LEIDEN OMGEVING Gemeente vindt partner bij voorbereidingen stadsdistributiecentrum Oorspronkelijke versie van Elias in de Pieterskerk 'Tussenspanning' bij Meelfabriek foidóe @ou4a/nt Leiden-Noord moet tweede winkel uit eigen zak betalen Slimme EHBO-kit CcicLe Qowia/nt ALLERLEI(DS) Leiden COC-lid Geen patatzaken in Steenstraat Valpartij door schoudertas r WOENSDAG 29 APRIL 1992 Vrijwilligers De Leidse vrijwilligerscen- trale is in verband met de feestdagen gesloten van 30 april tot en met 5 mei. Op woensdag 6 mei zijn de deu ren aan de Oude Rijn 44b weer gewoon open. 1 Mei-viering Viee-ix)orzitter Ruud Vree man van de PvdA spreekt vrijdag in het Antonius Club- huis aan de Lange Mare. De bijeenkomst ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid be gint om 9.30 uur met het zin gen van strijdliederen. Daar na spreekt Vreeman. Het och tendprogramma duurt tot 12.30 uur. De Jonge Socialis ten organiseren 's avonds een bijeenkomst met onder ande re cabaret, vanaf 20.00 uur, bij Cathena aan de Kolfma- kerssteeg 8. Themadag De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad organiseert op 1 mei een themadag over ar beid Met verschillende in stellingen, zoals het arbeids bureau en de sociale dienst, zal worden gepraat over de mogelijkheden om mensen aan werk te helpen. De bij eenkomst begint om 14.00 uur in kamer 23/24 van het Gulden Vlies, Breestraat 125. Verhuizing Koets bijnajaar later College akkoord met SleutelpaS T U'Tr\ L'M TI..* w -. 1 -1 n nvtn I.*" m r1 11 n LEIDEN - Het plan om de Koets-o-theek te verhuizen van de Kruisstraat naar de Lammermarkt heeft ernstige vertra ging opgelopen. De Raad van State heeft vandaag uitgespro ken dat de schorsende werking op dit plan blijft gehand haafd. In afwachting van een uitspraak in de bodemprocedu re tegen dit plan mogen de voorbereidingen niet doorgaan. Dit kan bijna een jaar uitstel betekenen. Omwonenden van de Lammermarkt hebben deze bodemprocedure aangespan nen. Zij vrezen namelijk door geluidsoverlast een aantasting van het woon- en leefmilieu. Bovendien maakt de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden bezwaar tegen sloop van het pand. dat staat op de plaats waar de nieuwe discotheek moet komen. Dit pand zou namelijk monumentale waarde heb ben. Het verzoek van de gemeente om de schorsende wer king op het plan op te heffen, is nu door de Raad van State af gewezen. Gemeente, exploitant Hocuram en aannemer Van der Plas hadden hiertoe verzocht omdat zij door het uitstel schade ondervinden. LEIDEN - Het college van b en w is giste ren akkoord gegaan met de invoering van een Sleutelpas. Deze pas moet korting ge ven op tal van gemeentelijke voorzienin gen, musea, instellingen en commerciële attracties. Met de pas is ook korting te krij gen op cursussen bij door de gemeente ge subsidieerde instellingen. Het idee van de Sleutelpas werd in november vorig jaar op geworpen door de fractie van D66. Toen al bleek dat alle andere fracties het voorstel zeer enthousiast ontvingen. Wethouder De la Mar (sociale zaken) noemde het zelfs 'prachtig' en wilde er niet eens een haal baarheidsonderzoek aan spenderen: „Je moet het gewoon doen". De prijs zal afhan kelijk worden gesteld van de inkomenspo sitie: minima kunnen de pas gratis verkrij gen, mensen die daar net boven zitten, hoe ven slechts een kleine toeslag te betalen. De verschillende kortingsregelingen voor mi nima zouden op deze manier overbodig worden. Andere kortingsregelingen, zoals het Cultureel Jongerenpaspoort, zijn alleen geldig bij culturele instellingen. De Sleutel pas is voor veel meer activiteiten geldig. Ook zal worden bekeken of attracties bui ten Leiden willen meewerken aan de Sleu telpas. Bovendien zou de pas