interview/ Patrick Bruel Muziek De preutsheid van Jules van Hessen VER UIT LEIDEN E.O. DEN HAAG j FauréenDvorók. (Venvacht onder voorbehoud) 30 APRIL Pale saints - Melkweg, Amsterdam. Irish Music Festival: The doonan family, Paddy reilly en DÉ d ann an - Doelen, Rotterdam. 1MEI Freedy johnston- Patronaat, Haarlem. 3 MEI RUSH - Ahoy, Rotterdam. PRIMUS - Nighttown, Rotterdam. 4 MEI Drivin' .and cryin" - Nighttown, Rotterdam. 5 MEI Bevrijdingspop met Garland Jeffreys, Sister double happiness, The five blind boys of alabama, Rowwen heze en Bevrijdingspop: Angelique kidjo- Haarlemmerhout, Haarlem. 6 MEI Paladins dave alvin- Tivoli, Utrecht. 7 MEI Patrick bruel - Vredenburg, Utrecht. Paladins dave alvin - Paradiso, Amsterdam. 8 MEI The scene - Kasteel, Alphen aan de Rijn. The charlatans- Paradiso, Amsterdam. 1 10 MEI Natalie cole - Rai, Amsterdam. 11 MEI Paladins dave alvin - Nighttown, Rotterdam 12 MEI The nightcaps - Paap, Den Haag. Beasts of boubon - Paradiso, Amsterdam. 13 MEI The paladins dave alvin - Paard, Den Haag. Beautiful south - Paradiso, Amsterdam. The gories - Melkweg, Amsterdam. ~l 14 MEI Shakespear'Ssister en Candyland - Paradiso, Amsterdam. I 15 MEI Jack of hearts en Tuxedo buck - Boerderij, Zoetermeer. Sugar mama - Pater, Den Haag. The geoff mann band - O.L.S., Den Haag. ~l 16 MEI Van-Avond: Gruppo sportivo, Braam wolters en Belsonic sound - Paard, Den Haag. Maximum bob - Nederland 3, Wateringen. Fattnin1 frogs -Pater, Den Haag. 17 MEI CLOUSEAU- Muziektheater, Den Haag. Jan vayne - Diligentia, Den Haag. The gories - Paard, Den Haag. X.4ngo - Pater, Den Haag. Angela the rude - Boerderij, Zoetermeer. Blue guitars-Melkweg, Amsterdam. Ask dr. ruth en Damage done - O.L.S., Den Haag. 1 18 MEI Christy moore - Carré, Amsterdam. ~l 19 MEI Lisa STAnsfield- Congresgebouw, Den Haag. Eric and his burdan - Paap, Den Haag. Napalm death - Nighttown, Rotterdam. 1 21 MEI Napalm death - Paradiso. Amsterdam. 122 MEI Hallo venray- O.L.S., Den Haag. Klinkhamer, Captain nemo en Bettie serveert - Paard, Den Haag. Kick it out - Pater, Den Haag. Chris danielsthe kings - Boerderij, Zoetermeer. Tröckener kecks - Tivoli, Utrecht. T 23 MEI Ricardo rico - Pater, Den Haag. Thundermug - Koornbeurs, Delft. Fastlane-Boerderij, Zoetermeer. Lev en Indian summer - Nederland 3, Wateringen. 1 24 MEI John denver-Ahoy, Rotterdam. Cruz and friends - Pater, Den Haag. Fugazi en Girls against boys - Paard, Den Haag. D.a.m.n.-Nighttown, Rotterdam. Th i rd world - Paradiso, Amsterdam 125 MEI Fall - Paradiso, Amsterdam. Patrick Bruel: 'Dat ik in Frankrijk niet word aangevallen op mijn tweeledige carrière komt omdat ze altijd parallel hebben gelopen'. door Hans Piët „Waarom zich tijdens mijn concerten van die hysterische taferelen afspelen, zou je aan het publiek moeten vragen. Voor mij zijn het de mooiste momenten uit mijn le ven. Het is heerlijk om tienduizend man een nummer te horen zingen, dat ik op een dag om vier uur 's morgens heb geschre ven. Het is de enige reden waarom ik platen maak, want het werk in de studio en al die promotie mag mij gestolen worden", zegt Patrick Bruel (32). De Franse musicus en acteur is niet bang voor nieuwe uitdagingen. Begin vorig jaar trok deze avonturier de stoute schoenen aan en zag in Nederland, voor veel musici nog altijd de springplank naar de rest van Europa, zijn nieuwste uitdaging. Een jaar en twee elpees 'Alors Regarde' en de live- dubbelaar 'Si Ce Soir') later, stijgt zijn ster in sneltreinvaart. „Ik was bang dat de Franse taal het grote struikelblok zou wor den. Het bleek een ongegronde zorg te zijn. Toch hoop ik dat mijn publiek de moeite neemt mijn teksten te doorgronden, want wie mij echt wil leren kennen, vindt het antwoord in mijn schrijverij". „Muziek maken en acteren zijn mijn ma nier om mezelf te leren kennen. Het zijn twee heel verschillende disciplines. Als zanger