LEIDEN OMGEVING Wijkgroepen krijgen meer invloed op sociale vernieuwing Gemeenten bezorgd om gebrek controle bij groeiende EWR I Been uit kofferbak Niet voor iedereen 9 Bekenden Ook wijkoverleg in Stevenshof Koninginnedagprogramma Leidse wijkverenigingen Telefooncel leeggeroofd £eidóc(2owuMtt CcicL>c Souoaut DINSDAG 28 APRIL 1992 IN NAAM DER WET Idoor STAN VAN HAASTEREN „Ken je me nog?", vroeg rechter Van Leeuwen giste ren aan een 21-jarige War- monder die ervan werd ver dacht 105 kilometer te heb ben gereden op een Noord- wijkse boulevard. ,.We waren vroeger overburen". Nee, de man herinnert zich dat niet meer, maar weet nog wel de bewuste dag te hard te heb ben gereden. „Maar ik kan nooit 105 kilometer hebben gereden", brengt hij hier te genin. „Ik reed namelijk in een kever van 24 jaar oud en die haalt op zo'n stukkie niet eens zo'n snelheid". Toch heeft een achtervolgende agent geconstateerd dat de man met die snelheid reed. De man blijkt een advocate te hebben meegebracht, die het tot nu toe zwijgzaam aan hoorde. Geheel op de hoogte van de feiten is ze niet, om dat ze de papieren in haar auto heeft laten liggen. Toch moet ze nog even kwijt dat haar cliënt een lage straf ver dient. Die krijgt hij niet: 300 gulden. „Doe de groeten thuis", zegt de rechter nog. Een Noordwijker met vijf doopnamen moet voorko men voor iets heel zeld zaams: het laten slingeren van een betonnen paal op een fietspad. De man had de betonnen paal uit de grond gereden en was daarna in de sloot gereden. Een bromfiet ser was 's nachts door die paal ten val gekomen en heeft hierbij hersenletsel op gelopen. Hij heeft zelfs nog even in coma gelegen. Rechter Van Leeuwen neemt hem vooral kwalijk dat de man had gedronken en toch achter het stuur was gaan zitten. De man zegt vier glazen bier te hebben ge dronken. maar de rechter twijfelt hieraan. „Men geeft nooit meer glazen op dan in werkelijkheid is gedron ken", zegt hij. „Nuchtere mensen rijden nooit de sloot Officier van justitie De Moor eist naast een boete van 300 gulden ook een ont zegging van de rijbevoegd heid. Inderdaad krijgt de man, die tegenwoordig mo tor rijdt, een boete van 300 gulden. ..En de ontzegging van de rijbevoegdheid maak ik voorwaardelijk", zegt de rechter. „Want ik heb een zwak voor motorrijders". Peloton Een automobilist meent dat „een heel peloton fietsers" tegen hem samenspant. De man wordt ervan beschul digd op een fietspad de door gang te hebben geblokkerd, waardoor twee van de twaalf fietsers ten val kwamen. „Maar ik heb ze niet eens ge raakt", brengt hij hier tegen- „Ze willen gewoon de schade vergoed krijgen. Het is twaalf tegen één". De man ontkent dat zijn auto het fietspad geblokkeerd zou hebben. De man meent dat de fietsers de macht over het stuur verloren omdat hen het zicht werd belemmerd door de andere fietsers. De rechter brengt daar tegenin dat de man in ieder geval door zijn rijgedrag aan de valpartij bij heeft gedragen, „want er ging een schrikre actie door het peloton". Toch meent Van Leeuwen dat het gebeurde de man niet echt valt te verwijten en spreekt hem vrij. Hoge Raad Waar houdt laden en lossen op en waar begint parkeren? Dat is de vraag die de rechter en een man die ervan wordt beschuldigd op een laad- en losplaats te hebben gepar keerd enige tijd bezighoudt. De man zegt dat zijn auto daar stond omdat hij even iets naar de tweede etage