bhl riskeert ;aking van btenaren Klungelen was troef bij de KGB jlidariteit eist ;t ie van politici Vormen nieuwe coalitie Italië heel moeilijk rgemeester van Guadalajara iagt om ontheffing functies ONTMOETING MET CHINA BUITENLAND Hekmatyar vastbesloten Kabul aan te vallen f3995,- jdóeSou/umt ZATERDAG 25 APRIL 1992 pprogramma 1-Ethiopië SR DAM Artsen zon- enzen (AzG) begint een ogramma in de regio in het zuiden van Ethi- Het programma, dat in voedsel- en medi- lulp, wordt gestart op van lokale en VN-or- ties De regio Borena momenteel getroffen nstige droogte. De hort od is volgens AzG nog ischer dan tijdens de longersnoden in de ja- htig. Van de 18.000 kin lijn er 5500 ondervoed, 1700 zeer ernstig. (Vervolg van de voorpagina) KABUL/ISLAMABAD Massud verklaarde vanuit zijn bolwerk ten noorden van Kabul dat Hekmatyar vastbe sloten is de hoofdstad aan te vallen indien de regering zich niet overgeeft. Hekmatyar had hem dat in een te lefoongesprek gisteren te verstaan gegeven, aldus Massud. De situatie in Kabul raakt steeds meer gespannen, zo meldden oog getuigen gisteren vanuit de hoofd stad. Steeds meer strijders van Massud en diens Oezbeekse en shi'itische bondgenoten komen de stad binnen en voegen zich bij het regeringsleger. Inmiddels zouden ook mujaheddin van Hekmatyar in de stad zijn doorgedrongen en zou een aantal militairen van het rege ringsleger zijn kant hebben geko zen. Massud hoopte dat onderhan delingen het gevaar voor de hoofd stad kunnen afwenden en een mo gelijk bloedbad in Kabul kan voor komen. Volgens het akkoord dat zes van de ongeveer twaalf verzetsgroepen in Peshawar bereikten, wordt er een raad gevormd die de macht in Ka- bul moet overnemen. Voorzitter van deze 51 leden tellende raad wordt Sibghatullah Mojaddedi, momenteel president van de muja- heddin-regering in ballingschap. De raad krijgt een mandaat van twee maanden waarin hjj het poli tieke en militair bestuur in Kabul en Afghanistan moet overnemen. Na twee maanden zal een be stuursraad worden ingesteld, voor de periode van vier maanden, die onder leiding komt van Jamiat-lei- der Burhannudin Rabbani. Vervol gens zou een overgangsregering moeten worden gevormd die het land twee jaar gaat besturen. Hek matyar zou premier worden van de nieuwe regering en Jamiat-leider Rabbani minister van defensie. Israël verhindert vertrek Palestijnse onderhandelaar JERUZALEM - De Israëlische autoriteiten heb ben het vertrek naar Washington van een Pale stijnse onderhandelaar bij het Arabisch-Israelische vredesoverleg verhinderd. De Israëlische radio meldde dat gisteren. De gedelegeerde. Mohamed Hourani, was gisteren met dertien andere Pale stijnse onderhandelaars naar Amman vertrokken, vanwaar het gezelschap gisteren en vandaag sa men met de Jordaanse delegatie zou doorreizen naar Washington, waar het Arabisch-Israëlische vredesoverleg maandag moet worden hervat. Bij Allenbv Bridge, de brug die de door Israël bezette westelijke Jordaanoever met Jordanië verbindt, werd Hourani echter tegengehouden. In een ver klaring van het ministerie van defensie werd ge zegd dat de 32-jarige Hourani verschillende keren was gearresteerd wegens activiteiten voor de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie. Bondskanselier kjut Kohl heeft de ;naren de hand- In toegeworpen in de erende krachtme- pver wie de kosten Ie Duitse hereniging len. ilieke sector met 2,3 mil- rknemers heeft hij aan- ;n als de eerste groep ■t inleveren van zijn om het worstelende te helpen. Zijn keihar- 'ering om de lonen van Jitenaren dit jaar reëel te jen dreigt in plaats van fid van nationale solida- len bitter gevecht te wor- je de kloof tussen West- Jt-Duitsland kan verbre de confrontatie dwingt de flitsers ook zich te reali- ,tiat de hereniging, acht maanden geleden, hun Adicaal heeft veranderd g, een einde is gekomen