Invulling van spitsbijdrage nog niet rond CDA en PvdA geven eigen uitleg aan brief van kabinet Het kille faxgevecht Lubbers-Kok Steur duikt na veertig jaar weer op Container met speelgoed voor Urugay terecht BINNENLAND Lussische LvKwil >pheffing luropolis „Weggelopen kind f 1 ontvangt te makkelijk bijstandsuitkering" üeidóaQowiant Gezondheidsklachten afhankelijk van maatschappelijke positie Halve ton voor das van prince de Lignac Hofpleinlijn raakt eerste klas kwijt Campagne voor minder autogebruik succesvol Inspectie waarschuwt voor risico's malaria DINSDAG 28 APRIL 1992 JTRECHT - Alleenstaande vrouwen zonder kin leren hebben de meeste gezondheidsklachten. Jannen met een vaste baan en een gezin hebben laarentegen de minste klachten. Mannen en rrouwen met e^n hogere opleiding voelen zich ge- onder dan laag opgeleide mannen en vrouwen. )it staat in het onderzoeksrapport van het Neder- ands instituut van de eerstelijnsgezondheidszorg Ni vel), dat als eerste op grote schaal de gezond- leidsverschillen tussen mannen en vrouwen on- lerzocht. Daarin staat ook dat Nederlandse vrou wen meer last hebben van acute en lichte, chroni- che aandoeningen en vaker problemen hebben net hun geestelijke gezondheid. Mannen hebben aker last van ernstige klachten of aandoeningen. Trouwen raadplegen echter eerder een huisarts. AMSTERDAM - Op de liefdadigheidsveiling van das sen en shawls van nationale en internationale beroemd heden in veilinghuis de Eland in Amsterdam is 53.600 gulden op tafel gelegd voor de das van prince de Lignac, de Nederlandse multi-miljonair Bram van Leeuwen. Het opvallend hoge bedrag dat voor de laatst geveilde das werd neergeteld, werd door een onbekende geboden om de totale opbrengst van de veiling op één ton te brengen. De veiling was georganiseerd door de Rotaryclub Hilver sum West in samenwerking met Tie Rack Nederland. De opbrengst is bestemd voor de inrichting van drie lepro- zendorpen op het Indonesische eiland Bali. Voor de das van prins Bernard werd een bedrag van 4000 gulden ge boden. Ook twee shawls van zijn vrouw, prinses Juliana, waren geliefd. Ze brachten samen 4100 gulden in het laatje. De das van president Suharto van Indonesië bracht 2600 Hollandse florijnen op. DEN HAAG - Met ingang van zondag 31 mei worden op het traject Den Haag CS-Rotterdam Hofplein (de zogenaamde Hofpleinlijn) geen eerste klas treinkaar tjes meer verkocht. Dat houdt in dat er met een twee de klas treinkaartje of tweede klas abonnement op deze lijn voortaan ook van de eerste klas zitplaatsen gebruik kan worden gemaakt. Aanleiding tot deze maatregel is het tekort aan zitplaatsen tweede klas op deze lijn. De ruimte in de eerste klas wordt daarente gen niet volledig benut. Be Nederlandse Spoorwegen neemt deze maatregel omdat al het beschikbare mate rieel inmiddels is ingezet. Wie nu eerste klas reist met een maand- of andere kaart kan na 31 mei zijn geld te rugkrijgen. Op de Zoetermeer Stadslijn. die deels van hetzelfde traject als de Hofpleinlijn gebruik maakt, gold deze nieuwe regeling al, zodat nu aan een ver warrende situatie een eind komt. „Over vijftig jaar bijna acht miljard mensen te veel" WAGENINGEN - Over vijftig jaar leven er bijna acht miljard mensen te veel op aarde om dat leven duurzaam te maken. De mensheid houdt daarna door eigen toedoen op te bestaan. Dit sombere toekomstbeeld schetste prof. dr. E. Adema van daag bij zijn afscheid van de faculteit Luchthygië- ne van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Volgens Adema kan de aarde slechts 2,5 miljard mensen een duurzaam leven bieden. Onder duur zaam verstaat de professor een leven dat ook ge waarborgd is voor volgende generaties en dat de aardse ecosystemen niet geheel uitput. Voor een duurzaam bestaan is het volgens Adema niet al leen nodig dat er een drastische geboortebeper