Elektronische ogen bewaken parlement „Dit is een historisch foute beslissing geweest" „Wij geven wat rust in dat jachtige politieke leven" EcidócSouocmt NIEUWBOUW TWEEDE KAMER KAMERBEWONERS ZATERDAG 25 APRIL 1992 PAGIN Idoor WILLEM GOUDRIAAN Er was eens een Ameri kaan die in een gepantser de limousine het Binnen hof opreed. Zijn naam was George Herbert Bush, president van de Verenig de Staten. Hij zag een slor dig geparkeerde blauwe BMW staan en vroeg aan wie die wagen toebehoor de. „Dat is de dienstauto van Lubbers", was het antwoord. „De auto van de minister-president?", rea geerde Bush verbaasd. „Maar er staat helemaal geen bewaker bij!". Hans Askamp (34) is sinds vier jaar hoofd van de beveiligings dienst van de Tweede Kamer. Hij kan zich de verbazing van de Amerikaanse president goed voorstellen. In de Vere nigde Staten worden politici continu vergezeld van gespier de en tot de tanden bewapende krachtpatsers, die bodyguards worden genoemd. Ze hebben hun vinger bij wijze van spre ken voortdurend aan de trek ker om bij de geringste ver dachte beweging te kunnen re ageren. Hans Askamp hoopt dat ons land van die 'Ameri kaanse toestanden' gevrij waard blijft. Ook in het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer staat As kamp aan het hoofd van in to taal 42 beambten die in ploe gendiensten van acht uur borg moeten staan voor een onge stoord en veilig functioneren van het Nederlandse parle ment. De beambten zien er al lerminst uit als bodyguards, zijn niet bewapend en dragen ook geen uniform. Het woordje 'beveiliging' op hun blauwe colbert is het enige herken ningsteken. Dat is geen toeval. Uniformen boezemen soms angst in of wekken agressie op en het personeel van de Twee de Kamer moet nu juist pu blieksvriendelijk overkomen. Ervaring Voordat Askamp in 1988 chef van de beveiliging werd, had hij op dat gebied al de nodige ervaring opgedaan als kapitein bij de marechaussee. Hij was onder meer belast met de da gelijkse beveiliging van de NAVO-luchtmachtbasis in Brunssum. Af en toe werd hij geconfronteerd met anti-mili taristische betogers, die zich zelf vastketenden aan de hek ken van de basis. Ernstige inci denten zoals aanslagen bleven echter achterwege. Hetzelfde kan worden gezegd over de pe riode dat Askamp in de Twee de Kamer de scepter zwaaide, met uitzondering van één ern stige gebeurtenis. Nadat parlementair redacteur Hans Laroes van de NOS vorig jaar herfst op het Voorhout was neerges'token, rende de dader het Binnenhof op. „Ik heb Hans Laroes neergestoken en nu is Lubbers aan de beurt!", riep hij verdwaasd uit. terwijl hij het gebouw van de Tweede Kamer binnenrende. „Een kri tiek moment", herinnert As kamp zich. „De man maakte stekende bewegingen naar een ambtenaar die juist op dat mo ment naar buiten kwam. De mensen van de beveiliging re ageerden alert. Ze hebben de deuren van de hal geblok keerd, zodat hij geen kant uit- kon. De man heeft toen nog met een bronzen beeldje van Willem de Zwijger gèprobeerd het glas kapot te slaan, maar dat is niet gelukt". Ron van Veen (39) heeft als wachtchef een leidinggevende functie over de beveiligingsbe ambten. Ook hem staat de af faire rond Laroes nóg helder voor ogen. Hij is blij dat de messetrekker kon worden ge pakt. Voor de beveiligings dienst was de man overigens geen onbekende, vertelt Van Veen, want in de weken daar voor had hij zich ook al enkele malen op het Binnenhof gema nifesteerd. Daarbij had hij on der meer de ruiten van de werkkamer van het WD-ka- merlid Erica Terpstra