jle comfortabele, rijke ^aat die ze hadden opgc- l| in de 40 jaar van schei oor de Koude Oorlog, jptenaren lijken massaal de staan om vanaf maan- staking te gaan nadat ien loonsverhoging van pCent heeft afgewezen en niet verder wil gaan dan 4,8 procent, de huidige inflatie. De bonden van overheidsdiena ren, die aanvankelijk een ver hoging van 9,5 procent eisten, hebben al water in de wijn ge daan door het voorstel van een arbitragecommissie voor 5,4 procent te aanvaarden. De werknemers van de poste rijen stemden gisteren in grote meerderheid voor acties. Bij de posterijen in Hamburg legden 1600 werknemers gisteren al het werk neer. De kans is groot dat de acties zich zullen uit breiden naar de hele publieke sector in de Bondsrepubliek. Bondskanselier Kohl onder brak zijn jaarlijkse vermage ringskuur in Oostenrijk om zijn beleid donderdagavond voor de televisie te verdedigen en kondigde tevens een bezui niging van 5 procent op de sa larissen van zijn kabinet aan. De overheidstekorten zijn enorm gestegen sinds de een wording in 1990, omdat subsi dies, sociale uitkeringen en in vesteringen in het voormalige communistische Oosten moes ten worden gepompt voor de wederopbouw. Bonns budget dat het meeste van deze last moet dragen, had in 1991 te kampen met een tekort van ruim 59 miljard gulden. Afvoeren Een aanhanger van het ultra-rechtse Vlaams Blok wordt hardhandig door de Rijkswacht afgevoerd. Hij wilde in Voeren een Franstalig cen trum bezoeken om te protesteren tegen de verfransing van de Voerstreek. FOTO AP fcmonstranten van het /akverbond Solidariteit gisteren in Warschau rs gehouden waarbij ze iat de politici stoppen tie maken en de hervor- i versnellen, ïn voorts duidelijkheid toekomst van de Irijven en een gelijk ïgbeleid voor alle secto- i de economie. De Pool- Isident, Lech Walesa, bij het presidentiële Bel- «-paleis de naar schat- 1.000 betogers toe en zei steunen Het was de betoging in Warschau ilidariteit in 1989 de listen uit de regering ïf. lag mislukten de on derhandelingen tussen de grootste partijen om in Polen een brede regeringscoalitie te vormen. Het Poolse Lagerhuis, waarin 29 partijen zitting heb ben, is sterk verdeeld over het te voeren beleid. De belangrijkste eis van de de monstranten was dat een eind moet worden gemaakt aan het politieke gehakketak en dat een krachtige hervormingsge zinde coalitie wordt gevormd. „We eisen vastberaden stap pen gericht tegen het econo misch en politiek afglijden van de staat", aldus een brief van het vakverbond aan Walesa. ..Dit is de voorlaatste waar schuwing. De laatste waar schuwing is een algemene sta king", verklaarde Solidari- teitsleider Krzeklewski. ROME/DEN HAAG - Giulio Andreotti, de vijf tigste premier van Italië sinds de Tweede Wereld oorlog, heeft gisteren het ontslag van zijn kabinet ingediend bij president Francesco Cossiga. De er varen christendemocrati sche politicus was sinds juli 1989 eerste-minister. Wie Andreotti gaat opvolgen was gisteren nog onbekend. De verwachting is dat de for matie in het gunstigste geval enige weken in beslag zal ne men. Het parlement is zo ver deeld dat moeilijk een meer derheidscoalitie valt te forme ren. Daarnaast dreigde presi dent Cossiga voor dc zoveelste keer in de afgelopen anderhalf jaar met opstappen uit onvre de over het uitblijven van poli tieke hervormingen. Tijdens een korte zitting gaf de ministerraad de 73-jarige An dreotti het groene licht zijn ontslag in te dienen nadat de regerende coalitie bij de parle mentsverkiezingen van begin april een gevoelig verlies had geleden. De weg voor Andreot- ti's aftreden was vrijgemaakt door de verkiezing, eerder gis teren, van nieuwe voorzitters voor beide kamers van het Ita liaanse parlement. Het opstappen van Andreotti houdt niet in dat er een einde is gekomen aan zijn bijna vijf decennia