Basisbeweging slikt kritiek op Kerkendag in Dales twijfelt aan representiviteit Islamitische Raad HELP HELPEN „Armeniërs zullen Nagorno-Karabach nooit verlaten" rj* CcicWSou/tant Commissariaat geeft humanisten en moslims geen extra zendtijd 1 CeidócSouoant COMMENTAAR Welbegrepen eigenbelang GEESTELIJK LEVEN OPINIE Voorzitter Zendingsraad: moslims bekeren dubieus 4 Kerkelijke hulp aan Indonesië gaat door LUNTEREN - De kerkelijke hulpverlening aan Indonesië wordt niet getroffen door de recent afgekondigde maatregelen tegen Indonesische organisaties die steun accepteren van Ne derlandse particuliere hulporganisaties. Dit zegt een woordvoer der van de Gereformeerde Kerken. Organisaties als ICCO, CE- BEMO en NOVIB worden wel door de jongste maatregelen ge troffen. Deze organisaties krijgen het grootste deel van hun bud getten van de Nederlandse overheid en juist dat geld is de reden van de maatregel De Indonesische regering die al eerder te ken nen gaf de Nederlandse ontwikkelingshulp niet meer te willen ontvangen, geeft met de reeks maatregelen uitdrukking aan het ongenoegen over de koppeling die minister Pronk onlangs maakte tussen ontwikkelingshulp en mensenrechtenbeleid. De kerkelijke hulpverlening wordt geheel betaald door bijdra gen uit gemeenten en parochies en valt (dus) niet onder de Indo nesische maatregelen die immers gericht zijn tegen de overheid. Volgens de gereformeerde woordvoerder is ook van Indonesi sche zijde vernomen dat de kerkelijke hulpverlening en samen werking gewoon kunnen doorgaan. Hervormden en gerefor meerden hebben samen een Indonesië-budget van een kleine zes miljoen gulden per jaar. Minister I. Dales 'V w HET jongste rapport van het Ontwikkelingsprogramm voor de Verenigde Naties, het UNDP (United Nations Dev lopment Programm) grijpt naar de keel. Wie kan immers 01 verschillig blijven tegenover de vaststelling dat de kloof tu: sen arme en rijke landen de afgelopen dertig jaar verdubbel is? Dat twintig procent rijksten van de wereld-bevolking 15 keer meer verdienen dan de twintig procent armsten? Ho< wel de rijke landen slechts een vierde van de wereldbevo king vertegenwoordigen, verbruiken ze toch 70 procent va de energie, 75 procent van de metalen, 85 procent van h< hout en 60 procent van het voedsel van de hele wereld Het rapport, het derde in zijn soort, bevat nog meer boeien de en leerrijke gegevens. Zo blijkt dat Japan slechts 15 lite olie nodig heeft om voor 100 dollar goederen te producere en dat Egypte al 106 liter nodig heeft om hetzelfde te bere ken, terwijl China niet minder dan 161 liter nodig heeft oi voor dezelfde 100 dollar goederen te produceren. Daarme wordt de vinger gelegd op een eerste zere wonde: de geïnduj trialiseerde landen beschikken over de nodige aangepast technologie om efficiënt te kunnen produceren. En het mede door die grotere efficiëntie dat de kloof tussen arm e rijk de voorbije decennia zo spectaculair is gestegen. Ee pleidooi om die moderne technologie zo snel mogelijk over dragen is dan ook een logische volgende stap. EEN technologie-overdracht alleen is echter onvoldoend om de achterstand van de ontwikkelingslanden weg te we: ken of om de totaliteit van de hulp te waarborgen. Hulp aa de ontwikkelingslanden vergt veel meer. Uit het UNDP-raj port blijkt immers ook dat vrije migratie van arbeidskracï ten de ontwikkelingslanden jaarlijks ruim 400 miljard gu den zou opleveren en een krachtige stimulans zou betekene voor een wereldwijde economische groei. Armoede beweej i zich zonder paspoort over de grenzen in de vorm van (illeg;1 le) migratie, milieubederf, drugs (misdaad) en politieke inst; biliteit, zo merkte de speciale UNDP-adviseur Mahbub i Haq op. Daarmee raakt deze gewezen Pakistaanse ministe! van financiën op