m Recessie VS lijkt voorbij Martinair woedend op milieubewuste overheid 30 1 4 5 Missie-Andriessen verloopt traag I Martinair verwacht een miljard omzet I auwe reactie op advies 3an De Nederlandsche Bank /itloftelers in problemen lercedes maakt weinig uto's met eveel mensen cidoc Soutuut fieuw tientje oor Britten ECONOMIE EG heeft geen bezwaar tegen overname Virgin Ook de Belastingdienst heeft iets op te geven. Vrije Dagen. Belastingdienst WOENSDAG 29 APRIL 1992 li INDEN De Bank of England brengt ai idaag een nieuw bankbiljet van tien pond ;n omloop. De nieuwe 'tenner' is kleiner en riger dan het oude biljet en heeft een kenningspunt voor slechtzienden. Naast 'P traditionele afbeelding van koningin Eli- leth voorop is de beeltenis van Florence 'b ghtingale en het lazaret op de achterkant rvangen door Charles Dickens en een vro- eer cricket-scène. De 'tenner' is verreweg ii meest gebruikte bankbiljet in Groot- ittannië met meer dan 600 miljoen brief in omloop. Twee keer zoveel als de 'fiver' /a de 'twenty', de biljetten van vijf en twintig u nd. Het is de derde keer in twee jaar dat de nk of England een nieuw biljet introdu- 1 ÏTt- BRUSSEL - De Europese Commissie heeft geen bezwaar tegen de overname van de Vir gin Music Group door Thorn EMI. Uit een eerste onderzoek van de Commissie is niet gebleken dat deze bundeling in de muziek- sector marktverstorend zal werken. Met de overname van Virgin Music Group ver dwijnt de laatste, grote onafhankelijke pla tenmaatschappij. Het grootste deel van de muziekmarkt in de Europese Gemeenschap was al in handen van vijf maatschappijen: Thorn EMI. Sony, Polygram, Warner en Ber telsmann. Door de inlijving van Virgin steeg het totale aandeel van deze maatschappijen van 77 tot 83 procent. Het aandeel van Thorn EMI blijft door de overname echter onder de kritische grens van 25 procent in vrijwel alle lidstaten en in de EG als geheel. GM slankt versneld af PEKING - Minister Andrie- sen van economische zaken heeft gisteren in Peking tegen de Chinese premier Li Peng gezegd dat zijn handelsmissie OP één van de grote potentiële orders vastloopt. Het gaat om de aankoop door China van drie baggerschepen van IHC. De IHC-order (ter waarde van 150 miljoen gulden) moet zwaar gaan meetellen op het succeslijstje dat Andriessen morgen wil laten zien en waar later de Tweede Kamer een oordeel over moet vellen. Ook Fokker is dichtbij een order, voor drie F-100 toestellen, mét een gezamenlijke waarde van tegen de 200 miljoen gulden. Li Peng verwees Andriessen terug naar het ministerie dat over deze order gaat. Tot nu toe is er nog geen ..grote klap per" gemaakt. De bewinds man blijft echter optimistisch over de slaagkans van zijn missie om de handel tussen Nederland en de Volksrepu bliek na het schrappen van de duikbootorder voor Taiwan meer in evenwicht te brengen. Hij zei tegen Li Peng dat de Chinezen, evenwichtskunte- naars bij uitstek als ze zijn, met ons land een handelsba lans hebben, die „oneven wichtig is voor goede acroba ten". Nederland voerde vorig jaar voor 560 miljoen gulden uit naar China. Andersom be droeg de uitvoer 1935 miljoen gulden. Een „kleine" order die gisteren is getekend be treft een consultancy-op- dracht voor DHV uit Amers foort. Het gaat hier overigens nog om een „letter of intent". Met steun van een schenking van economische zaken en ontwikkelingssamenwerking (die de Chinese overheid heeft aangevraagd) kan het bedrijf gaan samenwerken met de Chinese overheid bij de zuive ring van afvalwater in een kleine Chinese stad (nog altijd 600.000 inwoners). DHV kan daarbij tientallen miljoenen guldens verdienen. Om de