]G wil 'nieuw oegoslavië' iet erkennen Alom teleurstelling over vertrek Genscher 1 Eenwording knabbelt aan Duitse welvaart 1 i SoirtaTil BUITENLAND hadeclaim Lockerbie-ramp schat op 500 miljoen dollar Colombiaanse politie arresteert heroïnebaas Voormalige SS-er krijgt levenslang Gevechten in Afghanistan ondanks akkoord IK Freddie de dolfijn, hij leeft m rijdlustige hwatzer volgt nscher op iPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI DINSDAG 28 APRIL 1992 2 5 ,|IV YORK In New York is gisteren het proces be- rj nen dat de nabestaanden van de slachtoffers van de j laanslag op het Pan Am vliegtuig boven Lockerbie r »n Pan Am hebben aangespannen. De luchtvaart- itschappij wordt grove nalatigheid verweten. De to- civiele schadeclaim zou kunnen oplopen tot 500 ïjoen dollar. Bij de bomaanslag op 21 december 1988 men 270 mensen om het leven. Volgens de advocaat de plaatsing van de bom mogelijk door opzettelijk ibeheer van Pan Am. De plastic bom was aan boord mokkeld in een cassetterecorder die bij de gecontro- de bagage behoorde. Pan Am zegt dat de Ameri- ti nse regering was gewaarschuwd voor een bomaan- ,r maar niets ondernam. Het proces duurt waar- r( jnlijk zes tot acht weken. De Veiligheidsraad van de a enigde Naties stelde deze maand economische sanc- in tegen Libië, dat als de kwade genius achter de laanslag wordt gezien. BOGOTA - De Colombiaanse politie heeft gisteren een man opgepakt die zij beschrijft als een van 's werelds grootste drugssmokke laars. Hij wordt er bovendien van verdacht honderden mensen te hebben afgeslacht in zijn streven een heroine-imperium te stich ten. Ivan Urdinola werd in het stadje Zalza. 200 kilometer ten westen van de Colombiaan se hoofdstad Bogota, gearresteerd. Met negen eveneens gearresteerde medewerkers is hij naar Bogota overgevlogen. Autoriteiten be schouwen de actie als de belangrijkste in de strijd tegen de drugsmafia sinds de baas van het Medellinkartel, Pablo Escobar, zich vorig jaar overgaf. Urdinola verdiende zijn geld aan de opiumhandel. Hij zou de beschikking heb ben over een eigen privé-legertje dat de plaat selijke bevolking terroriseerde. Medisch personeel Moskou schrijft geen recepten meer MOSKOU - Duizenden artsen, verplegers en ander medisch per soneel in Moskou zijn gisteren gestopt met het uitschrijven van recepten. Zij dreigden het werk volledig neer te leggen als de Russische regering niet met een loonsverhoging over de brug komt en meer medicijnen en ap paratuur aanschaft. Volgens het hoofd van het stakingscomite, Vjatsjeslav Mikoelin, is de weige ring recepten uit te schrijven slechts de eerste fase van de ac ties in de gezondheidszorg. Op 10 mei wordt een volledige staking uitgeroepen. STUTTGART - Tegen de 80-jarige voormalige opper wachtmeester van de SS. Josef Schwammberger is gis teren door het openbaar ministerie in Duitsland levens lang geëist. Schwammberger. die in 1990 door Argenti nië werd uitgeleverd aan Duitsland, zou zich schuldig hebben gemaakt aan moord op 34 joden en medeplich tig zijn aan moord op tweehonderd anderen, toen hij tussen 1942 en 1944 kommandant was in twee nazi- dwangarbeidkampen in Polen. Volgens de openbare aanklager voelt Schwammberger geen berouw over zijn daden. De ex-SS-er wordt ook verdacht van medeplich tigheid aan moord op 3.000 andere kampbewoners, maar het openbaar ministerie diende in deze gevallen geen aanklacht in wegens onvoldoende bewijs. Schwammberger heeft alle beschuldigingen ontkend. Wel heeft hij toegegeven dat hij in de Tweede Wereld oorlog leider was vairGetto A in het kamp Premysl. IUWARDEN - Neder- en de EG willen de iwe Servisch-Monte- rijnse republiek, die izelf de Bondsrepu- Joegoslavië noemt, er voorwaarden feite- erkennen. Beide voe- echter niets voor een nele erkenning als op- (er-staat van het oude goslavië. ister Van den Broek van enlandse zaken maakte Nederlandse standpunt 'ravond in Leeuwarden lelijhk aan zijn Portugese ;ga J. de Deus Pinheiro, de I ige voorzitter van de EG- ^sterraad. Pinheiro maakt rondreis langs een aantal s met het oog op