Broeder Martin: „Christelijke waarden zijn hier niet in tel" Islam bindt moslims aan zeer strenge leefregels i EeidaeSouoatit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Ootmarsum weigert Haagse dominee Tv-predikant Robertson multimiljonair 'Kwak" denkers COMMENTAAR PvdA opnieuw door boch £eicl6e(2ouïa/nt ZATERDAG 25 APRIL 1992 1 OOTMARSUM - De homofiele Haagse predikant Roel de Meij Mecima (34) komt niet naar Ootmar- -.um ondanks zijn benoeming in februari door de hervormde kerkeraad. Veel gemeenteleden blijken zoveel moeite met zijn seksuele geaardheid te heb ben. dat er voor de nieuwe pastor een onwerkbare situatie wordt gevreesd. Uit solidariteit met de reeds benoemde dominee stapte de kerkeraad van de hervormde gemeente van Ootmarsum gister avond. Volgens de afgetreden ouderling Peter Baanstra was er geen sprake van een meerderheid tegen de benoeming van Mecima. Maar een hand tekeningactie tegen zijn komsyt deed volgens Baanstra de deur dicht. De hervormde gemeente van Ootmarsum gaat nu op zoek naar een andere predikant maar komt door het conflict wel met een forse schadepost te zitten. Overeengekomen is dat ze een financiële regeling zal treffen. De raadselen van God zijn bevredigender dan de oplossingen der mensen. G.K. Chesterton WASHINGTON - De Amerikaanse televi siepredikant Pat Robertson en zijn zoon Tim worden binnenkort waarschijnlijk multimil jonair. Ze gaan voor het eerst aandelen in hun 'Family Channel' verkopen. Om te be ginnen willen vader en zoon 6,7 miljoen aan delen op de markt brengen voor waarschijn lijk 15 dollar per stuk. In tegenstelling tot Robertson's christelijke programma's, waarvoor hij met inkomsten uit giften zenddtijd van commerciële zen ders koopt, is het 'Familiekanaal' winstge vend. Het is de op vijf na grootste kabelsta tion in de Verenigde Staten en het wordt ie dere avond door naar schatting 350.000 huis houdens bekeken. De inkomsten uit recla me van het kanaal bedragen jaarlijks zo'n 100 miljoen dollar. Aartsbisschop Zaïre hoofd nationale conferentie KINSHASA - Aartsbisschop Monsengwo Pasinya van Zai re. die bekend werd als tegen stander van president Mobutu Sese Seko, is benoemd tot voorzitter van de nationale conferentie voor invoering van democratie in de voormalige Belgische kolonie. Als een van zijn eerst besluiten als voorzit ter maakte Monsengwo deze week kort na zijn benoeming bekend dat een onderzoek zal worden ingesteld naar moge lijk laakbaar gedrag van Mo butu. Er waren geruchten dat Mobutu afgevaardigden op de conferentie dik geld bood in ruil voor een stem tegen de bis schop. De conferentie heeft tot taak afspraken te maken over de mocratisering. Behalve de op positie zijn ook aanhangers van Mobutu op de conferentie aanwezig. In andere Afrikaanse landen hebben dergelijke nationale conferenties geleid tot het ver trek van politiek leiders. Vol gens geruchten verkeert Mo butu echter in een sterke posi tie. omdat hij de Zairese gel- domloop volledig in handen zou hebben en in feite optreedt als centrale bank. Al het nieu we geld zou na aankomst uit Duitsland, waar het wordt ge drukt. linea recta in een heli kopter worden overgebracht naar Mobutu's boot op de Zaï- re-rivier. door MARINUS V D BERG „Krijg je kanker van negatieve gedachten, van gekanker..Krijg je kanker door een negatieve omgeving?" „Zijn posit leve gedachten een medicijn tegen kanker„Is het waardat mensen hun eigen ziekte scheppen''" „Maken mensen zichzelf ziek, zonder dat te beseffen''" Er is de laatste jaren een nieuwe stroom van denken over ziek-worden, de zin van ziek-zijn en genezen, op gang gekomen. Deze stroom van denken is een reactie op een eenzijdigheid m het medisch denken dat de mens teveel ziet als een machine. Een denken dat te weinig aandacht heeft voorde invloeden van het psychische, het sociale en het geestelijke. Niemand zal nog ontkennen dat er een invloed kan bestaan tussen bijvoorbeeld ziek worden en woon-en leefmilieu. Er zijn ziekmakende relaties. Er zijn lichamelijke klachten, zoals hoofdpijn nekpijn en andere die voortkomen uit innerlijke spanning, uiteen levenscrisis. Er is ook een