reeds bestaande contacten op landbouwgebied tussen Ne derland en China na het schrappen van de Taiwan-or der opnieuw op te pakken en te intensiveren zal de Chinese staatsraad Chen Jun Sheng kort na de zomer met een gro te delegatie een bezoek aan Nederland brengen. Sheng zal een groot aantal project voorstellen meenemen waar voor China Nederlandse tech nologie en uitrusting wil gaan gebruiken. CHICAGO - Het Amerikaanse auto concern General Motors gaat zijn plan nen om 21 fabrieken en 74.000 banen af te stoten versneld uitvoeren. „We kun nen niet wachten tot de economie verbe tert. We moeten winst maken", zei presi dent-directeur Robert Stempel tijdens een toespraak in Chicago. Stempel gaf geen nieuwe datum voor de sluitingen, die volgens het oude tijdschema voor eind 1995 hun beslag hadden moeten krijgen. Stempel zei in zijn rede dat GM de komende jaren „in goede conditie" zou zijn. Later verduidelijkte hij dat die opmerking geen betrekking had op de bedrijfssluitingen. Uit kwartaalcijfers die GM gisteren publiceerde blijkt dat het autobedrijf voor het eerst in ander half jaar weer winst heeft gemaakt. In 1991 werd een recordverlics was ge boekt van 4.5 miljard dollar. iligheid m ïen stoere ovéral aan en een veiligheidshelm op daalt mr Pieter Vollenhove een trap af van het booreiland 'Ameland west-gat', in zijn kielzog hoofd operaties van de NAM, M. Zwiker (midden) r. R. van Dort. Van Vollenhove bekeek gisteren de veiligheidsas- cten van de bemanning en het booreiland. FOTO: ANP WASHINGTON - De Amerikaanse economie heeft de recessie duidelijk achter zich gelaten, zo heeft de Amerikaanse re gering gisteren gezegd. Het herstel dreigde te worden ondermijnd dor een daling van de verkoop van nieuwe huizen in maart, nadat de verkoop al kelderde in februari. De groei van het bruto natio naal produkt (BNP) bedroeg in het eerste kwartaal twee pro cent op jaarbasis. Volgens eco nomen is dit op zijn best een bescheiden economische groei te noemen. Het is echter niet genoeg om het werkloosheids cijfer omlaag te krijgen dat in februari en maart een record hoogte in 6,5 jaar bereikte: 7,3 procent. Toch was het groeicij fer het hoogste in drie jaar en een aanzienlijke verbetering ten opzicht van het laatste kwartaal van 1991. Het BNP liet toen een groei zien van slechts 0,4 procent. De Amerikaanse president George Bush verwelkomde het nieuws. „De meeste mensen zouden zeggen dat een groei van 2 procent geen recessie is", zei op een bijeenkomst met republikeinse congresle den. „Er zijn enkele gebieden die nog steeds pijn voelen, maar dit is duidelijk een goed teken en er zijn vele andere goede tekenen". In een afzonderlijk rapport van het departement van han del werd echter gezegd dat de verkoop van nieuwe huizen in maart met 14.8 procent was ge daald. In februari daalde de verkoop van huizen al met 7 procent. De neergang in de huizenverkoop van maart was de sterkste sinds 1982. oor RANS WIJNANDS JNN Mercedes, dat teren aankondigde in ?e jaar 20.000 arbeids- atsen te moeten irappen, is de enige van vijf grote Duitse auto- irikanten die dit jaar nder auto's van de ban- laat rollen. Voor alle itse autoproducenten dt echter dat ze met te :1 mensen, te weinig au- maken die ook nog te ur zijn. móeten inkrimpen is een nage voor Mercedes. Daar nt bij dat concurrent BMW jaar in een hogere versnel- is overgeschakeld en kop- ïr Mercedes in de produk- iroorbij is gegaan. Ondanks noeilijke conjunctuur mikt W zelfverzekerd op een te produktiestijging. Vorig werden meer dan 553.000 's geproduceerd. Merde- komt dit jaar niet boven de 000 uit. Op zich minimale schillen, die op