het in- lele overleg van de EG-mi- irs van buitenlandse za- vrijdag en zaterdag in het ugese Guimaraes. irwaarden erland wil niet alle banden ireken en wil de ambassa- in Belgrado niet sluiten. de nieuwe republiek t, en die voorwaarden stel de andere EG-landen ook, aan een aantal voorwaar- voldoen: de grenzen van ndere republieken van het malige Joegoslavië ;ten worden gerespecteerd, lals de rechten van min eden. De nieuwe repu- moet constructief mee- ;en aan de Joegoslavië- conferentie over de toekomsti ge verhoudingen tussen de re publieken. De EG is tegen on middellijke toetreding van de nieuwe staat tot internationale instellingen. De toestand in Bosnië-Herce- govina was ook vannacht on veranderd onrustig. Het door Serviërs beheerste Joegoslavi sche leger zette de artilleriebe schietingen van de hoofdstad Mostar (Hercegovina) voort. In het noorden van Bosnië was de stad Bosanski Brod opnieuw het doelwit van Servische aan vallen. Daarbij zou de olieraffi naderij opnieuw in brand zijn gestoken. De Bosnische autoriteiten heb ben gisteren de terugtrekking van het Joegoslavische federa le leger uit Bosnië-Hercegovi- na gelast. Ejub Ganic, een lid van het Bosnische presidium, zei dat met de oprichting van de nieuwe Joegoslavische fe deratie het omvangrijke con tingent van het federale leger in Bosnië-Hercegovina tot een bezettingsmacht is geworden. De autoriteiten van het nieuwe Joegoslavië, dat slechts be staat uit Servië en Montene gro, vaardigden een decreet uit waarin werd gezegd dat zij het federale leger zouden overne men. Er werd echter niets ge zegd over het lot van de tien duizenden Bosnische Serviërs die nu in Bosnië-Hercegovina in het federale leger dienen. De Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) heeft gedreigd Joego slavië te royeren als het geweld woensdag niet is gestopt. KABUL - Ondanks het ak koord dat Afghaanse verzets groepen gisteren in Pakistan bereikten over een staakt-het- vuren, zijn de gevechten in Ka- bul, de hoofdstad van Afgha nistan, gewoon doorgegaan. Vandaag meldden troepen die loyaal zijn aan de nieuwe rege ring, de strategisch gelegen Martelarenheuvel aan de zuid rand van Kabul te hebben ver- oyerd op de radicale verzets groep Hezb-i-Islami van Gul- buddin Hekmatyar. „Er is geen staakt-het-vuren zolang Hekmatyar hier is", zei in Ka- bul een tankcommandant van de Jamiat-i-Islami, de belang rijkste guerrillagroepering die deel uitmaakt van de interim- regering. Hekmatyar stemde weliswaar in met de overeen komst tot de vorming van een tussenregering die zes andere verzetsbewegingen vrijdag al hadden aanvaard. Maar vol gens een door het Afghaanse persbureau ANA verspreide verklaring is hij alleen bereid de wapens neer te leggen als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. De Hezb-i-Isla- mi eist onjier 'meer een zuive ring van alle communistische officieren, veranderingen in de structuur van het Afghaanse leger en het vertrek uit Kabul van alle milities die uit andere regio's afkomstig zijn. Strijd krachten van Hekmatyars ri vaal Ahmad Shah Massud, commandant van Jamiat-i-Is- lami. voerden gisteren bom bardementen uit op posities van de Hezb-strijders. Bij de gevechten zouden 75 doden zijn gevallen. Een Afghaanse familie vlucht voor het geweld in de hoofdstad Kabul. FOTO: AP door BOB VAN HUÉT LONDEN - Volgens sommigen is het een heus mirakel. Even na Pasen gebeurde het: de reeds diep betreurde Freddie de dolfijn stond op uit wat uiteindelijk geen Noordzeegraf bleek. Freddie de dolfijn iseen begrip in Engeland. Sinds de eenza me tuimelaar zes jaa r geleden domicilie koos voorde haven van het visserplaatsje Amble, zestig kilometer ten noorden van Newcastle, zijn vele tienduizenden Britten naar hem komen kijken. Dank zij Freddie had Amble een van de grootste toeristische attracties van de Engelse oostkust. Een hele industrie ontstond rond deze populaire neef van Flipper, die opzwom met badgasten en zich liet aanraken door schoolkinderen vanuit roeibootjes. Freddie was een excentrieke dolfijn die zich beter voelde in de