Nieuw Rotterdam centraal op koninginnedag Bonden zetten acties in speciaal onderwijs door PvdA doet nog geen afstand van koppeling Kennis over Tweede Kamer onder jongeren zeer pover Als overal't rood, wit en blauw wappert, zorgen wij voor oranje. -t5 Qaidoa Souoarit BINNENLAND Ontslagen bij de Rutgers Stichting Geen briefverkeer met Ierland en Duitsland Hoger beroep studente tegen eigen bijdrage Zwaarte studies wordt onderzocht ANWB verwacht grote drukte Verjaardagen Bestorming Rottenberg blijft optimistisch Sociaal milieu bepalend voor schoolprestaties van allochtone kinderen StSKE EN W ISKE 1)E SCHERPE SCORPIOEN I WOENSDAG 29 APRIL 1992 UTRECHT - De ambtenarenbond AbvaKabo verwacht zeker honderd tot 150 ontslagen bij de Rutgers Stichting (in totaal driehonderd werknemers). Volgens bestuurder E. Snoey van AbvaKabo is het faillissement van de Rutgers Stichting nabij. Van de 26 bureaus blijven alleen de zeven vestigingen in de gro te steden, waaronder Den Haag. open. Het filiaal in Leiden waar zeven mensen in dienst zijn. wordt waarschijnlijk per 1 juli ge sloten De Rutgers Stichting verkeert al enige tijd in grote fi nanciële problemen Volgens de bond was er in 1991 een begro tingstekort van 1.2 miljoen gulden op een totale begroting van negen miljoen Het ministerie van WVC verstrekte weliswaar een overbruggingskrediet van 6.5 ton. maar dat is bij lange na niet genoeg om de stichting er weer bovenop te krijgen. De Rut gers Stichting voert daarom een plan uit. waarbij de structuur van de organisatie „gestroomlijnd" moet worden. Daarbij zijn al twaalf Rutgershuizen dicht gegaan, tot nu toe zonder noe menswaardige gevolgen voor het personeel. DEN HAAG - Briefverkeer naai Ierland is voorlopig onmogelijk als gevolg van een staking die daar voor onbepaalde tijd is aangekondigd. Pakketpost en snelpost naar Ierland kunnen nog wel worden bezorgd Bovendien is nu ook het postver keer met grote delen van Duitsland onmogelijk, eveneens als gevolg van stakingen. Post in en rond de steden Frankfurt. Keulen, Mün- chen, Neurenberg, Hamburg en Os- nabriick wordt niet bezorgd. Voor de rest is de postuitwisscling normaal, maar moet rekening worden gehou den met vertragingen als gevolg van stiptheidsacties. DEN HAAG - De studente Paula van Manen wil in hoger beroep alsnog afdwingen dat zij geen eigen bijdrage hoeft te betalen voor zaken als kopieer kosten en de kantine van de school. Paula studeert aan de Christelijke Hogeschool Rijn-Delfland. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde in maart dat de eigen bijdrage gerechtvaardigd was. De rechter stelde dat voor zulke kosten immers geen over heidssubsidie wordt gegeven. Dan mag een school een eigen bijdrage van de studenten vragen. Ook een kort geding had de studente al verloren. Nu heeft zij aangekondigd zich tot dg Hoge Raad te wenden. De studentenvakbond LSVb steunt de studente. De bond vindt al jaren dat hbo-scholen ten onrechte geld vragen van de studenten voor ex cursies. kopieer- en telefoonkosten en dergelijke. De bond heeft ook de Tweede Kamer al eens ge vraagd hier>paal en perk aan te stellen. ZOETERMEER - De zwaarte van universitaire en hbo-studies wordt onderzocht. De Maastrichtse on derwijskundige Wijnen wordt voorzitter van de commissie, die gaat onderzoeken of studenten de vierjarige universitaire studies in redelijkheid in die tijd kunnen af ronden. De manier waarop het on derwijs is georganiseerd wordt on derzocht en de commissie zal voor stellen doen om de efficiency te verbeteren. Daarnaast zal ze plan nen aandragen om de studielast betrouwbaar te meten. De univer siteiten en hogescholen hebben soms niet meer dan een vaag idee van hoe zwaar