moest brengen. „Ik was dus aan het laden en lossen en ik beging dus geen overtre ding". De rechter is een an dere mening toegedaan, om dat pas sprake is van laden en lossen als de bestuurder het zicht van de auto loopt. „En de Hoge Raad zal mij gelijk geven", zegt Van Leeuwen. „Ik geef u zestig gulden boete". Ook minister Hirsch Ballin van justitie krijgt er van langs. „U wordt ervan be schuldigd op de A4 107 hele kilometers per uur te heb ben gereden", zegt de rech ter tegen een automobiliste. „Dat komt natuurlijk uit de [>eriode dat de minister nog streng tegen snelheidsover- treders wilde optreden. Ook Üs je 101 reed, werd je gefo- :ografeerd. Wij hebben wel )etere dingen te doen. Ik leb ook wel eens 107 gere- ien en ik vind het al lang lest als de mensen het bij lie snelheid laten. Ik ver- daar u schuldig, maar geef u jeen boete". Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN De wijkgroe pen in de drie sociale ver nieuwingswij ken krijgen meer invloed. Dat staat in de vervolgnotitie sociale vernieuwing, waarover de gemeenteraadscommissie vanavond vergadert. Met dit voorstel wordt tege moet gekomen aan de wens van de wijkgroepen. De wijkgroepen genieten op dit moment al een redelijke mate van vrijheid in het opstel len van het wijkbudget sociale vernieuwing. Voorgesteld wordt nu dat de wijkgroepen ook zwaarwegende adviezen mogen uitbrengen over hoe de onderhoudsbudgetten worden besteed. Hierdoor krijgen ze invloed op bijvoorbeeld het groen- en reinigingsbeleid voor hun wijk. De zware ad viesbevoegdheid houdt in dat college van burgemeester en wethouders en gemeenteraad slechts met zwaarwegende ar gumenten mogen afwijken van het advies van de wijk- groep. Dezelfde zware stem wordt de wijkgroepen gegeven op het gebied van het welzijnsbeleid. Ze krijgen hiermee meer te zeggen over het sociaal-cultu reel werk op wijkniveau. Daar naast mogen de wijkgroepen adviezen uitbrengen over het Het is niet alleen kritiek op grond waarvan het Leidse soci ale vernieuwingsbeleid wordt bijgesteld. Het gezamenlijk met de bewoners vormgeven van beleid op wijkniveau, werpt goede vruchten af. Daar om wordt voorgesteld om ook andere wijken dan de drie soci ale vernieuwingsbuurten bij het beleid te betrekken.Aan- zetten daartoe zijn al in de Ste venshof en de Zeeheldenbuurt gegeven. Daar zijn in overleg met betrokkenen uit de wijk plannen gemaakt voor het voorkomen van kleine crimi naliteit. Bovendien is in de Stevenshof wijkoverleg ge start over een aanpak van de jongerenproblematiek. Aange zien met name in de Stevens hof geen sprake is van een ach terstandssituatie, wordt voor de nieuwe wijkgerichte vorm van overleg geen sociaal ver nieuwingsbudget beschikbaar gesteld. Wel kan het overleg op wijkniveau, volgens sociaal vernieuwingsmodel, worden uitgebreid. Op die manier zou den ook bewoners van bijvoor beeld de Stevenshof en de Zee heldenbuurt invloed krijgen op de besteding van de onder- houdsgelden in hun wijk. stedelijk sociaal vernieuwings beleid. „Maar hierin zullen ze niet direct de meest zware stem krijgen", vult J. Lester- huis van het bureau sociale vernieuwing, aan. „Door de wijkgroepen meer invloed te geven, willen we de wijken nog meer bij het beleid betrek ken". De vervolgnotitie die een bijstelling van de uitvoering van sociale vernieuwing in houdt - gaat verder in op de rol van de ambtenaren in de wijkgroepen. Zij