'Spoorwegovergang bij AKZO moet veiliger' Zekerheid voor U I Jacobswoude: Geen geld voor Rijnlandse Molenstichting i I Zoeterwoudse werkgroep ouderenbeleid van start LEIDEN OMGEVING Weinig enthousiasme voor vervoerregio l Blues en fun tijdens elfde Havenfestival Cetdoe Qounanl 11 Vervolgstudie herinrichting Lange Voort Onenigheid over speelterreintje aan Zuideinde Tentoonstelling 'Eigen volk eerst' VAN ALTEN ROODNAT „Zekerheid voor u" Boze telefoontjes na aanslagbiljetten BOUWPLANNEN? ni Stichting Oud-Alkemade naar LTS Oude Wetering DINSDAG 28 APRIL 1992 OEGSTGEEST - Er komt een vervolgstudie naar de herin richting van het winkelcen trum Lange Voort. Een meer derheid in de raad wil een nieuw raadhuis en een biblio theek in het centrum. Voor dit doel zal een deel van de win kelpassage en de Montessori school plaats moeten maken. Een Maastrichts adviesbureu kwam eind december met drie modellen voor de herinrich ting. B en W van Oegstgeest hebben daarbij een koppeling gemaakt tussen tussen een vervolg van de centrumstudie en de huisvesting van het ge meentehuis en de bibliotheek. De politiek heeft gekozen voor een nieuw raadhuis in de om geving van de Lijtweg. De ver volgstudie, die meer duidelijk heid moet brengen kost 275.000 gulden. Mocht het raadhuis naar de Lijtweg gaan dan zal er een bestemming moeten worden gezocht voor de alternatieven huisvestings mogelijkheden aan het Wilhel- minapark en bij de Jelgers- makliniek. De bewoners van de Wilhelminapark hebben la ten becijferen, dat het handha ven van het raadhuis bij hun in de buurt de gemeente 3 mil joen gulden bespaard. De winkeliers aan de Lange Voort hebben intussen laten weten niets te zien in de plan nen rond het centrum. Zij heb ben geen behoefte aan de uit breiding van bedrijfsopper- vlakte en vrezen tevens voor een forse huursverhoging. Zodra er over de centrumstu die en de raadhuisplannen nieuwe informatie beschik baar komt zal er telkens eerst een informatieavond worden georganiseerd. In de juni maand zal de nota over de ge meentelijke huisvesting wor den besproken en in augustus komt de eventuele verhuizing van de openbare bibliotheek aan de orde. dOOr ELLEN VERHAAR ALKEMADE - In de gemeen teraad van Alkemade ontstond gisteravond onenigheid over de procedures rond de komst van een speelterreintje op de hoek van het Zuideinde en de Westmeerlaan in Roelof- arendsveen. Alle raadsleden waren blij dat het er eindelijk komt, maar het PvdA-raadslid F. Schoonderwoerd toonde zich verbaast over het niet ver kopen van een strook grond naast het speelterreintje aan buurman Kuiper, omdat het CDA zich hiertegen had verzet. Schoonderwoerd vond dat de gemeente zich niet duidelijk had opgesteld. „Volgens een raadsbesluit van enige jaren geleden zouden overtollige groenstrookjes worden ver kocht aan omwonenden. Zo lang dat raadsbesluit niet is in getrokken, kan de gemeente er niet op terugkomen. Doe je dat wel, dan bewijs je de bevol king een slechte dienst met deze onduidelijkheid", aldus Schoonderwoerd. Ook A.van den Bogaard (WD) vond dat de gang van zaken niet de schoonheidsprijs ver diende. Met de opbrengst van de naastgelegen strook grond, had het speelterreintje mooi kunnen worden gefinancierd. Nu gebeurt dat met geld dat ei genlijk bestemd was voor an dere recreatieve doeleinden. N. Bakker (CDA) was minder kritisch. „Fijn voor de belang hebbenden dat het terreintje. waarvoor ze jaren hebben geij verd er nu eindelijk komt", zei hij. Volgens Wethouder W.Nugte- ren was de „procedurele scha duw" op het speelterreintje te rug te voeren op een misver stand. „Wij dachten dat de heer Kuiper alleen maar wilde meewerken aan