zeker gevaar om dit al te snel tezeggen en daarom zullen veel artsen „voor de zekerheid" aanbevelen om toch een foto te laten maken. Het technische oog waarmee in het ziekenhuis foto's gemaakt kunnen worden, de scanner eventueel, kan veel maar met alles zien. Er is soms een ander oog nodig. Er is de laatste jaren ook een groeiend besef dat een zogenaamde „therapeutisch" klimaat nan belang is. Als erop n verpleegafdeling spanningen zijn. patiënten bits worden toegesproken, patiënten zich tn de greep van de macht voelen.je zult de verpleging maar tegen je hebben", dan bevordert dat zeker hetwelzijn niet. Heeft het ook invloed op het herstel? We hebben het gevoel van wel. Zo worden mensen die zien-zijn, zoals kanker, aangemoedigd om zich niet afhankelijk maar zelfstandig op testellen, om hun emoties te uiten en met in te slikken, om goed en open contact te houden met de mensen om hen heen en om de zingevingsvraag met uit de weg te gaan Emseen verband tussen zingevingen levenslust Het is waardevol om te zien dat je altijd meer bent dan je ziekte. Je hebt deze ziekte maar je bent en blijft deze mens. In een artikel voor het academisch ziekenhuis in Leiden heeft professor Rene Diekstra onlangs „het gebrek aan aandacht" gekritiseerd. .Aandacht is zelfs meetbaar en heeft meetbare invloed". Van al deze zaken ben ik zelf ook overtuigd. Maar die overtuiging houdt me tegelijk met de beide benen op de grond. Niemand kan nog zeggen op welke wijze dit alles precies een invloed heeft op een mens die ziek is. Misschien kunnen we dat ook wel nooit, omdat iedere mens zo uniek en zo verschillend is. Er is heel wat tezeggen over de waarde van bevestigd worden, over het ontvangen van liefde en warmte, overeen meer verantwoorde levensstijl, maar er is ook realiteitszin nodig. Je kiest met je eigen omstandigheden. Je komt en leeft in een wereld d ie gebroken is, waar soms alles tegen zit. De een kan heel wat meergeld uitgeven aan zogenaamde „alternatieve" therapieen, die zelf betaald moeten worden dan een ander. Mijn grootste probleem is dat er gesuggereerd wordt dat er tegenwoordig „voor alles"een genezing is en dat het bijna eigen schuld is. als je ziek wordt, als je met geneest. Het ivordt met zo vierkant gezegd, als ik het nu stel. maar de suggestie is er. Het is met zo duidelijk welke invloed de mens zelf hierop heeft. Ik vraag me af of sommig denken toch niet een soort kwakzalversdenken is: goed voor wie er in gelooft en meegeholpen is, maar bedenkelijk voor hen voor wie het anders is. Het hagelwitte tropenha- bijt hebben ze lang gele den afgelegd en hun mis- siedrang is niet meer wat ie geweest is, maar in In donesië zijn er nog een paar zusters, broeders en paters. Veertig jaar gele den waren zij de pioniers ven het Nederlandse ont wikkelingswerk die bij de kinderen in de kampongs Gods werk met de paple pel naar binnen goten. In middels zijn onze missio narissen oude mannen die de hoop op bekering van 140 miljoen Indonesische islamieten hebben opge geven, maar nog altijd vol overtuiging sociale recht vaardigheid prediken in een land waar onze chris telijke waarden ver te zoe ken zijn. Indonesië: de islamitische cultuur laat zich moeilijk rijmen met het christendom I FOTO SP Idoor MICHIEL WILLEMS LENTENG AGUNG - Een paar keer per week houdt broe der Martin wat hij noemt tan dartsspreekuur in de kam pong. De hulpbehoevenden worden een voor een binnen gelaten en de broeder luistert naar hun problemen. De mees ten willen alleen maar eten of wat geld, een bejaarde man vraagt een WC. een jonge vrouw met kinderen wil een echtscheiding. Broeder Martin ritselt en regelt, spreekt be moedigende woorden en aan het eind van de dag als hij zijn boxer Bobo uitlaat, dankt hij de Heer die zijn werk weer ge zegend heeft. Het houden van 'tandarts- spreekuur' is voor broeder Martin slechts een bijbaantje. Hij is in Lenteng Agung vooral het hoofd van de grafische school, directeur van de druk kerij. baas van het kinderinter naat. medewerker van het ge zondheidscentrum. het wees huis en enkele opleidingscen tra en beheerder van de plaat selijke koeienstal. „Missiona