omgang met mensen dan met soortgenoten, zo wilde de legende. De eenzame imjgezel werd in al zijn behoeften voorzien, zelfs in heel intieme, wat een serieuze rechtszaak opleverde vooreen duiker wegens vermeende masturbatie van een dolfijn. Bij gebrek aan bewijs werd de nautische hulpverlener vrijgesproken. Amble maakte zich op vooreen volgend toeristenseizoen toen het ondènkbare gebeurde. Freddie besloot te verhuizen naar Sunderland, net onder Newcastle. Hoewel hij in Amble toch niet te klagen had over toegeworpen hapjes, volgde hij zijn instinct naar rijkere visgronden. Of misschien ontvluchtte hij de drukte. Een nationale ongerustheid ontstond, want na verloop van tijd werd helemaal niets meer van Freddie vernomen. Kranten bekommerden zich om zijn lot. Overal langs de Noordzeekust speurden fans tevergeefs naar de ruim vierhonderd kilo wegende vedette. Alle hoop zonk weg toen een zendamateur een scheepsradioconversatie opving tussen twee kotters. Een visser had een flink beest opgehaald en giste naar de identiteit daarvan. ..Stomme klootzak, je hebt Freddie de dolfijn", klonk het van de andere boot. .Als je die aan land brengt komt er een lynchpartij. Snijd hem los. zet hem overboord en zorg endoor dat hij zinkt!" Maar toen geschiedde dus het mirakel, want wie dook op voor enige triomfantelijke sprongen voor de pier van Sunderland: inderdaad. Freddie. Duidelijk herkenbaar aan de littekens die hij eens had overgehouden aan een aanvaring met een pol 11 ieboot. De ster was herrezen en de vissers hadden - tot hun grote opluchting - kennelijk een anonieme flipper verdronken en begraven. De VWvan Sunderland wrijft zich inmiddels in de handen, want net als in Amble komt het publiek weerm drommen. De lokale scheepswerven zijn in de loop der jaren verloren gegaan, maar wie weet wat deze nieuwe attractie voorde werkgelegenheid kan doen. Freddie- kaarten. T-shirtsen allerhande souvernirs zijn al in de maak. Het verlaten Amble ziet dat alles met lede ogen gaan. Geruchten gaan dat Freddie door vissers is weggelokt met brokjes inktvis, zijn l ievel i ngsge rech t IN - De Duitse minister volkshuisvesting, Irmgard !'ivatzer, is door de partijlei- van de FDP aangewezen opvolgster van Hans-Die- i GensCher als minister buitenlandse zaken. i0-jarige Schwatzer is geen ikende op het ministerie buitenlandse zaken. Ze cte voordat ze het ministe- 1 an volkshuisvesting onder hoede kreeg al eerder van tot 1991 onder Genscher 1 taatssecetaris en was ver- iroordelijk voor het Euro- en het cultuurbeleid. Westfaalse Schwatzer is laatbloeier in de politiek 4taat bekend als strijdlus- Na een carrière in de far- eutische industrie kwam n 1980 voor de FDP in de dsdag. Al snel deed ze van spreken door zich als eni- van de vooraanstaande welijke liberale politici in voorstander te tonen van mmezwaai van de FDP van ociaal-democratische SPD de christen-democrati- CDU. hiermee de weg nakend voor een centrum- itse coalitie onder Helmut 1. Als beloning werd watzer secretaris-generaal haar partij, nadat Günter leugen uit protest tegen de swijziging de liberalen de had toegekeerd. S 984 legde ze deze functie Irmgard Schwatzer FOTO:AP neer na meningsverschillen met de partijtop over een om streden amnestiewet voor be lastingontduikers. Schwatzer nam genoegen met de functie van penningmeester. Na het vertrek van FDP-voorzitter Martin Bangemann in 1988 werd haar naam genoemd als nieuwe leider van de Duitse li beralen. Tijdens de partijdag legde ze het echter af tegen Otto Graf Lambsdorff. Twee jaar later bedankte ze voor de functie van fractievoorzitter. In plaats hiervan ging ze in ja nuari 1991 het ministerie van volkshuisvesting beheren; een ministerie dat door de toene mende woningnood in Duits land gekenschetst werd als een mijnenveld. Ook als minis ter schuwde ze het niet de strijd aan te gaan met in theo rie machtigeren, in dit geval met coalitiegenoot CDU over de financiering van de woning bouw in Duitsland. Irmgard Schwatzer is de enige vrouwe lijke FDP-minister binnen het kabinet van Kohl. DEN HAAG/BONN - Een