Eurodisney hogeschool voor geduld oefenen 1 Verboden liefde tijdens verkiezingscampagne in de VS Molukkers hebben tweede regering in ballingschap Willem-Alexande: maandag 25 jaari Langste man heeft grootste voeten EeidaeSouacnit BINNENLAND BUITENLAND Vierduizend meldingen van schade aardbeving SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Ruimteveer Hermes komt er nie ZATERDAG 25 APRIL 1991 I JAMIE DETTMER WASHINGTON - Geliefden die het lot niet gunstig gezind is, zo zou Shakespea re hen genoemd hebben. Hij is Demo craat, zij Republikeinse. Sommige leden van hun partijen vinden de romance ver ontrustend, zelfs rampzalig. Mary Matalin, die de leiding heeft over de her- verkiezingscampagne van George Bush, ont kent dat haar van hogerhand is bevolen James Carville. de belangrijkste strateeg van Bill Clin ton. niet meer te zien. Maar ze geeft toe dat de politiek hun relatie er niet gemakkelijker op heeft gemaakt. Ze hebben hun verhouding dan ook op een laag pitje gezet tot na de verkiezin gen. "Verkiezingen '92: Angst en Liefde' zou een ge schikte titel zijn voor de romance tussen twee van Amerika's meest doorgewinterde politici. De relatie tussen Carville en Matalin duurt al enkele maanden. James Carville schept er genoegen in zijn Repu blikeinse tegenstanders te plagen door met een zelfgenoegzaam lachje te verklaren dat de ver houding nog steeds bloeit. Carville heeft de reputatie een echte casanova en tegelijkertijd een overtuigd vrijgezel te zijn. Hij is 47 jaar, maar zijn levensstijl lijkt nog het meest op die van een student. Zijn verhouding met de 38-jarige Mary Matalin begon in januari van het afgelopen jaar en riep onmiddellijk gro te weerstand op. De 'Washington Post' beweer de dat gezaghebbende Republikeinen mevrouw Matalin hadden gevraagd afstand te nemen van Can^lle gedurende de verkiezingscampagne uit angst voor het uitlekken van geheimen Epidemie Republikeinse mannen zouden om een geheel andere reden bezorgd moeten zijn over de ver houding tussen Carville en Matalin. Er is de laatste tijd steeds meer sprake van relaties tus sen Democraten en Republikeinen. De 'New York Times' had het zelfs over een epidemie. Negen van de tien keer betreft het in deze 'twee- partijen-relaties' Democratische mannen die uitgaan met Republikeinse vrouwen. Deze tendens is tot aan de top van beide partij en waarneembaar. Dorothy Bush LeBlond, de dochter van president Bush, is verloofd met een medewerker van Richard Gephart, een Demo cratisch congreslid. President Bush heeft het nieuws van de verlo ving kalm opgenomen. Hij heeft de verloofde van zijn dochter zelfs omschreven als 'een goe de golfer', één van de grootste complimenten die men van de president kan krijgen. Torie Clark, persvoorlichtster van de campagne van George Bush, wijt dergelijke relaties aan een 'groot tekort aan Republikeinse mannen om mee uit te gaan', maar anderen zien de rela ties als een weerspiegeling van de machtsver houding tussen de beide partijen. De Republikein Robert Squier denkt dat het al les te maken heeft met het feit dat de Democra ten al drie keer achter elkaar de race om het pre sidentschap hebben verloren.Als je niet van ze kan winnen, trouw je met ze". Eén van de andere verklaringen voor het feno meen luidt dat de Democraten op deze manier een kandidaat hopen te verwekken die uitein delijk wél president kan worden. Torie Clark, die zelf verloofd is met een Demo craat, zei dat ze verschillende anonieme tele foontjes had gekregen na haar uitlatingen over de Republikeinse mannen. Sommige telefoon tjes waren uitgesproken onvriendelijk. Eén Republikeinse afgevaardigde uitte tegen over de pers zelfs de klacht dat 'Torie zijn man nelijkheid in twijfel