ris is voor mij een veel te groot woord", zegt broeder Martin. In juli 1967 stuurde de provin ciaal van de congregatie Onze Lieve Vrouw van Lourdes, be ter bekend als de Broeders van Dongen, de jonge Martin Dol naar Indonesië om een grafi sche school op te zetten. Hij had ooit, voordat hij to.t het klooster werd geroepen, een grafische opleiding gehad, en die zou nu goed van pas ko men. Lenteng Agung lag toen nog ver buiten de hoofdstad Jakar ta en stond bekend als het voormalige Nieuw Amster dam, waar ooit een handvol rij ke Nederlanders plantages hadden met de plaatselijke be volking als personeel en arbei der. De Broeders van Dongen waren in 1926 al in de regio Ja karta neergestreken en had den na de oorlog in Lenteng een weeshuis opgezet voor de vele zwerfkinderen. Om die een grotere kans op een rede lijke toekomst te geven, werd broeder Martin naar Indonesië gestuurd. In de kampong, een bonte ver zameling huisjes en hutjes in een prachtig landschap, is 'broeder Martin' een begrip. Een adres zegt deze mensen niets en zelfs de naam 'Martin Dol', 'de Hollander!' klinkt ze niet bekend in de oren. Het to verwoord blijkt 'broeder' te zijn. .Ah. broeder Martin. Had tenland gratis op de kop heeft getikt. De moderne missiewer ker is het bedelen nog niet ver leerd. 'Desa Putera' (druk en papier), zoals de grafische afdeling van de Broeder van Dongen heet, staat nu bekend als een van de beste drukkerijen van Indone sië. „Maar de grafische indus trie in Indonesië stelt natuur lijk niet zo veel voor". Martin beschouwt zijn missie werk als speciaal werk. „Als de jongelui hier een goede oplei ding krijgen, hebben ze een grote kans op een goede baan. een huisje en misschien nog wat van die materialistische genoegens als een motor of auto". Ook al is Desa Putera een ka tholieke instelling, de meeste leerlingen en medewerkers zijn islamiet. „Denk nou niet Tandartsspreekuur en modern missiewerk in kampong Lenteng Agung dat meteen gezegd". „Ja. ik hoor er hier echt hele maal bij", lacht broeder Mar tin, verlegen met zijn naams bekendheid. „Het weeshuis", vertelt hij, „heeft nu een ande re functie. We vangen tegen woordig kinderen op van ge scheiden ouders. We hebben ook een gezondheidscentrum opgezet en een school voor au tomonteurs. Het is hier enorm gegroeid. Mijn baas zegt wel eens: 'Martin, is het zo niet ge noeg?'. En dan zeg ik altijd: 'Nee hoor, dit is nodig." Zijn grote trots is de grafische school met de drukkerij die de broeder heeft opgezet met ma chines die hij overal in het bui dat ik die wil bekeren, want daar begin ik niet aan. Ik vind het wel belangrijk om wat christelijke waarden over te dragen, maar dat is hier ver schrikkelijk moeilijk. Het is een prachtig volk, maar veel van onze normen en waarden zijn niet aan hun besteed". De broeder vertelt dat hij tot zijn grote verdriet zelfs twee van zijn meest belovende jon ge Indonesische broeders uit de orde heeft zien stappen. Martin: „Ook hier hebben ze kennelijk geen zin meer in het kloosterleven. Behalve een paar Indonesische novicen zit ten hier alleen nog hele oude Nederlandse broeders. Ik ge- Idoor ANDRÉ H0RLINGS Anders dan het christendom kon de islam zich nooit ontwik kelen tot een pnve-godsdienst met een persoonlijk geweten en een persoonlijke ethiek De islam is eerder een complete levenswijze met voorschriften over kleding, economie, han delsethiek. belastingtarieven, recht en bestraffing, maten en gewichten,- politiek, oorlog en vrede, huwelijk en erfrecht, gezin en huiselijk leven, de zorg voor dieren en vee. seksu ele betrekkingen binnen het huwelijk, opvoeding, eetge woonten, koken, sociaal ge drag. vormen van begroeting en de regels van gastvrijheid." Onbekend maakt onbemind; die simpele stelling is zeker van toepassing op de islamiti sche vreemdelingen in West- Europa. Hun groeiend aantal heeft een duidelijkelijke in vloed op het leven in de achter standswijken waarin ze leven. Veel oorspronkelijke bewo ners zien daardoor de enkele zekerheden die ze nog bezitten rechtstreeks bedreigd. En dat vertaalt zich in vreemdelinge- nangst. die gemakkelijk uit kan monden in