een studie-onder deel nu echt is. DEN HAAG - De ANWB verwacht de komende dagen grote drukte op de binnen- en buitenlandse wegen. Naar verwachting zullen velen Koningin nedag. de Dag van de Arbeid en Be vrijdingsdag gebruiken voor een kor te vakantie of een dagje uit. De Am sterdamse vrijmarkt zal volgens de ANWB morgen voor grote verkeers drukte zorgen richting hoofdstad. Ook op de wegen rond Rotterdam wordt veel drukte verwacht vanwege het bezoek van de koningin. Donder dag- en vrijdagochtend zullen vol gens de ANWB buitenlandse toeris ten, die vanwege de 1 mei-viering een lang weekeinde voor de boeg hebben, voor extra drukte zorgen. ROTTERDAM - De „mega-aubade" van het Groot Rotterdams Koor, Trio de Janeiro, politieka- pel Hermandad en naar verwachting duizenden luisteraars van regionale omroep Radio Rijnmond zal ongetwijfeld een van de hoogtepunten vormen van de viering van Konin ginnedag in Rotterdam. De aubade moet kwart voor elf worden ingezet op het moment dat de konin gin met haar gevolg per bus de kop van het Weena passeert. Op de melodie van de Rotter damse haven-evergreen Ketel binkie zingt de met radio's ge wapende menigte het speciale Radio Rijnmond-Koninginne- lied, waarvan het refrein luidt. „De koningin komt op visite/ Menig hart staat in vuur en vlam/ Vanaf vandaag is zij voor altijd/ De koningin van Rotter dam". Luisteraars hebben de vier coupletten tijdens een uitzen ding van het praatprogramma „Post aan de telefoon" gecom poneerd onder het deskundige oor van het feestorkest Trio de Janeiro. Het mega-aubadetra- ject van Weena tot Eendrachts- plein heeft een lengte van ruim een kilometer. Op het moment dat koningin Beatrix massaal worden toege zongen, is zij al ruim een uur in de Maasstad. In de wijk Over- schie wordt de koninklijke fa milie om kwart voor tien ver welkomd door onder anderen Rotterdams eerste burger. Bram Peper en de commissaris van de koningin in Zuid-Hol- land. Schelto Patijn. Het be zoek krijgt een extra feestelijk tintje door het feit dat ook prins Claus van de partij is. Steigers Vernieuwing is het allesover heersende thema van het ko ninklijke bezoek aan de Maas stad. De tweede stad van Ne derland staat in velerlei op zicht in de steigers, en wil dat ook tonen. Economische ver nieuwing. stadsvernieuwing. sociale vernieuwing. Met al deze facetten van „Het Nieuwe Rotterdam" zal de koningin even worden geconfronteerd. Zo maakt zij een rondrit langs een aantal van de vele nieuwe gebouwen die de afgelopen ja ren in het stadscentrum zijn verrezen. Op het moment dat de burgemeester wijzend naar een woontoren „Kijk Majes teit. en daar woon ikzelf' kan zeggen, rijdt de koninklijke bus midden op het Weena. De koningin ziet dan aan weerszij den een aantal spiksplinter nieuwe hoge gebouwen waar van een deel nog door bouw- kranen wordt omringd. Oranje of rood-wit-blauwe lin ten. strikken, sjerpen en ande re versieringen op de gebou wen bepalen deze dag het aan zien van de stad. De Coolsingel en het Weena zullen zijn omge toverd tot een grote oranjezee. Daar is de laatste weken hard aan gewerkt. Met koninklijke hand. Een Schiedamse vlag gen- en zeilmakerij die eigen dom is geweest van de familie Van Vollenhoven heeft voor deze klus twintig man vrijge maakt. Ook oranjekleurig zijn de achtduizend stofdoeken die het oranjecomité onder het pu bliek heeft verspreid en het water dat de Hofplein-fontein spuit. In de Afrikaanderbuurt draaii het vooral om de sociale ver nieuwing. Ook de stadsver nieuwing is hier in volle gang. Meer meer dan de helft van de inwoners is van buitenlandse afkomst. Kinderen uit de wijk zullen in het Turks. Marok kaans en Surinaams in canon Vader Jacob ten