zouden de mening van de bewoners over bepaalde plannen sneller en vaker moeten doorspelen naar andere delen van het ambte lijk apparaat. Hiermee reke ning houdend zal het bureau sociale vernieuwing binnen kort met alle betrokken amb tenaren gaan praten. De opstellers van de notitie blijken zich daarnaast de kri tiek te hebben aangetrokken over de rol van de stedelijke in stellingen op het gebied van sociale vernieuwing. Stedelijk sociaal vernieuwingsbeleid zal daarom in de toekomst anders worden opgezet. Om een con creet doel te bereiken worden voortaan projectgroepen gefor meerd, waarin ambtenaren maar ook vertegenwoordigers van maatschappelijke groepe ringen worden opgenomen. Zo kan in samenwerking met het arbeidsbureau een werkgele genheidsproject worden opge zet, terwijl politie en winke liersverenigingen samenwer ken ter voorkoming van kleine criminaliteit. WijkgToep Pancras: 'Instanties laks' De discussie gisteravond tij dens de vergadering van de wijkgroep Oostelijke Binnen stad, sloot naadloos aan op wat de vervolgnotitie wenst te be reiken. Ook hier kregen de maatschappelijke instanties een veeg uit de pan: instanties als de Stichting Ouderenwerk en Stichting Vluchtelingen werk schuiven volgens de be woners te veel af op de wijk groep. Als voorbeeld van een geringe betrokkenheid noemde men de relatie met de stichting Ou derenwerk. Deze stichting wei gert de toekomstige buurtcon- tactpersoon, afkomstig uit een banenpool, dagelijks te bege leiden. Volgens de bewoners is Ouderenwerk echter de werk gever bij uitstek, omdat met name ouderen veel gebruik zullen maken van de contact persoon. Ook de stichting Vluchtelingenwerk moet meer bij de sociale vernieuwing be trokken worden, meent de wijkgroep. De stichting doet volgens haar te weinig aan de integratie van allochtonen in de binnenstad. Volgens wijkgroepvoorzitter L. Ploeg is het gebrek aan be trokkenheid een algemeen probleem geworden. „Waar het om gaat is dat de instanties in zien dat het ook voor henzelf een goede zaak is mee te doen aan sociale vernieuwing. Nu heerst er nog te vaak het idee dat ze het voor de wijkgroep moeten doen". „We hopen dat dit vruchten af werpt". zegt Lesterhuis. „De instanties en de gemeente gaan op basis van gelijkwaar digheid om de tafel zitten om een gezamenlijk doel te berei ken. Dat moet dus een hechte samenwerking in plaats van! een gevoel van concurrentie opleveren". Dolle pret tijdens Koninginnedag op het Stadhuisplein waar vorig jaar een berg schuim onweerstaanbaar bleek. I FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Hieronder volgt het programma van de ac tiviteiten die de Leidse wijk- en buurtverenigingen or ganiseren ter gelegenheid van Koninginnedag. 09.00: Viswedstrijd (Groenesteeg) Grote rommelmarkt (Montgomerystraat) Zuid West 100 steekt de vlag uit 09.15:Muzikale rondgang met orgelman (Paganinistraat) 09.30: Jurering optocht (Oppenheimstraat 6a) 10.00:Kinderspelen (Groenesteeg 107) 'Kinderspelen (Ten Katestraat 10a) Ballonnen oplaten (Middelstegracht 85) Driewielerrace, ringsteken enz. (Soembastraat) Kinderoptocht (Zeeheldenbuurt) Optocht door de wijk (Oppenheimstraat e.o.) Ballonnenwedstrijd (Paganinistraat) Hondentraining (Montgomerystraat) 10.15:Kinderspelen (Middelstegracht 85) 10.30:Kinderspelen (Gerecht, Rapenburg 24) Kinderspelen (Paganinistraat) 10.45:Speurtocht (Paganinistraat) Prijsuitreiking