litzen in )pstand: vie had dat gedacht? t Schoolmeester als zedenmeester {eidóaQouxaril OPINIE BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 25 APRIL 1992 IK IN T HOUT Ie had dat ooit gedacht van I professorale mannetje met jh verlegen-vriendelijke inlach? Ik niet in elk geval. I twee jaar als een grauw psje in het kabinet te heb- h gezeten, ontpopte Jo Rit- 4 zich woensdagnacht als 4 fraaie, veelkleurige vlin- x Hij was de enige minister i met een overwinnaarsglim- tfh de Trèveszaal op het Bin- ihof kon verlaten :ens metamorfose ge- Iedde niet zo plotseling als leek. Dat proces begon al paar weken geleden. Op demonstratieve bijeen- ist van de onderwijsvak- len in Den Bosch hield de lister een redevoering die roorzitter van de Algemene id van Onderwijzend Per- •1 niet misstaan zou heb- L Ritzen verklaarde de sala- in der docenten heilig en •fde plechtig te zullen be ien met het ongedaan ma- van de gevolgen van tien 'kaalslag' onder zijn voor- igers. belangrijkste ambtsvoor- iger van Ritzen is zoals be id Wim Deetman, die nu r het CDA in de Tweede Ka- zit en daar de voorzitters ier hanteert. Logisch dat christen-democratische tie in woede ontstak over n haar ogen unfaire uitval Ritzen. Voor de WD was den snel een kamerdeba- ilaan te vragen om het nieu- geschil tussen de coalitie- ;ners zo breed mogelijk uit leten. ir hoezeer de WD'er Jan ssen ook z'n best deed. :elend geholpen door de Ver Klaas Tuinstra. minis- QRitzen gaf geen krimp. Hij in het woord 'kaalslag' niet lig. Tot grote tevredenheid Ef de onderwijsvakbonden. die begonnen te vermoeden dat het Ritzen ernst was en dat zij dus op hun beurt alles in het werk moesten stellen om de bewindsman te steunen. Prompt kwam de mededeling dat de aangekondigde acties in het onderwijs vervroegd zou den worden. Draagvlak Daarmee had Ritzen het maat schappelijk draagvlak verwor ven waarop hij zijn eigenlijke bouwwerk kon neerzetten. Vo rige week, op Witte Donder dag. beraadde de ministerraad zich voor het eerst plenair over de begroting voor 1993. Daags daarop meldde het ochtend blad Trouw dat de beide be windslieden van onderwijs en wetenschappen „zich op hun positie zouden beraden". Reden daarvan bleek de 'aan slag' te zijn die partijgenoot Kok bij hen in de brievenbus had doen glijden. Of minister Ritzen en staatssecretaris Wal lage maar zo goed wilden zijn volgend jaar J350 miljoen gul den minder uit te geven dan zij gepland hadden. Nee, om den drommel niet! Jo Ritzen en Jacques Wallage tra den nog liever af dan dat zij het onderwijsveld deze bittere boodschap zouden gaan bren gen. zo wisten 's avonds ook de andere persmedia. De be stuurders van de grote bonden ABOP. PCO. KOV en NGL wa ren er als de kippen bij om te gen iedere journalist te zegg- gen en te herhalen dat zij „voor driehonderd procent achter Ritzen stonden". Of Thijs Wöltgens nu daaruit moed had geput o.f doordat hij bij vergissing paardevlees had gegeten, daags daarna ver klaarde de anders zo gedweeë PvdA-fractieleider in Achter het Nieuws ongeveer hetzelf de. Hij koos partij vóór Ritzen en tégen Kok! Idoor KEES VAN BEURDEN Daarop ging er een kleine sid dering door politiek Den Haag. Zouden Ritzen en Wallage nu inderdaad het been stijf hou den en bereid zijn de ultieme consequentie te trekken? De minister deed er alles aan om die indruk te wekken en te ver sterken. Dinsdag liet hij zich kort interviewen bij het Toren tje, waar hij zojuist uitvoerig overleg had gevoerd met pre mier Lubbers en vice-premier Kok. Op