ook voor inwo ners van regiogemeenten bereikbaar moeten zijn. Hetzelfde is het geval met de Ooievaarspas van de gemeente Den Haag. Behalve in Den Haag, is die geldig in omlig gende gemeenten zoals Rijswijk. door STAN VAN HAASTEREN LEIDEN - Het college van b en w wil het Hoofd- dorpse bedrijf Hom con sultancy BV laten onder zoeken of het haalbaar is een stadsdistributiecen trum aan de rand van de stad te bouwen. Als de be vindingen van het bedrijf positief zijn, neemt het ook de coördinatie van de uitvoering van het plan op zich. Grote vrachtwagens zouden hun lading moeten lossen bij dit stadsdistributiecentrum, zodat zij niet meer het cen trum van de stad behoeven binnen te rijden. Hierdoor wordt de binnenstad gespaard. De lading moet met kleinere wagens naar winkels en ande re bedrijven worden gebracht. Het college heeft ook al een plek op het oog: aan de Euro- paweg. bij de aansluiting met de A4. De lokatie werd even eens in de verkenningsnota voor het Structuurplan ge noemd. Haalbaarheid Hom Consultancy gaat met name de financiële haalbaar heid van het plan onderzoe ken. Het is namelijk de bedoe ling dat het overslagstation op den duur zichzelf gaat terug verdienen. Ook gaat Hom het draagvlak voor het plan onder de vervoerders onderzoeken. Het zal proberen te achterha len hoeveel gebruik van het station zal worden gemaakt en hoeveel ruimte nodig is. Voorts zal het criteria voor goe de lokaties formuleren. Hom zal ook gaan nadenken over de praktische invulling van het plan. Zo gaat het con tact opnemen met mogelijke geldschieters. Al eerder maak te verantwoordelijk wethouder Walenkamp (economische za ken, verkeer) bekend dat hij van plan is de bedrijven in Lei den een deel van de kosten te laten dragen. De bevindingen van het adviesbureau moeten uitwijzen in hoeverre dit mo gelijk is. Hom moet binnen een halfjaar rapport uitbrengen. De ge meente en het bedrijf delen de kosten van het onderzoek. Hom was bereid een deel van de kosten op zich te nemen, omdat het ook een vinger in de pap krijgt bij de uitvoering. De gemeente gaat hiermee ak koord, omdat het tot daad krachtige uitvoering wil over gaan als blijkt dat het haalbaar is. De gemeenteraadscommissie voor economische zaken zal op 6 mei over het plan vergade ren. LEIDEN De gemeente Lei den gaat zich aanmelden als lid van het COC. Dat heeft het college van b w#gisteren be sloten. Het COC is een vereni ging die zich inzet voor eman cipatie van homoseksuelen. Volgens wethouder T. van Rij van volkshuisvesting gaat het vooral om een symbolische ac tie. „We willen aangeven dat we de club steunen", zegt hij. „Ik denk dat hier een werven de werking vanuit kan gaan". LEIDEN - Er mogen geen snackbars of shoarmazaken meer komen in de Steenstraat. In plaats daarvan wil de gemeente dat er wat meer verschillende soorten winkels in de Steen straat komen. Daarmee moet de Steenstraat, de verbindings weg tussen de binnenstad en het te ontwikkelen stationsge-' bied, fiks worden opgewaardeerd. De afgelopen jaren hebben een wildgroei van allerlei - op de keper beschouwd onge wenste horeca-uitwassen te zien gegeven. De gemeente zal daarbij niet schuwen om leegstaande panden op te kopen en vervolgens op te knappen. Dit zei R. van Nood, de projectlei der van de ontwikkeling in het Stationsgebied, gisteren. Tij dens een informatie-avond over de plannen rond het sta tionsplein bleken er met name zorgen te zijn over de sociale veiligheid in de Steenstraat. Dierenasiel verhuist naar wijk Stevenshof LEIDEN - Het Leids Dierenasiel kan verhuizen van de Besjeslaan naar de Kenauweg. Gisteren be sloot het college over te gaan tot aankoop van een stuk grond van Rijkswaterstaat aan het begin van de Kenauweg aan