Ziektewet geleidelijk afschaffen Wöltgens dreigt kabinet met opzeggen vertrouwen Toegankelijk Staking legt openbaar vervoer Duitsland lam Brand in Zoetermeers museum aangestoken r 14 Dagen Gratis £cidóc6cnïtcuit mm\m\ 2 Hans-Dietrich Genscher treedt af 6 pEXEMCEV 8 13 13 18 CDA-commissie: lekmatyar accepteert Afghaans akkoord (LM-vlieger berispt voor loodlanding met sportvliegtuig Tiiiir.iii»ii,m ■H.ifiiii MAANDAG 27 APRIL 1992 20 PAGINA'S in twee katernen mi Hervormd bestuur wijkt niet voor druk kerkvoogden Ceidóe Sou/ia/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J W C. Leune. 83ste jaargang no. 25324. Losse nummers 1,50. HET WEER Vannacht opklaringen en een minimumtemperatuur van on geveer 5 graden. Morgen veel bewolking en perioden met re gen. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. Overwe gend matige wind, kracht 3è 4, eerst uit zuid tot zuidoost, mor genmiddag uit uiteenlopende richtingen. BONN - De Duitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, treedt op 17 mei af. Na gesprekken met de Duitse president Richard von Weiz- sacker en bondskanselier Helmut Kohl maakte hij vanochtend voor het presidi um van zijn liberale partij FDP zijn aftre den bekend. Ook minister van gezond heidszorg. Gerda Hasselfeldt (CSU), is van plan het Duitse kabinet te verlaten. Genscher gaf als reden de lange duur van zijn lidmaatschap van het Duitse ka binet, die „meer dan de helft van het be staan van de bondrepubliek bedroeg". Genscher heeft er meer dan 23 jaar als minister opzitten. Genscher werd op 17 mei 1974 tot minister van buitenlandse zaken benoemd. Daarvoor diende hij vier jaar als minister van binnenlandse za ken. Het besluit om af te treden was „niet gemakkelijk", zei Genscher. Zijn aftre den is „een vrij besluit" en „passend in de tijd" met betrekking tot de volgende algemene verkiezingen. Zijn beleid werd begeleid door „groeiende publieke in stemming", maar voor een verder aan blijven „is er in een democratie een tijds- grens". Al begin dit jaar had hij Kohl aan gekondigd te willen aftreden. Maar over de bijzonderheden daarvan hadden zij pas in het paasweekeinde gesproken, vertelde Genscher. De minister van bui tenlandse zaken met de meeste dienstja ren in de hele wereld zei dat hij zich meer zal gaan bemoeien met de binnenlandse politiek. Hij zal als afgevaardigde verder werken. „U mag en moet ook in de toe komst rekening met me houden", aldus Genscher. Het is genoeg geweest, zegt de Duitse minister van buitenlandse zaken. Hans-Dietrich Genscher. FOTO: ap BONN - Stakingen hebben van daag het openbaar vervoer in en rond verscheidene Duitse steden platgelegd. De acties zijn het begin van een staking onder ambtenaren die tot de grootste sinds 18 jaar kan uitgroeien. De Nederlandse Spoor wegen melden dat wegens de ac ties vanaf vandaag rekening ge houden moet worden met het uit vallen van treinen en met langdu rige vertragingen. In Bonn wordt gestaakt bij de ministeries van de fensie, economische zaken en het bureau van de bondskanselier. Op legerbases in Darmstadt en Kiel ligt het werk stil. Wegens een sta king van de sluiswachters is het Noord-Oostzeekanaal voor het scheepvaartverkeer gesloten. De stakingsactie bij de posterijen breidde zich gisteren al uit. Ook vuilnisophalers en werknemers in het wegenonderhoud zijn vastbe sloten om het gerezen loonconfliet desnoods via langdurige stakingen uit te vechten. „We zullen laten zien dat, als wij dat willen, in de let terlijke zin, niets meer loopt in dit land", verklaarde de uiterst strijd bare voorzitter van de 1,2 miljoen leden tellende vakbond OTV. Pagina 7: Leger moet overlast sta kingen verlichten Gezamenlijke actiedag tegen Betuwelijn NIJMEGEN - De actiegroepen te gen de aanleg van de Betuwelijn houden in juni - vermoedelijk 13 juni - een protestdag tegen de vori ge week bekend geworden tracé plannen van deze spoorlijn. Dat heeft een woordvoerder van de ac tiegroep Niet Over de Betuwe (NOdB) vanmorgen bekendge maakt. De actiegroepen gaan de ko mende maanden werken aan een gezamenlijk actieprogramma. Het is de bedoeling dat alle dorpen en steden waar de Betuwelijn langs of door gaat bij de protestdag worden betrokken. De betrokken gemeen ten. van Tiel tot Zevenaar. zijn om verschillende redenen tegen