gedragen toon ver klaarde de minister pal te staan voor zijn zaak en erop te vertrouwen dat het kabinet ..wederom voor onderwijs zou kiezen". Tv-Journaal Zo brak dan de woensdag aan, waarop het allemaal moest ge beuren. Klokke 19.30 uur zou het kabinet het begrotingsbe- raad hervatten. Maar dertig minuten later was de Trèves zaal nog steeds leeg; alle veer tien ministers zaten en ston den in een zijkamer voor een televisietoestel om het NOS- Journaal te kunnen zien. Er scheen iets uitgelekt te zijn over een compromis tussen enerzijds Ritzen en anderzijds Kok Lubbers. En ja hoor, daar verscheen het hoofd van Hans Laroes met de mededeling dat het onderwij sprobleem eigenlijk al uit de wereld was. Kok en Lubbers zouden het bezuinigingsbe drag voor Onderwijs en Weten schappen verlaagd hebben met tweehonderd miljoen gul den. waarna Ritzen zijn verzet had gestaakt. Ietwat bevreemd keken de be trokken ministers elkaar aan. Laroes had gelijk dat Lubbers en Kok flink wat water in de wijn hadden gedaan, maar daarmee was de zaak nog maar voor de helft geregeld. Ritzen nam geen genoegen met die tweehonderd miljoen. Hij wil de ook nog een bedrag hebben dat hem in staat zou stellen het beloofde begin te maken met het opkrikken van de onder- wijssalarissen. En daarover zou nog lang wor den touwgetrokken. Pas om 1 uur 's nachts bleek dat defen sieminister Ter Beek. die deze kabinetsperiode al zo veel heeft moeten bloeden, bereid was nog eens honderd miljoen gulden af te staan, aan zijn partijgenoot Ritzen. De triomf voor 'little Joe' leek compleet. Ondankbaar Was dat reden voor de onder wijsbonden om de vlag uit te steken voor 'hun' minister? Nee. hoor. Ter Beek mag hon derd miljoen dan wel veel geld vinden, ABOP Co. denken er anders over. De bonden ver klaarden te zullen doorgaan met het voorbereiden van ac ties zolang het kabinet de knip niet wat ruimer openstelt. Ondankbare b(hJonden? Ach, van hun kant bekeken was het wel een verstandige reactie, al leen al omdat het kabinet nog lang niet klaar was met onder handelen over de begroting. Want al was er overeenstem ming bereikt over de bezuini gingen. daarmee waren nog niet alle problemen opgelost. Er lagen namelijk nieuwe cij fers van het Centraal Planbu reau op tafel waaruit bleek dat de mensen met een sociale uit kering er volgend jaar ruim een procent op achteruit zou den gaan en de middeninko mens ruim een procent erop vooruit. Daarop distantieerde PvdA- leider Kok zich van een eerder samen met CDA-premier Lub bers ingediend voorstel om de uitkeringen ook volgend jaar te ontkoppelen van de lonen in het particuliere bedrijfsleven. Met zo'n 'scheef koopkracht plaatje' kon de PvdA 'uiter aard' niet akkoord gaan. Reden voor de media om snel de schijnwerpers van Ritzen af te halen en deze te richten op Kok. Zou nu de koppeling of beter: de compensatie voor het ontkoppelen ten be hoeve van de minima - grote problemen gaan veroorzaken? Gretig werden anonieme bron nen opgevoerd die verklaar den dat „de echte onderhande lingen in de ministerraad nog moesten beginnen Tja, zo lust ik er nog wel een paar Wie van elke molshoop een Mount Everest wil maken, kan eeuwig zijn bergschoenen aanhouden. Hoewel het kabi net nog in volle vergadering bijeen is terwijl ik dit schrijf, durf ik te zeggen dat dit kabi net dit weekeinde niet ten val zal komen. Als een coalitie be staat uit een partij die als de dood is voor verkiezingen, en een partij die geleid wordt door een minister-president voor wie het te