Terug in de tijd met The Motions Kenneth Branagh speelt opnieuw Shakespeare giidoeSomont KUNST IRTV Ijskoude kunst in Zwolle van Hagenaar De Bakker Invloed Japan op Nederlandse kunst Unieke verzetsfilm Klassieke Spelen thema weekeinde MOTIONS DONDERDAG 30 APRIL 1992 2WOLLE - Tweeduizend kilo ijs staat vanaf za- dag 2 mei te kijk op het Broerenkerkplein in rolle. De Haagse kunstenaar Aris de Bakker is <rantwoordelijk voor de ijsvorm die hij 'Kyra- ide' noemt. In de nacht van 2 op 3 mei zal hij de 'orm aan de onderkant met sterke halogeen- ipen verlichten en verwarmen, waardoor de orm als een grote edelsteen op het Zwolse plein zal staan te fonkelen. Zondagavond 3 mei bntsteekt Aris om een groot vuur onder de Kyra- mide. Het vuur blijft branden totdat het ijs ge heel gesmolten is. Vijf jaar geleden plaatste Aris een ïjspyramide in Enschede. Hij maakt geome- hsche vormen van ijs. die hij tentoonstelt in combinatie met licht, laser of vuur. Hij laat zich bij het ontwerpen doorgaans leiden door de om geving waarin het beeld geëxposeerd wordt. AMSTERDAM - 'Imitatie en In spiratie. Japanse invloed op Ne derlandse kunst van 1600 tot he den'. is de titel van een expositie die vanaf zaterdag tot 26 juli in het Rijksmuseum in Amsterdam is te zien. Op de tentoonstelling staat keramiek, textiel, lakmeubilair en zilver centraal. Ook zijn er schil derijen te zien, van onder meer Van Gogh en Breitner. De ten toonstelling. die in samenwerking met de Rijksdienst Beeldende Kunst werd samengesteld, was voor het eerst te zien in Japan tij dens het staatsbezoek van konin gin Beatrix. AMSTERDAM - De enige film die tijdens de Tweede Wereldoorlog van de verzetsactivitei ten in Nederland is gemaakt, wordt maandag middag 4 mei in het televisieprogramma 'Send ee Salon' van de AVRO uitgezonden. Het is, al dus een woordvoerster van het Verzetsmuseum in Amsterdam, voor het eerst dat dergelijk au thentiek filmmateriaal voor een groot tv-pu- bliek is te zien. De (titelloze) film. die is ge maakt door de Amsterdammer F. Taylor, duurt drie minuten. Daarin is te zien hoe de verzets held P. Coronel vanuit het toenmalige huis van Taylor in de Jordaan, naar Londen aan het sei nen is. Coronel maakte deel uit van de Raad van Verzet. De beelden zijn in 1943 gemaakt. Taylor heeft de film in 1985 aan het Verzetsmuseum geschonken ter gelegenheid van de opening van het museum. De maker woont nog steeds in Amsterdam. LEIDEN - Het Rijks museum van Oudheden in Leiden organiseert op 2 en 3 mei een the maweekend over de klassieke Olympische Spelen, zoals ze in het oude Griekenland wer den gehouden. Er zijn allerlei culturele activi teiten. zoals lezingen en rondleidingen. Verder staat staat er een klas sieke vijfkamp op het programma. Goud van oud live'-concert in Bra banthallen op 24 april. Veronica-tele- rtsie. Vanavond Nederland 2, 22.00 |B0B OFFERS HILVERSUM - Met name de veertigers en in middels ook vijftigers inoeten er vanavond om tien uur maar eens goed Voor gaan zitten. De tele- yisie afgestemd op Neder land 2, een koud pilsje en de afstandsbediening van de video bij de hand. Dank tij Veronica's 'Goud van pud' ,je bent jong ge feest en je wil wat" pullen ze zich een klein uur lang terugwanen in de jaren zestig toen ze hoog gehakt, kortgerokt en wijdgepijpt ieder week eind de vele zalen in den fende bevolkten. De beatgroepen tierden welig, de zaalhouders wapperden met contracten omdat de dis- codreun nog niet was uitge vonden en ze zonder live-mu- tiek hun tent wel konden slui ten. De jeugd van toen vertelt lis ouder van nu hoeveel beter iet allemaal was. Met als over tuigend bewijs de kast vol met elpees en op feestjes stukge- draaide singles, die door de nieuwsgierig gemaakte kinde ren hun tweede hitperiode doormaken. Daarin is een ver- daring te vinden