teen boodschap an kamerleden aet heimwee J „Als je Scheps kon bijhouden wasje een super stenograaf Somxuit NIEUWBOUW TWEEDE KAMER KAMERBEWONERS meivoorzitter Deetman ZATERDAG 25 APRIL 1992 PAGINA 35 ook moeten blijven vergade ren en geen nieuwe zaal moeten bouwen". Klein grut Klopt het dat het presidium al veel klachten over het nieuwe gebouw heeft gekregen? Zo zouden sommige leden er be zwaar tegen hebben dat er geen gordijnen hangen langs de glazen 'Wandelgang' achter de vergaderzaal. Ze vrezen dat ze daardoor te veel te kijk zul len lopen. Deetman: ..Ik noem dat het kleine grut. De afgelopen maanden is er van alles ge schreven: over de gordijnen langs de omloop, over de self service in het restaurant, over te gladde tegels in de hal. over de kleedjes En dan zeg ik: ja. het is nu eenmaal een nieuw gebouw. Het is net als wanneer je naar een ander huis gaat Er zijn dingen die meevallen en dingen die te genvallen. Sommige dingen verander je meteen en andere stel je nog even uit. Zo gaat het ook met dit gebouw en zo is het ook met die gordijnen. Het is niet mijn oogmerk om de Wan delgang met gordijnen te be hangen. Maar het is natuurlijk wel nuttig als er iets dicht kan. Bij grote acties en demonstra ties sloten we op het Binnen hol de gordijnen ook weieens en kregen de kamerleden het verbod zich te vertonen. Dat wil niet zeggen dat eventuele gordijnen langs de Omloop al tijd dicht zullen moeten, in het geheel niet. Onze lijn is open heid". - Zijn er al klachten over de nieuwe vergaderzaal? ..Na 28 april zullen we daarover ook opmerkingen krijgen, daar ben ik van overtuigd. Ik kan nu al aanwijzen welke din gen aanvankelijk zullen tegen vallen maar die over een hall jaar toch blijken mee te vallen. Ik denk niet dat we majeure problemen zullen krijgen. De akoestiek bijvoorbeeld is heel goed. De sprekers zijn zonder geluidsinstallatie tot in alle hoeken goed te verstaan, ook op de tribune. Dat vind ik knap. want je weet het met a- koestiek nooit". - Waar komen straks de demon straties? Op de Hofplaats, het plein voor en onder de nieuwe vergaderzaal'.' ..Onze voorkeur ligt bij het Binnenhof. Daar zitten parle ment en regering. Daar zetelt ook de minister-president. Binnenhof la blijft het officië le adres van de Tweede Kamer. De WD blijft daar gehuisvest, enkele andere fracties zullen er gehuisvest worden en het presidium idem. De minister singang blijft ook aan de Bin nenhof-kant. Bovendien staat in de hal van nummer la het monument voor de gevallenen en dat gaat daar niet weg". ..De Hofplaats moet meer een gezellig en ludiek karakter krijgen, met het café 'Speakers Corner', een terrasje en een grote bank waar men desge wenst op kan klimmen om zijn mening te berde te brengen. Maar ja, wie weet hoe het zal gaan. We moeten maar afwach ten". - Een parlement is niet alleen een gebouw maar in de eerste plaats een verzameling men sen. Beslaat de Tweede Kamer over twintig jaar nog in deze vorm'' Of is zij dan een soort provinciale stalen van Europa geworden'' „Natuurlijk zullen er straks nog meer besluiten genomen worden in Brussel. Maar het is niet zo dat we daar niets over te FOTO STEPHEN EVENHUIS zeggen zullen hebben. We zit ten er immers zelfbij. Ik denk zelfs dat de situatie in sommi ge opzichten beter wordt. Men gaat er nu zo gemakkelijk aan voorbij dat Nederland een klein land is en zich daarom al tijd al moest conformeren aan wat de grotere landen doen. We hadden misschien de illu sie dat we tot dusver autonoom waren, maar in werkelijkheid waren we dat op een aantal be langrijke punten niet. De dis contoverhogingen in Duits land vormen daarvan nog steeds het mooiste voorbeeld. Daar gaan we bijna automa tisch in mee". ..Maar zoals ik zei. we zitten er wat de EG betreft zelfbij en we hebben invloed. Wie had een paar jaar geleden durven