de tracé-plannen van het kabinet. Tweeduizend Molukkers op herdenkings bijeenkomst Carlos Santana heeft itroop aan zijn vingers Belgrado biedt sprankje hoop op vrede in Bosnië Recorddrukte tijdens 45e bloemencorso PSV blij met abonnement FC Den Haag langs Roda JC In een puur spektakel Quick Boys moet feest een week uitstellen 3eesteujk leven/opinie 1nnenland uitenland urs inst'rtv iden/regio snstverlening b v-programma s 11 eer/puzzeumenu 11 port 13t/m20 3/5 4/7 8/9 Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Het CDA wil de Ziektewet geleide lijk afschaffen en vervan gen door een nieuwe rege ling. Werknemers hoeven dan geen premie meer te betalen, maar daar staat tegenover dat werkgevers in geval van ziekte nog maar 70 procent van het loon hoeven uit te keren. Willen werknemers een hogere uitkering bij ziek te, dan moeten zij daar voor loonruimte inleve ren. Dit vergaande voorstel doet de CDA-commissie Sociale Ze kerheid vandaag in een rap port aan het bestuur van de partij. De commissie staat on der leiding van prof. A.H.J.J. Kolnaar, kroonlid van de Soci aal-Economische Raad (SER) en adviseur van premier Lub bers. Opmerkelijk is verder dat de commissie een mini stelsel in de sociale zekerheid, waar het CDA altijd een voor keur heeft gehad, duidelijk af wijst. Kolnaar en de zijnen me nen dat de overheid wel dege lijk een belangrijke taak heeft bij het dekken van zogeheten onverzekerbare risico's, zoals arbeidsongeschiktheid en werkloosheid. Óok vindt de commissie dat mensen recht hebben op hogere uitkeringen naarmate ze langer premie hebben betaald. Arbeidskosten De Ziektewet zoals hij nu be staat wordt bekostigd uit premies die werknemers en werkgevers betalen aan de be drijfsverenigingen. De com missie-Kolnaar wil dat de premies onderdeel worden van de arbeidskosten. Werkgevers en werknemers bepalen geza menlijk bij de cao-onderhan delingen Hoe hoog de ziekte uitkering zal worden en welk deel van de loonruimte daar voor wordt ingeleverd. Mini maal moet de ziekte-uitkering 70 procent van het laatstver diende loon bedragen. Volgens de commissie-Kol naar worden bedrijven op deze manier direct geconfronteerd met de gevolgen van ziekte. In bedrijfstakken met veel ver zuim zijn werknemers en werkgevers duidelijk duurder uit dan in sectoren met weinig ziekte. De CDA-commissie ziet dat als een voordeel, omdat de gevolgen van een hoog ziekte verzuim dan direct voelbaar worden in de portemonnee van beide groepen. De commissie-Kolnaar is het eens met de WAO-maatregelen van het kabinet. Die houden in dat iemand een hogere uitke ring krijgt naarmate hij langer heeft gewerkt. Voor elk jaar dat iemand ouder is dan 18 krijgt hij 1,75 procent van zijn laatstverdiende loon bovenop de basisuitkering op bijstands niveau. Ten aanzien van de Werkloosheidswet (WW) wil de CDA-commissie het huidige uitkeringsniveau van 70 pro cent van het laatstverdiende loon handhaven. De duur van de uitkering blijft afhankelijk van het aantal jaren dat ie mand heeft gewerkt. De Alge mene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW) kan voor werknemers in de WAO wor den ingebouwd, behalve voor vroeg-gehandicapten. Pagina 3: „Mini-stelsel schiet tekort" JtfïUL De radicale Af- laanse verzetsleider Gulbud- n Hekmatyar heeft het ak- lord aanvaard dat zes ver- tsgroepen vrijdag sloten 'er de vorming van een over igsbewind, zo heeft een lei- :r van het verzet vandaag in ikistan verklaard, feuwe gevechten in de Af- laanse hoofdstad Kabul joe- vanochtend nog honder- !n vrouwen en kinderen op vlucht. De winkels bleven Sloten en het openbaar ver- Der lag stil. Rond de oude cita- Bala Hissar laaide de strijd 'tussen gematigde mujahed- die de stad in handen heb- en en radicale verzétsstrij- ets. Ook uit andere delen van stad werden zware gevech ten gemeld. Een Italiaanse ca meraman werd tijdens hevige straatgevechten zwaar ge wond. Uit woonblokken bij Bala Hissar, het vroegere rege ringscentrum van de Afghaan se regering, steeg rook op. Strijders van de verzetscoalitie zouden vanochtend zijn aan gevallen door leden van Gul- buddin Hekmatyars funda mentalistische beweging. De zware gevechten vallen op de dag dat 14 jaar geleden Af ghaanse communisten met succes een staatsgreep pleeg den. Aan het communistische