vroeg is om (naar Brussel) te gaan. zullen de mi nisters voor elk probleem een oplossing vinden. iDe auteur is chef van onze parlementaire redactie.1 Tijdens een recente behande ling van de onderwijsbegro ting in de Eerste Kamer maak te minister Ritzen kenbaar dat hij met de onderwijsbonden wil gaan praten over de over dracht van waarden en nor men in de school. Volgens Rit zen weten de leerlingen vaak niet meer waar ze aan toe zijn want het gemeenschapsgevoel in onze samenleving brokkelt af en een echte zingeving ont breekt. Het onderwijs zou de leerling moeten helpen door een mini mum aan normen en waarden over te dragen. De leraar nieu we stijl mag geen lesboer meer zijn, maar moet meer peda goog worden. De docent dient de leerlingen te laten zien hoe mensen met elkaar horen om te gaan in de samenleving: het platvloerse egoisme en indivi dualisme zal plaats moeten maken voor hernieuwde ge meenschapszin. Ritzen stelt dat onderwijs meer behoort te zijn dan een voorbereiding op de arbeidsmarkt. Ouders cn school moeten langs dezelfde weg te werk gaan bij de ethi sche opvoeding van het kind. Ritzen constateert dus dat het in onze maatschappij schort aan gemeenschapszin en dat het egoisme de pan uitrijst. Ik denk dat velen - buiten en binnen het onderwijs - het met hem eens zijn; wel vraag ik me af of hij niet een te sim pele voorstelling van zaken geeft en de invloedssfeer van het klaslokaal overschat. In onze huidige maatschappij is geen eenduidige opvatting meer over goed en kwaad. Dit blijkt bij vraagstukken als eu thanasie en abortus, maar ook onze alledaagse omgangsvor men zijn minder eenvormig dan enkele tientallen jaren ge leden. Het afgelopen jaar wist bijvoorbeeld een kersverse 'brugsmurf op mijn school verwarring te zaaien onder de docenten. Hij vroeg de eerste schooldag de voornaam aan elke leerkracht en bracht ver volgens zijn pas verworven kennis in praktijk. Een aantal collega's vond het grappig dat een leerling zo consequent de praktijk van zijn vroegere ba sisschool voortzette en het zich met enige schroom bij de voor naam aanspreken. Andere col lega's raakten duidelijk geïrri teerd door de wat vrijpostige gewoonte van deze brugklas ser. Toen de derde lesdag een collega hem onomwonden te kennen gaf dat ze liever niet met de voornaam aangespro ken werd. stortte zijn wereldje in en hij zocht steun bij zijn mentor. Uiteraard verwachtte hij van mij als schoolmeester en theoloog een salomonsoor- deel. Ik vrees dat mijn advies hem ook niet echt gelukkig heeft gemaakt want ik gaf hem de raad om docenten die niet getutoyeerd of met de voor naam aangesproken willen worden voortaan te benaderen met 'meneer' en 'mevrouw'. Andere collega's kon hij daar entegen rustig met de voor naam aanspreken. Ouders Ritzen wil dat de school in sa menwerking met de ouders komt tot duidelijke normen. Hoewel op alle scholen tegen woordig een medezeggen schapsraad is waar ouders hun wensen en grieven kunnen ui ten, zie ik nog niet zo gauw hoe men ouders cn leerkrachten op één lijn krijgt. Het is trou wens de vraag of het wel zinvol is om te komen tot uniforme standpunten. De alledaagse schoolpraktijk leert mij dat je al blij mag zijn als een onderwerp met open heid in een goede sfeer bespro ken kan worden. Ritzen zou graag zien dat materialisme en egoïsme plaats maken voor ge meenschapszin en gevoel voor geestelijke waarden. Hij zou eens moeten gaan praten met leerlingen uit de hogere klas sen over hun bijbaantjes. Het merendeel van deze