Tuin nieuwste doelwit lease maatschappij 'Menu's en recepten' uit een ver verleden Geen wondertips van Angela Lansbury I Nieuw apparaat moet cellulitis verminderen Eeidae Souocmt LEVEN WELZIJN Warm plekje voordeed Bromelia voelt zich goed thuis in moderne huiskamer WOENSDAG 29 APRIL 1992 Idoor MARIANNE MICHIELEN Het leasen van een auto, keuken of parket was al bekend, maar een tuin behoorde nog niet tot de mogelijkheden. Garden- lease maakt daar een ein de aan en komt met de mogelijkheid om ook een tuin op lease-basis te ne men. ,.Wij zorgen ervoor dat de klant een zorgeloos gebruik heeft van de tuin", zegt Piet Geerts. directeur van Arenda. de maatschappij die Garden lease introduceert. ..Bij de meeste bedrijven eindigt de service kort na de aankoop van een produkt. Bij ons be gint het dan pas" Een tuin leasen kan vanaf 3000 gulden (voor ontwerp en aanleg). De hoogte van het maandelijks te betalen bedrag is afhankelijk van de kosten die moeten worden gemaakt voor ontwerp, aanleg en on derhoud van de tuin. Wie een gazon heeft en daar een bloe mentuin voor in de plaats wil hebben, betaalt allicht minder dan iemand die op een kaal stuk grond een tuin aan wil la ten leggen. En voor iemand die het niet erg vindt om gras te maaien, kost het minder dan degene die er een broertje aan dood heeft en het aan de hovenier over wil laten. Op die manier zijn er allerlei keuzemogelijkheden in de mate van ontwerp en onder houd. Standaard in het onder- houdspakket is het mesten en snoeien. Voor de rest kan dus wel of niet worden gekozen. Looptijd De looptijd van Gardenlease is vijf jaar. Gedurende die tijd betaalt de klant maandelijks een leasebedrag. Bij een tuin van drieduizend gulden is dat negentig gulden per maand (inclusief de leaserente van 14,5 procent per jaar dat geldt bij een tuin tussen de drie- en tienduizend gulden). Voor een tuin van zesduizend gulden moet worden gerekend op 142.66 gulden per maand. In de genoemde bedragen is ook een verzekering begrepen, die onder meer diefstal en vanda lisme dekt. Wie denkt dat hij na korte tijd het contract op kan zeggen en op die manier een mooie tuin voor weinig geld heeft, komt bedrogen uit. Een deel van de resterende som geld moet dan nog worden betaald. Alleen rente en onderhoud worden van het bedrag afgetrokken. Als degene die het contract heeft afgesloten niet meer kan betalen, wordt de tuin niet omgespit of iets derge lijks. maar probeert de lease maatschappij het tegoed te rug te krijgen, eventueel via juridische stappen, aldus A. de Koek, hoofd interne orga- door RENE DE COCQ Een mooie tuin is leuk, maar het tuin. nisatie van Arenda. Aan het project van Gardenle ase werken 46 hoveniers mee. die zijn geselecteerd op vak kundigheid. service-gericht heid en kwaliteit. Wie bij Gar denlease een contract afsluit, krijgt een hovenier toegewe zen. Als die niet bevalt, kan er een klacht worden ingediend bij Gardenlease zelf of bij de geschillencommissie van de Kring Tuin- en Landschaps- is wel hard werken geblazen. Vandaar dat sommigen dat werk nu aan anderen overlaten: ze leasen hun foto:sp voorziening. „Als de hovenier failliet gaat. zorgen wij voor een andere", aldus directeur A. de Koek van Arenda. De Consumentenbond raadt aan om de prijzen goed te ver gelijken. voordat er een con tract wordt afgesloten. „Maar dat geldt voor alle financiële overeenkomsten", zegt Pau- lien Bruinsma, juridisch me dewerkster van de consumen tenorganisatie. Prijzen „Je zou in dit geval bij voor beeld eerst kunnen informe ren naar de prijzen van aanleg en ontwerp van de tuin. Daar naast moetje voor jezelf bepa len of je het onderhoud van de tuin wilt uitbesteden of dat je het zelf wilt doen. Als je de som gelds voor het ontwerp en de aanleg van een tuin niet hebt, kun je kijken wat het voordeligste is voor jouw situ atie: een lease-contract, een persoonlijke lening, of een doorlopend krediet. Maar in alle gevallen is het vergelij ken van de prijs van groot be lang". Wie meer informatie wil heb ben over 'Gardenlease' kan schrijven naar Antwoordnum mer 3195. 