van de ondervraagden. Laat eens wat meer blijken van je instem ming of afkeuring, vond ze ventien procent. En warempel, de Kamer, die nog wel eens verweten wordt nauwelijks te luisteren naar wat „het volk" er van vindt, blijkt met name die laatste aanbeveling goed in de oren te hebben geknoopt. Winstpunt Is dat al een winstpunt op weg naar verlevendiging van de de batten, de nieuwe Kamer zelf is dat ook. Want waar vanaf de publieke tribune in de oude Kamer maximaal de helft van het aantal kamerleden goed kon worden bekeken (de ande re helft zat onder de tribune), in het nieuwe amfitheatersge- wijze ingedeelde strijdtoneel zie je iedereen. Dus ook hoe CDA-fractievoorzitter Brink man tijdens het debat over het inkomensbeleid onmiddellijk een briefje schrijft voor pre mier Lubbers, nadat zijn PvdA-collega Wöltgens zei het onaanvaardbaar te vinden als de laagste inkomens inleveren en twee keer modaal er een paar tientjes beter van wordt. En hoe Lubbers het briefje ver volgens ook laat lezèn aan CDA-minister De Vries, maar (uiteraard) niet aan vice-pre- mier Kok. Niet ongebruikelijk, met dit verschil dat het nu alle maal veel duidelijker zicht baar is. De nieuwe openheid die de nieuwe Kamer met zich mee moest brengen blijkt op dat punt dus inderdaad te wer ken. Opvallend tijdens deze eerste vergadering in de nieuwe zaal is de veel geringere bereidheid van de kamerleden hun stoel te verlaten. Die kobaltblauwe stoel, links- en rechtsdraaiend, van leer en bekroond met het wapen van de Staten-Gepe- raal, zit dus blijkbaar lekker der dan de groene en krappe kamerbankjes in de oude zaal. Misschien dat dat leidt tot een grotere bezetting van de Ka mer, iets wat de televisiekij ker, die toch al gauw het idee heeft dat die kamerleden niks uitvoeren, zeker deugd zal doen. Storm Daarnaast is het opmerkelijk hoeveel belangstelling er is om de debatten zelf bij te wonen. Waar de nog geen honderd plaatsen op de publieke tribu ne in de oude zaal slechts zel den volledig bezet waren, loopt het in de nieuwe zaal storm. Op de 230 plaatsen tellende tri bune is het een komen en gaan van mensen, terwijl zich voor de kameringang grote groepen verzamelen in afwachting van het moment tot zij naar binnen kunnen. Uiteraard heeft dit al les te maken met de aard van het debat, maar het is duidelijk dat de ingebruikneming van de nieuwe zaal een grote im puls betekent voor de belang stelling voor en het bezoek aan de Tweede Kamer. Nadelen heeft de nieuwe zaal uiteraard ook. De afstand van de publieke tribune tot de re geringstafel is vrij groot, zodat de mimiek van de dames en heren achter de regeringstafel de toeschouwers geheel ont gaat. En de interruptiemicro foons zijn zo geplaatst dat de meeste bezoekers alleen de achterhoofden zien van de ka merleden die interrumperen. De televisie-camera's staan er veel beter voor. zodat gezegd moet worden dat wie echt wil genieten van het Tweede Ka mer-gebeuren het best voor de tv plaats kan nemen. Tenzij ook in de nieuwe zaal de geur van wilde beesten te ruiken valt in tijden van crisis, iets wat volgens D66-fractieleider Van Mierlo altijd gebeurde in de oude zaal. -En als de voorte kenen niet bedriegen, moet die geur toch zo rond juli-au- gustus goed te ruiken zijn. DEN HAAG De regering wil in grote lijnen ongewijzigd doorgaan met de hervorming van het Nederlandse decora tiestelsel. Dat blijkt uit de Memorie van Antwoord die minister Dales (binnenlandse zaken) gisteren mede namens haar collega Van den Broek (buitenlandse za ken) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zo wil de rege ring de ere-medailles verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau afschaffen en tegelij kertijd een nieuwe graad voor deze orde instellen, die van Lid van de Orde van Oranje-Nas- sau. De met de herziening be oogde democratisering van het Nederlandse decoratiestelsel moet vooral gestalte krijgen door de instelling van een Raad voor de civiele orden. Ook wordt in het voorgestelde nieuwe stelsel een centrale rol aan de burgermeesters toege kend bij de procedure die kan leiden tot een onderscheiding. DEN HAAG - Het CDA lijkt als enige partij garen te heb ben gesponnen bij de onenig heid in de coalitie dit weekein de over de inkomensontwikke ling voor 1993. Het CDA zou, als er nu verkiezingen zijn, goed zijn voor 49 zetels. Dit zijn er zes meer dan enkele we ken geleden. Voor de PvdA blijft het aan modderen met slechts 24 ze tels, een verlies van 25 in ver gelijking met de 49 bij de ver kiezingen van 1989. Dit blijkt uit de jongste opiniepeiling van bureau Interview. De WD blijft het goed doen in de enquêtes. De liberalen weten de opgaande lijn vast te hou den en scoren nu