Regelneven onmisbaar bij tenniscompetitie nnalë Bierteams doen eerste Valken'68 de das om CcicUc Soutcmt' ZATERDAG 25 APRIL 1992 PAGINA 29 RIJKS UNIVERSITEIT GRONINGEN LEIDT SPORTMANAGERS OP Marcel van Rijn koos voor een loopbaan builen de sport. I)e in Leiden populaire ex-ten- nisleraar fungeert nog wel als steunpilaar van het eerste team van Nieuw I ennep. Idoor PETER KLEIN LEIDEN Nog steeds zijn de zogenaamde regelneven onmis baar voor elke zich respecteren de tennisvereniging. Zonder die illustere, meestal anonieme figu ren zou het spelen van competi tie voor de sterk individueel in gestelde tennisser feitelijk on mogelijk zijn. De Leidse top clubs hebben hun ontstaan te danken gehad aan zo'n onont beerlijke 'manager'. Het verlo ren gaan van nivo is vrijwel altijd het gevolg van het wegvallen van een dergelijke super-vrijwilliger. In het tijdperk van teruglopende belangstelling voor baantjes in het clubbestuur, is ook de regel neef een uitstervend ras. Hoewel zij zichzelf nooit zo zullen noe men, waren het toch de regelneven, de sportmanagers, die de Leidse topclubs tot hun huidige nivo wisten te tillen. Harry Verdegaal is een sprekend voor beeld. De coach van het eerste team van de Hillegomse Tennis Club wist de kwaliteiten van zijn jonge spelers Cindy Berkhout en Marco van Trigt optimaal aan hen duidelijk te maken. De acht tienjarige Hillegomse bezorgde haar te- amcoach in de jaren 1990 en 1991 de triomf van twee Masters B-titels. De vier jaar oudere Van Trigt brak vorig seizoen door tot de rijen der A-spelers en pakte met veel overtuiging de Mas ter B-titel van het LC-tenniscircuit. Maar ook voor de routiniers in het team, Petra Wessels en Marcel Vink, schiep Verdegaal het klimaat om tot steeds weer stijgende prestaties te ko men. De vorig jaar met een overtuigen de promotie bewerkstelligde eerste klasse is het hoogst haalbare doel voor de Hillegom-coach en manager. Om met eigen mensen te handhaven zal toch het nodige geregeld moeten wor den. Morgen tegen de Zwolse LTB, waar voormalig topper Ton Sie de scep ter zwaait en met Unicurp A-deelnemer Arno Otterman de herenpartijen ver tolkt, zal dat zeker niet eenvoudig zijn. Ook de dames staat tegen Hilde Otter man en Katja Lazonder in Zwolle een 'warme' dag te wachten. Instituut Behalve Hillegom spelen de andere eerste- en tweedeklassers een thuis wedstrijd. Bij Dekker nemen Richard van Rooy en Piet van Rij de coaching voor hun rekening, terwijl Carel de Bruijn zich geheel kan toeleggen op het 'managen' van de hoogste teams en hun uit het tenniscollege voortkomende speelsters en spelers. Het professioneel werkende Warmondse instituut heeft daarmee zijn style' niet veranderd. Morgen wordt aangetreden tegen het tweede team van landskampioen ICL- /De Manege uit Apeldoorn, dat feitelijk geen vereniging, maar een instituut met enkele topteams is. Ook Unicum komt op eigen grond in aktie. Tom Giberius fungeert dit jaar als competilieleider. Een lijder hoeft de student/trainer niet te zijn, want de grootste en dus onmis bare regelneef in de Leidse club, lede nadministratrice Agnesvan Paridon, zit nog steeds op haar post. Zeker bij een vereniging, waar een toeloop van spe lers heeft plaatsgevonden is het regelen van de spelerspasjes, zonder welke niet in competitieverband kan worden uit gekomen, van onschatbare waarde. Voor Bionda Zonderop en Erik Bakker is de speelgerechtigheid verlengd. Voor de 'Belgische' Brabantse Pauline Mul der, Noorlander Paas A-toernooiwin- naar Michael van den Berg en Zeeuw Marcel Wolfert is de licentie door de immer op de achtergrond blijvende Van Paridon nauwkeurig 'geregeld'. Verwacht dat bezoeker Nijmegen Quick snel wordt afgeserveerd. Het kwetsbare punt bij deze vrijwillige regelneven, hoewel dit in het geval van de al meer dan twee decennia werkza me Agnes van Paridon nauwelijks op geld doet, is de gewenste continuïteit. Immers steeds vaker haken de vrijwilli gers af en steeds vaker is een. opvolger niet voorhanden. Bij Dekker is de pro fessionele oplossing reeds voorhanden, de tennisliefhebber weet zijn wensen tegen een geringe meer-betaling naar wens geregeld. De sterk met sport ver bonden Rijks Universiteit Groningen volgde