bewind kwam zaterdag een einde, toen een coalitie van het verzet de macht in de stad overnam. Bij een telecommu- nicatiecentrum dat in handen is van strijders van Hekmaty ar, en tussen het presidentiële paleis in het midden van de stad en het vliegveld in het noorden werd vandaag even eens zwaar gestreden. On danks de gevechten lijkt de stad echter stevig in handen van de verzetscoalitie te zijn. Bala Hissar, dat de toegang tot het zuiden van stad beheerst, is in handen van guerrillastrij ders die trouw zijn aan Ahmad Shah Massud, diens Oezbeek- se bondgenoten en troepen- van het voormalige regerings leger. Vanuit de Pakistaanse stad Peshawar vertrok van daag Mojadidi, het hoofd van de raad van het verzet die de macht in Kabul zou moeten overnemen, naar Kabul. Molen De Leidse Molen de Valk is natuurlijk een oer-Hollands fenomeen. Nu de molen in een tientallen meters lange, Nederlandse vlag is gedrapeerd, kan helemaal niemand daar nog om heen. De molen werd zater dag door alpinisten ingepakt. Dit in het kader van de actie 'vlag in top', die door de Leidse Koninginne dag-vereniging wordt georganiseerd Deze reuze-vlag moet het goede voorbeeld geven en de mensen aansporen ook de vlag uit te hangen FOTO: wim VAN NOORT Studentenverzekeraar SSGZ heft zichzelf op AMSTERDAM - De studen- ten-verzekeringsmaatschappij SSGZ heft zichzelf per 1 sep tember op. De maatschappij wordt overgenomen door het Zilveren Kruis. De SSGZ vindt dat ze overbodig is geworden, nu er een goedkoop standaard pakket is voor alle studenten. Volgens bestuurssecretaris A. Westerman merken de SSGZ- verzekerden niets van de ver andering. Zelfs de naam SSGZ blijft nog vijf jaar bestaan voor de studenten-verzekering van het Zilveren Kruis. De stan daardpakketpolis voor beurs studenten is op 1 januari inge voerd. Alle particuliere verze keringsmaatschappijen bie den die polis aan. volgens een afspraak die zij hebben ge maakt met minister Ritzen van onderwijs. ZOETERMEER - De brand die afgelopen nacht in het Zoetermeers Mu seum aan de Dorpsstraat heeft gewoed is waar schijnlijk aangestoken. Een getuige heeft tegenover de politie verklaard voetstap pen bij het museum te hebben gehoord. Kort daarna zag zij vlammen en zag zij dat de ruit van de achterkamer kapot sprong. Het Zoetermeers Museum, ook wel ,,'t Oude Huis" gehe- MSTERDAM - De Raad oor de Luchtvaart heeft en officiële berisping ge- ïven aan de 59-jarige ALM-gezagvoerder G.Z egens een noodlanding hij op 24 augustus '0 maakte met een >ortvliegtuigje bij ieuwvliet in Zeeuws- laanderen. ölgens de Raad heeft de vlie- er zich voor de start er onvol- oende van vergewist of vol- oende brandstof aanwezig ras in de tanks van het vlieg- "ig Dat de brandstofmeter an het vliegtuig onbetrouw- rar is. heeft de door Z. ge raakte fouten tijdens de voor- treiding van de vlucht welis- raar in de hand gewerkt, maar 'rit hem niet vrij. Volgens de Raad heeft de ge zagvoerder schuld aan het on geval waarbij een medepassa gier ernstig gewond raakte. Bovendien heeft hij nadat de motor definitief afsloeg, ge handeld in strijd met de eisen van goed vliegerschap, aldus de raad voor de luchtvaart. De vlieger verloor tijd en daarmee vlieghoogte door een nood-op- roep via de radio. Hij had vol gens de Raad al zijn aandacht moeten richten op het maken van een goede noodlanding. Vlak voor de landing wilde dc vlieger nog een bocht maken. Het vliegtuig verloor daardoor snelheid, raakte overtrokken en stortte van geringe hoogte neer. De vlieger bestuurt in het da gelijks leven een Boeing 747. Zijn totale vliegervaring be draagt 16.000 uur. Sprinter uitgebrand Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG - PvdA-frac- tieleider Thijs Wöltgens zou het onaanvaardbaar vinden als de laagstbetaal den er volgend jaar een procent op achteruit gaan terwijl de mensen met ho gere inkomens 1,5 procent meer te besteden krijgen. Als dat gebeurt zegt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer het vertrouwen in het kabinet op. Via de AVRO- en NCRV-radio sprak Wöltgens gistermiddag zijn bezorgdheid uit over de besluiten die het kabinet afge lopen vrijdag heeft genomen voor 1993. Volgens deze beslui ten dreigen de inkomensver schillen tussen burgers met lage en hoge inkomens verder te worden vergroot. „Dat