zestien-, zeventienjarigen heeft een baantje waardoor ze hun vaak niet geringe materialistische wensen realiseren. Het komt geregeld voor dat de school prestaties fors te lijden hebben onder deze nevenactiviteiten. Als je als leraar daarover een gesprek aangaat met de ouders blijkt dat daar in verschillende gezinnen divers over gedacht wordt. Er zijn ouders die de krantewijk van hun dochter toejuichen omdat het kind zo aan den lijve ervaart dat je moet werken voor je geld. Dat het op school daardoor minder gaat. wordt op de koop toege nomen. De ideeën van de meeste leer lingen komen in grote trekken overeen met de denkbeelden van hun ouders. Leerlingen zijn vaak materialistisch, op het uiterlijk gericht enz. omdat hun ouders dat ook zijn. Als de overheid wil dat er andere waarden komen, kan men het probleem dan niet beter aan pakken bij een belangrijke bron: de ouder(s)? De overheid Met zijn wensen legt Ritzen weer de zoveelste taak op het bord van de onderwijskracht. Men beseft in Den Haag blijk baar niet dat de school niet in staat is om allerlei zaken die in onze maatschappij scheefge groeid zijn te corrigeren. Er zijn voorbeelden te over waar uit blijkt dat de overheid wil dat het onderwijs rechttrekt wat men zelf heeft laten krom groeien. Veel leerkrachten - en dat geldt met name voor het lbo - worden dagelijks geconfronteerd met de gevol gen die werkloosheid voor een gezin heeft. Deze leerkrachten zijn vaak meer maatschappe lijk werker dan docent omdat de overheid er niet in is ge slaagd dit probleem op te los sen. Door de invoering van de basisvorming komt op veel scholen het vak levensbe schouwelijke vorming in het nauw. Als de minister wil dat waarden en normen in het on derwijs systematisch ter spra ke komen had hij er beter voor moeten waken dat de lessen waarin ethiek aan de orde komt niet uit de school ver dwijnen. Gezien de klassegrootte zijn de meeste leerkrachten al dik te vreden als ze hun 'kennispro gramma' klaar kunnen krij gen. Op basisscholen zijn klas sen van negenendertig leerlin gen geen uitzondering. In deze klassen zitten vaak ook nog een aantal leerlingen die vroe ger naar het speciaal onderwijs verwezen werden. Als je echt goed wilt praten over ethische en levensbeschouwelijke on derwerpen is een groep van vijftien het maximum. Dus als Ritzen - terecht overigens - wil dat de school meer wordt dan een opleiding voor de ar beidsmarkt moet hij de school daarvoor ook de financiële armslag geven. (De auteur is docent levensbe schouwing). edaptie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maxi- 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren Anonieme in- lingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden onderte- ien voorzien van naam. adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd orden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9.2501 CA Den Haag xichauffeurs de krant van dinsdag jl. ik geraakt door de foto's irop in beeld wordt ge- rht hoe taxi-chauffeurs politiemensen werden igepakt om de blokkade te ken. Ziet u nu ook wat ik 'P De angst in de ogen van <j man en zijn overgave. Ziet Iman er echt uit als een zwa- afcrimineel. Heeft u echt de tuk dat het noodzakelijk is tj hem met twee man op de tjtorkap van een andere auto tjdrukken om hem in be- ig te houden? Ik weet best die agenten hun werk ;ten doen, maar bij deze fo- s| heb ik alleen maar respect ir het werk van de fotograaf. ioop dat u de foto's nog een goed bekijkt en wilt be- fen dat dit niet de manier zijn