Een kasteel naast de deur I Opening van het nationale fietsseizoen Muziek: Nederland lijkt in de ban van PatrickBruel Theater: Marga Minco door Theater van het Oosten Expositie: de levensfilosofie van Krikor Momdjian Film: Zendelingen verstoren leven van Indianen 'Ik doe alleen maar de aardige dingen. Ik doe rondleidingen en verkoop wel eens briefkaarten. Eigenlijk is het allemaal vuige eigenbaat'. FOTO ANWB De landelijke fietsdag biedt een keuze uit meer dan tweehonderd routes in heel Nederland. Groen, gezond en gezellig. Onder dit motto roe pen ANWB, VW's en TROS de mensen op om zaterdag 9 mei mee te doen aan de landelijke fietsdag. De officieuze opening van het nationa le fietsseizoen wordt voor de negentiende keer gehouden. Deelnemers kunnen dit jaar kiezen uit meer dan tweehonderd routes, die alle zijn bewegwijzerd. En dat is nieuw in vergelijking met voorgaande edities. Iedere route heeft meerdere startpunten. De gemiddelde lengte is 35 kilometer. De Delflandroute is een voorbeeld van een van de vijftien tochten in Zuid-Holland. Een mu seum, kwekerij, molen en rommelmarkt zijn de meest opmerkelijke bezienswaardigheden van deze 23 kilometer lange trip in de omgeving van Schipluiden. In deze provincie kan tot liefst 59 kilometer worden gereden, maar dan moet wor den gekozen voor de Krimpenerwaardroute, dwars door het groene hart van Holland. De rit, langs onder meer Schoonhoven en Gouda, kan mooi worden gecombineerd met het andere gro te evenement op deze dag: de nationale molen dag. Veel molens zijn die dag niet alleen in be drijf, maar kunnen ook nog uitvoerig wor den bezichtigd. Dit jaar zijn trouwens ook veel andere panden, zoals monumenten, voor het publiek opengesteld. Alle fiets tochten zijn beschreven in routeboekjes, die voor 3 per stuk worden verkocht. Startpunten, bezienswaardigheden, at tracties, alles staat beschreven. Te koop - tot 15 september - bij de ANWB-kanto ren, ANWB-agentschappen bij de VW's en de deelnemende WV-kantoren. De boekjes geven bovendien korting op som mige attracties of op versnaperingen. De landelijke fietsdag kent een goed doel. Een deel van de opbrengst wordt dit jaar besteed aan vakanties voor kinderen met een aangeboren hartafwijking. Kleine kin deren mogen naar de Hartenark in Biltho- ven, de oudere jeugd gaat elders heen. Al thans, mits er natuurlijk voldoende geld binnenkomt. Meer informatie over de lan delijke fietsdag heeft de ANWB: 070 - 3.141.460. Voor de nationale molendag kan men bellen: 020-6.238.703. Jules van Hessen in 'Orpheus in de onderwereld'. VERDER OP DEZE PAGINA Laatste kans op kaartjes voor Dire Straits, de komende popconcerten en de muziekagenda. Aangrijpend spel van Katelijne Damen in 'Een leeg huis'. VERDER OP DEZE PAGINA Schilderijen en etsen van Krikor Momdjian in AZL-Galerie en de theater-agenda voor Leiden en Den Haag. UITGAVE LEIDSE COURANT. TELEFOON071-122244/ DONDERDAG 30 APRIL 1992 Franse acteur Patrick Bruel: 'Ik volg niet het pad van de bekende zanger'. VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de (nieuwe) films in de bioscopen en de exposities in galeries en musea. door John Stael Tussen de kilometers asfalt die de Randstad rijk is zijn er nog plek jes waar je even kan wegdromen. Want, ondanks de insluiting door A4, A44 en Al2 lijkt de groene omgeving tussen Voorschoten en Leidschendam niets met de mo derne tijd te maken te hebben. Daar staat kasteel Duivenvoor de, een van de historische pijlers van de provincie Zuid-Holland. Velen weten soms precies wat er in Zuid-Frankrijk te koop is op kastelengebied, maar niet naast de deur. Het moet ongeveer het jaar 1250 zijn geweest dat een paar kilometer buiten Voorschoten een vierkante verdedigingstoren of donjon te vinden was, eigendom van de zeer invloedrijke familie Van Wassenaer. In 1631 kreeg Duivenvoorde na een ingrijpende verbouwing onder het wakend oog van Johan van Wassenaer het huidige uiter lijk. Nimmer werd het kasteel verkocht: steeds is Duivenvoorde door vererving van bezitter verwisseld. Maar, om een historisch erfgoed een toekomst te garanderen moet er geld binnenko men. Daarom beginnen in mei weer de rondlei dingen door het kasteel. Met een beetje geluk gaat de hoofdbewoonster van kasteel Duiven voorde, baronesse Schimmelpenninck