voor het op vallende feit dat op vrijdag 24 april 1992 bij de televisie-opna me van de zesde 'Goud van Oud' de Brabanthallen uitpuil den met meer tieners en twens dan nog oudere jongeren. Met EzVi vijftienduizenden waren ze uit heel Nederland naar Den Bosch afgereisd om de sfeer van weleer te proeven. In de bloedhete hal, waar het kookpunt al wordt bereikt nog voordat Rob Hoeke met z'n makkers het „feest-van-de- herkenning opent", wint plat- Haags het van de zachte g. Dat leeft ongetwijfeld te maken met de aanwezigheid van The Hotions. Tot voor kort wezen de leden van Neerlands beste beatgroep uit de jaren zestig elke vorm van een hernieuwd optreden van de hand. Daar waar Veronica erin slaagde io n beetje alle oudjes te here- ligen en het podium op te sle pen, kreeg de omroep bij The lotions vijf keer achtereen nul op het rekest. Zanger Rudy Bennett wrilde [raag. drummer Sieb Warntjes kreeg zo'n twee jaar geleden Dok wel trek in een reünie met de makkers die elkaar strij dend hadden verlaten. Zij laaiden uiteindelijk bassist lenk Smitskamp en gitarist Suzy Quatro is een van de artiesten, die vanavond te horen en te zien is in het programma 'Goud van ud'. FOTO: PERSUNIE Rob van Leeuwen over de streep. Voor laatstgenoemde hoefde het al helemaal niet meer. De in Luxemburg teruggetrokken levende miljonair vergulde een paar jaar geleden met Shocking Blue met een toer- nee zijn wereldhit 'Venus' nog eens. Om dan nóg verder terug in de tijd te grijpen, nee. Hoofdschuddend Toch zit de kleine gitaarvir tuoos in de Brabanthallen ach ter de coulissen in zichzelf ge keerd op zijn beurt te wachten. Uit een andere kleedkamer klinkt de zang van Marmalade, die met een akoestische gitaar nog wat nummers doorneemt, als een klok. The Hollies, aan gekondigd als de toppers van de avond zitten dan nog in de VIP-room achter de versnape ringen. Af en toe werpt Robbie hoofdschuddend een blik op de monitor waar achtereenvol gens Rob Hoeke, Bintangs, Marmalade, Dave Dee, de Jumping Jewels met Johnny Lion en Suzi Quatro zich zwe tend door hun repertoire zwoe gen. „Waar ben ik in 's hemels naam aan begonnen", zie je hem denken. Dat heeft ook te maken met de dag ervoor. Op het moment dat de geluids technici de sound-check als zijnde goed wrilden afblazen schoot Van Leeuwen uit z'n slof. „Wat goed, niks goed, het geluid is net dunne soep". Na zijn internationale ervaringen met Shocking Blue is hij an ders gewend. En dat zullen ze weten. Waardoor het gezamen lijke diner van artiesten en (ge- luids)medewerkers later aan zal vangen dan gepland. Vervolgens verklaarde 'die kleine' in kernachtig Haags alle'beschikbare merken gi taarversterkers rijp voor het grof vuil. „Is er hier ook ie mand die verstand van verster kers heeft? Hier krijg ik geen fatsoenlijke noot uit". Een barst Tot overmaat van ramp liep een cameraman een barst in de slagplaat van Henk Smits kamps oldtimer Fender basgi taar. Waarna tijdens het diner Veronica's Goud van Oud-pro ducer Frans Meijer in woede uitbarstte bij de ontdekking dat de ingehuurde Motions- toetsenist Leo Bennink enige vrienden als zijnde roadies mee aan tafel heeft genodigd. „Ik wist niet wat ik meemaak te", zegt drummer Sieb Warn tjes die een tas met wel twrintig drumstokken bij zich heeft. „Begint die man over een paar karbonaadjes te mopperen. De hele zaal kon meegenieten. Ei genlijk had ik hem de pan soep over z'n oren moeten trekken". De ervaringen van de gitaris ten die het saunabad op het po dium al hebben doorstaan ma ken Rob van Leeuwen en Henk Smitskamp er niet di rect vrolijker op. De gitaren blijken nogal Snel ontstemd te raken. Ze pakken onmiddel lijk hun gitaar uit de koffer en gaan stemmen. Rob leent een stemapparaat van Jumping Je wel Hans van Eijk omdat z'n Telecaster gelijk moet staan met het