de totstandko ming van het speelterreintje. als hij de naastgelegen grond kon kopen. De zaak bleek ech ter anders te liggen". LEIDERDORP - De Stichting Verzetsherdenking Leiderdorp (SVL) houdt in het gemeentehuis van Leiderdorp de tentoonstel ling 'Eigen volk eerst'. De tentoonstelling werd gisteren geopend door burgemeester A. Bruggeman en zal tot 8 mei te bezichtigen zijn. De inmiddels 81-jarige Chris Keijzer, grondlegger van de SVL, heeft geen deel meer aan de activiteiten van de stichting. Er is een nieuw bestuur gevormd, met als voorzitter mevrouw Irma Gehner, oud-wethouder van Leiderdorp. Men wil op meer 'eigentijdse' wijze de doelstelling van de stichting vorm geven. De feitelijke herdenking van het verzet tijdens de Tweede We reldoorlog wordt naar de achtergrond gedrongen. Meer aandacht krijgt de betekenis van het verzet voor de ontwikkeling van de democratische samenleving, in nauwe relatie met de actuele ont wikkelingen in de wereld. Dit jaar is gekozen voor de nieuwste tentoonstelling van de Anne Frank Stichting 'Eigen volk eerst'. De tentoonstelling geeft een beeld van het politiek-georganiseerd racisme in vier landen: Frankrijk (Front National). Duitsland (Republikaner en Deuth- sche Volksunion). België (Vlaams Blok) en in eigen land de Cen trum Partij "86 en de Centrum Democraten.. I door MARGRIT TIBBOEL ASSENHEIM - De erkgroep Fietspad 224 ie zich sinds jaar en dag eeft beijverd voor de tanleg van een provinci al fietspad tussen Voor- out en Warmond krijgt indelijk haar zin. Nadat le gemeente Warmond al tijd geleden haar ?iat gaf aan de doorgaande letsverbinding blijkt de ;emeente Sassenheim nu ok overstag te gaan. De ;roep richt nu het vizier p een veilige spoorweg overgang bij AKZO. |öat bleek gisteravond tijdens teen vergadering van de com missie voor Openbare Werken. pad moet gaan lopen vanaf Voorhoutse Oosthoutlaan via Sassenheim. langs de spoorlijn Leiden/Haarlem naar de Warmondse van Wassenaar straat. De commissie liet er geen twijfel over bestaan be lang te hechten aan de uitbrei ding van het huidige aantal fietsverbindingen in de on- middelijke omgeving van Sas senheim. J. Matze. Sassenheimer van origine maar momenteel woonachtig in het buurdorp Voorhout, was namens de werkgroep fietspad 224 bij de beraadslagingen aanwezig. „We zijn bijzonder ingenomen met de plannen voor het nieu we pad. Al in 1985 hebben we bij de betrokken gemeente aangeklopt voor medewerking aan onze plannen. Het is er dan nu eindelijk van geko men". De leden van de werkgroep, af komstig uit de drie belangheb bende gemeenten, willen nu ook een lans breken voor een betere beveiliging van de spoorwegovergang bij de AKZO. Matze haalde gister avond fel uit richting gemeen tebestuur dat naar zijn mening verantwoordelijk is voor de in zijn ogen allerminst accepta bele situatie op en rond de overgang. „De bewegwijzering ter plaatse is juist, maar vooral de fietsers die van de Sikkens komen gebruiken de onbevei ligde kant van de spoorweg overgang. Ook de wielrijders die uit noordelijke richting ko men van onder het viaduct over de A44 blijven aan de ver keerde kant rijden zodat ook zij onbeveiligd oversteken", al dus Matze. Volgens hem is daardoor in 1988 een man om het leven gekomen. „Omdat er sinds die tijd niets ernstigs meer is gebeurd stelt de ge meente zich nu maar op het standpunt dat yerdere maatre gelen niet nodig zijn", beschul digde hij het gemeentebe stuur. De werkgroep zal woensdag aanstaande wanneer in de ver- keerscomrnissie de aanleg van het fietspad weer op de agenda staat ook de spoorwegover- door WILLEM VAN ALTENA VOORHOUT - „Au fond jen ik ertegen, maar an- iers