omvattende politie ke carrière. Het is in Italië een publiek geheim dat hij in juli president Cossiga wil opvol gen. Tot er een nieuwe rege ring is benoemd, blijft Andre otti aan als demissionair pre mier. Cossiga zorgde gisteren voor de nodige opschudding door met een voortijdig vertrek te dreigen. Cossiga ontstak in woede toen christendemocraat Luigi Scalfaro tot voorzitter werd gekozen door de volks vertegenwoordiging. De 74-ja- rige Scalfaro had in het verle den herhaaldelijk felle kritiek op Cossiga. De huidige presi dent wil het vastgeroeste poli tieke bestel in Italië drastisch hervormen. Ook vindt hij dat de president, gelijk het Franse staatshoofd, meer uitvoerende macht moet krijgen. Cossiga's vertrek zou Italië in een consti tutionele crisis storten. Een verdeeld parlement moet in dat geval onmiddellijk een op volger voor Cossiga zoeken op een moment dat het land zon der regering zit. Het zou voor het eerst in de toch al tumul tueuze politieke geschiedenis zijn dat zich een dergelijke si tuatie zou voordoen. President Fujimori ontslaat rechters LIMA President Alberto Fu jimori van Peru heeft een zui vering van de rechterlijke macht in zijn land doorge voerd. Fujimori ontsloeg 138 rechters op staande voet. aldus de regeringskrant El Peruano gisteren. El Peruano beschul digde de ontslagen rechters van corruptie, nepotisme en van het onderhouden van ban den met de politiek. ALAJARA - Re- eurs hebben giste- >ge functionarissen ladalajara het vuur schenen gelegd in iderzoek naar wie woordelijk is voor xplosies waarbij in lexicaanse stad 202 en 1361 gewonden iechercheur verklaarde 4 staatsoliemaatschappij "1 een van de hoofdver- jn is. Gouverneur Guil- lermo Cosio Vidaurri van de deélstaat Jalisco identificeerde daarnaast drie functionarissen die zullen worden vervolgd we gens nalatigheid. Het betreft de chef van de brandweer, de directeur van de openbare diensten en het hoofd van de dienst die het rioleringsys teem beheert. Zij hebben na gelaten de evacuatie van de buurtbewoners van de arbei derswijk Reforma te gelasten. Hangende het onderzoek heb ben de burgemeester van Gua- delajara, Enrique Dau Flores, en het hoofd van de riolerings werken, Gualberto Limon, in middels verlof aangevraagd. Ook hun wordt nalatigheid verweten omdat ze de waar schuwingen van de bevolking dat er benzinedampen uit het riool kwamen in de wind heb ben geslagen. Meer dan de helft van de slachtoffers zijn kinderen, aldus de deelstaat minister van volksgezondheid Palemon Rodriquez. In een poging de politieke schade voor zijn regeringspar tij te beperken heeft president Carlos Salinas de Gortari de re cherche drie dagen de tijd ge geven om de oorzaak van de ramp te achterhalen. Etna Rook en as stijgen op boven een 2000 meter hoge krater van de Etna Van een uitbarsting van de opspelende vulkaan is echter geen sprake; het betreft een explosie als voorbereiding op de operatie 'Tappo waarbij vandaag wordt getracht met betonblokken de lavastroom te stoppen FOTO EPA Omgekomen para's droegen geen gordels PERRIS - Geen van de Ne derlandse en Amerikaanse pa rachutisten aan boord van een vliegtuig dat woensdag na de start op een vliegveld in de buurt van Los Angeles neer stortte droeg de verplichte vei ligheidsgordel, zo hebben Amerikaanse onderzoekers gezegd. Bij het ongeluk kwa men 16 van de 20 inzittenden om het leven. Volgens de Ame rikaanse Nationale Raad voor Veilig Vervoer werden de over levingskansen van de para chutisten er „niet groter" door. De meeste passagiers werden ver naar voren geslagen toen het vliegtuig eerst met zijn neus op de grond kwam. Idoor ROB VUNDERINK MOSKOU - De Inlich tingendienst Buiten land in Moskou weet niets van de recente uit zetting van Russen uit Nederland. Dat ver klaarde een perswoord voerder van de Russi sche geheime dienst, een dag