waarop mensen met iar omgaan, van der Kooij-van der IfSWIJK. Storisch moment de eerste lente-avond van laar ben ik naar het gebouw de Tweede Kamer der Sta- Generaal gegaan om daar lebatten van onze volksver- nwoordigers te volgen. >r de laatste keer zouden zij de prachtige, voormalige Iszaal bijeen zijn om van ge- Jhten te wisselen. Ik was vroeger van huis gegaan •n goed plaatsje te vinden de publieke tribune: om 't5 uur zou de kamervoorzit- de heer Deetman, voor het t in deze ruimte (sinds voor dit doel in gebruik) vergadering openen. Tot grote teleurstelling en >azing stond ik een kwar- voor de opening alléén de nog gesloten deuren, lad meer mensen verwacht, stond alleen. Waarom ben de bewoners van deze toch zo weinig historisch f? Men zou toch in 'rijen drie' voor de ingang ïten staan om deze bijzon- avond mee te beleven? De egenwoordigers van het onder wie later nationaal )emde mannen en vrou- kwamen hier bijeen om in atten de degens te kruisen, er maar enkele te noemen: aham Kuyper, Pieter Jelles jèelstra. Hermanus Schaep- n, Willem Drees, Johan Thorbecke en Marga Klompé. Later kreeg ik gezelschap van een vader met zijn nog jonge zoons. Hij wilde zijn kinderen voor hun verdere leven meege- van dat zij aanwezig waren ge weest bij de laatste kamerde batten in de prachtige zaal van het oude gebouw van de Twee de Kamer. Een zeer pedagogi sche beslissing. De publieke tribune is toch nog vol geko men. Gelukkig. Maar toch had ik het me andei s voorgesteld. A.W.J. Remmerswaal, DEN HAAG. Orgel voor Brezi De oproep van het comité 'Klok voor Brezi' in onze krant om geld te sturen voor een nieuwe klok voor de kerk van dit Tsjechische dorp heeft veel weerklank gevonden. Het aan brengen van een nieuwe dak bedekking, die nu in volle gang is en waarover een artikel stond in de krant van 11 april jl., geeft aan dat de vrijgevig heid van de abonnees tot meer heeft geleid dan alleen een klok. Om er nu meteen maar een orgelactie aan vast te kop pelen is misschien wat te veel gevraagd, maar toch vind ik dat er een begin moet zijn. Mijn devies is immers altijd al geweest: 'Een kerk zonder or gel kan men vergelijken als een huis zonder dak'. De orgel kas cn pijpenfront passen bij het interieur. Restauratie van de inhoud kan veel geld kos ten: een nieuw orgel bouwen is veelal goedkoper. Althans dat is de praktijk. Hiervoor is een goede orgelbouwer nodig; dan blijft het instrument ook regel matig in onderhoud. Blijft u geld sturen naar giro 1741181. actiecomité H. Bartholomeus- kerk Brezi, want misschien kan er dan ook nog een orgel af. S.J.van Lingen. DELFT KerkinBrno Vanuit Tsjechoslowakije kwam via deze krant (die een inzameling hield voor herstel van een kerkje in Brezi) een dankbrief vanuit Praag waarin de navolgende zin bijzonder opviel: „Het meest getroffen werden echter de mensen in hun geloof na 40 jaar commu nistisch regiem. Ze werden aangespoord om uitsluitend en Taxichauffeurs die dinsdan jl naar de zin van de politie niet snel genoeg de blokkade ophieven, werden uit hun auto getrokken alleen aan materiële zaken waarde te hechten. Maar die zijn slechts van voorbijgaande aard". Welnu: ik bezocht in april van dit jaar de stad Brno. En bezocht de avondmis van maandag om 16.30 uur. Dat is dan de derde H.Mis van die dag (vroegmissen om 6.30 en 7.30 uur). De kerk van de Rim- kat Farni Urad u Sv. Tomase bevat (schat ik) zo'n vijfhon derd plaatsen. Daarvan zijn er zeker driehonderd bezet. En niet alleen oude mensen. Nee. Je ziet er kleine