Inentenvoor wat, hoort wat J I Steeds meer mannen willen hun 'zwemband' kwijt ZeidUxz Qowuvnt LEVEN WELZIJN 21 Niets nieuws Medische hulpmiddelen WOENSDAG 29 APRIL 1992 Idoor JAN PAALMAN, arts Er is een ongeschreven medische wet die zegt dat als medicijnen werken ze óók minder gunstige bijwerkingen vertonen. Vaccins, entstoffen zijn medicijnen. Dus voor de bescherming tegen difte rie, kinkhoest, tetanus en polio (DKTP), en bof, mazelen en rode hond (BMR) moet je een prijs(je) betalen. Welke die bijwerkingen zijn weet men wel zo ongeveer, maar hoe vaak ze precies voorko men was tot voor kort eigenlijk niet goed bekend. Twee Neder landse artsen zochten dat onlangs uit en publiceerden daarover in een buitenlandse medische krant. In Nederland krijgen kinderen in hun eerste levensjaar vier keer een DKTP-prik tegen difterie, kink hoest. tetanus en polio (de beroem de DKTP-prik). daarna op hun vierde en negende levensjaar een prik DTP (dus zonder het kink- hoestvaccin). Sinds 1987 worden ze ook nog ingeënt tegen bof. maze len en rode hond (de BMR-prik) als ze één, en later nog eens als ze ne gen jaar oud zijn. Het principe van zo'n inenting is eigenlijk heel eenvoudig. Met zo'n prik krijg je een ziektekiem bin nen die ofwel dood, ofwel door che mische truken zo handtam is ge maakt dat het niet meer in staat is om je ziek te maken. Het afweerap- paraat van het lichaam krijgt nu als het ware de kans om zich op die ziektekiem in te schieten en gaat alvast antistoffen aanmaken. Krijg je nu later onverhoopt toch nog be zoek van een 'wilde' ziektekiem dan wordt die opgewacht door een staand leger van antistoffen. Bac terie of virus wordt meteen het li chaam uitgemept en de ziekte gaat niet door. Je ben dan, zoals dat heet, immuun. Welke prijs? Tegen welke prijs? 'Uw kind kan wat koorts krijgen, het kan wat last krijgen van de plek waar geënt wordt' aldus het briefje van de en tadministratie. Maar hoeveel koorts en hoeveel pijn precies? En hoe vaak komt dat voor? De artsen Nellie Verschoor en An- net Wildschut die allebei op een consultatiebureau werken gin gen in samenwerking met de vak groep kindergeneeskunde van de Vrije Universiteit van Amsterdam na hoeveel last kinderen nu echt hebben van een DKTP-prik. Dat viel niet helemaal mee. Van de 540 onderzochte kinderen had bijna ie dereen een 'lichte reactie' op de inenting vertoond: 68 procent kreeg koorts (38 graden of hoger), bij 66 procent was de plek van inenting rood. dik of pijnlijk ge worden. overmatig langdurig hui len kwam vaak voor en 80 procent van de kinderen was nadien slape rig, hangerig of wilde niet eten. Hoe heviger de reactie hoe groter de herhalingskans bij een volgen de prik. Het goede bericht is dat deze verschijnselen «vrijwel altijd binnen twee dagen verdwijnen. „We kunnen de ouders nu beter voorbereiden op wat ze kunnen verwachten", aldus de twee dok ters in de NRC van 2 april, „Als ze van te voren gewaarschuwd zijn dat hun kind hoge koorts kan krij gen, maar dat die maar een dag duurt en dat het kind er echt niets van over houdt, dan is het ook niet zo vreselijk." 'Major reactions', ofwel ernstige re acties op de prik, troffen ze niet aan. Die komen, zij het zelden, wel voor. Vooral het kinkhoestvaecin, de K van DKTP. is daarvoor ver antwoordelijk. Stuipen Dit vaccin is niet echt een medisch paradepaardje. Het beschermt niet tegen de ziekte zelf maar wel tegen de zeer ernstige complicaties van kinkhoest. Bovendien kan het kinkhoestvaecin in een heel enkel geval een plotseling en dramatisch ogend flauwvallen van het kind veroorzaken en heel, heel soms treden er stuipen op. Hoewel die kinderen daar nooit aan overlijden (sterfte aan vaccinatie is nooit vast gesteld) is dit een reden om bij een volgende keer in elk geval de K uit de DKTP