nadat Den Haag het nieuws van de spionage-affaire we reldkundig had ge maakt. Als de voormalige KGB niet eens op de hoogte is van nieuws dat via de ether elke plek ter aarde bereikt, rijst de vraag wat de Tsjeka überhaupt nog waard is na de amputaties door Bakatin. In de nadagen van de mis lukte Augustuscoup haalde deze vertrouweling van Gor- batsjov flink de bezem door de Augiasstal aan het Loeb- jankaplein. Nu is de terreur- machine van monsters als Dzer^jinski en Beria kenne lijk nog maar een schaduw van haar oude zelf. Was de oude KGB echt een klasse beter of profiteerde de dienst van de ziekelijke geheimzinnigdoenerij waar dc paranoïde Bolsjewieken zo heilig in geloofden? Wis ten de tsjekisten soms zo hun tekortkomingen te ver bergen? Westerse sceptici merken op dat afzonderlijke elementen zich niet wezen lijk kunnen onderscheiden van het algemene niveau van een beschaving. Het le ger of de geheime dienst krijgen misschien het beste wat een land voortbrengt, maar dat is dan wel het bes te van dat land. Zijn wan orde en nalatigheid sche ring en inslag, dan kan de geheime dienst onmogelijk een kweekbed zijn van su permanagers. Klungelig Sinds de val van het Bolsje wistische imperium komen stukje bij beetje feiten aan de oppervlakte, waaruit blijkt dat de gevreesde KGB behalve een gigantische, ook een klungelige organi satie was. Neem die keer in Londen, toen Russische ogenten voor 30.000 gulden aan Engelse ponden het land uit wilden smokkel den. Een maand lang werk ten ze aan de fabricage van een holle baksteen, die uit eindelijk ontilbaar bleek. ..Ik wil heus niet beweren dat Russen dom zijn. hoor", vertrouwde een RVD-man in Nederland mij ooit toe. „Maar ze doen wel rare din gen. Een voorbeeld? Nou. ze bedrijven bijvoorbeeld in dustriële spionage. Met lis ten en lagen proberen ze via allerlei achterdeuren infor matie en apparatuur los te peuteren. Maar als ze dan een keer een eenvoudig computertje kopen, waar voor ze bij wijze van spre ken gewoon in de super markt terecht kunnen, ne men ze daarvoor ook weer hun toevlucht tot allerlei sluipwegen". „700 Frank kreeg ik om een Fransman te werven in Pa rijs", schreef NadjezJda M. gisteren in het veelgelezen Russische dagblad Troed. Zij werkte daar als agente voor de Militaire Inlichtin gendienst van de Sovjetu nie. „Voor 7000 frank koop je niet eens een Fransman om", schamperde zij. Desondanks wist ze aan haar slachtoffer, een vlieg tuigconstructeur, de nodige informatie te ontfutselen, want de inlichtingendienst had Nadjezjda aangetrok ken om haar mooie lichaam. Voor het vaderland was ze bereid dit in de internatio nale arena te gooien, die zich voor haar steevast tus sen de lakens bleek te be vinden. Tijdens de oplei ding in Moskou had zij de benodigde taktieken met haar instructeurs doorgeno men. Haar biecht in Troed was een soort wraakoefening, want zij kreeg stank voor dank. Nadat haar man in Parijs wegens spionage te gen de lamp was gelopen, moesten hij en Nadjezjda naar Moskou terug. Daar scheidde hij van haar. Bo vendien pestte hij haar hun fiat af. zodat ze terug moest naar de Noord-Russische provincie rond Pskov. Over de houding van de overheid is de oud-spionne zeer bit ter: „Een hoer heeft nog een beter verzorgde oude dag". Hoogverraad Zo heeft Nadjezjda zich aan gesloten bij het koor van kritischi' ex-agenten. Haar beroemdste voorganger is de voormalige KGB-gene- raal Kaloegin, tegen wie on der Gorbatsjov een proces wegens hoogverraad dreig de. Met het schaamrood op de kaken zag de eerste en laatste Sovjet-president zich na de Augustuscoup gedwongen Kaloegin te re habiliteren. Tot voor kort golden de on geschreven regels van de Koude Oorlog. Volgens die regels zou Moskou de uit wijzing van Russen uit Bel gië en Nederland onherroe pelijk beantwoord hebben met de uitzetting van Bel gen