tinkel definitieve Genscher Zwangerschap estigjarige erdeelt Italië Hoofd- Britse kamervoorzitter zet na zes eeuwen pruik af Hekmatyar verliest ook laatste bolwerk Nieuwe aanvallen Serviërs in Bosnië jgidoe Qowuvnt BUITENLAND mith favoriet bij rscheurd Labour Wereldbevolking verdubbelt zich Hans Modrow aangeklaagd Staking Duitsland naar hoogtepunt Nationalisatie niet langer doel ANC Duizenden onschuldig in cellen Israël PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI WOENSDAG 29 APRIL 1992 NDEN - In chaos en verwarring heeft Britse Labour-partij gisteren de kandi en aangewezen voor de opvolging van Ier Neil Kinnock. Deze had zijn vertrek ■kondigd na de pijnlijke nederlaag te- 3 premier John Major bij de parlements- [j kiezingen van 9 april. Zoals verwacht j, de strijd gaan tussen de favoriete Schot .Qin Smith, Labours schaduw-minister j i financiën, en de in Nieuw-Zeeland ge- 0 en Bryan Gould, partij woordvoerder t ir milieu-aangelegenheden. Naar ver- :hting zal Smith - op 18 juli - Neil •k opvolgen, zoals de laatste ook ist. Kinnock zou zich naar verluidt wil- presenteren als Labours schaduwmi- er voor Wales, zijn geboortestreek. NEW YORK - De wereldbevolking kan tot het jaar 2050 meer dan verdub belen tot 12,5 miljard mensen. Alleen indien maatregelen worden genomen kan de wereldbevolking beperkt blij ven tot 8,5 miljard mensen, zo schrijft het bevolkingsfonds van de VN, het UNFPA, in zijn jaarrapport. Het is voor het eerst in tien jaar dat de Verenigde Naties komen met een lange-termijn- prognose over de bevolkingstoename. Uit die cijfers blijkt dat de aardbol in 2015 in het „somberste" geval 28 mil jard bewoners zal tellen. De grootste groei zal plaats hebben in Afrika en Zuid-Azië. Het UNFPA pleit voor be perking van de bevolkingsgroei. BERLIJN - Hans Modrow, de laat ste communistische premier van de voormalige DDR, is aangeklaagd we gens het aanzetten tot het vervalsen van verkiezingsuitslagen in het dis trict Dresden, waar hij partijleider van de alleenheersende SED was. Modrow wordt ten laste gelegd dat hij de voorgekookte uitslag van de SED-partijleiding in Oost-Berlijn heeft geaccepteerd en aan zijn on dergeschikten doorgegeven. Ruim voordat de stembussen open gingen had de SED al bepaald met welk per centage zij de gemeenteraadsverkie zingen van 7 mei 1989 in Dresden zou winnen. BONN - Met de uitbreiding van de staking in Duitsland tot de vuilnisophaaldienst en de gezondheidszorg heeft het arbeids conflict in Duitsland vandaag een nieuw hoogtepunt bereikt. Op de derde dag van de staking legden ook de industrie-arbeiders, onder aanvoering van de grootste Duitse bond IG Metal 1. korte tijd het werk neer in meer dan honderd bedrijven. De vakbond IG-Metall voelt zich geschoffeerd door het loonaanbod van de werkgevers dat niet meer bedraagt dan 3.3 procent. De ambtena renbond ÖTV voerde de acties op door het openbaar vervoer in Frankfurt plat te leggen, waardoor ook Duitslands financiële centrum kreeg te kampen met grote verkeersopstoppingen. De eerste grote staking sinds 1974 trof ook voor het eerst de zieken huizen in München en steden langs de Rijn. In vrijwel alle Duit se steden wordt inmiddels het vuil niet meer opgehaald. De werkonderbrekingen in de industrie, waaraan volgens IG Metall' tienduizenden mensen deelnamen, vormen een steunverklaring aan de ambtenaren die een loonsverhoging van 9,5 procent ei sen. De regering-Kohl zegt niet verder te kunnen gaan dan 4,8 procent. De regering in Bonn zit krap bij kas omdat ze heel veel geld nodig heeft voor de opbouw van de voormalige DDR. JOHANNESBURG - Nationalisatie van de economie is niet langer een doel van het Afrikaans Nationaal Congres van Nelson Mandela. Dit blijkt uit een document dat de Zuidafrikaanse