de ontwikkelingen met grote nauwgezetheid. De vraag naar goed op geleide managers leidde tot de oprich ting van het Sport Management Insti tuut en een academische opleiding in dit specifieke vakgebied. Het SMI. dat na een eerste pilot-opleiding, dit jaar op het nationaal Sportcentrum Papen dal neerstreek, probeert met een zeer gerichte, hoogwaardige cursus in de ko mende jaren in de behoefte aan sport managers te gaan voor/ien. De eerste kandidaten zullen in 1993 daadwerke lijk afstuderen, waarbij niet geschuwd wordt de benodigde vakkennis in het mekka op dit specifieke gebied, de Ver enigde Staten 'en Canada, op te doen. De Ohio-University in Columbus-USA en die van Windsor-Canada zullen van af 29 april onder meer 'studenten', als voormalig profvoetballer en VVCS- man. Leidenaar Meutstege en de Leid se ex-districtstennisleraar Klein de fijne kneepjes voor grootschalige sporteve nementen bijbrengen. Voor een vol gend seizoen staan de 'vakidioten' Har ry Verdegaal en Carel de Bruijn op de lange lijst van kandidaat-deelnemers. Continuïteit is immers het behoud van toptennis in de regio. Thuisvoordeel Niet alleen Dekker en Unicum hebben morgen het thuisvoordeel. Ook de Leidse vertegenwoordigers in de twee de klasse kunnen met publiekssteun dat extra puntje binnenslepen. Als speler was Herman van der Capellen.al een kleurrijk figuur, ook als coach en regel neefvan het eerste team van De Meren- wijk mag de grote fanclub weer het no dige tegemoet zien. De gemoedelijke Limburgers uit Brunssum zullen op de baan zeker niet aan het herstel mee werken van de Leidse formatie, die de eerste speeldag een nipte nederlaag le gen Volley moest slikken, maar nog steeds voor het hoogst haalbare resul taat gaan. Ook Zee Duin staat be kend om zijn positieve aanhang. De Katwijkers zullen hun manager/coach en speler Jan-Willem Lugthart alle steun moeten geven om, na de zware nederlaag tegen de vijftigjarige jubilaris ULTC-Iduna uit Utrecht, tegen het Helmondse Shaile te kunnen toeslaan en niet in direct degradatiegevaar te ge raken. In de derde klasse hebben de opponen ten van Nieuw Vennep onmiskenbaar voordeel van de eigen omgeving. Het tweede team van de Van Wijk Groep speelt onder de rook van Utrecht, in Groenekan namelijk op hardcourtba- nen. Daarnaast wil de club van mana ger Cees Overvest met behulp van een aanzienlijk sponsorbedrag snel hoger op. zodat de Vennepers opnieuw een fikse nederlaag tegemoet kunnen zien. Maar wellicht, dat steunpilaar Marcel van Rijn vanuit zijn brede leservaring van vroeger jaren nog het een en ander kan 'regelen'. Na de derbv in het ope ningsweekeinde zullen Leidse Hout en De Munnik na morgen weten hoe zij er werkelijk voorstaan. De formatie van regelneef Waldo Jansen reist net als Nieuw Vennep naar LJtrecht af om het gedegradeerde Wilskracht te bestrij den. De Leiderdorpers hebben thuis voordeel. maar missen nog het 'bepa lende gezicht' in het team. Wellicht iigt hier een fraaie taak voor de enige reci divist in het team. Marcel Lolling. In de lagere klassen behoren derby's eerder tot de mogelijkheden. OLTC heeft na de uitwedstrijd en het gelijk spel tegen De Munnik 2 nu het thuis voordeel tegen Sassenheim. Vooral hij de mannen een interessante ontmoe ting, omdat vastgesteld kan worden hoe het verschil in kracht ligt tussen de be kende namen bij de ploeg uit Oegst- geest, Paolo Polla en Marius Pieters, en de 'nieuwe' mensen in het team uit de Bollenstreek, Toon van Dijk, Mark Dokter en Aalt-Willem Westra van Holten. Het duo Nancv Toole en Lies- beth Hooghoudt lijkt in het voordeel tegen Marielle Sievers en Colinda Vos kuil. Afdeling 14 telt zelfs twee derby's. Forescate, met onder meer de hockey- goalgetter van de gelijknamige kampi- oensploeg, bestrijdt op eigen grond het tweede team van De Boekhorst uit Noordwijkerhout. In de Rijnstreekder by is Botesa favoriet tegen het bezoe kende Hazerswoude. Het roemruchte, maar toch wel behoorlijk weggezakte Roomburg heeft in de vijfde klasse het thuisvoordeel in de plaatselijke derby tegen De Munnik 3. dat ooit eens op een hoger nivo kon en mocht acteren. Rechts: Geruchten Onder: Bitter m FOTO S: HENK SNATERS F. BITTER weer eens kennis met het