Nog veel voorlichting nodig in aids-bestrijding „Er wordt in Nederland weer uitbundig gevlagd" Grotere vrijheid woningcorporaties bij huurverhoging CeidaeGoivumt BINNENLAND Veroordeelde ontsnapt uit huis van bewaring Universiteiten leveren meer technici af Aruba steunt drugsafspraken Nederland-VS I KLM neemt proef met 'persoonlijke video' Kruiswerk blijft op nieuwe cao hopen SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN DINSDAG 28 APRIL 1992 ALMELO Uit het huis van bewaring in Almelo is een 43-jarige inwoner van Enschede ontsnapt, die wegens moord is veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Hij zat vast in afwachting van over plaatsing naar een gevangenis om zijn straf uit te zitten. Zijn verdwijning is voor de directie van het huis van bewaring nog een raadsel. Het is niet uit gesloten dat de man als lid van de schoonmaak ploeg een sleutel heeft kunnen bemachtigen om via de kelder en de rijwielstalling te vluchten. De man werd veroordeeld omdat hij betrokken was bij de moord op een man uit Uruquay, tweeënhalf jaar geleden. Diens lijk werd begraven in een bos in Beekbergen en door een jachtopziener gevonden Het ging om een afrekening in de sfeer van drugs criminaliteit. De man verklaarde na zijn veroorde ling wraak te nemen op de rechercheurs die hem aanhielden. DEN HAAG - Het aantal jongeren dat in 1991 een doctoraaldiploma haalde lag ruim zeshon derd hoger dan in 1990. Dat kwam vooral door een groei bij de technici en de economen, zo blijkt uit recente cijfers van het CBS. Het aan tal mensen dat in de technische wetenschap pen afstudeerde lag ruim driehonderd hogei dan het jaar daarvoor: 2759 in plaats van 2456 Het aantal meisjes blijft echter onverminderd klein. Ook bij de economen en de bedrijfs- en bestuurskundigen studeerden veel meer men sen af dan in 1990. De arbeidsmarktperspectie ven zijn wisselend. In februari 1991 stonden al meer dan duizend werkloze economen geregi streerd. Aan technici, vooral electrotechnici en werktuigbouwkundigen, is grote behoefte. Verwacht wordt dat het tekort aan technici de komende jaren nog sterk zal toenemen. door HANS LEBER SCHIPHOL - De door Neder land en de Verenigde Staten vorige week overeengekomen aanpak van drugscriminaliteit zal niet stranden op Aruba. De regering van Aruba onder schrijft de noodzaak hiervan en zal haar steun bijdragen. Afgesproken is dat ook Aruba een deel van de eventueel ver beurd verklaarde drugsgelden zal ontvangen, als aan de op lossing van een zaak op het eiland is meegewerkt. Minister Hirsch Ballin keerde van ochtend na tussenstops op Aruba en Sint Maarten terug uit Amerika. Op Aruba sprak hij met minister president N O. Oduber en diens mi nister van justitie H. Croes. Op Sint Maarten overlegde Hirsch Ballin met de nieuwe gezagvoerder al daar. W.R. Voges, over een ingezet te verbetering van het bestuur op het eiland Die moet mede leiden tot tot een deugdelijker wetshand having op Sint Maarten. Suriname, de Nederlandse Antillen en Aruba bevinden zich op strategi sche plaatsen voor criminelen die drugs naar Europa of de Verenigde Staten willen smokkelen. Onlangs sprak Hirsch Ballin in Amerika af dat vooral de 'vermogensopbouw' van deze criminelen dient te wor den aangepakt en niet alleen hun drugs in beslag moeten worden ge nomen. Voor dit doel wordt onder meer iemand van de Centrale Re cherche Informatiedienst uit Den Haag in de Verenigde Staten gesta tioneerd. Ook is afgesproken dat er een con trole komt op de uitvoer vanuit Eu ropa van grondstoffen die worden gebruikt om de drugs te produce ren. Zo zullen bedrijven zelf moeten onderzoeken of goederen, bijvoorbeeld aceton dat naast verf en nagellak ook voor de aanmaak van drugs wordt gebruikt, wel een legale eindbestemming hebben. AMSTELVEEN - De KLM neemt begin vo gend jaar een proef met een 'persoonlijke v deo' voor de passagiers. Daartoe worden in d rugleuning van elke stoel schermpjes gemon teerd. Voorlopig wordt het systeem alleen i één van de Boeings 747 aangebracht. In d proefperiode - die duurt van maart 1993 to en met oktober van dat jaar - kunnen de pas sagiers zelf bepalen welke videoprogramma' zij willen zien. In de royal class hebben de reizi gers zelfs keuze uit veertig programma": Mocht het systeem bevallen dan wordt het t zijner tijd ingevoerd in de gehele