£eidóe <2owumt Rijden in spits gaat honderden guldens kosten Uit Duisenberg maant kabinet tot inflatiebeheersing I Probleem in coalitie wordt verlegd naar zomer t Staking Duitsland breidt zich uit Afwisseling CeUWSoüïa/nt HU 2 4 14 lat ontruimd ;jia ontploffing NMT: orthodontie ook in basisverzekering I rl4 Dagen Gratis "1 DINSDAG 28 APRIL 1992 16 PAGINA'S in twee katernen Basisbeweging slikt kritiek op Kerkendag in BINNENLAND Nog veel voorlichting nodig in aids- bestrijding BUITENLAND teleurstelling lover vertrek Genscher LEIDEN OMGEVING Koninginnedag in stad en streek D'Ancona negeert omstreden adviezen Raad voor de Kunst geestelijk leven/opinê2 binnenland 3/4 buitenland 5 beurs6 economie 6/7 leiden/regio 9/10/11 dienstverlening 10 sport 13 kunst/rtv 14 rtv-programma s15 weer/puzzel/menu 15 IEGSTGEEST - In een flat woning aan de Maarten romp is vanmorgen een gei- 1 er ontploft. De flat werd g leteen ontruimd en hulp- aerleningsinstanties waren ,nel ter plekke. De paniek jleek echter overbodig. Na minuten konden de be- 'oners weer terugkeren, angezien het ontploffirigs- evaar geweken was. In het letroffen huis vielen geen ewonden en bleef de schade eperkt tot wat weglopend 1 ater. ie oorzaak van de ontplof- ng is vermoedelijk een los- eschoten ventiel van de gei- ?r. De politie heeft de zaak p dit moment in onderzoek. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25325. Losse nummers 1,50. HET WEER Vannacht naar het oosten weg trekkende regen. Morgen ge leidelijk perioden met zor», maar in het binnenland ook nog een enkele bui. Minimum temperatuur omstreeks 6 gra den. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Wind uit noordwest tot west. Burgemeester Venlo verbiedt publiek bij VW - FC Den Haag DEN HAAG - Burgemeester Van Graafeiland van Venlo heeft gistermid dag besloten dat bij de voetbalwedstrijd VW-FC Den Haag van aanstaande zon dag geen publiek mag worden toegela ten. Het bestuur van FC Den Haag is ui terst verbolgen over dit besluit en zoekt naar alternatieven. „Het is onaccepta bel, dat we de laatste wedstrijd van het seizoen zonder de steun van ons publiek zouden moeten spelen", meent voorzit ter Henk Werkhoven van FC Den Haag. Naar schatting 500 tot 1000 Hagenaars zouden aanstaande zondag hun ploeg willen begeleiden bij het laatste duel van het seizoen, waarin behoud van het eredivisieschap op het spel staat. Armlastige dierentuin houdt openbare verkoop SINT PETERSBURG - De dieren- tuin van Sint Petersburg in Rusland is uit armoede begonnen met de openbare verkoop van zijn bewoners. Dat heeft het weekblad Commersant gisteren bericht. Tijdens twee veilin gen sinds maart zijn vogels, elanden en andere dieren verkocht. Papegaai en en moerasschildpadden bleken het populairst en brachten tussen de 130 en 215 roebel per stuk op. Volgens de directeur van de dierentuin, Ivan Kornejev, worden de voornamelijk jonge, dieren verkocht om aan voed sel voor de andere beesten te komen en om de hoognodige uitbreiding van de dierentuin te bekostigen, waar door de dieren meer beweegruimte zullen krijgen. UTRECHT - Niet alleen cariëspreventie en het 'gewone' tandartsenwerk hoort in de basisverzeke ring, maar zeker ook de orthodontie. Immers, de meeste patiënten kunnen er niets aan doen als hun gebit zich niet „harmonisch" ontwikkelt. Dat vindt de tandartsenorganisatie NMT. Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) lijkt echter minder waar de aan die orthodontie te hechten. Zo heeft hij het aantal opleidingsplaatsen al gebracht van 24 naar 18. De NMT verzet zich fel tegen het mogelijke ver wijderen van orthodontie uit het basispakket en zal met de verzekeraars voorstellen uitwerken waarbij orthodontie een „integraal onderdeel van de tand heelkundige zorg, met name voor de jeugd" blijft uitmaken. Orthodontie is onder meer nodig als de kaken zijn scheef gegroeid waardoor het gebit zich niet harmonisch ontwikkelt. Daardoor kunnen la ter ernstige gebitsproblemen ontstaan. Acties dreigen bij bejaardenoorden UTRECHT - Net als bij de zieken huizen dreigen ook bij de bejaarden huizen acties vanaf 6 mei. Tot die tijd krijgen de werkgevers in deze sector (80.000 werknemers) de tijd om met een, volgens de bonden, fatsoenlijk cao-bod op