krijgen we geen *eld". Zo formuleerde gis- ;e ra vond de liberaal L.. van der Zon de tegen zin waarmee de Voorhout- se commissie voor Ruim- ;elijke Ordening en Mi- ieu akkoord ging met de forming van een Open jaar Vervoerregio Rijn-en Bollenstreek. )e regio zal de tien gemeenten ran het samenwerkingsver- >and Duin-en-Bollenstreek SDB) bevatten, met de Leidse egio én de gemeenten rond Llphen aan de Rijn (IGOR). Iet rijk dringt aan op de vor- ning van dergelijke vervoers- egio's die in de toekomst de rervoerssubsidies zullen op- itrijken. folgens burgemeester M. de Joeij lag een combinatie van iet SDB met Leiden voor de hand, maar met het IGOR veel minder. Eerder werd gedacht aan de richting Amsterdam of Den Haag. Niettemin zal het SDB vooralsnog constructief in de gekozen richting mee denken. Voor de Duin en Bollenstreek heeft het station van Leiden een duidelijke regionale func tie. Nu dit station uitgebreid en verbouwd wordt, is er een dringende behoefte aan subsi dies. die alleen zullen losko men wanneer de vervoersregio een feit is. De raadsleden gin gen daarom zonder enthou siasme akkoord. CDA-raadslid D. IJdo vroeg zich daarbij af wat de taak van het nieuwe or gaan zou zijn. Veel dingen, zo als de sneltramverbinding tus sen Leiden en Katwijk, en de renovatie van het Leidse sta tion, zijn al bekend en gein- ventariseerd. Dikke, dure rap porten verschijnen alom, maar in feite is er geen geld. „Of wordt dit weer zo'n vergader club?", verwoordde Van der Zon de algemene scepsis on der de commissieleden. Accountants en belastingadviseurs LEIDEN Hooigracht 73a Tel. 071-14.64.56 geeft u informatie over bedrijven die u met raad en daad bijstaan, uw geweten vormen of u advies geven. De volgende ladder wordt geplaatst op dinsdag 26 mei. Meer informatie over deze rubriek kunt u krijgen bij Irma Wolters Tel. 071-12.22.44 The Mashed Potatoes, een van de.bands op het Havenfestival van 30 april in Sassenheim. FOTO: JAN STIJNMAN SASSENHEIM - Pop- minnend Bollenstreek kan op Koninginnedag uit haar bol tijdens het Ha venfestival in Sassen heim. Voor de elfde keer spelen groepen uit heel Nederland zich in de schijnwerpers. Als uit smijter fungeert de Schot se band Blues 'N Trouble. Het spits wordt aan de Haven van Sassenheim om half twee afgebeten door The Mashed Potatoes. Deze Noordwijkse groep speelt muziek in de tra ditie van The Beatles. De plaat selijke 'funband' Manie Aard- vark Experience zet vervol gens muziekcafé De Voogd op stelten. Festivalgangers worden om half drie buiten verwacht bij de Sufgerukte Wallies. Deze feestband uit Maastricht hoopt in het spoor te treden van haar succesvolle Limburgse con current Rowen Heze, die twee jaar geleden op het havenfesti val actief waren. Na optredens van de plaatselij ke pretpunkband Sobhead, City Pig Unit uit Eindhoven en Vicious Velvet uit Amsterdam wordt het festival tegen half zes afgesloten met Blues 'N Trouble. De Schotse formatie heeft in Nederland reeds een aardige repuatatie opgebouwd met haar bluesrepertoire. ALKEMADE „Er is grote so ciale onrust onder de ouderen in Alkemade ontstaan, toen vo rige week de bekende blauwe brieven arriveerden". Dat zei CDA-raadslid J. Duivenvoor den gisteravond in de raads vergadering. Hij doelde op de eerste gecombineerde aanslag van de reinigingsheffing en de onroerendgoed belasting. Dui venvoorden was overstelpt met telefoontjes van veront waardigde ouderen, die het te betalen bedrag te hoog vinden. „Men weet niet hoe uit de fi nanciële problemen te ko men", zei hij en hij pleitte daarom voor een gedifferen tieerd tarief voor eenpersoons- tm gang ter sprake brengen. Mat ze: „Er is een voorstel