gehore bren gen. Door het bezoek van de konin gin is er dit jaar geen open huis in het Rotterdamse stadhuis. Deze traditionele ontvangst door het gemeentebestuur vond andere jaren s morgens plaats. Taptoe De jaarlijkse taptoe door de Marinierskapel gaat wel door en begint om 21.30 uur voor het stadhuis. Koninginnedag wordt 's avonds om half elf af gesloten met een groot vuur werk en lasershow vanaf een ponton aan de Müllerpier en vanaf de Euromast. Om de drukte tijdens Konin ginnedag in goede banen te lei den. hebben de PTT en het Rotterdamse openbaar ver voerbedrijf RFT een bijzonde re kaart uitgegeven. Voor vijf gulden kan men de gehele dag reizen per openbaar vervoer en vier keer bellen vanuit een te lefooncel. De kaart is geheel in Koninginnedag-stijl uitge voerd. Op de voorkant prijkt de rood-wit-blauwe vlag en de achterkant is oranje. De Rotterdamse politie zet tij dens de feestdag 350 extra mensen in. Ze verwacht dat er honderdduizenden mensen op de been zijn. maar volgens een woordvoerder is een massale toeloop naar de Maasstad sterk afhankelijk van goed weer. Politiemensen houden zich tij dens Koninginnedag vooral op in de wijken Overschie en Afri kaanderbuurt, waar de konin gin op bezoek komt. Daarnaast is veel mankracht in het cen trum geconcentreerd. De ko ningin sluit daar haar bezoek aan de Maasstad af. Ze groet de Rotterdammers vanaf het bal kon van het stadhuis. Mr Pieter van Vollenhoven Prinses Juliana. FOTO DIJKSTRA FOTO ANP Nederland steekt morgen de vlag weer uit voor drie 'oranje' verjaardagen. Immers, terwijl koningin Beatrix morgen haar - wat het uiterlijk vertoon betreft - 'uitgestelde' 54ste ver jaardag met haar gezin onder de Rotterdammers viert, zijn prinses Juliana en mr. Pieter van Vollenhoven op de dertig ste april werkelijk jarig. Prinses Juliana wordt morgen 83, haar schoonzoon 53 jaar. Een lid van de Vereniging van Eigen Rijders spreekt taxichauffeurs toe voor het gebouw van het Centraal Bureau voor Taxi's in Amsterdam Daarna bestormde de groep het gebouw om hun eisen kracht bij te zetten De chauffeurs protesteren al geruime tijd tegen het beleid van de centrale waaronder een ongelijke verdeling van de macht en het beleid ten aanzien van de beperkingen op Schiphol FOTO ANP ZOETERMEER - De vier gro te onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en PCO willen maandag 11 mei toch actie voe ren in het speciaal onderwijs. De uitspraak van staatssecre taris Wallage dat hij van wette lijke vastlegging van zijn 'streefbeeld' geen halszaak maakt, gaat hen niet ver ge noeg. Wallage's streefbeeld houdt zeer nauwe samenwerking- soms wellicht fusie in van ge wone scholen en onder andere LOM-scholen. De stuurgroep die de samen werking tussen gewoon en speciaal onderwijs gaat evalue ren heeft aangekondigd dat ze ook zal kijken naar de positie van de leraren in dit proces. De vier grote onderwijsbonden vinden het belangrijk druk op de ketel te houden om hun standpunt over het speciaal onderwijs kracht bij te zetten Zij vinden dat de samenwer king tussen speciaal en ge woon onderwijs eerst geëva lueerd moet worden, voordat over nieuwe wetgeving wordt gesproken. De staatssecretaris wilde zijn toekomstvisie, het 'streefbeeld', alvast in de wet vastleggen. Onder druk van de vele protesten heeft hij nu la ten weten dat hij hiervan geen halszaak wil maken. Wel stelt hij de voorwaarde dat de Twee de Kamer in principe helemaal met dat streefbeeld instemt. Tijdens de installatie van de stuurgroep, gisteren, uitte een topambtenaar namens de staatssecretaris flinke kritiek op de tegenstand van de vak bonden. Wallage had met de bonden vorig jaar afspraken gemaakt over het hele traject. In