heeft getrokken'. (c)The Times Idoor WILKO V00RD0UW MARNE-LA-VALLEE - Geduld is een schone zaak. Dat weten we na tuurlijk allemaal. Het Eu- rodisney-park in het nabij Parijs gelegen Marne-la- Vallée mag worden omge schreven als de Hoge school van het geduld oe fenen. Vier uur in de rij schuifelen voor pakweg 25 minuten at tracties op een gewone doorde weekse dag. Tegen dat tarief is wachten verheven tot top- kunst en het behouden van een vriendelijke Disney-glim- lach vrijwel onmogelijk. Voetje voor voetje komen we dichter bij ons doel: de spook trein van Big Thunder Moun tain. Anonieme stemmen klin ken op in de geraffineerd oud gemaakte goudmijn, van waar uit we straks met een treintje de berg zullen afdalen. ..Het duurt nou wel lang zeg", horen we uit een Nederlandse mond. Een Duitser houdt het op een korte, maar duidelijke kracht term, terwijl een Fransman zich gelaten afvraagt hoe lang de rij wel niet in de zomer maanden moet worden. We "zijn net een bord gepasseerd waarop wordt vermeld dat van af hier de wachttijd nog 45 mi nuten bedraagt. Sinds we aan sloten is dan al een half uur verlopen De rit in het trein tje duurt ongeveer vierenhalve minuut. Per seconde rijplezier hebben we dus bijna zeventien seconden in de file gestaan. Er ger dan bij Zoetermeer of de Van Brienenoordbrug. ..Wachten is hier tot een soort religie verheven", meent de fa milie De Jong uit Harderwijk. Ze zijn voor de Paasvakantie enkele dagen overgekomen naar Parijs. Natuurlijk om de Eiffeltoren en alle andere toe ristische attracties te zien. Grove steken ..Maar we waren ook erg be nieuwd naar Eurodisney Voor de kinderen konden we deze mogelijkheid natuurlijk niet laten liggen". Ze zijn met de snelle metro uit Parijs geko men. Een rit van veertig minu ten. De familie vindt het park erg mooi. Vooral van de vrien delijkheid van het personeel, de zogeheten 'cast-members' is het gezin onder de indruk „Ze wijzen je de weg en letten goed op. Ik kan me voorstellen dat het hier goed werken is", aldus De Jong. Toch laten de twaalfduizend cast-members hier en daar nog grove steken vallen, die vloe ken met het beeld van de altijd glimlachende medewerkers. 1 Op het parkeerterrein raakt een van de parkeersters in pa niek als het publiek niet direct de goede richting uitloopt. „Daarheen." bromt ze nogal snibbig. „Hier rijden auto's, dat is onveilig". Ook bij de kas sa's zijn enkele weeffouten in de mooie Disney-wereld. De rij is lang en enkele gehaaste Fransen zien een goede ma nier om snel op te schieten. Via ccn kleine omweg komen ze rechtstreeks bij de kassa uit. Hen wordt de les gelezen door een Disney-medewerkster. „U sluit nu meteen achter in de rij aan". Als een volleerde school juf ziet ze toe dat dit ook ge beurt. Ook vallen hier en daar de beroeps-ordebewakers uit hun rol. Een van hen slaat zo wat een foto-apparaat uit de hand van de meisje, dat een foto wil maken van een show in een van de park-restau rants. Fotograferen blijkt ver boden. .Als ik dat ding nog een keer zie. ruk ik het rolletje er uit", bijt hij het Engelse meisje in het Frans toe. Het optreden staat in schril contrast met de vriendelijkheid van de obers en het andere bedienende per soneel. De rij van ongeveer anderhalf uur voor de trein die de ronde van het park maakt ziet er in drukwekkend uit. Zo angst aanjagend. dat velen maar be sluiten om direct Main Street binnen te wandelen, richting een van de vier landen. 