den ken dat een Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken veelvuldig naar Joegoslavië zou gaan om te bemiddelen. Ja, dat heeft soms consequen ties. Als onze minister iets zegt over de erkenning van Mace donië, dan gebeurt er wat in Griekenland". - We zitten er zelf bij in Brussel. Dat wil zeggen: de regering, maarniet de Tweede Kamer. „Tja. daar zullen we iets op moeten bedenken. Misschien moet het maar zo worden dat een minister of staatssecreta ris die in Brussel iets van plan is. vóóraf in de Tweede Kamer verantwoording komt afleg gen. Dat doen we nu ook al als het om zeer belangrijke bin nenlandse zaken gaat. Die lijn zie ik wat Europa betreft wel doorgetrokken worden". Bedaagd zooitje - Wat vindt u van de kwaliteit van de huidige kamerleden? Uw fractiegenoot Gualthérie van Weezei heeft het over een bedaagd zooitje. De meerder heid zit om half acht 's avonds met pantoffels aan voorde tv. ..Er wordt hier heel hard ge werkt. Ja. ook buiten kantoor tijd. Maar ik geef toe: als je veel reist, wil je wel eens een avond bij moeder de vrouw zit ten. Toch is die beeldvorming van Van Weezei niet juist. We hebben wel een probleem als het gaat om de afstand tussen kiezer en gekozene. De kamer leden moeten zich realiseren dat de kiezers niet vanzelf in teresse krijgen in politiek. Dat kan men niet alleen via de me dia bewerkstelligen. Men zal er zelf op uit moeten „Veel kiezers vinden het leuk een politicus in het wild te zien en verbaal te kunnen aanval len. Decennia lang hebben we veel investeringen gedaan in het onderwijs. Dat heeft de mensen mondiger gemaakt. Was bijvoorbeeld het gemid delde CDA-lid vroeger volg zaam. nu zegt hij al gauw: ik ben het niet met u eens. Hij heeft een zelfstandig oordeel en wil zijn politicus daarover bevrógen". ..Daarom vind ik het een goed idee een regionale component in ons kiesstelsel te brengen. Zoals het Duitse systeem van een beperkt districtenstelsel. Dan breng je tijdens kamer verkiezingen twee stemmen uit. ëén op een nationale kan didaat en één op een regionale kandidaat We hebben een 'mixture' nodig in de politiek van generalisten en mensen die de regio afsjouwen We wachten nu op het advies daar over van de commissie-De Ko ning. Ik hoop dat die moedig zal zijn. Daarna zal het nog wel een paar jaar duren eer de Kieswet in die zin gewijzigd is. Dat moetje ook niet in een jaar willen doen want dan maak je grote brokken". Saam Harrie Stegeman -eeftijd: 50 •functie: Onderdirecteur tenografische dienst Het verhaal van een 'kamerbewoner', opgetekend door Dick van Rietschoten „Nee hoor, het afscheid van de oude verga derzaal valt me niet zwaar. Er komt natuur lijk wel een beetje weemoed bij kijken, want ik heb in die ruimte ontelbare debat ten gestenografeerd, variërend van afschu welijk saai tot enorm spannend of emotio neel. Maar het nieuwe gebouw is voor ons stenografen een enorme vooruitgang: rui mere werkplekken en een stel vergaderza len met een prima akoestiek". „Je hoort wel eens mensen die zich afvra gen waarom stenografen nu eigenlijk no dig zijn. Die denken: je kunt toch gewoon elk debat op de band opnemen en later uit tikken? Ja. dat zou in principe kunnen. Maar in de eerste plaats duurt het dan te lang eer er een schriftelijk verslag van een debat beschikbaar is, ten tweede kan de techniek altijd falen en ten derde maken wij niet alleen een woordelijk verslag van wat er gezegd wordt, maar treden we ook op als een soort corrector. Het is onze taak om te zorgen dat er fatsoenlijk Nederlands in het verslag komt te staan". „In 1961, toen ik net een jaar m'n hbs-diplo- ma op zak had, hoorde ik dat er in de Twee de Kamer een schreeuwende behoefte was aan stenografen. Dat leek me wel aardig werk. dus ik meldde me aan als leerling stenograaf. De opleiding viel me erg mee. Het was de