groot aantal Europese landen heeft zijn teleurstelling uitge sproken over het besluit van Hans-Dietrich Genscher om half mei als minister van bui tenlandse zaken op te stappen. De Nederlandse minister Hans van den Broek liet weten het vertrek van zijn Duitse collega zonder meer als een groot ver lies voor de Duitse buitenland se politiek en ook voor de in ternationale diplomatie te be schouwen. Bij monde van zijn woordvoerder vermeldde Van den Broek in het bijzonder de rol die Genscher heeft ge speeld bij de hereniging van Duitsland en de opheffing van de deling in Europa. Met het opstappen van Genscher wordt Van den Broek de nestor van de EG-ministerraad. De CDA-bewindsman is minister van buitenlandse zaken sinds 4 november 1982. De voorzitter van de Europese Gemeenschap, Jacques De- lors, verklaarde dat Genscher als minister een zeer belangrij ke rol heeft gespeeld. „Niet al leen voor Duitsland, maar ook voor de bouw van een Euro pees huis", zo vond de Frans man. „Wij zullen hem zeer missen". De voormalige Sov jetminister van buitenlandse zaken en de huidige interim- president van Georgië, Edoe- ard Sjevardnadze, zei het op stappen van Genscher „enorm te betreuren". De Portugese minister van buitenlandse za ken en de huidige voorzitter van de EG-ministerraad, Joao de Deus Pinheiro. bestempel de Genscher als „misschien het beste symbool van het nieuwe Europa". In Madrid sprak collega-minister Fran cisco Fernandez Ordonez de hoop uit dat Genscher op zijn besluit zou terugkomen. Het bericht over Genschers ver trek werd in Kroatië met wei nig enthousiasme ontvangen. „Wij zijn zeer, zeer teleurge steld". zo zei een presidentiële woordvoerster. Genscher wierp zich het afgelopen jaar op als een pleitbezorger voor de onafhankelijkheid van Kroatië en Slovenië die geen deel meer wilden uitmaken van de Joegoslavische federa tie. Hartaanval Ondanks een waarschuwende hartaanval enige tijd geleden heeft Genscher nooit van een gematigder werktempo willen horen: hij wilde het liefste overal altijd zelf bij zijn en al les regelen. Die indruk maakte hij nog tot gisteren. Vandaar ook dat de aankondiging van zijn terugtreden in politiek Bonn, in heel Duitsland, maar ook daarbuiten iedereen heeft verrast. Genscher werd in 1927 in Rei- deburg bij het Oostduitse Hal le geboren. Na de Tweede We reldoorlog, waarin hij enige tijd luchtmachthelper en Wehrmachtspionier was, en na een korte geallieerde gevan genschap, studeerde hij rech ten in Halle en Leipzig. Hij trad toe tot de Liberaal-Demo cratische Partij (LDP) in zijn deelstaat. Tot '52 werkte hij als gerechtsreferendaris in Halle; toen vluchtte hij naar het Wes ten. In Hamburg legde hij op nieuw zijn juridische examens af, ruilde het lidmaatschap van de LDP voor dat van de weste lijke FDP en werkte aanvanke lijk als advocaat in Bremen. In 1956 haalde zijn partij hem als medewerker naar Bonn, het eigenlijke startpunt van zijn rijke carrière. Genscher is sinds 1965 lid van de Bonds dag. Ook na zijn terugtreden (half mei) zal hij lid van de libe rale fractie in de Bondsdag worden. Er is, zo heeft hij in zijn afscheidsbrief gezegd, nog Met het opstappen van Genscher wordt Van den Broek (links) de nestor van de EG-ministerraad zoveel te doen, speciaal in het kader van de Duitse hereni ging „waar ik me nu meer voor kan inzetten dan als minister van buitenlandse zaken moge lijk was". In 1968 werd hij plaatsvervangend voorzitter van de FDP, welke partij hij tussen 1974 en 1985 als voorzit ter heeft geleid. Minister Gen scher, die tevens plaatsvervan gend kanselier is, heeft per soonlijk de grootste vreugde van zijn carrière beleefd aan de ondertekening van het 2-+-4- verdrag in Moskou. De Duitse minister heeft ook volgens zijn critici het 'Genscherisme' uit gevonden: de voor hem karak teristieke manier van handig en eindeloos onderhandelen en laveren, zoeken naar prag matische oplossingen van pro blemen of desnoods opportu nistische compromissen. Maar de laatste tijd kreeg zelfs de ervaren Genscher steeds meer kritiek te verduren. Hij zou te