p ll mal Ie „Je zit allemaal voor je eigen loon op straat" 'Gone With the Wind' houdt Amerika stevig in z'n greep PORTRET VAN ZO MAAR EEN TAXICHAUFFEUR Ceidóc Somotrt' ZATERDAG 25 APRIL 1992 PAGINA 31 door KARIN SWIERS DEN HAAG „Toen ik kwam solliciteren als taxichauffeur stonden er allemaal van die mooie Amerikanen in de garage. Ik zag het al helemaal zitten. La ter bleek dat deze gewoon voor een onderhoudsbeurt in de gara ge stonden. Ik kreeg een een oude Opel Record mee. Ik dacht, dat heb je weer lekker slim gedaan". Han Erades (24) is inmiddels vijf jaar verder en rijdt in een Opel Omega voor het Haagse taxibedrijf Van den Berg. Zijn wagen is nog geen anderhalf jaar oud. de teller staat op ruim 120.000 ki- lometer. „We doen hooguit drie jaar net de auto's. Dan worden ze verkocht, lenminste als er nog wat van over is. Meestal redden ze het niet hoor. Ze worden regelmatig platgereden. Ik heb een collega gehad die haalde de twee maanden nog niet eens met zijn nieuwe auto. Hij ging onder een trailer door". De klant die naar Monster moet, komt opeens tot leven. „Nou dan heb je toch een mooi coupeetje, of hoe heet dat, een cabriolet". Han knikt bevestigend. ,.Maar die gozer is er zelf ook niet goed van afgekomen. Hij is nog steeds de weg kwijt". „Effe stout doen". Han steekt een bre de weg over, duikt in de ruimte tussen twee rijen voor het stoplicht wachtende auto's. En komt zo in het voorsoorteer- vak voor rechtsafslaand verkeer te recht. Niemand kijkt ervan op. „Ik heb in vijf jaar pas twee grote ongelukken gehad. Mijn eerste forse aanrijding was mijn eigen schuld. Er kwam een dikke BMW met een rotgang van rechts aan rijden en ik verleende geen voorrang. Toen was mijn auto dertig centimeter korter geworden. Mijn auto was net ge maakt, nog geen week gespoten en to.en reed een Turk in een transitbusje ach teruit tegen me op. Tegen mij bekende hij schuld, maar toen de politie kwam ontkende hij opeens. Wacht maar, zei een agent tegen me. En ja hoor, toen hij zijn wagen startte, stond hij dus nog in zijn achteruit. Bingo". Asociaal Aangekomen in Monster wijst de klant de weg. „Kun je me hier neerknallen bij die lantaarnpaal. Ernaast dan. niet erop ".grapt hij. „Ik kan me voorstellen dat het publiek ons asociaal vindt. Dat ze denken dat we boven de wet staan. Maar ze moeten zelf maar eens een matindje met een taxi gaan rijden. Dan weten ze hoe het eraan toegaat, hoeveel kosten een ei gen baas heeft. Vroeger was er geen taxivergunning te krijgen. Ze weTden in Den Haag onderling verkocht voor der tig- tot veertigduizend gulden. Bij de provincie willen ze nu opeens vergun ningen uit gaan geven. Voor maar tweeduizend gulden. En Den Haag is al veel te vol. Je hebt te veel concurrentie. Het is toch niet normaal dat je hier vier grote taxicentrales- hebt. En allemaal gunnen ze elkaar niks. Dat heb ik ook. Je zit allemaal voor je eigen loon op straat. Ik zit niet op de sociale dienst te wachten. Daar wil ik niet van profite ren". „En dan willen ze binnenkort ook nog een tariefsverhoging doorvoeren van vier procent. Iedereen denkt dan hele maal: de groeten, ik ga lekker met de tram. Dan duurt het maar wat langer". Hij rijdt twee standplaatsen voorbij. Vol. Ook de standplaats bij het Con gresgebouw is druk. „Ik zet hem er ge woon achter. Alhoewel. Daar staat 'er eentje zijn auto te wassen, dat is een slecht teken. Ik rij maar de hele stad door, wat kan mij het. schelen. Het is vandaag een slechte dag. Ik ben van morgen om acht uur begonnen. Het is nu drie uur in de middag en ik heb pas zeven ritjes gehad. Op een goede zater dagavond heb ik wel vijfentwintig ritjes. Daar zitten ook grotere ritten buiten de stad bij. De Haagse mensen gaan op stap. dan mag het wat kosten. Als je echt wil verdienen, dan moet je elk weekeinde gaan rijden. Ik heb twee jaar nachtdiensten gereden, toen heb ik ook goed verdiend. Maar