tijd dat er bij wijze van spreken elke week een debat over Nieuw-Guinea werd gehouden. Dan had je bijvoorbeeld lange dialogen tussen Luns en het PvdA- kamerlid Jacques de Kadt. Die twee spra ken gelukkig niet zo snel, dus ik kon het dan aardig bijbenen". Vuurproef „Er waren uiteraard ook wel eens moeilijke momenten. In mijn eerste jaren bestonden er bijvoorbeeld nog geen interruptiemicro foons. Er werd herhaaldelijk iets uit de banken geroepen of de opposanten rukten op naar het spreekgestoelte. Dan moest je vaak je oren op steeltjes zetten en heel goed opletten wie wat zei. zeker als er door elkaar werd gepraat". „De vuurproef voor leerlingen uit de jaren zestig was altijd het stenograferen van het PvdA-kamerlid Scheps. Die man kon zo watervlug spreken! In m'n eerste leerling- jaar zei m'n baas eens tegen me: "Zo dade lijk komt Scheps aan het woord. Als je die goed op papier krijgt, geef ik je zo een vaste aanstelling'. Dat liet ik me geen twee keer zeggen. Ik rende de vergaderzaal binnen en ging bij de dienstdoende stenograaf zit- Harry Stegeman op zijn werkplek ten. Nou, dat werd een wel erg koude dou che. Iedereen lachte zich rot omdat ik het niet redde Achteraf bleek het een vaste ontgroeningsgrap te zijn die bij iedere leer ling werd uitgehaald. Ja. als je Scheps kon bij houdenwas je een super-stenograaf! „Nee, tegenwoordig is er geen enkele poli ticus meer waar ik het qua stenograferen moeilijk mee heb. Kwestie van routine hè. Ik let nu vaak meer op de manier waaróp iets wordt gezegd. Ik kan me soms gewel dig ergeren aan oeverloos geklets met veel jargon erdoorheen. Vreselijk! Echt boeien de sprekers heb ik helaas maar weinig meegemaakt. Maarten Schakel was er zo eentje. Marcus Bakker ook natuurlijk. En Hans van Mierlo. Lubbers vind ik trouwens ook heel goed. maar daar denkt lang niet ie dereen zo over". Spannend ..Als een debat spannend is. vind ik het jammer dat je er als stenograaf alleen maar flarden van meemaakt. De Nacht van Schmelzer in 1966 heb ik helaas gemist. Ik FOTO: MILAN KONVALINKA voelde me die dag grieperig en ik meldde me ziek. Later heb ik de haren uit m'n hoofd getrokken uit spijt dat ik er niet bij was". „Tijdens de Avond van Voorhoeve in 1989. toen het tweede kabinet-Lubbers ten val kwam, was ik er wèl. Een thriller-achtige sfeer heerste er toen. Voorhoeve begon heel onderkoeld, maar na een poosje voel de iedereen dat er meer aan de hand was. Op een gegeven moment leefde het hele gebouw mee. Het gonsde in alle uithoeken: 'Dit gaat fout. dit gaat fout'. Een prachtige herinnering. Eén van de vele. De debatten met Van Agt over de Drie van Breda en la ter over de ontsnapte oorlogsmisdadiger Menten, ook dat waren gebeurtenissen die altijd in m'n hoofd blijven". „Ik lijk langzamerhand een kamersteno graaf voor het leven te zijn geworden. Er zijn mensen die. nadat ze een paar jaar als stenograaf hadden gewerkt, heel wat an ders zijn gaan doen. Sommigen brachten het zelfs tot grote beroemdheid. Drees werd wethouder, minister en premier. Charles Dickens werd schrijver. Maar ik vind het wel best zo". rer en daar Troelstra Nou. ik denk dat als ik aan die colle ga's had gevraagd: waar ston den die grote mannen dan pre cies. dat ze het antwoord schul dig waren gebleven. Dat komt doordat de inrichting zo vaak is veranderd. De vloer is er na de oorlog ingekomen, het hui dige meubilair is van de jaren vijftig, de balkons zijn in die tijd verbreed en zo zou ik nog wel even door kunnen gaan". Aan het einde van deze argu mentatie wijst Deetman er bo vendien op dat de oude verga derzaal niet verloren gaat. Zij zal nog wel degelijk verder ge bruikt worden. Ja. ja. sputte ren wij tegen, maar wel in een heel andere gedaante, als mul- ti-fuhctionele ruimte. Deetman: „Nou ja het is zo dat de vloer weer gelijk wordt gemaakt, maar