interconti1 nentale vloot. De KLM verwacht dat het pet soonlijke videosysteem, dat wordt gelever door Philips-dochter Airvision, voor de passa giers een beter zicht geeft dan op de monitorei die nu nog in het gangpad hangen. EDE - Sinds 1982 zijn er in Nederland 2.076 aids- diagnoses gesteld. Sinds 1989 en 1990 stabiliseert het aantal nieuwe diagno ses op nog altijd zo'n vier honderd per jaar. Dat be tekent dus elke dag mini maal één nieuwe patiënt. Dit maakte prof.drs. E. Ros- cam Abbing, voorzitter van de Nationale Commissie Aids-Be- strijding, vandaag bekend op het symposium 'Onderzoek en aids-voorlichting'. georgani seerd door de Raad voor Ge zondheidsonderzoek en de Na tionale Commissie Aids-Be- strijding. Onder de ruim drie honderd deelnemers aan het congres waren voorlichters, preventiewerkers, vertegen woordigers van overheden en docenten. Het symposium is de eerste officiële gelegenheid waarop onderzoekers en pre ventiewerkers ervaringen uit wisselen op dit terrein. Roscam Abbing signaleerde een afnemende publieke be langstelling voor aids sinds het begin van de jaren negentig. Verder meldde hij dat er geen snelle doorbraak van de epide mie naar niet-risicogroepen is te verwachten en dat de ver spreiding van het virus minder omvangrijk is dan was voor zien. Maar ook zijn er groepen die nog niet genoeg zijn be reikt met voorlichting en is er een terugval in onveilig sek sueel gedrag in bepaalde groe pen die wel veel risico lopen Aids en preventie moet daar om op de agenda blijven, er moet prioriteit komen voor be paalde doelgroepen en voor lichters moeten op zoek naar nieuwe informatiebronnen en methoden, aldus Roscam Ab bing. Dit omdat uit allerlei on derzoeken blijkt dat steeds meer mensen veel weten over risico's en preventie van be smetting met HIV. het virus dat aids veroorzaakt Steeds minder mensen vinden dat veilige seks geen echte seks is. Maar nog lang niet iedereen handelt daar ook naar. Zo werd uit een al eerder gepubliceerd onderzoek duidelijk dat jaar lijks twaalf procent van de Ne derlandse volwassenen (een miljoen mensen) zich niet houdt aan de vrij-veilig-advie- zen. Maar de roep om meer - aangepaste - voorlichting blijkt ook uit de tientallen on derzoeken die vandaag in Ede werden gepresenteerd. Zo weten schoolkinderen bij voorbeeld vaak heel goed hoe het hoort maar zijn ook bereid voor zichzelf uitzonderingen te maken. En dat geldt ook voor prostituées en hun klanten: acht procent van het totale aantal contacten gebeurt zon dercondoom. Risico Verder blijkt uit studies dat er meer voorlichting of informa tie in een andere vorm nodig is. Uit een groep van 185 homo seksuele mannen had onge veer de helft het afgelopen haltjaar risico op besmetting gelopen. Van hen dacht echter de helft dat ze wel veilig waren. Uit een nog niet afgerond on derzoek naar Turkse en Ma rokkaanse jonge volwassenen blijkt dat hun kennis over aids ver achter blijft vergeleken met Nederlandse leeftijdsge noten. Maar wel hebben Turk se en Marokkaanse jongens meer ervaring met geslachts gemeenschap en vaker met verschillende partners. Spuiten In een groep Amsterdamse drugsgebruikers bleek een fol der met informatie over het de sinfecteren van spuiten geen effect te hebben. Zowel voor als na verspreiding van de fol der zei slechts een kwart de spuiten op een verantwoorde manier te reinigen. Een veronderstelling waar mo menteel onderzoek naar loopt is dat mensen voor wie seksua liteit een negatieve betekenis heeft, het moeilijker vinden condoomgebruik op een pretti ge en consequente manier te hanteren. Resultaten van vijf tig gesprekken lijken die stel ling te onderschrijven. Jongeren moeten voorlichting krijgen voordat zij ervaring op doen met geslachtsgemeen schap. zo luidt een aanbeve ling. Ook is meer aandacht no dig voor biseksuele mannen. Deze groep heeft een 'brug functie' tussen hetero- en ho moseksuelen. Meestal hebben zij veel partners en vrijen ze vaak onveilig. De Amsterdamse GG&GD vond uit dat de overigens klei ne groep biseksuelen gemid deld het hoogste aantal part ners had (zestien) en dat meer dan de helft onveilige seks be dreef. En van de 322 deelne mers aan een ander onderzoek had drie kwart van de mensen met een vaste relatie onbe schermde contacten buiten die relatie. Oranje stofdoeken Twee boden van