'Mam' In Adventureland is het drin gen bij de Hut van Robinson Crusoe. Het duurt twintig mi nuten voordat we de eerste tre den van de bewoonde boom bereiken. Dat duurt Alejandro en zijn maat uit Rozenburg veel te lang. Het zijn twee Dis- ney-'vetéranen'; eerder trok ken ze richting de Verenigde Staten om een Disney-park te 'beleven'. De twee 14-jarige Feyenoord-fans willen ons best deelgenoot maken van hun geheim. ,Als we de balen hebben van het wachten roe pen we gewoon 'Mam' naar vo ren, we zwaaien even en we kruipen voor. Heel gemakke lijk. Werkt altijd. Zo winnen we minstens tien minuten per keer". Het eiland van Robin son vinden ze maar kinderach tig. Dus gaan ze naar de 'Pira ten uit de Caribische Zee'. Als ze daar de balen hebben van het stilstaan, zeggen ze: „We gaan". Hun tweede taktiek blijkt net zo doeltreffend als het roepen om moeder. Heel intensief lijken ze de grotwan- den te bestuderen. Met hun handen glijden ze over de rot sen, en glippen weer wat plaat sen verder. Zo kan het natuur lij kook. Na bijna een uur wachten kun nen we met de familie Theune uit Breda plaatsnemen in de bootjes, die ons langs de roven de. vechtende en rum zwelgen de piraten voeren. „Wij Neder landers hebben misschien wat meer moeite met wachten dan de Fransen of Britten", meent Theune, die voor een week in Parijs is en uit nieuwsgierig heid met een bevriend gezin een dagje Eurodisney bezoekt. ..Het duurt wel erg lang", vindt hij. Maar tegelijkertijd heeft hij bewondering voor het ver nuft waarmee de rijen zijn ge construeerd. „Je ziet nooit het einde, alleen maar een klein stukje". Ergens verderop in de rij klinkt een haast wanhopig: „Al duurt het tot negen uur vanavond, we blijven". Na de rit door de Caribische zee-ge- welven is de familie Theune verzoend met de lange wacht tijd. „Het is prachtig. Zeker de moeite waard. Gelukkig maar, anders zou je zin hebben je geld terug te vragen". Mohammed Alam Channa kan gemakkelijk mensen die boven in een dubbeldekker zitten een hand geven. FOTOEPA LONDEN De langste man ter wereld, Moham med Alam Channa heeft een tweede record in han den. Of eigenlijk, in zijn voeten. Hij blijkt met zijn maat Engelse maat 23 ook de grootste voeten van de wereld te hebben. Ter ver gelijking de Engelse maat 9 staat gelijk aan onze maat 43. Channa, een 39-jarige schrijn werker uit Sehwan Sharif, ont ving gisteren, nadat nog eens was vastgesteld dat hij 2 meter 30 lang was, in Londen het offi ciële langste-man-certificaat uit handen van de uitgever van het Guinness Book of World Records. Norris McWhirter. „Het kan me niet schelen als mensen me aanstaren, maar er zijn wel eens momenten dat ik wilde dat ik kon opgaan in de massa", zo zei Channa. Hij ver telde een aantal aanbiedingen voor filmrollen te hebben ge had vanuit de Verenigde Sta ten. „Maar ik weet nog niet wat ik doe. Ik ben erg gelukkig met mijn leven en met mijn ge zin". Channa en zijn 1,70 meter lange vrouw hebben een zoon tje van anderhalf, over wiens lengte geen mededelingen werden gedaan. Channa woont in een speciaal voor hem gebouwd huis met 4,5 meter hoge plafonds en heeft een drie meter lang bed. De vorige langste man ter we reld. de Bengalees Pari mal Chandra Barman, is onlangs op 27-jarige leeftijd overleden, zo vertelde een woordvoerster van Guinness. Hij was 2,50 me ter lang. ROERMOND - Bij het coördinatiecentrum in het Roermondse stadhuis wa ren vrijdagmiddag ruim vierduizend schademel- dingen binnengekomen in verband met de recente aardbeving. Dat heeft een woordvoerder van het centrum meegedeeld. Dit aantal is zo groot dat de 36 door het Verbond van Verzeke raars beschikbaar gestelde taxateurs de totale schade aan woningen van particulieren onmogelijk hebben kunnen vaststellen. Ze hebben in de voorbije dagen circa driehon derd taxaties per dag kunnen verrichten. Verwacht wordt dat zij nog twee weken nodig zullen hebben om het karwei te kunnen klaren. Daarom gaat de burgerstichting „Ram penfonds .Aardbeving Lim burg" proberen van