optocht (Oppenheimstraat) 11.00:Versierde fietsenoptocht (Arina van Saksenstraat) Kinderspelen (Zaanstraat) Diverse aciviteiten (Valkenpad) Touwtrekken, jeugdvoetbaltoernooi enz. (Maredijk) Bazar (Hoflaan) Vrijmarkt voor kinderen (Witte Singel) Straattekenwedstrijd (Kortenaerstraat) Diverse activiteiten (Schubertlaan) Kinderoptocht (Carry van Bruggenpad) 11.15:Kinderspelen (Witte Singel) Poppenkast (Oppenheimstraat) 11.30:Inschrijven ballonnenwedstrijd (Hekkensteeg) Spaanse optocht (Ten Katestraat) Pannekoeken (Paganinistraat) 11.45:Kindertheater Harlekijn (Witte Singel) 12.00:Meisjesgroep Jazz Dance (Opppenheimstraat) Livemuziek, aktiviteiten (Carry van Bruggenpad) Ouderwetse kinderspelen (Schubertlaan) 12.15:Ren je Rot (Hekkensteeg) 12.30:Lunch (Paganiniterras) Touwtrekken (Groenesteeg) 12.45:Touwtrekken (Witte Singel) 13.00:Touwtrekken (Soembastraat) Rad van Avontuur (Hekkensteeg) Demonstratie sportschool (Montgomerystraat) Kermis (Oppenheimstraat) 13.15:Start 6e Vreewijkloop (Witte Singel) 13.30:Poppentheater (Schubertlaan) Mini playbackshow (Hekkensteeg) Volleybalwedstrijden (Paganinistraat) 13.45:Muziek Sjaak Harteveld (Soembastraat) 14.00: Zwaardgevecht Soembastraat) Playback wedstrijd (Groenesteeg) Inloopconcert (Rijksmuseum van Oudheden) Optreden K G (Hoflaan) Kinderbingo (Kortenaerstraat) Zeskamp (Anna van Saksenstraat) 14.30:Benoeming ereleden (Soembastraat) Disco en Nederlandstalige muziek (Schubertlaan) 15.00:Recordpoging stenenslaan (Soembastraat) Soundm ix-a rtiesten Mon tgomerystraat) Tweedehandsmarkt (Ten Katestraat) 15.30:Muziek Sjaak Harteveld (Soembastraat) Prijsuitreiking Miniplayback (Hekkensteeg) 16.00:Touwtrekken (Soembastraat) Trekking loterij (Paganinistraat) Prijsuitreiking tekenwedstrijd (Kortenaerstraat) 16.15:Hip Hopdemonstratie (Soembastraat) 16.30:Finale touwtrekken (Soembastraat) 17.00:Prijsuitreiking kinderspelen (Augustinus) Trekking loterij (Schubertlaan) 17.30:Oranje diner (Gerecht, Rapenburg) Barbecue (Paganinistraat) 19.00:Kinder disco (Oppenheimstraat) 20.00:Feestavond (Gerecht) Bingo (Carry van Bruggenpad) 20.15:Bingo (Oppenheimstraat) Naast de verschillende programma's van de wijk- en buurt verenigingen, heeft Leiden ook een officieel koninginne dagprogramma: 09.00:vlag hijsen op Stadhuisplein, muzikaal omlijst door caril- lonspel, showband Matilo 10.00:0ranje kindervrijmarkt (Stadhuisplein, Koornbeursbrug, Vismarkt, Visbrug. Nieuwe Rijn) 10.00:0ranje Hondendemonstratie (Hooglandse Kerkplein) 10.30:start Sportmarkt, op en rond Stadhuisplein 10.30:Leids Kampioenschap wielrennen voor niet clubgebonden jeugd 12.30:Tai-do demonstratie 13.00:Demonstratie zelfverdediging en taekwon do 13.30:Voetbal 4x4 pupillen v.v. Docos 14.00:Fides Pacta Korfbal 14.30:Sportcentrum Ramdas met staps en aerobic 15.00:Sportschool Gerard van den Berg Roeivereniging Die Leythe houdt voor haar leden een toer tocht door de Leidse grachten. Marnix' kabel(roets)baan is dit jaar gespannen tussen het Waaghoofd en café Annie's Verjaardag. Wie met een droog pak de overkant haalt, krijgt een gratis biertje. 