Noodtoestand Los Angeles na plunderingen Uit „Tweede Kamer doet denken aan openbaar urinoir" Kinderdag lm«M Fokker bouwt ook spionagevliegtuig EG dreigt Servië met sancties CeicWSoutmit 5 Opnieuw goede uitgangspositie voor Ajacieden 12 13 Varkenspest in Pijnacker; vervoersverbod ingesteld Andriessen noemt missie naar China ,een succes Kinderen van de wereld zingen koningin toe r 14 Dagen Gratis "1 DONDERDAG 30 APRIL 1992 20 PAGINA'S in drie katernen Kerken voeren samen actie tegen honger in Afrika £eicUe 6oma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25327. Losse nummers 1,50. ifl HET WEER gen. In de loop van de mid dag vanuit het westen enke le opklaringen. Minimum temperatuur ongeveer 10 - graden. Middagtempera- tuur fca. 13 graden. Wind draaiend van zuid naar west, krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7, overdag afnemend. Verlaging btw volstrekt onzeker Landoorlogen woeden op het Chinese platteland LEIOEN OMGEVING TURIJN - Ajax heeft zich een uit stekende uitgangspositie verschaft voor het behalen van de UEFA Cup. Gisteravond speelden de Amster dammers 2-2 tegen AS Torino in het eerste duel van twee voor de fi nale. Net als eerder in het uitduel tegen Genoa speelde Ajax goed, maar verspeelde weer een voor sprong. In Genua greep de ploeg van trainer Louis van Gaal alsnog de winst met 3-2, in stadion Delle Alpi was Ajax tot zo'n stunfje niet in staat. Pagina 11: In reclamespot over eind. Kamerlid Schartman burgemeester Nootdorp NOOTDORP Het Tweede-Kamerlid H. Schartman wordt op 1 juni de nieuwe burgemeester van Nootdorp. De 55-jari- ge Schartman is getrouwd, heeft twee kinderen en woont in het Overijsselse Delden. Hij volgt in Nootdorp burge meester J. Waals op die naar Venray ver trok. Schartman heeft zich in zijn ruim tienjarig kamerlidmaatschap als CDA'er onder andere verzet tegen verruiming van de winkelsluitingswet en de open stelling op de zondag. Hij heeft er via een initiatiefwetsvoorstel tevens voor gezorgd dat caravans en aanhangwa gens beneden een bepaald gewicht slechts onder een laag belastingtarief kwamen te vallen. De 55-jarige Haje Schartman. FOTO:ANP AMSTERDAM - Net als Fokker eerder al met de F-27 heeft ge daan, biedt het Nederlandse concern nu een speciale F 50 aan voor de niet-civiele luchtvaart, zo heeft Fokker-woordvoerder Bart van Veen vanmorgen bevestigd. Hij benadrukte dat niet Fokker maar fabrikant Teledyne de - voor militaire en politie doeleinden geschikte - radarapparatuur aanbiedt, en dat de Nederlandse vliegtuigbouwer vervolgens hoopt dat de klanten voor die apparatuur de speciale F 50 als beste platform uitkiezen. Het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) heeft al be langstelling getoond voor de KingBird, zoals het vliegende ra darstation van Fokker al wordt genoemd. De KingBird is veel kleiner dan de bekende AWACS-radarstations en zal dank zij de modernste radarapparatuur aan boord de kleinste bewegingen van vijandelijke troepen of van smokkelaars op het land, op het water en in de lucht kunnen waarnemen. Huisarts Karsten moet uitlatingen intrekken Terug in jaren zestig met concert The Motions BIJLAGE 6 PAGINA'S LOS ANGELES - Woe dende zwarten hebben in het zuidelijk stadscen trum van Los Angeles tientallen grote branden gesticht, winkels geplun derd en blanke voorbij gangers aangevallen na dat vier blanke politie mannen waren vrijgespro ken van mishandeling van een zwarte automobi list. Burgemeester Tom Bradley heeft de noodtoe stand uitgeroepen. Het geweld heeft inmiddels aan drie mannen het leven ge kost. Zeker 72 mensen zijn ge wond geraakt. Bij de geweld plegingen maakte de menigte gebruik van honkbalknuppels, molotovcocktails en zelfs ma