te halen. In Engeland waren berichten over die complicaties de reden dat ou ders in de jaren zeventig steeds va ker weigerden om hun kind tegen kinkhoest in te laten enten. Dat land betaalde prompt leergeld. In 1975 overspoelde een kinkhoeste- pidemie het land en sleepte tien tallen kinderen naar het graf: de kwaal bleek echt veel erger te zijn dan het middel. Wij hebben de hoogste vaccinatiegraad ter we reld, 95 procent van de kinderen is ingeënt en dat is de trots van me disch Nedbrland. Bizar Maar ook in dit land bestaan prin cipiële bezwaren tegen inenting, sommige gereformeerden zijn te gen om redenen van geloof en nog al wat 'alternatieven' vinden inen ting onnatuurlijk. Voor beide groe pen heeft dat nogal bizarre conse quenties. De mensen die vanwege hun geloof inenting afwijzen leven doorgaans in besloten gemeen schappen. Omdat de hoge vaccina tiegraad ziektekiemen verhindert om vrijelijk onder de mensen te circuleren is de kans dat zo'n kiem zo'n gemeenschap binnendringt tamelijk klein. Maar als dat vroeg of laat gebeurt dan kan het zich als een strovuurtje onder de niet in- geënte mensen verspreiden en is een epidemie een feit. De bekende Vaccineren Een spotprent uit de 18de eeuw ILLUSTRATIE: PERS UNIE Inenten tegen de mazelen, bof en rode hond:voor de kinderen niet altijd een pretje. FOTO ANP polio- epidemie van 1978 woedde dan ook uitsluitend in dergelijke besloten gemeenschappen. Voor mensen die om alternatieve redenen vaccinatie afwijzen ligt de situatie geheel anders. Die leven meestal verspreid tussen de Ne derlanders die wel zijn ingeënt. De kans om tegen pakweg het poliovi rus te lopen is, zoals we hebben ge zien. vanwege de hoge vaccinatie graad erg klein. Stel nou dat iemand uit die groep toch polio oploopt. De kans dat hij het overdraagt op iemand anders is dan miniem, want iedereen om hem heen is ingeënt. In feite staat om deze alternatieven een haag van ingeënte medeburgers die voor hen het virus op een afstand houdt. Men noemt dit 'kudde-im muniteit': zolang je maar mee- draaft in de kudde van de ingeën- ten ben je als niet ingeënte tame lijk veilig. Je zou dus het je dus kunnen permitteren om je kinde ren niet in te laten inenten. Kortzichtig Maar om twee redenen is dat kort zichtig. Als iedereen dat zou doen dan verdwijnt de beschermende kudde en kan - zoals dat in 1975 in Engeland met kinkhoest ge beurde - de ziektekiem explosief circuleren en is een epidemie een feit. Dan zijn we terug naar af. Te rug naar de tijd dat een kinderziek te onbelemmerd kinderen doodde of voor het leven tot de rolstoel ver oordeelde. Bovendien reden twee - valt de bescherming weg als je de ingeënte kudde verlaat om verre reizen te maken (en wie maakt er tegenwoordig geen verre reizen). Juf, is God ook in een computer? Basisschool-kind. door JOKE FORCEVILLÈ Het lijkt er wel eens een beetje op dat we nauwelijks meer onomwonden mogen praten overtaken die ons gelovig hart raken. De mens van nu zou geloven niet meer nodig hebben Maar er is niets nieuws onder de zon heeft Prediker al geleerd. Jonge kinderen, constateren we ook nu nog. vragen naar het hoe en waarom; naar de betekenis ran allerlei. Ook in onze eeuw maken ze hun ontdekkingsreis door hun kleine wereld als was dat het heelal Zoveel nieuws doet het op en zoveel wil het weten. Een kind krijgt eigenlijk bij zijn geboorte de gave van de verwondering mee. En als wij. volwassenen, dat broze geschenk met kapoldrukken. kan het er heel gelukkig mee worden. Zijn wij ons daarvan genoeg bewust? Het heeft me goed gedaan dat in het maartnummer van Jeugd m School en Wereld vakblad voor het basisonderwijs én de opleiding, op zo'n overtuigende wijze aandacht is besteed aan het kinderlijk vragen ix>l verbazing en verwondering naar de bedoeling van