met een winst van vijf rond de 27 zetels. D66 gaat het nog steeds voor de wind. met 33 zetels een winst van 21 en in grootte ver uit de tweede partij. Groen Links staat bij Inter/View op 9 zetels, een winst van 3. De klei ne rechtse fracties vertonen in het jongste onderzoek geen noemenswaardige wijzigin gen. Feestelingen al vroeg op pad Het Rotterdamse Overschie was maar wat blij dat koningin Beatrix vanmorgen daar haar toernee door de stad begon. De eerste feestelingen zaten vanmorgen (foto links) om acht uur al in de Dorpsstraat op haar, prins Claus en de prinsen te wachten, terwijl zij pas bijna twee uur later arriveerden Even verderop in de straat oefende mevrouw T. LutZ- Kranenborg op haar clavecimbel (foto boven) een menuet uit de pruikentijd. Al beperkt de koningin zich tot Rotterdam dan wil dat nog niet zeggen dat men het feest elders wat kalmer aan zou vieren. Al vroeg in de avond hielden gisteren mensen hun plaatsje bezet op de beroemde vrijmarkt (foto linksonder) in Amsterdam Maar de wedstrijd Torino-Ajax wilde men niet missen. FOTO'S: ANP BREDA De verdachte van de moord op en ver krachting van twee Belgi sche meisjes heeft in okto ber van het vorig jaar in het Belgische Wuustwezel ook een 18-jarig meisje proberen te ontvoeren. De 33-jarige verdachte is giste ren voorgeleid aan de rechter commissaris in Breda. Die heeft de gevangenhouding voor zes dagen gelast. Justitie legt de verdachte twee maal moord en twee maal verkrach ting ten laste, alsmede ontvoe ring van een derde meisje. De identiteit van de 14-jarige Inge Breugelmans uit Wuust- weezel is gistermiddag offi cieel vastgesteld. Van de 17-ja- rige Ines van Muyldert uit Es sen-Hoek is dit nog niet ge beurd. Familieleden van de twee slachtoffers hebben van de Nederlandse justitie geen toestemming gekregen de stoffelijke resten nog te zien Naar nu blijkt verdacht de Bel gische politie de aangehouden man al eerder van misdrijven. Op 21 april kreeg het parket in Breda het verzoek om een on derzoekscommissie van de procureur des konings uit Ant werpen foestemming te geven hem te mogen horen Volgens mr. Koops van het parket in Breda heeft hij dit verzoek de zelfde dag nog doorgespeeld aan de rijkspolitie van Hoger- heide. Waarom die hieraan niet direct gevolg heeft gege ven. is niet bekend. Volgens Koops had deze ver denking overigens geen be trekking op Inge Breugel mans Mogelijk hield ze wel verband met een andere ze denzaak. want de Belgische politie heeft de laatste maan den vaker klachten gehad over de bestuurder van een beige Mercedes met Nederlands kenteken, die meisjes lastig viel. In samenwerking met de Bel gische politie onderzoekt de Bredase justitie of de verdach te mogelijk iets te maken heeft gehad met twee andere ver dwijningen van meisjes uit Leefdaal en Brasschaat in Bel gië. 1 KLAS ÉE&ÉKJS PAT 'KJ CHÉÉTAH 90 KM Pf R UUfZ fcAW KÉNNÉN. ICUKJNEkJ DOOR BILLWATERSON DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer spant de kroon als het gaat om de vraag welke parlementariërs de meeste be taalde nevenfuncties hebben. De PvdA-kamerleden hebben ook veel bezigheden buitens huis. maar verreweg de meeste functies zijn daar onbetaald. Bij D66 heeft niemand een be taalde bijbaan, terwijl in de fractie van Groen Links alleen het kamerlid Willems betaald krijgt voor een bijbaantje. Hoe de WD'ers zich buiten de ka mergebouwen financieel- maatschappelijk manifeste ren. was gisteren nog niet be kend. Als enige fractie hadden de liberalen nog geen lijst in gediend met hun nevenfunc ties. De Tweede-Kamerleden zijn verplicht eens per jaar op te ge ven of en voor wie zij werk zaamheden buiten de politiek verrichten. Zij mogen ruim 13.000 gulden per jaar vrij bij verdienen; van het meerdere trekt de Kamer de helft af. dat in mindering wordt gebracht op hun schadeloosstelling (ruim 100.000 gulden), zoals het salaris van een kamerlid deftig wordt genoemd. Absolute topscorer is het CDA- kamerlid Gerritse, die vijf be taalde functies in het bedrijfs leven heeft. Een goede num mer twee in de Kamer is de CDA'er Vreugdenhil met vier betaalde bijbanen. Zijn collega Van Iersel staat op de derde plaats met drie betaalde bijba nen. Van de fractievoorzitters heeft alleen Brinkman een betaalde nevenfunctie. Ook (CDA-)ka- mervoorzitter Deetman vindt nog ruimte voor een beloonde bijbaan. De voorzitter lijkt ove rigens over zeeën van tijd te beschikken, want hij bekleedt nog twaalf andere - onbetaal de - bestuursfuncties. De WD maakt volgende week bekend welke fractieleden ac tief zijn buiten de Kamer. Door de verhuizing van de fractie naar de nieuwbouw is-dat er even bij ingeschoten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3