van de NS dat ruim 4 ton moet kosten waarbij een veilige oversteek gewaarborgd wordt. Omdat deze plannen door de gemeen te Sassenheim als te kostbaar worden beschouwd meent de werkgroep er goed aan te doen zelf met een oplossing te ko men; legaal tweezijdig gebruik van het fietspad over de spoor wegovergang aan de oostkant van de Rijksstraatweg met ef fectieve beveiligingen. Ook een eventuele afsluiting van de op en afrit van de A44 bij het Klinkenbergviaduct, zoals vorig jaar door Rijkswa terstaat werd gepropageerd wordt door Matze nog steeds tot de mogelijkheden gere kend. Zowel de WD'er H.van Dorssen als Olthof bleken van oordeel dat een dergelijke ont wikkeling zeker na de afkeu ring van het Sassenheimse bedrijfsleven en de van de voorziening gebruikmakende automobilisten wel voorgoed van de baan is. ZOETERWOUDE- „We gaan nu aan de slag. Niet te veel praten maar wer ken. We moeten proberen met duidelijke adviezen te komen. Dit is een werk groep die maar kort be staat. Als we advies heb ben uitgebracht is het over met de werkgroep. Ik hoop wel dat we het on derling eens kunnen wor den en met een unaniem advies komen". Dat waren de woorden van E. Toxopeus, de kersverse voorzitter van de gisteren ge ïnstalleerde werkgroep ge coördineerd ouderenbeleid. De oud-minister van binnen landse zaken en ex-commissa ris van de Koningin was tot de conclusie gekomen dat in Zoe- terwoude al veel voorzienin gen voor ouderen zijn. „Als werkgroep zullen we bekijken of alles up tot date is, of er vol doende voorzieningen zijn en zonodig voor coördinatie zor gen. Met een zeer kritische blik proberen we ons werk te doen", aldus Toxopeus. Welzijnswethouder R. Hoge- nelst was blij dat de werkgroep eindelijk aan het werk kan. „Het heeft lang geduurd voor dat alles rond was. Hopelijk zal uw advies minder lang op zich laten wachten dan de totstand koming van de werkgroep. U weet dat er bezuinigingen op ons af komen. Maar een goed ouderenbeleid is van groot be lang. Ik wens u veel succes en het college ziet met veel be langstelling de resultaten tege moet". De werkgroep bestaat uit voor zitter E. Toxopeus, T. Poot (na mens de huisartsen), I. uit den Boogaard (namens de stich ting Midden Rijnland). M. de Jong (namens Huize Em- maus). A. van Mastwijk (na mens het Kruiswerk). J. van der Ploeg (namens woning bouwvereniging Willibrord). J. van Diemen (katholieke bond van ouderen en de ouderenso- cieteiten). G. Treebus (CDA). P. Lansbergen (Progressief Zoeterwoude) en een nog na der aan te wijzen lid voor de WD huishoudens. Burgemeester Meerburg rea geerde geprikkeld op de uitla tingen van Duivenvoorden. Hij vond dat de raadsnestor de sociale onrust niet in de ge meenteraad te berde had mo gen brengen. „De raad is zelf akkoord gegaan met het com bineren van de aanslagen. Een raadslid die weet wat hij doet. mag zijn opmerkingen in de gemeenteraad niet laten af hangen van de reakties van burgers. U weet net zo goed als ieder ander hier, dat anders- soortige aanslagen teveel pro blemen met zich zouden heb ben meegebracht". aldus Meerburg. Vlag J acobswoude identiek aan wapen JACOBSWOUDE - Een ont- werp voor een nieuwe vlag, door de Utrechtse ontwerper J.F.van Heyningen. is gister avond door de commissie Alge mene Bestuurlijke Zaken una niem afgekeurd. Het ontwerp was in vieren gedeeld door vlagdiagonalen. De broeking was blauw, de vlucht rood en de onderzijden geel. Het blauw was beladen met een liggende gele wassenaar. Volgens de ontwerper was van iedere ruit in het wapen de helft weg ge nomen en samengevoegd tot een nieuwe rechthoek. De vier ruiten zouden staan voor de vier kernen van Jacobswoude. Aan