rechtstreekse haat In het boek 'Islam - De achter gronden van een wereldreligie' maken de Britse schrijvers Chris Horrie en Peter Chippin- dale veel duidelijk over de reli gie die volgens hen rond het jaar 2000 rond een miljard aan hangers zal hebben. Het boek. beschrijft het ontstaan van de islam en de geschiedenis tot 1991, de belangrijkste geloofs artikelen, de gebruiken, de on derlinge verschillen en de sek ten. Bovendien geeft het veel informatie over de islamiti sche wereld. Het is een uitvoe rig en overzichtelijk naslag werk. dat ongetwijfeld zijn nut zal bewijzen bij iedereen die met de islam in aanraking komt Veel meer dan de Bijbel voor de christenen vormt bij de moslims de Koran de leidraad voor het leven. Zij bevat 114 openbaringen die de profeet Mohammed (Muham mad) ontving van de aartsen gel Jibreèl, in de Bijbel bekend als Gabriël .Alle moslims zijn verplicht elk woord van de Qu- 'ran te aanvaarden als het let terlijke woord van Allah", ver klaren de schrijvers. „Het is in middels bijna zeker het meest gelezen en uit het hoofd ge- leerde boek ter wereld." Mos lims die de hele Koran uit het hoofd kennen krijgen de ereti tel al-hafiz. In de Koran zijn belangrijke onderdelen van zowel het Oude als het Nieuwe Testa ment terug te vinden, die bei de worden aanvaard als het au thentieke woord van Allah, al zjjn er volgens de Koran zowel onschuldige als duivels geïn spireerde 'dwalingen' in te rechtgekomen. Duidel'jk wordt aangegeven waarom jo den en christenen het volgens de moslims bij het verkeerde eind hebben. Zo bewijst Abraham in de Bij bel zijn gehoorzaamheid aan God door zijn bereidheid zijn jongste zoon Izaak te offeren; beide godsdiensten zijn het er over eens dat de twaalf zonen van Izaak vervolgens de stam men van de oorspronkelijke joodse natie hebben gesticht. Maar volgens de Koran had Ibrahim slechts één zoon toen Allah hem om het offer vroeg. Ismail (Ismaël). en was Ishaq de beloning voor zijn gehoor zaamheid. „Isma'il stichtte la ter de Arabische natie en daar uit blijkt dat Allah de Arabie ren uitkoos als een speciaal ge zegend volk." Marjam Jezus (Isa ibn Marjam) is één van de belangrijkste islamiti sche profeten. Ook volgens de Koran werd hij geboren uit een maagd, maar Allah toont zich vertoornd over de christelijke opvatting dat hij zijn zoon zou zijn: 'Bijna zou de hemel ervan barsten, de aarde opensplijten en het gebergte ineenstorten, dat zij aan de Erbarmer een kind toekennen'. Volgens de islam was Jezus de joodse Mes sias. die gezonden werd „om hen terug te leiden naar het ware pad van Ibrahim en hun plaats te doen innemen temid den van de rechtschapen Ara bische naties". Ook de kruisi ging wordt vermeld, maar vol gens de Koran is Jezus niet ge storven. zodat van 'wederop standing' geen sprake kan zijn. Vooral verwarrend voor de moslims blijkt de 'drieëen- heid' - Vader, Zoon en Heilige Geest - die voor hen het chris tendom tot een polytheïstische religie maakt. Moslim worden is eenvoudig: het is slechts nodig om in alle oprechtheid het hoofdleerstuk van de islam te aanvaarden: 'Er is geen god dan Allah; Mu hammad is de gezant van Al lah'. Maar daarmee worden wel vier moeilijk na te volgen ver plichtingen opgelegd, bekend als de ibadah. die soms ver taald wordt als 'heilige slaver nij': vijfmaal per dag bidden, belasting betalen ten behoeve van de armen, de hele maand Ramadan vasten en een pel grimstocht naar Mekka ma ken. Het ontduiken van de plichten is onmogelijk, want Allah ziet alles. Toch kunnen de wetten niet overal worden nageleefd. Het islamitisch jaar telt slechts 364 dagen, .waardoor het ten op zichte van andere kalenders verschuift en de religieuze ver plichtingen in wisselende sei zoenen moeten worden nage leefd. Tijdens de vastenmaand Ramadan mogen moslims niets eten tussen zonsopgang en zonsondergang. Wanneer de Ramadan tijdeps de lange dagen van de zomer valt, wordt het vasten op hogere breedte graden een bijna onmenselijke opgave. Een, islamitische ge meenschap binnen de poolcir kel zou niet kunnen bestaan zonder de wetten te breken. Strafrecht Belangrijk is de uitleg die wordt