3430 VP Nieuwe- gein. Bellen kan ook: 06- 821.23.95 (40 cent per minuut). Idoor MARIANNE MICHIELEN Het lijkt alsof er geen einde komt aan de stroom boeken die de laatste tijd over Indo nesië verschijnt. Bij uitgeve rij 'Raven Press' kwam on langs het boekje 'Menu's en recepten' uit, een herdruk van een in 1934 uitgebrachte kookkalender van de in Bata via gevestigde "Vereeniging van huisvrouwen in Neder- landsch Oost Indië'. De uitgever plukte het originele exemplaar bij zijn oma uit de keu ken. Het valt echter te betwijfelen of het boekje nu nog wel praktisch nut heeft. De inzichten op het ge bied van de voedingsleer zijn ten slotte grondig gewijzigd; het eten is bijvoorbeeld in de loop der jaren veel minder vet geworden. Leuk is het boekje wel, al is het al leen maar om te zien op welke ma nier men in de jaren dertig in het toenmalige koloniale gebied de Hollandse keuken door dik en dun bleef handhaven. De Hollandse huisvrouwen in Indonesië leerden de 'kokki's' het bereiden van popu laire gerechten uit Nederland. Wel licht is deze kookkalender daarbij behulpzaam geweest. Aandoenlijk is het soms de recep ten te lezen van Duitsche biefstuk jes, Noorsche vispudding, haver- moutsoep, capucijners-speksaus- aardappelen, etcetera. Het is nu moeilijk voor te stellen dat deze ge rechten ooit in de tropen zijn ge nuttigd. Behalve de bovengenoem de zaken staan er in het boekje ook veel Indische gerechten in, die vol gens de kalender op zondag wer den gegeten. Het gaat daarbij om recepten van bij voorbeeld nassi rawon, lembaran van kip. nassi go- reng en soto ajam. Een vriend, die in Indonesië is op gegroeid, vertelde dat de kokki za terdagochtend vroeg naar de pas- sar (markt) ging om inkopen t^ doen voor de maaltijd op zondag. Ze kocht dan meestal te veel in, omdat ze wist dat ze de restanten mocht houden van de nonja (me vrouw). Op zaterdagmiddag en zondagochtend ging de kbkki aan het werk in de keuken en op zon dagmiddag werd er dan uitgebreid 'gerijsttafeld'. Mensen die in Indië hebben ge woond. zullen het boekje waar schijnlijk met veel interesse bekij ken. Want 'Menu's en recepten' is een boekje dat vooral herinnerin gen oproept en pas in tweede in stantie een kookboek, hoewel som mige recepten ook nu nog bruik baar zijn. 'Menu's en recepten' is verkrijg baar voor 24.90 i n de boekhandel Muziek is een van de populairste koop- en cadeau-artikelen. In cd-vorin, wel te verstaan. Toegegevende onstuimige groei van de cd-markt is ietwat verflauwd, maar dat komt vooral omdat nu' wel zo'n beetje iedereen een cd-speler heeft en daardoor de enorme golf elpeevervangende cd- aankopen een beetje afvlakt. Maar het zilveren plaatje heeft zich in de Nederlandse koopgewoonten een niet meer weg te cijferen vaste positie verworven, en dat nog wel ondanks de relatief hoge prijs die we ervoor moeten betalen vergeleken met de omringende buitenlanden. Het warme plekje dat het Nederlandse publiek voorde cd heeft is ook de reden dat de geluidsdrager centraal wordt gesteld in allerlei andere activiteiten. Twee recente voorbeelden daarvan. Ten eerste: de cd voor het goede doel. deze keer een actie voor steun aan het aardbevingsrampgebied Erzincan in Oost-Turkije. Nederlandse artiesten en enkele in Nederland actieve Amerikaanse collega's leverden onder de verzamelnaam 'United Dutch Artists' een cd af met de titel 'Song for ErzincanDe baten ervan, zegt de organiserende platenfirma Roman Disc in Leeu warden), komen geheel ten goede aan de rampslachtoffers. Onder de artiesten treffen we niet echt grote namen aan. maar de bedoelingen van Peter Douglas. BabetteCLinda'van Veen, Shannah. Johnny. Web City. Ingrid Souren. Fantasyxen Rob Ronalds zijn er niet minder goed om. Ze werden bij het inzingen van het lied bijgestaan door enkele Amerikaanse collega's als Nancy Boyden Donna Lynton. Er is ook een videoclip gemaakt in de studio van Arnold Muhren, en alle artiesten en technici werkten gratis mee. Dat is mooi. Kopen maar. Of gewoon geld storten voorde slachtoffers op de rekening van het Rode Kruis (777), dat kan ook natuurlijk. Opmerkelijk extraatje van het project: de medewerking van de voor deze keer geheel aangeklede Chippendales, die toevallig in ons land waren en graag meededen. Tweede cd'tje van de week. maar dan met een heel ander doel: Shame shame shame'het uit de jaren zeventig bekende zeer dansbare liedje van Shirley