wat om hen heen te zien en te ervaren is. Dat is in grote-mensen-taal: de vraag naar zin. Laten wij daar astublieft eerbiedig mee omgaan Theo van Rijzewijk. redacteur van genoemd blad. beschrijft onder de titel: ..Juf. is God ook in een computerhoe kinderen op zoek zijn. Hij stelt dat niemand gelovig wordt geboren. Dat is niet in tegenspraak met wat hierboven als kinderlijke ontdekkingsreis is geschetst. Van Rijzewijk: ..Kinderen worden gelovig niet alleen als hun milieu dat is. maar vooral zoals het milieu dat is. Twee zaken geeft hij aan: het milieu moet een gelovig klimaat bieden én juist de kwali teit van die atmosfeer is bepalend ervoor of en hoe het kind zijn gelovig zijn zal ontwikkelen. School kan daar wezenlijk aan bijdragenmaar thuis ligt het fundament. Het gaat daar niet om allerlei te wéten. Maar moeilijke vragen die je in verlegenheid kunnen brengen, moeten niet worden ontweken. Dan voelt een kind zich niet serieus genomen Ouders en leerkrachten moeten ook niet iets wat ze zelf niet geloven vertellen. Katechese is bovendien nooit: pasklare antwoorden bieden Het opmerkelijke van bedoeld artikel vind ik. dat zo duidelijk wordt, hoezeer jonge kinderen op hun beurt kunnen bijdragen aan de geloofsi'erdieping van hun ouders. Als deze laatsten zich trachten in te leven in de denk- en gevoelswereld van hun kind. als ze vooral het gesprek niet ontlopen, ook zichzelf vragen durven stellen, hangt er die sfeer thuis, waarover het zoéven ging. Wie weet welke suggesties (dat is nog wat anders dan antwoorden') boven komen. Zou niet de mooiste geloofsopvoeding die zijn. toaarin het samen-op-zoek gaan functioneertWie weet hoe Gods Geest aanwezig komt. ..daar waar twee of meer in Mijn Naam vergaderd zijn"... Opmerkelijk is het wellicht, hoe sporen van God worden ontdekt. Hoe onvermoede gedachten opwellen. Antwoord op bovengestelde vraagMisschien wel dat trefzekere dat Van Rijzewijk voorstelt: ..Mooi hé. dat God endoor gezorgd heeft dat mensen zo'n computer kunnen maken". door GERRIT JAN VAN OCHTEN, apotheker Behalve geneesmiddelen worden in apotheken medische hulpmiddelen verstrekt. Dit kunnen verzorgingsartikelen zijn, maar ook middelen om een medicijn toe te dienen. Tevens bestaan mogelijkheden om aandoeningen zoals suikerziekte, een stoma en incontinentie te verlichten. Veel medische hulpmiddelen zijn ontwikkeld doordat we meer inzicht hebben gekregen in het verloop van ziekten en hun oorzaak. De technische ontwikkeling is daarbij van groot belang geweest. Aan de hand van een aantal voorbeelden wordt hier toegelicht wat apotheken zoals in de aanbieding hebben. Bij incontinentie is sprake van ongewild urineverlies en in sommige gevallen kan ook de faeces niet worden vastgehouden. Na en in overleg met de huisarts kunnen apotheken zogenoemde inleggers verstrekken. Dit zijn verbanden die de urine op een doeltreffende manier absorberen. Er zijn vele soorten en maten, vandaar dat eerst een proefpakket wordt meegegeven. Een stoma is een kunstmatige uitgang van bijvoorbeeld de darm. Dit kan betekenen dat de ontlasting of urine via zo'n Stoma in een zakje moet worden opgevangen. Er zijn veel opvangsystemen met bevestiging in de handel. Belangrijk is dat deze systemen lekvrij en reukdicht zijn. Huidirritaties kunnen worden voorkomen met huidbeschermende artikelen. Zelfs zwemmen kan in veel gevallen weer tot de mogelijkheden behoren. Diabetes mellitus of suikerziekte is een ziekte waarbij het lichaam van een patiënt geen insuline meer of in beperkte mate maakt. Veel suikerpatiënten moeten dus zichzelf insuline door middel van injecties toedienen. De hulpmiddelen die hiervoor in de handel zijn, zijn technisch gezien steeds prettiger voor de patiënt. Denk daarbij aan de spuiten en naalden, de nieuwe