zijn beurt een heel kies punt aan. Zijn met; i foor bevat immers een nauwelijks verhulde dreiging: indie het Westen niet verder kijkt dan zijn neus van eigenbelan lang is, zal het die kortzichtigheid als een boemerang in h< gezicht krijgen en zijn de gevolgen funest. Volgens dj UNDP-adviseur heeft het Westen er dus alle belang bij sn< en massaal hulp te bieden via een globale en coherente str; tegie. DiE stelling van het 'welbegrepen eigenbelang' is nitf nieuw. In het rapport gaat ze evenwel gepaard met zoveel s« liede argumenten, dat ze mogelijk nu wel zal doordringen b j de bewindslieden als dezen hun ontwikkelingsbeleid uitstij pelen. De wereldwijde afspraak die wordt aanbevolen, is dat opzicht minder een behartenswaardig scenario dan ee regelrechte uitdaging voor de geïndustrialiseerde wereld. Ni het einde van de Koude Oorlog kunnen de militaire uitgave immers drastisch worden ingekrompen zodat het vredesdiv dend kan worden gebruikt om die ambitieuze doelstelling bereiken. Er is niet alleen politieke moed voor nodig om tl korten in de militaire uitgaven maar ook om de vrijgekome middelen vervolgens ter beschikking te stellen van de on wikkelingslanden. RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37. Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Telefoon- Telefax Postadres- Hoofdkantoor: Telefoon Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot T7.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteur), F Buurman, K. van Kesteren, R Kleijn, drs R Koldenhof, M Kroft, T Pieters en M. Roso Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef). W Bunschoten, ars C van Haersma Buma. A van Holstein. E. Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs K Veraart. Sport (tel 070 - 3190 826): F Werkman (chef). P Alleblas, D Dijkhuizen, R Langeveld, drs H -F. Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een re dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef). H Bijleveld. D Hofland, P Koopman. D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A Courant (Athene). R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B van Huët (Londen). M de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordouw (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- en publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster drs M. de Cocq l. t/m vr van 08 30 tot 17 00 uur Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma t/m vr. van 18 00 tot 19.00 uur, op za. van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27.00 per kwartaal 79.80 per jaar 312.65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 UTRECHT - De Basisbe weging van kritische groe pen en gemeenten heeft haar kritiek op de Kerken dag die 19 september wordt gehouden terugge nomen. Er is in het pro gramma voldoende aan dacht voor zaken die de Basisbeweging zeer ter harte gaan, zoals economi sche en sociale rechtvaar digheid, machtsongelijk heid tusen mannen en vrouwen en duurzame vrede, concludeert de Ba sisbeweging in een ver klaring die zij samen met de organisatie van de Ker kendag heeft uitgegeven. De Basisbeweging klaagde er eind vorig jaar over dat de 'ba sis' nauwelijks bij de voorbe- AMSTERDAM - Evange lisatie onder Nederlandse moslims is volgens de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Zendings raad (NZR) „dubieus". Er wordt dan misbruik ge maakt van de problemen waarin deze mensen ver keren. zei prof. dr. R. Veldhuis uit Groningen gisteren op een persconfe rentie te Amsterdam. De kerk staat niet buiten de maatschappij waarin verschil lende overtuigingen en levens beschouwingen voorkomen. Het eerste wat christenen dan moeten doen, is respect voor de eigenheid van de ander to nen. ..Het evangelie is nooit een kwestie van de ander ma nipuleren." Mensen