king plaatsvindt, maar dat men ook genoegen neemt met een veel lager welvaartsniveau. In 1980 woonden er al 4.5 miljard mensen op aarde, in 2040 zal dat aantal gestegen zijn tot ongeveer tien miljard, volgens berekeningen van Adema. DEN HAAG - De campagne „De auto kan best een dag zonder U" van hot ministerie van ver keer en waterstaat, heeft resultaat. Dat maakte minister Maij van verkeer gister avond bekend. Volgens de minister kennen steeds meer mensen de boodschap van de cam pagne en is 45 procent het eens met de inhoud. De campagne om het autogebruik terug te dringen is medio vorig jaar gestart. In de loop van het jaar zullen aparte groepen worden benaderd zoals recreanten en mana gers. Daarbij wordt opnieuw gebruik gemaakt van Postbus 51-spotjes waarin Theo en de Schoutentjes optreden. De campagne van het ministerie van verkeer is onderdeel van het verkeers- en vervoersbeleid dat is vastgelegd in het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer (SW). )EN HAAG - De Russische tamer van Koophandel heeft Ie officier van justitie in Den laag gevraagd de in opspraak [eraakte Stichting Europolis an de Needse zakenman R.J. lieland voor te dragen voor intbinding. Tolgens voorzitter Louwerens eeft de stichting nimmer fi- anciële verantwoording afge- egd. Nieland richtte Europolis n 1989 op voor de bouw van en gelijknamige stad in het loor een aardbeving getroffen Irmenië. De stad is er echter looit gekomen. Volgens de Ne- lerlands-Russische Kamer ran Koophandel heeft de Nee- lenaar nooit een financieel aarverslag geproduceerd en it er nu, driejaar na de oprich- ing, '1256 gulden in kas waar 5 miljard nodig is'. De Kamer ran Koophandel vraagt de offi- !ier actie te ondernemen om e stichting te ontbinden, „zo- at de weg vrij is voor partijen lie gezamenlijk wel in staat ijn Europolis te realiseren". )e rechtbank beslist uiteinde- ijk over ontbinding. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Minister Maij van verkeer vertelde gisteren dat het systeem van spitsbijdrage nog niet helemaal rond is. Er moet nog nader worden beke ken voor welke snelwegen de maatregel gaat gelden en ook hoeveel een auto mobilist straks exact kwijt is. Voorlopig is Maij uitge gaan van vijf gulden per dag, en op basis daarvan schat ze dat de files in de Randstad met iets meer dan een d^rde zullen slin ken. Maij: „Deze maatregel is niet bedoeld als lastenverzwaring, maar enkel en alleen ter be strijding van de files". Ver moedelijk wordt de spitshef- fing met de acceptgirokaart voor de motorrijtuigenbelas ting geïnd worden. In principe is het ook mogelijk een saldo te storten bij de incasso-orga nisatie. Elke keer als men in de spits gaat rijden moet dat ge meld worden via een 06-num- mer of een speciale chipkaart. Het bedrag wordt dan van het saldo afgeschreven. Deze laat ste manieren zijn vooral be doeld voor mensen die inci denteel in de spits rijden. De controle vindt plaats met be hulp van vaste en mobiele vi- deo-apparatuur. Er worden echter alleen steekproeven ge houden. Het is daardoor moge lijk het systeem te ontduiken. Volgens Maij is de kans dat dit lukt uiteindelijk minimaal, omdat de controle zeer inten sief zal zijn. Bovendien krijgt iedereen die betrapt wordt een boete die dermate hoog is (hoe hoog is ook nog niet vastge steld), dat het volgens Maij zeer dom is het file-rijden niet te melden. De minister heeft de afgelopen drie jaar diverse mogelijkhe den "onderzocht om het aantal Minister Maij beantwoordt vragen na de presenatie van haar plan in 1996 een spitsheffing in te voeren FOTO:ANP files te verminderen door de automobilisten ervoor te laten betalen. Ze heeft plannen ge lanceerd voor rekening rijden, een spitsvignet en tolpleinen. Die werden zonder uitzonde ring door vele critici de grond ingeboord. Ze gaf gisteren toe ook zelf