aan dig gelen gegooid. Net als Hans Askamp is Ron van Veen er echter heilig van overtuigd dat de beveiliging van de Tweede Kamer niet mag worden afge stemd op die ene loslopende gek, die de drang heeft de be woners van het kamergebouw te belagen. „Het is de kunst het gebouw open en toeganke lijk te houden. Dat past in onze democratie", aldus Van Veen. Scenario's Dit betekent allerminst dat de beveiliging van de nieuwe Tweede Kamer een wassen neus is. Openheid is prima, maar de bewaking van het nieuwe gebouw is meer op maat gesneden dan vroeger. De tijden veranderen nu een maal. De incidenten die zich in het verleden in het kamerge bouw hebben voorgedaan, ade men een aandoenlijke on schuld uit: een man die vanaf de publieke tribune zijn kunst been tussen de kamerleden gooide, een betoger die tijdens een debat over kruisraketten op de regeringstafel sprong In de jaren negentig en volgen de moet rekening worden ge- Rechts: De grote roltrap voert bezoekers in eén keer naar twee de verdieping waar de ingang van de publieke tribune ligt; de eerste verdieping is niet toegan kelijk voor onbevoegden. Onder: Hans Askamp en Ron van Veen: „Geen Amerikaanse toestanden". FOTO'S: MILAN KONVALINKA houden met calamiteiten die een heel ander karakter kun nen hebben. Na een korte aarzeling geeft Askamp toe dat er diverse sce nario's klaar liggen. Tal van veiligheidsmaatregelen kun nen op elke vorm van dreiging worden afgestemd. Het kan daarbij wel eens nodig zijn dat het kamercomplex in zijn ge heel moet worden ontruimd. Om zo'n operatie soepel te la ten verlopen is niets aan het toeval overgelaten. Hans As kamp noemt een typerend de tail: „Een beveiligingsbeamb te die via de luidsprekers moet omroepen dat iedereen het ge bouw moet verlaten, zou ner veus kunnen zijn. In zijn zenu wen zou hij bijvoorbeeld kun nen stotteren. Om dat te voor komen, staat de oproep dat er moet worden ontruimd al kant en klaar pp een bandopname. Een druk op de knop is vol doende om de band af te spe len". De opname ligt klaar in de gloednieuwe meldkamer, het zenuwcentrum van de beveili ging. Hier komt het verschil met het oude beveiligingssys teem het best tot uitdrukking. Op diverse monitoren zijn beelden te zien van de directe omgeving van de Tweede Ka mer. Op een ander groot scherm is het kamercomplex verdeeld in een aantal secto ren. Als er in een bepaalde sec tor brand uitbreekt, wordt op het scherm meteen duidelijk waar de vuurhaard is. Pasje Elektronische ogen. Ze zijn ook verder in het gebouw vol op aanwezig. Elke deur die toegang biedt tot een gedeelte dat niet voor het publiek is be stemd, gaat pas open nadat een pasje de goedkeuring van een elektronische scanner heeft kunnen wegdragen. Een kort droge klik en de deur kan worden geopend. De bezoeker moet snel reageren, want na enkele seconden is de deur weer hermetisch dicht. Wachtchef Ron van Veen legt de reden uit: „We moeten na tuurlijk zien te voorkomen dat een ongewenst indringer stie kem achter een kamerlid, een personeelslid of een journalist naar binnen glipt in een ruim te die niet voor hem toeganke lijk is". Het oude kamergebouw was een doolhof waarin mensen soms hopeloos verdwaalden. Dat zal in het nieuwe gebouw niet snel gebeuren, door de' heldere indeling van de ruim te. Via een lange roltrap komt de bezoeker op de tweede eta ge uit. waar zich de publieke tribune bevindt. Mede uit overwegingen van veiligheid slaat de roltrap bewust de eer ste etage (met z'n toegang tot de nieuwe Grote Vergaderzaal) over. Dat