in een achterstandssi tuatie. zoals de meeste mos lims in ons land. moeten wor den geholpen en verder ge steund tegen pogingen van mensen of groepen die hun respect willen ondermijnen. Wel moet je duidelijk maken wat je beweegt. In die dialoog moet de christen ook bereid zijn te luisteren naar wat de ander beweegt. „Het is niet onze taak mensen te dwingen de christelijke boodschap aan te nemen. Dat is hun keus." zei Veldhuis. Zending is volgens Veldhuis vanzelfsprekend én discuta bel. Enerzijds vanzelfspre kend omdat de kerk vanuit haar wezen er altijd op is ge richt om Gods heil aan ieder een duidelijk te maken ..Dat fascineert me in zending en in de Nederlandse Zendings raad." Anderzijds is zending discuta bel omdat er enorme kritiek op kerk en zending wordt geuit en omdat de kerken in verle genheid verkeren over de ver kondiging van Gods heil. Er is naar zijn mening een plaats nodig waar eerlijk over deze zaken wordt nagedacht. Dat is in de ogen van Veldhuis de Ne derlandse Zendingsraad, het overkoepelende orgaan van vijftien kerken en kerkelijke organisaties. Veldhuis ziet het als een taak van de NZR de kerken ervoor te behoeden dat ze te veel op Zichzelf gericht zijn cn te veel met de eigen identiteit bezig zijn. Dat kan nooit meer dan een tijdelijke beweging zijn. De kerk bestaat bij de gratie dat zij naar buiten is gericht. Door dc secularisatie zijn de kerken in Nederland naar de mening van Veldhuis zo ont moedigd dat hun perspectief op kerk-zijn is verengd. Zij kunnen door christenen uit andere landen worden bemoe digd om een breder perspectief te zien en om kritisch te letten op zaken die weinig met de kern van het kerk-zijn te ma ken hebben reiding van de Kerkendag was betrokken. Hoewel vele leden actief zijn in het conciliair pro ces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping, had de Basisbeweging nauwe lijks de kans gekregen invloed op het programma uit te oefe nen. In een gesprek met een delega tie van de organisatie van de Kerkendag is de lucht opge klaard. De Basisbeweging en de Kerkendag-organisatie wij zen op een toenemende aan dacht voor bijbelse bezinning en spiritualiteit, die voortkomt uit en leidt tot maatschappe lijk engagement. De Kerken dag wil aan deze groeiende be hoefte uitdrukking geven. De Basisbeweging zal meewer ken aan het programma 'Kai- ros Europa' over de ontwikke lingen binnen de Europese Ge meenschap. Zij wil ook aan an dere programma's meewer- dqor LUTSEN KOOISTRA LUNTEREN - Door gaans worden hartelijke wensen voor de toekomst uitgesproken bij een hon derdjarig jubileum, maar ze werden eigenlijk niet gehoord, gisteren op de synode van de Gerefor meerde Kerken in Lunte- ren. Daar werd een kleine herden king gehouden, ter gelegen heid van het naderend hon derdjarig bestaan van het kerkverband, op 17 juni. „Mij zegt zo'n jubileum niet zo veel. Wat mij betreft hebben de Ge- AMSTERDAM - De Ar meniërs zullen Nagorno- Karabach nooit verlaten. Zij zijn bereid voor 'hun' Nagorno-Karabach te ster ven. Viken Aykazian, bij de Wereld raad van Kerken in Genève persoonlijk vertegenwoordi ger van patriarch Vasken I van de Armeens-Apostolische Kerk, is daarom optimistisch over de toekomst van deze christelijke enclave in het isla mitische Azerbajdzjan. De vastberadenheid van de Arme niërs in het gebied heeft de Azerbajdzjaanse regering er toe gebracht af te zien van een 'snelle' oplossing van het con flict. zegt Aykazian die op uit nodiging van de Nederlandse Zendingsraad ons land be zoekt. Azerbaidzjan probeert volgens Aykazian de Armeniërs uit te mergelen. Zij zitten al sinds september zonder electriciteit, gas en benzine en hebben bij na geen brood meer. De hoofd stad Stepanakert is al voor twee derde verwoest door be schietingen