gegeven over het islami tische strafrecht, dat is geba seerd op de oudtestamentische doctrine 'oog om oog. tand om tand', die Allah aan Musa (Mo- zes) openbaarde. Het is hard en streng en gaat uit van ver gelding namens de gemeen schap als geheel. Straf draagt niet bij tot verlossing in de ogen van Allah en van reclas sering is geen sprake. Op moord staat onthoofding, op diefstal amputatie van de rech terhand, op overspel steniging en op dronkenschap geseling. Met de invoering van de shari- 'ah maakte Mohammed een einde aan oneindig voortdu rende bloedwraak, maar in de praktijk was veel sprake van willekeur. In de meeste islamitische lan den geldt intussen een straf recht op Europese grondslag. De herinvoering van de hadd- straffen in landen als Iran en Pakistan „heeft uiteraard meer te maken met de eigen tijdse politiek dan met een strikte interpretatie van de Qu'ran." Terecht wordt de legende over de 'duivelsverzen' niet gene geerd - de gevangen engel Sa tan zou Mohammed sommige verzen uit de Koran op de tong hebben gelegd, waarmee de lo gische onderbouwing van de hele islam instort. Doorvertel len van de verzen kan bestraft worden met executie. Het was een uitstekende gelegenheid geweest om de opschudding rond Rushdie te verklaren, maar de affaire blijft onver meld; slechts in het historisch overzicht wordt zijn doodvon nis aangestipt. Het boek sluit af met een over zicht van de islamitische lan den, waarbij wordt aangege ven wanneer de islam er zijn intrede deed, hoeveel procent van de bevolking moslim is, welke sekten overheersen, welk rechtssysteem geldt en hoe groot de invloed is op de politiek. Chris Horrie en Peter Chip- pindale, 'Islam - De achter gronden van een wereldreli gie', uitgeverij Kosmos, 293 pagina's, prijs 29,90. De uitkeringsgerechtigden gaan er volgend jaar in k kracht op achteruit, terwijl tegelijkertijd de mensen me hogere inkomens hun koopkracht zullen zien toenemen, daar de opzienbarende uitkomst van het kabinetsberaad i de begroting voor 1993. Hoewel vice-premier Kok forr nog een slag om de arm hield - de definitieve besluiten1 den pas van de zomer genomen - kon ook hij niet verdo len dat de PvdA opnieuw door de bocht is gegaan. Hij erl de „niet te kunnen en willen garanderen dat de koopkr van de minima op peil zal blijven". Waarmee de partijgenoten van Kok die de afgelopen ji hadden uitgesproken dat de koppeling onbetaalbaar wa: worden, alsnog gelijk hebben gekregen. Daarbij dient vo Hans Kombrink genoemd te worden, de voormalige fii cieel specialist van de PvdA-fractie. Hij zal het nieuws gemengde gevoelens gehoord hebben, want het was juist realiteitszin die hem een plaats in het kabinet kostte. 1 Kok wilde er in 1989 tijdens de formatie van 'Lubbers III' absoluut niet aan dat de uitkeringsgerechtigden ook me PvdA in de regering erop achteruit zouden gaan. Maar nu Kok ruim twee jaar minister van financiël moet ook hij erkennen dat men niet tegelijk kan blazei het meel in de mond houden. Als men de staatsschuld verminderen zonder de belastingen te (mogen) verhoger er niets anders op dan de mensen die voor hun inkomen de overheid afhankelijk zijn, te duperen. Dat betekent ook slecht nieuws voor de ambtenaren en de werkner van gesubsidieerde instellingen. Zij kunnen nu wel verg< dat hun salarissen evenveel zullen toenemen als de ir mens van de werknemers in het particuliere bedrijfslever HOEWEL Kok en de andere sociaal-democratische mi ters geprezen moeten worden om hun moed, is zulks nat lijk niet leuk voor al die honderdduizenden"die in '89 o] PvdA stemden omdat deze partij had beloofd dat zij hen vrijwaren van het soort beleid van de kabinetten-Lubb( en I. Daarmee is tevens duidelijk waarom de PvdA na sle twee jaar regeren de helft van haar kiezers kwijt is en trend almaar aanhoudt. Mensen houden er niet van bedro te worden. loof dat ik zo'n beetje de jong ste ben". Naar het project' in Lenteng Agung komen dagelijks 1300 kinderen om een opleiding te volgen. Een paar honderd blij ven de hele week in het inter naat. Tot 1988 kreeg Martin Dol ontwikkelingsgeld uit Ne derland, nu vormt de drukke rij de