hektisch bezig zijn, de slagvaardigheid beginnen te verliezen. Hij zou inschat tingsfouten hebben gemaakt I FOTO: OPA rond de ineenstorting van de Sovjetunie. Tijdens de Golfcri sis trokken bondskanselier Kohl en Genscher zich geruis loos terug in de coulissen van het wereldtoneel, maar in de crisis rond Joegoslavië was Genscher weer helemaal te rug. Nadrukkelijk en domi nant probeerde hij de oplossin gen van het complexe pro bleem te zoeken en door te drukken. Dank zij hem erken den de EG-staten veel eerder dan ze zelf wenselijk vonden Kroatië en Slovenië als onaf hankelijke republieken. door FRANS WIJNANDS - In de grot, waarheen Lupardi Voto leidt, bevindt zich nog een ichtige machine die Lupardi indertijd heeft gebruikt om de aard- te onderzoeken. Oók staan hier nog honderden kisten met ma il opgestapeld Lupardi en Yoto onderzoeken de machine, die [geheel intact blijkt te zijn. Dan overleggen ze, wat hun te doen "Wij moeten hier vandaan", zegt Lupardi; "onze vijanden zullen te gemakkelijker terugvinden, wanneer wij hier in de buurt blijven. Wij dienen een plaats op te zoeken, waar wij ongestoord kun nen werken." Yoto grijnst en knokt. Hij is gewend, de bevelen van zijn meester op te volgen De machine wordt dan klaar gemaakt voor een lange reis en enkele dagen later zet Lupardi de motor aan Langzaam zet het monster zich in beweging en rijdt door een eindeloze, kronke lende gang naar het binnenste der aarde BONN De telefoon deed het vanmorgen nog. De krant lag normaal in de bus en wat later stopte de postbode er zonder man keren het dagelijkse sta peltje post achteraan. Bij de bushalte op de hoek stopte de ene stadsbus na de andere; in de verte klonk het vertrouwde geluid van voorbij- razende treinen en twee stra tenmakers bekommerden zich vol ernst en voor de zoveelste maal in korte tijd, over een las tig stukje stoep dichtbij. Het leven leek in de vroege och tend zo normaal als doorgaans. Stakingen? Waar dan? Schijn kan inderdaad bedrie gen, want terwijl in Bonn het openbaar vervoer gisteren even functioneel als altijd functioneerde, liep het op an dere plaatsen in de naaste of verre omgeving compleet in het honderd. Tot nu toe sprei den de vakbonden het sta kingsleed, wellicht ook om daarmee een massaal protest van de bevolking te voorko men. Wie immers geen last van stakingen ondervindt, heeft al gauw sympathie voor stakers; elders. De opluchting zal vermoede lijk van korte duur zijn. Voor vandaag hebben de bonden omvangrijke acties ook in de deelstaat Noordrijn-Westfalen aangekondigd. Zonder de an dere deelstaten tekort te dur ven doen. toch nog altijd een van de allerbelangrijkste re gio's van de Bondsrepubliek, waar op een betrekkelijk klei ne ruimte wel erg veel mensen en bedrijven samenhokken. Als daar de vuilnismannen en de buschauffeurs, het zieken huispersoneel en de treinma chinisten eensgezind het werk neerleggen, dan hebben 'we vandaag de chaos die er giste ren nog net niet was. Arbeidsleed in de Bondsrepu bliek. Hoe lang is het geleden dat die zo grimmig aan de op pervlakte kwam9 Natuurlijk speelt ook in dit conflict het geld een rol, de hoofdrol Maar het gaat niet alleen om die paar marken meer in het eigen loonzakje. Het gros van de Duitsers - en dus ook van de stakers - merkt sinds enige tijd dat er door toe vallige historische gebeurte nissen ernstig aan hun wel vaart en welstand wordt ge knabbeld; dat het leven de ko mende tijd niet meer vanzelf sprekend aan elkaar zal han gen van louter plezierige za ken. De Duitse hereniging met name kost veel meer geld dan zelfs de donkerste zwartkij kers indertijd voorspelden Om de opbouw van de oude DDR te bekostigen heeft de overheid onverwacht veel meer geld nodig. En omdat be lastingverhogingen op dit mo ment politiek al helemaal niet te verkopen zijn, wordt een beroep gedaan op de werkne mers. matigen, bezuinigen, nulrondes. Woorden en begrip pen die de Westduitsers in geen jaren gehoord hebben. Ze zullen er aan moeten wennen. Daar helpt geen stakinkje-lief

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5