dat was-ie tot de jaren vijftig ook. De balkons worden weer kleiner, maar dat was vroeger ook al zo. Ja. en er komt ander meubilair. Maar het blijft wel de historische ruimte. En bedenk wel: in de vorige eeuw is er een periode geweest dat de parlementa riërs in deze zaal gewoon op stoelen dus echte zetels - zaten, dat de troon van de ko ning in deze zaal stond en dat de jaarlijkse opening van de Staten Generaal in deze zaal plaatsvond. Kortom, ik heb wel gevoel voor historische argu menten. maar dan zeg ik met Churchill: dan hadden we hier op hun schreden te kunnen te rugkeren. Het gaat hier om de club van oorspronkelijk 76 leden die het manifest van de PvdA'er Ste- merdink hadden getekend voor het behoud van de zaal met de groene bankjes, voor het geval men daar ooit heim wee naar zou krijgen. Maar succes was hun niet vergund. Het presidium van de Kamer oefende zoveel druk op een aantal wankelmoedige geesten onder de 'Stemerdinkianen' uit dat de meerderheid een minderheid werd. Moest dat nou echt zo? Tweede-Kamervoorzitter Wim Deetman. oud-minister van onderwijs maar inmiddels mis schien nog beter bekend als de kampioen van de nieuwbouw, is duidelijk voorbereid op deze vraag. Heel gedecideerd zegt N 'T HOUT in koningin Beatrix, Claus en kroonprins m-Alexander hoogst- onlijk bij de officiële ing aanwezig, niet londerdvijftig leden .e Tweede Kamer be en volgende week lag met evenveel ani le nieuwe vergader- f, kleine zestig man moet en dat die moderne ko- i luwe schelp dezelfde ar- c rreugde zal geven als de >gpde groene 'wildebees- uin'. Zij hadden het liefst eie ouwe zaal achter de A gehouden om eventueel hij: „Natuurlijk had men het recht de oude zaal met de bankjes te behouden. Maar te zelfdertijd diende men zich ook te realiseren dat er beslui ten waren genomen en dat dat nu eenmaal verplichtingen schept. Wat zou de Kamer ge zegd hebben als een minister zich niet aan besluiten zou houden? Dan was Nederland te klein geweest. Er zou schan de zijn gesproken van een der gelijk jojobeleid. Tweede-Ka merleden hebben de plicht de criteria die ze voor anderen aanleggen ook voor zichzelf te hanteren". Kamervoorzitter Deetman: „De Kamer heeft er zelf altijd bijgezeten". bouwplannen zouden zijn. Ook voor dat argument was Deetman niet gevoelig. „De Kamer heeft er zelf altijd bijge zeten. Dat kan dus nooit een alibi zijn om nu van mening te veranderen. Aan dat soort ar gumenten heb ik echt geen boodschap. Ik geef toe dat ik dat makkelijk kan zeggen want ik zat toen niet in de Ka mer. Bovendien is men inder tijd niet echt overvallen. Er is over gedebatteerd en stevig ook. Niet zomaar op een ach ternamiddag". Historie Is Deetman ook niet gevoelig voor historische argumenten'7 In Londen heeft men de oude vergaderzaal van het Lager huis na het bombardement van de Duitsers precies zo weer opgebouwd. „Ja", zegt de kamerpraeses met een fijn glimlachje, „maar er is een groot verschil met de situatie in Londen. In die zaal verga dert het Lagerhuis nog steeds. Het is geen museumpje gewor den. Dat zou hier wel gebeurd zijn. Als we naar de nieuwe zaal waren verhuisd zou onze oude zaal een stoffige bedoe ning geworden zijn". „Ja. zeiden sommige kamerle den dan. maar je had er klas sen en andere groepen kunnen rondleiden. En dan had je kun nen zeggen: hier stond Thor- becke. daar Groen van Prinste- van Schmelzer (1966): de oude zaal in vol bedrijf. Veel kamerleden beklaagden zich echter over het feit dat zij nooit een echte keus hebben gehad. De PvdA'er Dick Dol man, de voorganger van CDA'er Deetman. zou in zijn voorzittersperiode als een stoomwals over hen heen ge gaan zijn. En mede daardoor zouden ze zich nooit gereali seerd hebben wat de uiteinde lijke effecten van de nieuw- fp ARCHIEFFOTO 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 35