speel je met het publiek terwijl je als acteur met de camera flirt. Om een rol te kunnen neerzetten, doe ik een beroep op mijn fantasie en hoewel het heerlijk is om twee maanden in de huid van een ander te kruipen, moet ik diep in mijzelf graven om het personage gestalte te kunnen geven. Het is altijd weer een fascinerende ontdek kingsreis omdat ik kanten van mijn per soonlijkheid naar boven haal, die tot dan verborgen waren gebleven. Dat is ook het grote verschil tussen Laurence Olivier en In Frankrijk staat Michael Jackson in de schaduw van musicus en acteur Patrick Bruel. Ook Nederland lijkt in de ban van deze passionele hartenbreker. Hoewel de Fransman zich hevig zorgen maakte over de kaartverkoop in Utrecht was het concert snel uitverkocht. Robert de Niro ofwel The Royal Shakespea re Company en The Actors Studio. De een drijft op de techniek de ander op de innerlij ke worsteling. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat mijn carrière als zanger een prachtige aanvulling biedt op mijn werk als acteur en andersom. Ik had de nummers voor 'Alors Regarde' bij voorbeeld niet kunnen schrijven zonder mijn ervaringen in de film 'Force Majeure', waarin ik naast Thorn Hoffman een rol speel. En dat perso nage had ik weer niet kunnen neerzetten als ik niet in het Parijse Olympia had opge treden. Het is allemaal heel inspirerend en helpt mij ook bij het schrijven van mijn tek sten. Een eerste vereiste voor een goed tekstschrijver is dat hij leeft. Daarin ligt de stimulans om allerlei ideeën op papier te zetten. En die gedachten worden aange wakkerd door de televisie, door de blik van een meisje op het vliegveld of de aardbeving in Amerika. Niet alles wat ik schrijf heeft een serieuze ondertoon. Soms gaat het heel diep, andere keren zijn het anekdotes. Soms ben ik net een spons, ik zuig gebeur tenissen op en knijp ze er daarna weer uit". „Nu ik terugkijk, ben ik blij dat ik nooit heb geaarzeld als een nieuwe uitdaging mijn pad kruiste. Ik heb altijd zanger willen worden, die droom had ik als tiener al, maar op een dag las ik een krante-adver- tentie waarin ze een jongeman vroegen voor een film. Ik had totaal geen acteer-er- varing, maar reageerde en werd aangeno men. Nadat ik mijn rol voor 'Le Coup De Si rocco' had voltooid, dacht ik: hier wil ik in de toekomst mijn brood mee verdienen. Ik had een fantastische tijd, maar kon het zin gen en spelen op feesten en bruiloften toch ook niet laten. Ik heb na die rolprent een jaar in New York gewoond. Het begon als een vakantie met vrienden, maar toen ik daar eenmaal was, werd ik door de stad en zijn mentaliteit opgezogen. Ik dacht in die smeltkroes van culturen moet een carrière zijn op te bouwen. Uiteindelijk ben ik naar Frankrijk teruggekeerd, waar ik als musi cus en acteur wat gemakkelijker aan de bak kwam. Maar, ik heb geen spijt en denk met veel plezier terug aan die tijd". „Dat ik in Frankrijk niet word aangevallen op mijn tweeledige carrière komt omdat ze altijd parallel hebben gelopen. Ik volg niet het pad van de bekende zanger, die zich plotseling zo nodig op het witte doek moet waarmaken of andersom. Ze zijn altijd hand in hand gegaan. Daarom kan ik ook rustig een rol weigeren als een optreden in Olympia voor de deur staat, of een tournee uitstellen als ik met een filmrol bezig ben. Ik heb echt een heerlijk publiek. Ze wach ten geduldig af of ze naar de bioscoop of het theater moeten komen". Vredenburg, Utrecht: Patrick Bruel. Op 7 mei (20.15 uur). 