insulinepennen. Tegenwoorig is het goed mogelijk om zelf glucose te bepalen met behulp van bloedsuikerstrips, glucosemeters en een vingerprikker. Zo kan de bloedsuiker nauwkeuriger worden ingesteld en dit kan gewoon thuis gebeuren. Behalve de bekende wondverzorgingsprodukten als pleisters en betadine-jodium bestaan geavanceerde produkten met veel toepassingen. Voorbeelden: steriele gaasjes, chirurgische wondpleisters, speciale folies (waterdicht) en ontsmettingsmiddelen. Het is moeilijk om een keuze te maken uit de vele produkten. Laat u door de arts of apotheekmedewerkers adviseren. Tegenwoordig staan sportblessurens en de voorkoming daarvan sterk in de belangstelling. Op dat gebied bestaan veel hulpmiddelen Een simpel voorbeeld: speciale pleisters ter voorkoming van blaren bij wandelen of rekbandages ter voorkoming van spierblessures. In de apotheek zijn daarover folders en informatie te verkrijgen. Een van de medische hulpmid delen in de sport draagt de speler met nummer 4 op zijn rug: een rekbandage ter bescher mingvan zijn knie FOTO MILAN KONVALINKA Idoor AAP VAN HOLSTEIN Het aantal mannen dat zich te dik vindt en daar daadwerkelijk iets aan wil doen, neemt in Ne derland gestaag toe. Dat merkt vooral de 'afval- club' bij uitstek, de Weight Watchers, die met een-inmiddels ne genentwintigjarige er varing wel geacht mag worden daar kijk op te hebben. „Het merendeel van de mensen die onze cursussen bezoeken bestaat nog altijd uit vrouwen, maar het is toch opvallend dat steeds meer mannen de stap over onze (lage) drempel wagen". Aan het woord mevrouw Corrie van Tol, cursusleid ster in Utrecht en Culem- borg voor deze wereld wijd vertakte organisatie die met de bekende bijeenkomsten in tal van plaatsen in het land al heel wat mensen blij vend van hun overgewicht heeft afgeholpen. „Wagen lijkt me inderdaad het juiste woord, want men sen die voor het eerst naar Weight Watchers komen, vertonen meestal toch nog wel een nogal aarzelende houding. Ze vrezen een beetje op te vallen en onze taak is het dan ze zo snel mogelijk op hun gemak te stellen", verduidelijkt Cor rie van Tol, die net als de tal rijke andere in ons land werkzame cursusleidsters indertijd zelf ook als deel neemster aan de cursus is begonnen. „Meestal raden we hen dan meteen aan eerst maar eens gewoon zo'n cursusavond mee te maken en te zien wat er ge beurt" Aangepast En eigenlijk is dat niet veel anders - zij het nu meer aan de tijd aangepast - dan in 1961 voor het eerst ge beurde. Toen stelde de op richtster van de Weight Wat chers, Jean Nidetch (dezer dagen nog in Nederland bij de doop van een tulp. die naar de organisatie is ge noemd) in New York een dieet samen waarmee ze meende te kunnen leven. Ze woog niet minder dan 97 kilo, had kledingmaat 48 en raakte ontmoedigd door ja ren van grillig lijnen. Een bezoek aan een dieetkliniek had wel wat geholpen, want ze viel negen kilo af. Maar hoe moest ze het volhou den? Pas door met vriendin nen over haar 'koekjespro bleem' te praten slaagde ze erin, elkaar steunend en deelgenoot makend, haar gewicht op peil te houden. Met een dieet, dat in feite de basis vormt van het eerste van vele Weight-Watcher- sprogramma's, wist zij zo'n drieëndertig kilo kwijt te ra ken. Ze meende er levens lang haar gewichtspro bleem mee te hebben over wonnen. „Ik wilde mijn succes met veel meer anderen delen", licht ze tijdens haar bezoek in Noordwijk toe. „Het was mijn wens om mensen om me heen, die ook vochten tegen extra kilo's te motive ren". Dat liep uit op kleine bijeenkomsten voor vrien den in haar bescheiden wo ning in de New Yorkse wijk Queens. Het praten over de beproevingen bij het hou den van een streng dieet en het steunen van elkaar daarbij is eigenlijk nog steeds het geheim van de Weight