anti- apartheidsorganisatie heeft opgesteld ter voorbereiding van een nationale po litieke conferentie, die van 28 tot 31 mei in Johannesburg wordt gehouden. Het woord 'socialisme' zoekt men vergeefs in het 56 pagina's tellende document. Pragmatisch benadert het document het vraagstuk van nationalisatie van de eco nomie. wat tientallen jaren een schrik beeld geweest is voor de blanke minder heid. Elke ideologische benadering van dit thema ontbreekt. oor RANS WIJNANDS 11 INN De 52-jarige li- 'jaal Klaus Kinkel wordt nieuwe minister van itenlandse zaken van Bondsrepubliek Duits- >|d. i geen etmaal nadat de top de liberale partij, de FDP, liberale bouwminister Irm- d Schwatzer als opvolgster ti de half mei aftredende is-Dietrich Genscher had irgesteld, koos de liberale 1( ïdsdagfractie samen met I partijbestuur in grote ,x erderheid voor Klaus Kin- 3 de huidige minister van titie. De verrassende ont- r iping van wat al een beslo- procedure leek, is vooral de liberale partijvoorzit- Otto Graf von Lambsdorff de fractievoorzitter van de JP in de Bondsdag, Her- ann-Otto Solms, een pijnlij- zaak. Van de 88 stemge- itigde liberale politici ko er 63 voor Kinkel. De ge- gidverfde en allerwege al ge- e citeerde mevrouw Schwat- a kreeg slechts 25 stemmen, j teren in de loop van de dag Klaus Kinkel. bleek dat een aantal FDP-frac- tieleden zich gepasseerd voel de door het snelle besluit van de partijleiding om de minister van bouwnijverheid als op volgster van Genscher voor te dragen. Kinkel heeft aanvan kelijk geaarzeld om zich kan didaat te stellen, omdat met de aanvaarding van dat minister schap zijn kansen om volgend jaar Graf von Lambsdorff als partijvoorzitter op te volgen verkeken zijn. Kinkel is van huis uit jurist. Hij is vele jaren in diverse functies naaste medewerker van Genscher geweest. In 1979 werd hij hoofd van de binnen landse veiligheidsdienst. In 1982 werd hij staatssecretaris van justitie en nadien minister op dat departement. In die functie heeft hij recent gepleit voor een normale behandeling van de RAF-gevangenen, wat inhoudt dat een aantal terro risten voortijdig op vrije voe ten zou kunnen worden ge steld. In Bonn is gisteren de hele dag langdurig en op vele fronten overleg gepleegd, omdat ook over de functie van het vice- kanselierschap beslist moet worden. Genscher was plaats vervanger van Kohl. Nu hij te rugtreedt claimde de Beierse CSU die functie voor minister van financiën Waigel, op Kohl en Genscher na de meest erva ren politicus m het kabinet. De FDP hield evenwel vast aan die functie voor een partijge noot, en zal daar nu minister Möllemann van economische zaken voor aanwijzen. - rar i ART HEERING tfE Kan een zestigjarige iw een goede moeder zijn? mag een arts haar kunst- aig bevruchten? Sinds het end worden van de experi- giten van de Napolitaanse i aecoloog Raffaele Magli ;Jdt in Italië rond deze vra- een verhitte medisch-ethi- idiscussie gevoerd. t;li die enkele jaren geleden izien baarde door de con- e ie 'op bestelling' van man- ke of vrouwelijke babies de vorige week de voorpa 's met de mededeling dat zij hem een 62-jarige iw moeder zal worden. De ciw die eerst volgeprppt met hormonen en vervol- eerrbevruchte eicel kreeg plant, zal over drie maa'n- bevallen. Het nieuws van a judste moeder ter wereld' i<|kte een stroom van reac- los. 