9 Dirigent Jules van Hessen droomde ervan de rol van Orpheus in de opera 'Orpheus in de Onderwereld' van Offenbach te laten spelen door een violist, die een beetje kan zingen. Maar daar is het om allerei redenen niet van gekomen. Orpheus wordt gespeeld door een zanger (Ernst Daniël Schmid) die op de viool playbackt. Van Hessen: „In de tijd van Offenbach ging het wel om een vio list. Dat kon heel goed, omdat Orpheus nauwelijks zingt. In Offenbachs dagen speelde de viool dezelfde rol als de saxofoon by ons. Daarom heb ik nog even overwogen om die viool door een saxofoon te vervan gen. Maar uit een soort preutsheid, zeg maar eerbied voor de componist, heb ik daarvan afgezien. Door de vertaling heb ben we toch al belangrijke elementen van Offenbach verloren. Willem Wilmink heeft het stuk weliswaar voortreffelijk vertaald, maar het was wel erg moeilijk. Vooral om dat er grappen in voorkomen die in de da gen van Offenbach, de tijd van Napoleon,- zonder meer begrepen werden, maar nu verloren gaan. We hebben een aantal grap pen moeten weglaten. Het alternatief zou. zyn geweest ze te vertalen. Dan zou je ech- ter moppen krijgen over Lubbers. En dat" zou te veel ongein worden. We hebben er- bewust voor gekozen het stuk niet al te zeer in onze tijd te laten spelen". Van Hes-1 sen en regisseur Leonard Frank hebben - Orpheus benaderd als een muziekdrama. Van Hessen: „Frank heeft ook enige weken - zonder muziek met de zangers gewerkt om de mythe uit de wereld te helpen dat zan- - gers niet kunnen acteren". Muziektheater, Den Haag: Opera Forum o.l.v. Jules van Hessen: 'Orpheus in de On derwereld' van Jacques Offenbach; regie Leonard Frank; met Jenny Arean, Elena Vink, Ernst Daniël Smid e.a. Op 2 mei (20 uur). Dl RE STRAITS-KAARTJES Philips en platenmaatschappij Phono gram toveren een laatste konijn uit de hoed voor diegenen die heel graag naar Dire Straits willen. Wie kans wil maken op een kaartje (of als troost- prijs) een cd-radiorecorder of Dire Straits-cd moet de volgende zin afma ken: Dire Straits op Philips cd.... De inzending moet vóór 15 mei 1992 wor den gestuurd naar: Dire Straits Phi lips Tombola, Ekkersrijt 4402, 5692 DKSon. OLYMPIA BRASS BAND 'Here comes the great Olympia'. Bij deze kreet gaan de harten van jazzlief hebbers sneller kloppen. En dat is ook niet zo verwonderlijk, want al meer dan dertig jaar is de Olympia Brass Band het handelsmerk van de jazz- stad New Orleans. Liefhebbers hoe ven echter niet de oceaan over te ste ken om de band te horen spelen. Het ensemble, geleid door de 83-jarige alt saxofonist Harold Dejan, geeft 5 mei een concert in het Partycentrum 'Se lect' aan de Papestraat in Den Haag; aanvang kwart over acht 's avonds. r T-rm LeidseCourant i o ii it donderdag30april 1992 - latalie Cole faddy Reilly Donderdag 30 april Lvc, Leiden, 22.00: Oranjebal (gratis). 'Tstathuys, Breestr. 19, Leiden, 21.00: Hardcorebands Instigators uit Engeland en Changing Systems. Vrijdag 1 mei Zaterdag 2 mei 1 Lvc, Leiden, 23.00: Herman Brood and his Wild Romance. 'Tstathuys, Breestr. 19, Leiden, 19.00: Hiphopfestival 'Down into hiphop', met joptreden van Kay LC. Groene kerk, Oegstgeest, 1.15: William Byrd Ensemble, progr. 'ontmoeting van culturen'. Hotel oranje, Kon. Wilhelmina Boulevard, Noordwijk, 20.15: Pia Beek The Dutch Swing College Band 1/30, CJP/P65/K&0 ƒ27,50, (lm 15 jr. ƒ15). Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn, 21.00: Angela and the Rude (ƒ10). Zondag 3 mei The Duke, Oude Singel, leiden. 15.00: Afsluiting met foale om Chanson- doirebeker. imuzenhof, Leiderdorp, 12.30: Ivo Janssen, piano; perken van Chopin, Hindemith, Brahms en Prokoyjev (ƒ10, 7,50). Maandag 4 mei Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 5 mei Pieterskerk, Leiden, 20.15: Ned. Handelver. speelt de 'Elias' van Handel in de oorspronkelijke Duitse versie (ƒ32,50, ƒ30). Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.30: Bevrijdingsbal met drie orkesten (ƒ12,50 in voorverkoop, aan de zaal 15). Lvc, Leiden, 23.00: Herman Brood and his Wild Romance (ƒ15). Woensdag 6 mei Geen opgaven ontvangen. Donderdag 7 mei Geen opgaven ontvangen. Vrudag 8 mei Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Pianoconc. D. Terziev; werken van Chopin. Lvc, Leiden, 23.00: Ugly Walter and the Fuzz. Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn, 21.00: The Scene (ƒ15). Zaterdag 9 mei Lvc, Leiden, 23.00: Tröckener Kecks. Herman Brood and his Wild Romance spelen op 2 en 5 Leiden. Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn, 21.00: City Pig Unit (ƒ7). Zondag 10 mei Stadsgehoorzaal, Leiden. 11.30: Guarneri Trio. Lokhorstkerk, Pieterskerkstr. 1, Leiden, 20.15: William Byrd Ensemble, progr. 'ontmoeting van culturen'. De grote beer. Rembrandtstr. 27, Leiden, 14.30 'Saaie Zondag, met Duo Caminantes. Donderdag 30 april Muziektheater, 20.15: Koninginneconc. Residentie Ork. o.l.v. Ivan Fischer m.m.v. sol. en Toonkunstkoor Amsterdam. Op progr. o.m. 'Symfonie 9' van Beethoven. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf. Danny de Munk en Bill van Dijk. Vrijdag imei Muziektheater, 20.15: foto Gerard Wessel mei in het LVC in Residentie Ork. o.l.v. Ivón Fischer m.m.v. sol. en T oonkunstkoor Amsterdam Op progr. 'Symfonie 2' en 'Symfonie 9' van Beethoven. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf. Danny de Munk en Bill van Dijk. Rijswijkse schouwburg, 20.15: Trio Rien Ne Va Plus. Muzik. progr. geïnspireerd door muziek uit de jaren 1920 en 1930. Zaterdag 2 mei Muziektheater, 20.00: Opera Forum o.l.v. Jules van Hessen: 'Orpheus in de Onderwereld' van Jacques Offenbach; regie Leonard Frank; met Jenny Arean, Elena Vink, Ernst Daniël Smid e.a.; 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Vogler Strijkkwartet. Haydn/Bartók- progr.; 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Ivan Fischer m.m.v. sol. en Toonkunstkoor Amsterdam. Op progr. 'Symfonie 2' en 'Symfonie 9' van Beethoven. Circustheater, 20.00. Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Kon. conservatorium, 20.00: Ver. Haags Jeugdork.; werken van Mendelssohn, Bruch, Rossini en Rimski Korsakov. Zondag 3 mei Muziektheater, 20.15: Staatsork. van Hradec Kralové o.l.v. FrantisekVajnarm.m.v. sol., Praags Mannenkoor en Philips' Philharm. Koor. Op progr. 'Requiem' van Verdi. Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude-Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Diligentia, 14.30: Maarten Koningsberger (bariton) en Kelvin Grout (piano). Op progr. 'Schwanengesang' van Schubert. Theater pepun, 11.30: Ensemble Nungdel Fuego: 'Pueblo Errante'. Jiddische, Ladino en Spaanse muziek; 15.00: Bob Color Blues Band. Dinsdag 5 mei I Muziektheater, 20.00: Opera van Krakow: 'Lucia di Lammermoor' van Donizetti. I Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Vrudag 8 mei Woensdag 6 mei I Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. 1 Kon. conservatorium, 19.30: Voorspeelavond leerl. koperafd. Donderdag 7mei I Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. 1 Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 20.00: Lawrence Renes, examen koordirectie. Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Grote kerk, 20.15: Philharm. Koor Hagacantare o.l.v. René Verhoeff m.m.v. sol., kamerkoor Hagacantare en kamerork. Leiden Sinfonietta. H. Andriessen- progr. Korzo, 20.30: Nieuw Ensemble o.l.v. Ed Spanjaard m.m.v. sol. Chinese composities. Zaterdag 9 mei Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Aioloskwartet; Kon. Concertgebouwork. o.l.v. Carlo Maria Giulini m.m.v. Jevgeni Kissin (piano). Op progr. 'Pianoconcert' van Schumann en 'Symfonie 9' van Dvorék. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. I Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Zondag io mei Kon. schouwburg, 20.15 Pools/Franse chansonnière AnnaPrucnal. Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude-Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort. Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Diligentia, 14.30: Bataafs Symfonie Ork.; werken van Bizet, Massenet, Debussy,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17