14.00: inloopconcert door ensembles Streekmuziekschool, Taf- fehzaal Rijksmuseum voorOudheden Gedurende de hele dag Oranjekermis op het Pietersplein met Kop van Jut, botsauto's en pony's. Wie op Koninginnedag de vlag uithangt, maakt kans op een prijs, waaronder een geheel verzorgde reis naar Euro Disney in Marne-la-Valleé bij Parijs. Daarvoor moet wel een aantal vragen foutloos zijn beantwoord, die zijn gepu bliceerd in de Oranjebijlage van de Leidse Post, die mor gen verschijnt. Voorjaarsplantenmarkt De eerste Leidse voorjaarsplantenmarkt kwam gisteren langzaam op gang. Een-en-twintig hoveniersbe drijven uit het gehele land waren 's ochtends vroeg naar Leiden gekomen met hun waar (bollen, struiken, zaden en zelfs groenten), maar moesten met lede ogen toezien dat er weinig belangstelling was voor deze maandagmarkt. Velen weten dit aan de geringe bekendheid, die de markt nog geniet bij het Leidse publiek. Toen na één uur de winkels opengingen, nam de belangstelling echter toe Een verkoper van plexiglas- bloemvazen pakte toen alweer zijn handel in, omdat al zijn vazen weg dreigden te waaien „Dat zijn de kleine gebreken van een eerste keer", aldus marktmeester Siera. Volgens hem wordt de markt vol gend jaar weer gehouden. FOTO WIM VAN NOORT door MONIQUE R0S0 LEIDEN De gemeenten die aandelen hebben in de EWR (Energie- en Water voorziening Rijnland) ma ken zich zorgen om de de mocratische controle van de directie. Die angst sta ken zij gisteren tijdens de aandeelhoudersvergade ring bepaald niet onder stoelen of banken. Aanleiding tot enkele venijni ge opmerkingen waren om te beginnen de plannen van de directie om vergaande samen werking met het Gemeentelijk Energiebedrijf in Den Haag te onderzoeken. Verschillende vertegenwoordigers van de ge meenten vreesden dat op die manier een enorm log bedrijf zou ontstaan, waarvan de di rectie zich aan elke vorm van democratisch controle zou kunnen onttrekken. Wethou der F. ten Have (Voorschoten) nam het voortouw bij het spui en van kritiek: „Het lijkt mij zinvol om eerst de zaken die uit de vorige fusieperiode date ren, op een rijtje hebben, voor dat we ons overhaast in een an der fusieavontuur storten. Hoe is het gesteld met de bestuur lijke beheersbaarheid van zo'n nieuw bedrijf, met de demo cratische controle, waar dat in het huidige nog niet geheel naar wens is geregeld?". Commercieel Nauwelijks een half uur later werd het democratisch gehalte van de raad van commissaris sen aan de kaak gesteld door burgemeester M. Boelen (Rij- neveld). Hij hekelde de manier waarop het Strategisch Plan voor de komende vier jaar op tafel was gekomen. „In de op richtingsstatuten is duidelijk vastgelegd dat de algemene vergadering van aandeelhou ders over beleidswijzigingen dient te beslissen. Dit strate gisch plan zou zijn vastgesteld op 21 februari. Door wie? Niet door ons, maar door de raad van commissarissen. Wij zitten hier toch niet alleen om begro tingen goed- of af te keuren?". Opnieuw haakte de Voorscho- tense wethouder Ten Have hierop in. „Een beleidsstuk als dit kun je niet zomaar onder de ingekomen stukken schuiven. Hierin worden beleidsuitspra ken gedaan die haaks staan op de stichtingsstatuten. Zo ga je totaal voorbij aan de zeggen schapsstructuur zoals die bij oprichting is vastgelegd. Waar om verkoop je je aandelen dan niet meteen, als je toch wilt opereren als een commercieel bedrijf?". Centrale antenne Eén van de beleidswijzigingen waar de aandeelhouders nog sterk met de directie van me ning verschilden, was de ont wikkeling van het beheer van de centrale antenne-intrich- ting (CAI). Directeur Haijkens heeft al bij eerdere gelegenhe den te kennen