en Nederlanders uit de Sovjetunie. Dat dreigt nu niet. Sterker nog. bij monde van woordvoerster Tatjana Samolis gaf de geheime dienst in het geval van Bel gië toe dat er inderdaad sprake was van spionage. Vroeger zou Moskou gerea geerd hebben met een botte ontkenning. Het gezaghebbende dag blad Izvestia vroeg zich gis teren af hoe Moskou het be staat spionnen te sturen naar landen die zich bereid tonen Rusland uit het slop te helpen. Dat kunnen de re geringen van die landen niet verkopen aan hun be volking, aldus de Russische kwaliteitskrant. SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 ÜTTEINROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Miljoenen jaren geleden, toen er nog geen mensen op de tonden en er zelfs nog geen dieren leefden, was de aarde gloeiende bol, die echter geleidelijk afkoelde en een kreeg. Dat ging gepaard met allerlei veranderingen in de 'lakte en via talloze gangen en grotten in die korst treedt fegeld de gloeiende massa uit het binneste der aarde naar Jle alles verwoestende lava van vuurspuwende bergen! Nie mand weet hoe het er daar diep in het verborgenste der aardbol pre cies uitziet. Niemand? Ja, één man is het gelukt dit onbekende ge bied te betreden: professor Lupardi! Hij was het, die met atoomener gie erin slaagde zelf een vulkaan te stichten, precies op de Zuidpool Toen Rob zijn boze plannen om de aardas te wijzigen, verijdelde, stortte hij naar beneden in de krater En Rob dacht, dat de krankzinni ge geleerde een vreselijke dood had gevonden Akkoord in zaak rond Amoco Cadiz PARIJS - Na 14 jaar is er gis teren een einde gekomen aan het gerechtelijk steekspel rond een gigantische olielek kage voor de kust van Bretag- ne, aldus de Franse regering. De eigenaars van de supertan ker die de olie verloor, de Amo co Cadiz, hebben zich bereid verklaard 200 miljoen dollar schadevergoeding te betalen. Staatssecretaris voor maritie me zaken Charles Josselin zei dat de raadslieden van Amoco de Franse aanklagers hadden laten weten niet in beroep te zullen gaan tegen het vonnis dat een Amerikaans Hof van Beroep op 24 januari heeft uit gesproken. Officieel had Amo co nog tot middernacht gele genheid om beroep aan te te kenen. China is één der grootste landen ter wereld Met de grootste bevolking (1,2 miljard), de meeste fietsen, met het grootste plein ter wereld en met de langste muur ter wereld En verder nog met zeer veel wondermooie bezienswaardigheden!! A. 10 DAGEN BEIJING en omgeving f2078,- Een unieke kans om voor een spotprijs met China kennis te maken U kunt een bezoek brengen aan o.a. de Chinese Muur. De „Verboden stad", het plein van de Hemelse Vrede, de Ming graven en het Zomerpaleis Inclusief vervoer per touringcar naar Berlijn v v vliegreis per lijndienst naar Beijing v v verblijf op basis van logies/ontbijt in luxe hotel Nederlandse reisleidmg voorlichtingsavond Exclusief excursieprogramma visumkosten evt luchthavenbelasting 10-daagse reis Vertrekdata: 5 en 12 juli 1992 B. 17-DAAGSE RONDREIS Een werkelijk schitterende reis voor een ongelooflijke reissom Op het programma staan o.a BEIJING en omgeving, XIAN met zijn wereldberoemde terracottaleger, de stad LUOYANG met zijn prachtige grotten, de oude stad NANJING met zijn vele bouwwerken, de havenstad SHANGHAI en HANG-ZHOU „het paradijs onder de Hemel" zoals deze stad door de Chinezen genoemd wordt Inclusief vliegreis per lijndienst Berlijn/Beijing v v alle ovenge vervoer vanaf uw regio verzorging vanaf Beijing tot ontbijt 16e dag volpension verblijf in goede hotels Nederlandse reisbegeleiding voorlichtingsavond Exclusief visumkosten evt. luchthavenbelasting VRAAG VRIJBLIJVEND ONS UITGEBREIDE PROGRAMMA AAN! Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00 -15.30 uur Vertrekdatum: 18 oktober 1992

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5