Wereld van Britse schilder Francis Bacon 'slachthuis' T Componist voor de eeuwigheid Weduwe en groepsleden bekvechten over Dutch Swing College KUNST IRTV Koninginnedag op Nederland 3 Nationale Ballet vreest tekort van 10 miljoen A-status voor EO en VPR( CiidaeSouaQ/nl Olivier Messiaen: Ambivalent! gevoelens bij orkesten WOENSDAG 29 APRIL 1992 HILVERSUM - De NOS komt op Nederland 3 tus sen 9.30 en 13.30 uur met een registratie van de vie ring van Koninginnedag in Rotterdam. Koningin Beatrix en Prins Claus vieren een deel van die feestelijkheden mee. Zij zullen in de havenstad wor den vergezeld door Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vol lenhoven De NOS zal van het gehele bezoek een recht streeks verslag verzorgen. De uitzending begint om 9.30 uur met een gelukwens van minis ter-president R. Lubbers. Om 9.35 uur volgt een rechtstreeks verslag van het bezoek aan Overschie. Van de rijtoer van Overschie naar het Afrikaan- derplein via Schiekade. Hof plein. Weena. Westersingel, Boompjes en Willemsbrug wordt vanaf 10.40 uur verslag gedaan. Die reportage wordt aangevuld met beeldimpres sies van Rotterdam. Tussen 11.25 - 12.15 uur volgt een rechtstreeks verslag van het bezoek aan het Afrikaan- derplein Aansluitend maakt het koninklijk gezelschap een rijtoer van het Afrikaander- plein naar de Coolsingel via de Willemsbrug, Boompjes, Schiedamsedijk en de Leuve- haven. Om 12.35 wordt het ge zelschap op de Coolsingel ver wacht. Na een wandeling volgt een korte ontvangst in het stadhuis met daarna een groet van de koninklijke stoet vanaf het balkon van het stadhuis. De NOS zendt via Nederland 3 tussen 19.25 en 19.59 een sa menvatting van de viering van Koninginnedag uit. .AMSTERDAM - Het Nationale Ballet is „geschokt" door de kun stenplannen van het ministerie van WVC en van de gemeente Amster dam. Als die doorgaan, betekent dat over de periode 1993-1996 een ex ploitatietekort van 10 miljoen gul den. zo vreest zakelijk directeur D. Hendriks. Minister d'Ancona kondigde op maandag en de gemeente Amsterdam gisteren een korting op de subsidie voor het gezelschap aan van in totaal 1,1 miljoen gulden per jaar. Kort geleden werd het gezelschap al geconfronteerd met een door de overhe den opgelegde deelname in de zogenaam de 'servicelasten' van het Muziektheater voor een bedrag van een half miljoen per jaar. Het Nationale Ballet kampt bovendien al sinds 1991 met een structureel exploitatie tekort van 1 miljoen gulden per jaar. die volgens Hendriks voor een belangrijk deel is ontstaan als gevolg van eerdere bezuini gingsrondes van het rijk en de gemeente. Hendriks noemt de suggestie dat de kor tingen kunnen worden gecompenseerd door de verhoging van de eigen inkomsten „volstrekt ireeël" en des te opmerkelijker omdat het Nationale Ballet een van de wei nige podiumkunstgezelschappen is dat 20 procent van de eigen uitgaven zelf ver dient. zoals WVC dat graag ziet. Hendriks verwacht dat de aangekondigde bezuinigingen leiden tot een verdubbe ling van de toegangsprijzen en het schrap pen van kortingen voor houders van een Pas 65 of een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP). Verder vreest hij dat vercommercia lisering van het repertoire onontkoom baar is, waardoor nauwelijks nog aandacht kan worden besteed aan nieuwe ontwik kelingen. premières en experimenten. Voorstellingen in de provincie zijn verlies gevend en moeten dus worden geschrapt en achter het verlenen van medewerking aan voorstellingen van de Nederlandse Opera moet een punt worden gezet. Aan massale ontslagen binnen