keyboard van Ben nink. Wederom klinkt kern achtig Haags. „Waardeloze dingen, ik heb er nooit mee kunnen werken. Ik heb altijd op m'n gehoor gestemd". On danks al zijn ervaring is Rob bie van Leeuwen nerveus. Een teken dat hij op scherp staat. Nieuwe broek Rudy Bennett loopt al twee uur voor het optreden gekleed in nieuwe broek en shirt ge schminkt rond. „Hé ouwe ben je daar niet een beetje vroeg mee?", oppert Sieb. „Nee, dat heb ik altijd al gedaan. Kan dat spul effe lekker in je huid trek ken, dan ligt het er niet zo op", vreest Bennett het niets ver bloemende oog van de camera. Eerst duren de minuten tij dens het wachten uren en dan ineens is het moment aange broken. Hoewel, omwille van de directe radio-uitzending wordt achter het podium ge wacht tot het ANP het nieuws wereldkundig heeft gemaakt. Sieb Warntjes blijft achter z'n drumstel zitten. „Ik voelde me net een keizer op m'n troon. Waarom we zo lang moesten wachten was me niet duidelijk, maar dat gaf me wel de kans om de hele zaal eens op te ne men. Die vijftienduizend man, die sfeer, fantastisch. Alleen daarom al ben ik blij dat ik dit heb meegemaakt". Na de STER barsten The Mo tions los. Sieb Warntjes pompt en stuwt of z'n leven ervan af hangt. Het klikt met z'n ouwe basgabber Henk Smitskamp en ook de zang van Rudy Ben nett inclusief de achtergrond zangeressen klinkt goed. Was ted words - let u vanavond op de nieuwe tekst wordt door de zaal uit volle borst meege zongen. Rob van Leeuwen en Leo Bennink echter gaan geza menlijk de mist in. Benninks keyboard lijkt op een bak met piepende muizen die de gitaar solo's van Rob van Leeuwen opvreten. De geluidstechnici houden de volumeschuif van het gitaarkanaal simpelweg dicht. Zelfs op het podium is Van Leeuwen nauwelijks hoorbaar. En het totaalvolume haalt am per de helft van het lawaai dat teweeg is gebracht door de voorgaande band Suzi Quatro. die met de ouwe trucendoos de zaal op hol krijgt. Hetgeen Johnny Lion al eerder was ge lukt met zijn ranjadrinkende Sophietje. Sombere blikken Terug in de kleedkamer werpt Rob van Leeuwen sombere blikken om zich heen. „Hoe klonk het? Op het podium was het weer de dunne soep van gisteren". Het antwoord weet hij dan in feite al. Kom bij de superkritische gitarist niet aan met „Te gèk man. Het klonk als een dijk", omwille van het geslij m. Even gloort er een sprankje hoop" als Rudy Ben nett na raadpleging van kinde ren, vrienden en bekenden meldt dat het fantastisch was. Die wordt de bodem ingesla gen als Robbies vriendin Mari anne in de kleedkamer arri veert. Haar gelaatsuitdruk king alleen al spreekt negatie ve boekdelen. Rob zoekt troost aan de bar bij een pilsje. Bij het zien op de monitor van Hollies zanger Allan Clarke mompelt hij slechts: „Nou, nouSieb Warntjes, die terecht tevreden is met z'n eigen prestatie rea geert kort en krachtig: „Rob zegt altijd en overal tegen wrie dan ook onomwonden waar het op staat en dat wordt hem niet altijd in dank afgenomen. Die jongens van het geluid hebben hem gewoon terugge pakt". Schrale troost: de zaalmix staat los van het geluid dat ra dio en tv produceren. Nu maar hopen dat de door regisseur Eduard Huis in 't Veld aan el kaar geplakte beelden en ge luid iets opleveren dat de moeite waard is om voor de kleinkinderen op videoband te bewaren. Vanavond zullen we dat weten. Rob van Leeuwen tijdens de sound-check: .Wat goed. Niks goed. Het geluid is net dunne soep'. Met z'n vijftienduizenden naar Den Bosch voor de sfeer van weleer Tegen de geschminkte Rudy Bennett: He ouwe ben je daar niet een beetje vroeg mee? Tot overmaat van ramp liep een cameraman een barst in Henk Smitskamps oldtimer basgitaar Suzi Quatro een dagje de boer op: „Are you happy?" Kenneth Branagh: „Hamlet is een rol die me obeseert' Idoor PAUL DONOVAN LONDEN - Kenneth