kinderen, werkmensencharmante jon ge vrouwen, kortom alles én ie dereen is er aanwezig. De priester komt het altaar op met - je gelooft je ogen niet - zo'n twintig misdienaars, de helft jonger dan 15 jaar, de rest zo van* 15-25 jaar. Het orgel speelt. Er wordt gezongen. Hoewel ik geen woord Tsje chisch spreek kan ik de Mis goed volgen, met uitzondering natuurlijk van epistel en evan gelie. De volgende dag 's mor gens de Mis van 7.30 uur be zocht Nu zijn er 'maar' hon derdvijftig tot tweehonderd mensen aanwezig met 'slechts' vier misdienaars. Lieve men sen. als ik dat zie en ik lees dan dat ook onze Kerk in dat land moeilijkheden heeft na veertig jaar atheïsme, dan vraag ik me in gemoede af: „Wat is er dan toch in ons land aan de hand?". Ik zou het gezicht van onze pastoor wel eens willen zien als hij al deze mensen zomaar op een doordeweekse dag in zijn kerk zou zien. En dat driemaal per dag en 's zondags dan nog eens vijf keer. Ik wens het hem van harte toe en het is mis schien wel eens goed als wij bij onszelf nagaan of ook wij (en de onzen!) niet eens wat actie ver moeten gaan worden. Chr. M. van Assendelft. DEN HAAG. Broodkunstwerk In de krant las ik met verba zing dat het plan 'Broodkuns twerk in de Noordzee' door gaat. Het zou toch een schande zijn om 20.000 broden in de Noordzee te dumpen. Vele mensen, ook in Europa, heb ben weinig of geen brood. Wij gelukkig wel. Maar we mogen ons dagelijks voedsel niet ge bruiken om een idee fixe te on dersteunen. Het zou een grote schande zijn als dit zou door gaan. Daarom met klem pro test hiertegen. Ik hoop dat de initiatiefnemer. Ron Peper kamp. tot betere gedachten gaat komen en dat minister Maij-Weggen haar standpunt - dat dit broodoffer niet mag doorgaan gestand zal blij ven. Br. Piet Rooijackers, DELFT. Westlandia De RK Voetbalvereniging Westlandia hield een voetbal toernooi op eerste Paasdag. Wie had dat twintig of dertig jaar geleden gedacht? Sommi gen zeggen misschien: „Ja. tij den veranderen". Maar de tijden zijn wat we ervan ma ken. Gaan christenen, gaan ka Het sterk verwaarloosde orgel van het kerkje in Brezi FOTO MILAN KONVAÜNKA tholieken nu hun kinderen verhinderen op de eerste Paas dag naar de kerk te gaan? Gaan ouders zelf verhinderen het grootste feest van de chris tenen. de Verrijzenis van hun Heer, met hun gezin samen te vieren? Waardoor laten zij zich leiden? Waarvoor zetten zij zich in? Welke prioriteiten stellen zij? Niet alleen als vica rissen van een bisschop, maar met name als geboren en geto gen Westlanders zeggen wij: ..Westlanders, weest zuinig op uw geloof en laat uw katholie ke gezinnen niet uit elkaar spelen! Er staan al genoeg jon geren buiten spel". W. van Paassen J Zuidgeest, Vicarissen van de bisschop van ROTTERDAM. ANC De huidige Zuidafrikaanse apartheid behoort te worden afgeschaft, maar moet niet worden vervangen door een nieuwe apartheid. Afgaande op berichten in deze krant ge durende een langere periode zou men de indruk kunnen krijgen dat Mandela en zijn ANC racistisch en ondemocra tisch zijn. Ik doel hier onder meer op het regelmatig uiten van de wenselijkheid van een zwarte meerderheidsregering en op het feit dat Mandela c.s. uit zijn op een parlement van één Kamer, waarvan de leden worden gekozen volgens het achterlijke. in Nederland reeds in 1917 afgeschafte, dis trictenstelsel, zoals dit onder FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS meer nog in Engeland wordt gehanteerd. Hierbij zouden de blanken geen of weinig zetels krijgen, zoals