ja, dan krijg je verkering hè, dan is het niet leuk als je nooit thuis bent. Ik heb nu wisseldien sten, een week dagdienst, een week nachtdienst". Gokkast Na een half uur rondrijden vindt Han een standplaats die rustig is. Hij draait een shaggie. „Vijf jaar geleden waren de standplaatsen vaak leeg. Ook ge beurde het wel eens dat ik niet eens een standplaats hoefde op te zoeken. Had den ze tweehonderd vooruitbestellin gen. Nou, dat heb ik de laatste vier jaar niet meer gehoord. Het is echt slechter geworden". Voor zichzelf beginnen durft Han niet. Bovendien heeft hij het naar zijn zin bij het bedrijf. Hij leegt na elke werkdag trouw zijn portemonnee bij de baas. Van de inhoud ziet hij 33 procent terug. Afhankelijk van de fooi en verdient hij zo'n tweeduizend gulden netto per maand. „Mijn vriendin werkt ook. Ik heb geen schulden en ik kan op vakantie. Je moet met geld kunnen om gaan hè. Soms heb je veel contant geld bij je. Dan is het verleidelijk om een bakkie te gaan doen en een knaak in een gokkast te stoppen. Er zijn er die zetten de auto opzij en gaan spelen. Ik vind het af en toe leuk, maar ik vergok hooguit een tientje. Sodemieter op zeg, ik ga er geen zestig piek ingooien. Dan heb ik niks meer verdiend". „Als taxichauffeur heb je een hoop vrij heid. Je kan het net zo leuk maken als je wil. Het hangt ervan af hoe je je op stelt tegen de klanten. Ben jij chagrij nig. dan zijn de klanten ook niet gezel lig. Ik loop ook wel eens te schelden. Als ik twee uur op een standplaats heb staan wachten op een rit. En ik krijg er dan een van zes gulden. Als ik daarvoor ook nog met een hoop koffers en tassen moet sjouwen, is het echt een uienrit. Krijg je er zo twee achter elkaar dan komt het de hele dag niet meer goed. Natuurlijk gebeuren er dingen die niet door de beugel kunnen. Er zitten jon gens bij die wat op hun kerfstok heb ben. Maar de meesten zorgen toch ge woon voor hun gezinnetjes". „Ik heb werk", zegt hij na contact met de centrale via de mobilofoon. Twee Belgische zakenlieden stappen bij het opgegeven adres in en mengen zich in het gesprek. „We zaten vanochtend bij een Utrechtse taxichauffeur in de auto. Maar we voelden ons niet veilig. Het had een Belg kunnen zijn, zoals hij reed. I lij sneed zo dwars door een sliert schoolkinderen heen. Ik dacht dat ze in Nederland meer respect hadden voor voetgangers en fietsers dan bij ons". Nachtdienst Er zijn nog vijf wachtende taxi's voor hem bij de volgende standplaats. Han draait nog maar een shaggie. „Ik vind de nachtdienst het prettigst. Ik begin om een uurtje of zes. ga van zeven tot negen eten. koffie drinken en 'Goede tijden slechte tijden' kijken op televisie. De dienst duurt tot vijf uur 's ochtends. Ik ben niet echt een held, maar ik ben ook niet bang. Dronken mensen zijn wel eens dreigend, maar ze doen niets. Ik ben nog nooit beroofd. En als dat ge beurt dan zamelen de jongens geld in onder elkaar. Ze staan altijd voor je klaar. Als je problemen hebt. staat de straat binnen een poep en een scheet vol met auto's. Een collega van mij zat laatst zijn rijtijdenboekje in te vullen. Kom* er een gozer aan die zo zijn spie gel eraf slaat. Andere taxichauffeurs zijn erachter aan gegaan. Ze hebben hem net zo lang ondersteboven boven een gracht gehouden, tot hij de schade betaalde". „Overdag ga ik vrij regelmatig met oude vrouwtjes boodschappen doen. Winkel in, winkel uil met de oudjes aan mijn arm. Soms stel ik voor om zelf de boodschappen voor ze te doen. Het maakt ze niet uit dat het geld kost, als ze maar geholpen worden. Een taxi is de enige manier voor ze om de deur uit te kunnen. Ze zijn te slecht ter been om met de bus te gaan. Als ze klaar zijn. rij ik de stoep op en zet ze zo voor het por tiek af. Soms hou je er nog wel eens een doos koekjes aan over". Rambo De centrale geeft door dat er een klant is voor de 'abonneetaxi'. Een service