belangrijkste bron van inkomsten. Alle Nederlandse bedrijven in Jakarta zijn klant van Des Putera. „Natuurlijk zal ik nu wat drukorders ver liezen omdat de ontwikke lingssamenwerking is ge stopt". Een tragische ontwik keling, vindt de broeder. Ook al is de armoe op de kam pong op het eerste gezicht ner gens te vinden, broeder Martin weet beter. „Ik moet beken nen", zegt hij, „dat mijn hond Bobo vaak meer te eten krijgt dan sommige mensen hier". Over vijf jaar. misschien over tien, zal broeder Martin zijn hele ontwikkelingsprojekt overdragen aan de Indonesiërs en trekt hij zich terug. „Daar om mag het projekt niet om vangrijk worden, want dan wordt het te moeilijk voor ze", zegt hij. Volgens Martin zijn Indonesiërs nu eenmaal slech te managers. Als hij door de drukkerij loopt, waar tientallen jongens in keu rige oranje overalls („toeval") bezig zijn met het vouwen van enveloppen voor de KLM en het binden van islamitische boeken („niet gek voor een ka tholieke drukkerij, hè"), ver telt hij dat hij binnenkort In donesiër wordt en zich deson danks geen landverrader voelt. „Anders mag ik hier niet blijven en ik wil niet terug naar de Nederlandse opper vlakkigheid". Mededeling lezers en adverteerders openingstijden vestigingen r Donderdag 30 april a s (Koninginnedag), zijn de kantoren vi Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof, Goudsche Couraif Leidse Courant en Delftsche-, Westlandsche Courant de gehet dag gesloten fc Rijswijk. Koopmansstraat 9 Den Haag. Spuistraat 71/hoek Spui Delft. Verwersdijk 6-8 's-Gravenzande. Sand Ambachtstraat 47 I Zoetermeer, Pilatusweg 15 Gouda. Markt 26 Leiden. Stationsweg 37 Ook het bespreekbureau van de Haagsche Courant dat gj vestigd is in het kantoor aan het Spui. zal de gehele dfc gesloten zijn fc losse verkoop In de losse verkoop is de krant alleen verkrijgbaar bij die verkooL punten, die op 30 april geopend zijn bezorgipg en nabezorging De krant wordt deze dag voor 18 00 uur bezorgd Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangt dan kurjt u hiervoor op het gebruikelijke tijdsup in de avondurr kontakt opnemen. Directie Sijthoff Pers Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070 - 3190 933 070 - 3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haat> Telefoon Telefax Postadres Hoofdkantoor Telefoon Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot. 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie" (tel 070 - 3190 808) L van Koot Leiden en omaeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacte F Buurman, K van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof, M Kroft. T Pieters er M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs R Edens, drs Chr van der Hoff, A van Holstein. E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo Sport (tel 070 - 3190 826) F Werkman (chef). P Alleblas. D Dijkhuizen, R Langeveld. drs. H.-F. Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef) en S Evenhuis Opmaak (tel 070 - 3190 831Ch Bels (chef), A de Bruijn. W Diekstra. L Hen J Hofmeester. C de Kier. H Nieuwmans. H Schneider Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eer dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlém Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Swie M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hoi (chef). H Bijleveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van W - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heerinq (Rome) B van Huet (Londen), M de Konind (Washington). F Lmdenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel). W VoorcM (Londen), drs R Vundennk (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van WijIj (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster M deCocq Abonnee-service Telefoon 071 - 313 677 op ma. t/m v van 08 30 tot 17 00 uur Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma t/m vr van 18 00 tot 19 00 uur, op z. 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar n 14 0( Bij betaling per acceptgirokaart fier maand per kwartaal per jaar 27,00 79.80 31265 28.20 82,80 318.65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2