ook D66 prak tisch geen zetels zou kunnen krijgen als in ons land dit stel sel nog zou gelden. Ik denk ook aan het feit dat men niet wil dat zwarten lid worden van de Nationale Partij van presi dent De Klerk, terwijl het ANC zo ongeveer op de communist Joe Slovo en de ontploffïngs- deskundige Klaas de Jonge na uit niet-blanken bestaat. Hét ANC-kantoor in Amsterdam zou wat moeten publiceren om bovenvermelde indruk weg te nemen. A.P.Th, van Mulbregt DELFT. UNCED Alle pessimistische geluiden ten spijt, heeft de wereld-mi lieuconferentie alle kans van slagen indien onze regering de macht van Amerika zou trotse ren, door in Rio de 'American way of life' zonder enige terug houdendheid ter discussie te stellen. Daarmee kwijt zij zich niet alleen van haar primaire taak. 'het opkomen voor de zwakken' (Derde Wereld en milieu), maar geeft zij boven dien blijk van realiteitszin. Zo langzamerhand is het immers voor een ieder duidelijk dat de Amerikaanse - door geld ge domineerde - levensstijl de bet is aan veel van de proble men en het daaruit voortvloei end onrecht! Het schrijnende onrecht, waar het in Rio in we zen om draait, dat nu eenmaal niet met geld maar alleen met recht te bestrijden is. Met name doel ik daarbij op het recht zoals dat is neergelegd in de wereldwijd onderschreven 'Universele Verklaring van de Rechten van de Mens'. De bo ven elke discussie verheven morele standaard die. in tegen stelling tot de volkomen onbe trouwbare financiële stan daard. bij uitstek geschikt is de koers van de VN-conferen- tie te bepalen. Deze zal daar door niet op een fatale misluk king, maar op een doorslaand succes uitdraaien, omdat de niet omstreden mensenrech ten-koers automatisch leidt tot een 'gezamenlijke, niet com merciële aanpak van de ge meenschappelijke wereldpro blemen'. Een eendrachtige, vruchtbare aanpak waarmee tegelijkertijd het onrecht, dat niet los is te zien van het mys tieke geldwezen, adequaat wordt bestreden. Mocht deze Nederlandse inbreng op de eco-top aanslaan, dan zal dat ongetwijfeld een radicale om slag van de wereldpolitiek in luiden, met de daarbij beho rende wisseling van de wacht. Begrijpelijkerwijs zal dit ten koste gaan van niet geringe ge vestigde belangen, maar daar zullen onze kinderen en kinds kinderen zeker wel bij varen. Wouter ter Heide. LANGENHOLTE. Legbatterij-kip Ik zit in een cel, levenslang. Ik ben onschuldig. Ik kan mij nauwelijks bewegen, want dan bots ik tegen anderen aan. Ik heb niets om op te zitten. Ik kan nooit rustig slapen. Ik heb niets om mij te vermaken. Daglicht en lekker wat buiten lopen, zijn mij ontroofd. En als ik mij niet dood-leg, dan sterf ik wel langzaam van overspan ning en verdriet. Ze zeggen dat ik geen dier meer ben, maar een ding: een landbouwpro- dukt. Op de dozen waarin mijn eieren worden verpakt zou men naar waarheid in grote zwarte letters moeten zetten: marteleieren. Kwamen ze maar eens kijken, de beslis sers over mijn lot dat te wreed voor woorden is. Dan zou hun geweten gaan schroeien en de goeien onder hen zouden hun hart laten spreken en met een paar pennestreken mijn be staan leefbaar en plezierig ma ken. Altijd droom ik ervan te zijn zoals ik bedoeld ben: dan loop ik in de zon en heb ik ge noeg vrijheid om fijn rond te scharrelen. En dan maak ik plezier met de anderen. Maar dan word ik weer wakker: ik zit in een cel. levenslang. Mijn misdaad is dat ik geboren ben als onschuldige kip. Ella E. Beekman. DEN HAAG.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7