tafel te komen. Doen ze dat niet dan komen er acties, aldus bestuurder H. Stapel van de CFO. Ei genlijk zou gisteren een zoveelste po ging worden gewaagd om tot een cao te komen maar op de valreep kregen de vakbonden van de VNB, de werk geversorganisatie in de bejaardenoor den, te horen dat de werkgevers geen mogelijkheden zien om de cao-onder handelingen te hervatten zolang het kabinetsstandpunt over de beschik bare loonruimte ongewijzigd blijft. Wettelijke dwang samenwerking speciaal onderwijs afgezwakt DEN HAAG - Het verschil tussen speciaal en regulier basisonderwijs zal voorlopig wettelijk gezien niet verdwijnen. Staatssecretaris Wallage van onderwijs zal het zogenaamde 'streefbeeld' van volledige samenwerking tussen beitje schoolvormen voorlopig uit de wetsvoorstellen halen in afwachting van de evaluatie van de sa menwerking. Dit heeft de bewindsman toege zegd aan zijn PvdA-partijgenoten in de Tweedë Kamer. Overigens is het ministerie van mening dat de bewindsman de uiteindelijke doelstelling van een volledige integratie overeind houdt. D^t komt er op neer dat kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden eerder opgevangen worden op de reguliere basisschool. Vandaag is de evalu atiecommissie ingesteld die het nieuwe beleid ten aanzien van het speciaal onderwijs onder de loupe zal nemen. Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - De meer derheid in de Tweede Ka mer staat achter het voor stel om automobilisten die 's morgens tussen zes en tien uur op de drukste wegen in de Randstad rij den daarvoor te laten betalen. Het gaat de ge middelde weggebruiker in de Randstad vanaf 1996 honderden guldens per jaar kosten. Vrachtver keer is vooralsnog vrijge steld van deze zogeheten spitsheffing. Dit voorstel van minister Maij- Weggen van verkeer en water staat kan in principe rekenen op steun van de regeringsfrac ties CDA en PvdA. De coalitie genoten vinden echter dat het besluit pas in een volgend ka binet genomen kan worden. Eerdere plannen van de minis ter met tolpleinen, spitsvignet en rekening-rijden zijn op be zwaren gestuit in en buiten de Tweede Kamer. CDA-kamerlid Reitsma en PvdA-parlementa- riër Van der Vaart hebben zich gisterenechter positief uitge laten over het plan. De WD is tegen het plan. Maij-Weggen stelt tevens voor de wegenbelasting volgend jaar met gemiddeld 80 gulden te verhogen. Dat is 70 gulden minder dan het kabinet aan vankelijk voor ogen stond. De voorgenomen verhoging van de benzine-accijns van in to taal tien cent in twee jaar is van de baan. Diesel wordt vol gend jaar echter in een keer tien cent per liter duurder. Met de lastenverlichting voor de autorijders is tevens de extra tariefsverhoging voor het openbaar vervoer van de baan. De bijstelling is het gevolg van het kabinetsberaad afgelopen vrijdag. Er komt voorlopig geen combi- kaart, een systeem waarmee automobilisten korting zou den krijgen voor het openbaar vervoer. Een speciale werk groep heeft de minister laten weten geen sluitend model te kunnen bedenken. Op haar be groting bezuinigt Maij nu iets meer dan een miljard gulden, terwijl zij was 'aangeslagen' voor 1,6 miljard. Pagina 3: Invulling van spits- bijdrage nog niet rond 5 mei geen vrije dag in land- en tuinbouw DEN HAAG - Voor de 23.000 werknemers in dienst van bloembollentelers, boomkwe kers en loonwerkers is 5 mei niet langer een vrije dag, zo heeft het Landbouwschap in Den Haag besloten. Tot nu hoefden de werknemers in deze sectoren op Bevrijdings dag niet te werken. Met ingang van dit jaar vervalt dat recht. door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - De oplossing van het conflict tussen CDA en PvdA over het inkomensbeleid 1993 is verlegd naar de zomer. Premier Lubbers en het CDA blijven net als vice-premier Kok en de PvdA-fractie bij hun eerdere stellingnames. De di recte dreiging van een kabi netscrisis is ondanks de ver schillende uitleg echter voorlo- pig van de baan. Uit de brief die beide rege ringsleiders en minister De Vries van sociale zaken naar de Kamer hebben gestuurd blijkt dat het kabinet de PvdA geen garantie geeft dat de minima er volgend jaar niet maximaal een procent op achteruit gaan. Evenmin heeft het kabinet af stand genomen van het feit dat de