het gezelschap valt evenmin te ontkomen indien de plan nen doorgaan, aldus Hendriks. LONDEN - De schilder Francis Bacon, be schouwd als de beste Brit se schilder van heden, is gisteren tijdens een va kantie in Madrid overle den als gevolg van een hartaanval, zo deelde zijn agent in Londen gisteren mee. Bacon was 82 jaar oud. Tot het laatst toe heeft Bacon de wereld ge schokt met zijn verwron gen, vervormde en ge knotte figuren. Zijn wereld was een goor slachthuis. ..Een spiegel van het wrede leven van vandaag", zo meende hij. Thema's van de schilder, die er al lang geleden openlijk voor uitkwam homo seksueel te zijn. waren vooral geweld, lijden en seksualiteit: rauwe stukken vlees aan een kruis, een paus die zit te schreeuwen op de rand van zijn troon en drie dreigende monsters die neerhurken aan de voet van een kruis. Bacon, geboren in Dublin als zoon van een Engelse renpaar denfokker. reisde in 1928 naar Berlijn en Parijs, waar hij het ideaal opvatte een groot schil der te worden. Hij werd zeer getroffen door de schilderijen van Van Gogh en beïnvloed door de gruwelijke visioenen van Hieronymus Bosch. Matt hias Grunewald. Velasquez, maar ook door Picasso en de surrealisten. Hij werd ook ge fascineerd door een nieuw soort fotografie, dat in de jaren dertig ontstond: de „nieuwsfo to". de ongedwongen en vaak wrede afbeelding van een be kende figuur, die in een vreemde houding werd betrapt op een moment waarop deze zich niet van de camera bewust was. Hij poogde bij zijn stijl van schilderen als het ware uit te gaan van de „dóórdringende camera". „Ik beschouw mezelf als een soort machine waarin alles wat ik zie en voel wordt vermalen. In mijn geval wor den de foto's een soort 'com post' waaruit zo nu en dan Francis Bacon bij een van zijn schilderijen in de Londense Tate Gallery FOTO AP beelden tevoorschijn komen", aldus Bacon. Doorbraak Hij was er trots op nooit een kunstacademie te hebben be zocht. Zijn doorbraak kwam pas na de Tweede Wereldoor log. Zijn schilderijen werden opgenomen in de verzamelin gen van alle internationale musea. Grote overzichtsten toonstellingen waren er in de jaren zeventig en tachtig in New York, Londen. Parijs, Stuttgart en Berlijn. Het pu bliek reageerde verdeeld. Een deel beschouwde hem als de grootste Britse schilder sinds William Turner, anderen toon den zich geschokt en spraken van obsceniteiten. Ondanks zijn rijkdom leefde Bacon de afgelopen tientallen jaren in een kleine tweekamerwoning in het Londense stadsdeel Kensington. Bacon schilderde zeer snel. Gewoonlijk gebruik te hij de ongeprepareerde kant van grote doeken. Hij maakte tevoren nooit schetsen, maar begon direct te werken met een van verf doordrenkte kwast van een duim dikte. Het gehele werk werd uitgevoerd met brede streken, waarbij de verf zeer dun over het linnen werd verdeeld. Zijn kwasten pleegde hij af te vegen aan de gordijnen voor de ramen van zijn studio. Veel van zijn vroege werk is niet meer te zien. Een kunst criticus schat dat Bacon wel 90 procent van zijn doeken met een scheermes aan flarden heeft gesneden, omdat dit werk naar zijn mening niet vol deed aan zijn normen, die zeer hoog waren. De schilderijen die niet in de beroemdste mu sea hangen, zijn inderdaad in de vuilnisbak terechtgeko- Glazen kast Bacon schilderde de meeste van zijn figuren alsof zij in een glazen kast zitten. „Ik gebruik te een rechthoekige lijst om de beelden te zien; er was geen andere reden voor", zegt Ba con. „Ik denk daarbij nooit aan een glazen kast. Misschien zou ik dat wel moeten doen", voeg de hij