niet overal evenveel heil van te hebben verwacht. „Vooral het idee van tolpleinen heeft nooit zo mijn voorliefde gehad. Het is een ouderwets systeem en het werkt sluipver- keerinde hand". Ze koos uiteindelijk voor de spitsbijdrage, omdat daarvan zowel de investeringskosten (125 miljoen) als exploitatie (50 miljoen) aanzienlijk lager zijn dan bij de andere maatregelen. De opbrengst per jaar is boven dien zo'n 450 miljoen, zodat het systeem zichzelf zeer snel 'terugverdient'. Voor de op brengst moet nog een doel worden gevonden. Maij geeft er de voorkeur aan het geld te bebruiken voor een verlaging van de motorijtuigenbelasting of voor investeringen in de in frastructuur. Aangezien de in voering van het systeem nog zeker vier jaar kost, zei Maij dat eennieuw kabinet deze keuze zal moeten maken. DEN HAAG - De ge meentelijke sociale dien sten verlenen te gemak kelijk een bijstandsuitke ring aan weggelopen jon geren. Zonder enige vorm van controle wordt aan deze groep een uitkering verleend. Dat zegt de Stichting Onder zoek naar de Nederlandse Rechtspleging in familiezaken (SOR). Volgens SOR-voorzitter H. Burgman gaat de sociale dienst bij het toekennen van de uitkering af op „indianen verhalen" van de hulpverle nende instanties en het van huis weggelopen kind. „Deze verhalen worden niet bij de ou ders gecontroleerd. De ouders hebben niks te zeggen". De bij standsuitkering die aan weg gelopen jongeren wordt ver leend, kan door de gemeente op de ouders worden verhaald. Burgman trad gisteren bij de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State op als gemachtigde in een be roepszaak die een inwoner van Deventer had ingesteld. De 16- jarige dochter van de Devente- naar liep in 1988 van huis weg. Op voorspraak van het Jonge ren Adviescentrum (JAC) kreeg zij een bijstandsuitke ring. De gemeente wilde dit geld op de ouders verhalen. Tegen dit besluit gingen de ou ders in beroep, maar zij wer den hierin in het ongelijk ge steld. Hierop besloten de ou ders de zaak aanhangig te ma ken bij de Raad van State. Hoewel de gemeente Deventer inmiddels heeft afgezien van het verhaalsrecht, hebben de ouders van het op dit moment weer thuiswonende meisje be sloten de zaak toch door te zet ten. De SOR-voorzitter is van me ning dat de Bijstandswet in deze gevallen oneigenlijk wordt gebruikt. „Als een min derjarige zich onttrekt aan het ouderlijk gezag, zonder dat dit gezag gerechtelijk wordt aan- gêtast en als de ouders bereid en in staat zijn in gezinsver band de kosten van verzorging en opvoeding te dragen, be hoort zo'n uitkering achterwe: ge te blijven", aldus Burgman. [Vervolg van de voorpagina) j)EN HAAG Uit de brief die gisteravond naar de Tweede Kamer is gezonden blijkt dat pe bewindslieden volledig vasthouden aan de besluiten die afgelopen vrijdag zijn ge nomen en tot grote onrust leid- Hen bij de PvdA. Het CDA verklaarde gister- Wond beslist geen verschil te constateren met de uitlatingen jran Lubbers afgelopen vrijdag idens een uitzonderlijk lange •rsconferentie De PvdA is hter van mening dat de zoge- laamde inspanningsverplich- :ing die het kabinet nu in de irief aan de Kamer is aange- ;aan per definitie leidt tot een ter inkomensbeeld voor vol lend jaar. Het kabinet houdt zelf een slag om de arm en schrijft letterlijk aan de Tweede Kamer: „Het kabinet zal niet berusten in het gepresenteerde inkomens beeld en zal zich ten uiterste inspannen om de koopkracht achteruitgang geringer of zo gering mogelijk te doen zijn. Toetspunt voor de aanvaard baarheid van het resultaat zal mede zijn, het totaalbeeld van de ontwikkeling van de inko mensverhoudingen". Premier Lubbers had afgelo pen vrijdag ook al gesproken over het feit dat het kabinet een uiterste inspanning zal doen de inkomensachterui- gang voor de minima te beper ken. Hij vond het echter geen