die net een maand oud is. Wie zich voor vijftig gulden per jaar als abonnee op geeft. wordt voor een tientje per rit overal in Den Haag afgezet. Vaak zijn het de oude 'rekeningrijders' die er ge bruik van maken. Voor vaste klanten wordt een bijnaam verzonnen. I lan gaat de klant („Ze noemen hem alle maal Rambo, maar vraag mij niet waar om") halen en parkeert uitgebreid dub bel. Onderweg, wachtend in de file voor het stoplicht wijst hij opeens naar rechts. Een collega neemt de stoep en het fietspad. „Dat doen we allemaai wel eens hoor. Als ik een bestelling krijg, moet ik in tien minuten bij de klanten zijn. Anders worden ze boos. Soms heb je ook van die spoedritten voor zieken huizen. Moet een operatiezuster zo snel mogelijk worden afgeleverd. Of mensen die een trein of een vliegtuig moeten halen. Dan loop je het risico dat je een boete krijgt voor te hard rij den. Wij krijgen net zo gemakkelijk een bekeuring als ieder ander". Het is vijf uur. De dienst van Han zit erop. Zijn laatste rit bestaat uit het op halen van een collega. Zijn Opel Ome ga moet hij weer afstaan. De wagen gaat de nachtdienst in. Andermaal heeft een betrekkelijk kleine groep taxi chauffeurs deze week een deel van het land op stelten gezet. Na eerdere blokkades van Schiphol en van NS-stations zorgden dinsdag acties in Den Haag en Rotterdam voor een harde reactie van de politie. Het was vooral het vergunningenbeleid van de provincie Zuid-Holland dat door woedende taxi chauffeurs op de korrel werd genomen. De chauffeurs, in meerderheid eigenrijders (één- of tweepersoonsbedrijfjes), vinden dat er te veel nieuwe vergunningen worden verstrekt, die bovendien meestal in handen komen van grotere taxi bedrijven die hun wagenpark willen uitbreiden. Dat gaat ten koste van het werk van de eigenrijders die daarnaast door een veranderde regio-indeling ook al de concurrentie van collega's uit randgemeenten moeten dulden. De ME moest er dinsdag aan ie pas komen om de taxiblokkade te breken. m FOTO: STEPHEN FIFNHUIS het geesteskind van Margaret Mitchell nog steeds in de Amerikaanse media krijgt. Wat bijvoorbeeld te denken van een tv-documentaire waarin een uur lang op 'prime time' zwart-wit beelden worden getoond? Of een dag later de wervingsactie van een ander tv-station, dat de hele dag probeert om met attri buten die met Gone With the Wind te maken hebben zieltjes te winnen. Honger „Gone With the Wind is een deel van onze cultuur gewordenzegt John H. Ott, directeur van de Atlanta Histo rical Society. „Het l.oew's Grand Thea tre is inmiddels verdwenen, de filmpre mière is geschiedenis, maar Gone With the Wind zal altijd bij ons zijn". In Atlanta zien de bewoners iedere dag nog een stukje tastbaar bewijs van het feit dat Margaret Mitchell een stadge note was. Haar huis staat er nog steeds. Zwaar vervallen en onooglijk welis waar. maar desalniettemin iets om te koesteren. Een stukje historie om trots op te zijn. Idoor GEP LEEFLANG DUBLIN Kenneth Nix is he lemaal verslingerd aan alles wat met de film Gone With the Wind van doen heeft. In zijn woon plaats Dublin, een klein plaatsje in de Amerikaanse staat Geor gia, heeft hij in het piepkleine plaatselijke museum een tijdelij ke tentoonstelling, georgani seerd. Daarin is onder meer de brief te zien van Margaret Mit chell, die hij ooit voor vijfdui zend dollar aan zijn verzameling kon toevoegen. Een buitenstaan der bekruipt het gevoel van kneuterigheid. Als idolaat fan voelt Nix slechts trots. Het dorp Dublin is voor die gelegen heid uitgelopen. Een lokale feestdag wordt gevierd en welke gelegenheid is beter om met gepaste trots terug te denken aan hun film? Een bedrijvig da metje drentelt trots heen en weer. „Een grote eer", zo krast haar stem, „dat we de enige echte Scarlett O'Hara in ons midden hebben". Ze doelt op Melly Meadows. Melly 'Scarlett' Meadows, zoals haar visitekaartje meldt. Sinds