'Mama op de leeftijd oma', schreef La Stampa Britse boulevardblad To- besteedde uitgebreid aan- aan 'de arts die wezen pt' en het gezinsweekblad ;a startte een campagne n Magli onder de titel deze man!' Uit de halve :ld zijn verslaggevers naar ils gekomen voor inter- s met de zwangere 62-jari- Tevergeefs, want bij aan- st bleek dat Magli een ge- perde naam had opgege- l(om de privacy van zijn pa le te beschermen, tegenstanders van kunst ige bevruchting op latere leeftijd die volgens Epoca de overgrote meerderheid van de Italiaanse bevolking vormen, betogen dat een zo geboren kind geen normaal gezinsle ven zal kennen. „Wie zijn toe vlucht neemt tot dergelijke methoden, houdt geen reke ning met het welzijn van het kind". Minister van Volksgezond heid, Francesco De Lorenzo heeft laten weten „niet geluk kig" te zijn met de gang van za ken. maar er niets aan te kun nen doen omdat er geen wet is die bevruchting van ouderen verbiedt. De minister heeft de zaak daarom overgelaten aan zijn broef Ferruccio. die als voorzitter van de Orde van Art sen van de regio Campanië zijn collega Magli wegens 'immo reel gedrag' voor de medische tuchtraad wil dagen. De 36-jarige gynaecoloog die binnenkort zijn duizendste kunstmatige bevruchting uit voert, wil echter van geen wij ken weten. „In theorie kan ik desgewenst ook een man be vruchten", verklaart Magli die in Napels een riante particulie re studio drijft en de opwin ding rond ?ijn experimenten vooral beschouwt als reclame voor zijn onderneming. On langs heeft hij weer een be vruchte eicel ingeplant bij een 61-jarige vrouw, die zo als 'gastmoeder' kan fungeren {'.nor haar steriele schocndoch- ter. En hij heeft aangekondigd dat door zijn zijn toedoen tien tallen vrouwen die de over gang al ruim achter zich heb ben in de komende maanden zullen bevallen. JERUZALEM De president van Israël, Chaim Herzog, meent dat in zijn land duizen den mensen onschuldig wor den vastgehouden in overbe volkte gevangenissen. Herzog wil dat de regering een com missie instelt die het falen van het juridisch stelsel onder zoekt. Tachtig tot negentig procent van de gevangenen wordt nooit berecht, zo zei Her zog tijdens de beëdiging van een groep nieuwe rechters. De president vèrwees naar het ge val van een Israëliër die was gearresteerd omdat hij zonder rijbewijs reed en die een jaar lang vastzat „omdat men hem was vergeten". Intocht van een escort-konvooi in de Afghaanse hoofdstad Kabul KABUL - Troepen van het nieuwe interim-bewind in Af ghanistan hebben vannacht in Kabul het ministerie van bin nenlandse zaken bestormd en veroverd. Dit gebouw was het laatst overgebleven bolwerk van de fundamentalistische Hezb-i-Islami van Gulbuddin Hekmatyar die zich tegen de nieuwe coalitie-regering heeft gekeerd. De regeringseenheden ston den onder bevel van mujahed- din-leider Ahmad Shah Mas- sud, die is aangewezen om in de voorlopige regering minis ter van defensie te worden. Volgens bewakers bij de poort van het ministerie zijn 70 tot 120 Hezb-strijders gevangen genomen. Gisteren droeg het oude regi me de macht over aan de inte rim-president van de muja- heddin. Sibghatullah Mojadi- di. Met de ceremonie kwam een eind aan het communis tisch bewind, waartegen de mujaheddin veertien jaar lang vochten. Na de ceremoniële machtswisseling laaiden de gevechten in Kabul echter weer op. De nieuwe interim president riep op tot eenheid voor de wederopbouw, maar waarschuwde Hekmatyar en zijn aanhangers dat „deze re gering conform de islamiti sche wetten maatregelen zal nemen" als hij zijn troepen niet terugstuurt naar de pro vincie. De 51 leden tellende raad die Mojadidi leidt zal twee maan den aanblijven, waarna een re gering van het verzet de macht moet overnemen. Jamiat-lei- der Burhannudin Rabbani zou dan president worden en Mas- sud minister van defensie, ter wijl het premierschap aan de Hezb zou toevallen. Na zes maanden zou een islamitische raad dan een nieuwe interim- regering vormen voor 18 maanden, waarna er verkiezin gen worden gehouden Dit plan werd verworpen door de Hezb en de coalitie van Af ghaanse verzetsorganisaties in Iran. Maar gisteren liet de Hezb weten dat zij Ustad Fa- rid, een 38-jarige commandant uit het noorden, voordraagt als premier. Maandag had Hek matyar pnder voorbehoud in gestemd met het plan. Het is echter onduidelijk of de overi ge verzetsbewegingen zijn voorwaarden hebben geaccep teerd. ZAGREB - Servische strijders hebben vanoch tend hun aanvallen op ste den in Bosnië-Hercegovi- na voortgezet. Serviërs en het door Servië ge controleerde federale leger voerden tot in de vroege och tenduren zwaren beschietin gen uit op Mostar, de hoofd stad van Hercegovina. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) zag zich gisteren gedwongen de 25 leden tellende staf in Sarajevo in te krimpen en het hoofd kwartier te verplaatsen naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. De VN-vredesmacht maakte bekend wegens het geweld af te zien van de inrichting van een logistiek hoofdkwartier in Banja Luka. in het noorden van Bosnië. Volgens het UNHCR zijn in middels een miljoen Joegosla- ven op de vlucht geslagen. Voor het eerst overwegen de VN nu in Europa een tenten kamp in te richten voor de vluchtelingen. Aan het opzet ten van een tentenkamp wordt door het Hoge Commissariaat gedacht omdat alle tot dusver in gebruik zijnde onderko mens voor vluchtelingen - scholen, sporthallen en ho tels- volledig bezet zijn. Al leen al in Kroatië zijn er meer dan een half miljoen vluchte lingen. In Servië en in Bosnië- Hercegovina hebben in beide republieken meer dan 200.000 mensen huis en haard verla ten. De hernieuwde gevechten ge ven het overleg dat dinsdag onder auspiciën van de Euro pese Gemeenschap in Lissa bon gepland stond weinig kans van slagen. In Portugal moeten de leiders van de Bos nische moslims. Serviërs on Kroaten opnieuw om de tafel gaan zitten om een vreedzame regeling uit te werken. De be sprekingen liepen dinsdag vertraging op omdat de Servi sche onderhandelaars moes ten wachten op de Bosnische president Alija Izetbegovie en leidende Kroaten. die uit Bos nië zouden arriveren. (ADVERTENTIE) Perfecte film, haarscherp geprijsd! I3S/24 f6,25 Kwaliteitsafdrukkdn vanaf 49 ct. Dealers? 010-43444 22 Idoor BOB VAN HUET LONDEN - Betty Boothroyd, de eerste vrouwelijke kamer voorzitter in ruim zeshonderd jaar Britse parlementsge- schiedenis, is gisteren offi cieel beëdigd door koningin Elisabeth. De 155ste Speaker sinds 1377 doorbrak al meteen een volgende traditie door de in het ambt gedragen pruik te weigeren. „Ik zal zeker de toga en de ge gespte schoenen dragen, maar een pruik, no", aldus Madam Speaker. Haar benoe ming werd begroet met een nimmer in Westminster ver toonde staande ovatie van alle kamerleden, ondanks het for mele applausverbod. Mede door haar kleurrijke verleden was de 62-jarige me vrouw Boothroyd favoriete van de media. Zelfs de anti- Labour sensatiebladen had den 'Betty' tot hun kampioen gemaakt. Na een acrobaten- zoon naar het premierschap te hebben gestuwd was er na tuurlijks niets mooiers dan de voormalige West End-danse res in één der meest presti gieuze ambten. Madam Speaker heeft behal ve een salaris van bijna twee ton per jaar recht op prachtige appartementen in het West minster-paleis met bijbeho rend personeel. Aan het einde van haar voorzitterschap zal ze in de adelstand worden ver heven en een royaal staat spensioen genieten. Danseres Betty Boothroyd was in haar jeugdjaren be roepsdanseres en tegelijk lid van de Labour Jeugd Liga. Po litiek trok haar uiteindelijk meer dan het theaterleven en ze vocht haar weg omhoog in de Labour-hiërarchie. Vier keer haalde ze het niet als kandidate voor een parle mentszetel, maar de vijfde keer, in 1973. werd ze in West Bromwich gekozen en sinds dien telkens herkozen. Opere rend op de rechtervleugel van Labour staat ze te boek als overtuigd Europeaan. Ze was afgevaardigde in het eerste