Company. Het is door de Zweedse Izabella opnieuw ingezongen, ten dienste van de promotie van een eigentijdse kledinglijn 'Rocky'). Het liedje is gewoon te koop, maar fungeert ook als 'drager'van een tv-commercial (ondermeerop MTV), en Izabella is. gehuld in de bijpassende kledij, ook het dragende beeld van affiches en advertenties. Popmuziek en spijkergoed. het is al eerder vertoond natuurlijk, maar het is dan ook een redelijk natuurlijke combinatie. Op beide plaatjes staat ook een versie zonder solozang, dit voor de soundmix-freaks die zelf hun krachten willen beproeven op deze liedjes. Karaoke, heet het verschijnsel ook wel met een Japans woord. Meezingen met de plaat dus, en het dringt door in steeds meer trendy cafés. Bromelia's komen het best tot hun recht als ze bij elkaar in een decoratieve pot worden geplant foto pr door AAD VAN H0LSTEIN ..Geeft u mij dat plantje maar. daar. Met die fraaie bladeren en die mooie kleuren". Vaak hoor je in een bloemenzaak. -boetiek of kraam zo de cliënten een keuze maken als het gaat om het kopen van een kamerplant. Hoewel er boeken vol over geschreven zijn om de mensen er een beetje beter wegwijs in te maken, nemen toch weinigen de moeite zich langs die weg een beetje voor te bereiden voorxiat ze naar de bloemenzaak gaan Ze gaan gewoon een plantje kopen en zien dan wel. Het Bloemenbureau Holland, altijd graag behulpzaam als het gaat om de consument een beetje te sturen, bij het kopen van een plant of een bloemetje, zou het liefst zien dat het kopen van een plant wat minder impulsief gebeurde. Dat is beter voor ons, voor de bloemen man en vooral ook voor de plant. Zo kiezen we vaak planten uitsluitend en alleen omdat we ze mooi ruiden, maar letten dan helemaal niet op de omstandigheden waarin zo'n plant terecht komt. Voelt hij zich daar eigenlijk wel thuis''. Dat mag je je volgens het Bloemenbureau gerust afvragen. ..Is de atmosfeer nu wel zo ideaal, dat de plant er tot volle wasdom komt, of gaat hij ergens in een hoekje staan te verpieteren Als ons de atmosfeer m een centraal verwarmde woonkamer eigenlijk helemaal niet zo geschikt lijkt vooreen plant, kan het tóch zijn dat er een soort is, dat het er juist uitstekend kan uithouden. Bromelia's bijioorbeeld. Die komen van oorsprong uit dat klimaat Vandaar dat deze planten het doorgaans in onze huiskamers juist zo goed doen. Maar om nu zomaar een bromelia te kiezen, dat is volgens het Bloemenbureau nou ook weer niet zo verstandig Er zijn immers verschillende soorten bromelia waar we in huis goed mee uit de voeten kunnen. Dus eerst samen met de bloemenverkoper even naar de plant zelf kijken, waarbij het dan vanzelf wel duidelijk wordt of hij met zijn decoratieve blad en opvallende bloeiwtjzen wel in het interieur past. Afhankelijk van de soort bromelia's en de ruimte die er is kunnen met deze planten prachtige combinaties worden gemaakt. Als onderbeplanting in een grote pot bijvoorbeeld, maar ook als groep in een decoratieve pot kunnen de grillige bromelia's - een uitgebreide plantenfamilie met diverse soorten als Aechmea en Vreisea, Ntdulanum en Tillandia - uitstekend dienst doen. door MARJ0N RODENBURG Verwacht geen wonder tips of een superdieet in het boek 'Blijf in bewe ging. Voor vrouwen die zich jong willen blijven voelen' van Angela Lans bury. Gewoon goed voor jezelf blijven zorgen is volgens de schrijfster dè manier om vitaal te blij ven bij het ouder worden. Lansbury, alias Jessica Flet cher. het bekende personage uit de detective-serie 'Murder she wrote', beschrijft in haar boek haar levenswijze die er voor zorgt dat ze zich op oude re leeftijd nog steeds fit voelt. Opvallend is de manier waarop ze de lichamelijke moeilijkhe den die met het ouder worden gepaard gaan. zoals bijvoor beeld niet meer alles kunnen eten zonder dik te worden en je minder vlot kunnen bewe gen. nuchter analyseert en ac cepteert Haar relaas is gegoten in een biografische vorm. Lansbury begint bij haar jeugd en vertelt vanaf daar over haar carrière als actrice, haar huwelijk en haar kinderen. Op een uitgebreide manier be schrijft ze daarbij hoe haar le venspatroon met en door het ouder worden is veranderd. Op een luchtige manier vertelt de actrice hoe ze dagelijks merkt