eraan toe. Dikwijls was deze kast zelf weer opgesloten binnen de muren van een kale, onherbergzame kamer, waar door de elementen van een douchecel, een dierentuin, een omroepstudio en een operatie zaal werden samengevoegd. Bacon merkte op dat toen hij eens op achtjarige leeftijd een bezoek bracht aan zijn groot moeder die getrouwd was met een plaatselijk Iers politie commissaris, de woonkamer op hem de indruk maakte van een ruimte met langs de mu ren van de vloer tot aan het plafond opgestapelde zandzak ken, waar men elk ogenblik een bombardement of een ko- gclsalvo verwachtte. Zelf was hij nooit getuige van een dergelijke aanval, maar zijn schilderijen weerspiege len een intens geweld dat sterk contrasteert met de alledaagse entourage. Zijn reeks „pause lijke" afbeeldingen vormen Een van de pauselijke afbeeldingen van Francis Bacon. Dit doek heet 'De rode paus op de troon' FOTO: SP een samensmelting van het be roemde portret dat Diego Ve lasquez in de 17de eeuw van paus Innoeentius X maakte, en een beeld uit de film 'Kruiser Potemkin' van de Russische regisseur Serge Eisenstein, waarop men een gewonde ver pleegster ziet die het uitgilt van pijn bij het verlies van een oog. Het resultaat is een por tret van een paus die naar de toeschouwer loert terwijl hem het bloed uit de ogen stroomt. Open monden Bacon gaf toe dat wijd open monden hem obsedeerden. „Toen ik voor het eerst in Pa rijs was vond ik in een oude boekwinkel een werk over ziekten van de mond met prachtige handgekleurde pla ten. Dit werk had een geweldi ge invloed op mij", zei Bacon in een vraaggesprek voor de televisie van de BBC. „Ik was in die tijd erg gegrepen door dat beeld". Rauw vlees betekende een an dere obsessie voor Bacon. „Ik ben altijd erg getroffen door fo to's er bestaan er enige op dit gebied van slachthui zen en vlees. In mijn ogen heb ben zij veel te maken met het geheel van de kruisiging", zei hij. Een van zijn gekruisigde figuren bestaat uit twee stuk ken vlees die op een kruis zijn gespannen. Veel van zijn ande re werken zijn bezaaid met open karkassen. Afgezien van enige van zijn verwarrende kruisigingsscè nes. waarvan de gruwelijkheid niet schijnt te worden opge merkt door de gezichtsloze fi guren die er voorbijtrekken, hield Bacon vol dat hij beelden schept en geen visuele preken. „Ik ben geen prediker. Ik heb niets te zeggen over „het menszijn". Zijn voorkeur om kruisigingen en loerende pausen af te beel den betekent niet dat hij het Christendom predikte. Hij ge loofde niet dat het leven zin heeft of dat er een leven na de dood bestaat, „maar hij gelooft wel in de hel die hier en nu aanwezig is", aldus zijn bio graaf. Zelfportretten Bacon heeft vele portretten ge maakt, waaronder zelfportret ten. Hij werkte echter liever naar foto's dan dat hij de men sen wilde laten poseren. Mo dellen, onder wie Isabel Raws- thorne de rouw van de Brit se componist remden hem bij zijn werk. Zelf zei hij daar over: „Als ik ze aardig vind wil ik hun niet in hun tegenwoor digheid het letsel toebrengen dat ik in mijn werk veroorzaak. Ik doe dat liever als ze er niet bij zijn". Evenals de portretten van Pi casso, door wie Bacon naar ei gen zeggen is beïnvloed, zijn de gezichten verwrongen en vaak ontleed. Maar. zo voegde hij eraan toe, „als zij niet mijn vrienden waren, zou ik tegen over hen niet zo'n geweld kun nen plegen". Idoor EMILE WENNEKES PARIJS - „De meester is dood!" In de nacht van maandag op dinsdag is na een operatie in een zie kenhuis te Parijs een ein de gekomen aan het leven van Olivier Messiaen. De Franse