vanaf een nabij ge legen heuvel en vanuit heli copters. Per dag vallen er tien tot vijftien doden. De situatie is er verschrikkelijk. Nagorno-Karabach werd vol gens Aykazian al in geschiede nisboeken van het oude Grie kenland Armeens genoemd. De bevolking van het gebied wil zelfbeschikking, hetgeen de Azeri's tot dusverre hebben geweigerd. Zij mogen geen Ar meens spreken, mogen geen gebruik van hun kerken ma ken en mogen slechts via het 500 km verderop gelegen Baku contact onderhouden met de De raadselen van God zijn bevredigender dan de oplossingen der mensen. G.K. Chesterton ken. Tijdens de Kerkendag van 19 september in Amersfoort zal uitvoerig aandacht worden be steed aan de houding van de kerken tegenover homoseksu aliteit en seksueel geweld. Op verzoek van de organisatie ver zorgt de Remonstrantse Broe derschap. die sinds een paar jaar met-huwelijkse relaties kerkelijk bevestigt, een werk groep over kerken en relaties. Daaraan werkt op uitnodiging van de Broederschap ook de kerkelijke homo-beweging mee. De organisatie van de Kerken dag weerspreekt daarmee een bericht uit het blad 'Vroom Vrolijk', een tijdschrift over homoseksualiteit en geloof, dat deze maand meldde dat seksueel geweld en homosek sualiteit van het programma van de Kerkendag zouden zijn afgevoerd. Het blad vermoed- reformeerde Kerken hun lang ste tijd gehad", zei ouderling L. Vos-Thomas uit Veenen- daal. Veel belangrijker is het om de Gereformeerde Kerken op te heffen, vond ze, doelend op het herenigingsproces met hervormden en lutheranen. „Wat mij betreft duurt dat pro ces veel te lang en missen we dagelijks kansen in deze kost bare tijd". Ze was een van de vijf synode leden die door het synodebe- stuur waren gevraagd iets te zeggen ter gelegenheid van het komende jubileum. Bij de meesten van hen was de wens tot eenwording met de Samen op Weg-partners de belangrijk ste. Oud-synodevoorzitter ds. C. Mak wees erop hoe het ont staan van de Gereformeerde Armeniërs in Armenië, van wie ze hemelsbreed maar en kele kilometers verwijderd zijn. „De Azeri's trachten ons volk cultureel en religieus te vernietigen." Nagorno-Karabach kwam pas door toedoen van Lenin en Sta lin in handen van Azerbajd zjan. Het was een geschenk van Stalin aan de Azeri's. „Dat hoeft toch niet ten eeuwigen dage voort te duren", zegt Ay kazian. HILVERSUM - Het Commis sariaat voor de Media heeft maandag de verzoeken van de Humanistische Omroep Stich ting (HOS) en de Islamitische Omroep Stichting (IOS) om verdubbeling van de zendtijd op radio en televisie afgewe zen. Het Commissariaat toont zich niet gevoelig voor het argu ment van de humanisten dat voor de HOS een ernstige mar ginalisering dreigt. Het Huma- de dat angst voor „bisschoppe lijke boosheid" de organisatie ertoe had gebracht de kool en de geit te sparen. Behalve de werkgroep over kerken en relaties kunnen de naar schatting 17.000 bezoe kers ook deelnemen aan een werkgroep over seksueel ge weld, waarvoor de Prote stantse Stichting voor voor lichting en vorming omtrent relaties en seksualiteit (PSVG) de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Daarin zal worden uitgelegd waarom de Raad van Kerken heeft beslo ten deel te nemen aan de over heidscampagne tegen sek sueel geweld. Op de 'markt der mogelijkhe den' zullen diverse kerkelijke homo-organisaties en organi saties die ageren tegen sek sueel geweld, zich presente ren. Kerken in 1892 te danken is aan het samengaan van ker ken. In dat jaar namelijk vere nigden zich de zogeheten dole renden en de afgescheidenen tot de Gereformeerde Kerken. Maar een vergelijking van toen met Samen op Weg nu, is toch niet echt mogelijk, vond hij. Want in de vorige eeuw ging het om een vereniging en nu om een hereniging. In dat ene lettertje