gegeven, het be heer over de CAI over te willen nemen van de huidige exploi tanten. Volgens Haijkens lo pen de onderhandelingen met een aantal kabelexploitanten op dit moment al. „En we den ken dat we goede kaarten in handen hebben". De EWR is zelfs zozeer erop gespitst om het kabelbeheer in handen te krijgen, dat de voorbereidin gen voor de oprichting van een aparte dochteronderneming, die de beheer voert, eveneens in een vergevorderd stadium verkeren. Subsidie voor WKK-installaties staat op helling LEIDEN - Het grote pro ject van de EWR om bin nen twee jaar het aantal WKK-installaties (warmte/kracht-koppe ling) met dertig uit te brei den, staat op de helling. De subsidie die beschik baar is gesteld door de mi nisteries van economi sche zaken en milieu, is zwaar overtekend. Het slagen van het project is voor de helft afhankelijk van de subsidiegevers. De andere helft van de investe ringen wordt opgebracht door de bedrijven, veelal tuinders, zelf. Directeur J. Haijkens van het EWR: „Voor de WKK-pro- jecten werd in totaal 117 mil joen gulden gereserveerd, maar dat bedrag is inmiddels vele malen overtekend". Voor al de manier waarop met de subsidie wordt omgesprongen, is hem in een verkeerd keelgat geschoten. „Bij de subsidie verstrekking wordt uitgegaan van het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt'. Er wordt totaal niet getoetst op in houdelijke gronden van de projecten. De aanvragers lig gen bij wijze van spreken op 1 januari voor de deur om het geld te kunnen innen". Wie la ter komt, met een minstens zo goed project of wellicht een be ter voorstel, loopt het levens grote risico achter het net te vissen. Het zijn met name tuinders in de Rijnstreek die zouden wor den getroffen als de subsi dieaanvraag van de EWR zou worden afgewezen. Het groot ste aantal van de minicentrales - waar de warmte die ontstaat bij de verbranding van aardgas ook nuttig wordt gebruikt, het geen een dubbele besparing oplevert - zou bij Veense tuinders worden geplaatst. Een tuinder in Woubrugge zou deze zomer de primeur krij gen. LEIDEN - Bewoners van de Evertsen straat belden gister ochtend geschrokken de poli tie. Zij hadden namelijk een been uit een kofferbak van een auto zien hangen. Bij nader onder zoek bleek het echter om een plastic been te gaan. LEIDEN - Een telefooncel aan de Gooimeerlaan is gister nacht gekraakt. De telefoon is opengezaagd en enkele onder delen uit het binnenwerk wer den gestolen. Geld werd er niet meegenomen. De PTT schat de schade op 6600 gulden. Vallende koepel beschadigt auto's LEIDEN - Van het dak van het Mexx-bedrijf aan de Voor- schoterweg is gisteren een koepel gevallen bovenop twee geparkeerde auto's. De auto's werden flink beschadigd. Een bedrijf uit Didam was be zig de koepels van het dak te verwijderen. Door een wind vlaag viel er één naar beneden. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande; Dhr/Mevr.: Straat: Postcode/plaats: Voorl.: Telefoon: (voor controle bo/orgingl I Deze ontvangt de krant do eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 10 maand (automatische betaling) f27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79.80 O kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de schoudertas naar Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 'J'JH. 2501 VC Den Maag JNZ wnnmiBiiiii ■irmiiM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9