maakt de situatie voor de bewakers overzichte lijk. Wel zo prettig als je be denkt dat er jaarljks maar liefst zo'n dertigduizend men sen een vergadering in het ge bouw willen bijwonen. As kamp is gelukkig met dat gro te aantal. Hij vindt dat er nog altijd te veel drempelvrees on der het publiek is. Als ze die overwinnen, komen ze terecht in een gastvrij gebouw dat goed is beveiligd, echter zon der 'Amerikaanse toestanden' die hopelijk in Nederland nooit nodig zullen zijn. As kamp: „Veel militaire poespas is trouwens ook maar betrek kelijk. Ik was eens in Straats burg, bij het Europees parle ment. Er stond een enorm cor don van uniformen. Ik liep er op mijn gemak doorheen. Nie mand zei iets, niemand deed iets. Hier moet in elk geval ie dere vaste klant een pasje la ten zien. Van de schoonmaker tot de minister-president". Het verhaal van een 'kamerbewoner', opgetekend door Dick van Rietschoten Naam: Peter Verkoijen Leeftijd: 38 Functie: Sous-chef kelner „Toen ik in 1983 kwam solliciteren als ober, vroegen ze me waarom ik juist in de Twee de Kamer walde werken. Ik zei: 'Dit lijkt me de laatste baas die failliet gaat'. Vonden ze wel leuk, geloof ik In elk geval werd ik aan genomen en daar heb ik geen moment spijt van gehad". „Ik kwam hier echt als groentje binnen. Niet wat de horeca betreft, maar op politiek terrein. Ik wist bij wijze van spreken niet eens wat links of rechts was. Ik herinner me nog goed hoe verbaasd ik was toen ik hoorde met wat voor bedragen ze hier bezig zijn. Er wordt de hele dag over miljoenen en miljarden gepraat of het niks is' „Op mijn eerste werkdag dacht ik: het zal er wel allemaal heel sjiek, stijf en officieel aan toe gaart. Gelukkig ontdekte ik al gauw dat dat niet zo was, maai- in het begin had ik behoorlijk de zenuwen. Ik stond telkens weer te bibberen als er opeens een minister of kamerlid vlak voor m'n neus verscheen die ik alleen van de televisie of de krant kende. Maar dat went snel hoor. Je voelt je al gauw een lid van de familie, want dat is het eigenlijk aan het Binnenhof: één grote familie". „Horeca-mensen hebben in het kamerge bouw een heel aparte functie. We geven met onze natjes en droogjes wat rust en af leiding in dat jachtige politieke leven. Het is dan ook belangrijk dat je zo veel moge lijk mensen persoonlijk kent en op een vriendelijke manier met ze omgaat. Een hele opgaaf, want er werken in het kamer complex ongeveer zeshonderd personen: kamerleden en hun medewerkers, fractie- personeel, kamerpersoneel. journalisten, noem maar op. Ik ken ze inmiddels vrijwel allemaal". „Het is ook leuk als je van een heleboel mensen weet Wat ze graag eten of drinken. Dat wordt zeer gewaardeerd. Iedereen heeft zo z'n voorkeuren. Toen Dolman hier nog voorzitter was. wist elke ober in het ge bouw dat hij elke middag precies dezelfde lunch wilde: een broodje kaas. een krenten bol, een sinaasappel en een glas melk. Je hebt ook mensen met speciale wensen voor bijvoorbeeld een uitsmijter of een ijscoupe of een bepaald merk bier. En als Bolkestein om koffie vraagt, weet je dat hij er altijd drie koekjes bij wil hebben, dat soort din gen. Het CDA-kamerlid Van Iersel is ook een mooi geval. Die bestudeert bij de lunch altijd aandachtig de hele kaart en zegt dan steevast: geef me toch maar een halve uit smijter met kaas". „In het nieuwe kamergebouw zijn die men- Peter Verkoijen. ..Ik ken ze vrijwel allemaal". selijke contacten wat minder geworden. We brengen natuurlijk nog steeds versnape ringen rond tijdens commissievergaderin