het Ver bond van Verzekeraars gedaan te krijgen dat de taxateurs nog een tijd lang ingezet kunnen worden. Standaard UrtgeveniNVavery^Productions UTRECHT - Nederland heeft vanaf vandaag twee Molukse regeringen in ballingschap te gast. Naast die van Manusama is er dan de regering van president H. Sounauwe (59). Zijn drie man en een vrouw sterke kabinet is vandaag in Arnhem geïn stalleerd. In de Houtrusthallen herdenkt Manusama (vermoedelijk nog steeds zonder opvolger) tege lijkertijd de proclamatie van zijn Vrije Republiek der Zuid- Molukken. de RMS De nieuwe regering streeft in de eerste plaats naar naleving van de mensenrechten en zelf beschikkingsrecht op alle Mo- lukken, niet alleen de zuidehjr ke. Bovendien wil de nieuwe regering zich op internationaal niveau gaan bewegen, zo werd gisteren meegedeeld. De rege ring komt voort uit de Hofne- land Mission, een mensen rechtenorganisatie die al sinds 1979 probeert internationaal de aandacht te trekken. Home land Mission heeft volgens ei gen zeggen goede contacten bij de Verenigde Naties. Ruzie tussen de regeringen is er niet. zo werd gesteld, alleen de werkwijze om tot hetzelfde doel te komen is anders. Ma nusama en de zijnen zijn te- Willem-Alexander lijkt liever te sporten dan zijn neus in de boa steken. FOTQ DEN HAAG/LEIDEN - Kroonprins Willem- Al exander, de prins van Oranje, wordt aanstaande maandag 25 jaar. Hij viert zijn verjaardag in huiselij ke kring. De troonopvolger studeert nog steeds geschiedenis in Leiden, waar hij ook nog immer een door roddelpers en Oranje-toe- risten begluurd pandje aan het Rapenburg bewoont. De Lei- denaren zijn allang aan zijn verschijning („Hij stond weer gewoon bij de slager, hoor") gewend. De prins zit al sinds september 1987 op de Rijksuniversiteit, en in de Sleutelstad wordt ver moed dat hij zijn opleiding in het komende studieseizoen zal afronden. De prins heeft dan bepaald geen snelheidsrecord gebroken, maar hij is in die vijf jaar ook herhaaldelijk van zijn studie afgehaald. Willem-Alexander wordt „re delijk intelligent" genoemd. Dat is voor sommige onderda nen niet helemaal genoeg. Die koesteren nu eenmaal de wat ijdele verwachting dat een toe- komstigè koning alleen maar tienen haalt. Duidelijk lijkt wel dat Willem- Alexander liever sport dan mét zijn neus in de boeken zit of zich op culturele wijze bezig houdt. Skiën, paardrijden, zei len en vooral vliegen (soms als medische hulp) doet hij met veel plezier. Met schaatsen (in een reclame-jack) en autorij den (in een sloot) wist het aan komende staatshoofd zoveel opzien te baren dat het de hele natie is bijgebleven. Toch verdient de prins het geenszins een flierefluiter te worden genoemd. Vooral tij dens het staatsbezoek aan Ja pan, zijn belangrijkste openba re optreden tot nu toe, maakte hij een uitstekende indruk: bijna voortdurend plichtbe wust, slechts een enkel mo ment plichtmatig. Zijn interes se in mensen trof met name de daar aanwezige slachtoffers van de oorlog met Japan. Te genover de Japanners had hij ook nog zijn reusachtige ge stalte mee, ze keken letterlijk en figuurlijk tegen hem cj Flair Zijn optreden gaat soi gepaard met een zekeip handigheid en ook verF1 heid. Bij het dirigeren vf1 „Bomenmars" bij voort4 een actie op 11 april ten tf,tl ve van de Natuurmonijei ten, liep de kroonprins echt over van flair. De|er leek zich ronduit ongeil te voelen. Mogelijk het zich op dat moment, voll begrijpelijk ook. afge' wat zijn vrienden zoudel gen. Die angst kan hij ma ter afleren, want het naar uit dat een deel v; volk het toch zo hogel: waardeerde Oranjehui: voor dit soort zaken wil'11 blijven opdraaien. |>0 De prins heeft ook wel aPl zaken aan zijn hoofd de roddelpers voortdjs „blondines" en plots opj kelde prinsessen als adsp koninginnen aandraagl Willem-Alexander zijn willen kiezen. Hoe er da; kelijk mee staat weten ei weinig en dat is miss maar goed ook. En dan is er het problee|i na zijn studie de tijd tot h. ningschap te vullen. Die[ de kan lang worden, wafcl ningin Beatrix maakt $n zins de indruk haar baailvc te zijn. De prins op zijni j popelt trouwens ook ni^rs Willem IV of Willem-Ald; der I te worden. Motie maakt hij zich tot dat tip aanbreekt nuttig in unjer Hij is al adjudant van zijqle der in buitengewone dieiec luitenant-ter-zee special&ig sten bij de Koninklijke h e ne. de eerbiedwaardige isj ling die hij ooit een kleifoj stituut" noemde. lp Kroonprins Willem-Alexf.O is vermoedelijk nu wel dat hij ons land niet meel teert op dergelijke uitspi _Het zijn teksten die een' "zich straffeloos kan pei ren, maar dié voor een van Oranje blunders zr miljoenen stuurlui staai vend aan wal om hem te betrappen. IK KOOS THW BIJ OE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT DOORSTROMEN ME MEER ZEGT DAN VASTROESTEN Herdenking Leden van het Comité Vrouwen van Ravensbrück herdenken in Amsterdam de bevrijding van het nazi-vrouwenkamp, nu 47 jaar geleden. Enkele honderden mensen woonden de plechtigheid op het Museumplein - bij. FOTO: ANP Toegepaste Huishoudwetenschappen. Een HBO- opleiding met een zeer brede, praktijkgerichte basis, die je onder meer uitstekende mogelijkheden bijbrengt voor een verantwoorde carrière. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool biedt interessante dag- en avond opleidingen Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de praktijk Veel toekomst perspectief En een gezellig studentenleven. veel op Nederland gericht en dat kan onder de huidige ont wikkelingen niet meer, vinden de nieuwe regeerders. In 1980 is er door Homeland Mission contact gezocht met Manusa ma. maar die zou in de samen werking al gauw niet veel meer hebben gezien. Diens mede werker Tutuhatunewa heeft vorig jaar overigens gezegd dat de RMS ook contact met de VN wilde zoeken. Ook de nieuwe Molukse rege ring denkt op de Molukken veel steun te hebben. Het ide aal van de vrye republiek is daar nog springlevend, zegt ze; vorig jaar staken er op 25 april mensen de vlag uit en daarvan zitten er nu 40 preventief vast. PARIJS/ZWOLLE - Het Europese ruimtevliegtuig Herii vrijwel zeker worden geschrapt uit het lange termijnprogr| van het Europese ruimte-agentschap ESA. Dat is de verwal binnen het agentschap. Hoewel de ESA-lidstaten formeel november een beslissing nemen, wordt er in de meeste I reeds nu op gerekend dat het zeventien miljard gulden kef project van tafel verdwijnt. Vooral Duitsland vindt Herj duur en heeft tijdens de ministersconferentie in novemb jaar in München met succes gepleit voor uitstel. IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE AVOND HEAO AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT M N BAAS NIET WIL DAT IK CONSTANT 'VEELBELOVEND" BLIJF. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool houdt open huis voor avondstudies Maandag 27 april, aanvang 19.00 uur Houtrustweg 2 Den Haag Wie "in z'n werk wil doorstromen komt' bedrijfsleven en overheid zeer gewaardeerde studierichtingen Als u twee avonden per week naar een avond HBO wilt om uw toekomstkansen te vergroten, begin dan met de avond van de 27e. Omdat de Haagse Hogeschool uit stekende dag- en avondopleidmgen liebegeleidmg c t prakti|k En veel toe komstperspectief HOGE KWALITEIT IN W-a maandag 77 april acht mal kan kon informatiepakket d* mtni^n «»n ctr lector Economie ft Management 070-3562180 1090012 30 uurl of draait 070 3639973 113 00- 21 00 uurl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4