van der Oye - Beelaerts van Blokland u voor. „Het is de familie van mijn man die er altijd ge woond heeft. Mijn man en ik zijn in 1965 hier ge komen toen de laatste eigenares (jonkvrouw L.H. baronesse Schimmelpenninck van der Oye) gestorven was. De verhuizing toen was een hele overgang. Mijn man moest zijn burgemeesters- baan opzeggen, terwijl hij nog niet aan zijn pen sioen toe was, maar we vonden het wel prettig. Het was een verrassing dat de freule in haar tes tament had laten opnemen dat wij hier moesten gaan wonen. Ja, een aangename verrassing, ze ker voor mijn man. Hier had hij als kind ge woond. Een oud familiehuis, dat is prachtig. Ik kwam hier als kind ook al en ben er inmiddels natuurlijk aan gewend. Je kan het je bijna niet anders indenken dan dat ik hier bij leven en wel zijn tot mijn dood blijf leven. Maar, gelukkig kunnen wij niet in de toekomst kijken", vertelt de edelvrouwe in de vroegere eetkamer van het kasteel. VERWARMING Ieder vertrek in het kasteel heeft een heel eigen karakter en is ingericht alsof het nog steeds be woond wordt. Een bibliotheek in Empire-stijl, een kabinet met goudleerbehang, de Turkse Ka mer met sitsen wandbespanning en een hemel bed en een compleet ingerichte mangelkamer. Ook is een unieke collectie familieportretten, zilver, Delfts aardewerk, Chinees en Europees porselein te zien. De baronesse praat met liefde over Duivenvoorde: „Het is buiten prachtig mooi en je hebt veel familiedingen om je heen. Twee vleugels van het kasteel zijn museum en in een vleugel woon ik. Helemaal bovenin is een appartement voor de familie Slot, de museum bewaarder. Nee, in het museumgedeelte is geen verwarming, dat zou niet te stoken zijn. Veel te kostbaar. Het is prachtig gerestaureerd, maar het onderhoud is natuurlijk ongelooflijk. In 1958 is er al met restaureren begonnen. Sinds Bekende tekenfilm 'Sneeuwwitje' opnieuw in de roulatie gebracht. De hoofdbewoonster van kasteel Duivenvoorde, baronesse Schimmelpenninck van der Oye - Beelaerts van Blokland. Met een beetje geluk gaat ze u voor. dien zijn de lonen nogal gestegen, dus voor het onderhoud van het kasteel is een boel nodig. Ge lukkig bemoei ik me nooit met cijfers, ik doe al leen maar de aardige dingen. Ik doe rondleidin gen en verkoop wel eens briefkaarten. Eigenlijk is het allemaal vuige eigenbaat". „Ik zeg wel eens voor de grap 'ik hoor bij het meubilair'. En als de mensen dat nu grappig vin den, en ik kan nogal makkelijk met iedereen praten, dan doe je die rondleidingen met plezier. Het zou geen probleem zijn iedere dag een rond leiding met mij te organiseren. Maar dat gaat niet, ik heb ook mijn vrinden en kennissen en natuurlijk mijn kinderen". „Ik zie dit niet als een deel van mijn woning. De mensen vragen altijd 'hoe is het nu bij u, is dat ook antiek of is het nieuwerwets ingericht'. Dan zeg ik 'natuurlijk wel wat ouderwets, maar ik heb wel een televisie'. Maar ik heb ook oude por tretten hangen. De mensen hebben vaak een verkeerde indruk van mij, hoe ik leef. Ze ver wachten meer. VOORBEELD Wij, dat was in ons burgemeestergezin al - en dan zeiden mijn kinderen o jee-, moesten altijd het goede voorbeeld geven. Het is er een beetje uit bij de burgemeesters als ik de kranten lees. Dan denk ik 'gut nog aan toe'. De mensen ver wachten, omdat je nu eenmaal van adel bent, datje apart bent. Maar ik kan ook gewoon juf frouw Jansen zijn. Ik probeer mee te leven. Mijn kleinzoon zegt wel eens 'grootmama loopt ach ter, we moeten nog eens eventjes bij haar ko men'. Dan wordt er aan mijn opvoeding ge werkt, je bent nooit te oud om te leren. Ik pro beer in elk geval niet ver buiten de werkelijk heid te staan". „Ik heb me niet echt in in de historie hoeven verdiepen. Je kunt zeggen dat ik erfelijk was belast. De conversatie aan tafel ging er vaak over. Weet u wat we altijd trots kunnen zeggen? Dat de Ridderzaal in Den Haag net twee jaar later is gebouwd". Rondleidingen in kasteel Duivenvoorde, ge legen twee kilometer buiten Voorschoten aan de provinciale weg naar Leidschendam: van 1 mei tot en met 30 september. Van dins dag tot en met zaterdag om 14 uur en 15.30 uur. Informatie: telefoonnummer 071 - 613.752. EINDREDACTIE jXN KLINT VORMGEVING G1EL VAN DE KÓP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15