dat alles niet meer zo makke lijk gaat als toen ze nog jong was. Een feit waarin veel oude re lezeressen zich ongetwijfeld kunnen herkennen. Tips 'Blijf in beweging' geeft een aantal eenvoudige lichaamsoe feningen die Lansbury zelf da gelijks doet om soepel te blij ven. Deze oefeningen zijn vooral op het rekken en strek ken gericht. Geen atletische hoogstandjes dus, maar ge woon simpele oefeningen die gemakkelijk binnenshuis te doen zijn. Zo zijn er 'zwaai'-oe- feningen voor de armen en be nen, buik-, rug- en bilspieroe feningen, zelfs de schouders en nek worden niet overgesla gen. Ook geeft de actrice tips die betrekking hebben op eet gewoontes. Ze komt niet met een wonder- dieet op de proppen, waardoor de (oudere) lezeres zich binnen enkele dagen als eentwintigja- rige kan voelen, maar vertelt hoe zijzelf in de loop der jaren haar eetpatroon heeft moeten veranderen teneinde vitaal te blijven. Het is jammer dat de actrice de lezeressen het gevoel probeert aan te praten, dat het geluk van een vrouw in hoge mate af hangt van hoe zij eruit ziet. Meermalen benadrukt zij het belang van een verzorgd uiter lijk en een goed figuur tenein de 'haar man en kinderen te behagen' Ze wijst er zelfs op dat vooral oudere vrouwen er verzorgd uit moeten zien, om dat zij aan de jongere generatie demonstreren 'hoe belangrijk het is dat vrouwen schoonheid en gratie tentoonspreiden'. En dat in deze tijd, waarin vrou wen juist gewaardeerd willen worden vanwege hun innerlij ke kwaliteiten. De goede, op gezond verstand beruste raad die Lansbury wel geeft en die op verschillende manieren naar voren komt is: Dames overdrijf het niet, hon ger u niet uit, doe geen oefe ningen als u daar geen zin in heeft, maar luister naar uw ei gen lichaam. Het gaat erom u prettig te voelen. Angela Lansbury, alias Jessici Fletcher uit Murder she wrote FOTO Pi Zwarte magnetron oven Witte keukens raken steeds meer uit en de keukenapparatuur krijgt ook een kleurtje Samsung brengt bij voorbeeld in mei een zwarte magnetronoven op de markt. Het apparaat van Samsung is te koop voor een prijs die tussen de 500 en 600 gulden ligt Overigens zijn er straks voor deze ovens ook witte en zwarte inbouwramen voor inbouwkeukens verkrijgbaar Die gaan tussen de 99 en 149 gulden kosten FOTO PR Design Herman Brood als omlijsting tv Een design van Herman Brood als omlijsting van je televisie Wie een Blaupunkt Altro koopt, krijgt er tijdelijk gratis een werk (in de vorm van een tv-front) van kunstenaar en muzikant Brood bij Het front wordt in een eenmalige genummerde en gelimiteerde oplage van 900 exemplaren gefabriceerd Er bestaan al een aantal fronten voor de Altro en er komen er in mei (naast het werk van Brood) nog dne bi) Deze lijsten voor de televisie zijn ontworpen door ontwer pers en kunstenaars uit verschillende landen van Europa en kos ten 198 gulden per stuk FOTO PR Het is bij cellulitis, een huidaandoening, net als bij puistjes, niemand heeft ze graag en ieder een probeert ervan af te komen. En op dat laatste spelen de fabrikanten maar al te graag in. Zo brengt Tefal nu het massa- ge-apparaat Effinesse op de markt dat cellulitis oftewel een sinaasappelhuid moet be strijden. De oorzaak van cellu litis. dat vooral voorkomt op bovenbenen, billen en heu pen. is een ophoping van vet in de hypodermis, de diepste huidlaag. Daardoor wordt de doorbloeding in de lymfecir- culatie belemmerd en worden vocht en vetstoffen niet meer goed afgevoerd. In combinatie met verstandig eten en veel beweging zou massage een goed wapen zijn tegen celluli tis. Het gaat daarbij om een in tensieve massage, waarbij de diepste huidlaag moet worden bereikt. Volgens Tefal zou in plaats van dagelijkse massages bij de schoonheidsspecialiste de Effinesse kunnen worden ge bruikt. omdat dilamparaat 'de opduw en afrolbE*£ging' imi teert. De eerste van het apparaat duwt tr* zach tjes opwaarts en de tweede rolt de huid weer voorzichtig terug. Op die manier kan het apparaat de diepere huidia- gen bereiken. De Effinesse wordt met een opbergetui geleverd, werkt opj het lichtnet en is onder meer verkrijgbaar bij zaken die huishoudelijke artikelen ver kopen. De prijs is 149 gulden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20