probleem dat de inkomensver schillen op zich vergroot zou den worden. Die uitspraak is in Mededeling lezers en adverteerders openingstijden vestigingen Donderdag 30 april a s (Koninginnedag), zijn de kantoren van Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof. Goudsche Courant. Leidse Courant en Delftsche-, Westlandsche Courant de gehele dag gesloten Rijswijk. Koopmansstraat 9 Den Haag, Spuistraat 71/hoek Spui Delft. Verwersdijk 6-8 s-Gravenzande, Sand Ambachtstraat 47 Zoetermeer, Pilatusweg 15 Gouda, Markt 26 Leiden, Stationsweg 37 Ook het bespreekbureau van de Haagsche Courant dat ge vestigd is in het kantoor aan het Spui, zal de gehele dag gesloten zijn losse verkoop In de losse verkoop is de krant alleen verknjgbaar bij die verkoop punten. die op 30 april geopend zijn bezorging en nabezorging De krant wordt deze dag voor 18 00 uur bezorgd Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip in de avonduren kontakt opnemen Directie Sijthoff Pers de brief van gisteren dan ook niet teruggedraaid. „Het feit echter dat men niet wil berusten in het koop krachtbeeld dat uit de vrijdag genomen kabinetsbeslissing naar voren kwam is voor ons hetzelfde als dat een dergelij ke achteruitgang niet kan plaatsvinden", aldus de PvdA- woord voerder. Ontkoppeling De kabinetsbelsuiten komen in het kort neer op de volgende punten: De uitkeringen gaan volgend jaar twee procent omhoog, on geacht de waarschijnlijke ho gere stijging van de lonen, dat betekent het loslaten van de koppeling. De verhoging van de eerste belastingschijven blijft be perkt tot twee procent ook al loopt de inflatie verder op. Dit heet de zogenaamde beper king van de inflatiecorrectie. Het hoge btw-tarief gaat met een procent omlaag tot 17,5 procent. Naar de dekking wordt gezocht. De belastingvrije voet wordt verhoogd met 230 gulden. De kostenverhoging voor het autoverkeer wordt tot dertig Premier Lubbers FOTO STEPHEN EVENHUIS procent beperkt, hetgeen Lub bers afgelopen vrijdag zei maar overigens niet in de gis teren verzonden brief aan de Tweede Kamer staat. De WAO-premie gaat al per 1 juli dit jaar met een procent te rug tot twaalf procent. Mochten de gevolgen voor de minima niet gecompenseerd worden dan betekent dit voor hen een koopkrachtdaling van één tot 0,75 procent, terwijl de modale en boven modale werk nemers er tussen de 0,5 en 1,25 procent op vooruit gaan. Hoe de btw-verlaging wordt bekos tigd is nog niet geheel duide lijk. Het kabinet zoekt echter vooral mogelijkheden voor be tere bestrijding van de uitke ringsfraude en een doelmati ger beleid. HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - De kilheid in de coalitie was gisteren vrij eenvoudig af te meten aan het fax-apparaat van premier Lubbers. Hoe meer het appa raat draaide, hoe ernstiger de problemen waren. En hoe meer elektronisch werd ver stuurd, hoe minder werd ge sproken. Premier Lubbers en vice-pre- mier Kok hebben elkaar geen moment meer in de ogen ge keken sinds vrijdagmiddag de crisis in het kabinet se rieuzer dreigde dan ooit. Hoe wel ze letterlijk op steenworp van elkaar een werkkamer hebben, verliep alle commu nicatie via fax-apparaten, schaarse telefoontjes en bo des die regelmatig langskwa men om de laatste versie van een cruciale tussenzin over te brengen. Het was dan ook niet langer meer het inko mensbeleid waar alles om ging, maar om de vertroebel de relatie tussen de politieke leiders die beiden met een morrende achterban kam pen. Lubbers ziet de barome ter van zijn populariteit dalen met negen zetels verlies in de peilingen. Kok kan praktisch collectief ontslag vragen voor de meeste van zijn PvdA-frac- tieleden en het imago van hun coalitie is die van een hu welijk in ontbinding. Toch heerste in het kamp van Lubbers gisteren nog lange tijd hoop op een goed gesprek onder vier ogen. Moest