omzetten rinsten niet zo gek veel uit een, maar het prestigever- dat Mercedes voelt, is niet etallen uit te drukken. Ook cswagen, Opel, Audi en d rekenen op een gunstig met stijgende produkties fzetten. eigenlijk onverwachte vikkeling. want na het re- Ijaar 1991 rekende de Duit- lutomobielindustrie begin aar nog op een lichte terug- Tot de eerste cijfers van Twee werknemers van Daimler- Benz werken in Singdelfingen (nog) aan auto's van de Mercedes S- klasse. FOTO: AP dit jaar op tafel kwamen. Daar uit bleek verrassend genoeg dat het beter gaat met de auto mobielbranche dan verwacht. In de maand februari van dit jaar steeg de export van Duitse auto's met twintig procent in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar. Bijna 230.000 auto's werden uitge voerd. Ook de vraag op de bin nenlandse markt blijft de moeite waard, en ligt wat de eerste maanden van dit jaar betreft al ietsje hoger dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. En dat ondanks duurdere benzine en hogere verzeke ringspremies. Bij Opel is in overleg met de vakbonden al besloten tot het instellen van extra deeltijdarbeid, om aan de grote vraag naar de Omega en de Vectra te kunnen voldoen. Bij Ford zijn al eerder extra manuren ingeroosterd. Snijden De Duitsers zelf blijven in weerwil van toenemende files en parkeerproblemen gre tig auto's kopen. Jaarlijks ko pen ze er meer dan de Fransen President-directeur Martin Schroder tijdens de presentatie van de jaarcijfers door HENDRI BELTMAN en de Engelsen samen. De Duitse hereniging heeft de binnenlandse automobielfa brikanten een enorme impuls gegeven. De Duitse autoko pers nemen een derde van alle nieuwe auto's in de EG voor hun rekening. Maar de Duitse automobielfa brikanten zijn te ervaren en wijs geworden om zich op lou ter cijfers blind te staren. De branche blijft kwetsbaar,, ook al door de bedreigende concur rentie, voornamelijk van Ja pan. De produktiekosten daar zijn stukken lager dan in Duitsland, maar het probleem is dat tè veel werknemers tè weinig auto's bouwen, die bo vendien tè duur zijn, zoals de nieuwe VW-topman Ferdinand Piëch het kernachtig samen vat. Piëch, een kleinzoon van het technische genie en de ontwer per van de VW-kever Ferdi nand Porsche, had er nog aan kunnen toevoegen dat ook dc arbeidskosten in Duitsland on aantrekkelijk hoog zijn. Dat is ook de voornaamste reden voor vrijwel alle Duitse autofa brikanten om de komende ja ren fors in het personeelsbe stand te snijden. Tot 1996 wil Volkswagen zo'n 12.000 van de in totaal 130.000 arbeidsplaatsen schrappen. Biëch, van wie wel eens gezegd is dat hij benzine in zijn bloed heeft, heeft de afgelopen jaren prachtige resultaten geboekt bij Audi, maar ook daar gold een stringente kostenbeheer sing. „Volkswagen produceert nog veel te duur", meent Biëch, en hij lijkt daarmee de spreekbuis van zijn collega-di recteuren van andere autofa- brieken, Mercedes voorop. „Als we een concurrerend pro dukt op de markt willen bren gen, moeten we goedkoper gaan produceren", aldus Mer- cedes-topman Werner Niefer. Bij Mercedes mikt menop een kostenverlaging van zo'n elf procent. Om de marktpositie te behouden wordt bovendien gewerkt aan nieuwe modellen. Bovenaan het lijstje staat een nieuwe compacte stadsauto; even nobel als de grote broers, maar betaalbaar voor een grote groep statusjagende automobi listen. SCHIPHOL - Martin Schroder, president-direc teur van Martinair, is fu rieus op de overheid. Die schiet naar zijn mening veel te ver door bij het be palen van allerlei milieu- beschermende maatrege len op en rond Schiphol. De vaak torenhoge heffingen ondergraven volgens