chinegeweren. Gouverneur Wilson besloot de Nationale Garde in te schake len toen metershoge vlammen diverse stadsdelen „in een vuurzee hadden veranderd". De politie van Los Angeles heeft inmiddels ook assisten tie gekregen van politiekorp sen uit omliggende steden. Het vliegverkeer naar Los An geles is voor onbepaalde tijd stilgelegd als gevolg van de rookontwikkeling boven de stad. De vrijspraak van de blanke agenten volgde na een jaar van publieke opschudding over de manier waarop de vier politie mensen zich op 3 maart 1991 hadden gedragen tegenover Rodney King, nadat zij hem na een achtervolging wegens te hard rijden hadden aangehou den. De ernstige mishandeling van de automobilist kreeg we reldwijde bekendheid door vi deo-opnamen die een oogge tuige van de gebeurtenis maakte. Terwijl hij hulpeloos op de grond lag, werd King langdurig met de wapenstok bewerkt. Pagina 5: Geschokte reacties VS op vrijspraak agenten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4/6 BUITENLAND 5/8 ECONOMIE 7 LEIDEN/REGIO 9/10 DIENSTVERLENING 10 SPORT 11/12 KUNST,RTV 13 RTV-PROGRAMMA S 14 WEER/PUZZELMENU 14 UIT 8IJLAGE 5T/M20 PIJNACKER - Op een varkensbedrijf in het Pijn acker is gisteren varkenspest geconstateerd. Het bedrijf is onmiddellijk van de buitenwereld afge sloten. De vijftig varkens zijn voor vernietiging af gevoerd. Rond Pijnacker is een vervoersverbod in gesteld voor alle vee. Dat de ziekte in Pijnacker de kop heeft opgestoken, is op zich een geluk bij een ongeluk. Dit deel van Nederland telt slechts wei nig varkens, zodat de ziekte niet zo snel om zich heen kan grijpen. De laatste keer dat in Nederland varkenspest uit brak was twee jaar geleden, in het voorjaar van 1990. Toen werden enkele bedrijven in het Mid,- denbrabantse De Moer geruimd. In België woedde in datzelfde jaar een ware epidemie. Meer dan een miljoen varkens moesten worden afgemaakt om de ziekte te onderdrukken. Idoor RIK IN 'T HOUT Koningin Beatrix gaat de drukte in Rotterdam niet uit de weg. ROTTERDAM/AMSTER DAM - Het 'Lang zal ze leven' klonk vanochtend uit duizenden kelen toen koningin Beatrix verge zeld van prins Claus en hun zonen om kwart voor tien Overschie bij Rotter dam binnenkwam. Burge meester Peper en com missaris van de koningin Pattijn ontvingen de vor stin en haar familie. Peper zei zich zeer vereerd te voelen dat Koninginnedag vandaag in 'zijn' stad, de stad met het nieuwe elan. gevierd wordt. Tijdens de rondgang van de burgemeester met de koninklijke familie stonden er veel mensen in historische kle ding langs de kant van de weg om een glimp van de hoge gas ten op te vangen. Na een wan deling van drie kwartier ver volgde de koningin haar reis met de blauwe bus naar het Afrikaanderplein, waar de kin deractiviteiten centraal ston den. Kinderen van allerlei na tionaliteiten zongen de ko ninklijke familie toe. De jarige Pieter van Vollenhoven, die gisteravond een concert ver zorgde in het Rotterdamse Luxor Theater met Pim Jacobs en Louis van Dijk, was van daag ook aanwezig met zijn echtgenote, prinses Margriet. Prinses Juliana, de belangrijk ste jarige vandaag, viert haar 83e verjaardag in huiselijke kring. Schietpartij Gisteravond verliep de voorbe reiding van de jaarlijkse vrij markt in Amsterdam ter gele genheid van Koninginnedag niet rustig. Een schietpartij op het Leidscheplein kostte het leven aan een tot nu toe nog onbekende man. Een tweede man liep een schampschot op en is overgebracht naar een ziekenhuis. De achtergrond van de schietpartij is nog onbe kend. Op het moment van de schietpartij waren ten minste duizend mensen aanwezig op het Leidscheplein. Vanmorgen begonnen de mensen in de meeste grote steden al vroeg met de straatverkoop van hun oude