gen en fractiebijeenkomsten, maar de twee restaurants zijn voor het overgrote deel zelfbediening geworden. Dat is wel jam mer, maar we blijven uiteraard wel probe ren het iedereen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Vooral 's avonds is dat van groot belang, want wie al een hele werkdag achter de rug heeft wil toch graag in een ontspannen sfeer dineren en niet even snel tussendoor een paar happen naar binnen werken". „Ik ben niet zo'n sentimenteel figuur die vasthoudt aan oude spullen, maar de warmte van het sociale leven in het oude gebouw mis ik toch wel. De leden van het horecapersoneel in de Kamer zijn vaak een sociaal aanspreekpunt. De mensen die hier werken willen nog wel eens stoom afblazen FOTO: MILAN KONVALINKA en dat doen ze dan geregeld bij ons. Ik heb het ook al een paar keer meegemaakt dat een kamerlid mij een bepaald politiek pro bleem voorlegde en dan vroeg: wat vind jij daar nou van? Sommigen proberen zelfs zieltjes te winnen onder het personeel, echt waar hoor". „Met de meeste mensen hier heb ik een heel leuk contact, 't Is vaak lachen gebla zen. maar je moet natuurlijk wel je plaats weten als het erop aankomt. Je kunt niet met iemand gaan lopen dollen als-ie druk in bespreking is of als er onbekenden bij zijn. Sommige mensen zijn ook heel anders dan je je had voorgesteld. In 1984 was ik vaste ober bij de RSV-enquètecommissie onder leiding van oud-minister Van Dijk. Ik vond dat altijd zo'n statige, strenge man, maar in de persoonlijke omgang met mij bleek hij allervriendelijkst te zijn. Toen die RSV-zaak afgelopen was heb ik nog een handtekening van hem gekregen". CDA'er Van Weezei ongelukkig met nieuwe zaal Idoor PAUL KOOPMAN Achteraf heeft Hans Gual- thérie van Weezei spijt als haren op zijn hoofd. Had hij, tijdens dat cruciale de bat in 1984, net als zijn partijgenoten Van Vlij men en Beinema nou maar vóór het behoud van de oude vergaderzaal ge stemd! Had hij zich maar de blaren op zijn tong ge praat om zijn mede-parle mentariërs te waarschu wen voor de dwaling die ze zouden begaan. Had hij maar Sinds december vorig jaar, toen de nieuwbouw geleidelijk in gebruik werd genomen, ont vangt Van Weezei geen gasten meer in het kamerrestaurant. Geprobeerd heeft hij het wel, maar hij schaamde zich dood voor die moderne horecavoor- ziening in de nieuwbouw. Stpnd daar de 70-jarige senator en burgemeester van het schattige Franse plaatsje San- cerre in de rij met een dienblad in zijn handen en daarop een broodje kaas. Onterend was dat. En pijnlijk diens vraag waar de kamervoorzitter, Deet- man, zijn gasten bij het diner ontvangt. Van Weezei, onge lukkig grimlachend: „Ik moest hem zeggen dat Dcctman niet in deze kantine eet, maar uit wijkt naar het sjieke hotel-res taurant Corona aan het Buiten hof'. Maar goed. Van Weezei had ooit vóór de nieuwbouw ge valt. dan hebben we dusf oude vergaderzaal meel" naar terug te keren. Die afgesneden". P Kwade genius e Van Weezei ziet de Pvjli Dolman als de kwade gb< achter het nieuwe gebouw zijn open ruimten, z'n \L derzaal in de vorm van eef fitheater en z'n restaix* met zelfbediening. De g&' is van zijn gezicht te lezfl hij vertelt: „De essentiëlt slissingen vielen toen Dqc kamervoorzitter was. HijL een enorm zwaar stempL dit gebouw gedrukt. Zijï sofie was: alles moet f' niets mag boven het ma| uitsteken". „Dolman heeft niet ondej dat Nederlanders toch! beetje tegen hun kamen willen opkijken. Een bed hoeveelheid decorum I men nu eenmaal op prijkt volk wil toch ook de koijs