de woordvoerder van Kok zeg gen dat papier en faxmachi nes geduldig zijn, op Algeme ne Zaken zag men stiekum tussen de gordijntjes van het torentje uit naar de licht ge haaste tred van de PvdA-lei- der. Maar Kok kwam niet, omdat hij geen openlijke ru zie wilde. Terwijl nog niets vaststaat over het inkomens beleid voor volgend jaar, kraait Lubbers de victorie over denivellering. Met Kok is anders ook best over ver groting van de verschillen tussen uitkeringen en lonen te praten, maar dan in een pakket met een sjiek oranje lintje er om op Prinsjesdag. En dat is voor het CDA niet nodig waarbij ze voorbijgaat aan de gevoeligheden van haar partner. En wie de ge voelens van de ander niet meer kent. groeit uit elkaar. De stemming is weg, de sfeer bedorven en het regeren wordt fietsen met een krach tig aanlopende rem. Verstandshuwelijk Het verstandshuwelijk is over. De formele echtschei ding is nog niet uitgespro ken. maar de scheiding van tafel en bed is een feit. Als je de uitleg van een samen ge nomen besluit zoals afgelo pen vrijdag niet meer aan el kaar toevertrouwt en een schriftelijke verklaring moet tekenen in de vorm van een brief, dan is het echt uit. Daar werkt een geforceerde pep talk van Lubbers niet meer en daar hebben ook De Vries zijn bemiddelingspogingen geen succes meer. Het is nu alleen nog maar de vraag wie de kinderen krijgt toegewezen. Gaat het bijge stelde plan-Simons nog naar de PvdA? Mag het CDA de WAO-voorstellen nog bij schrijven in haar nieuwe pas poort voor de verkiezingen? Zodra die zaken zijn geregeld kan de zaak springen. De CDA-fractie is het intern beu, de PvdA-fractie kiest ook langzamerhand liever voor een geamputeerde fractie dan een lamme fractie en de kiezers en media staan langs de kant te luisteren naar het heftige Requiem van Lub bers III. De sensatiezucht ten spijt moet toch gesteld worden dat het bijzonder slecht is voor het bestuur van ons land. Een land dat leeft van concensus zou de brede regeringscoali tie toch moeten koesteren. Het is beslist geen leuk kabi net, er zitten geen spranke lende politici in met grote kwaliteiten, maar het is ook geen uitgesproken slecht ka binet. Er wordt niet gesold met publieke belangen, de openbare financiën worden beter bewaakt dan ooit én de korte-termijn-politiek is ver vangen door een langere-ter- mijn-visie. Het kabinet heeft weliswaar weinig karakter, maar het vertegenwoordigt wel de grootste politieke ge mene deler in ons kikker landje. Besluit-arm De politiek gaat een besluit- arme tijd tegemoet. De part ners die zich koel en afstan delijk tegenover elkaar op stellen wachten de grote klap af. Door omstandigheden ge dwongen moeten ze elkaar nog vaak treffen, maar het is als een noodzakelijk kwaad. Zodra één van de partij z'n positieven kwijtraakt is het gedaan met de coalitie. Het opgekropte wantrouwen is immers groot en dat is helaas niet gebaseerd op het onbe- snaarde gevoel van de media. Integendeel. Met de Lubberi- aanse onderhandelingstak- tiek, de verwarde fractie en achterban van Kok. met Brinkman in de startblokken als vaandeldrager voor het CDA en met niemand naast Kok in de renstal van de soci aal-democratie is het slecht regeren. Desalniettemin zijn de alter natieven van dit kabinet ar mer dan ooit De WD is te klein voor een zelfstandige coalitie met het CDA. D66 zou eigenlijk woordbreuk plegen als het met het CDA op het re geringspluche ging zitten en de purperen-coalitie van PvdA, WD en D66 is een al lervriendelijkste benaming voor een kabinet dat slechts één thema gemeenschappe lijk zou kunnen uitdragen, namelijk die van de individu alisering. Als morgen de Tweede Ka mer zijn vuurdoop ondergaat met het debat over het niet concreet gemaakte inko mensbeleid voor volgend jaar zal de matheid het weer even winnen boven de sensatie van een crisisdreiging. En