Straatsburgse parlement. Superieur In Westminster viel ze op als zeer energieke vervangster van de vorige Speaker, Ber nard Weatherill. Met haar sle pende Yorkshire-accent zette ze lastposten op hun nummer. Als bewaakster van de partij discipline binnen Labour be klaagde ze zich eens over het macho-gedrag in de Britse po litiek. „Elke man die zich su perieur waant aan vrouwen blijft toch zoon van een van hen", haalde ze eens uit. Een kamerlid dat grappig dacht te doen over haar aanspreektitel oogstte een kil: „Noem mij Madam". Haar verkiezing dankt ze overigens ook aan verdeeldheid binnen de Con servatieve partij die liefst vier kandidaten presenteerde. Boothroyd overwon de eerste, oud-minister Peter Brooke, door de steun van 71 Tories. Ze meenden minder onder partijdiscipline te lijden on der een Labour-voorzitter. Buiten het werk geldt de nieu we Speaker als een gezellige tante. Ze lust graag gin, rookt een pakje sigaretten per dag en mensen die haar bevallen spreekt ze aan met 'love'. Populair vanwege haar erva ring, competentie en gevoel voor humor kan Betty Booth royd haar ambt wellicht ont doen van alle misplaatste ar rogantie die sommige voor gangers koesterden Een poli tieke tekenaar legde naast de Speakers scepter, het sym bool van autoriteit van de Kroon, wel een handtas a Ui Thatcher. Mevrouw Booth royd laat evenmin met zich spotten. Haar lichtvoetige ver leden verloochent ze in ieder geval niet. ..Het is waar dat men mij ooit fysieke beweeg lijkheid toeschreef, maar mijn gestel heeft niet meer zoveel allure, hoor", aldus de tot nu toe ongehuwde Madam Spea ker. De tocht in de met atoomkracht gedreven machine duurt weken. Tientallen kilometers onder de aardkorst kruipt de ma- van Lupardi voort, dwars door de ingewanden der aarde. Het n monster zakt niet weg in de bodem, want het rolt voort over la- van het harde Pampaleozoïcumgesteente. De felle koplampen ten hun witte schijnsel ver vooruit; dan weer doemen reusachti- otten op. dan rijdt de machine langs gapende afgronden of voorbij ondergrondse waterstromen en brede, traag vloeiende rivie ren van gloeiende lava. Waarheen stuurt Lupardi zijn machine? Rijdt hij doelloos door deze spelonken, waar de eeuwige duisternis heerst? Neen. bewust stuurt hij de machine voort, hellingen op, hel lingen af, steeds verder doordringend in de aardkorst Hij is op weg naar het Uraniumkwikmeer. waar hij materiaal in overvloed zal vinden voor zijn nieuwe duivelse plannen. Baby gestort Een verpleegkundige in een Newyorks ziekenhuis knuffelt de één dag oude 'Baby Jake' naar wiens anonieme moeder de politie op zoek is Het kindje werd zwak ademend aangetroffen op de bodem van een vuilstortkoker in een flatgebouw. Zijn - voorlopige - naam kreeg het vondelingetje van het ziekenhuis personeel. FOTO AP Mededeling lezers en adverteerders openingstijden vestigingen Donderdag 30 april a s (Koninginnedag), zijn de kantoren van Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof. Goudsche Courant. Leidse Courant en Delftsche Westlandsche Courant de gehele dag gesloten Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag. Spuistraat 71/hoek Spui Delft. Verwersdijk 6-8 s-Gravenzande. Sand Ambachtstraat 47 Zoetermeer. Pilatusweg 15 Gouda. Markt 26 Leiden. Stationsweg 37 Ook het bespreekbureau van de Haagsche Courant dat ge vestigd is in het kantoor aan het Spui. zal de gehele dag gesloten zijn losse verkoop In de losse verkoop is de krant alleen verkrijgbaar bij die verkoop punten, die op 30 april geopend zijn bezorging en nabezorging De krant wordt deze dag voor 18 00 uur bezorgd Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdsup in de avonduren kontakt opnemen Directie Sijthoff Pers

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5