het Rotterdamse stadhuis (rechts) delen oranje stofdoeken uit aan de brugwachters van het oudste bruggetje (uit 1657) aan de Overschiese Dorpsstraat in Rotterdam. Eerder deelden de boden oranje doeken uit aan de bewoners die op de route liggen die koningin Béatrix op Koninginnedag zal volgen. Bij de brug zal de koningin overstappen op een bus. FOTO:ANP UTRECHT - Terwijl ac ties in de ziekenhuizen en bejaardenhuizen vanaf 6 mei onafwendbaar lijken, gloort er voor het kruis werk (20.000 werknemers) npg enige hoop op een ak koord. Tijdens overleg gisteren in Bunnik hebben de werkgevers zich bereid verklaard om voor 18 mei uit het eigen budget het geld te halen voor een 'mark tconforme' loonsverhoging, al dus directeur F. Clcvers van de Landelijke Vereniging Thuis zorg. Volgens Clevers kan dat er wel toe leiden dat het kruis werk in de toekomst minder diensten aanbiedt. De bonden gaan vooralsnog uit van de goede bedoelingen van de werkgevers, maar ze houden wel vast aan de datum van 18 mei Als de werkgevers dan nog niet met een goed bod ko men. volgen er zeker acties, al dus een woordvoerder van de CFO, de CNV-bond van werk nemers in het kruiswerk. De bonden vragen 4.5 procent loonsverhoging. De wergevers hebben tot nu toe niet meer kunnen bieden dan 3 procent. Dat komt doordat het kabinet de loonruimte van tevoren heeft vastgesteld. Bovendien vinden de bonden het onaan vaardbaar dat het kabinet een greep wil doen uit de pensioen kassen om de salarisverhoging te betalen. De bonden spreken in dit verband over het 'krijgen van een sigaar uit eigen doos'. Nieuw jasje Minister ter Beek van Defensie (links) hielp gisteravond generaal P Graaff in zijn nieuwe jasje. De jas met versierselen hoort bij zijn benoeming tot adjudant in buitengewone dienst van de koningin. Graaff is mo menteel nog chef defensiestaf. FOTO ANP Idoor CYNTHIA HERWEIJER DEN HAAG Koningin nedag, 4 en 5 mei zijn dè dagen waarop in Neder land de nationale drie kleur wappert. Het lijkt zelfs of elk jaar weer meer mensen op deze dagen de vlag hijsen. Zowel diverse vlaggenfabrikanten als het Vlaggen Documenta tie Centrum Nederland (VDCN) melden een groei ende belangstelling voor de Nederlandse vlag. „Er wordt weer uitbundig ge vlagd door de mensen. Mij valt vooral op dat er meer vraag is naar de grote vlaggen, die een mast van vijf tot zes meter no dig hebben. Over een verkla ring voor deze stijgende lijn heb ik echter nog nooit nage dacht". zegt een woorvoerder van Phoenix Vlaggenindustrie in Oldenzaal. H. Nota, werkzaam bij de Dok kumer Vlaggencentrale. waagt zich wel aan een verklaring voor de stijgende vraag naar de Nederlandse driekleur. „De Europese eenwording geeft mensen behoefte aan nationa le herkenning. Een vlag is daarvoor het middel bij uit stek. De fabrikanten hebben hier handig op ingespeeld". Ook Derk-Willem Visser van het Vlaggen Documentatie Centrum Nederland (VDCN) is van mening dat de eenwording van Europa een toenemende belangstelling voor ons dun doek veroorzaakt. „Dat heeft te maken met het nationalisti sche gevoel dat de kop op steekt. Een beetje nationalis me kan volgetis mij geen kwaad". Mensen die willen weten, hoe en wanneer zij de vlag kunnen laten wapperen, kunnen zowel bij het ministerie van algeme ne zaken als het VDCN terecht. In 1980 is door het ministerie een richtlijn uitgevaardigd voor het uitsteken van vlaggen op rijksgebouwen. Voor de „gewone burger" is het hijsen van de vlag volgens een woord voerster niet in regels vastge legd. „Mensen met vragen over de juiste manier van vlag gen zenden wij de richtlijn die geldt voor rijksgebouwen, maar het is niet zo dat er sanc ties op staan als men zich daar niet aanhoudt. Als iemand dat wenst, mag hij of zij elke dag de vlag buiten hangen", aldus de woordvoerster van Algeme ne Zaken. Bij het VDCN in Amsterdam kunnen belangstellenden het zogeheten vlaggenprotocol op vragen. „Het protocol vertelt mensen hoe en wanneer zij de driekleur mogen uitsteken. Vanaf zonsopgang mag de vlag lekker waaien, maar een kwar tier na zonsondergang moet hij weer naaf binnen. Hij mag buiten blijven hangen, maar dan moet de vlag wel aan beide zijden goed verlicht zijn", ver telt Visser. Voor vier mei. de dag dat N< derland de slachtoffers van d f Tweede Wereldoorlog her denkt, kent het protocol ooi bepaalde