componist bereik te een leeftijd van 83 jaar. Met het verscheiden van Messiaen is de kunstwe reld één van de belang rijkste componisten van de twintigste eeuw armer geworden. Daarnaast zal men hem blijven herinneren als een markant muziektheoreticus. invloed rijk pedagoog, organist van de Parijse Sainte Trimtékerk. en als een katholiek met een even hartstochtelijke als blijmoedi ge geloofsovertuiging. Zijn visitekaartje, boordevol eretitels, vermeldde voorts de bezigheden 'ornithologue et rythmicien": Messiaen was een gerespecteerd vogelkundige en deskundig op het gebied van (niet-westerse) ritmen. Messiaen werd op 10 december 1908 te Avignon geboren en kreeg behalve zijn roepnaam. Olivier, de namen Eugène Prosper Charles. Zijn vader. Pierre Messiaen, was leraar Engels en vertaler van het oeu vre van Shakespeare; zijn moeder was de dichteres Céci le Sauvage. Zij schreef, in ver wachting van Olivier, een dichtbundel over het ontlui kende jonge leven in haar schoot, getiteld 'Lame en bourgeon': de ziel (of de geest) in knop Haar spirituele gedichten, vol verwijzingen naar de vogelwe reld, vonden bij Olivier een vruchtbare voedingsbodem én een artistieke weerklank. Niet alleen bij Olivier trouwens. Zijn jongere broer, de musico loog Alain Messiaen, ontpopte zich eveneens tot een produk- tief dichter. Toen Pierre Mes siaen kort na de Eerste Wereld oorlog een aanstelling kreeg in Parijs, begon de jeugdige Oli vier in de Franse hoofdstad zijn studies aan het Conserva toire Nationale. Invloed Gedurende dè lange periode waarin Messiaen bij deze in stelling als student stond inge schreven (van 1919 tot 1930), hebben drie leraren een bepa lende invloed op hem gehad: het zijn de organist-componist Marcel Duprc en de componis ten Maurice Emmanuel en Paul Dukas. Behalve raadge vingen ter vervolmaking van Messiaens orgelspel, ontsloot Dupré voor hem de geheimen van de wisselwerking tussen de katholieke liturgie, haar mystieke beleving en de muzi kale uitdrukking hiervan. Emmanuel was vormend voor Messiaens interesse voor niet- westerse ritmen en van Dukas begreep hij de noodzaak van een intrinsieke harmonie tus sen enerzijds de muzikaal- technische aspecten van het componeren en anderzijds de intuïtie, de inspiratie. Overi gens studeerde hij daarnaast nog slagwerk: ook dit kreeg een onmiskenbare neerslag in het compositorisch oeuvre. In 1931 werd Messiaen benoemd tot organist van de Sainte Tri- nité en vijf jaar later vinden we zijn naam tussen die van An- dré Jolivet. Yves Baudrier en Daniel-Lesur, collega's met wie hij de. op nationalistische leest geschoeide, componis- t en groep La Jeune France vormde. Eigenlijk lag vanaf de jaren dertig zijn persoonlijke muzi kale idioom al goeddeels vast. Zo draagt het bewogen werk, 'L'ascension' - met name in de orkestversie - reeds Mes siaens geniale signatuur. Zijn katholieke belevingswereld spreekt in alle opzichten uit deze, voor zijn doen eenvoudi ge, compositie. Gregoriaans Niet alleen de thematiek van Christus' hemelvaart staat hierin centraal, maar ook doet het werk qua onregelmatige ritmische articulatie in de ver te denken aan het Gregori aans. Het kleurrijke 'Poèmes pour Mi' is een kunstzinnige kruisbestuiving tussen de Goddelijke en de menselijke liefde op eigen teksten, waarin Messiaen de sacramenten van huwelijk verheerlijkt. Deze liedcyclus droeg hij in 1936 op aan zijn vrouw Claire Delbos. bijgenaamd Mi. Hoe zeer hij hechtte aan deze voor hem heilige sacramenten van de echtverbintenis, bleek toen hij de liefde voor zijn briljante leerlinge