is voor de PvdA onacceptabel omdat daarmee afstand wordt genomen van het regeerak koord", aldus Wöltgens. „Als het kabinet zich niet aan z'n ei gen grondslag houdt, heeft het geen bestaansrecht meer. Er is alleen nog toekomst voor het kabinet wanneer de lusten en lasten van de economie eerlijk worden verdeeld". Wöltgens kondigde aan dat hij het kabinet vandaag schrifte lijk om opheldering zal vragen over de vastgestelde uitgangs punten voor het inkomensbe leid van volgend jaar. WD- fractieleider Bolkestein wil aanstaande woensdag een Ka merdebat over de kabinetsbe sluiten van vrijdag en de con troverses die daaruit zijn voortgevloeid. Ook vice-pre mier Kok, de politieke leider van de PvdA. vindt het onver teerbaar als de inkomensver schillen in 1993 zouden wor den vergroot. „Ik heb er in het kabinet geen misverstand over laten bestaan dat zo'n denivel lering van de inkomens niet draagbaar is voor de PvdA", zei hij zaterdagavond in het NOS- journaal. Volgens hem is het uitgangspunt van het kabinet „dat de koopkracht van de mensen met de laagste inko mens volgend jaar op peil blijft of, als het echt niet anders kan, heel licht daalt, maar zeker niet met 1 procent". Zaterdagmorgen, gaven pre mier Lubbers en vice-premier Kok via de Rijksvoorlichtings dienst een gezamenlijke ver klaring uit waarin zij meedeel den dat er geen sprake is van een meningsverschil tussen hen beiden over de ontwikke ling van de koopkracht. Het tweetal benadrukte dat de ka binetsbesluiten komende zo mer nog nader möeten worden uitgewerkt. Dan zal worden ge tracht de koopkracht van de uitkeringstrekkers en andere laagbetaalden zoveel mogelijk te beschermen. De verklaring volgde op de warrige situatie die vrijdagavond was ontstaan nadat politici van CDA en PvdA verschillende interpreta ties van de kabinetsbesluiten hadden gegeven. CDA-fractie- leider Brinkman steunde de opvatting van premier Lub bers dat een achteruitgang van de minima ten opzichte van de hogere inkomens verdedig baar zou zijn, onder meer om dat daardoor werklozen mak kelijker aan een baan touden kunnen komen. Kok en Wölt gens distantieerden zich ech ter van deze uitlatingen. Pagina 3: Van Mierlo noemt kabinetsperikelen gênante vertoning ten. herbergt een collectie van archeologische vondsten, huis raad, landbouwwerktuigen, fo to's en andere documentatie over de geschiedenis van Zoe- termeer. In de achterkamer van de conservator waren tal van onderdelen van een expo sitie opgeslagen, die op 16 mei zou worden geopend. Deze verzameling viel ten prooi aan de vlammen. In de andere ruimten van het pand is sprake van rookschade, al dus de brandweer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur. zaterdags tussen 14 en 15 uur. te- lefoonnr 071 -122248 en uw krant wordt nabezorgd „Ze staan in de rij om een oud stuk hout te beklimmen", zo grapte gistermiddag een schipper van de Amsterdamse museumrondvaartboot, die met zijn vaartuig op een steenworp afstand de replica van het VOC'-schip passeerde. Immers, ook dat door werklozen en vrijwilligers gebouwde schip bij het Scheepvaartmuseum trok veel aandacht. Daar stond een lange rij mensen, zoals bij veel van de 400 Nederlandse musea die in het kader van het Nationaal Museumweekeinde gratis toegankelijk waren en zowat 750.000 mensen trokken. Iets meer dan het vorige museumweekeinde. Stijgende belangstelling dus. Ook voor de Leidse Courant: (de eerste) veertien dagen gratis en altijd al even toegankelijk. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80 I lol 1 Dhr/Mevr: Voorl: Straat: l Op het Zoetermeerse sprinter station Leidsewallen is zaterdag avond om negen uur een trein stel uitgebrand. De brand, die met behulp van een krant werd aangestoken, veroorzaakte een schade van een miljoen gulden. Volgens een getuige zijn de twee daders op station Seghwaert uit gestapt. nadat ze een branden de krant tussen een bank had den gestoken Een duidelijk sig nalement ontbreekt De techni sche recherche voert vandaag een sporenonderzoek uit FOTO ANP Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) ll ?l (Indien doortoe aanleiding betloot. kon een vertoek 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 1^2501 VC Den Haag 8 7ÏÏ 848 ÖÖ3Ö00 J 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1