de vlucht was de Leimui- dense ruit geplaatst. De wou- de-dorpen waren vertegen woordigd door gele en blauwe (halve) ruiten. Verder is vol gens de ontwerper Jacobswou de gevestigd in Rijnsaterwou- de. Een woude-wassenaar was daarom als kenmerkende fi guur aan de broekzijde op op de blauwe halve ruit opgeno men. De commissieleden had den zoveel bedenkingen tegen het ontwerp dat wethouder A. Kea tenslotte voorstelde om een vlag te maken naar het voorbeeld van het gemeente wapen van Jacobswoude. (ADVERTENTIES) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONOBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig 4 gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicait. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekiiken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN té® rbvcu door ALEX HORST Oe Lasso 60. Roetotarendswen. tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 JACOBSWOUDE - De noodzakelijke restauratie van de Hoogmadense Mo len en de Grosmolen in Ja cobswoude wordt ernstig bedreigd door het ontbre ken van voldoende finan ciële steun van de ge meente Jacobswoude. De voorzitter van de stich ting, L. Dijkman, vindt het vreemd dat Jacobs woude nog geen enkele reaktie heeft gegeven op een steunplan dat in no vember 1991 is ingediend. Dat bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie Algemene Bestuurlijke Zaken. In het steunplan wordt ge vraagd of de gemeente Jacobs woude' 50.000 gulden wil bij dragen. Dijkman zei te hebben begrepen dat men toch wel zui nig is op zijn molens, maar de molens zouden ervaren wor den als molenstenen om de nek van de monumentenzorg. Volgens Dijkman heeft de ge meente in december 1991 een brief van het Anjerfonds ge kregen waar in een steun werd toegezegd van 65.000 gulden. „Als de gemeente echter ver volgens niets doet. krijgt zij ook niets", concludeerde hij. J. van Dam (WD) vond dat Dijkman wel erg gemakkelijk praatte over gemeenschaps gelden. Er zijn volgens hem wel andere zorgenkinderen in Jacobswoude. De molens staan volgens de liberaal echt op het tweede plan. Het dreigen van het Anjerfonds om het bedrag in te trekken noemde hij geen leuke methode. IT. van der Na gel (CDA) vroeg zich af of, wan neer de gemeente Jacobswou de het gewaagde bedrag bij draagt. de stichting in staat zou blijken de rest van de 350.000 gulden die de restaura tie van de twee molens gaat kosten wel bij elkaar te krij gen. De molens moeten dit jaar ge restaureerd worden en de stichting heeft geloof in het be houd van de molens. Voor de restauratie van de molens in buurtgemeente Alkemade komt men een half miljoen te kort, maar in Jacobswoude is er nog hoop. Volgens Dijkman moet Jacobswoude blij zijn dat de stichting aandacht schenkt aan de molens in zijn gemeen te. bij diverse andere plaatsen wordt niet gerestaureerd. Wethouder A. Kea (CDA) ant woordde dat de gemeente Ja cobswoude in februari een uit nodiging heeft gestuurd voor een gesprek met de stichting, maar volgens hem laat de fi nanciële situatie geen 50.000 gulden voor de molens toe, wel is er een renteloze lening voor gesteld van 20.000 gulden voor de restauratie van de Grosmo len plus 8000 gulden voor het onderhoudspotje. De stichting Rijnlandse Molens kan echter niets beginnen zonder steun. Het totaal geschatte restaura tie bedrag voor 32 Rijnlandse molens bedraagt 7 miljoen. In kas heeft men niet meer dan 800.000 gulden. Tijdens de raadsvergadering van 2 juli zal de raad van Ja cobswoude een definitieve be slissing nemen over de kwes tie. door ELLEN VERHAAR Wethouder R. Hogenelst (links) schudt de nieuwe voorzitter van de werkgroep gecoördineerd ouderen