spullen. i i PEKING - Minister AnJ driessen van economische zaken meent dat zijn mis* sie naar China een groot ^es is geworden. Tele* fonisch liet hij gistereil vanuit Peking weten da| de Nederlandse onderne mers in zijn gevolg een „onverwachte stroom vaij orders" hebben kunner) boeken. Daarbij rekende de bewinds man nog niet eens mee, zo zei hij. dat de Chinezen de komen de jaren waarschijnlijk op drachten op het gebied van w^ terzuivering en riolering in N^ derland zullen plaatsen ter waarde van circa een miljard gulden. In de Tweede Kamer wordt nog getwijfeld aan het succes van Andriessen. Leden van vooral WD en CDA wijzen erop dat de minister tot nu toe geen bijzonderheden over de geboekte orders heeft willen verschaffen. Andriessen vol stond gisteren met te zeggen dat „straks" pas alles opgetelg zal worden „wat goed is voor de goederen- en dienstenbi- lansen van onze landen". De Tweede Kamer zal de minister na terugkeer vragen een pre cieze lijst met orders te laten zien. Andriessen is immers niet al leen om economische maar ook om politieke redenen in de Volksrepubliek China (VRQ. Hij wil op die manier compen satie krijgen voor het niet leve ren door Nederland van onder zeeërs aan Taiwan. Het kabi net weigerde de Rotterdamse werf RDM een vergunning voor de export van deze boten, nadat Peking had gedreigd met represailles. Vandaag sluit Andriessen zijn bezoek af. Pagina 7: Stork, Rabo en Akzo tevreden naar huis door RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - PvdA en D66 hebben een wat hilarisch aan doende maar tegelijk ernstig bedoelde klacht over de nieu we vergaderzaal van de Twee de Kamer. Dat is de manier waarop de interruptiemicro foons staan opgesteld. Deze zou teveel associaties opwek ken met een ouderwets open baar urinoir, zoals nog te vin den zijn in Amsterdam. „Ik schrok me wild bij het be gin", vertelde D66-leider Van Mierloo gisteren na afloop van het eerste debat in de nieuwe ruimte. „Ik zat hier op mijn plaats en zag daar vier mannen voor me staan. Het was geen gezicht. Ik moest onmiddellijk denken aan 'Clochemerle', een heel oude Franse film over een urinoir". PvdA-fractieleider Thijs Wölt- gens kon zich die gevoelens heel goed indenken. „Ja, ik weet wanneer dat beeld bij hem is opgekomen: toen er een hele rij mannen achter elkaar stond om naar een microfoon te gaan. Als je uit Amsterdam komt (zoals Van Mierlo, red.) kun je je zo'n beeld daarbij voorstellen. Ik hoop die associ atie zo snel mogelijk zal ver dwijnen, bijvoorbeeld door een betere opstelling van de inter ruptiemicrofoons". En dan te bedenken dat de Fotografen boos op kamervoorzitter DEN HAAG - De parle- mentaire fotografen zijn woedend op voorzitter Deetman en de andere le den van het presidium van de Tweede Kamer. Het is de fotojournalisten voort aan verboden tijdens de batten door de zaal te zwer ven en opnamen te maken wanneer ze dat willen. Ze mogen nu alleen nog gedu rende korte tijd (circa tien minuten) na aanvang van een agendapunt in de zaal zijn. Tot deze maatregel is besloten vanwege klach ten van kamerleden, met name WD-leider Bolke- stein, dat zij door de foto grafen gestoord worden in hun concentratie. Na hevi ge protesten van de foto grafen en de parlementai re persvereniging besloot Deetman gisteren dat er wel vanaf de pers- en pu blieke tribune opnamen mogen worden gemaakt. nieuwe, ergonomische hamer, die kamervoorzitter Deetman dinsdag als cadeau ontving van de regering, al is vergele ken met een WC-ontstopper! Pagina 3: Vuistgetrommel en gemurmel in nieuwe Kamer Speciaal vervoer Waar een Poolse collega - weliswaar in beschonken toestand - deze week nog zijn wagen met 18.000 kilo champignons klemreed bij Eindhoven, daar