regels. Zo moet biL het ophangen van de vlag dez< eerst geheel in de top wordci t gehesen. Pas daarna moet he vaandel halfstok worden ge hangen. Na 20.01 uur moet d< vlag volgens Visser dan wee in top. Volgens Visser is de Neder landse vlag één van de weinig! A vlaggen die niet bij wet be, schermd is. „Vorig jaar heef het VDCN een voorstel aai premier Lubbers overhandig! om een vlaggenwet in te voej( ren. Deze wet moet de nationa e| le driekleur beschermen. Wi worden nogal eens gebeld doo c mensen die het pijnlijk vindei a als er met de vlag geknoei< wordt. Op elk willekeurig voet balveld hangen tegenwoordij wel met leuzen bekladde vlag gen. Een vlaggenwet moet he mogelijk maken hiertegen oj te treden", aldus Visser. DEN HAAG - Woning corporaties krijgen vanaf 1 juli 1993 grote vrijheid bij het vaststellen van de jaarlijkse huurverhoging. Zij hoeven zich dan niet langer te houden aan de door het rijk vastgestelde jaarlijkse huurverhoging van 5,5 procent. Wel zijn de corporaties gebon den aan een minimale huur verhoging van 4.75 procent en een maximale huurverhoging van 7.5 procent. Staatssecreta ris Heerma (volkshuisvesting) heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De zogenaamde huursombe- nadering. geeft de corporaties de mogelijkheid om beter op de ontwikkelingen op de markt in te spelen. Voor goed lopende huurwoningen kan de huur met 7,5 procent worden verhoogd, voor woningen die minder góed in de markt lig gen. kan de huurverhoging be perkt blijven tot 4,75 procent of kan de huur zelfs worden verlaagd. Heerma stelt daarbij de voorwaarde dat de totale som die aan huuropbrengsten bij de corporaties binnenkomt op hetzelfde niveau blijft. De Nationale Woningraad (NWR). de overkoepelende organisatie van woningbouwverenigin gen. reageerde gisteren posi tief op de voorstellen van de staatssecretaris. Dat de totale som aan huurop brengsten gelijk moet blijven betekent dat de gemiddelde stijging van de huren 4.75 pro cent per corporatie zal moeten zijn. Die stijging acht Heerma nodig om ervoor te zorgen dat de sociale huursector over vol doende middelen blijft be schikken om woningverbete ring uit te voeren en om de fi nanciële positie van de wo ningcorporaties te waarbor gen. Heerma verwacht dat de huur- sombenadering niet zal leiden tot een verhoging van de uitga ven op het gebied van de Indi viduele Huursubsidie (IHS). Als de uitgaven voor huursub sidie -tegen zijn verwachtin gen in - toch zullen toenemen, dan zal Heerma zijn beleid te rugdraaien en de corporaties hun vrijheid bij de vaststelling van de huren ontnemen. De Nederlandse Woonbond zegt in reactie op het nieuwe huurbeleid van staatssecreta ris Heerma zijn plannen als een aantasting van de rechts zekerheid van de huurder te zien. De Woonbond vreest dat de corporaties gebruik zullen maken van de mogelijkheid om een huurverhoging van 7.5 procent door te voeren. De bond spreekt van „een ernstig gemiste kans" nu Heerma niet 0 tegelijkertijd een wet op de huuronderhandelingen heeft geïntroduceerd waarin de11 rechten van huurders worden vastgelegd. De Woonbond kon digt aan actie te zullen gaan voeren tegen het nieuwe huur beleid van Heerma. Standaard Urtgeveri|/Wa#ary Productions Chauffeur onder invloed rijdt vrachtwagen klem EINDHOVEN - Een Poolse chauffeur, die onder invloed van alcohol achter het stuur zat. heeft gisteren in Eindho ven zijn vrachtwagen met bij na 18.000 kilo champignons orfder een viaduct klemgere den. De vrachtwagen was veertig centimeter te hoog voor het vi aduct. De 42-jarige bestuurder, die bijna drie promille alcohol in zijn bloed bleek te hebben, is ingesloten. De politie had al eerder op de dag melding ge kregen van een vrachtwagen bestuurder die op de snelweg van Venlo naar Eindhoven lege bierblikjes naar buiten gooide. Het lukte de politie niet de be treffende vrachtauto te achter halen. Pas nadat de Pool zijn wagen in Eindhoven had klemgereden kon de politie hem inrekenen. De champig nons zijn naar de veiling in Veldhoven gebracht. Botsauto': 9 Twee islamitisch meisjes in een botsauto op de kermis op de Da in Amsterdam. C meisjes sturen aan op een botsing met de auto waarin een niets vermoedende jongen de andei kant opkijkt. Zo, altijd trekt de kermis veel publiek. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4