NIEUWBOUW TWEEDE KAMER Publiek welkom in 'glazen huis' Programma van de feestelijkheden 28 APRIL 14.20 uur: Verwelkoming van Hare Majesteit de Koningin door Haagse schoolkinderen op het Spui. 14.30 uur: Optocht van Haagse schoolkinde ren rond de Tweede Kamer met als thema: „Als ik minister-president was". 16.30 uur: Aankomst Haagse Nachkoningin en haar gevolg bij het Mauritshuis. 18.45 uur: Optreden Fries Shantykoor vanaf het Friese Statenjacht in de Hofvijver. 20.00 uur: Groot Dansfeest op het Plein m.m.v. The Clarks, De Gigantjes en Bennie's Rock Roll Dancers. 24.00 uur: Vuurwerk vanuit de Hofvijver. 1 en 2 MEI Open dag Tweede Kamer. Idoor PAUL KOOPMAN De nieuwe Tweede Kamer is behalve een gebouw voor politici vooral ook een gebouw voor het publiek. Als dinsdag de nieuwe vergaderzaal in gebruik wordt genomen, is tevens het aantal voorzieningen voor belangstellende burgers aanzienlijk uitgebreid. De belangrijkste 'winst': meer plaats op de publieke tribune, meer bewegings vrijheid en vooral ook een letterlijk be tere 'inkijk' in het dagelijks bedrijf van de volksvertegenwoordigers. Om zicht te krijgen op de handel en wandel van kamerleden en hun mede werkers is het straks niet eens nodig de drempel van het kamergebouw over te stappen. Vanaf de Hofplaats heeft iede re voorbijganger al zicht op de glazen omloop rond de nieuwe vergaderzaal, de 'wandelgang-nieuwe-stijl' waar par- Nieuw: het nieuwe gebouw voor de Tweede Kamer gezien vanaf het Spui. lementariërs en journalisten zich ple gen op te houden voor informeel over leg. Maar wie meer wil weten van de Twee de Kamer is ook in het 'glazen huis' welkom. Om alle belangstelling in goe de banen te leiden heeft de voorlich tingsdienst van de Tweede Kamer een speciaal rondleiding- en informatiepro gramma opgesteld. Tussen 8 mei en 12 september is het gebouw op alle dagen van de week, met uitzondering van zon en feestdagen toegankèlijk. Deelname aan het programma is gratis. Groepen Bezoekende groepen worden ontvan gen in de 'Burgerzaal', die een plaats heeft gekregen direct onder dc nieuwe vergaderzaal van de Kamer. Daar krij gen de groepen een korte inleiding, een filmvertoning over de werkwijze van de Tweede Kamer, waarna op vergaderda- gen (dinsdag, woensdag en donderdag) een debat vanaf de publieke tribune of in één van de nieuwe commissiekamers bijgewoond kan worden. Voor reserve ringen is een speciaal 06-nummer geo pend: 06-8305. Individuele bezoekers kunnen bij groe pen 'aanhaken' als er niet meer dan vijftig deelnemers zijn. Op de nieuwe publieke tribune is volop plaats: maxi maal 230 personen kunnen de debatten van nabij volgen. Bovendien zijn er voorzieningen voor rolstoelers. Demonstraties Demonstraties, zo verwacht de voor lichtingsdienst van de Tweede Kamer, zullen zich verplaatsen van het oude Binnenhof naar de Hofplaats aan de 'Spuikant' van de nieuwbouw. Daar ko men tevens een koffieshop en een fors uit de kluiten gewassen granieten pu- blieksbank. Officiële delegaties die petities willen aanbieden of kamerleden willen spre ken kunnen gebruik maken van één van de kubusvormige spreekkamertjes in de Statenhal, de centrale hal van de nieuwbouw. Op introductie is ook het nieuwe restaurant op de tweede verdie ping aan de 'Pleinkant' van de nieuw bouw voor derden toegankelijk. Exposities In de Burgerzaal worden drie exposi ties ingericht: één over 75 jaar kiesrecht met vele oude verkiezingsaffiches, een tweede tentoonstelling over de geschie denis van het Binnenhof-complex en een expositie van foto's die tien persfo tografen de afgelopen tien jaar in en rondom het oude Kamergebouw heb ben gemaakt. De oude vergaderzaal wordt de komen de twee jaar omgebouwd tot een 'multi functionele ruimte', waar onder meer diners en recepties kunnen worden ge houden. De groene bankjes waar de ka merleden in plachten te zitten, verhui zen naar de Burgerzaal. Overigens krij gen ook de in het oude complex gelegen rookzaal, leeszaal, koffiekamer en mi nisterskamer een grondige opknap beurt. De ingang 1-A van het Binnen hof-complex, die tot voor kort gold als hoofdingang van de Tweede Kamer, blijft in haar huidige vorm gehand haafd. De Erelijst der Gevallenen in de Tweede Wereldoorlog, die hier is opge steld, wordt niet verplaatst. De traditio nele kransleggingen door buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders blijven hier dus plaatsvinden. berestaureerd trappenhuis in het voormalige Departement van Justitie dat is verbonden met de nieuwbouw. Oud en Nieuw: een blik vanuit het nieuwe gebouw op de Ridderzaal en een deel van het oude grafelijke kasteel foto s milan konvAunka

Leidse Courant | 1992 | | pagina 33