zij uit een lange selectieprocedure naar boven kwam. mag ze zich de officiële Miss Scarlett van Clayton County noe men. Het dametje van middelbare leef tijd wrijft vergenoegd haar handen. ..De enige echte", herhaalt ze trots. Als professionele dubbelgangster van actrice Vivien Leigh verdient Melly Meadows haar brood met de Gone With the Wind-gekte, die de Ameri kaanse staat Georgia in een ongekend stevige greep houdt. Haar metgezel Kenneth Nix. het evenbeeld van hoofd rolspeler Clark Gable, wijkt geen mo ment van haar zijde. Als initiatiefnemer van de officiële Gone With the Wind- fanclub. slaat hij deze herinnering on uitwisbaar in zijn geheugen op. Keurig in pak, een dun snorretje onder de neus met een uitsparing in het midden. „Hij lijkt er precies op", mompelt een van de dorpelingen doelend op Rhett Butler cq Clark Gable. Dankbaar wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt om Scar lett en Rhett op de gevoelige plaat te zetten. Of om zich zelf met Miss Scar lett te laten vereeuwigen. „Je bent nog mooier dan Clark", speelt die het spel mee. De gelukkige smelt haast weg, bij het zien van haar glimlach. Mythe De mvthe van Gone With the Wind vindt zijn oorsprong in 1936. toen Mar garet Mitchell de roman publiceerde en er al voor het einde van het jaar een miljoen exemplaren over de toonbank gingen. Vrouwen zwijmelden weg bij het lezen van alle romantische verwik kelingen, mannen verslonden het boek vanwege de verhalen over de Ameri kaanse burgeroorlog. Binnen zes we ken kon aan de feiten-beluste Amerika nen al bekend worden gemaakt dat wanneer de tot dat moment verkochte exemplaren op elkaar zouden worden geplaatst, een stapel zou ontstaan die vijftig keer zo hoog was als het Empire State Building. Mitchells vermengeling van romantiek en oorlogsdra mat iek werd zo goed gewaardeerd dat de schrijfster in 1937 de Pulitzer Prijs kreeg. Sindsdien werden meer dan 30 miljoen exemplaren van het boek ver kocht. Het jaar 1939 herinneren de inwoners van de staat Georgia zich niet vanwege het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog. Met grote letters staat in de analen van de Zuidamerikaanse staat de wereldpremière van de film Gone With the Wind geschreven. De hoofd stad Atlanta liep uit, om het feest rond om Loew's Grand Theatre mee te ma ken. Ruim 300.000 mensen juichten hun idolen toe. wat meer was dan het totale aantal soldaten tijdens de Ameri kaanse burgeroorlog in de legers van Hood. Johnston en Sherman. Drie da gen lang was het centrum van Atlanta tijdens de première niet bereikbaar door de parades. Het was overigens even behoorlijk zwe ten geweest voor producer David Sel- znick om de de hoofdrolspeelster voor zijn film op tijd te vinden. Nadat Clark Gable al was aangetrokken voor de mannelijke hoofdrol, vielen alle vrou welijke kandidaten af. Eerst Katharine Hepburn. Bette Davis en Joan Craw ford, toen veertienhonderd anderen. Pas toen de opnames al waren begon nen de decors van King of Kings en van King Kong wci«den verbrand om de vuurzee van het munitiedepot in Atlan ta weer na te bootsen ontmoette Selznick de Britse Vivien Leigh en kon een zucht van verlichting worden ge slaakt. Kenneth Nix heeft er inmiddels een ge woonte van gemaakt het boek twee Gable en Vivien Leigh in Gone With the Wind. FOTO: SP keer per jaar te lezen. Alle wetenswaar digheden waar hij in de pogingen zijn voortdurende honger naar Gone With the Wind-nieuws tegenaan loopt, geeft hij weer in de verzamelaarsnieuwsbrief, die hij sinds 1987 maandelijks naar vijf honderd liefhebbers verstuurt. „Onder meer naar de Academy of Motion Pic tures of Arts and Sciences", vertelt hij trots; die instantie reikt jaarlijks de Os cars uit. Dat alles wat met Gone With the Wind te maken heeft de Amerikanen fasci neert. blijkt wel uit de belangstelling die

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31