Schroder de internationale concurren tiepositie van de luchthaven en van de luchtvaartmaat schappijen. waarbij de rol van Nederland als distributieland ernstig in gevaar zou komen. Hij doelde onder meer op de kosten die moeten worden ge maakt voor milieuheffingen en isolatie van de woningen in de omgeving van Schiphol. Aanvankelijk was voor die iso latie een bedrag geraamd van 150 miljoen gulden. Maar in middels is dat al opgelopen tot meer dan een half miljard. ..Die prijzen worden doorbere kend naar de luchthaven en naar de luchtvaartmaatschap pijen. De overheid is daarbij bepaald niet op de goede weg bezig. Laten we niet vergeten dat er diverse andere luchtha vens in Europa zijn, die graag wat van Schiphol willen wegs- noepen. Brussel en Charles de Gaulle bij Parijs bijvoorbeeld. Daar gelden die belemmerin gen niet". Het wil overigens niet zeggen dat door die heffingen de prij zen van vliegvakanties direct omhoog gaan. Want mede door de toenemende concurrentie - denk maar aan het wegval len van de Europse binnen grenzen - zal er een nood zaak blijyen bestaan vakantie- vluchten tegen een zo laag mo gelijke prijs aan te bieden. Maar, aldus Schroder, die hef fingen gaan zonder meer ten koste van het totale rende ment van de onderneming. Tevreden Ondanks die forse kritiek aan het adres van minister Alders toonde Schroder zich gister middag een redelijk tevreden man, die de toekomst met ver trouwen tegemoet ziet. Niet voor niets heeft hij deze week het contract ondertekend voor een vierde MD11. een driemo- torig toestel voor de lange af standen. Het zal, samen met de drie andere reeds bestelde vliegtuigen van dit type, a rai- son van 135 miljoen gulden, in 1995 worden afgeleverd. Schroder en zijn mensen spe len daarmee duidelijk in op de trend van de afgelopen jaren, die zich ook nu nog lijkt voort te aetten: verre bestemmingen zijn 'in'. Sinds 1987 is daarin een heel sterk stijgende lijn waarneembaar: van 143.000 passagiers naar 386.000 passa giers die het zich kunnen ver oorloven in de Verenigde Sta ten. het Caribisch gebied of in het Verre Oosten hun vakantie door te brengen. Toch maken al die verre be stemmingen het er voor een chartermaatschappij niet ge makkelijker op in dc planning. Want na één keer Florida geeft de bovenmodale vakantiegan ger het volgend jaar misschien de voorkeur aan een reis naar Mexico, het daarop volgende jaar naar Zuid-Afrika en dan... „De consument is grillig", zegt Martin Schroder. „Ons beleid is zoveel mogelijk bestemmin gen over de hele wereld te krij gen. Dat wil niet zeggen dat we ze direct gebruiken, maar stel dat de vakantieganger erom vraagt door PEET VOGELS SCHIPHOL - Voor 1992 verwacht Martinair een omzet van meer dan één miljard gulden en een ten minste gelijk resultaat. Over 1991 verdiende de luchtvaartmaatschappij netto 64,5 miljoen gulden bij een omzet van 877 mil joen. Over het resultaat kunnen ze bij Martinair nog weinig zeg gen. „Aan de ene kant stijgen onze kosten als gevolg van de hogere milieulasten. Aan de andere kant neemt de buiten landse concurrentie toe. Het is dus maar de vraag of we de ho gere prijzen in de tarieven kunnen doorberekenen", schetste president-directeur J.M. Schroder bij de presenta tie van het jaarverslag giste ren. Flexibiliteit is het tover woord bij Martinair. „Toen in het eerste kwartaal de vraag naar vrachtvliegtuigen steeg, hebben we onze toestellen daar voor ingezet. In de zomer maanden trok het passagiers vervoer weer aan en hebben we onze vliegtuigen weer om gebouwd tot passagierstoestel len", meldde Schroder. In to taal vervoerde Martinair 15 procent meer vracht in 1991 