het wachten is op het volgen de maar dan beslissende fax gevecht tussen de partijlei ders. SCHAGEN Een beroepsvis ser heeft in het weekeinde in het kanaal Stolpen-Kolhorn in Noord-Holland een levende steur gevangen en pnderge- bracht in een vijver. Het is het eerste exemplaar van deze vis soort dat sinds 1952 levend is aangetroffen in de Nederland se binnenwateren. De vis werd sindsdien in Nederland uitge storven geacht. Volgens statbioloog W. Caze- mier van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden is de steur al 40 jaar niet meer gesigna leerd in Nederlandse wateren. In januari 1992 werd in de Mer- wede bij Hardinxveld een dood exemplaar gevonden. Volgens Cazemier is de steur in Neder land uitgestorven door het ka naliseren van rivieren en het aanleggen van stuwdammen. Vele grintbanken, de paai- plaats voor de steur, verdwe nen daardoor. Ook de toene mende watervervuiling speel de een belangrijke rol. De steur produceert het als een kostbare delicatesse be schouwde kaviaar. De bioloog heeft geen idee hoe de steur in het kanaal terecht is gekomen. Zeer waarschijnlijk betreft het een Atlantische steur van circa drie jaar oud. De vis meet 56 centimeter en weegt 690 gram. Hij kan 40 jaar oud worden en een lengte van vier tot zes me ter bereiken. Volwassen soort genoten leven op zee en trek ken om te paaien de rivieren op. De jongen blijven daar en kele jaren waarna ze naar zee trekken. IOoor NOL WESSELING JASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON UTRECHT - In Nederland zijn onlangs enkele mensen overle den tengevolge van malaria. Dat is voor de geneeskundige hoofdinspectie aanleiding om in een brief aan alle betrokken art sen. GGD-en en apothekers te wijzen op een verandering in het preventiebeleid. Dat is nodig omdat een bepaald soort muskiet (Plasmodium falciparum) resistent is geworden voor antimalari- amiddelen. Voor een groot aantal landen in Zuid-Oost Azië. West-Afrika en Zuid-Amerika beveelt de inspectie daarom een ander middel aan. Daarnaast benadrukt ze dat het van groot be lang is dat reizigers zich goed beschermen, aangezien de midde len nooit voor honderd procent in staat zijn de ziekte te voorko men. De inspectie raadt zwangeren reizen in probleemgebieden af. Ze vraagt de artsen ook, reizigers erop te attenderen dat ze bij een grieperig gevoel, al of niet met koorts, tot acht weken na te rugkeer in Nederland aan malaria moeten denken. LEIDSCHENDAM - De container met speelgoed die de Leidschendamse Dalton-basisschool eind september vorig jaar naar Urugay zond blijkt na een wereldreis van zeven maanden eindelijk toch op de plaats van bestem ming te zijn aangekomen. De school heeft in september een speelgoedactie gehouden voor de Escuela Publica (open bare school) in La Floresta in Urugay. De leerlingen konden gedurende een week speel goed inleveren en de op brengst was een groot succes. Drie fietsen en 29 grote dozen speelgoed werden in een con tainer verpakt die in oktober naar Montevideo werd ver scheept. Daar zou de schooldi recteur het speelgoed komen afhalen. Hij kwam echter ver geefs naar deze Zuidameri- kaanse havenplaats. Dc vracht zwierf over de wereldzeeën en dook op in de Verenigde Sta ten en in Santos in Brazilië Ook de rederij kon niet zeggen waar de container uiteindelijk zou kunnen worden gelost. Na zeven maanden - enkele da gen geleden - kreeg de Leid schendamse schooldirectie eindelijk een telefoontje dat het speelgoed in La Fioresta was aangekomen. De speel goedactie is dus niet voor niets geweest: de kinderen in Uru gay zijn heel blij met het speel goed van hun Nederlandse vriendjes. De Dalton-school wilde met deze actie (en enkele andere activiteiten) de eigen leerlingen bewust maken van de problemen in de Derde-We- reld-landen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3