beleid E. Toxopeusde hand. FOTO HENK VAN DEN ENDE ALKEMADE - De ge meenteraad van Alkema de'ging gisteravond una niem akkoord met de ver huur van de aula van de voormalige LTS in Oude Wetering aan de histori sche Stichting Oud-Alke made. Het CDA eiste ech ter wel een ontsnappings clausule in het contract wegens de mogelijkheid van „hogere belangen". Zonder de mogelijke nieuwbouw van Huize Ja cobus te noemen, was het de aanwezigen duidelijk dat daarop werd gedoeld. Oud-Alkemade wil de voorma lige aula gaan gebruiken als expositie-, vergader- en op slagruimte. Op dit moment is de stichting gehuisvest in een voormalig klaslokaal van dé Sint Josephschool vlak naast Peuterspeelzaal De Mammoef. Dit lokaal is voor de histori sche vereniging veel te klein, terwijl De Mammoef dringend behoefte heeft aan uitbreiding van haar accommodatie. De gemeente gaat de voormalige LTS-aula aan Oud-Alkemade verhuren voor een bedrag van ruim 5500 gulden per jaar. Daarnaast zal de historische vereniging een eenmalige bij drage van 15.000 gulden krij gen om het dak te laten op knappen. De reeds geruime tijd leeg staande aula is inmiddels be hoorlijk vernield. Zo zijn allé binnen- en buitenmuren be klad met graffiti, de ruiten in gegooid, de deuren en deur posten volledig vernield en is alle sanitair verdwenen. Wet houder Beelen beloofde de raadsleden gisteravond di herstel van de aangebrachte schade bij overdracht van dé aula zal worden geregeld met de historische vereniging. Namens het CDA eiste D. Nag- tegaal gisteravond dat de aula wordt verhuurd voor een maxi mum periode van vijf jaar. Bo vendien moet de mogelijkheid van een eerder opbreken van het verhuurcontract wordefi opengehouden. Investeringen van dë historische vereniging zouden dan door de gemeente moeten worden vergoed. Wet houder Beelen wilde niet ver der gaan dan een maximum verhuurperiode van tien jaar met de mogelijkheid van ver lenging. „In geval van hogere belangen, hebben wij genoeg overtuigingskracht om Oud- Alkemade te laten verkassen", verzekerde hij Nagtegaal. Bur gemeester Meerburg kreeg de raad uiteindelijk achter zich met de belofte contact te zul len opnemen met Oud-Alke made. „Kijken wat die ervan vinden; een contract moet uit eindelijk toch van twee kanten komen". i'fcKAAK - ten 4Z-jange man uit Laren en een 39-jarige man uit Voorschoten zijn eergister- middag rond drie uur in Ter Aar licht gewond geraakt na een botsing op de kruising van de Kerkweg en de Oostkanaal- weg in Ter Aar. De Larenaar wilde de Oostkanaalweg recht oversteken. Hij gaf geen voor rang aan de van de Kerkweg komende Voorschotenaar. De verwondingen konden worden behandeld door de plaatselijk arts. BURGELIJKE STAND Overleden: J C de Vries. geb. 29 dec. 1917. gehuwd geweest met A. Schou- man. N Oufkir, geb 4 mei 1987. zoon; A J Pennings, geb 12 aug. 1912, man Gehuwd: J J Vermeulen en H. Duister- maat P. T Pont en E A F Overduin, C J F Mostert en P M N Kort, D Zwanzi- ger en A M van Wooning, F L J de Jager en Meskelkabra Dagna. R C Schoof en Y F Brinkman. H Paauwen B J Pereira. M Guénn en H M Borst. J van Rossen en M M Slierings, A MaaroufenM R Apeldoorn Ondertrouwd: J W van Driel en R Sonneveld, Y. Eddini en G B I de Groot, Y Blouh en S El Mennari, P P Vogel en E Koops, J. A Gonzólez del Arno en C P J de Boer, J Breugem en M van Voorthui|zen. E J Bakker en E P van Dinten. L W G Schrijer en J van der Tuin, B G Rademaker en J dfe Jonge. R J van der Veen enC M'T van Vliet, J J Tahitu en R Stetnhart, B J Schulz en G Ouwerkerk. G J M Holling en G Dekker. P J M van Bo heemen en C MC J Ballemans

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11