zit kennelijk veel verschil: hervormden en gere formeerden praten nu al een kleine dertig jaar over samen werking; in de vorige eeuw wa ren dolerenden en afgeschei denen er na vijf jaar praten al uit. De officiële herdenking vindt op 17 juni plaats in Kampen. Nagorno-Karabach wordt be dreigd door Turkije, Iran. Azerbajdzjan en Georgië. Ay kazian noemt Turkije, dat slechts 50.000 Armeense inwo ners heeft, de traditionele vij and van de Armeniërs. De Turkse premier Demirel heeft kortgeleden de Amerikaanse president George Bush ge vraagd eraan mee te werken dat Nagorno-Karabach geen „tweede Israël" wordt, een eco nomisch hoogontwikkeld land BEROEPINGEN Nederland»» Hervormde Kerk Aangenomen naar Oosthem-Abbega-Folsga- re(toez K. van Marrum te Veenwouden Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerenveen tot geesteii|k verzor ger van alg ziekenhuis de T|ongerscnans te Heerenveen mevr S M Schuurmans. kandi daat te Kampen, die drt beroep heeft aange nomen Bedankt voor Hardeganjp drs J Ridderbos Nk: Zn te Berkum Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt nistisch Verbond meende aan spraak te kunnen maken op meer zendtijd, nadat IKON en RKK vorig jaar na een ingreep van de Raad van State meer tijd op radio en televisie was toegewezen. In die zaak gold als belangrijk argument dat de zendtijd van de zendgemach tigden zonder leden te lang is achtergebleven bij de uitbrei ding van de zendtijd voor de grote omroepen. Het Commis sariaat herinnert eraan dat de AMSTERDAM - Minis ter Dales van binnenland se zaken twijfelt aan de re presentativiteit van de pas opgerichte Islamitische Raad in Nederland. De Is lam heeft volgens de be windsvrouwe, verant woordelijk voor het min derhedenbeleid, in Neder land nog geen representa tief lichaam waarmee de rijksoverheid de nodige regelingen kan afspreken. Misschien kan de Islamitische Raad, die kortgeleden door en kele grotere organisaties van moslims is opgericht, zo'n ver tegenwoordigend orgaan zijn. aldus Dales gisteravond in Amsterdam tijdens een discus siebijeenkomst over de inte gratie van moslims in Neder land. Maar zij sloot niet uit dat er een andere representatieve gesprekspartner komt waar mee de overheid zaken kan doen. Een stabiele, algemeen aan vaarde gesprekspartner is niet alleen van belang voor de over- FOTOEPA temidden van een achtergeble ven islamitische omgeving. Daarentegen gedraagt een is lamitisch land als Syrië zich geheel anders. Daar werd kort geleden een Armeens-Aposto lische kerk geopend ter herin nering aan de gebeurtenissen van 1915, toen de Turkse rege ring één tot anderhalf miljoen Armeniërs liet uitmoorden. Vorig jaar kreeg een delegatie van de Wereldraad van Kerken Beroepen te Alphen aan den Ri|n R ter Beek te Langerak: te Drogeham en te Sneek-Koudum drs R van der Wolt. kandidaat te Gees Bedankt voor Rotterdam-Centrum (als evan- gehsatiepredikant voor het Ri|nmond-gebied) D J van Diggele te Oosterwolde(Fr Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te 's-Gravenhage J van der Metj- den te Bleiswi|k Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Eindhoven J van den Brink te Zaandam Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Voorburg R ter Beek te Lange rak; te Grootegast G Treurniet te Waardhui zendtijd van de humanisten de afgelopen tien jaar al drie keer is uitgebreid. De Islamitische Omroep Stich ting krijgt ook geen extra zendtijd. Onlangs heeft de Raad van State geoordeeld dat het Commissariaat eerder te recht uitbreiding heeft gewei gerd. Volgens een woordvoer ster heeft de betrokken om roep geen nieuwe argumenten aangevoerd om van dat stand punt terug te komen. heid, maar zal volgens de mi nister ook een dynamische kracht binnen de islamitische gemeenschappen zijn. „Sa