de rand van de Stevenshof. Daarmee is een einde gekomen aan een jarenlan ge speurtocht naar een nieuw terrein voor de die renasiel. Het is de bedoeling dat op de huidige plek aan de Besjeslaan woningen gebouwd gaan worden. Een asiel paste dan ook niet in het nieuwe bestemmingsplan. De mogelijkheid van vestiging aan de rand van de Stevenshof was al in februari bekend. Toen was echter nog de hoogte van de uit koopsom een punt van discussie. Nieuwbouw van het asiel kost volgens beheerder L. Gotschall mini maal anderhalf miljoen gulden. LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar heeft gisterochtend rugletsel opge lopen bij een ongeluk op de Zijlsin gel. Hij reed rond kwart over acht aan de rechterzijde van de singel, toen hij ter hoogte van de Utrechtse Veer werd ingehaald door een 16-ja- rige bromfietser uit Leiden. Op dat moment werd de bromfietser op zijn beurt weer ingehaald door een auto. De bromfietser week hierdoor uit naar rechts, waarbij zijn schou dertas aan het stuur van de fietser bleef hangen. Deze verloor de macht over het stuur en viel. Hij is opgenomen in het AZL. door ONNO SCHILSTRA LEIDEN Het oogt alsof er een enorme spin aan het werk is geweest. Sinds gistermiddag is bij de Meelfabriek aan de Zijl singel een installatie te zien van de Leidse kun stenaar Sjef Oltheten. Een web van groene kunststof kabels met een totale lengte van 1500 meter is kruislings gespannen tus sen twee van de kolossale fabrieksblokken. In het kruispunt van de over spanning bevindt zich een verticale aluminium buis. Sjef Oltheten huurt sinds het begin van dit jaar een atelier in het fabriekscomplex en heeft zich door de markante archi- tektuur van de gebouwen laten inspireren tot dit tijdelijke kunstwerk. De installatie is. zeer toepasselijk, getiteld 'Tus- senspanning' en benadrukt de ruimte tussen de gebouwen. 'Tussenspanning' is een ver volg op de installatie 'Over spanning' die Oltheten in 1991 gedurende een dag toonde op de Nonnenbrug over het Ra penburg in Leiden. Door mid del van ijle lijnen probeert hij de spanning zichtbaar te ma ken, die plastiek van een archi- tektonisch object oproept in de .^ge ruimte in of rondom het object. Dit project van Olthe ten is vooral interessant omdat De webachtige installatie tussen de torens van de Meelfabriek is straks ook bij de Hooglandse Kerk te bewonderen. foto: wim van noort het de immense schaal van de gebouwen op een kunstzinni ge manier verbindt met de menselijke maat. Bonaventura Het kunstwerk, dat vanaf de Zijlsingel goed zichtbaar is. zal tenminste een maand blijven hangen. Volgens Oltheten is het kunstwerk weliswaar spe ciaal voor deze plek gemaakt, maar is het ook bedoeld als een voorbeeld van wat met deze manier van werken allemaal mogelijk is. Hij zou graag een dergelijk project uitvoeren bij, bijvoorbeeld, een grote mani festatie of tentoonstelling. Langs deze uiterst aanschou welijke weg probeert hij dan ook potentiële opdrachtgevers te interesseren. Een eerste klant heeft zich al aangediend in de gedaante van het Bona ventura College, die binnen kort in de Hooglandse Kerk een expositie organiseert van 30 oud-leerlingen van de school. Het is de bedoeling om de installatie 'Tussenspan ning' dan tussen de arcaden van het noordtransept van deze gotische kerk te tonen. Via de Leidse galerie Time is Art in de Nieuwstraat kan men een afspraak maken om het kunstwerk ook van dichtbij, op het fabrieksterrein te bezichti gen - een prachtige gelegen heid voor liefhebbers om en passant de imposante Meelfa briek ook eens van binnen te zien. Oltheten verbindt geen officiële verkooptentoonstel ling aan zijn installatie, maar wel kan men in zijn atelier in de fabriek een kleine expositie bezichtigen van schilderijen en sculpturen, die in relatie met de installatie zijn ont staan. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot. is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Sc- -| Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (vm»r ronirolo bc/orging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27.00 I D kwartaal (automatische betaling) f79,80 Cl kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naam: I Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 99K. 2501 VC Den Haag JNZ iii'11'iii'niKi'iiTnmiTfin Eerste paal geslagen voor ouderenwoningen aan Beijerincklaan LEIDEN - De eerste paal van het bouwproject aan de Beye- rincklaan werd gisteren gesla gen door gedeputeerde L.E. Stolker (ruimtelijke ordening). Volgend voorjaar moet de bouw van 68 woningen, be stemd voor senioren en licha melijk gehandicapten, zijn af gerond. Het had niet veel gescheeld of het project was nooit verderge- komen dan de tekentafels. Omwonenden waren namelijk 0 niet onverdeeld gelukkig met 1 het nieuwbouwplan en hebben tot en met de Raad van State r« geprocedeerd om de bouw- d plannen in deze vorm tegen te 'i houden. Met name de komst a van een acht verdiepingen tel lende torenflat is hen een 'i doorn in het oog. Op 19 februa- i ri wees de Raad van State hun protest tegen de 24 meter hoge i woontoren echter af. e Door de protesten is de bouw n wel geruime tijd vertraagd, s „Liever hadden we vandaag de i eerste timmerman binnenge- i haald in plaats van de eerste paal", zei C. Vrouwe van wo- Gedeputeerde L. Stolker slaat de eerste paal voor d3e ouderenwoningen aan de Beijerincklaan. foto: wim van noort ningbouwvereniging 'Ons Doel' gistermiddag. Met het slaan van de eerste paal werd de definitieve doorgang van het project bezegeld. Eigenlijk was het niet de allereerste paal, want al tientallen palen waren hem voorgegaan. In de Beyerincklaan gaan ou deren zelfstandig, in een eigen appartement wonen. Er zal echter ook een gemeenschap pelijk ruimte komen. Voor deze manier van wonen blijkt een overweldigende belang stelling te bestaan. Zozeer zelfs, dat 'Ons Doel' nog meer van dergelijke projecten wil uitvoeren. Hiervoor is inmid dels een verzoek bij de ge meente ingediend. LEIDEN - Als de wijkgroep Leiden-Noord een tweede Raad Daad-winkel in de wijk wil, zal ze dat van het ei gen wijkbudget moeten beta len. Dat is mening van de alle partijen in de raad. Het college had al eerder te kennen gege ven het aantal formatie-uren niet te willen uitbreiden om een tweede winkel draaiende te kunnen houden. De 'winkeliers' voor de Raad- Daad-winkel worden voor 24 uur per week aangesteld. Gezien de omvang van de wijk. hadden vertegenwoordigers van de wijkgroep ervoor ge pleit, de mogelijkheid voor een tweede winkel te scheppen. Zij hebben nu, behalve van het college, ook van de politieke partijen nul op het rekest ge kregen. „De Raad Daad winkel is iets nieuws, en het is beter om in alle rust te bekij ken wat het wordt. Aan de hand van een evaluatie kun nen we later altijd nog bekij ken of een tweede winkel no dig is om meer mensen te be reiken", betoogde PvdA-raads- lid N. Demirbas. „Het zou zon de kunnen zijn van het geld, dat ook voor andere essentiële activiteiten kan worden inge zet. Ik heb er geen problemen mee als de wijkgroep zelf twaalf uur extra zou bekosti gen". Zowel Groen Links als WD en CDA sloten zich hier onmiddellijk bij aan. Wethouder De la Mar (sociale zaken) kreeg de indruk dat de wijkgroep nog niet helemaal aan het idee gewend was, over een eigen budget van 165.000 gulden te kunnen beschikken. We verhogen de wijkbudget ten al om de wijken meer vrij heid te geven, zodat de bewo ners zelf kunnen beslissen of