de laatste weken heeft met name de KOV daar wel eens af stand van genomen. Relatie De voorzitter van de stuur groep. de Groningse hoogle raar J. Peschar, zei tijdens de installatie dat hij een goede re latie met de scholen van het grootste belang vindt. Daarom wil hij bij elke stap in de evalu atie de scholen goed op de hoogte houden. De stuurgroep moet kijken hoe de nu groeien de samenwerkingsverbanden tussen de scholen vorm krij gen en of deze al vaker in staat zijn moeilijk lerende kinderen in de gewone klas te houden: het doel van de hele operatie. DEN HAAG - PvdA-voor- zitter Rottenberg blijft op timistisch over de toe komstkansen van het ka binet Lubbers/Kok. De ru zie afgelopen weekeinde over de inkomensontwik keling voor volgend jaar is voor Rottenberg nog geen reden de discussie daar over komende zomer met vrees tegemoet te zien. Het conflict tussen PvdA en CDA van dc laatste dagen over de vraag of de minima volgend jaar al dan niet hun koop kracht met een procent mogen zien dalen, terwijl de hogere er rond de 1,5 procent op vooruit zouden gaan. noemt Rotten berg een „vreselijk maar abso luut intern gebeuren". Hij heeft niet de indruk dat het CDA van coalitiepartner PvdA af zou willen: „Ik bespeur bij voorbeeld in de gemeenten nogal wat mensen in het CDA die absoluut geen baat hebben bij een rechts kabinet" Wel er kent Rottenberg dat de finale discussie over het inkomens beleid bij het opstellen van de oegroting deze zomer voor 1993 bepalend kan zijn voor de relatie tussen CDA en PvdA. Op de vraag of er dan weer een ruzie is te verwachten: „Dat zou best nog wel eens mee kunnen vallen". Rottenberg meent dat de „koe le politicus CDA-fractieleider Brinkman „staat voor het de bat binnen het CDA". Het CDA realiseert zich dat op dit mo ment zetelwinst er niet meer in zit. er is een leiderswisseling op komst en bovendien moet het CDA nog onderhandelen met de PvdA die er niet best voor staat in de opiniecijfers. „Dat is beslist niet eenvoudig, alles bij elkaar een wankele si tuatie", luidt de analyse van de PvdA-voorzitter Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - De PvdA-fractie heeft nog steeds niet definitief afstand genomen van de kop peling tussen lonen en uitke ringen. Het kabinet wil de uit keringen gedeeltelijk koppe len tot maximaal twee procent. In een interne notitie voor het fractiebestuur staat dat 'een beetje ontkoppelen niet meer is dan symbolische flauwekul'. De meningsverschillen in de coalitie blijken dus nog voluit te bestaan. De rondgedeelde aantekenin gen van één van de fractiespe cialisten was bedoeld als ver gaderstuk voor de bestuurs vergadering maandagavond, maar het is officieel niet aan de orde geweest vanwege de di recte crisisdreiging Het stuk hekelt Lubbers' uitval tegen het cijferfetisjisme als 'dema gogisch getoeter'. In de notitie wordt geconcludeerd dat 'in weerwil van de beeldvorming ook bij het voorziene verhou dingsgetal tussen actieven en inactieven de koppeling wél is toegestaan". Opmerkelijk ge noeg concludeert de schrijver van het stuk dat koppeling eveneens een inkomensachte ruitgang voor de minima zou betekenen die al tot compensa tie voor de laagste inkomens had moet leiden. De inko mensverschillen tussen de laagste en hoogste inkomens lopen met handhaving van de koppeling op van 1.5 tot 2 pro cent. „We hebben overigens bij de start van het kabinet ge zegd dat we een verdere deni vellering niet zullen toestaan", aldus de nota die volgens de fractiewoordvoerder „op zich niet meer is behandeld". Volgens één van de leden van het fractietop van de PvdA is echter wél besloten dat ten aanzien van het nakomen van die belofte door de PvdA geen verdere