Yvonne Loriod had opgevat. Eerst nadat zijn vrouw na een ernstige ziekte en een lijdensweg van bijna twintig jaar was overleden, zag hij in 1962 moreel de weg geë galiseerd om met de pianiste Loriod te trouwen. Aan haar heeft hij vanaf 'Vi sions de l'amen', een werk voor twee klavieren uit 1942, zijn gehele piano-oeuvre opgedra gen. Zij was tevens de belang rijkste vertolkster van dit oeu vre. Onder de barre omstan digheden van zijn internering tijdens de Tweede Wereldoor log componeerde Messiaen zijn 'Quatuor pour la fin du temps'. Theoreticus Als theoreticus maakte Mes siaen aanvankelijk slechts naam in een kleine kring van ingewijden. Hiertoe behoor den zijn studenten aan het Pa rijse conservatorium, waar hij verschillende vakken doceer de en later ook de componisten in Tanglewood (V.S.) en Darm stadt. Eveneens in de oorlogs jaren legde hij de laatste hand aan zijn traktaat 'Technique de mon langage musical', waarin hij zijn uitgangspunten zorg vuldig formuleerde. Olivier Messiaen (r) is verscheidene keren in Nederland geweest. Op de foto (gemaakt in 1986) is hij in gesprek met de Nederlandse musi cus Reinbert de Leeuw FOTO: ANP AMSTERDAM - Wie heeft het recht op het ge bruik van de naam Dutch Swing College Band"1 Is dat de weduwe van wijlen muzikaal leider Peter Schilperoort of zijn dat de jazzmusici die na de dood van Schilperoort de optre dens onder de vertrouwde naam hebben voortgezet? Dat was de hamvraag die de Amsterdamse rechtbankpresi dent mr. J Vrakking gister middag in kort geding kreeg voorgelegd. De procedure was aangespannen door de wedu we van de muzikaal leider. J Schilperoort-Sparenburg Vol gens haar raadsman mr. R. de Jonge heeft Schilperoort de naam Dutch Swing College Band al in de jaren vijftig voor zichzelf als merk gedepo neerd. Hij zag de inkomsten die daaruit konden voortvloei en onder andere als een pensi oenvoorziening ten behoeve van zijn echtgenote Schilperoort kon volgens mr. De Jonge om twee redenen het volste recht laten gelden op de naam: hij had hem bedacht en walde bovendien de groep be schermen tegen misbruik van de naam door derden. Na zijn overlijden is zijn recht overge gaan op zijn weduwe, de wetti ge erfgename, zo betoogde de raadsman. Dat de groepsleden nu beweren dat de vrouw geen enkel recht kan laten gelden is een „tamelijk brutaal stand punt". aldus mr. De Jonge. De weduwe Schilperoort heeft het merkrecht inmiddels in li centie gegeven aan de jazzmu sicus Berkhout, die in haar ogen het beste in staat is om - met of zonder de leden van de huidige band - een groep te for meren zoals Schilperoort die zelf voor ogen had. Volgens de raadsman van de groepsleden, mr. J. van Meel, is de naam het eigendom van de maatschap Dutch Swing College Band. De deponering van het merk door de muzikaal leider zou indertijd namens de hele groep hebben plaatsge vonden om misbruik te voor komen. Om het conflict met de weduwe in de minne te schik ken. hebben de musici haar ge heel onverplicht een aanbod gedaan, waarop ze niet zou hebben gereageerd, aldus mr. Van Meel. De „creatie van een licentie" noemde mr. Van Meel „van de dolle". Volgens hem is het on mogelijk dat plotseling een an dere groep onder de naam Dutch Swing College Band kan optreden, omdat zowel pu bliek als impresario's dat nooit zouden accepteren. „Die con tracteren de groep in de bezet ting zoals die hen bekend is". Mocht het de musici inderdaad worden verboden om de naam verder te gebruiken, dan wor den zes gezinnen beschadigd. Zeker 85 procent van de in komsten van de jazzmusici komt uit