het geld wordt besteed aan meer plantjes of een tweede winkel. De discussie daarover hoort dan ook in de wijk thuis". Als de wijk uitbreiding van het aantal uren zelf wil betalen, kost dat 25.000 gul den. Op 13 mei beslist de wijk groep in een vergadering of zij het geld er zelf voor uittrekt. Idoor OSCAR VAN DEN WIJNGAARD Het koor van de Nederlandse Handelvereniging met het Randstede lijk Begeleidingsorkest. foto: koos kamphuis tij 1 LEIDEN Zaterdag 4 april had in het Concert gebouw in Amsterdam een 'wereldpremière' plaats, van een bijna hon- ederdvijftig jaar oud werk. vDe Nederlandse Handel svereniging en het Rand- stedelijk Begeleidingsor- "kest speelden onder lei- nding van dirigent Thijs n Kramer de Duitse oerver- iisie van het beroemde ora- ttorium van Mendelssohn hBartoldy's 'Elias', min stens even bekend onder ie Engelse titel 'Elijah'. nUie bijzondere uitvoering jwordt op 5 mei herhaald in iflde Leidse Pieterskerk. Toewei het oratorium zich ook n Nederland mag verheugen in een grote belangstelling van koorverenigingen, die het werk regelmatig op het pro gramma zetten, heeft menig een zich al vaak verbaasd over de onbegrijpelijke wendingen en abrupte afsluitingen die zo veelvuldig voorkomen in 'Eli as'. Zo ook dirigent Thijs Kra mer van de Nederlandse Han delvereniging. Hij liet het niet bij verbazing en toog op onder zoek uit. Na naar zijn zeggen wonderbaarlijk weinig speur werk trof hij in een Londense bibliotheek een bundeling van katernen aan met de allereer ste versie van het werk. Slordig Kramer viel van de ene Aha- Erlebnis in de andere. Hier vond hij het antwoord op vra gen die hem altijd hadden ge kweld. Onverwachte afsluitin gen waren hier begrijpelijke oplossingen, onevenwichtige partijen waren in balans, en vooral ook: de tekst sloot aan op het ritme en de melodie van de muziek. Al snel werd Kramer duidelijk dat Mendelssohn Bartholdy in de maanden van herschrijven voor en na de première op het Birmingham Festival van 1846, slordig, onzeker en mak kelijk te beïnvloeden was ge weest. Aanpassingen van de muziek aan de Engelse verta ling van de Duitse tekst voerde hij bijvoorbeeld niet conse quent door; partijen werden na wijzigingen soms niet met el kaar in overeenstemming ge bracht. De sindsdien gegroei de praktijk om de Duitse tekst op de nieuwe, 'Engelse' mu ziek te zingen (de oerversie was immers tot voor kort spoorloos), heeft een en ander alleen maar verergerd. Onder invloed van het destijds sterk opkomende antisemitis me wijzigde Mendelssohn niet alleen muziek en tekst, maar ook het karakter van de figuur Elias. De typisch oudtesta mentische, volgens Kramer 'Greenpeace-achtige' uitstra ling van de profeet veranderde hij in zijn herziene versie in een romantischer, universeel heldendom. Waar wat dit be treft de druk van buitenaf op hield en de zelfcensuur begon is nog niet duidelijk. Gevolgen Hoewel een echte discussie in vakkringen nog niet op gang is gekomen, lijkt het onvermij delijk dat de vondst van Kra mer gevolgen zal hebben voor de Mendelssohn-Forschung. De 'Elias' mag dan een zeer po pulair werk zijn, onder musico logen gaat het door voor een van Mendelssohns minder evenwichtige werken. Ten minste een deel van die on evenwichtigheid kan nu wel licht worden verklaard uit de warrige revisie van het werk in de periode rond de première. Uiteindelijk zal men. meent Kramer, wel komen tot een 'Elias' die het beste van de twee versies in zich verenigt. Wie nu voor zichzelf een oor deel wil vormen krijgt een voorlopig laatste gelegenheid daartoe op dinsdag 5 mei. Kaarten voor het bijzondere concert kunnen onder andere bij K&O en de Leidse VW worden besteld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9