concessies gedaan zul len worden. CDA-voorziter Van Velzen zei gisteravond op een spreek beurt in Lichtenvoorde dat ontkoppelen nagenoeg onver mijdelijk is. De partijvoorzitter is van mening dat de economie onvoldoende groeit, de lonen teveel stijgen en de produktie- ve investeringen onder druk staan. Op grond van die ont wikkeling steunt de CDA-voor- zitter het kabinetsvoornemen dat gisteren bekend werd. Hij meent wél dat de CDA-fractie zich tot het uiterste moet in spannen de koopkrachtont wikkeling voor de uitkerings gerechtigden veilig te stellen Dc oppositiepartijen WD en D66 openden vandaag in het eerste debat in de nieuwe Tweede Kamer de aanval op het kabinet. Hoewel de directe crisisdreiging over is en CDA en PvdA zich kunnen verzoe nen met de brief van Lubbers en Kok over het inkomensbe leid. meent de oppositie dat er uitsluitend woordspelletjes worden gespeeld die de werke lijke meningsverschillen ver hullen. D66-leider Van Mierlo noemt het bereikte akkoord 'seman tiek, vooruitschuiven en wat treurige window-dressing". „Het zou beide coalitiepart ners gesierd hebben als ze na alle commotie, al was het maar één concrete maatregel kon den noemen waar ze het eens over kunnen worden om de dreigende koopkrachtver- schillen te verminderen", al dus van Mierlo. Volgens hem is het wantrouwen tussen de par tijen gegroeid. Van Mierlo is van mening dat het kabinet maandag ten aanzien van de BTW-verlaging wél een ander standpunt heeft ingenomen dan afgelopen vrijdag. Volgens de D66-voorman is de verla ging van de BTW met één pro cent tot 17.5 procent op losse schroeven komen te staan. Lubbers deed afgelopen vrij dag op de persconferentie sug gereren dat de BTW-verlaging door zou gaan, terwijl in de brief die maandag naar de Tweede Kamer werd verzon den duidelijk een slag om de arm gehouden is. AMSTERDAM - De school prestaties van allochtone kin deren zijn niet slechter dan dii van autochtone scholieren ii hetzelfde milieu. Sociaal-eea nomisch milieu is namelijl een veel bepalender factd voor schoolsucces dan etnj sche herkomst. Het stimulerei van allochtonen tot meer inté gratie zal dan ook weinig d geen effect hebben op di schoolprestaties. Dit blijkt uit een onderzi van de Universiteit van sterdam, dat vandaag werd gi presenteerd op de sociaal-wi tenschappelijke studiedagej in Amsterdam. De Amster damse onderzoekers, prof. di J. Dronkers en L. van 't Ho| concluderen dat een pleidoa voor snellere integratie weina hout snijdt. De invloed van dl etnische factor is veel te klei) om van integratie een hele pa sitieve verandering te vei wachten. Bovendien blijkt dat kindera uit gemengde gezinnen, waai bij een van de ouders van N« derlandse afkomst is, zeke niet beter presteren. Die gezin nen zijn meestal goed geinte greerd. Dronkers en Van 't Ho verzetten zich in het rappoi dan ook uitdrukkelijk tegei uitspraken van WD-fractid voorzitter Bolkestein over a noodzaak van integratie. Vooral rekenen kunnen allocli tone kinderen niet slechte dan autochtonen. Bij taal is d wel een verschil, maar dad blijken omstandigheden in hd gezin een belangrijke rol tj spelen. Kinderen met jongeij broertjes of zusjes zijn bij vooi beeld beter in taal; datzeifd geldt voor kinderen uit gezii^ nen waar veel over schod wordt gepraat. Meisjes halel steeds betere cijfers voor tai dan jongens. Er is geen grond voor het id( dat leraren de prestaties va allochtone kinderen te laag ii schatten, zo blijkt verder u het onderzoek. Minstens eve vaak als autochtone kindere krijgen zij het advies naar ee van de hogere vormen va voortgezet onderwijs te gaa Hoe ze het daar dan doen hee Dronkers niet onderzocht. Status Dronkers concludeert niet, d