Bra nagh, de vroegrijpe jonge leeuw van het Britse to neel, heeft zoveel projec ten om handen dat het, zelfs voor hemzelf, moei lijk is hem bij te houden. Geen wonder dat hij er moe uitziet. De door hem opgerichte Re naissance Theatre Company is binnenkort vijf jaar oud. Zijn nieuwe produktie van Hamlet wordt op de Britse radio uitge zonden en komende winter zal hij de rol herhalen voor de Royal Shakespeare Company. Volgende maand opent hij in Coriolanus in het Chichester Festival Theatre. En tussen de repetities door zit hij in de montagekamer voor zijn nieu we film, de comedy 'Best Friends'. Het is zijn derde film na de Hitchcock-achtige thril ler 'Dead Again' en Shakespea re's 'Henry V. waarvoor hij Os carnominaties kreeg voor zo wel de beste acteur als de beste regisseur. De 31-jarige Branagh heeft een strokleurige stoppelbaard van drie dagen en kringen onder zijn blauwe ogen. Hij heeft een zachte stem en is angstvallig goed gemanierd. „Ik weet dat mensen zeggen dat ik een wor kaholic ben", zegt hij. „maar zo voel ik me absoluut niet. We hebben eind vorig jaar drie maanden vrij genomen om rond te reizen door Ierland en wanneer ik volgend jaar in de lente klaar ben met Hamlet neem ik weer vrij". „Ik heb een voorbeeld geno men aan een interview met Ro bert de Niro waarin de inter viewer vroeg: 'Waarom doe je zoveel? Drie of vier films per jaar. je bent nooit van het doek weg'. En De Niro antwoordde. 'Wel. ik voel me op de top van mijn kunnen. Het is voor mij een belangrijke tijd om te wer ken'. Zo voel ik me ook". Branagh stichtte de Rennai- sance Company met collega- acteur David Parfitt. „Mijn de finitie van succes", zei hij in dertijd. „is controle". Hij deed de oude Victoriaanse en Ed- wardiaanse traditie herleven van de gecombineerde acteur- managers. maar met de zake lijke benadering van de jaren tachtig. Hij slaagde erin ac teurs aan te trekken van het kaliber van Dame Judi Dench en Derek Jacobi Prins Charles is beschermheer van het gezelschap. „Hij ziet bijna al onze produkties ver telt Branagh. „Hij hoort ook de Hamletuitzending voor die op de radio komt. Hij leest veel li teratuur en luistert er ook graag naar. Ik vind het een fan tastische man, heel oprecht en duizend keer intelligenter dan de mensen denken". Toegankelijk toneel Renaissance brengt zowel klassiek als nieuw werk in En geland en elders en concen treert zich op toegankelijk to neel. Het gezelschap is op we reldtournee geweest met 'King Lear' en 'A Midsummer Night's Dream". Branagh speelde Jimmy Porter in 'Look Back in Anger' onder regie van Judi Dench. Derek Jacobi re gisseerde Hamlet. Het is een carrousel waarbij telkens dezelfde mensen opko men en afgaan. In 'Peter's Friends', een film over een reü nie van zes vrienden op oude jaarsavond in een landhuis, spelen Branaghs vrouw Emma Thompson en zijn schoonmoe der Phyllida Law, alsmede Branaghs vrienden Stephen Fry en Hugh Laurie. Deze be nadering wordt wel bekriti seerd als nepotistisch en inces tueus, maar biedt een werkom geving die Branagh als prettig ervaart. Met Hamlet viert de Renais sance Theatre Company zijn vijfde verjaardag. Het was het eerste stuk van Shakespeare dat Branagh zag als vijftienja rige scholier. Later speelde hij bij de Royal Shakespeare Company de rol van Laertes en in 1988 speelde hij Hamlet in de toneelproduktie van de Re naissance Company. „Wanneer je 21 bent wordt je misschien aangetrokken door het avonturenverhaal, door de romantische, nobele, held die zich wreekt. Tien jaar later is het meer het verhaal van een man die probeert zijn proble men op te lossen om innerlijke rust te vinden. Precies dezelf de woorden als eerst krijgen een veel diepere betekenis. Als je begin dertig bent beginnen je ouders of grootouders te sterven en ga je meer over de dood