opportunisme van de voetbalsport. Supporters en spe lers lieten in woord en gebaar merken dat de opvolger van Arjen van der Werf toch niet zo 'n slechte trainer was. Van Zwam genoot van de waardering maar zal ondanks het kampioenschap toch een bittere smaak aan zijn verblijf in Katwijk overhouden. SUCCES Het gaat goed met de sport in Sassen heim. CD A-wethouder Karremans krijgt het de komende weken druk met hel bezoeken van kampioensrecepties en zal al zijn creatieve talenten nodig hebben om zijn toespraken van wat va riatie te voorzien. Vooral op hel spon- park aan de Menneweg werden heel wat successen behaald. De vrouwen en mannen van Ter Leede pakten de titel en ook Teylingen proefde het zoet der De stemming op sportpark Nieuw Zuid was na de overwinning op plaatsgenoot Katwijk weer opperbest. Het doelpunt 1 tien minuten voor tijd van Floor van Duijn zorgde weer voor taferelen die de- i den denken aan het kampioenschap van vorig jaar. De blauwwitte aanhang kan zich weer gaan opmaken voor een zegetocht door de kustplaats want door het puntverlies van de concurrentie ligt de prologantie van de titel binnen handbereik. En dat is vooral voor trai ner Wim van Zwam een overwinning. De ambitieuze oefen meester verkeek zich de eerste maanden op het com plexe' karakter van de spelersgroep waardoor de relatie nooit echt optimaal werd. De beleidsdragers op Nieuw Zuid zagen deze problemen met lede ogen aan en besloten vrijwel unaniem de knoop door te hakken en het contract met Van Zwam niet te verlengen. De Bleiswijker reageerde verbitterd maar besloot de handdoek niet in de ring te gooien maar de strijd aan te gaan. Dat lukte aanvankelijk niet echt. Quick Boys speelde zeer wisselvallig maar bleef in de top meedraaien en op paas zaterdag sloeg de ploeg de beslissende slag. En in de catacomben van sport park Nieuw Zuid maakte Van Zwam Onder redactie van Kees van Kesteren overwinning. Maar niet alleen op de voetbalvelden gaat liet cresendo. De volleyballers van VCS werden kam pioen en TOP heeft nog steeds goede kansen om naar de hoofdklasse van het veldkorfbal te promoveren. Kortom Sassenheim is weer helemaal terug op de sportlandkaart en dat vinden wij van Hutspo(r)t een felicitatie waard. GERUCHTEN De maanden april en mei kenmerken zich al sinds jaar en dag door een sterke opleving van het geruchtencircuit rond de overschrijvingen in de voetbalwe reld. Vaak zijn maar hét loze kreten maar die in kleine wereldje al snel een eigen leven gaan leiden. Maar het is niet overdreven te veronderstellen dat de trainers en begeleiders al hun lijntjes naar de talenten in voetballand hebben uitgezet. Regeren is immers vooruitzien en er zijn veel kapers op de kust. De ver wachting is dat voord! Rijnsburgse Boys zich zal gaan roeren op de 'transfer markt'. Nu de degradatieproblemen vrijwel zijn verdwenen kan men zich gaan richten op herstel. En daar zijn ge zien de kracht van de huidige selectie versterkingen voor nodig. Ook John Eelman zal waarschijnlijk de boer op moeten. De namen van de Noordwijkse talenten Scheurwater, Marbus, Van Utrecht en Van Dijk worden steeds in verband gebracht met clubs uit het be taalde voetbal. Wij van Hutspo(r)t wachten de LUIDRUCHTIG De bewoners van de Van Houdringen- laan moeten afgelopen zondag vreemd hebben opgekeken. Tijdens een nor maal weekeinde blijft het verkeer rich ting sportpark De Voscuyl beperkt lot een schaarse auto en een verdwaalde fietser. De aantrekkingskracht van UDOop de voetballiefhebber is immers niet groot. Maar Tweede Paasdag kreeg het fraaie sportpark te maken met een luidruchtige invasie van voetbalsuppor ters uit Hoogmade en Sassenheim. Ge wapend met toeters, spandoeken en vuurwerk zorgden zij voor een voor af delingsbegrippen unieke sfeer. Hel is jammer dat liet kampioenschap niet ie der seizoen op deze wijze kan worden beslist want hel moet voor de voetbal lers van Teylingen en MMÜ een onver getelijke en aring zijn geweest. Idoor STAN VAN HAASTEREN VALKENBURG - De Valken- burgse voetbalvereniging Valken '68 is met zo'n 400 leden veruit de grootste club van de Leidse zaterdagafdeling. Toch waren de prestaties van de vlaggendrager van Valkenburg, het eerste van Valken '68, dit seizoen wat te genvallend. Vooral de 'bierelf tallen' en 'vriendenteams' zou den daar de oorzaak van zijn, omdat zij veel getalenteerde spe lers wegtrekken. Zoals de naam al doet vermoeden is de club uit Valkenburg in 1968 opgericht, en wel op 30 mei. Valken '68 was niet Valkenburgs eerste club, want tussen 1946 en 1954 waren de Valken Boys ac tief. „Maar die club werd opgedoekt omdat de boer die de velden verhuurde zijn land terugwilde", zegt bestuurslid J. van Leeuwen. Hierop volgden veer tien voetballoze jaren in Valkenburg. De Valkenburgers bleven echter hon ger naar de bal hebben, zodat een groot aantal bij het Katwijkse KRV ging voet ballen. Toen de Valken zich heroprich- te werd nog drie jaar gebruik gemaakt van de velden van KRV. „Ja, dal was heel aardig van KRV", vertelt Van Leeuwen. „De relaties met KRV zijn nog steeds prima, maar eigenlijk kun nen we het met elke club wel vinden. Valken '68 is namelijk een gemoedelijk dorpscluppie". Sinds 1971 beschikt de club over een eigen accomodate. Wapen Over het wapen van de kersverse club hoefde niet lang te worden nagedacht. „In hel wapen van Valkenburg zitten twee Valken, dus die hebben we over genomen". aldus penningmeester A. Heemskerk. Ook werd er een clublied gecomponeerd. Op de wijs van 'mijn moeder heeft een spijkerbroek' zingen de Valkenburgers teksten als 'falderie faldera'. „Vaak zingen we dat lied niet, maar met het lustrum zal het er wel weer van komen", zegt Van Leeuwen. Inderdaad bestaat Valken '68 binnen kort 25 jaar. „En daarvoor hebben we heel veel plannen", zegt Van Leeuwen. „Er is al een lustrumcommissie be noemd, die allerlei activiteiten gaat or ganiseren. Zo komt er een groot toer nooi. maar ook de jeugd wordt niet ver geten". De kantine draait volgens Van Leeu wen „formidabel". „Je moet ze er 's avonds uitslaan. De bezoekende teams blijven ook altijd lang hangen. De ge zelligheid is bij Valken '68 sowieso veel belangrijker dan de prestaties". „Dat is typisch Valkenburgs". zegt Heemskerk. Het is heel moeilijk om een grote groep zo serieus te krijgen dat ze leven voor hun sport. Ze vinden voetballen leuk, maar er zijn nog veel meer leuke dingen in het leven". „Dat is natuurlijk het grote verschil met de wat grotere clubs in de KNVB", gaat Van Leeuwen verder. „Laatst speelde ons eerste vriendschappelijk tegen het tweede van Noordwijk. Bij ons werd di rect na de wedstrijd een krat bier op ta fel gezel. Noordwijk ging aan de limo nade". De gezelligheid stond de laatste jaren bij Valken '68 zelfs zo hoog in het vaandel, dat de prestaties van het eerste elftal eronder gingen lijden. Een aantal goede voetballers zei het prestatie voetbal vaarwel en sloot zich aan bij een zogenaamd 'bierelftal'. „Maar ge lukkig heeft een aantal van die jongens aangekondigd volgend jaar weer wat hoger te willen voetballen", zegt Van Leeuwen. Karakter Na een ronduit slechte start, ging het eerste van Valken '68 naarmate het sei zoen vorderde wat beter draaien. Door doelpunten van bijvoorbeeld Hassan Alouat en Vincent Zandbergen werd nog een serieuze gooi naar de laatste periodetitel gedaan. Die werd echter op een haar na gemist en ging naar Ab- benes. Volgens Heemskerk moet Val ken '68 het vooral van de 'karaktervoet ballers' hebben. Een probleem dat de laatste tijd uit de hand liep is het vanda lisme. Allerlei delen van de clubacco- modatie werden vernield of besmeurd. Er werd zelfs een hakenkruis op een muur aangetroffen. „Maar dat bleek door een bezoekende vereniging te zijn gedaan", haast Van Leeuwen zich te zeggen. „Het is natuurlijk schandalig. Het kost ook een boel verenigingsgeld om de boel weer op te knappen. Boven dien raken de vrijwilligers die het op knappen er natuurlijk gedemotiveerd door". Het bestuur heeft inmiddels be sloten het vandalisme met harde hand tegen te gaan. „In het uiterste geval worden de vandalen uit de club gezet", zegt Heemskerk. „Ook kunnen we de schade verhalen op de daders. Soms helpt het als je ze de rotzooi zelf weer op iaat ruimen." Volgens Van Leeuwen hebben de maatregelen hun succes bewezen. „De laatste weken is het vandalisme al te ruggedrongen".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29