en 5 procent meer passagiers. „Vooral de bestemmingen naar de Middellandse Zee wa ren erg populair. Voor dit jaar verwacht Martin air een nog hoger aandeel in die markt, maar tevreden is de maatschappij daar niet mee. „Het marktaandeel is te hoog. Martinair wil de belangen zo veel mogelijk spreiden en niet 1 afhankelijk zijn van een soort bestemming. We blijven dus actief met nieuwe vliegmoge- lijkheden naar Noord- en Zuid- Amerika. Verder willen we vanaf december op Durban in Zuid-Afrika gaan vliegen", al dus Schroder. Wat voor de pas sagiers geldt, geldt ook voor de vracht. Martinair heeft de sterkste positie op vluchten naar het Verre Oosten. Er wordt nu gezocht naar moge lijkheden naar de Amerika's en Afrika. lor LDEBRAND BIJLEVELD (STERDAM - Het ad- van De Nederland- e Bank voor terugdrin- van de inflatie is ver- komd door de werkge- s en afgewimpeld door 3; neeste vakcentrales. udent Duisenberg van de 5 erlandsche Bank pleitte 5 Eren bij de presentatie van jaarverslag voor verlaging - de belastingdruk en extra bezuinigingen van vijf miljard. De reacties waren over het al gemeen lauw. De vakcentrale FNV wilde nauwelijks reageren op het jaarverslag van De Nederland sche Bank. „Het is weer het zelfde verhaal van bezuinigen, bezuinigen en nog eens bezui nigen en nog wat interessante bespiegelingen over Oost-Eu ropa en de EMU", aldus een woordvoerder van de FNV. Het CNV wilde in het geheel niet reageren. De bond voor middelbaar en hoger personeel MHP is van mening dat het jaarverslag de lastenverzwaringen van het kabinet Lubbers/Kok ondub belzinnig afwijst. Met name het voornemen de inflatiecor rectie te schrappen is de MHP een doorn in het oog. De werkgevers, bij monde van het VNO, staan achter de op merkingen van Duisenberg. Volgens VNO-voorzitter Rin- nooy Kan dreigt Nederland bij het huidige inflatie-cijfer een achterstand op te lopen in Eu ropa. De organisaties van werkgevers zijn collectief van mening dat de hoogte van be lastingen en premies moeten dalen. VNO, NCW en KNOV dringen daarom aan op verla ging van het hoge BTW-tarief. HAAG - Enkele honder- telers van witlof in Neder- 3 verkeren in financiële 3 ilijkheden. Tientallen wit- 3 ekkerijen staan op het punt failliet te gaan. Twee oor zaken zijn de te lage prijzen voor witlof en de toenemende concurrentie vanuit het bui tenland. De witloftelers wer ken al enige tijd ver onder de kostprijs. In twee jaartijd is de gemiddelde opbrengstprijs ge daald van 2.75 naar ƒ1,15 gulden pier kilo. Gered van schroothoop De SS United States, het grootste cruiseschip ooit in de Verenigde Staten gebouwd, is van de schroot hoop gered. De Turkse reder Kahraman Sadikoglu heeft het 300 meter lange schip, dat nu nog slechts een karkas is, op een veiling gekocht voor 2,6 miljoen dollar. Het cruiseschip kwam in 1952 in de vaart en vestigde bij zijn eerste trip van New York naar Groot-Brittannië het snelheidsrecord van drie dagen, tien uur en veertig minuten. Sadikoglu zou de boot in 2,5 jaar voor 140 miljoen dollar willen opknappen en proberen de naam van de boot te behouden. Er zou plaats aan boord zijn voor 2200 mensen. In de jaren vijftig was de SS United States het toevluchtsoord voor de welgestelden der aarde De opkomst van het vliegverkeer en de hoge exploitatiekosten betekenden vrijwel de ondergang van het cruiseschip. De SS United States heeft jarenlang aan een verlaten kolenpier in de haven van Newport gelegen FOTO: AP APRIL i. MEI MEI MEI Op 30 april en op 1,4 en 5 mei is de Belastingdienst gesloten. Woensdag 6 mei staan we echter weer voor u klaar.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7