nadenken". „Hamlet is een rol die me obse deert en de dood is voor mij een onderwerp van constante fascinatie en nieuwsgierig heid. We worden allemaal van af het moment dat we hier zyn geobsedeerd door het begrip sterfelijkheid. Mijn enorme enthousiasme voor het stuk komt voort uit het licht dat het op dit alles werpt". Huwelijk Voor de Britse pers is Bra naghs leven meer een onder werp van fascinatie. In 1989 trouwde hij met de geestige en mooie actrice Emma Thomp son, die hij tijdens de opnamen van de Engelse televisieserie Fortunes of War in Joegoslavië en Griekenland had ontmoet. „Het gouden paar van de showbusiness", zoals Branagh en Thompson door de pers werden gedoopt, nodigde meer dan 2000 gasten uit voor de in zegening van het huwelijk. Branagh lijkt enigszins van zijn stuk gebracht door de vraag of hij kinderen wil. „Ik vind kinderen leuk. maar zo veel mensen kunnen geen kin deren krijgen en zoveel men sen hebben kinderen die ziek worden en het wordt door zo veel mysterie en toeval om ringd... Ja, ergens zou het leuk zijn maar tegelijkertijd neem ik niet aan aan dat... laten we zeggen dat het nu nog niet op het programma staat. We zui len wel zien". „Ik vind het hele proces van le ven mysterieus en als ik er te veel over praat wordt ik bang dat de goden beslissen: 'Nee, je kunt geen kind krijgen'. Op het moment zijn we bezig met dingen die zoveel tijd in beslag nemen dat het niet eerlijk zou zijn voor kinderen. Ik denk ook dat we er nog niet hele maal klaar voor zijn. We zijn bezige bijen op het moment". De enige keer dat hij de naam van zijn vrouw noemt is in re latie tot haar acteerwerk. Hij praat liever over zijn werk. De protestantse werkethiek van de meubelmakerszoon uit Bel fast is duidelijk van groot be lang in zijn leven: de gedre venheid om nuttig te zijn. Fatsoenlijk Misschien verklaart dit ook waarom Branagh zich zo voelt aangetrokken tot „fatsoenlij ke" personages; Henry V, Hamlet, Laertes, de idealisti sche Guy Pringles in Fortunes of War. Zelfs de Gestapo-gene- raal die hij speelt in de nieuwe Disneyfilm Swing Kids ziet uiteindelijk het licht. De geruchten dat Branagh be naderd zou zijn voor de rol van Hitler is „volstrekt en absoluut onwaar". Je kunt je Branagh niet voorstellen als Hannibal Lecter, Richard III of zelfs MacBeth. Hij wordt wel eens vergeleken met Laurence Oli vier. maar zou nooit een Nazi- beul kunnen spelen zoals Oli vier in de film Marathon Man. Hij heeft noch de gekwelde geest, noch het verlangen om de duistere diepte van de ziel te peilen. Branagh vecht deze analyse niet aan. „Ik voel me aange trokken tot personages die iets te bieden hebben. Peter's Friends bijvoorbeeld is een ontzettend warme, opwekken de film. zodat de mensen zich wanneer ze de bioscoop uitko men beter zullen voelen over hun eigen leven. Ik vind dat belangrijk om te doen, in plaats van nog weer een voor beeld van weerzinwekkend kwaad of onrecht te illustre ren". „Colorianus, die ik binnenkort ga spelen, zou een fascist ge noemd kunnen worden of meedogenloos. Iedere poging die ik doe om hem heroïsch te maken wordt door regisseur Tim Supple de kop ingedrukt. De menselijkheid die ik zoek heeft een soort zachte, roman tische of hoopvolle kwaliteit, dat zit kennlijk in mij". Verlangen „Ik voel me in ieder geval aan getrokken tot toneelstukken als King Lear die pijnlijk zijn maar ook stimulerend. Ik wil de positieve kant zien van din gen. Dat is ook iets wat me aan trekt in Hamlet, zijn ongeloof lijke gedreprimeerdheid. Zo voel ik me vaak. Mijn verlan gen naar de andere, optimisti sche kant komt doordat je er vaak zo ontzettend teneerge- slagen van kunt worden hoe lullig de wereld is". c The Sunday Time» Motions tijdens een concert in de jaren zestig FOTO SP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13