optredens met de groep. De rest is, aldus mr. Van Meel. schnabbelwerk. Wat be treft de pensioenvoorziening voor de weduwe Schilperoort, was mr. Van Meel kort: „De musici zijn geen levensverze keraars". Mr. Vrakking doet op 14 mei uitspraak. HILVERSUM - De E\ gelische Omroep en VPRO krijgen met ing van 1 oktober de A-sta Dat heeft de voorzi van het Commissar voor de Media A. Gei sen gisteravond tijdens viering van het 25-jj bestaan van de EO kend gemaakt. De EO blijkt na telling door Commissariaat 498.976 le te hebben. De aanmeldin van 15.947 leden zijn a keurd. De VPRO heeft volj het Commissariaat 559.678 den. Daar vielen na u>nt> 40.105 leden af. Het ledei stand van de betrokken roepen is gebaseerd op een rekening door het Cent Bureau voor de Statistiek heeft een betrouwbaar! van 95 procent. Beide om pen komen ruim boven de telijke grens van 400.000 den. De nieuwe status le elk van de omroepen tweehonderd uur extra te siezendtijd op. De EO k extra zendtijd op het twi net. De VPRO heeft van NOS een plaats gekregen Nederland 3. Op de radio gen beide omroepen er week vijftien tot twintig bij. Waardig protest Forum Orkest DEN HAAG - Het Forum harmonisch Orkest heeft teren tijdens de ingebruil me van het nieuwe gebi van de Tweede Kamer op w dige wijze protest aang kend tegen de plannen dii bestaan voor opheffing van Tijdens een concert in de g overdekte hal tussen de o en nieuwe Kamer verlietei orkestleden op aanwijzing een uiterst boosaardig uitzi persoon een voor een plaats, tot er uiteindelijk mand meer over was en dei ziek verstomde. Zangeres ny Arean las daarop een dicht van tekstschrijver lem Wilmink voor, wa wordt verhaald hoe het oi langzaam verdwijnt, ondj de honderdduizend bezodj per jaar. Het concert van het met medewerking van het rum Operakoor, werd aai hoord door slechts een gei aantal Kamerleden. Ook nister D'Ancona, die in I maandag gepresenteerde tuurnota pleit voor een fi van Forum met het Gel Orkest, was niet aanwezig, orkest kon het met com ties van Bizet, Mascagni, 1 sini, Donizetti, Haydn en V< overigens met moeite wini van de holle akoestiek van hal en het geroezemoes enkele duizenden genodig( ARNHEM - De gevoelens de regionale orkesten zijn het verschijnen van het I stenplan van minister D'A ha ..ambivalent". Dat me het Noord-Nederlands Orkfc het Gelders Orkest, het bants Orkest en het Limbi Symphonic Orkest. Gisteren overlegden zij in h hem. De orkesten kampen een combinatie van blijh verwarring en verbijsterin bleek na afloop. Blij zijn d kesten omdat de minister voorstellen van de Raad de Kunst (opheffing van rum Philharmonisch en Limburgs Symphonie Ork niet heeft overgenomen zich de kritiek van de afg pen tijd heeft aangetrokken De minister is echter ondui lijk over hoe ze in het ooi en het zuiden elk een orki eenheid van 145 mensen dfl te verwezenlijken. Dit roef* leen maar vragen op en delen zijn ver te zoeken.' den de orkesten. Zij zien i geval alleen maar kosten! hoging dreigen en ook a ting van de artistieke int* teit. Verder vinden ze det verdeling tussen het oostt het zuiden nogal merkwa en zeker niet strokend r gelijke budgetten van elk I miljoen gulden. „Ernstigie leurgesteld, gewoon verb terd" zijn de orkesten c aantallen formatieplaats! „om artistiek/inhoudelijk denen volstrekt onvoldoen zouden zijn. HET NATIONALE TONEEL DE WANNSEE- CONFERENTIE van Paul Mommertz In het kader van de dodenherderrt* op 4 mei 1992 KONINKLIJKE SCHOUWBURG Den Haag - 19.00 uur. Toegang GRATIS. Voor informatie 070-356 53.'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14