speciale aandacht voor alloc tone kinderen niet nodig Die aandacht moet zich allei niet richten op hun etniscl achtergrond. „De doorslagg vende factoren voor h schoolsucces van kindert zijn beroep, opleiding en soci le status van de ouders", ze Dronkers. „Dat geldt voor tochtone Nederlandse kind ren net zo goed als voor alloc tone. Allochtone kinderen ve keren alleen veel vaker in onderste sociale regionen, vaders zijn hier immers gastarbeider gekomen in laagste baantjes. Van een alg meen beleid om kinderen r zo'n weinig rooskleurige ac tergrond extra aandacht te g ven zullen allochtone kind ren daardoor ook sterk profit ren". Hoopvol is, zo constatet Dronkers, dat het de tweei generatie allochtonen school beter vergaat dan tussengeneratie, de general die niet hier geboren is. ma wel opgegroeid. Dat geldt vo< al voor Marokkanen en Surin mers. Van een neerwaartse sj raai bij allochtonen is volgei de onderzoekers dan ook zek geen sprake. Maar juist do de grote invloed van het milif gaat de vooruitgang wel he langzaam. Standaard UrtoevencWavery Productions Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG - De Neder landsejongeren van 15 tot 21 jaar weten bitter weinig over de Tweede Kamer. Gemiddeld heeft ruim een kwart van hen geen idee waar de Tweede Kamer toe dient. Meisjes zijn wat dit betreft over het algemeen onwetender dan jongens. Van de meisjes slaagt 34 procent er niet in een taak van de Tweede Kamer te noemen, zoals vertegenwoor diging van het volk. controle op het regeringsbeleid of het maken van wetten samen met de regering. Bij de jongens ligt dit percentage op achttien Dit bliikt uit een enauête die de politieke jongerenorganisa ties van de vijf grootste partij en hebben laten houden ter ge legenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer De enquête wees overigens uit dat 78 pro cent van de jongeren er niet van op de hoogte is dat de Tweede Kamer een nieuw ge bouw heeft gekregen. De re sultaten van het onderzoek zijn vanmorgen aangeboden aan dc fractievoorzitters Brinkman (CDA), Wöltgens (PvdA), Bolkestein (WD), Van Mierlo (D66) en Beckers (Groen Links). Volgens de enquête weet ze ventig procent van de jongeren niet dat de Tweede Kamer 150 leden telt. Verder denkt 44 pro cent van de ondervraagden ten onrechte dat de koningin in vloed heeft op het regeringsbe leid. Premier Lubbers kwam als populairste politicus uit de bus en Van Mierlo werd goede tweede. PvdA-fractieleider Wöltgens werd in het geheel niet genoemd. Als er nu ver kiezingen zouden worden ge houden. zou 71 procent van de 15- tot 21-jarigen gaan stem men. De politieke jongerenorganisa ties van CDA. PvdA. WD. D66 en Groen Links werken samen in de organisatie M50. die ten doel heeft jongeren voor te lichten over de politiek. Van daag heeft M50 ter viering van de ingebruikneming van het nieuwe Kamergebouw het. blad 'BlaBla-magazine' uitge geven. dat luchtige informatie over de politiek bevat. Het blad zal onder meer op middel bare scholen worden ver spreid. De Holland Casino's laten Koninginnedag niet onop gemerkt voorbij gaan. Daarom krijgt iedere bezoeker op 30 april een vorstelijk oranje drankje aangeboden. Op 4 mei zijn we uiteraard gesloten. Maar op Bevrij dingsdag kunt u weer als vanouds uw geluk beproeven^ in de speelzaal en in de Jackpotclub. U bent vanaf 2 uur 's mid dags van harte welkom in de Holland Casino's. OLLAND AS I NO'S In de Holland Casino's kom jeogen tekort. IAIAM)CASMOS AMSTERDAM 001 DA GAONNGEN NjMEGCN BOTTEROAM SOCVTMNGEN vAi.fNBuBG 2 I CErTUO MMIAAL !S JAM CQMXC'E KEEDMG CM GEIOCI IClTMArcBEIMJS VtmCMT iAcxpomuewonmtcum «nonoso soci pm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4