verschillen tussen lagere en hogere inkomens groter wor den door verschillende maat regelen als het loslaten van de koppeling en verlaging van het btw-tarief. PvdA-leider Kok en de PvdA- fractie zijn echter van mening dat het kabinet nu heeft beslo ten iets aan die dreiging van het koopkrachtverlies voor de minima te doen. Het CDA is van mening dat er alles aap ge daan moet worden dat negatie ve koopkrachteffect te vermin deren, maar sluit net als het kabinet niet uit dat de minima er volgend jaar toch op achter uitgaan. Daarmee is het con flict over de inkomensontwik keling van volgend jaar beslist niet van de baan De fracties la ten hun goedkeuring aan het kabinetsvoornemen afhangen van de exacte maatregelen die het kabinet deze zomer gaat nemen. Het fractiebestuur van de FVdA heeft gisteren achter gesloten deuren echter vastge steld geen concessies meer te doen ten aanzien van het inko mensbeleid. Pagina 3: CDA en PvdA geven eigen uitleg aan brief kabinet door FRANS WIJNANDS BONN De eerste grote Duitse ambtenarensta- king in bijna twintig jaar heeft zich op de tweede dag uitgebreid. De vak bonden hebben aange kondigd de acties vanal vandaag nog verder op te voeren. Dat betekent dat in grotere de len van westelijk Duitsland het openbare leven in de pro blemen komt of zelfs volledig wordt lamgelegd. Vandaag kwam ook het openbaar ver voer in de dichtbevolkte deel staat Nordrhein-Westfalen plat te liggen, waardoor Bonn di rect met de gevolgen van de ar beidsonrust werd geconfron teerd. Alleen al in die deelstaat zouden 80.000 mensen het werk hebben neergelegd. De stakingen in de overheids sector, die kunnen uitmonden in de omvangrijkste arbeids onrust in Duitsland sinds de Tweede Wereldoorlog, hebben het vertrouwen van het buiten land in de economie van de Bondsrepubliek geschaad en drukten de koers van de Duit se mark. De stakingen zijn het gevolg van mislukte cao-onderhande lingen. Waar de bonden uitein delijk om 5,4 procent loonsver hoging vroegen, boden de werkgevers - waarbij de over heid - niet meer dan 4,8 pro cent. Gisteren hebben Duitse politici van alle partijen op nieuw aangedrongen op snel overleg om de overlast af te wentelen. Massale stakingen gaan de Bondsrepubliek bo vendien handenvol geld kos ten. In enkele grote steden, zoals München, Stuttgart en Kiel, reden geen bussen, trams en metrotreinen. Keulen en Frankfurt werden getroffen door treinstakingen. Bussen en treinen reden in Oost-Ber- lijn wel, maar tot aan de vroe gere stadsgrens met het wes ten. .Alsof de Muur opnieuw was opgetrokken reageerde de Berlijnse bevolking. Honderdduizenden Duitsers zijn te laat op hun werk geko men. Wie de auto nam, raakte verzeild in kilometerslange fi les. In sommige delen van de DE NIEUWE BIJLAGE ELKE DONDERDAG Bloementuin voor gebouw Tweede Kamer De Hofplaats, het nieuwe plein aan de voorkant van het nieuwe Tweede-Kamercomplex, is van morgen herschapen in een Flori- adetuin Een schenking van Bloemenbureau Holland in ver band met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw, vanmid dag. Ondanks het sombere weer kon de Hofstad zich vanmorgen oj> maken voor een feestelijke dag De officiële ingebruikneming in aanwezigheid van de koningin werd gevolgd door een groot verhuisfeest voor genodigden op en rond het oude Binnenhof Vanavond is er voor iedereen een groot dansfeest op het Plein, afgesloten door een vuurwerk jh de Hofvijver foto stephen evenhuis In een lange rij wachten honderden inwoners van oostelijk Berlijn op een plaats in een taxi. Zij zijn op weg naar hun werk in het westelijke stadsgedeelte, waar het openbaar vervoer is stilgelegd. foto epa Bondsrepubliek was het tele foonverkeer gestoord. Bij de posterijen zijn miljoenen post stukken blijven liggen. In de deelstaat Hessen werd geen huisvuil opgehaald. Bij socia le- en gezondheidsdiensten werd gestaakt: gemeentelijke loketten bleven gesloten, maar ook zwembaden bleven dicht, evenals kindercrèches en ad ministratieve afdelingen van universiteiten. De grootste vakbond, de ÖTV, heeft aange kondigd dat vandaag of mor gen alle verkeer op alle Duitse vliegvelden tegelijk zal wor den lamgelegd. Er is vrijwel geen facet van het openbare leven te bedenken of het is ergens in de Bondsrepu