menwerking geeft vertrouwen en geloof in eigen kracht." Enkele maanden geleden werd na jaren interne strijd de Isla mitische Raad opgericht, waar in de grootste organisaties (Turkse, Marokkaanse en Su rinaamse moslims) zitting na men. Kleinere organisaties, zo als twee islamitische vrouwen organisaties en het Moslim In formatiecentrum van Abdul- wahid van Bommel, werden niet uitgenodigd of trokken zich terug. Het debat over de verzuiling in islamitische kring noemde Da les een non-discussie. „Ik doe niet mee aan die discussie waarin niet altijd even handig is geopereerd. De keuze voor of tegen verzuiling is niet iets dat de overheid aangaat." Dat is een strategische keuze bin nen de eigen groep. „Laat de moslims hun eigen boontjes maar doppen, dan komt het wel goed met ons spruiten- landje," aldus de minister. die Armenië bezocht, geen toe stemming om naar de Armeen se enclave te reizen. Nu be reidt de Wereldraad het bezoek van een delegatie aan Azer bajdzjan voor. Deze delegatie wil ook naar de enclave gaan. Hulp van de Russisch-Ortho- doxe Kerk verwacht Aykazian niet. „Er zit olie in het gebied, er wonen 50 miljoen moslims in het gebied van de vroegere Sovjetunie en enkele buurlan den zijn machtige moslimlan den. Onder deze omstandighe den is het niet te verwachten dat de Russisch-Orthodoxe Kerk zich voor drie miljoen Ar meniërs beijvert", zei kortgele den de invloedrijke Russisch- orthodoxe protopresbyter prof. Vitaly Borovoj tot Aykazian. Wel verwacht de Armeense priester morele steun van de Nederlandse kerken en kerke lijke organisaties. Hij hoopt dat de kerken het verzoek van patriarch Vasken aan minister Van den Broek steunen om zich in te spannen voor de rechten van de Armeniërs in Nagorno-Karabach. De 38-jarige Aykazian studeer de theologie in Istanbul, Jeru zalem en Londen. Sinds 1981 is hij werkzaam in Genève. Van 1985 tot 1991 was hij lid van het centraal comité van de Wereld raad van Kerken. Hij is nu lid van de Wereldraadcommissie voor zending en evangelisatie. Nederland telt twee Armeens- Apostolische gemeenten, in Amsterdam sinds 1989 en in Almelo sinds vorig jaar. De Ar meens-Apostolische Kerk on der leiding van patriarch Vas ken I telt ruim 5,5 miljoen le den. De Heilige Stoel is geves tigd in Etsjmiadzin in Arme nië. Verder kent de kerk patri archaten in Jeruzalem en Con- stantinopel. zen Bedankt voof G'oningen-ZuwJ D.J. Zandber gen te Dokkum Aangenomen naar Aduard O F Ensing te Vroomshoop Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Breda drs, J.C.L. Starreveld te Kampen Baptisten Gemeenten Beroepen te Makkum( part-time) S A Wij chers te Emmetoord. die dit beroep heeft aan genomen, te Eindhoven C Molenaar te Har lingen, die dit beroep heeft aangenomen Bankiers ABN AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 DINSDAG 28 APRIL 1992 Voorzitter ICTO - De verenigingraad van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO) heeft drs. J. Klooster uit Roden benoemd tot voorzitter. Klooster, oud-directeur van de HEAO in Groningen en penningmeester van het CDA in Drente, is sinds twee jaar vice-voorzitter van het ICTO. Klooster volgt H.C. Hofstra op. die op grond van zijn leeftijd heeft besloten het voorzitterschap neer te leggen. Het ICTO. dat in 1980 werd opge richt uit protest tegen de campagne van het IKV om alle kernwa pens uit Nederland weg te krijgen, heeft 4500 leden. Het wil de komende jaren „een vredelievende aanval" op de kerken doen. aldus secretaris drs. J. Barkhuis. Het ICTO streeft ernaar dat de kerken het IKV dwingen zich te onthouden van politieke uit spraken. Wens tot opheffing bij honderdjarige Gereformeerde Kerken Het stadje Stepanokert in de Armeense enclave Nagorny Karabkh

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2