Watchersbijeen- komsten, zoals ze ook nu nog worden gehouden. Al is er wel de manier waarop wordt gelijnd drastisch ver anderd. Weegschaal Negenentwintigduizend bij eenkomsten worden er per week over de hele wereld verspreid bezocht door ruim een miljoen cursisten. Ze stappen allemaal aan het begin van de cursusavond op de weegschaal om te zien hoe de vlag erbij staat. Hun gewicht wordt genoteerd. „De volgende keer kijken we of en hoeveel het dan wel heeft geholpen", vertelt Corrie van Tol, die beves tigt, dat de cursisten uit alle lagen van de bevolking ko men. „De mannen, waar ik het al over had, hebben het vaak over de vetlaag, die rondom hun buik is ont staan. Die willen ze kwijt. Ze noemen het geksche rend wel hun 'zwemband'. Maar intussen hebben ze er behoorlijk last van, want die vetlaag zit tal van belangrij ke organen behoorlijk in de weg". Het plezierige van het nieu we. vorig jaar 'geïntrodu ceerde 'A la carte-program- ma' is overigens wel, dat de cursisten tegenwoordig kunnen kiezen op welke manier ze willen afslanken. Mevrouw Denise Philips, general manager voor Bel gië noemt de redenen op waarom men zich bij Weight Watchers meldt, vaak nadat andere middelen hebben gefaald. „Ze willen afslan ken, zitten niet lekker in hun vel en willen daar via gewichtsverlies iets aan doen. Ook het slanke mode beeld speelt daarbij vaak een rol. maar evengoed zijn er ook gezondheidsredenen. Weight Watchers is niet zel den hun laatste hoop". Met de cursisten gaan de leidsters dan na welke slechte eet- en leefgewoon ten de oorzaak van hun overgewicht zijn. Ze besef fen dan al gauw dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun gewichtsverlies en zoe ken naar wegen die hen hel pen af te slanken en daarna hun streefgewicht te behou den. Inspanningen „Iedere leidster", aldus De nise, „weet. omdat ze zelf immers ook ooit als cursist begonnen, wat het is om dik Sommigen noemen hun buikje een 'zwemband FOTO SP te zijn. Zij begrijpen dan ook het beste hoeveel in spanningen het kost om ge woonten. die men soms al tientallen jaren heeft, te ver anderen". Overigens is er ook aan op vattingen over wat goed voor je is om al of niet te eten, in die negenentwintig jaar het nodige veranderd Zoals bijvoorbeeld over het ei, dat nu bij velen direct as sociaties oproept met een te hoog cholesterolgehalte. Maar een ei zal echter vol gens Weight Watchers altijd wat voedingswaarde betreft een ei blijven. Dank zij een eigen research-team past Weitht Watchers elke twee jaar zijn programma-pakket aan, waarbij rekening wordt gehouden met de voor die tijd geldende normen, eisen en verwachtingen. Daaruit is dan ook het 'A la carte- programma' voortgekomen. Een programma voor man nen, vrouwen en kinderen, voor elke levensstijl. Uit uit gebreide voedingslij sten kunnen de cursisten hun keuzen maken voor de maaltijden en de zeker zo belangrijke tussendoortjes. Alle gangbare voedingsmid delen zijn in het programma terug te vinden, zodat de cursisten altijd kunnen ge nieten van normale smake lijke gerechten. Aan de cur sist de keuze of zij met de minste hoeveelheden willen volstaan of de maximaal toegestane hoeveelheden willen gebruiken. Zodat men normaal, sneller of razendsnel afvalt. Inlichtingen Wie alles over deze pro gramma's en over het af slanken in groepsverband wil weten, kan zich wenden tot Weight Watchers. Van Gijnstraat 17, 2288 GB Rijs wijk. De cursisten in Den Haag en omgeving hebben overi gens nog een mooie kans gemist om een avondje zelf van de oprichtster van Weight Watchers Jean Ni detch onderricht in het 'eten en toch dunner wor den' te krijgen. Ze gaf er op het laatste moment de voor keur aan zo'n cursus in Bel gië te geven. Zeker met het oog op de patatten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21