had de chauffeur in dienst van het transportbedrijf Van den Berg uit het Brabantse Middelbeers aanmerkelijk minder moeite met het langste transport dat ooit door Leiden trok. Van Leiden naar Rotterdam ging de tocht gistermorgen van een 38 meter lange 'absor ber' De absorber werd gebouwd door de Leidse ketelbouwer NEM in opdracht van Demkolec, een doch terbedrijf van het Provinciale Limburgse Electriciteitsmaatschappij, de PLEM. In Rotterdam wordt het ap paraat geconserveerd, gestraald en geschilderd Daarna volgt een verdere tocht naar het Middenlim burgse plaatsje Buggenum, waar de rookgasreiniger op de Clauscentrale wordt geïnstalleerd FOTO WIM VAN NOOPT Leidse vrouw met vuurwapen bedreigd LEIDEN Een 21-jarige Leidse vrouw is afgelopen nacht door een man met een vuurwapen bedreigd. Ze liep rond kwart voor vier met een vriendin op de Hoogstraat, toen de man haar bij de linkerarm pakte en zei dat ze dronken was. Vervolgens haalde hij een vuurwapen uit zijn binnenzak en richtte dat op haar. Hij werd op dat moment aangesproken door een bekende, die zei dat hij de vrouw met rust moest laten. Er ontstond een woordenwis seling, waardoor de twee vrouwen konden ontsnappen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, te- Ic.'uonnr. 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd Seagate 40 Mb WD 80 Mb Kok* 100 Mb Conner 120 Mb Conner 200 Mb Wagenstraat 39 Grote Marktstraat 43 Den Haag Tel 070-3639686 SARAJEVO EG-voorzitter Portugal heeft Servië gisteren gedreigd met sancties. Portugal verklaarde dat de Twaalf het nieuwe Joegoslavië pas kunnen erkennen als het federale, door Serviërs gedo mineerde leger, Bosnië-Herce- govina verlaat. Als het leger zich niet terug trekt, zou de EG Joegoslavi sche tegoeden in het buiten land moeten bevriezen en zich er sterk voor moeten maken dat de nieuwe staat uit interna tionale organisaties geweerd wordt, zo liet de Portugese mi nister Joao de Deus Pinheiro in Lissabon weten. Servische media verspreidden gister avond het bericht dat het mi nisterie van territoriale verde diging in Bosnië-Hercegovina soldaten en burgers van de re publiek opdracht had gegeven de kazernes van het federale leger te blokkeren. Het federa le Joegoslavische leger is voor alsnog niet van plan gehoor te geven aan de oproep van EG- voorzitter Portugal en presi dent Alija Izetbegovic. Deus Pinheiro verklaarde dat alle hoop op vrede in Joegoslavië afhangt van de onderhandelin gen deze week in Lissabon over een politieke regeling voor Bosnië-Hercegovina. De Europese Gemeenschap haalt haar waarnemers uit het noordwesten van Bosnië, om dat het te gevaarlijk is daar langer te blijven. In de Bosni sche hoofdstad Sarajevo bra ken gisteravond zware gevech ten uit. Pagina 5: Voedseltekorten in Bosnië rampzalig Koninginnedag staal vandaag in Leiden in hel leken van het kind. Kinderspelen, kinderoptochten, playbackshows, touwtrekken, kinderdisco, kindervrijmarkt, het is er allemaal. Een mooie dag om wat tijd vrij te maken voor de I^eidse Courant. Kan zijn, dat u op deze Koninginnedag de Leidse Courant voor het eerst onder ogen krijgt. Dan ontdekt u meteen dat u een krant leest die voor u overal aanwezig is om u in woord en beeld te melden wat er om u heen gebeurt. Vandaag is koningin Beatrix dan wel niet jarig, maar ze viert wel in Rotterdam haar verjaardag. Waarover meer in de Leidse Courant. Alsof u er zelf bij bent. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. i Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) (Indien daonoe aanleiding bettoat, kon een ven Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag L y 8 711848 003000 ■lUiimimuiMiniiiii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1