in haar koets of mooief zien? Nu hoor ik u def was er dan geen inspraaj maar ach, dat was betif lijk. Vandaar ook dat er h daar alweer gepleit wordl het aanbrengen van gord in de glazen wandelgang] om de vergaderzaal. I idee is zo'n open, gli bouw wel aardig. Ik i esthetisch ook echt gesfc Als we hier met een kant) maken hadden gehad zelfs gezegd hebben: rend! Maar de politiek i. senwerk. Het is een ani dat gezelligheid vereist, I lijkheid, overleg in de t tenheid van die kruin sluip-door-gangetjes dia het oude gebouw hebt". Van Weezei: „Heel Nederland ziet hoe leeg die zaal is en zal vragen: waarom willen die lui een nieuwe zaal als ze er toch ten?". FOTO: MILAN KON\ stemd. dus vóór de bouw van een nieuwe vergaderzaal en het verwijderen van de ver trouwde groene bankjes, dito gordijnen en ander meubilair uit de oude zaal. „Dat was een historisch foute beslissing", vindt hij nu. „Ik heb me inder tijd laten meeslepen door de gedachte dat het parlement nog in de groei was, dat het groter, ruimer, nieuwer moest. De emotionele en historische waarde van de oude vergader zaal hebben we met z'n allen enorm onderschat. Tsja, maar nu is het dus te laat". Wanhoopsoffensief Vanuit de overtuiging dat een wijs man beter ten halve keert dan ten hele dwaalt, werkte Van Weezei begin dit jaar nog con amore mee aan een wan hoopsoffensief van PvdA-ka- merlid Stemerdink. Het was een opmerkelijke coalitie tus sen die twee: de als rechtse houwdegen bekend staande Van Weezei samen optrekkend met de sociaal-democraat Ste merdink. Zesenzeventig hand tekeningen verzamelden zij voor het behoud van de oude vergaderzaal. Maar toen pun tje bij paaltje kwam, bij het stemmen, zonk een flink aan tal kamerleden de moed in de schoenen. Hans Gualthérie van Weezei daarover: „Dat is me bitter te gengevallen en het kost me moeite om niet de namen be kend te maken van de colle ga's die op het laatste moment als een blad aan de boom zijn omgedraaid. Terwijl zij zich tij dens onze actie soms zélf zijn komen aanmelden met de me dedeling: wat goed van jullie dat je die actie voert! Maar ja, er is achter de schermen ge masseerd en druk uitgeoe fend. Uiteindelijk hebben we het daardoor niet gehaald. Als nou over drie jaar zal blijken dat de nieuwe zaal ons niet be- „Als ik 's ochtends lai oude koffiekamer looi krijg ik een brok in m' dat mag u rustig wetei tien jaar lang heb ik daó dagelijks gezeten, in he je rechts bij de deur. G borreltje erbij, de grote derzaal en de leeskame handbereik. Je bleef gen, juist omdat het z was. Dat zijn we nu kwi mer". Debattechniek Van Weezei vermoedt nieuwe vergaderzaal slechte invloed zal heb de debat-techniek. „In groene bankjes zat je over elkaar. Aan de er de linkse fracties, aan d re kant CDA en WD. unieke situatie, het n van ruwweg twee eeuw lementaire ervaring, het wel eens de knuste mer van Nederland ge die oude zaal. Een hui waarin alle burgers zie nen herkennen". „Er komt nog iets bij: televisiecamera's zal angstig leeg geheel Als er maar een paar k den aanwezig zijn. da zo'n amfitheater een verlaten aanblik. Heel land ziet dan hoe leeg is en men zal zich af waarom willen die lui e we zaal als ze er toch ten?". Hoewel hij als amba naar Straatsburg speelt Van Weezei t< weer met de gedachte politieke toekomst. „Al eens terug mag Keren aarde, laat het dan als gerhuislid zijn!", roep ..Een hardblauwe To een eigen gezellig een achterban die me hun aanspreekpunt v noden. Laat dat distric heten, dat lijkt me hé

Leidse Courant | 1992 | | pagina 36