bliek wel getroffen door sta kingen. De bevolking reageert tot nu toe betrekkelijk gelaten, maar tegelijk wordt gevreesd dat het leven van alle dag in de komende dagen totaal in de war kan worden gestuurd als de veelzijdige stakingen wor den uitgebreid. Pagina 5: Eenwording knab belt aan Duitse welvaart Professor dr. E. Adema ziet de toekomst van de mensheid somber in. Over vijftig jaar wonen er, als zijn berekeningen uitkomen, zoveel mensen op aarde dat het er niet meer uit te houden is. Eigenlijk is zijns inziens de aarde gemaakt voor zo'n 2,5 miljard mensen, maar nu zijn er al bijna twee keer zoveel. Adema vindt dan ook dat een drastische geboortebeperking nodig is. Maar ook dat we genoegen moeten nemen met een veel lager welvaartsniveau, omdat de aarde anders uitgeput raakt. Volgens de Wageningse professor loopt het als we zo doorgaan nog eens slecht af. Volgende keer weer een professor die het allemaal wat optimistischer bekijkt. In de Leidse Courant: altijd vol afwisseling. Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. D een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) J kwartaal f. 82,80. f door PAUL KOOPMAN IMSTERDAM - Het ka- linet moet ernst maken iet het terugdringen van Ie geldontwaarding. Op iet moment bevindt de in- latie zich op een onver- ntwoord hoog niveau, ooral als gevolg van over- eidsmaatregelen :ze vermaning richtte presi- nt Wim Duisenberg van De lederlandsche Bank vandaag aan het adres van de regering Lubbers-III. Volgens Duisen berg hebben hijzelf en het ka binet vrijwel geen mogelijkhe den om de zwakke economie via de begrotingspolitiek of een soepeler monetair beleid op te peppen. Hij pleit er in zijn vandaag verschenen jaar verslag dan ook voor genoegen te nemen met een tijdelijke vermindering van produktie- groei en werkgelegenheid, in het belang van een gezondere economische ontwikkeling op langere termijn. In 1993. zo verwacht de centrale bank. zal de internationale conjunctuur vanzelf wel weer opveren. Het opvoeren van overheids uitgaven of kunstmatig verla gen van de rentevoet door meer geld in omloop te bren gen. veroorzaakt naar de me ning van Duisenberg vooral brokken. Zo zou het soepeler omspringen met het financie ringstekort met het oog op de staatsschuld (80 procent van het nationale inkomen) niet verantwoord zijn. Een minder strak monetair beleid kan vol gens de DNB weer niet omdat daarmee de inflatie verder wordt aangewakkerd. Het verslag van de bank be steedt dit jaar bijzonder veel aandacht aan de inflatie, die in enkele jaren is verviervoudigd van iets meer dan één procent in 1989 naar bijna vier procent in 1991. In de eerste maanden van dit jaar, zo merkt Duisen berg op, bedroeg de gemiddel de prijsstijging zelfs vijf pro cent. De bankpresident: „De schadelijke gevolgen van een structureel te hoge inflatie worden vaak onderschat. Het kan de spaar- en investerings beslissingen van consumenten en ondernemers verstoren. Wanneer inflatieverwachting zich eenmaal heeft genesteld komt zij tot uitdrukking in ho gere loonstijging, hogere rente en hogere overheidsuitgaven. Nederland beweegt zich wat dit betreft in verkeerde rich ting. Het huidige inflatieni veau zal moeten worden gere duceerd". Uit cijfers van de bank blijkt dat de rijksoverheid via lasten- verzwarende maatregelen een forse bijdrage aan de hogere inflatie heeft geleverd. De bank somt er een paar op: aardgas voor kleinverbruikers 12.6 procent duurder; kosten gezondheidszorg 8.3 procent omhoog; huurverhoging per 1 juli 5.5 procent; trein- en bus kaartjes 6 procent duurder. Ook de loonkosten 1.4 pro cent) stuwden het inflatietem po op. bovendien steeg de ge middelde prijs van ingevoerde produkten Als Nederland nog deze eeuw volwaardig lid wil worden van de Europese Monetaire Unie, mag de inflatie niet veel verder uit de pas gaan lopen met an dere 'sterke' Europese lidsta ten. zoals Duitsland en Frank rijk. vindt de DNB. Pagina 7: Winstgevendheid bedrijfsleven afgebrokkeld Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) dnötn Öoonot oonlt-ding bfttoot. kart etn rftj b„i 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I l\ vv. 8 711848 003000 iiiiiiniiBiniimuun

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1